Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 4570 times)
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

materinstvo
12.06.2004 at 12:23:24
 
Pozdrav!

Mene nekaj muči... Veliko razmišljam, da bi imela otroka. Ko vidim na cesti dojenčka kar... oh... Ko pa kakšnega dobim v naročje je konec. Kakšno leto moram še počakati, da se vse stvari uredijo (služba, dom...). Vem, da je to velika odgovornost. Ampak jaz sem pripravljena - čustveno.

Dragi starši... Kako je bilo pri vas? Ste imeli tudi take želje? Boste z mano delili kakšno izkušnjo?  Smiley

Back to top
 
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: materinstvo
Reply #1 - 12.06.2004 at 12:34:00
 
Dokler me kakšna stvar muči na način, da se je na vsak način moram lotiti, se ponavadi zelo močno zaletim sam vase in na koncu ugotovim, da to ni bilo tisto, kar sem mislil, da bo.

Moja izkušnja je taka, da če se za starševstvo odločiš zaradi osebnih želja, potem ne počneš nič drugega kot ponovno preigravaš milijon let staro karmo...

Če pa v starševstvo vstopiš zavestno kot del Stvarstva, vedoč, da so tvoje želje samo izraz tvoje potrebe po večnem spreminjanju, ter hkrati vsako stvar poskušaš sprejeti kot nekaj dobrega, potem imaš možnost, da se v resnici spremeniš, se izviješ iz objema karmičnih povezav in se približaš, drugim, bolj radostnim platem Življenja. Čutim celo, da bi se na tak način nekega dne dalo doživeti, kaj je to Ljubezen...
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
alterego
Ex Member




Re: materinstvo
Reply #2 - 12.06.2004 at 13:30:12
 
soncnica wrote on 12.06.2004 at 12:23:24:
Pozdrav!

Mene nekaj muči... Veliko razmišljam, da bi imela otroka. Ko vidim na cesti dojenčka kar... oh... Ko pa kakšnega dobim v naročje je konec. Kakšno leto moram še počakati, da se vse stvari uredijo (služba, dom...). Vem, da je to velika odgovornost. Ampak jaz sem pripravljena - čustveno.

Dragi starši... Kako je bilo pri vas? Ste imeli tudi take želje? Boste z mano delili kakšno izkušnjo?  Smiley




Prvo moraš razčistiti sama pri sebi s temi pojmi:

Malce se mi zdi, da imaš preveč romantične in idealizirane poglede na materinstvo, saj pri takih velikopoteznih odločitvah mora iti za soodgovorno starševstvo, ti pa nikjer ne omenjaš svojega partnerja, kot da bi šlo za samovoljno odoločitev, ker mora biti tvoj partner enako vključen in emancipiran pri vzgoji in načrtovanju družine kot ti, da si ne boš morebiti domišljala, da opavljaš edino funkcijo izolirane žene-mučenice, ki bo čaščena in oboževana, pri čemer bi uživala, kar bi te to dvigalo na prestol izkrivljenega materinstva. Zraven ob sebi rabiš še odraslega in zrelega intimnega seksualnega partnerja, imeti moraš svoj poklic in delovno mesto, svoj položaj v družbi, svoj prijateljski krog, svoje konjičke, svojo osebnost in identiteto, ki se ne more izčrpati samo in edino v materinstvu?


Sončnica, si srečna v življenju, saj bi kot mati morala razumeti, da ti otrok ne more prinesti sreče, ki je nimaš, temveč te lahko le razširi in dopolni srečo, ki jo že imaš. Otrok v nobenem primeru ne sme biti tvoj edini vir sreče. Če se to zgodi, in zgodi se še preveč pogosto, potem je to najbolj grob egoizem, nehumana zloraba nemočnega otroka, njegovo stalno uničevanje in priklepanje nase, ki mu lahko zelo psihično škoduje? Saj to hitro vodi v zasužnejvanje otroka, onemogoča njegovo individualizacijo in spreminja mater v posesivno in oblastiželjno lastnico, ki si kasneje preko otroka jemlje plačilo za vse tisto, za kar je bila prikrajšana.


