Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 20968 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Vesna Godina
Reply #15 - 04.05.2005 at 08:04:31
 
Godinova je kot antropologinja na  fspn zihr vnesla obrat, ki je studente  fasciniral, saj  jih je spodbujala, da vsak o doganjaih okrog sebe razmislja z lastne avtonomne  pozicije v druzbi. Hkrat jih je pa zamorila, ker ta pozicija ni dosegla visokega akademskega nivoja, ki jim  ga je sama  postavla in je s studentom na tak nacin  v bistvu vsiljevala  svoj lasten pogled na njihovo pozicijo v druzbi oz. fdv-ju. Skratka, ni bla do konca dosledna v svojih principih, studentje pa so jo na  to lastno nedoslednost lepo opozorili.

Skratka, ga ni cloveka na javni sceni, ki bi ga jest poznal in ki bi moral prekrsit tolk lastnih principov kot jih je morala godinova, da je sploh lahko ostala dosledna sama sebi.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Vesna Godina
Reply #16 - 04.05.2005 at 09:57:38
 
Lilith wrote on 30.04.2005 at 11:18:13:
A slučajno kaj veš, kaj imajo to za ene mučke na faxu?


Lilith, jaz nimam prav ažuriranih informacij kar se tiče faxa scene na fdv-ju, nekaj vem iz preteklosti

pač ona je bila učenka Južniča, ki je bil definitivno strah in trepet fspn-ja -- ampak ona kot njegova učenka, asistentka še bolj strah in trepet

potem se je sistem zamenjal in je on izgubil tisto svojo moč, mislim pa da je tudi njej začelo počas v tem prehodu škripat

in nekako so se po moje na tem faksu začele programsko urejat zadeve, tko da vsa čast študentom, da so se začel tam upirat, ker so tudi dejansko veliko dosegli

včasih je blo pa tko: jaz sem brala skripte in publikacije Južniča enkrat, tako da približno vem, kaj sta pred leti dajala za eno literaturo za na izpit ... in moram rečt, o groza

eni povzetki, vse nametano, nič problemsko ... izpiti pa tako zahtevni, da je blo treba kar besede vstavljat -- Shocked

mislim, realno, študentje so se trudili učili in tam ene 6 --- kaj vem slabe ocene, no -- ej če se pa kdo sedaj javi, pa mi dokaže, da je 10 dobil pri njej ali pri njemu pa častim drink  Wink

zdej ne vem, če je še to ... pač mislim, verjamem, upam, da se je spremenilo marsikaj

glede ostale teme -- kritičnost, pa to ... jaz gledam na kritičnost pozitivno

kako že gre una: percepija ... pogled ... zorni kot   Tongue



Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Vesna Godina
Reply #17 - 05.05.2005 at 15:23:54
 
[quote author=Lilith link=board=prijateljstvo;num=1114789244;start=0#14 date=05/03/05 at 21:20:42

Zelo konkretno vprašanje zate: kaj narediš, ko vidiš, da se dogaja nekaj, kar se ne bi smelo, kar je v škodo družbi ali posamezniku? Se pretvarjaš, da tega ni? Poskušaš ignorirati? Kaj drugega?

In še - zakaj tako ravnaš? [/quote]

