Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6547 times)
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Istost (in o praznini)
Reply #15 - 14.09.2005 at 13:58:57
 
titud wrote on 14.09.2005 at 13:54:57:
Naj ostane, da se vidi, kol se od samga sebe razlikujem po par minutah.      


O.K. Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Istost (in o praznini)
Reply #16 - 14.09.2005 at 15:13:20
 
Interpretacija šunjate, o kateri smo razpravljali, je gledišče filozofske šole Madhyamike ali »Srednje poti«, ki jo je ustanovil Nagarjuna. To je opis izkustvene realnosti, ki je ni moč nikoli pravilno opisati, saj besede preprosto niso izkušnja. Besede in koncepti le nakažejo delne vidike izkušnje. Pravzaprav je vprašljivo, če bi nekdo lahko govoril o »izkušanju« realnosti, ker bi to pomenilo ločenost med tistim, ki izkuša, in izkušnjo. Vprašljivo je tudi, če lahko nekdo govori o »realnosti«, saj bi to pomenilo obstoj izkušnje nekega objektivnega vedca, ki je zunaj in ločen od nje; kot da bi bila realnost stvar, ki jo lahko imenujemo, z zastavljenimi omejitvami in mejami. Zatorej šola Madhyamika preprosto govori o tathati, »kot je«. Nagarjuna je dajal veliko prednost pristopanju resnici z jemanjem argumentov drugih filozofskih šol, z njihovimi lastnimi izrazi in jih logično reduciral do absurda, namesto da bi sam ponujal kakršnekoli definicije realnosti.

Obstaja več drugih glavnih filozofskih pristopov k problematiki resnice in realnosti, ki so obstajali pred in so vplivali na razvoj šole Madhyamika. Tovrstno razmišljanje se je izrazilo ne le v zgodnjih budističnih filozofskih šolah, pač pa tudi v pristopih teističnega hinduizma, vednatizma, islama, krščanstva in v večini drugih religij in filozofskih tradicij. Z gledišča šole Madyamika lahko te pristope razvrstimo v tri kategorije: eternalisti, nihilisti in atomisti. Madhyamiki so bili mnenja, da sta prva dva pristopa napačna, tretji pa edini delno resničen.

Prvi in najbolj očiten izmed teh treh »napačnih konceptov narave« realnosti je eternalizem, pristop, ki je pogosto tisti z bolj naivnimi verzijami teizma. Eternalistične doktrine vidijo fenomen, kot da vsebuje neke vrste večno bistvo. Stvari se rodijo in umrejo, pa vendar vsebujejo bistvo, ki ne umre. Svojstvo večnega obstoja se mora oprijemati nečesa, zato imetniki te doktrine navadno pristajajo na vero v Boga, dušo, atmana, neizrekljivi jaz. Tako vernik trdi, da nekaj obstaja kot trdno, trajno in večno. Zelo pomirjevalno je, če imamo nekaj trdega, za kar se lahko oprimemo, se na tem zadržimo, torej določen način razumevanja sveta in posameznikovega odnosa do njega.
Vendar pa vernik v eternalistične doktrine lahko doživi streznitev glede Boga, ki ga nikoli ni srečal, duše ali bistva, ki ju ne more najti, nečesa, kar nas pripelje do naslednjega in nekoliko bolj sofisticiranega napačnega koncepta realnosti: nihilizma. To gledišče vztraja pri tem, da se vse porodi iz ničnosti, skrivnosti. Sonce sije, meče svetlobo na zemljo, pomaga življenju pri rasti, prinaša vročino svetlobo. Vendar pa ne moremo najti nobenega izvora življenja; ni nobene logične začetne točke, iz katere bi se začelo vesolje. Življenje in sveta sta le ples maye, iluzije. Stvari so preprosto porojene spontano, iz ničesar. Zatorej se ničnost v tem pristopu zdi pomembna, nespoznavna realnost nekako onstran očitnega fenomena. Vesolje se dogaja skrivnostno; dejansko ni nobene resnične razlage. Morebiti bi nihilist dejal, da človeški um zmore doumeti takšne skrivnosti. Zatorej je, v tem pogledu realnosti, skrivnost obravnavana kot stvar. Na zamisel, da ni nobenega odgovora, se sklicujejo in pri njej vztrajajo kot odgovoru.

