Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 19796 times)
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Zaslužiti si socialno pomoč
15.02.2006 at 22:08:38
 
Zadnjič sva se s prijateljico nekaj menile o brezposelnosti pa to in mi ona govori, koliko brezposelnih pravi, da zakaj bi šli delat, če pa gledajo v luft in dobijo xy tisoč sit (nimam pojma, kolk je zdej socialna pomoč), za osem ur dela bi dobil pa sam par tisoč več...No, in smo prišle na idejo, da bi lahko brezposelni namesto, da doma gledajo v luft in se imajo fajn, delajo nekje na črno al pa se smilijo sami seb, delali kakšno družbeno koristno delo. Naprimer čistili gozdove in reke (sigurno je kakšen potapljač med brezposelnimi Wink)...al pa delal družbo bolnim v bolnicah...al pa obiskovali starejše na domu in jim mal pomagal...al pa že kej... po moje je dost tega...recimo 4 ure na dan...razen vikenda.
S tem bi v bistvu ubili več muh na en mah
:
-naredil bi veliko koristnega za okolje in sočloveka
-brezposelni se ne bi počutili tako zelo nekoristne, manj bi bili depresivni
-manj bi bilo dela na črno (?)
-veliko tistih, ki se jim sedaj ne da delat, bi si našli kak job

Kakšna se vam zdi ideja? Kje vidite pomankljivosti, kje pozitivne stvari? A se vam zdi sploh realna in izvedljiva?
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #1 - 15.02.2006 at 23:08:44
 
kaj jest vem
imho se bo treba pač sprijaznit, da nekateri pač ne bodo delali nič (dela postaja malo).
to z 'javnimi deli' je stara fora, dela pa blj v sceni, ko je ogromn unih k službe nimajo. dons pa je problem, da takih služb, k so si jih ljudje predstavljal ni glih neomejeno ...
ljudje pa nočjo delat 'tanizkih' poslov ...
se reče ...
imho to (že) obstaja (na nek način), ljudje pa tega ne koristijo ... pomoči pri zaposlovanju, pa ne ker bi jim blo doma fino, ampak ker jim je uno kar ponujajo nesprejemljivo ...
frdrmore ...
dons sm spoznal še en konc sveta ...
ljudi ki so pošteno delal in so zarad plačilne nediscipline (drugih) šli 'cugrunt' ...
kakšne številke so ljudje dolžni (predvsem 'državi')
kako obresti rastejo
kako ni perspektive
tud če bi službo dobila, bi ne odplačala pufa nikol ... pr 2 mio glavnice trenutno ... ki je bla nekoč 900 čuka (umes precej odplačevanja) ... jest razumem da ljudje več ne zmorejo ... tisti tavsajmaldelavni ...
ker ... delat se ne splača ...

splača pa se sodelovat
tuki je copyright in avtorske pravice največji štalator ... ubijalec kreativnosti ... dons sploh ne moreš bit več kreativen ... al je nekdo neki tazga že narisu, al postavu, al zapel, al zložu ... al pa se nekdo spozna v 'delu' in te stož k otroka ...

kaj bi rad povedu ... so stvari ki se jih splača delat in so stvari ki se ne ...

splačal bi se recimo, narest 'fermo', uno kar že mata, rang ... in začet delat delo od zavoda za zaposlovanje - se pravi - zbiranje podatkov o iskalcih zaposlitev in njih posredovanje delodajalcem ... in obratno ... brez provizije ...
_lahko_ kej nakaže pol delavec, če dobi službo in ko se preživi in tako ... če hoče ... ne obstaja standard fee ... stndard fee je 0.
namreč ... se mi zdi ... če nič dnarja ne služiš (zahtevaš?) ... te nič ne morijo ...
in maš mir in si kreativen ...

