Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 45386 times)
Anksiozni
Guest




Anksioznost
01.08.2004 at 11:55:05
 
Pozdravljeni!

Imam velik problem in sicer že nekaj let trpim za generalizirano anksioznostjo. Star sem 26 let in to me v življenju ohramlja da bi ga polno zaživel. Približno tri leta nazaj sem bil pri psihiatru, ta mi je postavil diagnozo generalizirana anksioznost in mi predpisal neke antidepresive, ki mi niso nič pomagale. Ukvarjam se tudi s športom, vendar ko sem totalno brez energije se m tudi to ne da.

Ima kdo kakšen nasvet kako izboljšati stanje na tako raven da je znosno, ker to me že res ubija.

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Anksioznost
Reply #1 - 01.08.2004 at 13:40:38
 
Quote:
Pozdravljeni!

Imam velik problem in sicer že nekaj let trpim za generalizirano anksioznostjo. Star sem 26 let in to me v življenju ohramlja da bi ga polno zaživel. Približno tri leta nazaj sem bil pri psihiatru, ta mi je postavil diagnozo generalizirana anksioznost in mi predpisal neke antidepresive, ki mi niso nič pomagale. Ukvarjam se tudi s športom, vendar ko sem totalno brez energije se m tudi to ne da.

Ima kdo kakšen nasvet kako izboljšati stanje na tako raven da je znosno, ker to me že res ubija.



očitno si mali expert na to temo
opiš nam to anksioznost
kaj se ti dogaja

mateja pravi da je to trajna tesnoba, da se skoz kr nečesa bojiš, pa kao niti ne veš točno česa

če je to res, je to izi za popedenat
verjetno je pomembno kolk globok si se zapletu v tem svetu ...

ker to ni resničen svet, samo ti (in še marsikdo) ga tako doživljaš.

če se ti ne da na splošno pisat (kaj se ti dogaja), se pač probi spomnt kdaj si prvič zazanal ta filing.
in to izključno takrat ko maš zadost energije.



življenje s strahom prav mateja še enkrat
stanje živčne napetosti
menda ima precej različnih stopenj ...
hec pa je v tem da se telo odziva na namišljene nevarnosti natanko isto kot na 'prave' nevarnosti ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Anksiozni
Guest




Re: Anksioznost
Reply #2 - 01.08.2004 at 16:08:52
 
OK, bom probal opisat kako to zgleda in kako se je začel.

Stvar se je začela tako prib 5 let nazaj, doma sem se stuširal, ko sem prišel izpod tuša sem se malo malo ulegel na kavč in kar naenkrat mi je srce začelo močno razbijati, jaz sem se seveda ustrašil ker nisem vedel kaj mi je, kasneje sem za par sekund še brez zraka ostal - v bistvu me je zmanjkalo za par sekund. Zdravniku takrat nisem šel, ampak sem na dogodek pozabil. Dve leti kasneje, ko sem obiskal psihiatra mi je rekel da je bil to napad panike. Takrat se me je tudi počasi loteval strah pred višino, ki ga prej nisem poznal. Na kakšnem hribu sem se počutil nelagodno. Danes se podviga na kakšen hrib izogibam, ker se počutim skrajno nelagodno.

No sedaj bom pa napisal nekaj kar mi takrat psihiater ni hotel verjeti in je mislil da sem se spomnil nekakšno zgodbo oz. izgovor za moje anksiozno stanje. Zaradi tega dogodka se je moje anksiozno stanje zelo poslabšalo.
Enkrat smo kadili travo(ali pa skunk, sej ne vem kaj je bilo), takrat sem probal in me je tako zadelo da sem mislil da bom od strahu umrl. Srce mi je tako razbijalo da sem mislil da mi ga bo razneslo. Od takrat naprej sem imel dva meseca skoraj vsak dan napad panike. Kasneje sem te napade panike nadvladal tako da tega že kar lep čas brez njih.
Kasneje sem obiskal psihiatra, mu povedal kaj me muči, takoj mi je postavil diagnozo generalizirana anksioznost in dal v roke recept za antidepresive. Rekel je da šele po nekaj tednih pokažejo učinek, jaz sem jih papal 3 mesece od stranskih učinkov mi je bilo še bolj slabo tako da sem s tem prenehal.