Po vsej verjetnosti nisem dovolj jasno izrazila svojega stališča, po vsej verjetnosti pa si tut ti malo preveč površno prebrala al pa vsaj prebrala samo tisto,kar si hotela...
Wink Wink
Nikjer ne trdim namreč,da je kritiziranje kot takšno negativno,negativno se mi zdi v primeru,ko oseba SAMO kritizira.Ne vidi dobrih stvari.Ne vidi realne slike,ki jo vidi nekdo,ki vidi tudi pozitivno stran zadeve.Tak vtis sem dobila pri Vesni.Ampak to je res samo vtis na podlagi njenih člankov,ki jih pa tut nisem prebrala 20, ampak mogoče 4,5...
Pozabla sem povdarit(mea culpa),da je kritika nujno potrebna,da se lahko karkoli spremeni na bolje.In tuki se definitivno strinjam s tabo. Cheesy
Odgovor na tvoje vprašanje...Ne,ne ignoriram,niti se ne pretvarjam,da tega ni...Večinoma,no. Ker nisem 100%,ane. Tut je po moje pomembno katere osebe so vpletene v zadevo...Zavzet se za vsakogar,vsepovsod...je praktično nemogoče...Se mi zmeša... Grin Ko pa kaj naredim pa ponavadi npr. povem,da to ni ok,kar ta oseba počne,policije sicer še nisem klicala(ker ni blo take situacije),mogoče zaščitim nekoga,ki se ne more sam...Lej,ne vem čist točno,ker je ful odvisno od situacije...Razlika je,če je v situaciji otok ali odrasli,ženska ali moški,frend ali tujec...Včasih si pa tut mislim,da to ni moj problem(men že ne bi blo ok,da bi se kar vsi povprek vtikal v moje življenje in v moje probleme...)
Ne vem,vpraš kej bolj konkretnega...
Lepo se imej!
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Vesna Godina
Reply #18 - 05.05.2005 at 19:50:23
 
V bistvu nimam več vprašanj. Smiley
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Vesna Godina
Reply #19 - 05.05.2005 at 20:11:14
 
Lilith wrote on 05.05.2005 at 19:50:23:
V bistvu nimam več vprašanj. Smiley


Ok. Smiley
Bi bla pa zelo vesela, če bi še ti povedala svoje mnenje o tej zadevi,me zanima,kako ti razmišljaš o tem... Mogoče se pa še kej naučim... Wink Kdaj ti posreduješ? Katere zadeve tebe vržejo iz tira? Ali misliš,da moraš vedno pomagati ali lahko greš kdaj tut mimo?
Lepo se imej! Smiley
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Vesna Godina
Reply #20 - 27.06.2005 at 22:27:34
 
Čao. Ne bom odpirala novega topica,ker se problem nanaša glih na tega...
Danes me je en kolega prosil,če bi lahko eni njegovi frendici (ki jo jst ne poznam) pomagala preselit stvari,ker je šla od doma.Fotr jo baje že dolgo časa ful pretepa pa to. Ena druga kolegica jo je zadnji hip pustila na cedilu in ker mam jst avto in sem mela glih čas,sem ji naredila uslugo. Ok,do tukej vse kul. Ženska je nardila korak in šla.Super. Pomagala sem ji tut selit(šla v stanovanje po stvari in to) in v njenem stanovanju sem vidla še njeno mlajšo sestrico,po moje staro okrog 10 let. Vsa zadeva me je tolk prizadela,da sem začela jokat(po moje sem podzavestno podoživela trenutke,ko je naš sosed pretepal svojega sina in sem že kot otrok jokala zarad tega).No,kasneje,ko sem jo vprašala,zakaj ga nihče ne prijavi,mi je rekla,da je pač to vseeno njen oče in bla,bla...v glavnem še vedno ga je ščitila.In sem čutla,kako postajam jezna(ne sicer tolk,kolkr znam bit),ampak sem se nekako obvladala,da ji nisem kej rekla.Mnenja sem namreč,da tut nimam te pravice.
In zdej me muči ta zadeva.A sem prav odreagirala? A ji imam pravico kaj rečt? A ima kdo pravico prijavit tega njenga fotra(razen njih-družinskih članov)? Kaj bi vi naredili v tem primeru?
Jebi ga...nimam razčiščenih teh stvari...pa bi jih rada imela.
Zanima me tut,kako bi odreagirali,če vaš sosed tepe svojo ženo? Al pa otroke. Kdaj je vmešavanje adekvatno in kdaj ne?
Ful vam bom hvaležna za odgovore,ker me tole kar muči.
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Vesna Godina
Reply #21 - 28.06.2005 at 00:24:01
 
