Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 10 11 12 13 14 
(Read 39602 times)
LittleStar
Ex Member




Re: Filanje lukenj
Reply #165 - 25.03.2004 at 12:01:38
 
Miska wrote on 25.03.2004 at 10:48:13:
Ne vem zakaj, ampak moram – pravzaprav želim tole napisat…

LittleStar, bi si želela te prav pohvalit. Za to, kako daleč si stopila na svoji poti... Namreč – če se spomnim LittleStar izpred dveh let, kakršno sem takrat spoznala jaz in LittleStar, kakršno berem danes… vsaj jaz opazim veliko razliko. LittleStar izpred dveh let se je močno bala konflikta in pred njim bežala na njej lasten način, LittleStar danes se sooči s situacijo, v kateri se znajde in ne beži več pred konfliktom, čeprav je to ena izmed možnih smeri, v katero se lahko razvije tista situacija. Še več – LittleStar danes ostaja v tem konfliktu takšna, kakršna je, pove svoje mnenje in ga poskuša reševati celo s ++ komunikacijo…

Tako vsaj sem te doživela jaz, LittleStar, tudi v temle threadu in z moje strani samo en velik objem za tale tvoj napredek in - ostani takšna še naprej…

Kiss



titud wrote on 25.03.2004 at 10:54:34:
Se pridružujem miškinim ugotovitvam, samo bi dodal rajš željo  ne da ostaneš taka še naprej ampak da se tako spreminjaš  še naprej...  Smiley


Včerajšnji dan se je nadaljeval konfliktno: s svojo doktorco, in tudi med. sestro, čeprav sem v sebi čutila nek čuden mir in ljubezen, in tega nisem pričakovala. Ni bilo prvič, da padem z zdravniškim osebjem v nek nemogoč položaj. Skratka, večkrat sem slišala stavek, da tega pa še niso doživeli. Včerajšnji je bil kapljica čez rob, tako da sem se doma pošteno zjokala nad sabo in pravzaprav na nek način v sebi obupala. Zato mi to, kar sta mi napisala, torej, da je nekdo, ki je pozoren, ki opazi, veliko pomeni, čeprav dost stvari ne razumem, in prevečkrat mislim, da sem sama, ko sem v kaj takole osebno vpletena. Hvala. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
Re: Filanje lukenj
Reply #166 - 25.03.2004 at 12:09:02
 
tole pa morm pokomentirat
mi je blo deleč najlepš in zarad takih pripetij, se mi vse vredn zdi

hvala vam
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re:  :oRe: Filanje lukenj
Reply #167 - 25.03.2004 at 12:09:37
 
titud wrote on 25.03.2004 at 11:52:10:
Na uni strani smo prišli do tega, da je namen osebnostnega razvoja  induvidualizacija,



Vsi, ki v to verjamete si morate obezno prbrati kakšno delo od Boštjana M. Zupančiča

Namreč psihologija je že nekaj časa tako daleč, da pravi da sta kolektivni čredni nagon in skrajni individualizem le dva konca iste palice.

Individualizacija (ne tista skrajna) je stvar odraščanja, ne pa stvar vzpostavljanja partnerskega odnosa. Konstruktiven partnerski odnos naj bi bil možen le, če sta vanj vstopili dve odrasli osebi.

Pravljice govorijo o tem aspektu, zapuščanja kolektivne zavesti (zlobne mačehe, premoščanje družbenih razredov ... kot recimo zgodbe o kraljični in revnem mladeniču, ki se mu končno usope poročiti z njo in dobiti pol kraljestva Wink ) in ustvarjanje svoje. Toda kako furati skozi lajf v partnerstvu in kako se zoperstavljati izzivom in udarcem, ki jih prinaša življenje, pa da ne dodam še procesa staranja ... tega v pravljicah jaz ne vidim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re:  :oRe: Filanje lukenj
Reply #168 - 25.03.2004 at 12:16:34
 
sinjeoka wrote on 25.03.2004 at 12:09:37:
Toda kako furati skozi lajf v partnerstvu in kako se zoperstavljati izzivom in udarcem, ki jih prinaša življenje, pa da ne dodam še procesa staranja ... tega v pravljicah jaz ne vidim.

mogoce pa se nisi slisala vseh...

ce bos iskrena bos prsla tud do takih "pravljic", ki iz prakticnega spoznanja govorijo in ucijo o ponavljajocem se rojstvu, smrti, procesu staranja, bolezni in raznoraznih drugih nadlogah individualne duse, ki se zmotno-poistoveca z materijo. po tej osnovi/uvodu pa pridejo na vrsto tudi partnerski in ostali odnosi in njihove razlicne narave in dogajanja.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Filanje lukenj
Reply #169 - 25.03.2004 at 12:20:41
 