Muči me to da me vsak božji dan spremlja občutek napetosti in tiščanja v prsih in nogah, kot da me je nečesa strah, čeprav v duši sem dokaj miren in vem da ni razloga za strah ampak moje telo se tako odziva. Srce mi včasih bije tudi do 110/min. Libido mi je na totalni nuli. Takih dnevov ko sem brez teh simptomov je zelo zelo malo.
Posledica vsega tega je da sem postal zelo vase zaprt človek, ker se ne znam sprostiti. Zanimivo je tudi to da okolica tega sploh ne opazi, kako jaz v sebi trpim, nekateri me vidijo kot umirjenega
in preudarnega, ki ve kaj hoče - ko bi vedeli kako se motijo.

Kako se rešiti tega nerazumljivega in nepotrebnega strahu???
Ideje, nasveti, izkušnje, karkoli....

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Anksioznost
Reply #3 - 01.08.2004 at 16:39:30
 
Antidepresivi zdravijo zgolj simptome, ali pa še to ne. Poskusi s psihoterapijo.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Anksioznost
Reply #4 - 01.08.2004 at 19:48:49
 
Lilith wrote on 01.08.2004 at 16:39:30:
Antidepresivi zdravijo zgolj simptome, ali pa še to ne. Poskusi s psihoterapijo.




... if you got money? (če ga nimaš, se tu vse ustavi, pri denarju se pravi; posebaj če imaš recimo familijo, za katero je  treba skrbeti, ali si slabše materialno preskrbljen) 10000-15000SIT/h na eno seanso je lahko tudi finančno obiranje in izkoriščanja človeka v stiski, če psihoterapevt ne doseže nobenega učinka po več mesecih ali celo letih zdravljenja, bi to moral že zdavnaj ugotoviti, če je "profesionalec" v svojem poklicu, preden izstisne iz pacienta zadnje pare oziroma cekinčke.  Potemtakem bi moral vrniti denar pacientu, se celo opravičiti, ker bi to že moral sam presoditi po tem času, če je ustrezen  
za tega človeka, ker to mu narekuje njegova strokovnost, da tako ravna - ampak to se nikoli ne zgodi, ker je mnogim

prioriteta, kako čim več zaslužiti!!!!!!


Vsak, ki gre k psihoterapevtu se mora zavedati, da je zdravljenje odvisno od večih spremenljivk. Prva neznanka je pacientova  osebnost. Druga neznanka je zdravnikova edinstvena osebnost. Obe je treba upoštevati, preden izberemo psihoterapevtsko  metodo. Psihoterapevti delajo tudi to napako, da uporabljajo napačne tehnike, ki ni primerna njihovi individualnosti, niti ni  ustrezna za pacienta. Torej velja pravilo, da psihoterapija - to se pravi vsaka netoda psihoterapije - ni uporabna pri vsakem  pacientu z enakim uspehom. Še več, tudi vsak zdravnik ni zmožen enako spretno uporabljati vseh psihoterapevtskih  metod!!!!!!!!


http://ljubimte.com/forum
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Anksioznost
Reply #5 - 02.08.2004 at 10:16:33
 
Lilith wrote on 01.08.2004 at 16:39:30:
Antidepresivi zdravijo zgolj simptome, ali pa še to ne. Poskusi s psihoterapijo.


Še nekaj:

- o prilagajanju metode pacientu je veliki psihiater Beard nekoč dejal: "Če se 2 primera nevrastanije zdravili enako, ste vsaj enega od teh zdravili napačno."

- Freud o svoji psihoanalizi: "Pokazalo se je ,da je ta tehnika edina metoda, primerna moji individualnosti; ne drznem zanikati: kakšen zdravnik bi lahko čutil, da bi moral zavzeti čisto drugo stališče do svojih pacientov in naloge, ki ga čaka."

