Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 17913 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #15 - 12.05.2005 at 11:23:06
 
t wrote on 12.05.2005 at 11:08:09:
Sinjeoka, zdaj pa že presegaš paranojo od JJ, če ne veš, kaj je hedonizem, si lahko vzameš kakšen slovar in pogledaš vanj, ne pa takole na pamet - ajja tebi ta tvoja definicija trenutno pač ustreza za tvoje trenutne namene.

Hedonizem je samo etični nauk, da je cilj človekovega življenja sreča - nikjer nič o liniji najmanjšega odpora.
Za razliko od krščanstva (btw šele krščanarji so hedoniste opisali kot tiste, ki jim je samo za telesne užitke), kjer je smisel predvsem trpljenje ali kapitalizma, kjer je smisel življenja povečevanje dobička kapitalistov...



uživaj!


sicer ne vem kaj je paranoja od JJ
ampak tudi jaz hedonizma ne jemljem kot filozofije telesnih užitkov ...

kaj pa je sreča je pa tudi stvar debate ... tako, da imaš načeloma prav, da hedonizem je filozofija, da je človekov cilj "sreča" ... seveda pa je lahko (na primer) sreča tudi zavest, da imam boljši avto kot sosed, bolj sexy partnerja, bolj pridne otroke ...

.... hedonizem je danes po "ljudskem" naziranju tudi "potrošnštvo" ino "lahkotnost bivanja"


pa potrošništvo ni samo kupovanje materialnih dobrin ...



čist tko b.t.w ali si preveril tudi izraz "človekove pravice" v SSKJ?  Ker sem včeraj malo pobarala svojega prijatelja filozofa koliko kaj ljubljanski FF uči o takih in onakih doktrinah človekovih pravic ... pa me je pošteno na rit vrglo, ko sem slišala, da Rosseauja, J. Lockeja, T. Jeffersona in celo Marxa sploh ne obravnavate na ta način  Shocked
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #16 - 12.05.2005 at 11:26:23
 
Quote:
Mene pa zanima, t, glede na to, da si kr v treh pogledih 100%, a to ne da na drugi strani tega, da te spljoh ni? Grin

Hard to understand.





Ne razumem vprašanja???

Res ne.

100% pa na teh vprašanjih dosegam zato, ker se izogibam srednji poti in ker določene stvari delam preprosto po svojih uvidih, ne pa po uvidih drugih. Srednja pot je tu vedno zgolj 50% ali manj.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #17 - 12.05.2005 at 11:39:33
 
t wrote on 12.05.2005 at 11:26:23:
Ne razumem vprašanja???

Res ne.

100% pa na teh vprašanjih dosegam zato, ker se izogibam srednji poti in ker določene stvari delam preprosto po svojih uvidih, ne pa po uvidih drugih. Srednja pot je tu vedno zgolj 50% ali manj.


uživaj!


Lastna logika mi pravi, da če si 100% po eni filozofiji nekaj, to izključuje eno drugo, pa se verjetno ne.

Če bi lahko kdo na kratko razložil, kaj je nihilizem. Hvala.
???

Misliš, da drugi delajo po uvidih drugih?




Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #18 - 12.05.2005 at 11:40:11
 
sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 11:23:06:
sicer ne vem kaj je paranoja od JJ
ampak tudi jaz hedonizma ne jemljem kot filozofije telesnih užitkov ...

kaj pa je sreča je pa tudi stvar debate ... tako, da imaš načeloma prav, da hedonizem je filozofija, da je človekov cilj "sreča" ... seveda pa je lahko (na primer) sreča tudi zavest, da imam boljši avto kot sosed, bolj sexy partnerja, bolj pridne otroke ...

.... hedonizem je danes po "ljudskem" naziranju tudi "potrošnštvo" ino "lahkotnost bivanja"


pa potrošništvo ni samo kupovanje materialnih dobrin ...


