Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 13356 times)
aryan
Ex Member




vzdrznost, razuzdanost ... ali?
19.12.2003 at 09:26:23
 
zacel se je z vprasanjem littlestar-ke...  

Quote:
Veš kaj me zanima? Kako se ti upiraš privlačnosti - recimo kr omenjaš v svoji praksi neprimeren sex, kar ne pomeni, da si brez njega itd. Zanima me, kolk si zmožen vzdržnosti? Od takrat ko se začneš spraševati, kakšen smisel ima in ne vidiš več neprimernosti v sexu.

ko individualna dusa postane nenaklonjena Bogu, takrat pade pod vpliv Njegove iluzorne energije in se zacne zmotno poistovecat z materijo, tj. grobo & subtilno materialno telo in zacne sluzit njihovim potrebam.

te potrebe pod vplivom iluzije se delijo na dva dela. potrebe grobega telesa in potrebe subtilnega telesa. potreb grobega telesa je velik vrst ampak v glavnem se delijo na dva, tj. denar (ki omogoca drugoi potrebo) in seks (oz. katerokoli drugo cutno uzivanje). potrebe subtilnega telesa so ponos, slava, pozornost drugih itd. vsaka pogojena individualna dusa se ukvarja izkljucno z zadovoljevanjem/sluzenjem teh potreb. rezultat takega delovanja je v koncni fazi zmeri vznemirjenje in nezadovoljstvo.

tebe zanima seks?

seks spada v grupo cutnega uzivanja. princip kateregakoli cutnega uzivanja je isti. bolj ko mu das, vec hoce. tko podobn k da bi hotu pogasit ogenj z bencinom. mogoce ga lahko mal zadusis (potesis) ampak ko mine je ogenj se vecji. tko tud potrebe nasih materialnih cutil/telesa, bolj ko jih sluzis bolj so "potrebna". ampak ker so vsi ti uzitki pogojeni s casom (so minljivi) in prostorom so za "nas" vedno neizpolnjujoci, kar nas vznemirja. ta notranja vznemirjenost se ne opazi tko zlo lahko. te obcutki neizpolnjenosti se nabirajo v podzavesti in sele na vsake tolk casa pokukajo ven (v obliki jeze, nasilja, vznemirjenosti, aksioznosti, negotovosti, strahu...) . zarad tega ljudje trpijo pa sploh ne vejo zakaj. in pol se jim zdi, aha, premal uzivam, to je to. in ce grejo pol se bolj sluzit tem "vedno nepotesljivim" potrebam dosezejo lih obratn efekt, zelje niso potesene ampak se le se povecajo. isto je pr seksu.

zato se nekateri odlocijo za vzdrznost cutnega uzivanja, da bi dosegli mir. npr. budisti, yogiji, monisti itd. ce so resni in iskreni v svoji praksi lahko res dosezejo mir, ko se obrnejo navznoter, namesto navzven. ampak tudi take vrste mir v koncni fazi ni pomirjujoc/izpolnjujoc za "nas" ker je le negacija cutnega uzivanja. eno je cutno uzivanje, drugo je umetno cutno odpovedovanje (ponavad dobijo taki ljudje ponos in notranjo jezo na ostale). v obeh primerih gre za nenaklonjenost Bogu, ki pa je originalni vzrok vsega nasega trpljenja in nezadovoljstva.

zato, ce hoce kdo dosezt kej za svojo vecno dobrobit, mora kultivirat, gojit naklonjenost/sluzenje do Boga. ampak to ni tolk lahko kokr se zdi. mi smo ornk trenutno pogojeni in ne mormo kr iz zmotnega-jaza skocit na pravi-jaz (vecni sluga Boga). zato je potrebna praksa... in v tej praksi se tok energije/aktivnosti individualne duse ne spusca ven (cutno uzivanje) niti se ne obraca navznoter (vzdrzuje) ampak se tok energije/aktivnosti usmeri na sluzenje Bogu. s tem dobis hkrati tko notranjo pomirjenost (ki ti ga cutno uzivanje ne more dat) kot tudi zadovoljstvo (ki ti ga umetno cutno odpovedovanje ne more dat) ker s tem delujes v skladu s svojo vecno naravo.

vsaka resna spiritualna tradicija/sola govori o regulaciji energije/aktivnosti (tudi seksualne energije). v nasi liniji se vse zgoraj nastete potrebe usmerijo na sluzenje Bogu. zgleden primer praktikanta glede zgoraj napisanega nase linije je Ambarish Maharaj, ki je vsa svoja cutila in vse svoje aktivnosti telesa in uma uporabil za sluzenje Bogu.