Quote:
Včerajšnji dan se je nadaljeval konfliktno: s svojo doktorco, in tudi med. sestro, čeprav sem v sebi čutila nek čuden mir in ljubezen, in tega nisem pričakovala. Ni bilo prvič, da padem z zdravniškim osebjem v nek nemogoč položaj. Skratka, večkrat sem slišala stavek, da tega pa še niso doživeli. Včerajšnji je bil kapljica čez rob, tako da sem se doma pošteno zjokala nad sabo in pravzaprav na nek način v sebi obupala.


Si se ob tem že uspela vprašt, katero potisnjeno čustvo si vanju sprojicirala ?

Drgač je pa zanimiv, kako od dohatrjev, terpevteov,  učiteljev, fajmoštrov, pravnikov, novinarjev in drugih poklicno usposbljenih 'humanistov' pričakujemo, da nas bodo ob naših izbruhih magari neupravičenega nezaupanja vanje razumel ali vsaj toleriral, pa se na konc izkaže, da so dost bolj nečimrni v branejnju lastnih družbenih pozicij in osebnostne integritete kot pa npr. kakšen mehanik ali frizer, ki je dostkrat dost  bolj strpen do naše  kritikenjegovga dela ali njega osebno in je pri  sprejemanju naše magari čist neupravičene  kritike tud dost bolj razumevajoč in človeški.  Undecided      

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Filanje lukenj
Reply #170 - 25.03.2004 at 12:44:51
 
titud wrote on 25.03.2004 at 12:20:41:
Si se ob tem že uspela vprašt, katero potisnjeno čustvo si vanju sprojicirala ?



Sem se o tem spraševala ful. Pa nekako dalje od tega, da bi morala bit pri obisku ene tovrstne avtoritete v enem stanju totalne predanosti, popolnega zaupanja, kot npr. otroka v materinem naročju, ne pridem. To pa je izredno težko, še posebej, če si že sam sebi na nek način zdravnik, in zato poklicni zdravnik ne zmore tistega rengentskega pogleda vate, da bi lahko karkoli diagnosticiral. Ne vem. Zmeraj se pojavlja isti vzorec, da so zdravniki in zdravnice, na katere naletim zelo močni osebnostno, čemur pa bi mi tukaj mogoče rekli le odboj ob velik ego (lasten). In tu se mi zdi, da se v bistvu najbolj kreše, dokler en nekako ne zaprosi, drug pa nastopi kot milosten. Ker verjetno imajo močne osebnosti prav skupno to, da so zarad nekega neprijetnega vzroka postale močne, niso pa še prišle preko točke, ko bodo tako močne, da bi presegle same sebe in se prekrile s sočutjem, toplino in ljubeznijo. Skratka odpustile vzroku. Pomislila sem tudi, da se pravzaprav zdravniki in bolniki potrebujejo, če že ne iz zares zdraviteljskih namenov, pa vsaj službenih, jaz pa se pravzaprav čutim oboje v eni osebi, se tega zavedam, navzven pa se to lahko izrazi zelo konfliktno, sploh, ko cutim, da bi nekomu morala nekaj priznat, pa ne vem, komu in kaj.





Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re:  :oRe: Filanje lukenj
Reply #171 - 25.03.2004 at 13:04:16
 
sinjeoka wrote on 25.03.2004 at 12:09:37:
Vsi, ki v to verjamete si morate obezno prbrati kakšno delo od Boštjana M. Zupančiča

Namreč psihologija je že nekaj časa tako daleč, da pravi da sta kolektivni čredni nagon in skrajni individualizem le dva konca iste palice.



Kva pa sem tle napisov drugega    ??? Roll Eyes:


Quote:
S tem, ko so  meščanske revolucije 'odkrile' posmeznika, ga  osvodile tlačanstva, suženjstva, stanovsko/kastne vrojenosti in ga naredile   za svobodnega in drugim enakega državljana, je družba posmezniku v bistvu dodelila njegovo indvidulnost, na katero ga 'drži'. Induvidualnost je tako družbeno pogojena, zgodovinsko ustvarjena, zato jo zahodni človek nujno enači s svojo osebnostjo, to je javnim izkazovanjem/potrjevnjem  svoje individualnosti. Indivdualnost zahodni človek lahko dojema le v kompletu s svojo osebnostjo, sam s sabo  v bistvu s svojo individualnostjo nima kaj počet razen tega, da si začne ustvrajat ene fiktivne predstave o svoji pomebnosti/nepomembnosti, ki se odražajo v nenormalno pogosti obsedenosti s slavo in dokazovanjem po eni  po eni in osamljenostjo in  samomorilnostjo po drugi strani.