Ne moreš od filozofa pričakovati, da bo hedonizem naziral po ljudsko. Ali kot pravi Aristotel: "Zares srečni so samo bogovi in živali ter teoretiki".




sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 11:23:06:
čist tko b.t.w ali si preveril tudi izraz "človekove pravice" v SSKJ?  Ker sem včeraj malo pobarala svojega prijatelja filozofa koliko kaj ljubljanski FF uči o takih in onakih doktrinah človekovih pravic ... pa me je pošteno na rit vrglo, ko sem slišala, da Rosseauja, J. Lockeja, T. Jeffersona in celo Marxa sploh ne obravnavate na ta način  Shocked



Na kateri način?

(sicer pa se mi zdi, da dandanes to na FF predavajo vajenci od velikega mojstra)



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #19 - 12.05.2005 at 11:45:21
 
Quote:
Lastna logika mi pravi, da če si 100% po eni filozofiji nekaj, to izključuje eno drugo, pa se verjetno ne.  


Če bi živeli v dualnem svetu bivalenc ali/ali bi taka logika zdržala, tako pa je svet analogen. In to da si 100% ženska ne izključuje tega, da si 100% človek.


Quote:
Če bi lahko kdo na kratko razložil, kaj je nihilizem. Hvala.
???


nihilizem je nazor, ki zanikuje, odklanja splošno veljavne, priznane življenjske norme, vrednote. Filozofski nihilizem pa zanikuje tudi možnost spoznanja kakršnekoli nerelative resnice.


Quote:
Misliš, da drugi delajo po uvidih drugih?


Navečkrat.



uživaj!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #20 - 12.05.2005 at 12:00:38
 
t wrote on 12.05.2005 at 11:40:11:
Ne moreš od filozofa pričakovati, da bo hedonizem naziral po ljudsko. Ali kot pravi Aristotel: "Zares srečni so samo bogovi in živali ter teoretiki".


torej predpostavljaš, da je anketo sestavil filozof?

I guess not. (ker je koncept tele anketice zelo ljudski)

Oziroma, da si ljudje, ki niso dosegli nad 90% hedonizma ne prizadevajo za lastno srečo





t wrote on 12.05.2005 at 11:40:11:
Na kateri način?

(sicer pa se mi zdi, da dandanes to na FF predavajo vajenci od velikega mojstra)

uživaj!



vsako filozofijo lahko razumeš na več načinov ... v zgodovinskem kontekstu, ekonomske kontekstu, ama tudi v kontekstu človekovih pravic ... ali vidikov .. državnega, posameznikovega, družinskega, subkulturnega etc.

in na kontekst "človekovih pravic" se  mislila ... doktrina človekovih pravic se je začela s Platonom in Aristotlom ... moderna teorija pa z J. Bodin in J. Locke - jem


(bi rekla do so res smo vajenci)
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #21 - 12.05.2005 at 13:16:42
 
sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 12:00:38:
torej predpostavljaš, da je anketo sestavil filozof?

I guess not. (ker je koncept tele anketice zelo ljudski)

Oziroma, da si ljudje, ki niso dosegli nad 90% hedonizma ne prizadevajo za lastno srečo


Vse ankete imajo ljudski koncept - tudi, če jih pišejo filozofi - saj je anketa sama ljudska stvar.

Sploh pa ni pomembno, kdo je napisal anketo - vseeno je moral upoštevati določene definicije in ko gre recimo za užitek, je beseda še vedno ista, ne glede na to, kako si jo tisti, ki odgovarja ali tisti, ki sprašuje razlagata.

V tvojem vprašanju pa je vedno prisotna neka tipična slovenska miselnost, ki se izkazuje pri odgovarjanju naroda na ankete: namreč to, da poskuša večino ankentirancev odgovarjati tako kot naj bi hotel vpraševalec - želja po ustrezanju. Torej, da bi moral odgovarjati drugače, glede na to, kdo je napisal anketo.


sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 12:00:38:
vsako filozofijo lahko razumeš na več načinov ... v zgodovinskem kontekstu, ekonomske kontekstu, ama tudi v kontekstu človekovih pravic ... ali vidikov .. državnega, posameznikovega, družinskega, subkulturnega etc.

in na kontekst "človekovih pravic" se  mislila ... doktrina človekovih pravic se je začela s Platonom in Aristotlom ... moderna teorija pa z J. Bodin in J. Locke - jem

(bi rekla do so res smo vajenci)



Če bi imeli predmet filozofija človekovih pravic, potem bi najrž res morali privzeti takšen pristop. Ker pa se to obravnava pri socialni filozofiji ali etiki se pač obravnava z drugih vidikov. In človekove pravice niso nek strašen vidik, kateremu bi morali podrediti ostala vprašanja - "človekove pravice" so izum 20. stoletja, čeprav je res, da so o tem govorili prej skoraj vsi filozofi. Poleg tega pa še vedno realno deluje geslo: kolikor moči, toliko pravic.