če delaš dobr se ti zmeri povrne ... treba bit samo potrpežljiv ...

se reče ... kopirat katerikoli servis od države in ga boljš in sploh z manj fixnimi stroški sfurat ... najboljš brez stroškov ... z 'dobrodelnim' delom ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #2 - 16.02.2006 at 07:58:03
 
picola wrote on 15.02.2006 at 22:08:38:
Zadnjič sva se s prijateljico nekaj menile o brezposelnosti pa to in mi ona govori, koliko brezposelnih pravi, da zakaj bi šli delat, če pa gledajo v luft in dobijo xy tisoč sit (nimam pojma, kolk je zdej socialna pomoč), za osem ur dela bi dobil pa sam par tisoč več...No, in smo prišle na idejo, da bi lahko brezposelni namesto, da doma gledajo v luft in se imajo fajn, delajo nekje na črno al pa se smilijo sami seb, delali kakšno družbeno koristno delo. Naprimer čistili gozdove in reke (sigurno je kakšen potapljač med brezposelnimi Wink)...al pa delal družbo bolnim v bolnicah...al pa obiskovali starejše na domu in jim mal pomagal...al pa že kej... po moje je dost tega...recimo 4 ure na dan...razen vikenda.
S tem bi v bistvu ubili več muh na en mah
:
-naredil bi veliko koristnega za okolje in sočloveka
-brezposelni se ne bi počutili tako zelo nekoristne, manj bi bili depresivni
-manj bi bilo dela na črno (?)
-veliko tistih, ki se jim sedaj ne da delat, bi si našli kak job

Kakšna se vam zdi ideja? Kje vidite pomankljivosti, kje pozitivne stvari? A se vam zdi sploh realna in izvedljiva?


Ideja je povsem na mestu - toda to, kar tukaj navajaš so službe s polnim delovnim časom, torej v bistvu predlagaš, naj država ustanovi nova podjetja in ljudi zaposli...v nasprotnem bi dobila tudi povsem nasprotni učinek - dobila bi slabo plačano prisilno delovno silo, ki bi razmišljala predvsem o tem, kako čim manj delati - in kaj bi potem (boš potem odpuščala brzposalne - nezaposlen pomeni, da nisi v službi - ti pa bi jih u bistvu zaposlila; poleg tega pa si naša država lahko privošči še veliko več zaposlenih, ki nič ali zelo malo "delajo" (v pravem kapitalističnem pomenu besede ne delajo, saj ne ustvarjajo nobene dodane vrednosti - u bistvu zapravljajo denar, ki so ga pobrali drugim - tako kot brezposelni - načelo ma torej tudi vsi oni lahko počeli še kaj drugega) - poglej državno upravo, vojsko, policijo...)...



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
nejcko(Guest)
Guest




Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #3 - 16.02.2006 at 23:07:26
 
Se popolnoma strinjam in tudi sama sem že razmišljala v tej smeri. meni nikakor ne gre v glavo, po kakšni logiki slovenska sociala leta in leta plačuje neki mladi, za delo sposobni osebi. Ne rečem, da se človeku v stiski ne bi nudila denarna pomoč. Ampak da nekdo prejema soc. denarno pomoč kar 10 let (od svojega 25. do 35. leta, pa mi niti pod točko razno ni jasno!!!!
Jaz bi tudi vse upravičence soc. pomoči po letu ali dveh nagnala malo migat - magari 2x na teden po 4 ure, da očistijo svojo bližnjo okolico (smeti pobirat, spraznit koše itd.) Če bi delo zavrnili oz. ga ne bi opravili, bi jim denarno pomoč gladko malo ukinila.
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #4 - 17.02.2006 at 10:13:01
 
...potem pocasi pridemo na javna dela. Ki pa so pa niso. Good.
potem se dogaja da nekdo dela isto, isto delo kot nek normalno zaposlen, samo on dobiva nek drobiz. Za isto delo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #5 - 17.02.2006 at 12:13:26
 
gape wrote on 15.02.2006 at 23:08:44:
namreč ... se mi zdi ... če nič dnarja ne služiš (zahtevaš?) ... te nič ne morijo ...
in maš mir in si kreativen ...