Jest bi si upal trdit, da imajo posamezniki v  navidez dost bolj kolektivistične kulturah (npr. v indijski zarad  vpliva religije ali v  kitajsk zarad vpliva  ideologije) dost bolj izčiščen  odnos do induivdualnsti, kot jo mamo mi, ki se mamo za kulturo, utemeljeno na svobodi posmeznika oz. individualizmu. Ta naš induvidulizem je skratka ena navdana fikcija, na katero se ne moremo nikakor opret, ko nam zagusti.  Lastno identiteto pa zadnje čase skušamo odkrivat z raznimi psihoterpevtskimi metodami, ki po moje niso nč drugega kot poskus osebnostnega prilaščanja še zadnjih in  najglobjih  zatočišč individualnosti, ki si jo prisvajamo, ker se je bojimo,  namesto da bi jo častili in jo za vsako ceno ohranjali nedotaknjeno.   Zato tud mene tko kot gapeta mot izraz osebnostna rast, saj bomo na koncu v imenu osebnostne rasti, ki je praviloma podrejena osebni uspešnosti v družbnem smislu, skonzumiral vso individualnost in postal eno ne vsak v  svoji različnosti, ampak v medseobojni  enoličnosti.



Quote:
Individualizacija (ne tista skrajna) je stvar odraščanja, ne pa stvar vzpostavljanja partnerskega odnosa. Konstruktiven partnerski odnos naj bi bil možen le, če sta vanj vstopili dve odrasli osebi.


Odrasu si takrat, ko si prerastu in presegu strahovein  odvisnosti in do kaonca ozdravu rane,  ki si jih zadobu v otroštvu. Teh pa se lahko osvobodiš/presežeš/zaceliš  le v odnosu, ki je nekakšna repriza  starševstva, ker le v takem odnosu se ti rane spoloh razkrijejo, da jih lahko  pozdraviš. Če partnerju ne spustiš bliz tam, kjer si ranljiv, tiste stare rane ne boš nikol uspel sam zalizat tko, da se te ni nebo nekoč v enmu novmu odnosu spet odprla. Lahko si sicer življenje uštimaš tko, da  se izogiš okoliščinnam, ki bi te utegnile drezat v rane, ampak to ni en celovit lajf in na tak način se  ne moreš sebnostno razvijat oz. se celostno induvidualizrat.  


Quote:
Pravljice govorijo o tem aspektu, zapuščanja kolektivne zavesti (zlobne mačehe, premoščanje družbenih razredov ... kot recimo zgodbe o kraljični in revnem mladeniču, ki se mu končno usope poročiti z njo in dobiti pol kraljestva Wink ) in ustvarjanje svoje. Toda kako furati skozi lajf v partnerstvu in kako se zoperstavljati izzivom in udarcem, ki jih prinaša življenje, pa da ne dodam še procesa staranja ... tega v pravljicah jaz ne vidim.


Ne  morem ti dopovedat: da se človek sploh zave utesnjenosti  oklepanja  takih in drugačnih kolektivnih predstav je potreben premik zavesti, ki ga lahko sprožle ljubezen.  Ko ljubezen udraja  na plano vs svoje avtentinčni, neartikulitrani obliki, se hkrat razkriva ves balst, s skaterim je bla obtežena v obdobju primarne socializije in ki je nadomeščal primarno potrebo otroka po biti ljubljen in varen. Da se  princ/priincesa tega balasta lahko  otresateta  morata imet vzajemno jamstvo, da bosta  to varnost, ki jima jo balast doslej  kljub vsemu nudu, vendarle na novo vzpostavla. Da  si pokrila vse  rane, ki  sta si  jih prav z njuno ljubeznijo na  novo razkrila. To  jamstvo je lahko samo ljubezen,  zato je tveganje pri vsakem totalnem  odnosu tako  veliko, da je samo pridobitev  kraljestva zanjo ekvivalentno  plačilo... Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re:  :oRe: Filanje lukenj
Reply #172 - 25.03.2004 at 13:16:05
 
titud wrote on 25.03.2004 at 13:04:16:
Odrasu si takrat, ko si prerastu in presegu strahovein  odvisnosti in do kaonca ozdravu rane,  ki si jih zadobu v otroštvu. Teh pa se lahko osvobodiš/presežeš/zaceliš  le v odnosu, ki je nekakšna repriza  starševstva, ker le v takem odnosu se ti rane spoloh razkrijejo, da jih lahko  pozdraviš. Če partnerju ne spustiš bliz tam, kjer si ranljiv, tiste stare rane ne boš nikol uspel sam zalizat tko, da se te ni nebo nekoč v enmu novmu odnosu spet odprla. Lahko si sicer življenje uštimaš tko, da  se izogiš okoliščinnam, ki bi te utegnile drezat v rane, ampak to ni en celovit lajf in na tak način se  ne moreš sebnostno razvijat oz. se celostno induvidualizrat.  