Kot take lahko "človekove pravice" jemljemo v kontekstu avtorjeve misli, saj bi postavljanje nekega avtorja v nek prisilen kontekst človekovih pravic nujno pomenilo hermenevtično nasilje nad avtorjevimi teksti.


(in ja, seveda smo vajenci)

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #22 - 12.05.2005 at 13:44:21
 
t wrote on 12.05.2005 at 13:16:42:
Vse ankete imajo ljudski koncept - tudi, če jih pišejo filozofi - saj je anketa sama ljudska stvar.

Sploh pa ni pomembno, kdo je napisal anketo - vseeno je moral upoštevati določene definicije in ko gre recimo za užitek, je beseda še vedno ista, ne glede na to, kako si jo tisti, ki odgovarja ali tisti, ki sprašuje razlagata.


še vedno ostane neizpodbitno, da rezultati ankete objavljeni na gapetu niso od kakšnega amerikanosa ...

pa tudi ... če je folk odgovarjal na način, da je namenoma dosegel "hedonizem" 100% že to dovolj kaže na to, da je to neke vrste njihova osebna vrednota  (čeprav - anketa vsaj na začetku ne pove kakšni so možni rezultati)



t wrote on 12.05.2005 at 13:16:42:
Če bi imeli predmet filozofija človekovih pravic, potem bi najrž res morali privzeti takšen pristop. Ker pa se to obravnava pri socialni filozofiji ali etiki se pač obravnava z drugih vidikov. In človekove pravice niso nek strašen vidik, kateremu bi morali podrediti ostala vprašanja - "človekove pravice" so izum 20. stoletja, čeprav je res, da so o tem govorili prej skoraj vsi filozofi. Poleg tega pa še vedno realno deluje geslo: kolikor moči, toliko pravic.

Kot take lahko "človekove pravice" jemljemo v kontekstu avtorjeve misli, saj bi postavljanje nekega avtorja v nek prisilen kontekst človekovih pravic nujno pomenilo hermenevtično nasilje nad avtorjevimi teksti.

uživaj!


u bistvu glede na to, da v slovesnki družbi leading role o vprašanju človekovih pravic prevzenajo diplomanti FDV ino FF, bi človek verjetno pričakoval, da se temu vidiku posveča precej več, kot pa očitno se ...


... mislim da konteksti obravnavanja sami po sebi ne morejo biti "prisilni", če prdavatelj dopušča različne možnosti interpretacije (seveda, če so podani argumenti logični in koherentni)

žal je vsaj na naših univerzah tako, da je interpretacija možna le ena sama ... če profesorjeve doktrine vsaj približno ne povzameš na izpitih tvegaš da padeš (vsaj za pretežen del profesorjev to velja)

... sicer pa se začne ta problem že v srednji šoli pri obravnavanju literature in nato ob tistih tipičnih esejskih vprašanjih "Kaj v Madame Bovary pomeni simbolika ladije" (vsaj pri nas v SŠ je bilo nepisano pravilo "svojega mnenja se ne napiše" - pa smo v 4 letih zamenjali 7 slavistov)
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #23 - 12.05.2005 at 14:11:14
 
sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 13:44:21:
pa tudi ... če je folk odgovarjal na način, da je namenoma dosegel "hedonizem" 100% že to dovolj kaže na to, da je to neke vrste njihova osebna vrednota  (čeprav - anketa vsaj na začetku ne pove kakšni so možni rezultati)



Spet nekaj pripisuješ - jaz zase vem, da sem odgovarjal, tako kot čutim, saj mi je popolnoma vseeno kakšen bo rezultat te ankete.