Mati se ne more sama odločiti za otroka in kvalitetno uresničiti svoje odločitve, če ostaja na vseh drugih področjih in funkcijah nezadovoljna, prikrajšana, pomanjkljiva in nekvalitetna. Ne more biti dobra, zadovoljna in kvalitetna mati, če je hkrati nezadovoljna seksualna in intimna parterica, frustrirana na delovnem mestu, osamljena soseda, ki je izolirana v družbeni skupnosti. Če se počutiš tako, boš te pomanjkljivosti skušala nadomestiti z materinstvom, kar se bo zate in za otroka pogubno končalo.

Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: materinstvo
Reply #3 - 12.06.2004 at 14:39:53
 
oj!

Jaz sem mislila bolj na občutek. Ko sem bila mlajša si gledala otroke in sem si mislila mulci nadležni. Vedno sem se "bala" poroda, previjanje -fuj!
Sedaj se je vse spremenilo. Našla sem moškega svojega življenja. Dolgo sva skupaj (6 let) in (ne da bi se hvalila) ne poznam veliko ljudi, ki bi imeli tako dober partnerski odnos. Čez kakšen mesec se seliva na svoje. Študij sva oba uspešno zaključila. Dohodke imava. Hočem povedati, da imava pogoje (zelo kmalu) za otroka. Bistvo je, da si želiva (tudi partner, ko bova na svoje) otroka in se o tem pogovarjava.

Želja v meni raste. Tako močna želja. O tem govorim. O materinstvu. O občutku. Ko ženska v sebi začuti, da je zrela. Vem, da bom dobra mama.
Mogoče me kdo razume...
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: materinstvo
Reply #4 - 12.06.2004 at 15:21:21
 
 Smiley  Smiley  Smiley

Želim ti vse naj naj naj najlepše!
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
alterego
Ex Member




Re: materinstvo
Reply #5 - 12.06.2004 at 16:16:58
 
soncnica wrote on 12.06.2004 at 14:39:53:
oj!

Jaz sem mislila bolj na občutek. Ko sem bila mlajša si gledala otroke in sem si mislila mulci nadležni. Vedno sem se "bala" poroda, previjanje -fuj!
Sedaj se je vse spremenilo. Našla sem moškega svojega življenja. Dolgo sva skupaj (6 let) in (ne da bi se hvalila) ne poznam veliko ljudi, ki bi imeli tako dober partnerski odnos. Čez kakšen mesec se seliva na svoje. Študij sva oba uspešno zaključila. Dohodke imava. Hočem povedati, da imava pogoje (zelo kmalu) za otroka. Bistvo je, da si želiva (tudi partner, ko bova na svoje) otroka in se o tem pogovarjava.

Želja v meni raste. Tako močna želja. O tem govorim. O materinstvu. O občutku. Ko ženska v sebi začuti, da je zrela. Vem, da bom dobra mama.
Mogoče me kdo razume...


Potem pa ni panike. Ampak tvoj partner si mora ravno tako želeti otroka kot ti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
alterego
Ex Member




Re: materinstvo
Reply #6 - 13.06.2004 at 11:39:12
 
Še nekaj napotkov:

Ne smeš podlegati zgrešeni ideji o feminiziranem starševstvu, ki temelji na predsodku o nekkašnih moških in ženskih osebnostnih kvalitetah, da je za otroka mati prva, šele potem pride oče - to je mit.

Očetu moraš dopustiti, da je bo od spočetja naprej spremljal otrokov razvoj v maternici, da bo prisostoval pri porodu, da sodeluje pri otrokovi negi, da ne bo očka prikrajšan za skupno "materinstvo".

V nobenem primeru ne smeš očeta odtraniti in zapostavljati iz neposrednega stika z otrokom (izključno materinstvo), ker to bi bilo zelo sebično in načrtno dejanje, da si lastiš čustveni monopol nad otokom, da se otrok čustveno bolj naveže na mater, kar se odraža predvsem pri tem, da otroci ob razvezah raje ostanejo pri materah kot ob očetih, da so na starost matere bolj spoštovane kot očetje in podobno...