Ne  morem ti dopovedat: da se človek sploh zave utesnjenosti  oklepanja  takih in drugačnih kolektivnih predstav je potreben premik zavesti, ki ga lahko sprožle ljubezen.  Ko ljubezen udraja  na plano vs svoje avtentinčni, neartikulitrani obliki, se hkrat razkriva ves balst, s skaterim je bla obtežena v obdobju primarne socializije in ki je nadomeščal primarno potrebo otroka po biti ljubljen in varen. Da se  princ/priincesa tega balasta lahko  otresateta  morata imet vzajemno jamstvo, da bosta  to varnost, ki jima jo balast doslej  kljub vsemu nudu, vendarle na novo vzpostavla. Da  si pokrila vse  rane, ki  sta si  jih prav z njuno ljubeznijo na  novo razkrila. To  jamstvo je lahko samo ljubezen,  zato je tveganje pri vsakem totalnem  odnosu tako  veliko, da je samo pridobitev  kraljestva zanjo ekvivalentno  plačilo... Wink    


Se strinjam z napisanim, Titud

O tem je veliko napisano v knjigi Najina ljubezen od Hendrixa, ki je nekakšen učbenik, po katerem delujejo imago terapevti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Filanje lukenj
Reply #173 - 25.03.2004 at 13:21:39
 
En ljubezenski odnos, recimo zakon, ni kr nekej, ne simpl, ne statično, ne trajno...samo po sebi.....je prefinjeno in pa trdo garanje /čudn, a ne/, če hočeš, da je izpolnjujoč, harmoničen, strasten, ljubeč, umirjen, lep, še lepši...skratka...najboljši približek predstavam o idealnem zakonu.
Brez nč ni nč...tud tle je treba garat...se splača.

en bk
Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re:  :oRe: Filanje lukenj
Reply #174 - 25.03.2004 at 13:22:15
 
titud wrote on 25.03.2004 at 13:04:16:
Kva pa sem tle napisov drugega    ??? Roll Eyes:





Odrasu si takrat, ko si prerastu in presegu strahovein  odvisnosti in do kaonca ozdravu rane,  ki si jih zadobu v otroštvu. Teh pa se lahko osvobodiš/presežeš/zaceliš  le v odnosu, ki je nekakšna repriza  starševstva, ker le v takem odnosu se ti rane spoloh razkrijejo, da jih lahko  pozdraviš. Če partnerju ne spustiš bliz tam, kjer si ranljiv, tiste stare rane ne boš nikol uspel sam zalizat tko, da se te ni nebo nekoč v enmu novmu odnosu spet odprla. Lahko si sicer življenje uštimaš tko, da  se izogiš okoliščinnam, ki bi te utegnile drezat v rane, ampak to ni en celovit lajf in na tak način se  ne moreš sebnostno razvijat oz. se celostno induvidualizrat.  



Ne  morem ti dopovedat: da se človek sploh zave utesnjenosti  oklepanja  takih in drugačnih kolektivnih predstav je potreben premik zavesti, ki ga lahko sprožle ljubezen.  Ko ljubezen udraja  na plano vs svoje avtentinčni, neartikulitrani obliki, se hkrat razkriva ves balst, s skaterim je bla obtežena v obdobju primarne socializije in ki je nadomeščal primarno potrebo otroka po biti ljubljen in varen. Da se  princ/priincesa tega balasta lahko  otresateta  morata imet vzajemno jamstvo, da bosta  to varnost, ki jima jo balast doslej  kljub vsemu nudu, vendarle na novo vzpostavla. Da  si pokrila vse  rane, ki  sta si  jih prav z njuno ljubeznijo na  novo razkrila. To  jamstvo je lahko samo ljubezen,  zato je tveganje pri vsakem totalnem  odnosu tako  veliko, da je samo pridobitev  kraljestva zanjo ekvivalentno  plačilo... Wink    



dej lepo prosim, ran ne dobivamo smo v otroštvu in ne samo od staršev ... oz. sorodnikov
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re:  :oRe: Filanje lukenj
Reply #175 - 25.03.2004 at 13:27:48
 
sinjeoka wrote on 25.03.2004 at 13:22:15:
dej lepo prosim, ran ne dobivamo smo v otroštvu in ne samo od staršev ... oz. sorodnikov


se strinjam, a tiste taprve te najbolj zaznamujejo, najtežje jih izkoplješ iz sebe in pozdraviš...te rane so kot osnovna melodija na plošči, kasnejše so pa melodični okraski...največkrat
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Filanje lukenj
Reply #176 - 25.03.2004 at 13:40:51
 
