Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 
(Read 38442 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #60 - 03.01.2005 at 11:31:00
 
picola wrote on 29.12.2004 at 21:41:51:
Vse to,kar si ti napisala so pohvale osebnosti in osebi dajejo potrditev,da so kot osebe(cele) ok,fiksirajo pozitivno samopodobo (pri otrocih jo oblikujejo in so zato zelo pomembne pri vzgoji), pohvale dejanja so tut ok, moje mnenje pa je,da so kritike na bitje škodljive,ker so zelo destruktivne za samopodobo osebe,bolj primerne so kritike na človekovo vedenje(pri vzgoji otrok so kritike in etikete na osebo celo zelo škodljive in za moje pojme spadajo že pod zlorabo). Tako,da moje mnenje...pohvale osebe in njenih dejanj absolutno JA, kritika vedenja absolutno JA ,kritika na osebo absolutno NE(ker tudi ni realna).


fino to kar ti opisuješ TA-ju se vseskozi nanaša, na "otroka". Se zelo strinjam, da se pri otroku (torej osebi maljši od 14 let) mora delati po principu, grajanja dejanja in ne osebe. Ker se osebnost pač še izgrajuje. In da je tak pristop najboljši za izogibanje nastajanju vzorcev, ki povzročajo občutke krivde.

Se tudi strinjam, da je TA odlična metoda za ozaveščanje vzorcev, ki so nam bili krivično vsiljeni v otroštvu in so tako lepo spravljeni v podzavest, kot kak računalniški črv.

Moj očitek TA-ju je v segmentu, da proces ozaveščanuja enači s procesom preseganja. Z vidika psihologije pa seveda to ni čisto res. Zavedanje vzorcev še ne prinese preseganje le tega.

Druga stvar, ki jo vidim pri tvojem in (slovenskem) dojemanju TA-ja je v tem, da po principu 14 letnega otroka obravnavate tudi odrasle.

Za razliko od otroka ima odrasli že vgrajene vzorce in je izdelana OSEBNOST, osebne lastnosti pa popularno rečeno etiketiramo: da je nekdo delaven, požrtvovalen, len, natančen, birokratski, neinventiven, agresiven (btw. to etiketo sem fasala od tebe  Roll Eyes )

zato ker je vzorec preveč prežel osebnost in je postal prevladujoč odnos do življenja in ljudi. Soljudje pa so primarno tisti, ki sočloveku nastavijo zrcalo.


Back to top
 
 
IP Logged
 
THOR
2
**
Offline


Posts: 89

Gender: male
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #61 - 03.01.2005 at 14:44:40
 
Se opravičujem zaradi svoje neumnosti, ampak kaj pa sploh je TA...  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #62 - 04.01.2005 at 07:56:37
 
transakcijska analiza

Saj smo jo nekje že podrobneje predstavljali, a ne najdem tistega linka.

Sicer pa je definicija takšnale: Teorija osebosti in socialnega vedenja kot tudi klinična metoda psihoterapije, zasnovana na analizi vseh možnih transakcij med dvema ali več osebami na osnovi jasno določenih ego stanj.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
picola2
Guest




Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #63 - 15.01.2005 at 16:23:31
 
sinjeoka wrote on 03.01.2005 at 11:31:00:
fino to kar ti opisuješ TA-ju se vseskozi nanaša, na "otroka". Se zelo strinjam, da se pri otroku (torej osebi maljši od 14 let) mora delati po principu, grajanja dejanja in ne osebe. Ker se osebnost pač še izgrajuje. In da je tak pristop najboljši za izogibanje nastajanju vzorcev, ki povzročajo občutke krivde.

Se tudi strinjam, da je TA odlična metoda za ozaveščanje vzorcev, ki so nam bili krivično vsiljeni v otroštvu in so tako lepo spravljeni v podzavest, kot kak računalniški črv.

Moj očitek TA-ju je v segmentu, da proces ozaveščanuja enači s procesom preseganja. Z vidika psihologije pa seveda to ni čisto res. Zavedanje vzorcev še ne prinese preseganje le tega.

