Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 14325 times)
apostat
Ex Member




Stigma duš. bolnih in etika?
06.08.2004 at 13:21:08
 
Tukaj gori večkrat zasledim, da vsako stvar, če kdo toži za takšno ali podobno stisko, da si vse napačno razlagate - vse skup začinite z religioznim pridihom, da se mu nekaj "božanskega" dogaja, kar je dejansko psihoza ali kako podobno duševno stanje, všetvši halucinacije in podobno.

Hočem razjasniti, da to ni neko božje psoredovanje, da e človeku odpreji "izvenčutne" zaznave, ampak funkcioniranje možganov, ker dejasnko vidimo in slišimo z njimi, čeprab smo gluhi. Zakaj je do tega prišlo imaš več razlaga, od biološko- genetskih dejavnikov, okoljsko-vzgojnih....

Vprašajmo se, brez da "vtikujemo" Boga zraven, zakaj človek zapade v nevrozo, psihozo itd.? Čemu je tako?

Odgovor je preprost - to je posameznikov sestop v bolezen, ker je njegova edina še znosna življenjska okoliščina, brez katere ne more preživeti, gre za neke vrste obrambni mehanizem, da se dokončno ne zruši tudi na biološki ravni, da mu npr. zaradi stresa ne odpove srce, si ustvarijo človeški možgani trajen ali začasen "umeten" svet, ki pomeni temu človeku zadnje pribižališče, azil, v katerega se lahko zateče in zapre ored "zunanjimi sovražniki". Nkedo se v psihozo "zateče", kajti razsežje psihoze je zanj edina še znosna možnost preživetja. S pomočjo medikamentov se lahko vsakih nekaj mesecev "dvigne" v tragični svet svoje resničnosti.

Sprašujem se, ali je pacienta z vsemi terapevtskimi sredstvi "vračati" v njegovo kruto resničnost etično dopustljivo? Ker to pomeni nekoga nazaj "privleči" v resničnost, v svet trpljenja, kjer le vegetira? Nismo s tem obudli le njegovo telo, duh pa še naprej ostaja mrtev? Kreirali in poustvarli smo "zombija" ali človeka priklopljenega na aparature - živega mrtveca; saj imamo pred sabo človeka, ki je biološko živ, osebnostno in socialno pa mrtev...

???





Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #1 - 06.08.2004 at 14:05:58
 
Na kratko po jungovsko: vsaka duševna 'bolezen' (bolezen v medicinskem smislu kot motnja, ki povzroči disfuncionalnost) se na duševnem področju izrazi kot   izuba stika jaza s sebstvom. Ta izguba je lahko aktuna al pa kronična/trajna, v obeh primerih pa gre ali  za  obliko odtujenosti/zanikanja  jaza, ki klone pred nezavednim ali pa za  obliko zmotnega poistovečanja jaza s sebstvom, za  inflacijo jaza, ki se ma  za 'boga'.  Znotraj teh dveh skrajnosti je v bistvu vse 'normalno', je o duševni motnji morda mogoče  govort le, če  gre za kulturno ali osebnostno 'zaciklanost' v katero od faz neprestanega cikličnega  mnejavanja  odtujenosti in inflacije jaza v odnosu do sebstva/nezavednega/božjega, ki se  'spiralno' odvija v obliki osebnostne rasti proti nikoli dokončani induviduaciji.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anksiozni
Guest




Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #2 - 06.08.2004 at 14:10:01
 
apostat wrote on 06.08.2004 at 13:21:08:
Tukaj gori večkrat zasledim, da vsako stvar, če kdo toži za takšno ali podobno stisko, da si vse napačno razlagate - vse skup začinite z religioznim pridihom, da se mu nekaj "božanskega" dogaja, kar je dejansko psihoza ali kako podobno duševno stanje, všetvši halucinacije in podobno.