Je kar dvorezna zadeva to. Ti se res vmešaš, pa čeprav skušaš samo pomagat. In potem se oni pobotajo in ponavadi tebe obsodijo in te napadajo, češ zakaj se sploh vmešavaš.
Saj smo o tem že ful govoril tle gor, ampak se ne spomnem, kje je že to bilo.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Vesna Godina
Reply #22 - 28.06.2005 at 07:23:24
 
Quote:
Je kar dvorezna zadeva to. Ti se res vmešaš, pa čeprav skušaš samo pomagat. In potem se oni pobotajo in ponavadi tebe obsodijo in te napadajo, češ zakaj se sploh vmešavaš.


To je res, ko gre za odrasle. Tako kot ženska iz zgornjega primera stvari ne ozavestijo in niso pripravljeni na spremembe, imajo polno izgovorov in opravičil, radi pa občasno (ali pogosto) jamrajo.

Problematično se mi zdi nasilje, ko gre za otroke, ki se sami ne morejo zaščititi. Takrat se mi zdi umestno obvestiti pristojne službe, ki so dolžne reagirati. Te naj z vso obzirnostjo, ki jo zahteva vpletanje v družinsko intimo, preverijo, ponudijo pomoč, ukrepajo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Vesna Godina
Reply #23 - 28.06.2005 at 10:10:22
 

če so otroci res maltretirani, je res najboljš prjavt tazga človeka pristojnim službam
namreč
to se ne sme, je prepovedano z zakonom, podobno kot je zapovedano, da moraš otroka živet doker se ne odšola ...
maltretiranje al pa celo nasilje nad otroci, ke se ne morejo branit, je pač skorajda nemogoče sankcionirat, ker je skorajda nemogoče to odkrit, ker žrtve nimajo moči to same narest, ostali (ki to vidijo/opazijo) pa nekako  tud ne zmorejo tega ...

tud če bi ne blo z zakonom prepovedano bi se to ne smelo počet, ne bi pa imel človk kam prjavt, ker je prepovedano obstaja institucija tud kamr se da prjavt take ljudi ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Vesna Godina
Reply #24 - 28.06.2005 at 10:32:28
 
Lilith wrote on 30.04.2005 at 18:19:47:


Obe izkušnji sta bili prelomni zato, ker sta vsaka po svoje, a vendarle obe na nek skupen način, od mene zahtevali, da sem prekinila z življenjem, ki sem ga živela pred tem. Živela avtomatično in samo po sebi umevno. Da sem dvakrat prekinila z življenjem, ki me v marsičem ni zadovoljevalo, kaj šele osrečevalo. In da sem začela živeti drugače. Bolj skladno s tem, kar sem. Kar hočem. Kar čutim in vem, da je pomembno. Važno. In kar me osrečuje.

To pa zato, ker me je izkušnja z rakom prisilila, da sem se naučila, česar prej nikoli nisem znala: postaviti na prvo mesto tudi sebe. To, kar jaz potrebujem. To, kar je zame dobro.

Tretja ključna stvar, ki sem se je naučila, je življenje v sedanjosti. To lekcijo sem sicer začela jemati že ob svoji hčeri, a sem se v njej še bolj izurila prav ob raku. Popolna koncentracija na sedanjost. In ne porabljati energije za to, da se trapiš z vsem mogočim in nemogočim, kar se lahko zgodi jutri. In kar se, zelo verjetno, sploh niti ne bo zgodilo.