če delaš dobr se ti zmeri povrne ... treba bit samo potrpežljiv ...

se reče ... kopirat katerikoli servis od države in ga boljš in sploh z manj fixnimi stroški sfurat ... najboljš brez stroškov ... z 'dobrodelnim' delom ...


Taka rešitev je  tud po moje edina možna, problem  pa  je v tem, da je treba vmes preživet, po možnosti brez sociale. In tud  pol, ko maš že večje stroške, ki jih sicer pokrivaš s prihodki, na katere se usede država,  ampak tud pol moraš živet. Zato bi bil  temeljni  državljanski prihodek tolk pomebna osnova, da si brez njega  ne predstavljam, kako ločit delo od kreativnega delovanja, ki je  'dobrodelno' tako zase kot za druge.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #6 - 18.02.2006 at 11:05:34
 
titud wrote on 17.02.2006 at 12:13:26:
Taka rešitev je  tud po moje edina možna, problem  pa  je v tem, da je treba vmes preživet, po možnosti brez sociale. In tud  pol, ko maš že večje stroške, ki jih sicer pokrivaš s prihodki, na katere se usede država,  ampak tud pol moraš živet.

Zato bi bil  temeljni  državljanski prihodek tolk pomebna osnova, da si brez njega  ne predstavljam, kako ločit delo od kreativnega delovanja, ki je  'dobrodelno' tako zase kot za druge.  

to zadnje tkoitaq

pa vseeno ...

kot verjetno veš
preživetje dandanes ni problem ; sebe preživet res ni problem
problem je preživet njih več (familija) (nastane slejktprej, zarad povečanih fixnih stroškov)
in ŠE več ... država ... ta pa u bistvu pali samo tvoje fixne stroške ...
tiste k so previsoki ...

drugih sploh ne tolk ...

se reče ... za preživetje je najpomembnejši zrak, ta pa je zastonj ... voda ... po večini se da do nje pridet zastonj ...
s hrano se pač znajdeš ...

sploh če delaš 'dobrodelna' dela

javna ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #7 - 27.02.2006 at 09:41:26
 
no bolj inovativni delomrzneži si poiščejo delo v preprodaji drog, ljudi, ali pa v krajah in tatvinah

Zgrešena miselnost pri nas je, da politika socialne pomoči (trenutno maksimalna znaša nekaj tolarjev več kot 47 jurčkov) delomrzneže odvrača od kaznivih dejanj.

Da je dela čedalje manj je navadno basiranje brez osnove, dela je še zmeraj dovolj, vendar se glavnina prostih delavnih mest iz področja masovnega štancanja prerazporeja na področje storitev (ponudba dela na Študentskih servisih nenehno narašča).

Socialne pomoči so za tiste, ki so v življenju zglajzali ali so se zaradi različnih dejavnikov višje sile, torej brez lastne krivde, znašli na robu. Socialna pomoč bi pač morala biti omejena (in dosledno izvajana) samo na čas socialne in delovne rehabilitacije, pri čemer bi bil podpiranec primoran aktivno sodelovati in si prizadevati, da se čim prej izkoplje iz situacije.

Tako pa ... jejhata kako so bogi, imajo tri leve roke in glavni miselni napor jim je najti daljinca v dnevni sobi...

p.s. javna dela so pa luksuz v katerem tudi vlada nepotizem. V okviru javnih del namreč delovna doba teče in so plačani vsi prispevki.
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #8 - 27.02.2006 at 09:43:36
 
Luxus? Si kdaj delala kaj poodbnega?
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #9 - 27.02.2006 at 09:49:24
 
Quote:
Luxus? Si kdaj delala kaj poodbnega?



Luksuz v primerjavi z bonitetami dela preko tuje študentske napotnice, avtorske ali podjemne pogodbe.