S tem se strinjam, nekateri mislijo da se jim je odprlo neko tretje oko - to je beg pred resnico, tak človek ima preprosto rečeno duševne motnje in duševne motnje niso nobeno božje darilo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #3 - 06.08.2004 at 15:40:48
 
Quote:
S tem se strinjam, nekateri mislijo da se jim je odprlo neko tretje oko - to je beg pred resnico, tak človek ima preprosto rečeno duševne motnje in duševne motnje niso nobeno božje darilo...

jest se pa s tem ne  strinjam
in dokler bo tvoja resnica taka kot je trenutno lahko mirno pozabiš na mir ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Anksiozni
Guest




Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #4 - 06.08.2004 at 16:17:42
 
gape wrote on 06.08.2004 at 15:40:48:
jest se pa s tem ne  strinjam
in dokler bo tvoja resnica taka kot je trenutno lahko mirno pozabiš na mir ...


Se opravičujem ampak meni so take težave bolj v breme kot pa darilo. "Tretje oko" je pa za tiste ki verjamejo v škrate...
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #5 - 06.08.2004 at 16:25:57
 
Res?

Torej zate jasnovidnost ne obstaja?, intuicija?, čakre?, energija?  ??
Si bolj tak tip, česar ne moreš primit v roko, stehtat in izmerit, to zate ne obstaja?
Vse ob svojem času..

Izkušnja spremeni človeka
Wink
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Anksiozni
Guest




Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #6 - 06.08.2004 at 18:18:29
 
japka wrote on 06.08.2004 at 16:25:57:
Res?

Torej zate jasnovidnost ne obstaja?, intuicija?, čakre?, energija?  ??
Si bolj tak tip, česar ne moreš primit v roko, stehtat in izmerit, to zate ne obstaja?
Vse ob svojem času..

Izkušnja spremeni človeka
Wink


Jasnovidnost - to si verjetno že dostikrat slišal, povej mi številke od lota, ki bo v nedeljo 8.8.2004 pa bom verjel
Imel sem prijatelja, ki je v marsikaj verjel, celo v tiste banalne "ko gre črna mačka čez cesto...", na koncu je celo verjel, da je od boga poslan, veš kje je danes...v psihobolnici.
Verjamem pa v posmrtno življenje, ker sem bil dostikrat v stanju, ko se zavedam svoje brezkončnosti in večnosti. Verjamem v tisto, kar lahko vidim, stehtam, izmerim in občutim

Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #7 - 06.08.2004 at 18:40:44
 
To z lotom, žal, ne bo šlo  Grin
Štejem pa sem npr. to, da mi ženska s katero se prvič srečama, pove vse o meni, od rojstva pa do dne najinega pogovora, in to malenkosti in stvari ki sem jih vedel samo jaz, ožji družinski člani ipd., in potem mi še pove kakšno stvar za naprej. In to vse pravilno. Nisem tehtal. Sem doživel.
Reiki je itak dejstvo. Tudi na daljavo. Nisem tehtal niti meril. Doživel sem.
Energetske točke, energija. Doživel, občutil. Nisem tehtal.
Radiestezija in vse mogoče stvari v zvezi z njo. Nisem meril ne tehtal. Doživel sem.
I ima još...

Očitno si res oseba ki rabi nekaj trdno v rokah. Dokaze. Brez njih ne vrjameš, brez njih "stvar" zate ne obstaja.
Manjka ti izkustvo, doživetje v zvezi s temi rečmi. Kaj boš pa po tem?, teh stvari vendar ne gre tehtat, a doživetje je?   Treba bo obrnit ploščo, razširit obzorje, sprejeti do zdaj nesprejemljivo, stopit ven iz kroga varne rutinice ..
Vse ob svojem času..

Izkustvo..
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Anksiozni
Guest




Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #8 - 06.08.2004 at 19:01:59
 
japka wrote on 06.08.2004 at 18:40:44:
Očitno si res oseba ki rabi nekaj trdno v rokah. Dokaze. Brez njih ne vrjameš, brez njih "stvar" zate ne obstaja.
Manjka ti izkustvo, doživetje v zvezi s temi rečmi. Kaj boš pa po tem?, teh stvari vendar ne gre tehtat, a doživetje je?
Vse ob svojem času..