Nihilističen pristop obuja psihološki odnos fatalizma. Logično razumete, da se v primeru, če nekaj naredite, stvari zgodijo kot reakcija na to. Vidite kontinuiteto vzroka in posledice, verižno reakcijo, nad katero nimate nobenega nadzora. Ta proces verižne reakcije vzklije iz skrivnosti »ničnosti«. Zatorej je bila, če ste nekoga umorili, ubijanje vaša karma, in to je bilo neizogibno, vnaprej določeno. Če v tem smislu naredite dobro dejanje, to nima ničesar opraviti s tem, če ste zbujeni ali ne. Vse vzklije iz skrivnostne »ničnosti«, kar je nihilističen pristop k realnosti. Kadarkoli nismo povsem prepričani glede stvari, ki so onstran okvirja naših konceptualiziranih zamisli, postanemo panični. Strah nas je naše lastne negotovosti in vrzel skušamo zapolniti z nečim drugim. Nekaj drugega je navadno filozofsko prepričanje – v tem primeru vera v skrivnost. Zelo željno, zelo lačno iščemo ničnost in v svojih prizadevanjih, da bi jo našli, preiščemo vsak temen kotiček. Vendar najdemo le mrvice. Ničesar več ne najdemo, kot le to. To je zelo skrivnostno. Dokler še naprej iščemo konceptualni odgovor, bodo vedno območja skrivnosti, kjer je skrivnost sama še en koncept.

Pa če smo eternalisti ali nihilisti ali atomisti, konstatno domnevamo, da obstaja »skrivnost«, nekaj, česar ne poznamo: smisel življenja, izvor vesolja, ključ do sreče. Borimo se za to skrivnosti, poskušamo postati oseba, ki jo pozna ali poseduje, imenujemo jo »Bog«, »duša«, »atman«, »brahman«, šunjata« in tako dalje. Zagotovo to ni pristop k realnosti Madhyamikov, čeprav so se zgodnje budistične šole do neke mere ujele v to past, zaradi česar je njihov pristop razumljen kot le delno resničen.

Hinayana pristop k realnosti vidi nestalnost kot veliko skrivnost: to, kar se rodi, se mora spremeniti in umreti. Vendar pa posameznik ne more videti nestalnosti same, pač pa le njeno manifestacijo v obliki. Tako Hinayanisti vesolje opisujejo z vidika atomov, ki obstajajo v prostoru, in trenutkov, ki obstajajo v času. Kot takšni so atomistični pluralisti. Ekvivalent šunjate pri Hinayani je razumevanje minljive in nestvarne narave oblike, zato je praksa Hinayana meditacije dvostranska: kontemplacija glede mnogih vidikov nestalnosti – procesi rojstva, rasti, razpada in smrti in njihove elaboracije; ter obzirnostna praksa, ki vidi nestalnost mentalnih dogodkov. Arhat vidi mentalne dogodke in materialne objekte; jih začenja videti kot bežne in atomistične pripetljaje. Tako odkrije, da ni nobene stalne substance ali trdnega telesa kot takšnega. Ta pristop je zašel na kriva pota v konceptualizaciji obstoja entitet, ki so druga z drugo povezane, obstoja »tega« v povezavi s »tistim«.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Istost (in o praznini)
Reply #17 - 14.09.2005 at 15:35:41
 
Tri elemente eternalizma, nihilizma in atomističnega pluralizma lahko v različnih kombinacijah najdemo pri skoraj vseh glavnih svetovnih filozofijah in religijah. Z gledišča Madhyamikov so ti trije napačni koncepti realnosti dejansko neizbežni, dokler nekdo išče odgovor na nepravilno vprašanje, dokler nekdo raziskuje tako imenovano "skrivnost" življenja. Vera v karkoli je preprosto način za etiketiranje skrivnosti. Yogachara, filozofska šola Mahayana, je poskušala to skrivnost eliminirati z iskanjem povezave skrivnosti s pojavnim svetom.

Glavna vera Yogachara šole je epistemološka. Za to šolo je skrivnost inteligenca, to, kar ve. Yogacharianti so skrivnost razrešili s predpostavljanjem neločljive povezave inteligence in fenomena. Tako ni nobenega individualnega vedca, vse je "samo-znano". Obstaja le "en um"", ki so ga Yogacharianti imenovali "samo-žareča kognicija", katere del so tako misli in emocije, kot tudi ljudje in drevesa. Zato je v tradicionalni literaturi ta šola obravnavana kot citta-matra ali šola "edini-um".

