Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 8659 times)
exodus
Ex Member




Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
08.05.2004 at 19:29:55
 
Nekateri starši, predvsem matere, se trudijo navezati otroka nase z nadpovprečno skrbjo zanj, z nenehnim ukvarjanjem z njim, s streženjem otroku, s stalno prisotnostjo v njegovem življenju. Ko pa otrok odraste in se hoče znebiti pretirane materine (bolj redko očetove) skrbi zanj, postane ta roditelj ljubosumen. Tedaj si prizadeva obdržati odraslega otroka ob sebi, zlasti v čustvenem smislu. To kaže z napadalnostjo do otrokovega ljubezenskega življenja. S tem jasno razodeva dejanski motiv svoje navidezne "prevelike" ljubezni do otroka. Gre namreč za zelo šibko ljubezen ali celo za popolno odsotnost ljubezni do otroka, ki jo takšen roditelj skriva z navidezno poudarjeno skrbjo zanj. Ke rni sposoben navezati otroka nase z ljubeznijo, potrebuje samoprevaro, da je dober roditelj, ki uživa v otrokovi vdanosti, se trudi podrediti otroka svoji oblasti. ZA
ato ga z ravnanjem dela odvisnega od sebe, vpleta se v njegovo osebno življenje in pri njem vzbuja občutke krivde, če se otrok skuša upreti materinim ali očetovim zahtevam.

Vir: Človek imej se rad - dr. Marijan Košiček
Back to top
 
 
IP Logged
 
vilma
5
*****
Offline

MIR IN HARMONIJA V VSAKEM
SRCU
Posts: 702
Celje, Slovenija
Gender: female
Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #1 - 09.05.2004 at 13:02:59
 
Hm.. zanimivo... Ali si hotel s tem povedat, da se to dogaja tudi tebi?

Vilma
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #2 - 09.05.2004 at 13:35:39
 
Exco!

Nakazal si nam, da je tvoja mama depresivna, oziroma je to bila.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #3 - 09.05.2004 at 14:11:02
 
Morebiti bo res kaj od tega držalo, namreč pri teh psiholoških knjigicah me ravno to navdušuje, da preko drugih lahko spoznavamo sami sebe, da lahko venomer razkrivamo in raziskujemo kdo in kaj smo, saj na določene stvari začnemo gledati bolj resno, trezno, objektivno, se pravi manj čustveno prizadeto. Tako lažje presodimo situacijo, v kateri se nahajamo....

Pri tem citatu sem hotel dati poudarek na tem, da niso vedno stvar itakšne, kot izgledajo. Saj v tem primeru bi kdo hitro pomislil, da če se ljubezen nazven pokaže, da potem bo to prava ljubezen, pa večkrat ne drži taka predpostavka.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #4 - 09.05.2004 at 15:12:39
 
exodus wrote on 08.05.2004 at 19:29:55:
Nekateri starši, predvsem matere, se trudijo navezati otroka nase z nadpovprečno skrbjo zanj, z nenehnim ukvarjanjem z njim, s streženjem otroku, s stalno prisotnostjo v njegovem življenju. Ko pa otrok odraste in se hoče znebiti pretirane materine (bolj redko očetove) skrbi zanj, postane ta roditelj ljubosumen. Tedaj si prizadeva obdržati odraslega otroka ob sebi, zlasti v čustvenem smislu. To kaže z napadalnostjo do otrokovega ljubezenskega življenja. S tem jasno razodeva dejanski motiv svoje navidezne "prevelike" ljubezni do otroka. Gre namreč za zelo šibko ljubezen ali celo za popolno odsotnost ljubezni do otroka, ki jo takšen roditelj skriva z navidezno poudarjeno skrbjo zanj. Ke rni sposoben navezati otroka nase z ljubeznijo, potrebuje samoprevaro, da je dober roditelj, ki uživa v otrokovi vdanosti, se trudi podrediti otroka svoji oblasti. ZA
ato ga z ravnanjem dela odvisnega od sebe, vpleta se v njegovo osebno življenje in pri njem vzbuja občutke krivde, če se otrok skuša upreti materinim ali očetovim zahtevam.