Očetovska naloga ni samo, da otroka spočnejo, ampak tudi, da tega otroka skupaj z materjo "nosijo" in "rodijo", saj otrok ni tvoj, mapak je od obeh, da ne pride do do družinske trojice ali trikotnikov.

Ustavariti morata takšne družinske razmere, da ne bo prostora za patriarhat in ne za matriarhat, ne za "moška" in ne za "ženska" opravila. Pri tem pa morata paziti, da nežrtvujeta zakona družini, zakonske postelje pa ne otroški sobi, ampak težiti za emancipirano starševstvo, kjer gre za razporeditev izmenično privzetih nalog, brez podrejenosti ali nadrejenosti enaga od staršev.

V nobenem primeru ne smeš dopustiti, da otrok prek otebe zadovoljuje le čustvene, notranje potrebe, oče pa je samo zunanji varuh, organizacijski, ekonosmki in družbeni skrbnik otroka => teh manipulacij se poslužujejo nekatere matere, da si pridobijo dosmrtno materinstvo

Kakšni so cilji vzgoje svojih otrok, Sončnica?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: materinstvo
Reply #7 - 13.06.2004 at 14:00:46
 
Ne sklepaj odločitev, samo zaupaj vase, predvsem pa;

Lepo pot v materinstvo,  in veliko ljubezeni v njej.

Vse pride spontano, tudi ta del.

Prepričana sem, boš vzorna mati.


Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: materinstvo
Reply #8 - 14.06.2004 at 10:35:30
 
soncnica wrote on 12.06.2004 at 14:39:53:
Želja v meni raste. Tako močna želja. O tem govorim. O materinstvu. O občutku. Ko ženska v sebi začuti, da je zrela. Vem, da bom dobra mama.



Zdaj je prišel tvoj čas, zato se kar prepusti naravi. Zdaj je tudi pravi čas, ne bo čez eno leto ali dve bolj pravi čas, ne bodo stvari bolj urejene za otroka. Ljudje sicer pogosto mislimo, da mora biti urejeno še to, pa ono, potem je vse pripravljeno za otroke. Tudi jaz sem tako mislila, ampak sem se motila. Kadarkoli imaš otroke, je pravi čas, nikoli ni bolj primeren čas.


Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: materinstvo
Reply #9 - 14.06.2004 at 12:01:35
 
Najprej počakaj, da se vselita skupaj. In po ene 1/2 leta skupnega življenja, pa štartajta na polno  Grin

Jaz imam otroka, hčerka je sedaj stara 6 let. Nisva jo načrtovala, niti nisva jo ne načrtovala - je kar prišla.  Grin

Takrat me je držalo, da bi imela še eno, ko bo čas,...
A ta čas do danes še ni pršel in danes, me sploh ne mika več, za še enega.

Torej, ko boš v srcu čutila, da je čas, takrata je čas, a vseeno počakaj, da boš videla kako s fantom funkcionirata pod eno streho  Wink

pa veliko sreče
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: materinstvo
Reply #10 - 15.06.2004 at 09:18:52
 
hvala za vaša mnenja.

potrdila se je moja domneva, da ženske bolj vedo o čem govorim.

Alterego- se kar strinjam s tabo glede vzgoje.

Drage moje! Dajte prostim deliti z mano, kako se ve počutite? Kako je biti mati? Mene zdej prav vse zanima...  Smiley

Hvala.
Čudovit dan vam želim  Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: materinstvo
Reply #11 - 15.06.2004 at 11:52:59
 
Kot pri vsaki stvari v življenju ne osbstaja univerzalne formule in tako ti katera koli težko pove, kako se boš počutila ti. Mogoče super, mogče malo manj super, tako ti preostane le ena stvar.

sprobi vso situacijo in nam potem poročaj  Wink

ni pa vse zlato kar se sveti
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: materinstvo
Reply #12 - 21.06.2004 at 16:20:37
 