Goura Hari bol.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #1 - 19.12.2003 at 09:28:15
 
primernost in neprimernost seksa in s tem dolocena regulacija pa je odvisna od stopnje duhovnega napredka/stanja posameznika.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #2 - 19.12.2003 at 09:44:52
 
To služenje bogu, kaj naj bi to bilo?

Če bi se naj vsega čutnega in še česa drugega odrekel?

Ne verjamem, da nas je bog ustvaril kot (med drugim tudi) čutna bitja, zato, da bi to čutnost v sebi zatirali (ali preusmerjali drugam). Verjamem, da se da čutno in duhovno življenje človeka uskladit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #3 - 19.12.2003 at 09:53:00
 
lola wrote on 19.12.2003 at 09:44:52:
To služenje bogu, kaj naj bi to bilo?

sluzenje Bogu pomeni, da "mi" delujemo v skladu z Njegovo voljo in zeljami.

Quote:
Če bi se naj vsega čutnega in še česa drugega odrekel?

ne gre se za umetno odrekanje (vzdrznost) ali napacno usmerjanje (sebicno uzivanje), ampak za pravilno usmerjanje (sluzenje Bogu).

Quote:
Ne verjamem, da nas je bog ustvaril kot (med drugim tudi) čutna bitja, zato, da bi to čutnost v sebi zatirali (ali preusmerjali drugam). Verjamem, da se da čutno in duhovno življenje človeka uskladit.

Bog nas je vse ustvaril in vsi smo mu vecno podrejeni (ce se tega zavedamo ali ne). dal nam je tudi svobodno voljo, ker brez svobodne volje ljubezen ni mogoca. ker imamo svobodno voljo se lahko odlocamo, da mu bomo sluzili naklonjeno ali pa se bomo obrnili stran. za oboje imamo pravico. res pa je, da so rezultati teh dveh razlicnih vrst dejanj razlicni. prvo prinasa vecno stalno pomirjenost in izpolnjenost, drugo pa stalno vznemirjenost in neizpolnjenost (ceprav se kratkorocno zdi da ni lih tko).
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #4 - 19.12.2003 at 10:45:34
 
Držite se topika, prosim Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #5 - 19.12.2003 at 10:48:48
 
Quote:
Držite se topika, prosim Grin


Bojim se, da je to nemogoče. Kajti aryan je tak človek, da se lahko začne pogovarjat o katerikoli stvari, pa bo čez par stavkov VEDNO končal pri bogu in kako se mu je treba celo življenje klanjat.

Evo, za test, bom zdajle napisal ključno besedo in videla boš, da bo aryan slej ko prej začel pisati o bogu:

marmelada
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #6 - 19.12.2003 at 10:49:05
 




Moj bog je zadovoljen samo z razuzdanim služenjem - mi je itaq sam uzde dol pobral.  8)




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #7 - 19.12.2003 at 11:06:03
 
t wrote on 19.12.2003 at 10:49:05:
Moj bog je zadovoljen samo z razuzdanim služenjem - mi je itaq sam uzde dol pobral.  8)
uživajte!


Kako si pa ti zadovoljen s tem, da je Nekdo, s katerim bi rad bil prav tako razuzdan?Grin [size=0,2](nadomeščam exota)[/size]
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #8 - 19.12.2003 at 11:19:23
 
Quote:
Kako si pa ti zadovoljen s tem, da je Nekdo, s katerim bi rad bil prav tako razuzdan?Grin [size=0,2](nadomeščam exota)[/size]




ja kaj pa morem - služim po svojih najboljših močeh in zmožnostih  8)