Zlaganje in razporejanje knjig v knjižnici, pomoč v javnem vrtcu, delo v skupnosti z invalidi se mi zdijo čisto normlane službe. Sicer pa tudi pometanje cest, praznenje kant in krampanje na gradbišču vsaj zame niso dela zaradi katerega bi mi krona z glave padla.

btw. V srednji šoli in v začetku faksa sem si žepnino služila preko čistilnega servisa kot čistilka. (glede na to, da sem brez krone, mi je mogoče res tam nkeje vmes uspela pasti iz glave).
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #10 - 27.02.2006 at 11:41:23
 
Takozvani reveži imajo pri nas možnost preživeti z naslednjimi dohodki:

- posameznik dobi 48.062 sit denarne pomoči mesečno, osnovno zdravstveno   zavarovanje mu plačuje občina
-če gre za zakonca/partnerja, prejmeta od države 81.705 sit mesečno
-za vsakega otroka dobita starša še 14.419 sit zraven. Tako npr. oba starša z enim otrokom prejmeta 96.123 sit, če pa imata npr. 4 otroke, dobita 139.380 sit.

Ob tem dobi družina za otroke še otroške dodatke, kjer se zneski gibljejo med nekje približno od 22.000 za prvega otroka ter se višajo tam nekje do 26.000 sit za četrtega in več otrok. To pomeni, da lahko npr. za 4 otroke dobijo cca 100.000 sit. Govorim seveda o najvišjih zneskih, ki jih prejmejo družine brez dohodkov, torej tisti, ki prejemajo socialno pomoč. Torej, če gre npr. za starša s štirimi otroki, dobita skupno 240.000 sit keša. Pa kdo bo pol še delal, saj oba skupaj glede na to, da sta starša brez izobrazbe, ne bi zaslužila toliko.

V vrtcu nato uveljavljajo še znižano plačilo vrtca, v osnovni šoli subvencionirano prehrano, v srednji šoli dobijo štipendijo, med študijem (če sploh kdo od teh študira) pa bone za prehrano.

In to postane način življenja, pa gre nekako  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #11 - 27.02.2006 at 13:57:01
 
sinjeoka wrote on 27.02.2006 at 09:49:24:
Quote:
Luxus? Si kdaj delala kaj poodbnega?



Luksuz v primerjavi z bonitetami dela preko tuje študentske napotnice, avtorske ali podjemne pogodbe.

Zlaganje in razporejanje knjig v knjižnici, pomoč v javnem vrtcu, delo v skupnosti z invalidi se mi zdijo čisto normlane službe. Sicer pa tudi pometanje cest, praznenje kant in krampanje na gradbišču vsaj zame niso dela zaradi katerega bi mi krona z glave padla.

btw. V srednji šoli in v začetku faksa sem si žepnino služila preko čistilnega servisa kot čistilka. (glede na to, da sem brez krone, mi je mogoče res tam nkeje vmes uspela pasti iz glave).


..meni se javna dela ne zdijo luxus.  Vsaj v veliki vecini primerov ne.
Ne zdijo se mi luxus ker delavec opravlja enako delo za manjse placilo, delodajalec pa ima z njim manj stroskov ipd., v bistvu izkoriscanje poceni delovne sile. Odklonitev odpade, kr te zbrisejo, torej delas.
Pri nas so vzeli ogromno folka v javna dela, s tem prikazali kako wow obcina smo, kako majhna je pri nas brezposelnost, s tem da je folk delal razna dela za manjsi denar kot to pocnejo delavci ki so normalno zaposleni. In to je trajalo nekaj let, zdaj so jih kr nekaj dali nazaj v najvecjo slo firmo, zavod za zaposlovanje, in recimo folk ki je delal tako tudi vec kot dve leti nima nobene pravice vec kot folk ki je doma lezal in delal nic, pripada jim socialna pomoc. Ne nadomestilo v visini X% place kot ...

Dobili so si poceni delovno silo.
Ta folk naj zaposlijo ce ze imajo taksne potrebe po njih, al pa naj se jim da normalna placa.

recimo....
     

Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #12 - 27.02.2006 at 17:49:26
 
Quote:
sinjeoka wrote on 27.02.2006 at 09:49:24:
Quote:
Luxus? Si kdaj delala kaj poodbnega?



Luksuz v primerjavi z bonitetami dela preko tuje študentske napotnice, avtorske ali podjemne pogodbe.

