lola
|
Postaviti storilca v situacijo žrtve v smislu ponižanja, razvrednotenja, je lahko en način, kako mu dati priložnost ozavestiti svoje dejanje.
Tisto prisilno delo, ki sem ga že omenjala, bi bilo po moje tudi na nek način terapevtsko. Tudi odvisniki v komunah imajo dneve do minute izpolnjene z delom, na delu temelji njihova terapija in osmišljanje življenja, ne zgolj na pogovorih. V takšnih pogovorih lahko leta in leta jamramo, ukrenemo in spremenimo pa nič.
Predstavljajte si zapornika, ki nekaj let preživi v zaporu, delati mu ni potrebno, hrano ima zagotovljeno (in to ne slabo, sem se prepričala o tem), ni mu treba skrbeti za pranje perila, čiščenje, skratka, živi v popolnem brezdelju. Ta ogromen čas, ki ga ima na razpolago, izkoristi za to, da jamra o krivici, ki se mu godi, prebira zakone in pravilnike ter išče koristi in ugodnosti zase, možnosti izhodov in predčasnega odpusta, napiše kakšno protestno pismo varuhu človekovih pravic in ministru, zahteva amnestijo in podobne reči.
In ko pride iz zapora, pa menda se mu ja ne ljubi delat! Že v zaporu je seznanjen, da ima pravico do denarne pomoči, ki jo na CSD zahteva čim prej, po "prednostnem" postopku! Takoj poudari, da je doživel veliko krivico, če bi kdo rad, da gre delat, naj mu vendar delo zrihta. Takšno seveda, ki bo dobro plačano in ne prezahtevno.
Takšni ljudje nimajo in ne bodo imeli kritičnega odnosa do svojih dejanj in sočutja do žrtev. Brezdelje še nikoli ni nikomur osmislilo življenja in ga ozavestilo.
|