Yogachara šola je bila prva šola budistične misli, ki je presegla ločenost med vedcem in vedenim. Zato njeni pripadniki pojasnjujejo zmedo in trpljenje, kot da je vzkalilo iz napačnega prepričanja v individualnem vedcu. Če oseba verjame, da pozna svet, potem se za en um zdi, kot da je razceplje, čeprav je dejansko kalne le čista površina. Zmedena oseba čuti, da misli in reagira do zunanjega fenomena, tako da je ujeta v konstatno situacijo akcije in reakcije. Razsvetljena oseba spozna, da so misli in emocije na eni strani in tako imenovan zunanji svet na drugi strani oboje "igra uma". Tako razsvetljena oseba ni ujeta v dualizem subjekta in objekta, notranjega in zunanjega, vedca in vedenega, mene in drugega. Vse je "samo-znano".

Vendar pa je Nagarjuna nasprotoval Yogacharskemu "edini-um" predlogu, pravzaprav je dvomil celo o samem obstoju "uma". Preučil je dvanajst knjig Prajnaparamite, ki izhajajo iz drugega obrata Kolesa Doktrine s strani Bude, iz učenja v srednji dobi njegovega življenja. Nagarjuna je svoje zaključke zbral v principu "ne-vztrajanja", glavnem principu šole Madhyamike. Dejal je, da je moč ovreči katerikoli filozofski pogled, da posameznik ne sme vztrajati pri nobenem odgovoru ali opisu realnosti, pa če je le-ta ekstremen ali zmeren, vključno s predstavo o "enem umu". Celo če rečemo, da je odgovor v ne-vztrajanju, je to varljivo, saj posameznik ne sme vztrajati pri ne-vztrajajnju. Nagarjunov način je bil ne-filozofski, sploh ni bil še ena filozofija. Dejal je: "Modri ne bi smeli vztrajati niti na sredini.

Filozofija Madhyamike je kritično gledišče Yogacharske teorije o tem, da je vse vidik uma. Argument Madhyamikov se glasi: "Da bi lahko rekli, da um obstaja, ali da je vse igra enega uma, mora obstajati nekdo, ki gleda en um, vedec za um, ki jamči za njegov obstoj." Tako je vse s strani Yogachare nujno teorija tega opazovalca. Vendar so glede na Yogacharsko lastno filozofijo samožareče kognicije subjektivne misli glede objekta varljive, saj ni nobenega subjekta ali objekta, pač pa le en um, katerega del je opazovalec. Zatorej je nemogoče trditi, da obstaja en um. Kot fizično telo tudi samo-žareča kognicija ne more videti same sebe, prav tako kot tudi rezilo ne more razrezati samega sebe. Po Yogacharskem lastnem priznanju ni nikogar, ki bi vedel, da en um obstaja.

Kaj lahko potem rečemo o umu ali realnosti? Ker ni nikogar, ki bi zaznaval um ali realnost, je predstava o obstoju z izrazi "stvari" in "oblika" varljiva; nobene realnosti ni in nobene misli ne izvirajo iz zaznavne realnosti. Ko smo enkrat odstranili to percepcijo obstoja uma in realnosti, se situacije prikazujejo jasno, kot so. Nikogar ni, ki bi gledal, nikogar, ki bi karkoli vedel. Realnost samo je; prav to je mišljeno z izrazom "šunjata". Skozi za vpogled je odstranjen opazovalec, ki nas ločuje od sveta.

(iz knjige Prebijanje...) Tongue Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Istost (in o praznini)
Reply #18 - 14.09.2005 at 16:33:21
 
Quote:
Interpretacija šunjate, o kateri smo razpravljali, je gledišče filozofske šole Madhyamike ali »Srednje poti«, ki jo je ustanovil Nagarjuna.


Evo še eno novejšo, eksitencialistično interpretacijo nagrajune:

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...
Back to top
 
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Istost (in o praznini)
Reply #19 - 14.09.2005 at 16:44:43
 
...

------------

Don't forget that you ARE SPECIAL!

Just like everyone else.

Grin Grin

Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Istost (in o praznini)
Reply #20 - 15.09.2005 at 08:29:34
 
Loops, a ti prakticiras ta budisticni nauk, ki ga citiras?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Istost (in o praznini)
Reply #21 - 15.09.2005 at 09:48:54
 
Madan Gopal Das wrote on 15.09.2005 at 08:29:34:
Loops, a ti prakticiras ta budisticni nauk, ki ga citiras?


http://home.planet.nl/~esther.kjell/frogs/pic/img/buddhafrog.jpg

Zgledam kot da ga ne bi?


Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Istost (in o praznini)
Reply #22 - 15.09.2005 at 10:06:11
 
Quote:
Zgledam kot da ga ne bi?

ja, men zgleda kot da ga ne. sicer ni pa s tem nic narobe. zanimiv mi je sam to zakaj citiras nek nauk, ki ga sama ne sledis. sej iskanje pozornosti je tud neka praksa. jaz sam jo poskusam opustit, po spoznanju, da ni nc kej dost prijetnega na tem. so pa vzponi in padci razpolozenja, ampak ne en ne drug se direktno ne dotakne pravega-mene.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Istost (in o praznini)
Reply #23 - 15.09.2005 at 10:15:45
 
Madan Gopal Das wrote on 15.09.2005 at 10:06:11:
zanimiv mi je sam to zakaj citiras nek nauk, ki ga sama ne sledis.


Ok, al naj te vprašam, po čem sklepaš, da ga ne sledim, al naj ti kr rečem, da je ljudjem zmeraj čudno al pa najmanj zanimivo, ko naletijo na vsaj kolkr tolk "čist" špegl?  Tongue


Back to top
 
 
IP Logged
 
MGD
Guest




Re: Istost (in o praznini)
Reply #24 - 15.09.2005 at 10:21:55
 
dobr si povedala.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Istost (in o praznini)
Reply #25 - 15.09.2005 at 10:22:46
 
Madan Gopal Das wrote on 15.09.2005 at 10:06:11:
ja, men zgleda kot da ga ne. sicer ni pa s tem nic narobe. zanimiv mi je sam to zakaj citiras nek nauk, ki ga sama ne sledis. sej iskanje pozornosti je tud neka praksa. jaz sam jo poskusam opustit, po spoznanju, da ni nc kej dost prijetnega na tem. so pa vzponi in padci razpolozenja, ampak ne en ne drug se direktno ne dotakne pravega-mene.

Hari bol.


Ja, itak, Loops naj takoj preneha razmišljat o stvareh in se pobere v luknjo. Roll Eyes

Ti je kdaj padlo na pamet, da je vrstni red v življenju tak - spoznavanje - razvoj - prakticiranje.
Ali pač imajo do razmišljanja znotraj nekega konteksta pravico samo tisti, ki že od rojstva (torej slepo) nekaj prakticirajo, da bi si to osmislili za nazaj?
Ti je kdaj padlo na pamet, da človekov razvoj in samospoznavanje ni nujno iskanje pozornosti?
Ali pa da obstajajo naši notranji konflikti, s katerimi se borimo, borimo za svoje duše, za svoje življenje?

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Istost (in o praznini)
Reply #26 - 15.09.2005 at 11:07:34
 
Lilith wrote on 15.09.2005 at 10:22:46:
Ti je kdaj padlo na pamet, da je vrstni red v življenju tak - spoznavanje - razvoj - prakticiranje.
Ali pač imajo do razmišljanja znotraj nekega konteksta pravico samo tisti, ki že od rojstva (torej slepo) nekaj prakticirajo, da bi si to osmislili za nazaj?
Ti je kdaj padlo na pamet, da človekov razvoj in samospoznavanje ni nujno iskanje pozornosti?
Ali pa da obstajajo naši notranji konflikti, s katerimi se borimo, borimo za svoje duše, za svoje življenje?

za zivljenje se ni treba borit, trudit. sele ko se nehas borit lahko spoznas kaj je zivljenje in da je to vedno prisotno. je pa res, da ko si ze enkrat globok v borbi je tezko nehat z njo zarad navezanosti. sicer pa zivljenje ne obstaja samo za to, da obstaja ali pa da se gre borbo v samopozabi. zivljenje oz. enota zavesti ima svojo svobodno voljo. brez svobodne volje ljubezen ni mogoca. ampak ker svobodna volja obstaja se lohk odlocmo za pozeljenje (fizicno uzivanje), za smrt (neaktivnost, oz. obstoj zarad obstoja) ali pa za ljubezen (naklonjenost Izvoru in vsem ostalim v odnosu do Njega). ljubezen se edina zares splaca, ker je trajno prijetna, vse ostalo je neprijetnost.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2