In ko smo pri vrednotah, je popolnoma tvoj problem, če sreče ali užitka ne vrednotiš visoko. Pri meni je pač sreča najvišja vrednota užitek pa eden od merilnikov s katerimi lahko dosegam ekstatične trenutke brezmejne srečnosti. Kje bom iskal svoje užitke pa je moj eksistencialen problem - vsekakor znotraj sebe in če sem zato po merilih neke ankete 100% eksistencialno-hedonistični ljubitelj samega sebe, me to niti najmanj ne moti. Vsekakor pa so to tri med seboje zelo povezane in odvisne kategorije.


sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 13:44:21:
u bistvu glede na to, da v slovesnki družbi leading role o vprašanju človekovih pravic prevzenajo diplomanti FDV ino FF, bi človek verjetno pričakoval, da se temu vidiku posveča precej več, kot pa očitno se ...


To je najbrž spet popolnoma tvoj občutek?


sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 13:44:21:
... mislim da konteksti obravnavanja sami po sebi ne morejo biti "prisilni", če prdavatelj dopušča različne možnosti interpretacije (seveda, če so podani argumenti logični in koherentni)


Seveda so - hermenevtika nas uči, da je pravo razumevanje teksta ali misleca možno samo v njegovem kontekstu. Če hočeš platonovo etiko ali celo vso filozofijo postavljati v kontekst človekovih pravic, je to nujno nasilje nad Platonovo mislijo, saj so "človekove pravice" eksplicitno nekaj, kar se je formuliralo, tako kot je, v 20. stoletju, čeprav se je že prej veliko govorilo o tem.

Tudi če potem predavatelj dopušča drugačna razlaganja, je ta pristop zgrešen že v osnovi. (razen če uberemo učbeniški pristop in preprosto naredimo, iz konteksta celote iztrgane, paberke na to temo)


sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 13:44:21:
žal je vsaj na naših univerzah tako, da je interpretacija možna le ena sama ... če profesorjeve doktrine vsaj približno ne povzameš na izpitih tvegaš da padeš (vsaj za pretežen del profesorjev to velja)

... sicer pa se začne ta problem že v srednji šoli pri obravnavanju literature in nato ob tistih tipičnih esejskih vprašanjih "Kaj v Madame Bovary pomeni simbolika ladije" (vsaj pri nas v SŠ je bilo nepisano pravilo "svojega mnenja se ne napiše" - pa smo v 4 letih zamenjali 7 slavistov)


Za filozofski oddelek to zagotovo ne drži (česar pa ne morem reči za jezikoslovce - pač amaterji). Pri seminarskih eksplikacijah smo mi imeli takorekoč proste roke. Na najbolj dogmatičnem izpitu pri največjem mojstru, ki je trajal 5 ur za 3 udeležence, pa so bile lastne interpretacije (na podlagi izpitne literature) nujne, če si hotel, kaj več od 7.

Seveda pa je povsod zaznati neko vrsto samovšečnosti (ki je pač osnovna človeška lastnost), kjer si za najvišje ocene pač moral poznati vse, kar je profesor počel, vendar kot sem napisal, je večina zelo cenila kritične in utemeljene pripombe na njihovo delo. Na izpitu pa je pač tako, kot uči Sun Cu za vojno - kdor pozna sovražnika in sebe, ta preprosto ne more izgubiti.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #24 - 12.05.2005 at 14:33:56
 
sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 13:44:21:
... sicer pa se začne ta problem že v srednji šoli pri obravnavanju literature in nato ob tistih tipičnih esejskih vprašanjih "Kaj v Madame Bovary pomeni simbolika ladije" (vsaj pri nas v SŠ je bilo nepisano pravilo "svojega mnenja se ne napiše" - pa smo v 4 letih zamenjali 7 slavistov)


Mogoče ta izpostavljen del ni toliko problem sledenja profesorjevi doktrini, kot bi mu prvi hip lahko pripisali.

Po moje je nujen predpogoj lastnih interpretacij najprej dobro osvojena abeceda. S tem mislim, da če ne obvladaš "u nulo" obstoječe doktrine, potem pravzaprav nimaš izhodišča za lastne interpretacije.

