Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 38446 times)
invisible
1
*
Offline


Posts: 47

Gender: male
Spoštovanje in samozavest
16.12.2004 at 16:35:16
 
Vidite vi kakšno povezavo med spoštovanjem neke osebe in samozavestjo ki jo dotična oseba premore? Ne se zdaj opredelit na tocno dolocen osebek ki ga mate v mislim ampak cisto nasplosno gledano. Ne gre za nadutost ampak cisto osnovno zdravo samozavest.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #1 - 16.12.2004 at 16:41:28
 
Najprej pojasni, kakšno spoštovanje imaš v mislih - samospoštovanje, spoštovanje, ki ga nekomu izražajo drugi, ali spoštovanje, ki ga nekdo izraža do drugih.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
invisible
1
*
Offline


Posts: 47

Gender: male
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #2 - 16.12.2004 at 16:42:14
 
Spoštovanje ki ga ti izražaš do druge osebe.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #3 - 16.12.2004 at 16:42:26
 

Seveda je lažje spoštovati nekoga samozavestnega, vendar pa sam ne vidim nobene nujne povezave med spoštovanjem, ki ga čutim do nekoga in njegovo samozavestjo.




lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #4 - 16.12.2004 at 16:47:50
 
Mislim, da je folk ki ga spoštujejo pa da ni nujno jako samozavesten.  Lahko uživa spoštovanje, je pa "težek srmak" v sebi. Če se tko izrazim...

Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #5 - 16.12.2004 at 16:50:46
 
Hm...če sem prav razumela, bi naj debatirali o povezavi med samozavestjo in spoštovanjem, ki ga zmoremo izražati DO drugih.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #6 - 16.12.2004 at 16:53:38
 
Lilith wrote on 16.12.2004 at 16:50:46:
Hm...če sem prav razumela, bi naj debatirali o povezavi med samozavestjo in spoštovanjem, ki ga zmoremo izražati DO drugih.



invisible wrote on 16.12.2004 at 16:35:16:
Vidite vi kakšno povezavo med spoštovanjem neke osebe in samozavestjo ki jo dotična oseba premore?



se mi zdi  Wink


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #7 - 16.12.2004 at 16:55:13
 
Ja upam da ne boli nikogar če sem nekaj drugega napisal.  Če pa, pa mi je žal  Wink  Grin
Samo brez panike!
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #8 - 16.12.2004 at 17:20:45
 
Bom poskusila razmišljati.
Če imam nizko samozavest- potem obstajata dva main streama. Lahko sem naduti cepec, ki ne bo spoštoval nikogar oz. ki bo potreboval "nizko vrednost" drugih, da bi se sam počutil bolje. Lahko pa sem toliko ubog, da so me skozi vzgojo zdrilali, da je treba ljudi spoštovati in se bo ta refleks v meni javljal ob vseh ljudeh. Torej bom vse spoštoval.


Če imam dovolj samozavesti oz. recimo raje, če imam zdravo samozavest, pa bom zmogel brez večjih ovir diferencirati med ljudmi. Najbrž mi bo hitro jasno, kdo si moje spoštovanje "zasluži" in kdo ne.  Najbrž se bom skušal idiotom izogibati oz. ne bom se jim ravno ponujal, da si me "izposodijo", ker sicer bom kmalu v situaciji, ko bi jim moral izkazati vse svoje nespoštovanje.  

Se mi zdi, da je samozavest še najbolj povezana ravno s sposobnostjo prepoznave, s kakšnimi ljudmi imamo opravka in na podlagi tega se odmerja tudi naše spoštovanje do njih.
Seveda pa bo tale moja teza šla močno v nos tistim, ki menijo, da je treba spoštovati ljudi vse povprek že po defaultu, ne glede na njihov odnos do mene.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #9 - 16.12.2004 at 17:31:19
 


Meni je tule bolj zanimiv fenomen "spoštovanja na prvi pogled". Obstajajo ljudje, katere lahko spoštuješ na prvi pogled, za take ljudi velja, da so načeloma precej samozavestni, medtem ko človeka, ki je brez samozavesti le težko spoštujemo takoj. Seveda pa vedno obstaja možnost zmote.




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #10 - 16.12.2004 at 18:11:50
 
Valda. Lahko tak nesamozavesten tipo recimo obvlada kakšno stvar do te mere da ga spoštujemo, je taka dobričina, ima takšne neke X sposobnosti,  - "je tak - človek."
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #11 - 17.12.2004 at 20:56:59
 
Lilith wrote on 16.12.2004 at 17:20:45:
Bom poskusila razmišljati.
Če imam nizko samozavest- potem obstajata dva main streama. Lahko sem naduti cepec, ki ne bo spoštoval nikogar oz. ki bo potreboval "nizko vrednost" drugih, da bi se sam počutil bolje. Lahko pa sem toliko ubog, da so me skozi vzgojo zdrilali, da je treba ljudi spoštovati in se bo ta refleks v meni javljal ob vseh ljudeh. Torej bom vse spoštoval.


Če imam dovolj samozavesti oz. recimo raje, če imam zdravo samozavest, pa bom zmogel brez večjih ovir diferencirati med ljudmi. Najbrž mi bo hitro jasno, kdo si moje spoštovanje "zasluži" in kdo ne.  Najbrž se bom skušal idiotom izogibati oz. ne bom se jim ravno ponujal, da si me "izposodijo", ker sicer bom kmalu v situaciji, ko bi jim moral izkazati vse svoje nespoštovanje.  