Proti psihičnim tegobam ne obstaja vesoljno zdravilo.

IMPROVIZACIJA je brezpogojna nujnost v psihoterapevtskem postopku, ker si tudi 2 pacienta nista enaka, čeprav sta si njimi bolezenski stanji podobni.

Enačba z dvema neznankama, ki se mora nijno ujemati pri psihoterapiji, če želimo žeti uspehe:

Psi (psihoterapija) = x (enkratnost psihoterapevta) + y (enkratnost pacienta)
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Anksioznost
Reply #6 - 02.08.2004 at 12:34:53
 
a bi lahko ugotovu kaj je blo med unimi parimi sekundami, ko te je zmanjkalo?

če bi se fejst osredotoču na to?

zanimivo je to da se spomneš časa ko te je blokada popadla



iz podatkov bi človk lahko sklepu da se preprosto bojiš, da ti je na tolk butast način preklopl v trojko in tega tm nisi zdržu in si se zakrču. in zdej vsakič ko greš proti višjim nivojem te zastraši ... v višje nivoje je treba it glih tm skoz ... skozi strah, če ga je še kej ostalo ...


jest sm svoj taglavn strah preživlju pred 4 leti
zna bit glih zdej enkrat obletnica
ne najdem zapisov na to temo, je pa edn k govori o začetkih, o tistem kar me je prestrašlo in the first place.
to je blo praskanje, pač neka nova senzacija v telesu k je še nikol ni blo. valjda sm se je ustrašu.
sm se kumi vn zvleku ... iz straha ... praska me pa še kr ... če bi se pa takrat zakrču, bi pa vsakokrat me namest da bi me zapraskal, bi me ratal nenormalno strah ... naprimer ... če razumeš o čem govorim ... mam clo eno prjatlco k ji je tko dogajal ...

evo ti linka
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=989490...

mogoče boš najdu kej kar ti pomaga
ne se čudit imenu threada ... zdej ko so ljudje polje začel spoznavat, bo mogoče kdo zašteku o čem sm takrat govoru ...

ni pa čist na tvojo temo ... ali pak?

na nek način te je strah zgornjih nivojev, očitno. si kdaj kakšno halucinogeno reč pojedu?
Back to top
« Last Edit: 03.08.2004 at 01:21:37 by gape »  

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Anksioznost
Reply #7 - 02.08.2004 at 19:14:55
 
Anksiozni, sama nisem strokovnjak za te zadeve, zato nisem niti jaz točno vedela, kaj generalizirana anksioznost točno je. Sem pa šla malo pobrskat po internetu in tule je definicija generalizirane anksioznosti, kako lahko pomagamo in kako zdravimo anksioznost:

Generalizirana anksioznost

Ljudje z generalizirano anksiozno motnjo so praktično stalno tesnobni, zaskrbljeni in napeti. Vedno so v pretiranem strahu pred nesrečo ali pa neustrezno zaskrbljeni zaradi zdravja, družine ali službe. Pogosto pa tudi samim bolnikom vzrok njihove napetosti ni znan. Svojih skrbi se ne morejo znebiti, čeprav se lahko zavedajo njihove nesmiselnosti. Ne morejo se sprostiti niti ponoči, zato imajo težave s spanjem, skrbi pa običajno spremljajo tudi številne telesne težave kot so glavoboli, potenje, drgetanje ali težko dihanje.

Kako lahko pomagamo?

Napačno je prepričanje, da je anksioznost posledica človekove šibkosti in da bi jo z močno željo ter voljo lahko premagali. Anksiozni bolniki ne morejo prisiliti samih sebe, da bi se počutili bolje. Kljub temu da se zavedajo nesmiselnosti svojih strahov, se jih ne morejo znebiti. Pomoč tem bolnikom pa je zelo pomembna, saj jih njihova motnja lahko pomembno ovira v življenju.