Druga stvar, ki jo vidim pri tvojem in (slovenskem) dojemanju TA-ja je v tem, da po principu 14 letnega otroka obravnavate tudi odrasle.

Za razliko od otroka ima odrasli že vgrajene vzorce in je izdelana OSEBNOST, osebne lastnosti pa popularno rečeno etiketiramo: da je nekdo delaven, požrtvovalen, len, natančen, birokratski, neinventiven, agresiven (btw. to etiketo sem fasala od tebe  Roll Eyes )

zato ker je vzorec preveč prežel osebnost in je postal prevladujoč odnos do življenja in ljudi. Soljudje pa so primarno tisti,ki sočloveku nastavijo zrcalo.



Ojla.

To,kar sem napisala,se ne nanaša samo na otroka,ampak tudi na odrasle osebe.Na otroka so se nanašali samo stavki v oklepajih. Zakaj jst mislim,da je nesmiselno uporabljat negativne kritike na osebo tudi pri odraslih? Ker je
a) nerealna-če nekomu rečem,da je kreten,idiot,smet,osel,bedak,lenoba,itd., to preprosto ni res in je kot tako nerealno
b) ker si vsak pod določeno oznako predstavlja drugo stvar in zato pogostokrat premalo nazorno povemo sočloveku,kaj je naredil narobe
c)ker s takšnimi oznakami prevečkrat prekinemo konstruktivno komunikacijo(kadar je mogoča in smiselna)
d) ker kritika na osebo(vsaj meni) izraža nemogoče ali pa vsaj težko spreminjanje osebe
e)ker je oseba,ki nam je nekaj storila(ali pa nekomu drugemu),lahko to storila recimo prvič v življenju,al pa to naredi samo v določenih okoliščinah in zato jst te osebe ne morem razglasit za npr. leno(s tem mislim to,da prevečkrat označimo osebe za 'nevemkakšne' že po nekaj sekundah,ker si pač ustvarimo določeno mnenje,ki pa je vse prevečkat čist zgrešeno)

Ne vem,kje ti vidiš,da TA enači proces ozaveščanja z procesom preseganja? A mi lahko to mal bolj razložiš? Ne znam ti namreč argumentirat te trditve,ker ne vem,kaj točno misliš.

A obstaja kje zapisano,kako Slovenci dojemamo TA (al sklepaš to samo na podlagi mene?)? In ali je to dojemanje odvisno samo od nas ali tudi od profesorjev,ki predavajo?

Kar se tiče tega,da sem te označila za agresivno-imaš prav-sori in...hvala Smiley.ti moram pa to moje stališče še malo razložit,da boš bolj razumela,kaj točno sem mislila s tem.Bolj kot dejanja,sem imela v mislih besedno izražanje,ki je včasih(zopet samo moje mnenje) precej vulgarno,velikokrat tudi pokroviteljsko(podučevanje).In tega jst ne morem sprejet(pospešeno pa ugotavljam,zakaj me to tako blazno moti in počasi že dobivam odgovore...),je pa najbrž čist ok ,če se ti ob tem počutiš ok(se mi pa poraja vprašanje,ali je tole moje 'teženje' postavitev ogledala tebi-to boš najbrž bolj vedla ti-po moje po tem,ali ti takšne stvari očita več ljudi al pa sam jst-je pa tukej spet spolzek teren,ker mogoče se ti pa ne upajo povedat,he he...al se jim pa ne da al pa že kej).