Vir: Človek imej se rad - dr. Marijan Košiček


zanimivo, da nikoli ne napišeš še tega...

da je tak odnos med materjo in sinom (pretirana ljubezen namreč) kompenzacija za tisto kar tvoja mama ne dobi od tvojega očeta (običajno je to pozornost + dober sex)

da še malo bolj natančno ne prebereš in predebatiraš poglavja, ki govori o procesu individualizacije otroka od staršev ...

tko da ... exo it is up to you what you will do with your life.

ne glede na tvoje družinske okoliščine
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #5 - 09.05.2004 at 15:40:36
 
sinjeoka wrote on 09.05.2004 at 15:12:39:
zanimivo, da nikoli ne napišeš še tega...

da je tak odnos med materjo in sinom (pretirana ljubezen namreč) kompenzacija za tisto kar tvoja mama ne dobi od tvojega očeta (običajno je to pozornost + dober sex)

da še malo bolj natančno ne prebereš in predebatiraš poglavja, ki govori o procesu individualizacije otroka od staršev ...

tko da ... exo it is up to you what you will do with your life.

ne glede na tvoje družinske okoliščine


Prosim, ne me analizirati, pa si po svoje stvar razlagat, biti amaterski samozvani psihiater nekomu, kaj šele iskat neke rešitve, ki jih začneš s pogojniki - moral bi..... Pravkar berem Košička in sem tole pastal, ker se mi je zdelo zanimivo, poučno. predvsem za vzgojitelje, starše....  Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #6 - 09.05.2004 at 17:47:13
 
exodus wrote on 09.05.2004 at 15:40:36:
Prosim, ne me analizirati, pa si po svoje stvar razlagat, biti amaterski samozvani psihiater nekomu, kaj šele iskat neke rešitve, ki jih začneš s pogojniki - moral bi..... Pravkar berem Košička in sem tole pastal, ker se mi je zdelo zanimivo, poučno. predvsem za vzgojitelje, starše....  Tongue


jaz ti nisem noben psihiater ...

fajn pa je, da ti počasi kapne, da nisi edini, ki je tukaj pismen in da bere Košička
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #7 - 09.05.2004 at 20:27:29
 
Psihoanalitična razlaga fenomena hiperprotektivnih staršev je takšna, da naj bi starši skozi hiperprotektivnost varovali otroka pred svojimi lastnimi agresivnimi impulzi, naperjenimi proti otroku.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #8 - 09.05.2004 at 22:23:06
 
sinjeoka wrote on 09.05.2004 at 17:47:13:
jaz ti nisem noben psihiater ...

fajn pa je, da ti počasi kapne, da nisi edini, ki je tukaj pismen in da bere Košička


Saj v tem je glih štos, da nisi razumela, pa si po svoje nekaj razlagaš, nisi štekala. Določene stvari ti že morajo biti jasne, vsaj okvirno, da si podkovana v psihologiji, namreč razjezilo me je to, ker si si napačno raztolmačla, ko si omenjala "pretirano ljubezen". Taka ljubezen sploh ne obstaja, take niti ni omenjena zgoraj, ker si zelo površno brala, Košiček je nakazal, da v takih primerih gre za lažno ljubezen, neresnično, ko se starši sami sebe prepričujejo, da v pretirani meri skrbijo za otroka, da si vsaj zasilo pomirijo vest, da lažejo sami sebi, pravzaprav pa jih ne znajo ljubit, ne znajo dajati ljubezni in topline otroku, da se dejansko skrivajo pod utvaro in krinko, kako zelo ljubijo, češ da sami sebe prepričujejo, da so dobre matere, kar pa ne drži, taka ljubezen je zelo šibka ali je ni, tako da gre le za obrambni mehanizem, da sami sebi lažejo in prepričujejo, da so dobre matere, dejansko pa so čustveni hendikepiranci. Sedaj kapšaš?
???
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #9 - 10.05.2004 at 08:19:17
 