Na prisotnost anksiozne motnje lahko zdravnik večinoma sklepa že na podlagi težav, ki jih opiše bolnik. Kljub temu pa je pred začetkom zdravljenja potrebno izključiti telesne bolezni, ki se kažejo s podobnimi znaki in zato opraviti nekatere preiskave.

Zdravljenje anksioznih motenj

Za zdravljenje anksioznih motenj se uporabljajo različna zdravila, pogosto v kombinaciji s psihoterapijo, lahko pa tudi le psihoterapija. Izbira načina zdravljenja je odvisna od vrste anksiozne motnje.

Pri različnih fobijah ali panični motnji bolniku omogočimo uspešno soočanje s situacijami, ki se jih je dotedaj izogibal. To soočanje sprva pogosto poteka ob spremstvu psihoterapevta in podpori zdravil, bolniku pa pomaga tudi podrobna razlaga dogajanja v telesu pri anksioznosti. Kratkotrajno zdravljenje pa vsaj pri bolj izraženih motnjah ne zadošča in v dolgotrajnem zdravljenju so predvsem pomembna zdravila.

Zdravila pri anksioznih motnjah

Za zdravljenje anksioznih motenj se uporabljata predvsem dve skupini zdravil – anksiolitiki in antidepresivi. Antidepresivi se sicer uporabljajo predvsem za zdravljenje depresije, a so učinkoviti tudi v številnih anksioznih motnjah. Anksiolitiki (zdravila proti anksioznosti) delujejo zelo hitro in so zato predvsem pomembni v začetku zdravljenja, ko je potrebno hitro olajšanje težav. Antidepresivi pa so zaradi počasnejšega učinka najbolj pomembni v nadaljevanju zdravljenja.

Vir: http://www.ezdravje.com/si/zivcevje/anksioznost/?aurora=print

Zdajle sem sicer v zadregi, ker sploh ne vem, kaj naj ti še napišem. Se mi zdi, da je, če tole prebereš, vse jasno. Meni je samo žal, da si tri leta nazaj, ko si iskal strokovno pomoč, naletel na takšnega psihiatra, ki smisel zdravljenja vidi samo v določitvi bolezni in zdravljenju s tabletami. Če bi imel takrat srečo in naletel na drugačne vrste psihiatra, ki bi ti poleg antidepresivov pomagal tudi s dobro psihoterapijo, bi bil zdajle lahko že kar daleč na tej svoji poti. Ampak – nikoli ni prepozno! Iz tegale zgoraj zapisanega je torej očitno, da sam po vsej verjetnosti tega strahu v sebi ne boš mogel premagati, zato bi si tudi jaz želela, da bi čimprej našel takšnega strokovnjaka, ki se bo posvetil tebi kot človeku, tvojim strahovom in odpravljanjem le-teh, ne pa te odpravil z definicijo tvoje bolezni in tabletami.

Bi ti želela napisati kaj drugega, vendar se mi zdi, da bo to verjetno edina prava pot. Če pa ti pomaga, da se tudi tule z nami pogovarjaš o tem, pa – you are more than welcome! Ti bomo vsi z veseljem pomagali, kolikor zmoremo in znamo, vsak po svoji vesti in vsak po svojem srcu. Smiley

Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Anksioznost
Reply #8 - 02.08.2004 at 19:26:15
 
gape wrote on 01.08.2004 at 13:40:38:
če je to res, je to izi za popedenat

Hm, ne vem, če je anksioznost res tako na izi za popedenat. Pri anksioznosti ne gre samo za tisti čisto običajen, navaden strah, se mi zdi, da se tu govori že o bivanjskem strahu. Kar pa pomeni, da gre pri premagovanju tega strahu za vprašanje eksistence - če anksiozen človek namreč naleti na ta strah, se pri njemu sproži vprašanje preživetja: če bom to naredil, ne bom preživel...

In če je temu tako, tole ne gre tako lahko. Ampak je to verjetno to, kar si mislil s temle:

gape wrote on 01.08.2004 at 13:40:38:
verjetno je pomembno kolk globok si se zapletu v tem svetu ...