Quote:
Sem se o tem spraševala ful. Pa nekako dalje od tega, da bi morala bit pri obisku ene tovrstne avtoritete v enem stanju totalne predanosti, popolnega zaupanja, kot npr. otroka v materinem naročju, ne pridem. To pa je izredno težko, še posebej, če si že sam sebi na nek način zdravnik, in zato poklicni zdravnik ne zmore tistega rengentskega pogleda vate, da bi lahko karkoli diagnosticiral. Ne vem. Zmeraj se pojavlja isti vzorec, da so zdravniki in zdravnice, na katere naletim zelo močni osebnostno, čemur pa bi mi tukaj mogoče rekli le odboj ob velik ego (lasten). In tu se mi zdi, da se v bistvu najbolj kreše, dokler en nekako ne zaprosi, drug pa nastopi kot milosten. Ker verjetno imajo močne osebnosti prav skupno to, da so zarad nekega neprijetnega vzroka postale močne, niso pa še prišle preko točke, ko bodo tako močne, da bi presegle same sebe in se prekrile s sočutjem, toplino in ljubeznijo. Skratka odpustile vzroku. Pomislila sem tudi, da se pravzaprav zdravniki in bolniki potrebujejo, če že ne iz zares zdraviteljskih namenov, pa vsaj službenih, jaz pa se pravzaprav čutim oboje v eni osebi, se tega zavedam, navzven pa se to lahko izrazi zelo konfliktno, sploh, ko cutim, da bi nekomu morala nekaj priznat, pa ne vem, komu in kaj.



Lucidno tole. Po moje gre preprsoto za tvojo nesposbnost, da bi  komorkoli bolj zaupala glede svojga zdravja bolj kot samemu seb. To  dohtar čut kot nezupanje vanjga in konflikt je tle. Ker pa je hrbtna  plat takega nezaupanja  potreba po totalnem zaupanju, te je po mojem hkrat strah, da si  se  sposobna dost nekritično zaupat tud kašnemu šarlatanu/zdravilcu, ki bi v teb uspel vzbudit to zaupanje zarad močne osebnosti, ki je  prišla preko točke, ko je  tako močna, da je presegla samo sebe in se prekrila s sočutjem, toplino in ljubeznijo    . .  Na teb je, da se naučiš te zadeve razpoznavat pa na en zavesten  pa zato morda manj konflikten nančin  komunicirat tako  z doharji kot zdravilci.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re:  :oRe: Filanje lukenj
Reply #177 - 25.03.2004 at 13:42:05
 
sinjeoka wrote on 25.03.2004 at 13:22:15:
dej lepo prosim, ran ne dobivamo smo v otroštvu in ne samo od staršev ... oz. sorodnikov


Od vseh, ki jih imamo za  poosebljenje  ljubzeni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re:  :oRe: Filanje lukenj
Reply #178 - 25.03.2004 at 13:47:14
 
en_bk wrote on 25.03.2004 at 13:16:05:
Se strinjam z napisanim, Titud

O tem je veliko napisano v knjigi Najina ljubezen od Hendrixa, ki je nekakšen učbenik, po katerem delujejo imago terapevti.


En_bk, zdej si me razkrinkov, od kje plonkam. Ampak s tem plonkanjam je tko, da si z njim  samo pomagam,  ker zna tip samo boljnš napisat tist, kar je  men tko al tko na konc jezika.  Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re:  :oRe: Filanje lukenj
Reply #179 - 25.03.2004 at 13:50:43
 
titud wrote on 25.03.2004 at 13:42:05:
Od vseh, ki jih imamo za  poosebljenje  ljubzeni.

ja, rane/trpljenje dobivamo od vseh tistih, ki jih pod vplivom iluzije imamo za poosebljenje ljubezni ali, ki se pod vplivom iluzije imajo za poosebljenje ljubezni.

ljubezen/sreco pa dobivamo od tistih, ki poosebljenje ljubezni so.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 10 11 12 13 14