exodus wrote on 09.05.2004 at 22:23:06:
Saj v tem je glih štos, da nisi razumela, pa si po svoje nekaj razlagaš, nisi štekala. Določene stvari ti že morajo biti jasne, vsaj okvirno, da si podkovana v psihologiji, namreč razjezilo me je to, ker si si napačno raztolmačla, ko si omenjala "pretirano ljubezen". Taka ljubezen sploh ne obstaja, take niti ni omenjena zgoraj, ker si zelo površno brala, Košiček je nakazal, da v takih primerih gre za lažno ljubezen, neresnično, ko se starši sami sebe prepričujejo, da v pretirani meri skrbijo za otroka, da si vsaj zasilo pomirijo vest, da lažejo sami sebi, pravzaprav pa jih ne znajo ljubit, ne znajo dajati ljubezni in topline otroku, da se dejansko skrivajo pod utvaro in krinko, kako zelo ljubijo, češ da sami sebe prepričujejo, da so dobre matere, kar pa ne drži, taka ljubezen je zelo šibka ali je ni, tako da gre le za obrambni mehanizem, da sami sebi lažejo in prepričujejo, da so dobre matere, dejansko pa so čustveni hendikepiranci. Sedaj kapšaš?
???


zakaj pa potem nikoli ne pišeš o tem, da TV ni primerna vzgojiteljica za otroke ...
ali pa ulica ...
pa nekaj o materialnem razvajanju ...

le zakaj te problematika materinskega kompleksa tako privlači?

... pri vsej poplavi takšnih in drugačnih vzgojnih problemov....
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #10 - 10.05.2004 at 10:04:33
 
sinjeoka wrote on 10.05.2004 at 08:19:17:
zakaj pa potem nikoli ne pišeš o tem, da TV ni primerna vzgojiteljica za otroke ...
ali pa ulica ...
pa nekaj o materialnem razvajanju ...

le zakaj te problematika materinskega kompleksa tako privlači?

... pri vsej poplavi takšnih in drugačnih vzgojnih problemov....



Zakaj to meni govoriš? Citiral sem Košička, in to je to.
???
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #11 - 10.05.2004 at 10:33:39
 
exodus wrote on 10.05.2004 at 10:04:33:
Zakaj to meni govoriš? Citiral sem Košička, in to je to.
???



zato ker:

exodus wrote on 09.05.2004 at 15:40:36:
ker se mi je zdelo zanimivo, poučno. predvsem za vzgojitelje, starše....  Tongue



in sploh ... zakaj misliš, da si ti tista avtoritete, ki bo druge učila ...

- nimaš niti lastnih otrok
- pa tudi faksa nisi še naredil

zato Exič
... le čevlje sodi naj kopitar ...

ti pa se uči ....

ups ... mogoče pa imaš lastne izkušnje in si na svoji koži doživel materinsko ljubezen, ki jo opisuješ ... in se proti njej boriš ...

Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #12 - 10.05.2004 at 12:09:37
 
exodus wrote on 09.05.2004 at 14:11:02:
Pri tem citatu sem hotel dati poudarek na tem, da niso vedno stvar itakšne, kot izgledajo. Saj v tem primeru bi kdo hitro pomislil, da če se ljubezen nazven pokaže, da potem bo to prava ljubezen, pa večkrat ne drži taka predpostavka.


Že v naslovu je povedano vse... v besedici "pretirano".
In mislim, da vedno, kadar je nekaj pretirano, kaže na ravno obratno dejstvo. Wink
Sama sem imela mamo, ki je to počela in še počne. Zbujanje občutkov krivde, ko si ustvarjam svoje življenje je mila beseda.
Moja gre tako daleč, da "meče prekletstvo"  Grin... da mi odnos ne bo uspel. Ampak, ker se tega zavedam, mi ne pride do živega.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #13 - 10.05.2004 at 12:10:43
 
sinjeoka wrote on 10.05.2004 at 10:33:39:
zato ker:



in sploh ... zakaj misliš, da si ti tista avtoritete, ki bo druge učila ...