Precej globoko se je zapletel v tem svetu, če se govori o anksioznosti...

Po mojem védenju, seveda...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Anksioznost
Reply #9 - 02.08.2004 at 21:42:42
 
Miska wrote on 02.08.2004 at 19:26:15:
Hm, ne vem, če je anksioznost res tako na izi za popedenat. Pri anksioznosti ne gre samo za tisti čisto običajen, navaden strah, se mi zdi, da se tu govori že o bivanjskem strahu. Kar pa pomeni, da gre pri premagovanju tega strahu za vprašanje eksistence.


Anksiozni, moja izkušnja:

Po tolikih letih sem se sedaj morala prav potruditi, da se spomnim tistih občutkov, ki jih lahko na kratko strnem v občutenje: panike - ihte - paralize. Povezano s prekomerim konzumiranjem sladke hrane, in posledično hipoglikemijo in izgubo ravnotežja ob sladkornem šoku. Uglavnem, tudi ko sem šla dol po stopnicah sem morala prav paziti, da stopim na stopnico. Horror.

Anksioznost je napad. Out of the blue padeš v nek krčeviti, ihteči jok, izgubiš zrak, čist si paraliziran, otopiš v glavi. Ob taki sprostitvi napetosti, se ti vsi hormoni tolk pomešajo, da se še cel drug dan pobiraš od tega. Drugi dan si v bistvu miren, ampak top. V bistvu si takrat in potem disfunkcionalen. V mirnih trenutkih, te ljudje sicer vidijo kot najbolj umirjeno osebo na tem svetu. Ampak ravno ta potlačenost lastnega izraza potem izbruhne v take napade. Razlog je v tem, da ne vidiš smisla, ne vidiš neke realne vizije o sebi, ne vidiš izhoda, poti. To je ful zafrustrirano stanje, o katerem misliš, da so ti ga z nepravilno vzgojo povrzročili starši. Počutiš se, kot da nisi s tega sveta.

Hvala Bogu, da nisem bila samodestruktivna, ker to stanje je ravno tisto, ki lahko pripelje do nerazsodnih fatalnih afektov.

Sestra je psihiatru za malico prinesla krof. Nato je ga dr. rekla, no, pa pridite še kej. Kaj čem jaz njej razlagat. Ne vem, če me je razumela. Tablete ne pomagajo, samo v tolk, da imaš razlog za samopomilovanje.

Anksiozni, pot iz tega stanja obstaja. Traja leta in leta. Zahteva ljubezen do sebe in delo na sebi. Postopoma. Ko vstopaš v razmerja z drugimi ljudmi. Z vsakim prijateljem posebej. Z vsakim, z vsakim kontaktom napreduješ. Počasi, počasi se sproščaš in prepuščaš, življenju. Počasi se konektaš in odpiraš. Postati moraš prevoden. Strah te odreže od vira energije. Takrat začenš izčrpavati lastno energijo. Si v vrtincu, vakuumu. A štekaš? Relax, prosim. Just relax. And trust. Years from now, you will hardly remember it. Believe me. Pa beri knjige. Ljudje so že vse pogruntal. Beri knjige, počas se boš izvlekel, z vsako besedo, z vsako mislijo, z vsem s čimer rasteš, samo naprej in navzgor. It's not the end of the world.

Love. Blue.  Smiley

Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Anksiozni
Guest




Re: Anksioznost
Reply #10 - 03.08.2004 at 16:10:02
 
gape wrote on 02.08.2004 at 12:34:53:
a bi lahko ugotovu kaj je blo med unimi parimi sekundami, ko te je zmanjkalo?

če bi se fejst osredotoču na to?


Ko te zmanjka te pač zmanjka, črno pred očmi, se odklopiš, ne čutiš nič, ne slišiš nič.
Ampak preden me je zmanjkalo sem mislil da sem doživel srčni napad, ker mi je srce tako močno
in hitro razbijalo, takrat sem preprosto mislil da me bo pobralo.