Se mi zdi, da je samozavest še najbolj povezana ravno s sposobnostjo prepoznave, s kakšnimi ljudmi imamo opravka in na podlagi tega se odmerja tudi naše spoštovanje do njih.
Seveda pa bo tale moja teza šla močno v nos tistim, ki menijo, da je treba spoštovati ljudi vse povprek že po defaultu, ne glede na njihov odnos do mene.


Eno vprašanje se mi že dalj časa mota po glavi...in sicer mi ni čist glih najbolj jasno kar se tiče 'jaz sem ok'- 'ti si ok pozicije'. Jasno mi je,da je to pozicija,h kateri moramo stremet,ki se najbolj izplača,če lahko tako rečem.Vendar mi ni čist jasno al je ta pozicija= spoštovanje.Sklepam,da če jst mislim o nekomu,da je ok(kot osebi),potem to pomeni,da ga tut spoštujem...al ne? Ne rabim odobravat-lahko jih celo močno zavračam- (nekaterih) njegovih dejanj,lahko pa ga vseeno spoštujem,v smislu 'jaz sem ok-ti si ok' pozicije. Sej ne vem,če me kdo šteka...upam,da me...
Na tem mestu se mi tut poraja vprašanje kaj v bistvu sploh točno je spoštovanje.Kako ga mate vi definiranega v svoji glavi?
Strinjam se s stališčem t-ja,saj je osebo,ki ima nizko samospoštovanje(mi je boljši izraz kot samo-zavest(zavedati se sebe-al si točno to mislu,invisible?) najbrž res težje spoštovati,saj se tudi sama ne spoštuje(in prihaja po moje v situacije,kjer se izkaže njeno temeljno prepričanje,t.j.,da si ne zasluži spoštovanja). Lahko pa ga najbrž spoštujem zaradi nekaterih njegovih dejanj(ki pa so lahko na koncu koncev tut maska?)
V bistvu ugotavljam,da nimam vseh stvari razčiščenih tukejle... Undecided
Upam,da bo dober odziv,da se mi še kej novga pošajna... Smiley
Aja,Lilith...tvoja beseda 'idiot' in kar je še podobnih v tvojem besednjaku...se mi zdi nerealna (ni iz Odraslega+ je odraz 'jaz sem ok-ti nisi ok'pozicije) in me čudi,da jo kot (vsaj po moje) zrela oseba sploh uporabljaš v zvezi z ljudmi(za katere veš,da nimajo ali pa vsaj nisi prepričana,da imajo IQ na stopnji idiota). Včasih sem (negativno) presenečena,saj so to uvodne ure TA(al pa vi tega niste omenjal,kar je tut možno).
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #12 - 17.12.2004 at 23:29:33
 
samozavest in posledično zbujanje spoštovanja se mi ne zdita nevemkak povezana
skupej gresta, če oba temeljita na nekih dokaj visokih vrednotah, ki jih oseba premore
lahko imaš tud strahospoštovanje do nekoga, medtem ko nekoga drugega občuduješ
čisto spoštovanje 'kot do mene enakega' lahko verjetno čutiš samo če imaš tud sam relativno visoko stopnjo samozavesti in samospoštovanja
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #13 - 18.12.2004 at 09:10:58
 
Devi wrote on 17.12.2004 at 23:29:33:
samozavest in posledično zbujanje spoštovanja se mi ne zdita nevemkak povezana
skupej gresta, če oba temeljita na nekih dokaj visokih vrednotah, ki jih oseba premore
lahko imaš tud strahospoštovanje do nekoga, medtem ko nekoga drugega občuduješ
čisto spoštovanje 'kot do mene enakega' lahko verjetno čutiš samo če imaš tud sam relativno visoko stopnjo samozavesti in samospoštovanja


se strinjam s tem  Smiley

neka oseba, ki je samozavestna tudi ni nujno, da uživa spoštovanje ... lahko celo iritrira okolje, eni to doživljajo tako, kot da bi jim pomahal z rdečo cunjo pred nosom
(po moje je neka oseba samozavestna, če je sposobna jasno zastopati svoja stališča, tudi javno, da se oglasi, spregovori, ko se ji zdi potrebno in pove svoje mnenje, ne glede na to, kaj si bodo mislili drugi -- samo-zavest --seveda pa dostikrat samozavest, brez zdrave kritike do samega sebe rezultira v neko nadutost - nezmožnost prepoznavanja sogovornika kot subjekta iz njegove partikularne pozicije, v smislu kot enakovrednega sogovornika, partnerja)
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spoštovanje in samozavest
Reply #14 - 18.12.2004 at 13:42:02
 
picola wrote on 17.12.2004 at 20:56:59:
Aja,Lilith...tvoja beseda 'idiot' in kar je še podobnih v tvojem besednjaku...se mi zdi nerealna (ni iz Odraslega+ je odraz 'jaz sem ok-ti nisi ok'pozicije) in me čudi,da jo kot (vsaj po moje) zrela oseba sploh uporabljaš v zvezi z ljudmi(za katere veš,da nimajo ali pa vsaj nisi prepričana,da imajo IQ na stopnji idiota). Včasih sem (negativno) presenečena,saj so to uvodne ure TA(al pa vi tega niste omenjal,kar je tut možno).


Picola, se mi zdi, da je tvoj način pojmovanja spoštovanja primerljiv s pojmom strpnosti do ljudi.

Glede tistih opazk o idiotih pa- obe veva, da jaz ne mislim s tem na dejanski IQ posameznika, ampak na njegov odnos do ljudi okrog sebe, tako da se mi takšno sprenevedanje tukaj ne zdi na mestu.
Aja, pa  še to-  življenje ni TA. Jaz se nikakor nisem v svojem življenju pripravljena tlačiti v okvirje nekega umetnega sveta. Ker me omejuje kot osebo.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5