- nimaš niti lastnih otrok
- pa tudi faksa nisi še naredil

zato Exič
... le čevlje sodi naj kopitar ...

ti pa se uči ....

ups ... mogoče pa imaš lastne izkušnje in si na svoji koži doživel materinsko ljubezen, ki jo opisuješ ... in se proti njej boriš ...



Karierna ženska, zopet ocenjuješ ljudi po status simbolih in naslovih, ne pa po tistem, kar so, gledaš fasado, ne vidiš duše, zate šteje zate le trda valuta, denar, in nič drugega, a si zategar toliko bolj duhovno osiromašena, da ne rečem, da po berglah stopicaš po tem forumu; izključno materialistični pogled na svet imaš, ker ceniš le ljudi, ki imajo vpliv in moč v družbi, to si sedaj dokazala, sicer pa o tem šišeš nonstop, kar kaže na tvojo obsedenost za željo po hlastanju po materialnih dobrinah. Žalostno, a tako pač je, ne vem, zakaj se potem družiš z nami, bogo gmajno, ker spadaš  v "višje kroge" ljudi, med VIP, kjer so sami "pomembneži", ki imajo titule in podobno. Zakaj se z mano sploh pogovarjaš, sem mislil, da ti bo to izpod časti, s takim povprečnežem?

Malo za intermeco:

Pohlep po denarju, ki ga ni moč nositi, je veliko hujši kot največjo siromaštvo; kajti čim večje so želje, tem večje so potrebe.

Pazi, da ti mamon ne požre še duše, v koliko te že ni pohabil, ker ti pravkar grizlja bedro!

Sem kje koga kaj poučeval, sodil, to ne drži, kopiral sem citat zelo znanega psihologa oziroma seksologa, in nič več? Tvoj problem je, če stvari ne razumeš, ampak potem se vsaj ne spotikaj ob teh člankih, ker ta stvari težko razume površinski človek, sploh racionalist in materialist kot si ti, ki ne kaže zanimanja do psihologije. Če te ne zanimajo te stvari, pusti, ne komentiraj, ne čitaj!!!! Ignoriraj me, kot da me ni, kot da ne obstajam, če ti ni všeč kaj pišem, saj je jasno, da ne morem ugajati vsem....
Tongue Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Pretirana skrb za otroka - izraz ljubezni?
Reply #14 - 10.05.2004 at 12:23:21
 
Amstel wrote on 10.05.2004 at 12:09:37:
Že v naslovu je povedano vse... v besedici "pretirano".
In mislim, da vedno, kadar je nekaj pretirano, kaže na ravno obratno dejstvo. Wink
Sama sem imela mamo, ki je to počela in še počne. Zbujanje občutkov krivde, ko si ustvarjam svoje življenje je mila beseda.
Moja gre tako daleč, da "meče prekletstvo"  Grin... da mi odnos ne bo uspel. Ampak, ker se tega zavedam, mi ne pride do živega.


Se zavedaš, po moje, ker sicer sedaj tega ne bi pisala, ne bi čutila potrebe, če ne drugače podzavestno, kar pa je lahko še slabše, če ne realziraš sam pri sebi....

Ja, to so ravno te ljubosumne in posesivne mamice, tudi očetje, ki morda podzavestno svojemu sinu ali hčerki ne privoščijo sreče v zakonu, če so bili sami nesrečni, ki so  te morda preveč vezali nase. In kar moraš storiti, očitno ti to dobro uspeva, da se otreseš tele sužnosti in čustvene odvisnosti od takih ljudi, najbolje tako, če imaš možnost, da se osamosvojiš in si pravem pomenu besede svoboden, tudi finančno, če se le da, da omejiš vpliv manipuliranja, ga povsem pretrgaš, da ti ljudje, ki se vpletajo v tvojo osebno življenje in s tem onemagočajo tvoje ljubezensko-seksualno razmerje s parterjem, kot in celo vzbujajo občutke krivde, nimajo moči, influence; to pa je mogoče le takrat, ko si tudi čustveno neodvisen in suveren, da si postaviš lastne norme, kaj hočeš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2