Praskanje, ki ga omenjaš ne poznam, imam pa probleme z drgetanjem živcev na nogah, tako sem pozoren na to da včasih vsak živec posebaj čutim na nogah.

Miska wrote on 02.08.2004 at 19:26:15:
Precej globoko se je zapletel v tem svetu, če se govori o anksioznosti...

Po mojem védenju, seveda...


Kar precej sem se zapletel, vrtim se v začaranem krogu, brez potrebe, čeprav včasih čutim da je rešitev tukaj nekje ampak jaz je ne vidim...

Mae wrote on 02.08.2004 at 21:42:42:
Beri knjige, počas se boš izvlekel, z vsako besedo, z vsako mislijo, z vsem s čimer rasteš, samo naprej in navzgor. It's not the end of the world.

Hm tale tvoj post mi je dal malo misliti, lepo je slišat da se da iz tega lastnega zapora rešiti.
Katere knjige predlagaš...

Na strani http://www.panic-attacks.co.uk/ najdel nekaj razlag kako lahko pride do tega st(r)anja
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Anksioznost
Reply #11 - 03.08.2004 at 16:57:57
 
Si mogoče skušal priti do dna temu tvojemu psihičnemu kolapsu, kaj je botrovalo k vsemu temu, vzoki, to kar opisuješ bolj sliči na neke vrste živčni zlom, kot da bi preobremenjem s čim? Te žre kaj, se sekiraš, da si zaskrbljen pa ne veš pravega razloga? Se zadnje čase s čim obremenjuješ, imaš slabe odnose s punco, starši, prijetelji - si se s kom sprl, se ti že kaj vleče iz otroštva v odraslo dobo, s čimer nisi nikoli razščistil oziroma razrešil? Probaj to malo premisliti, ker to se mi zdi tako, da si nekaj na silo požrl, npr. "oreh", potem pa jasno tega nisi mogel prebaviti, če ga nisi prej strl in oluščil - to pa se sedaj kaže v telesnih znakih...

Ne se toliko obremenjevati s tem, niti ne misli na to, kaj vse imaš in akj vse bi lahko bilo to, kar se dogaja pri tebi, saj za vse obstaja rešitev. Tisti zadnji nasvet od  Rose se mi zdi, kar dober za začetek. Samo mirno kri.
Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Anksioznost
Reply #12 - 03.08.2004 at 18:35:50
 
Quote:
Kar precej sem se zapletel, vrtim se v začaranem krogu, brez potrebe, čeprav včasih čutim da je rešitev tukaj nekje ampak jaz je ne vidim...

Ma, kar je zapleteno, se lahko tudi odplete, ane? Wink Te pa zelo dobro razumem, začarani krog je najhujši. Ko se počutiš, kot bi bil v neki temni, temni luknji, prav stisnjen v eno kepico ždiš tam, okoli tebe je sicer polno vrat, vsa so zaprta… katera so prava? Katera so tista, ki mi bodo pokazala odsev sonca na nebu, ko jih bom odprl?

Ampak ena izmed vseh tistih vrat so tista, veš! Ena izmed vrat so tista vrata, ki ti pokažejo pot proti soncu. Pot proti rešitvi… A kako jih najti?

Hm, ko sem se jaz znašla v takšnem začaranem krogu (sicer iz čisto drugačnega, tudi precej lažjega naslova), so bila tista vrata, ki so meni pokazala pot na sonce, prav tista, na katerih je pisalo: nazaj k sebi… Treba je bilo iti prav tja, kjer so bili moji strahovi doma. Treba se je bilo ozreti v preteklost, pogledati, kdo in kaj sem, kako sploh delujem, kateri so moji strahovi, česa se bojim, zakaj reagiram tako, kot reagiram, katere maske nosim, da se branim pred tistim, kar mi moji strahovi napovedujejo, … in še mnogo, mnogo tega. In tudi zate obstajajo prava vrata! In po mojem mnenju na njih piše nekaj zelo podobnega, kar je pisalo tudi na mojih. Za njimi se skriva sicer drugačna zgodba, kot je bila moja, ampak odkrivanje prav tiste zgodbe je tista pot, ki pelje k tvoji rešitvi.

