Devi wrote on 05.09.2005 at 10:44:30:Ko pa gre za srečna naključja, ki se komu zgodijo, recimo, da zadane na lotu, gre za naključje na ravni atomov al pa za življenjski proces izmenjave na ravni zunanje elektronske lupine atoma
Bardo, tole, če ti je, mi mal bolj razloži, vključno z lastno teorijo, kdo zmaga pri lotu :hm
Na lotu zadene tisti, ki je izžreban.
Še prej pa mora seveda vplačat listek, sicer zagotovo ne bo izžreban. Kaj je tu nejasnega? 8)
Kaj vse vpliva na to, da je bil nekdo izžreban in da je sploh vplačal listek, je pa že drugo in mnogo težje vprašanje.
Na nek dogodek vpliva zelo veliko vzrokov, ki skupaj sešteti rezultirajo v izzidu, ki se potem dejansko zgodi. Recimo, da slučajno razpade en atom, posledica je oddajanje energije, ki ima že lahko določen pomemben vpliv na okolico in na ves splet okoliščin, ki pripeljejo do tega, da je bila ob določenem času izžrebana točno določena številka lota.
Glede "zunanjih elektronskih lupin atoma" ...
ja, kemija in tudi biologija delujeta preko kemijskih reakcij, torej preko spreminjanja spojin, ne atomov.
Spojine so različni kemijski elementi (atomi) medsebojno vezani na različne načine.
Voda naprimer nastane s kombiniranjem dveh atomov vodika in enega atoma kisika. Če s kemijsko reakcijo vodo razstavimo, imamo še vedno dva atoma vodika in en atom kisika (le da niso več vezani skupaj, z elektroni na zunanjih krožnicah). Atomska jedra med kemijsko reakcijo ostanejo nespremenjena, le z zunanjimi elektronskimi "rokami" se ne držijo več skupaj.
Nekaj čisto drugega od kemijskih reakcij so nuklearne reakcije, kjer se elementi spreminjajo v druge elemente, naprimer več atomov vodika se spremeni v helij ali v ogljik.
(ali pa sanje alkimistov, spreminjanje železa v zlato, ki s kemijskimi reakcijami ni mogoče, mogoče je pa z nuklearnimi reakcijami)
Kemijske reakcije so tudi energijsko za cel razred manj intenzivne od nuklearnih reakcij, ker je potrebno precej manj energije pri vezavi zunanjih elektronov, kot pri vezavi ali razbitju vezave nuklearnega jedra (protonov in neutronov). Zato se tudi najmočnejše kemijsko razstrelivo (TNT) po moči ne more primerjati niti z najšibkejšim nuklearnim razstrelivom.
Razlika je ravno v različni energiji, ki je potrebna, da skupaj veže jedro atoma, od tiste, ki je potrebna, da se elektron premakne z določene krožnice.