Me pa še nekej zanima,sem mal razmišljala o asertivnosti...Kje po vaše je meja med asertivnostjo in agresivnostjo? Po moje si to mejo zopet postavi vsak sam.Al ne? Recimo primer:v diskoteki te en tip na plesišču prime za rit? Kakšen naj bo odziv? A je asertivnost,da mu takoj prbiješ eno pljesko?-tudi za nekoga,najbrž (evo,tako si jst predstavljam,da bi ti odreagirala-ali pa vsaj zelo podobno- pa si ne morem pomagat...Tak občutek sem jst dobila in se ga nikakor ne morem znebit,zato imam tut po vsej verjetnosti težave s komuniciranjem s teboj-se pa zavedam,da je to najbrž čisti predsodek,ker te sploh ne pozanm v živo) A je asertivnost to,da mu najprej poveš,da naj neha in se mu umakneš?A je mogoče to,da ga najprej grdo pogledaš in mu šele pri drugem opozorilu prbiješ pljesko?   ??? ??? Al pa mogoče,da pokličeš varnostnika pa ga on prebuta ko psa in ti pri tem blazno uživaš? Al pa celo,da ga primeš nazaj Grin Grin Grin Grin?

Moram še nekej povedat...in sicer,da sem se v tem topicu veliko naučila o sebi in se še učim (tut o drugih,ok,sam to niti ni tolk pomembno) in sem zopet ugotovila,da smo drug drugemu učitelji (in učenci),za kar se zahvaljujem vsem udeležencem in obenem pozivam še ostale,da napišejo svoja mnenja,ker bi si rada še nekej stvari razjasnila (ni mi jasno,zakaj noče skor noben sodelovat).

Lepo se imej-te.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #64 - 17.01.2005 at 08:59:59
 
Quote:
Ojla.


Me pa še nekej zanima,sem mal razmišljala o asertivnosti...Kje po vaše je meja med asertivnostjo in agresivnostjo? Po moje si to mejo zopet postavi vsak sam.Al ne? Recimo primer:v diskoteki te en tip na plesišču prime za rit? Kakšen naj bo odziv? A je asertivnost,da mu takoj prbiješ eno pljesko?-tudi za nekoga,najbrž (evo,tako si jst predstavljam,da bi ti odreagirala-ali pa vsaj zelo podobno- pa si ne morem pomagat...Tak občutek sem jst dobila in se ga nikakor ne morem znebit,zato imam tut po vsej verjetnosti težave s komuniciranjem s teboj-se pa zavedam,da je to najbrž čisti predsodek,ker te sploh ne pozanm v živo) A je asertivnost to,da mu najprej poveš,da naj neha in se mu umakneš?A je mogoče to,da ga najprej grdo pogledaš in mu šele pri drugem opozorilu prbiješ pljesko?   ??? ??? Al pa mogoče,da pokličeš varnostnika pa ga on prebuta ko psa in ti pri tem blazno uživaš? Al pa celo,da ga primeš nazaj Grin Grin Grin Grin?



U bistvu si tule dokazala, da pojma asertivnost tudi pod razno ne razumeš.

Asertivnost ni agresivnost in asertivnost ni umik.

Glede na konkreten primer te bom pa vprašala tole, ali se ti ne zdi grabljenje za rit, spolno nadlegovanje (torej spolno nasilje)? Ne bi hotela biti podcenjujoča do moških, ampak meni se dozdeva, da je kar precejšen procent takih, ki tega ne počnejo. Grabljenje za rit v diskaču tudi  ni nek vzorec, ki bi ti ga nabili straši, oziroma ki bi se pojavil pri "otroku".

Plus glede na kampanijo medijev zoper spolno nasilje, verjetno v naši ljubi Sloveniji ne obstaja dedec, ki ne bi "vedel", da se tega ne počne.

Tako da  Grin  Grin  Grin

Kakšna je moja rekcija zoper bedaka, ki me grabi za rit ... vsekakor jaz nisem tista, ki bi ga opozarjala na nekaj, kar itak že ve .... udarec pa je zadnja sila ....