In nekaj takšnega naj bi bila tudi tista psihoterapija. Nič drugega, kot samo to. Pravzaprav samo odkriti, kdo in kaj si ti, česa te je pravzaprav strah, česa se bojiš, pred čim bežiš. In se potem prav s tistim soočiti, tisto preseči. Tako počasi izgine tudi strah. In posledično tudi anksioznost, seveda. Se da te zadeve pogosto tudi brez strokovne pomoči izpeljati, vendar se močno bojim, da v tvojem primeru brez nje žal ne bo šlo. Če gre res za bivanjski strah, potem ga boš sam verjetno res težko presegel. Najprej sploh odkril, kar ta tvoj bivanjski strah je. Česa se sploh v svojem bistvu tako zelo bojiš, da se takrat bojiš celo za svoje preživetje. In odkriti ta strah ti bo lahko res pomagal samo zelo dober strokovnjak.

Si se kdaj sploh s kom pogovarjal o sebi? Pa s tem ne mislim tistih površinskih pogovorov, čvek čvek pogovorov o tem, kaj se mi je včeraj zgodilo (brez razmišljanja, zakaj se mi je to zgodilo, kaj se je takrat dogajalo v meni, zakaj sem odreagiral tako, kot sem odreagiral, sem zadovoljen s svojo reakcijo, kako bi rad odreagiral,…) ali pogovorov, ki se tičejo zunanjih faktorjev življenja. S tem mislim prav na tisto, kar se skriva v tvojem srcu, tvoji duši. S tem mislim prav dotakniti se svojega otroštva, okolja, v katerem si odraščal, kaj so te učili starši, kaj bližnja okolica, kako so se do tebe obnašali tvoji starši, kako si ti tisto doživljal, kako si se naučil reagirati,… Si sploh kdaj komu v življenju zares odprl svoje srce, dovolil, da pokuka vanj in vidi, kaj se v njem dogaja? Imaš koga, s katerim bi se o tem lahko pogovarjal? Morda je to prvi korak na tvoji poti? Se mi zdi, da ti psihiatri ravno ne dišijo najbolj. Se morda motim?

Ti želim vse dobro... Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Anksioznost
Reply #13 - 03.08.2004 at 19:32:13
 
Quote:
Hm tale tvoj post mi je dal malo misliti, lepo je slišat da se da iz tega lastnega zapora rešiti.
Katere knjige predlagaš...


Anksiozni, predlagam ti take knjige, ki tebe iz nekega razloga privlečejo. Te potegnejo, te nekaj zanima. Sej veš kako je s knjigami, nekaj bereš, potem tam spoznaš nekaj določenega, potem drugič iščeš neko knjigo o tem drugem, potem te cela stvar nekam vodi, in sicer tako, kot je primerno tvoji smeri in stopnji žeje. Torej gre za tvoj lasten razvoj. Kar nekaj kar te zanima, ne vem, duhovna rast, barve, vera, sej ti veš, če bi šel zdej v knjigarno, kaj bi vzel v roke. Ni tolk pomembno zdej, da ti jaz navedem naslove. Moj point je bil v sami poti, ki si jo moraš sam zastaviti in na njej napredovati. Včasih moraš skočiti v neznano, in ko boš tam, ne boš več razmišljal, primerjal ali sodil z današnjimi očmi, ker, ko si tam, se okoliščine spremenijo, in nič ni več kot prej. V tem je ta čar, da ne moreš vsega naplanirati. Hodi po celem snegu, samo začni tapkat. To je point. To je trust. Pogumne spremlja tudi sreča. Podaj se, to je moje sporočilo. Pa nič na silo ali po pričakovanju okolice. Sej ti veš, če ti kej paše ali ne. Zakaj pa ne bi delal tako, kot tebi paše. Za spremembo. Bodi ti, boš videl, vsi ostali se bodo temu prilagodili, pa če te ne sprejmejo, komu mar. Bodi unikaten, hodi po svoji poti, ustavi se, vdihni, nadaljuj. S časom boš postal zadovoljen, ker boš izražen, ker je bil to tvoj namen, da popolno zapolnjuješ prostor, s telesom, glasom, dušo in za/razvozlavanjem tebi ne/komplementarnih odnosov. Thats it. To si ti. Just do it.  Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Anksiozni
Guest




