Quote:Če uporabiš ali intuicijo, ali zdravo pamet, ali logiko, računalnik nima zavesti.
Računalnik deluje na principu stimulansov in odzivov, tako kot žogica, ki jo vržeš v tla in se od tal odbije. Zato, ker ta žogica reagira, še nima zavesti. Računalnik je samo bolj kompleksen in zakaj bi kompleksnost dala že zavest.
Zavest je morda samo en pretirano glorificiran varnostni mehanizem, namenjen preprečevanju samopoškodb. Pri neki vrsti malo manj dlakavih opic, ki živijo v velikih skupinah in katerih komunikacija je zato precej komplicirana, je tudi ta nadzor zato precej komplicirana zadeva, saj se lahko ob pomanjkljivem nadzoru hitro pride do poškodb od katerih so krvav nos in izbiti zobje samo začetek.
S tega vidika je zavest skorajda evolucijska nujnost. Ko je prvi mnogocelični organizem razvil sposobnost požreti drug mnogocelični organizem, bi lahko to sposobnost mimogrede preizkusil tudi sam na sebi in začel žreti samega sebe. Seveda bi bili mnogocelični organizmi, ki bi žrli sami sebe bistveno manj uspešni od tistih, ki bi žrli samo druge. Na začetku je morda bilo zadosti, da je bil "gobec" takega organizma ločen od recimo tistih delov, ki bi ta organizem premikali naokrog, z rastjo teh organizmov, pa se je pri uspešnih pravzaprav moral razviti mehanizem, ki je preprečeval samopoškodbe (in hkrati opozarja tudi na poškodbe s strani okolja). Temu mehanizmu danes rečemo bolečina in je verjetno najosnovnejša oblika samozavedanja. Razvoj je šel naprej in temu so se morali prilagajati tudi varnostni mehanizmi, danes je lahko naprimer napačna beseda lahko prav nevarna, zato je povsem koristno, da obstaja mehanizem, ki lahko poskusi predvideti posledice in potencialno nevarnost posameznih nameravanih dejanj in situacij.
Računalnik, ki recimo samo prilagaja pihanje ventilatorjev temperaturi svoje notranjosti (ki ga lahko poškoduje), je verjetno podobno zavesten kot so bili zavestni nekateri enostavni eno ali večcelični organizmi, bistvena razlika medn njimu se ne nahaja v zavesti, temveč v sposobnosti razmnoževanja (in izboljšav, pa magari naključno in po metodi poskusov in napak, ki ji rečemo evolucija)
Evolucijski teoriji lahko morda postaviš ob bok drugo teorijo, ki ji nekateri rečejo Inteligentni dizajn. No slednji je po logični strukturi povsem ekvivalentna, pa vendar mojemu smislu za humor precej bližja teorija, ki se ji reče Flying Spaghetti Monsterism.
bp