Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 9886 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #30 - 05.05.2005 at 14:02:40
 
Toni_Zamene wrote on 05.05.2005 at 13:40:48:
No, sam osebno poznam veliko t.i. verujočih ljudi, ki se jim to isto dogaja, enako pa tudi veliko neverujočih ljudi, ki zaradi same prisotnosti te slutnje nimajo niti moči "vstopiti "v odnos z Bogom.



Le nekajkrat v življenju sem se udeležila službe božje, pa še takrat se tiste stare molitve in pridige skorajda niso dotaknile mojih lastnih vprašanj in iskanj.

Osnovni problem vidim v pripustitvi religije v naša življenja skozi institucijo namesto skozi srca. Ljudje hodijo v cerkve in dobijo odgovore, ne da bi sploh kaj vprašali. Saj mogoče na kognitivni ravni že kaj vprašajo, a ne sprašujejo s srcem.Odgovori nimajo kam iti – razen nazaj v um.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #31 - 05.05.2005 at 15:22:15
 
Lilith wrote on 05.05.2005 at 14:02:40:
Osnovni problem vidim v pripustitvi religije v naša življenja skozi institucijo namesto skozi srca. Ljudje hodijo v cerkve in dobijo odgovore, ne da bi sploh kaj vprašali. Saj mogoče na kognitivni ravni že kaj vprašajo, a ne sprašujejo s srcem.Odgovori nimajo kam iti – razen nazaj v um.



Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #32 - 05.05.2005 at 15:25:35
 
Lilith wrote on 05.05.2005 at 14:02:40:
Le nekajkrat v življenju sem se udeležila službe božje, pa še takrat se tiste stare molitve in pridige skorajda niso dotaknile mojih lastnih vprašanj in iskanj.

Osnovni problem vidim v pripustitvi religije v naša življenja skozi institucijo namesto skozi srca. Ljudje hodijo v cerkve in dobijo odgovore, ne da bi sploh kaj vprašali. Saj mogoče na kognitivni ravni že kaj vprašajo, a ne sprašujejo s srcem.Odgovori nimajo kam iti – razen nazaj v um.



To so "zajebal" z drugim vatikanskim koncilom - prej je lahko med mašo vsak svoj režnkranc molil in pripuščal skozi srce karkoli, medtem koje  župnik u latinščini svojo mašo bral.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #33 - 05.05.2005 at 15:41:06
 
Mene je pa pr jungu na to temo impresionirala analiza
protestantske materializacija sveta, ki omogoča oblast in nadzor in ki  je le odgovor na nesposobnost cerkve, da bi si obdržala oblast in nadzor nad človekovim duhom. Jung  pravi: "Ko so protestanti podrli obrambni zid Cerkve proti svobodnemu ravnanju arhetipičnih moči, so izgubili svete podobe kot izraz pomembnih nezavednih dejavnikov, skupno z obredom, ki je bil že v sivi davnini gotova pot, kako razložiti neizračunljive moči nezavednega. Velika količina energije se je sprostila in istočasno izlila v stare kanale radovednosti in želje po osvajanju. Tako je postala Evropa mati zmajev, ki so požrli večji del zemeljske oble. Od tistega dne je protestantizem postal poganjek shizem, istočasno pa je soudeležen pri hitrem razvoju znanosti in tehnike, ki je vpregla človeško zavest tako, da je le-ta pozabila na neizračunljive moči nezavednega. ... Ta celoten razvoj je usoden.... Moderni človek, protestant ali ne, je daljnosežno izgubil zavetje cerkvenih zidov in zaradi te izgube se je približal območju svetovno razdirajočega in svetovno uničujočega ognja. Življenje je postalo hitrejše in intenzivnejše. Naš svet je pretresen in presunjen od valov nemira in strahu."

Moderni človek je torej spustil k sebi svet po vseh kanalih, tudi po tistih, s katerimi je nekoč davno predokušal božjo resničnost... V nekem smislu je 'padel' v spoznanje in dobil  odgovore na vprašanja, ne da bi si jih bil prej sploh zastavil. Rezultat  njegove izkušnje zato ni mir, ampak strah in nemir.
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #34 - 05.05.2005 at 19:20:56
 
Quote:
Nevarno je, če se predaš veri, ki temelji na vdanosti, namesto da bi jo gradil na izkustvih.



kaj pa če te izkustvo (oz. vera grajena na izkustvih), pripelje do vdanosti (oz. vere ki temelji na vdanosti) ?

Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #35 - 05.05.2005 at 19:49:23
 
Čim je prisotno izkustvo, potem gre po moje bolj za zavestno izbiro kot za vdanost.
Prvo se mi zdi ok, tole drugo - pojem vdanosti - pa vse preveč asociira na odsotnost vitalne življenjske energije.
Morda pa je problem v definiciji "vdanosti". Morda si različne stvari pod tem pojmom predstavljava.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #36 - 05.05.2005 at 20:01:50
 
Lilith wrote on 05.05.2005 at 19:49:23:
Č
Morda pa je problem v definiciji "vdanosti". Morda si različne stvari pod tem pojmom predstavljava.


Jaz š'e vedno upam, da ja, ker se mi prepogosto javlja vprašanje moškega in ženske, in če ne bi bilo razlike




Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #37 - 05.05.2005 at 20:10:10
 
Quote:
Jaz š'e vedno upam, da ja, ker se mi prepogosto javlja vprašanje moškega in ženske, in če ne bi bilo razlike



Loops, tule pa ne razumem najbolje, o kakšnem vprašanju govoriš.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #38 - 05.05.2005 at 21:19:07
 
Ja, cist mozno da si različne stvari predstavljava pod tem pojmom, zato bom poskusil opisat moj pogled in potem lahko skupaj ugotoviva kje so/če so razhajanja.

Vdanost pomeni za mene ljubezen.  Če sta dve osebi vdani eden drugemu potem se ljubita. Takrat sta eno (v namenu) in hkrati različna (vsak sta še vedno vsak svoja osebnost, lastna identiteta). Šele takrat, ko sta si vdana lahko pri obeh oživi vitalna življenjska energija, ljubezen,  ki jo vsak sam zase ne more nikoli oživet. Ljubezen nikoli ni mogoča s prisilo, in prav to dejstvo nam nazorno kaže na naše svobodno in zavestno odločanje.

Ljubezen med možem in ženo, med staršem in otrokom, bratom in sestro, skratka med enim materialnim telesom in drugim materialnim telesom je le popačen odsev čiste ljubezni. Mi, ki smo čista in večna zavest (duša, atma) z svobodnim odločanjem, smo lahko dokončno izpopolnjeni le, če se popolnoma predamo Tistemu, zaradi katerega sploh obstajamo oz. Tistemu ki je popolnoma predan nam. Ljubezni brez vdanosti zagotovo ne bomo nikoli doživeli, niti njenega popačenega odseva (materialne ljubezni), kaj šele čiste transcendentalne ljubezni z Bogom, Šri Krishno. Trenutno smo ljudje materialno pogojeni in lahko operiramo le z materijo (materialnim telesom). Ker pa le nismo tako pogojeni kot nekatera druga živa bitja (živali, rastline) in ker smo se kot ljudje sposobni svobodno odločati  ter imamo sposobnost zaznavati razliko med minljivim in večnim, imamo "tukaj in zdaj" možnost in priložnost uporabiti naše (minljivo)materialno telo za prakticiranje čiste in večne vdanosti.

Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #39 - 05.05.2005 at 22:09:27
 
Jap, se mi je kar zdelo, da je prišlo do misunderstandinga.

SSKJ - vdati se:
1. zaradi pritiska, delovanja sile, prenehati ohranjati trdnost
2. prenehati ohranjati svojo voljo, stališče in začeti delati, živeti v skladu z voljo, stališčem drugega
3. prenehati se bojevati in priti pod oblast nasprotnika
4. s predčasnim prenehanjem igranja, tekmovanja zaradi premoči nasprotnika priznati svoj poraz
5. ljubezensko se prepustiti partnerju

Evo- jaz sem z vdanostjo mislila na prve tri pomene - ti pa na petega. In nekako se prvi trije oz. štirje od petega precej razlikujejo, se ti ne zdi. Wink
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Sprejemanje nesprejemanja
Reply #40 - 06.05.2005 at 19:40:11
 

Quote:
Nevarno je, če se predaš veri, ki temelji na vdanosti, namesto da bi jo gradil na izkustvih.


ja, zdaj razumem kaj si predstavljas pod vdanost, se vedno pa ne razumem razlike med vdanostjo kot si jo ti predstavljas in med izkustvom

Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3