Če bi jaz bila profesor, bi verjetno delovala po principu kenslanja bluzatorjev, ter spuščanja tistih, ki bi doktrino obvladali, ob tem pa še kaj svojega razvili. Tudi če bi mi iste stvari prodajali kot prva skupina kalibrov, jim za razliko od prve skupine kalibrov ne bi tako zlahko pripisala bluzenja.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Ana Drog
Guest




Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #25 - 12.05.2005 at 15:04:20
 
Divine Command
 
85%
Kantianism
 
80%
Existentialism
 
70%
Utilitarianism
 
70%
Justice (Fairness)
 
60%
Hedonism
 
60%
Strong Egoism
 
55%
Apathy
 
40%
Nihilism
 
5%


kaj tazga Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #26 - 12.05.2005 at 15:04:27
 
Lilith wrote on 12.05.2005 at 14:33:56:
Mogoče ta izpostavljen del ni toliko problem sledenja profesorjevi doktrini, kot bi mu prvi hip lahko pripisali.

Po moje je nujen predpogoj lastnih interpretacij najprej dobro osvojena abeceda. S tem mislim, da če ne obvladaš "u nulo" obstoječe doktrine, potem pravzaprav nimaš izhodišča za lastne interpretacije.

Če bi jaz bila profesor, bi verjetno delovala po principu kenslanja bluzatorjev, ter spuščanja tistih, ki bi doktrino obvladali, ob tem pa še kaj svojega razvili. Tudi če bi mi iste stvari prodajali kot prva skupina kalibrov, jim za razliko od prve skupine kalibrov ne bi tako zlahko pripisala bluzenja.



Dobro, da ne boš moj profesor  Wink


Temu se reče ubijanje domišljije in inovativnosti - A je še kdo gledal tist film "Društvo mrtvih pesnikov"?

Kako si bo nekdo razlagal literaturo in umetnost naj bo stvar njegovega okusa in domišljije.

Sicer se strinjam, da je dobro poznati določene in pravila, vendar pa poznati in pozabiti. To so zgolj neki kurčevi kalupi, za ubijanje.

Mularijo bi morali učit brati, pa vcepiti bi jim morali vsaj nekoliko veselja do predmeta, ne pa da se jih v kalupe daje.
Vedno znova spoznavam, kakšno srečo sem imel, da sem srednješolska leta preživel na srednji elektro šoli - tehnika, logika, matematika in minimum kalupljenja s strani "družboslovcev" (no ja prepisovanje s folij pri slovenščini, uničenje ene učiteljice angleščine na leto, eno leto zgodovine (ali pa dve) eno leto umetnostne vzgoje in eno leto psihologije dela in eno leto ekonomije - več od srednje šole človek res ne rabi).


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #27 - 12.05.2005 at 15:13:28
 
Lilith wrote on 12.05.2005 at 14:33:56:
Mogoče ta izpostavljen del ni toliko problem sledenja profesorjevi doktrini, kot bi mu prvi hip lahko pripisali.

Po moje je nujen predpogoj lastnih interpretacij najprej dobro osvojena abeceda. S tem mislim, da če ne obvladaš "u nulo" obstoječe doktrine, potem pravzaprav nimaš izhodišča za lastne interpretacije.

Če bi jaz bila profesor, bi verjetno delovala po principu kenslanja bluzatorjev, ter spuščanja tistih, ki bi doktrino obvladali, ob tem pa še kaj svojega razvili. Tudi če bi mi iste stvari prodajali kot prva skupina kalibrov, jim za razliko od prve skupine kalibrov ne bi tako zlahko pripisala bluzenja.


Grin  Grin  Grin  Grin  Grin

ravno včeraj smo se zadebatirali v družbi s filozofom, koliko drila je potrebnega ... v smislu v čem je napaka našega celotnega šolskega sistema, da izdeluje nekrative prepisovalce ...

tvoja teza mi je u iber blizu, v smislu slikarskega mojstra; najprej je treba znati osnovno tehniko držanja čopiča šele nato se lahko gremo kreativnost ... (ali pa tista, da je v geniju 5% talenta in 95% dela) ...

ama ja smo ugotovili dve stvari:

1) da slovenska šola deluje po principu nogometnega trenerja, ki da mulcu žogo in nalogo, da strelja na gol ... pa mulc v prvem poskusu žogo nabije čisto mimo gola (na kar se trener prime za glavo in nadere mulca ...)

princip kreativnih šol je pa malo drugačen ... ob isti nalogi in ob enako zgrešenem strelu na gol, je trenerjeva reakcija drugačna ... mulca pohvali. In mu da napotke kako se približat žogi in s katerim delom stopala naj jo "nabije" ...