Izkustvo..


Pač vsak ima svoja verovanja.

"Kill The Poor" - a poslušaš Dead Kennedyse, tudi jaz sem jih v starih punk cajtih... Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #9 - 06.08.2004 at 19:13:23
 
Ni več stvar verovanja - ko/če doživiš. Potem kaj? ..sprejmeš.  Wink

DK, ja..  malo si krajšam delovne ure..   Drugače pa svega i svašta..   rock, ragge, ska, dub, kak štrom tud včasih. I tako dalje...   Odvisno od dneva ...
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #10 - 06.08.2004 at 19:50:14
 
Quote:
Jasnovidnost - to si verjetno že dostikrat slišal, povej mi številke od lota, ki bo v nedeljo 8.8.2004 pa bom verjel
Imel sem prijatelja, ki je v marsikaj verjel, celo v tiste banalne "ko gre črna mačka čez cesto...", na koncu je celo verjel, da je od boga poslan, veš kje je danes...v psihobolnici.
Verjamem pa v posmrtno življenje, ker sem bil dostikrat v stanju, ko se zavedam svoje brezkončnosti in večnosti. Verjamem v tisto, kar lahko vidim, stehtam, izmerim in občutim




Nekaj je navadno verovanje v nekaj, kar si doživel ali izkusil ali kar lahko sam vidiš in dojameš.
Nekaj čisto drugega pa je, če si že na fanatični stopnji vraževernosti.
Imam občutek, da tvoj prijatelj ni veroval, je bil bolj na vraževernem špilu Wink

In kako lahko verjameš v nekaj, recimo posmrtno življenje, če pa ne moreš tega videt, stehtat, izmerit in občutit ?

Mislim  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #11 - 06.08.2004 at 19:53:00
 
Quote:
Vprašajmo se, brez da "vtikujemo" Boga zraven, zakaj človek zapade v nevrozo, psihozo itd.? Čemu je tako?


Pojdi do psihiatra, če pa ti že ta ne more pomagati, pa pojdi do župnika, pa ga vprašaj, zakaj se ti to dogaja Wink

Tebi se pa res veliko dogaja, menda nikoli nisi sam Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #12 - 06.08.2004 at 19:55:36
 
To ne spada sem, sam vseeno...
Mal bom grob, sam tud vseeno, ker vidim da drugače ne gre..

Exo, ne težit, če nekdo sprašuje o duševnih boleznih v povezavi z duhovnostjo, ne se vtikat zdraven. Drži se za jajca in samo glej. OK?

Ne moreš posrat cele teme s tvojimi posti, če to ni tvoje področje, razumeš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #13 - 06.08.2004 at 19:58:58
 
Quote:
Nekaj je navadno verovanje v nekaj, kar si doživel ali izkusil ali kar lahko sam vidiš in dojameš.
Nekaj čisto drugega pa je, če si že na fanatični stopnji vraževernosti.
Imam občutek, da tvoj prijatelj ni veroval, je bil bolj na vraževernem špilu Wink

In kako lahko verjameš v nekaj, recimo posmrtno življenje, če pa ne moreš tega videt, stehtat, izmerit in občutit ?

Mislim  Roll Eyes


Zasvojen z vero oziroma religijo ni pogoj, da si potem fanatik, katerega fanatizem se izraža navzen. Odvisno za kakšno religijo gre, pri kristjanih in muslimanih se odraža fundamentalizem predvsem vsesplošni netolarantnosti in militarizmu do drugačemislečih fundadmentalizem je viden nazven


new-age oblike, budizem, hinduizem in podobno -  pa te razžre navznoter, da se ti skisajo možgani, -  
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Stigma duš. bolnih in etika?
Reply #14 - 06.08.2004 at 20:01:15
 
strokovna razlaga exo, res strokovna


Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3