Zlaganje in razporejanje knjig v knjižnici, pomoč v javnem vrtcu, delo v skupnosti z invalidi se mi zdijo čisto normlane službe. Sicer pa tudi pometanje cest, praznenje kant in krampanje na gradbišču vsaj zame niso dela zaradi katerega bi mi krona z glave padla.

btw. V srednji šoli in v začetku faksa sem si žepnino služila preko čistilnega servisa kot čistilka. (glede na to, da sem brez krone, mi je mogoče res tam nkeje vmes uspela pasti iz glave).


..meni se javna dela ne zdijo luxus.  Vsaj v veliki vecini primerov ne.
Ne zdijo se mi luxus ker delavec opravlja enako delo za manjse placilo, delodajalec pa ima z njim manj stroskov ipd., v bistvu izkoriscanje poceni delovne sile. Odklonitev odpade, kr te zbrisejo, torej delas.
Pri nas so vzeli ogromno folka v javna dela, s tem prikazali kako wow obcina smo, kako majhna je pri nas brezposelnost, s tem da je folk delal razna dela za manjsi denar kot to pocnejo delavci ki so normalno zaposleni. In to je trajalo nekaj let, zdaj so jih kr nekaj dali nazaj v najvecjo slo firmo, zavod za zaposlovanje, in recimo folk ki je delal tako tudi vec kot dve leti nima nobene pravice vec kot folk ki je doma lezal in delal nic, pripada jim socialna pomoc. Ne nadomestilo v visini X% place kot ...

Dobili so si poceni delovno silo.
Ta folk naj zaposlijo ce ze imajo taksne potrebe po njih, al pa naj se jim da normalna placa.

recimo....
     



boščki

namen javnih del je vzdrževanje delovne kondicije

a ni čudno da česa podobnega ne prijaviš za delo preko štud. servisa - neto izplačila so si precej podobna ....p.s. Ljudje, ki so delali preko javnih del imajo vec pravic, ker jim je v tam casu tekla pokojninska doba... (ceprav za mojo generacijo to skoraj da ni vec pravica, saj je vredne oz. bo vredna manj kot papir na katerem je pokojninski zakon odtisnjen)
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #13 - 27.02.2006 at 20:00:33
 
...boscki   ??
vsekakor ni prijetno da delas in si manj placan kot ostali, s tem da delas pa isto kot oni...    
verjami

glede pravic
..po dveh letih in nekaj javnih del, imas po izteku pravico zaprosit za socialno pomoc, ne za denarno nadomestilo v visini X% place ki si jo prejemal, tako kot folk ki je bil normalno zaposlen in ne na javnih delih.  
To ni isto.
vse dajatve ki jih odvajajo pa so na min minimum.


Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zaslužiti si socialno pomoč
Reply #14 - 27.02.2006 at 20:12:30
 
Quote:
...boscki   ??
vsekakor ni prijetno da delas in si manj placan kot ostali, s tem da delas pa isto kot oni...    
verjami

glede pravic
..po dveh letih in nekaj javnih del, imas po izteku pravico zaprosit za socialno pomoc, ne za denarno nadomestilo v visini X% place ki si jo prejemal, tako kot folk ki je bil normalno zaposlen in ne na javnih delih.  
To ni isto.
vse dajatve ki jih odvajajo pa so na min minimum.





nadomestilo za primer brezposelnosti in pokojninska doba tudi nista isto

placilo za enako delo ali placilo za enaki ucinek pri delu  Grin, človek kje pa ti živiš, še v državni upravi niso vsi plačani enako za enako delo, še manj za enak učinek

res bogi, so imeli na mesec samo 20 jurjev profita, pa še migat so morali zanje

in z redkimi izjemami se ti ljudje obnašajo v smislu, ne moreš me tako slabo plačati, kot lahko jaz malo naredim  Wink

sicer pa, marsikje imajo tudi študenta poleg redno zaposlenega, pa četudi hipotetično enako doviata na svoj transakcijski račun, NISTA enako plačana

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5