
bp, barko pelješ kar v smer, ki jo jaz ... tko da ne bi se več protivila
v glavnem največji problem afriškega kmetijstva so kmetijske subvencije, ki jih namenjajo bogate države svojemu kmetijstvu ...
a) zato da se določen proizvod ne proizvaja (mleko)
b) zato, da določen proizvod na trgu drži ceno (da ne propadejo domači kmetje)
c) izvozne subvencije
Če je bilo do sedaj več ali manj govora o tipih a) in b), ki so tržna ovira za vstop na bogati trg, pa je zanimiv vpliv tudi c) subvencij, ki imajo vpliv na zunanje trge.
Torej Afričani ne morejo na Evropski trg, po drugi strani pa lahko na njihovem trgu konkurirajo Evropejci s produkti, ki so subvencionirani z izvoznimi subvencijami ... in tako prodajajo Afriki mleko za ceno, ki je pod vrednostjo stroškov ... posledica za Afriške kmete pa je, da na ta način izgubljajo še domači trg in s tem še dodatno propadajo ... na ta način jih v bistvu bogati svet prisili, da se usmerijo v predelavo tistega, česar v Evropi primanjkuje in voila ... dobimo države, ki se ukvarjajo izključno s pridelavo kave, banan, datljev ... zaradi hiperprodukcije v domači državi je cena tega doma izredno nizka, za preboj na Z tržišča pa potrebuješ trgovsko infrastrukturo, ki pa je ne moreš financirat ... ker prihodki iz monokulturnega kmetijstva nikoli ne zrastejo tok, da omogočajo kakšne bistvene investicije ... (OK tle bi lahko nadaljevala še s sago o gensko manipuliranem semenu in rastlinah ...)
OK, pa bodimo pravični, pa recimo v EU - konec kmetijskih subvencij ... kaj bi sledilo?