Če se vrnem na srednješolsko tehniko pisanja esejev ... lahko danes za nazaj ugotavljam dvoje:
1)

da vaje sploh nismo imeli, oziroma, da profesor tistih izredno izredno redkih domačih nalog ni niti prebral niti skomentiral, še manj dal napotke  v smislu "kako drugič storiti bolje" (eseje smo dejansko pisali samo za oceno pri šolskih testih in to pri vseh 7 slavistih)

torej da dril kot dril ni potreben samo za učenca, ampak da mora dril spremlajti tudi učitelj tako, da je sposoben sproducirati eno uporabno povratno informacijo,kje so možne izboljšave (včasih je potrebno povratno informacijo zelo zindividualizirat)


2)

Sicer ne vem kako je bilo pri vas, toda za dobra razmišljanja (četudi srednješolska) je potrebna tudi razredna razprava kaj se je prebralo, kje so bile napisane podobne ideje, kako ideje sovpadajo ... torej čisto navadni brainstorming ... pri nas je bila to bolj piflarija v smislu
simbol:
ladija -
drevo -
črna barva -
.
.
.
.
.
.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #28 - 12.05.2005 at 15:33:04
 
t wrote on 12.05.2005 at 14:11:14:
Spet nekaj pripisuješ - jaz zase vem, da sem odgovarjal, tako kot čutim, saj mi je popolnoma vseeno kakšen bo rezultat te ankete.

In ko smo pri vrednotah, je popolnoma tvoj problem, če sreče ali užitka ne vrednotiš visoko. Pri meni je pač sreča najvišja vrednota užitek pa eden od merilnikov s katerimi lahko dosegam ekstatične trenutke brezmejne srečnosti. Kje bom iskal svoje užitke pa je moj eksistencialen problem - vsekakor znotraj sebe in če sem zato po merilih neke ankete 100% eksistencialno-hedonistični ljubitelj samega sebe, me to niti najmanj ne moti. Vsekakor pa so to tri med seboje zelo povezane in odvisne kategorije.



u bistvu nimam občutka, da bi kdo pri izpolnjevanju anket odgovarjal z namenom da dobi željeni rezultat ...

ampak je bilo razmišljanje bolj v smeri odgovora tebi, da z vidika izpolnjevalcev anket, vsi pripadamo slovenskemu okolju ...

ter da odgovarjati na vprašanja tako, da bi dobil  željen rezulatat ni niti možno, ker se ni niti vedelo kakšni so možni rezultati

(ostalo je bilo le razmišljanje, kaj bi eventuelno lahko pomenilo odgovarjanje na način, da dobiš 100% hedonizem)


t wrote on 12.05.2005 at 14:11:14:
To je najbrž spet popolnoma tvoj občutek?



nope, že kakšni 2 leti spremljam razne debate o izvrisanih, sodnih zaostankih (sojenje v razumnem roku namreč je tudi človekova pravica), Romih, džamiji ... in kadar leti debata na človekove pravice se v medijskem etru nikoli ne pojavi recimo da pravnik ali ekonomist ... običajno je to FDV (izjema so pravice žensk, ki jih primarno zastopa FF)


t wrote on 12.05.2005 at 14:11:14:
Seveda so - hermenevtika nas uči, da je pravo razumevanje teksta ali misleca možno samo v njegovem kontekstu. Če hočeš platonovo etiko ali celo vso filozofijo postavljati v kontekst človekovih pravic, je to nujno nasilje nad Platonovo mislijo, saj so "človekove pravice" eksplicitno nekaj, kar se je formuliralo, tako kot je, v 20. stoletju, čeprav se je že prej veliko govorilo o tem.