Re: Anksioznost
Reply #14 - 04.08.2004 at 16:19:48
 
Mae wrote on 03.08.2004 at 19:32:13:
Anksiozni, predlagam ti take knjige, ki tebe iz nekega razloga privlečejo. Te potegnejo, te nekaj zanima. Sej veš kako je s knjigami, nekaj bereš, potem tam spoznaš nekaj določenega, potem drugič iščeš neko knjigo o tem drugem, potem te cela stvar nekam vodi, in sicer tako, kot je primerno tvoji smeri in stopnji žeje. Torej gre za tvoj lasten razvoj. Kar nekaj kar te zanima, ne vem, duhovna rast, barve, vera, sej ti veš, če bi šel zdej v knjigarno, kaj bi vzel v roke. Ni tolk pomembno zdej, da ti jaz navedem naslove. Moj point je bil v sami poti, ki si jo moraš sam zastaviti in na njej napredovati. Včasih moraš skočiti v neznano, in ko boš tam, ne boš več razmišljal, primerjal ali sodil z današnjimi očmi, ker, ko si tam, se okoliščine spremenijo, in nič ni več kot prej. V tem je ta čar, da ne moreš vsega naplanirati. Hodi po celem snegu, samo začni tapkat. To je point. To je trust. Pogumne spremlja tudi sreča. Podaj se, to je moje sporočilo. Pa nič na silo ali po pričakovanju okolice. Sej ti veš, če ti kej paše ali ne. Zakaj pa ne bi delal tako, kot tebi paše. Za spremembo. Bodi ti, boš videl, vsi ostali se bodo temu prilagodili, pa če te ne sprejmejo, komu mar. Bodi unikaten, hodi po svoji poti, ustavi se, vdihni, nadaljuj. S časom boš postal zadovoljen, ker boš izražen, ker je bil to tvoj namen, da popolno zapolnjuješ prostor, s telesom, glasom, dušo in za/razvozlavanjem tebi ne/komplementarnih odnosov. Thats it. To si ti. Just do it.  Wink

Ker sem že nekaj časa v tem sranju, sem izgubil interes za stvari ki sem jih včasih rad počel. Kakšnih duhovnih knjig raje ne berem, ker sem zelo čustveno labilna oseba in bi mi kaj takega lahko še bolj naškodilo.
Sicer pa sem razmišljal, kaj pa če sem se tak rodil. Starši
so mi rekli da sem bil že kot dojenček zelo težaven, saj sem nonstop jokal in kričal. Brat je od mene čisto drugačen, živahen, ima veliko aktivnosti - skratka normalen. Do svojega 13 leta sem se zelo bal teme in se nisem upal biti sam v temi. S tem ko sem odraščal so odraščale tudi moje težave in so se začele kazati v drugi luči. Včasih sem imel tudi pogosto nočne more, no sedaj jih lep čas nimam, pred časom so mi jih povzročili antidpresivi, ki sem jih opustil.
Freudovsko tezo, da so ljudje s psihičnimi težavami navezani na mamo, lahko ovržem ker nikoli nisem bil.
Včasih mi je pomagalo, ko sem imel punco, sem ji posvečal več pozornosti kot sebi, tako da sem malo pozabil na svoje težave. Danas kajtakega skorajda ni več mogoče, moj sploni nagon je na minimumu, skratka prizadelo me je na več področjih.
Mogoče bi se pa moral sprijaznit s svojimi anks. težavami, ker če se borim se počutim nemočnega in padem še v depresijo...

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6