Mislim, da so velike težave skorajda nujni pogoj, da se človek začne drugače in bolj zavedati lastnega bivanja. Njegovih dimenzij. Kdo pa bo šel skozi boleče spreminjanje svojega življenja in samega sebe, če mu to ni treba? Kajti zavedati se je treba, da je spreminjanje avtomatizmov življenja vedno boleče. In da se tem spremembam upira vrsta mehanizmov v človeku, za katere se človek sploh ne zaveda, da jih ima, dokler se mu, ko skuša spremeniti sebe in svoje življenje, ne postavijo po robu.
Ja, mislim, da so težave skorajda nujne. V tem smislu ne verjamem nekakšnim mehkim potem, ki jih tako zelo propagirajo na trgu duhovnosti in ki jih duhovno menda razviti posamezniki tako navdušeno trošijo.

Saj hudih težav sploh ne morete rešiti, če se za nekaj časa ne osamite. Jaz sem za rešitev svojih težav, za izstop iz avtomatizma prejšnjega življenja, potrebovala ure in ure samotnih sprehodov. Kjer sem hodila povsem in dobesedno sama. Brez vsake družbe. Kjer mi je družba šla na živce. In me je motila. In še ure in ure meditacije.
Brez samote ne prideš nikamor, vsaj tako se mi zdi. Zato se mi tudi vse najrazličnejše kolektivne dejavnosti najrazličnejših skupin, ki prakticirajo duhovnost, zdijo le in samo blef. Blef. Egotrip. In način bega pred samim sabo. Kar pa bolj težko kaj prispeva k temu, da se človek bolj zaveda samega sebe.

Vedno je bil eden od mojih najljubših rekov tisti, ki pravi: »Problemi so na svetu zato, da se rešujejo. In da se iz njih nekaj naučim.« Ravno pred nekaj dnevi sem ta svoj rek nekoliko popravila. Dodelala. In se zdaj glasi: »Problemi so na svetu zato, da se rešujejo z ljubeznijo.« To res mislim. In to se je meni zelo obneslo.

Ljudje s poslanstvom, ljudje, ki so svoje poslanstvo prepoznali, so človeštvu v celoti in konkretnim ljudem še posebej naredili ogromno škode.
...
Torej je občutek poslanstva združen, vsaj jaz to tako vidim, s pomanjkanjem občutka za druge ljudi. Za dobro drugih ljudi.
...
Zato se meni osebno zdi, da je v življenju bolj kot poslanstvo treba odkriti nek osnovni občutek spoštovanja. Življenja kot takega. In ljudi. Vseh. In vsakega posebej. Tudi samega sebe. Kar je združeno prej s ponižnostjo, a ne s klečeplazenjem (tega ne gre zamenjevati), kot pa z najrazličnejšimi poslanstvi.

A če se smem tukaj spet vrniti na tisto, kar je zame rezultat tega, da se iz težkih življenjskih situacij nekaj naučiš, in kar bi raje kot »ozaveščenost« poimenovala s starinskim izrazom modrost, je to, vsaj po mojih izkušnjah, mogoče prepoznati po tem, da se takšni ljudje praviloma ne širokoustijo s kakšno svojo »ozaveščenostjo«, da s svojo »ozaveščenostjo« ne posiljujejo drugih ljudi, da jim o kakšni »ozaveščenosti« in poteh do nje ne solijo pamet. O svojem poznavanju življenja, o svoji modrosti govorijo le, če jih o tem vprašate - pa še takrat skromno. Nič prenapihnjeno.

Mislite, kateri dejavnik v naši družbi nam najbolj omejuje temeljitejše zavedanje o sebi in o svojem bivanju? Po mojem vsekakor to, da živimo v družbah, ki so usmerjene v zunanje učinke, zunanji uspeh, denar, profit, dobiček. Torej to, če povem po Marxovo, da živimo v kapitalističnih družbah. Za te družbe je značilno tolikšna in takšna odtujenost ljudi od samih sebe ter od drugih ljudi, kot jo druge družbe praviloma ne poznajo. To je velika ovira pri zavedanju o samem sebi. In o lastnem bivanju.