Tudi če potem predavatelj dopušča drugačna razlaganja, je ta pristop zgrešen že v osnovi. (razen če uberemo učbeniški pristop in preprosto naredimo, iz konteksta celote iztrgane, paberke na to temo)

uživaj!


"človekove pravice" so na na krajši način označene za vse tisto, kar spada v koncept "odnosi med posamezniki" "odnos posameznika in državo" ... pobiranje posameznih paberkov ... je sicer tudi način, ama verjetno le štartni ...

... v končni fazi pa lahko v pri meru Marxa navedem to, da je večji vpliv na družbeno dogajanje imelo to kar se je Marksu pripisovalo, kakor pa to kar je Marx učil ...

... tako da imaš lahko tudi vertikalen pregled v smislu dejanskega vpliva na družbeno zavest (tako v smislu pravilnega, kakor tudi nepravilnega razumevanja) ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kateri filozofiji slediš?
Reply #29 - 12.05.2005 at 16:08:27
 
sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 15:33:04:
u bistvu nimam občutka, da bi kdo pri izpolnjevanju anket odgovarjal z namenom da dobi željeni rezultat ...

ampak je bilo razmišljanje bolj v smeri odgovora tebi, da z vidika izpolnjevalcev anket, vsi pripadamo slovenskemu okolju ...

ter da odgovarjati na vprašanja tako, da bi dobil  željen rezulatat ni niti možno, ker se ni niti vedelo kakšni so možni rezultati

(ostalo je bilo le razmišljanje, kaj bi eventuelno lahko pomenilo odgovarjanje na način, da dobiš 100% hedonizem)



Men se zdijo ti testi genijalni predvsem v tej smeri,  da imaš tudi pri vprašanjih, kjer bi lahko odgovarjali samo, da ali ne in kvečjemu z 0, cela paleta možnosti, za katere res ne vem, kaj naj z njimi.

(najbrž sem tudi na ta račun nabil trikrat po 100%)



sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 15:33:04:
nope, že kakšni 2 leti spremljam razne debate o izvrisanih, sodnih zaostankih (sojenje v razumnem roku namreč je tudi človekova pravica), Romih, džamiji ... in kadar leti debata na človekove pravice se v medijskem etru nikoli ne pojavi recimo da pravnik ali ekonomist ... običajno je to FDV (izjema so pravice žensk, ki jih primarno zastopa FF)


No vidiš - to je pač paradoksna FDV (paradoksna zato, ker so recimo Hribarja kazensko s FF nagnali na FDV - kakor, da bi ga pregnali na Goli otok in to mu je še vedno huda trauma in čeprav je z eno nogo še vedno tam, čeprav bi se najbrž tudi tam lahko našlo kakšnega pametnega ama so bolj redki od smrkcev v Darkwoodu) - na FF pa so pač "ženske študije" kar mi je tudi ena največjih skrivnosti - takoj za skrivno navezo med Bušem in nezemljani.

sinjeoka wrote on 12.05.2005 at 15:33:04:
"človekove pravice" so na na krajši način označene za vse tisto, kar spada v koncept "odnosi med posamezniki" "odnos posameznika in državo" ... pobiranje posameznih paberkov ... je sicer tudi način, ama verjetno le štartni ...

... v končni fazi pa lahko v pri meru Marxa navedem to, da je večji vpliv na družbeno dogajanje imelo to kar se je Marksu pripisovalo, kakor pa to kar je Marx učil ...

... tako da imaš lahko tudi vertikalen pregled v smislu dejanskega vpliva na družbeno zavest (tako v smislu pravilnega, kakor tudi nepravilnega razumevanja) ...



Ma men se zdijo te človekove pravice samo pesek v oči (čeprav so vsaj na deklerativni ravni eden največjih dosežkov človeštva - saj vsaj deklerativno govorijo, da smo vsi enaki, ne pa samo enakopravni).

Človekove pravice eksplicitno in na deklerativni ravni, so velik dosežek s stališča politike in družbe, ne pa filozofsko, filozofi so to že zdavnaj izvajali v praksi (recimo Epikur - eden od prvih hedonistov in materialistoiv - iz njega je doktoriral Marx - je okrog 300 pnš v Atenah učil vse - celo sužnje in ženske).



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4