Mene pa nekej zanima...A se vi strinjate s tem,da mora ženska začutit,da si fuuuul želi otroka-da se v njej zbudi materinski nagon pa to,a v bistvu sploh to obstaja?Ker glih zdej smo enkrat debatiral o tem,kdaj je ženska pripravljena met otroka...Ugotovil smo,da takrat,ko je pripravljena svojega notranjega otroka dat na stran vsaj za par let(žuranje,kupovanje stvari bolj sebi kot pa komu drugemu,itd-da me ne bo kdo narobe razumel,nisem rekla,da mora to popolnoma izključit...) in ne šele takrat,ko ona ful začuti željo in potrebo po tem,da bi ga imela...Ma sej ne vem,če ste me prov razumel...V glavnem to mene mal muči...ker kao materinski nagon naj ne bi obstajal...V tem smislu...Npr,jst si zelo želim otroka,zavedam se odgovornosti starševstva(se pravi moje ego stanje otroka je v veliki meri pod kontrolo),ampak nimam pa neke noooooreeeeee želje po njem.Vem pa,da sem pripravljena nanj.In to me je mal begalo.Al zdej moram še mal počakat,da se zbudi v meni tista neustavljiva želja al kaj... To si nisem še čist do konca razložila.Mame,kaj pravte...Kako je s tem?Ma sej vem,da sem zakomplicirala...pa kaj čem... Embarrassed Ni ne prvič ne zadnjič.... Smiley
Sicer pa,Sončnica:srečno! KissAja,toplo priporočam eno krasno knjigco:DDružinski pogovori.Meni je fantastična!Dala mi je ogromno odgovorov.
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: materinstvo
Reply #13 - 21.06.2004 at 20:05:41
 
oj!

Picola lepo da si se oglasila.
Jaz še kar čakam na komentarje naših mamic  Grin
Ne vem, ali  mislijo, da ne morejo nič povedati, ali je stvari preveč... ne vem. Ali pa jih vse skupaj ne zanima. Tudi možno.

Ne želim si tako močno otroka, da bi za vsako ceno silila v to.
Bolj me je "presenetilo" to, da sem sploh začutila željo. Da lahko tako drugače čutiš, ko si starejši oz. zrelejši. Sebe nisem nikoli videla kot kak materinski tip. Rada sem imela otroke, vendar "tuje". Ko začne jokati naj gre nazaj k mami.
Vem, ni vse tako rožnato. Odrekati se moraš. Ne spiš, tok maš dela, da se ven ne vidiš...
A se splača.  Wink

Back to top
 
 
IP Logged
 
alterego
Ex Member




Re: materinstvo
Reply #14 - 22.06.2004 at 18:12:17
 
soncnica wrote on 21.06.2004 at 20:05:41:
oj!

Picola lepo da si se oglasila.
Jaz še kar čakam na komentarje naših mamic  Grin
Ne vem, ali  mislijo, da ne morejo nič povedati, ali je stvari preveč... ne vem. Ali pa jih vse skupaj ne zanima. Tudi možno.

Ne želim si tako močno otroka, da bi za vsako ceno silila v to.
Bolj me je "presenetilo" to, da sem sploh začutila željo. Da lahko tako drugače čutiš, ko si starejši oz. zrelejši. Sebe nisem nikoli videla kot kak materinski tip. Rada sem imela otroke, vendar "tuje". Ko začne jokati naj gre nazaj k mami.
Vem, ni vse tako rožnato. Odrekati se moraš. Ne spiš, tok maš dela, da se ven ne vidiš...
A se splača.  Wink



Zakaj vedno govoriš v ednini? Oba is morata želeti otroka, otrok je od obeh, nikakor pa ni vajina last?  Ni isto, kot da si kupiš kuža, ker se ti zdi ljubek in bi ga božal, pa se odločiš za njega, ampak gre za veliko odgovornost? Otrok rabi očeta ravno tako kot mater. Zakaj ne govoriš, želiva si otroka, namesto želim si otroka?  Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2