Kar se pa tiče tistega o varnostniku... plis pikola ali tebe nasilje rajca ...? Jaz namreč ne uživam v tem, da varnostniki koga razbijejo, četudi zato ker je mene nekdo grabil za rit ... se mi pa zdi fino, če ga prijazno pospremijo ven iz lokala. V človeško družbo namreč sodijo le civilizirani osebki.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #65 - 17.01.2005 at 10:45:53
 
Mene pa zanima, kako bi picola reagirala v takem primeru. Imam par variant v glavi (1 - 10 prijaznih opozoril plus spoštovanje nasilneža), ampak nočem etiketirati. Tongue
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #66 - 17.01.2005 at 21:10:20
 
Moram priznat,da se ob vajinem zadnjem postu počutim rahlo užaljeno,še posebej ob tvojem Lilith...kar je seveda čist moj problem...Ker na podlagi teh vajinih postov ugotavljam,da (vsaj z moje strani) kostruktivna komunikacija ni več mogoča(velja samo za tale topic),oziroma si je tudi ne želim(ker se počutim prikrito ponižana),končujem tole debato.
Mogoče pretiravam...al pa tut ne...kdo bi vedel(razen mene).



Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #67 - 18.01.2005 at 08:23:42
 
picola wrote on 17.01.2005 at 21:10:20:
Moram priznat,da se ob vajinem zadnjem postu počutim rahlo užaljeno,še posebej ob tvojem Lilith...kar je seveda čist moj problem...Ker na podlagi teh vajinih postov ugotavljam,da (vsaj z moje strani) kostruktivna komunikacija ni več mogoča(velja samo za tale topic),oziroma si je tudi ne želim(ker se počutim prikrito ponižana),končujem tole debato.
Mogoče pretiravam...al pa tut ne...kdo bi vedel(razen mene).






kdor je kadarkoli imel opravka s 5 letnim otrokom pozna stavek " Jaz se pa ne grem več" ... tko da ja, samo ti veš zakaj se ne greš več  Grin

konstruktivna debata bi se pa lahko končala z mojo užaljenostjo, ob etiketi agresivke in ob naslednji opazki, da naj bi uživala ob nasilju varnostnika nad neotesancem ...

whatever, mi je vsaj jasno zakaj se tako obešaš na notranjega otroka - nekateri pač tudi nikoli ne odrastejo... slepa pega?  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #68 - 18.01.2005 at 22:54:10
 
Lej,Sinjeoka,ne želim se več prepirat,ker se mi zdi to že čist bedno in otročje iz obeh strani(tako,da mislim,da obe delujeva iz Otroka).Če želiš,lahko nadaljujeva komunikacijo na kulturen in normalen način(kar poskušam že od par postov nazaj),če ne želiš tudi prav. Mi pač takšen način ne odgovarja in če se ti bolje počutiš,lahko rečeš temu tudi igrica 5-letnega otroka.
Sem pa ful presenečena ob tem,da odkar sem priznala,da sem prizadeta in užaljena,da me tvoji replayi sploh več tako ne prizadanejo...Sem pa pozabila povedat,da te kljub tvoji komunikaciji(ki mene tako blazno moti in jo bom slej ko prej 'morala' sprejet,če bom želela s tabo normalno komunicirat in ugotovit,da takšna pač si ali pa da pač jaz tako dojemam...) spoštujem zaradi veliko drugih stvari,med drugim zaradi razgledanosti,odločnosti,inteligence... in še kaj bi se našlo..meni osebno se zdi,da ti mogoče manjka samo še malo več smisla za humor,ki je meni osebno na visokem mestu.
Še enkrat,Sinjeoka:prihajam v miru! Wink Smiley (Rose,upam,da ne zameriš,ker sem si sposodla  uvod nekega tvojega posta,ampak se mi zdi tako blazno simpatičen,konstruktiven in efektiven,da sem ga želela uporabit na tem mestu Kiss)



Lep večer ti želim!
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #69 - 24.01.2005 at 15:47:41
 
Kako si lahko razlagam tvoj molk? Smiley
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #70 - 08.06.2013 at 20:27:49
 
Opening the Door to the Dhamma
Respect in Buddhist Thought & Practice
by
Thanissaro Bhikkhu

http://www.accesstoinsight.org/lib/authors/thanissaro/respect5.html

Back to top
 
 
IP Logged
 
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #71 - 12.08.2013 at 21:23:17
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5