da se vrenem mal na temo nazaj

men je ona zlo kul ... ampak samo do enga nivoja ... in sicer ... dokler govori o rečeh katere pozna, katere je preživela, se iz njih neki naučila in te zdej tud uporablja v praxi.
modrost

ozaveščenost - sprejemanje (drugačnih) - vedenje o stvareh o katerih ni informacij na tem nivoju zavesti in tako dalje,
probavanje novih stvari, iskanje novih izkušenj ... preden napade rak ... to ji ne gre tolk od rok ...
nima ozaveščeno, da to obstaja na tak način kot obstaja ...

nova doba ...

noben se ji ne bo zmaknu ...

niti ona ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
b
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1

Re: Vesna Godina
Reply #25 - 09.04.2007 at 16:38:32
 
Zdravo.

Ob iskanju definicije patološkega narcisa, sm naletela na ta forum in to temo in ne morem si pomagati, da nebi oddala svojega mnenja o Vesni Godini.

Torej, bila sem na njenem predavanju, četudi študiram ekonomijo. Vedno me je zanimalo kako izgleda in kakšna je legenda fdv-ja. Njena predavanja zgledajo nekako takole: predava predava predava, odpre okno, prideta mimo dva kolesarja, vidita kdo predava pri odprtem oknu, se ustavita in jo zunaj, na mrazu poslušata celo uro.. Godina ima daleč najzanimivejša predavanja kar sem jih kdaj slišala. Predava s srcem, povezano, kritično, zanimivo. Njena najljubša tema je patološki narcis, ojdipov kompleks, itd.. Stvari, ki jih predava, obvlada do potankosti. Njeni izpiti so zaje****, vendar ko se zares pripraviš, narediš. Od študentov zahteva ogromno, jim pa tudi omogoča izredne pogoje, da uresničijo njeno željo po znanju. Je zelo človeška predavateljica in definitivno oseba, ki bi morala biti v zgled vsem..

lp vsem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Donna
3
***
Offline

I love Angel
Posts: 219
slo
Re: Vesna Godina
Reply #26 - 10.04.2007 at 09:13:22
 
Rada sem jo brala. Nekoč. Njene kolune so bile po drugi strani tudi na moč duhovite. Kljub črnemu humorju je njena miselnost o moškem svetu bila tako odkrita. Pisala je o Slovenčkih, ki ne upajo, ker ne znajo...ker si ne drznejo. Ne vem kakšen izkušnje ima z moškim svetom, baje je ločena in očitno zna moške spregledati po dejanjih in pameti, prekaša jih v razmišljanjih in pisarijah. Zdi se mi revolucionarka. Odlično piše, kljub kritičnemu odnosu do vsega in vseh, sem smisel njinih pisarij zasledila v nenehnem boju s svetom, politiko, sociologijo in ženski emancipaciji.
Škoda, da njenih pisarij ne zasledim več v medijih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Vesna Godina
Reply #27 - 10.04.2007 at 10:11:04
 
jo je blo treba reznt verjetn
kot še marsikoga druzga
če naj nova paradigma fura dalje svoje delo na svoj način ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Vesna Godina
Reply #28 - 11.04.2007 at 23:43:01
 
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Vesna Godina
Reply #29 - 12.04.2007 at 00:04:39
 

Vesna Vuk Godina: Havaji na papirju (2004)


http://zamisel.kibla.org/index.php?stran=searchknjiga&knjigaid=3329&start=1&tema...


Havaje na papirju je v času svojega študijskega bivanja na Havajih napisala antropologinja in publicistka Vesna V. Godina. "Dnevnik je sočno ter tu in tam zelo intimno pisanje, ki dokumentira eno najlepših in plodovitih let avtoričinega življenja, ki pa je bilo tudi leto največjih sprememb v njenem življenju, leto njene do zdaj najtemeljitejše življenjske inventure in leto intenzivnega trpljenja," so dnevnik predstavili pri založbi Subkulturni azil.
Back to top
« Last Edit: 12.04.2007 at 01:14:55 by ARS »  

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3