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #9 - 19.12.2003 at 11:37:52
 
Morebiti je spolna vzdržnost res ena izmed radikalnejših oblik, sploh če nam je servirana v pretirano idealizirani obliki (nedosegljivi moralni kodeksi in moralna pravila), kar še dandanes počnejo nekateri religiozni ekstremisti, posebaj, če je spolnost sama po sebi prikazana kot nekaj umazanega, grešnega; ker kot taka lahko služi le kot pripomoček psihične manipulacije (zatiranje čustev) - ustrahovanja in nadzorovanja ljudskih množic. Jasno nam tudi je, da smo ljudje spolna bitja, da se svojim gonom nikakor ne moremo odpovedati v celoti, če pretiravamo, postanemo nevrotični. Samo redki ljudje lahko obvladajo gone (npr. s sublimacijo - preusmeritvijo spolne energije za "višje" cilje), ne da bi jim to škodilo, pa še to za kratek čas. Bog zagotovo ni nek sadist, da bi se naslajal ob trpinčenju in da bi od nas zahteval nemogoče stvari, kot nam to poskušajo nekateri predstaviti. Spolna bitja smo z določenim namenom, ampak to nikakor ne pomeni, da nam je vse dovoljeno in da lahko delamo kar se nam zahoče (pravilna usmerjenost).

Sklepanje zakonskih zvez ob pogoju predzakonske spolne vzdržnosti, pa ima tudi pozitivne lastnosti, lahko služi kot pripomoček za zorenje zveze oziroma na preizkušnjo (izpit) se postavita njena stanovitnost in trdnost, kjer glavno vlogo odigrata zaupanje in predanost partnerju, se pravi taka zveza naj bi gradila bolj na duhovnih vrednotah, povezanosti in bila trajnešja. V tem ne vidim nič slabega, prej prednosti, sploh v današnjem svetu, ko le malo ljudem mar za duhovne vrednote (zvestoba) in se nemalokrat norčujejo iz takih, ki se ne dajo vodit s strani množičnih občil in medijev, ker se ne podrejajo.

Se sicer strinjam z Aryanovim razmišljanjem do določene mere, ampak zdi se mi, da je spregledal pomembno reč, da smo ljudje še skoz samo ljudje. Bog ne sovraži človeka in njegovega bistva, ampak samo greh v nas. Ni pa dobro, da tem grehe predemenzioniramo, jim pripišemo preveliko veljavo, da se sami sebe naredimo za ničvredne in se ponižamo, saj Bog od nas ne zahteva nemogoče, sprejema nas z napakami in pomanjkljivostmi, zato sem tudi prepirčan Aryan, da si morda malce preveč strog sam do sebe, prevelike zahteve si postavljaš, to te na nek način naredi nebogljenega?

Pač, kakor za koga, ljudje smo si različni, in to je treba sprejeti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #10 - 19.12.2003 at 11:45:43
 
razuzdanost ali vzdržnost

najraje nekaj vmes, načeloma se izogibam hoji po ekstremnih linijah, se mi zdi eno in drugo skregano z naravo

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #11 - 19.12.2003 at 11:46:52
 
exorcist wrote on 19.12.2003 at 11:37:52:
Bog ne sovraži človeka in njegovega bistva, ampak samo greh v nas.


BOG NE SOVRAŽI!



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #12 - 19.12.2003 at 11:51:56
 
exorcist wrote on 19.12.2003 at 11:37:52:
Se sicer strinjam z Aryanovim razmišljanjem do določene mere, ampak zdi se mi, da je spregledal pomembno reč, da smo ljudje še skoz samo ljudje.

ker smo samo ljudje (torej pod vplivom iluzije in se poistovecamo s cloveskim telesom) je ciz logicno, da ne morm tega kar ignorirat, spregledat. zato pa sem zgori napisu, da je potrebna regulacija, glede na vsakega posameznika.

dandanes je za ljudi ze ciz navadna zvestoba (en partner) zelo tezko izvedljiva regulacija. sam kaj ces. vsak mora odgovarjat za svoja dejanja, ki prinesejo take ali drugacne rezultate in ne cez tok casa krivit vse druge. problem je ker se ljudje ne zavedajo svojega neznanja, neizkusenj in pol delajo kokr jim pase na konc pa vemo kam jih prpelje.

Quote:
Bog ne sovraži človeka in njegovega bistva, ampak samo greh v nas.

se strinjam. kater je tisti izvorni greh? je to mogoce sebicno uzivanje, nenaklojenost Bogu?

Quote:
Ni pa dobro, da tem grehe predemenzioniramo, jim pripišemo preveliko veljavo, da se sami sebe naredimo za ničvredne in se ponižamo, saj Bog od nas ne zahteva nemogoče, sprejema nas z napakami in pomanjkljivostmi, zato sem tudi prepirčan Aryan, da si morda malce preveč strog sam do sebe, prevelike zahteve si postavljaš, to te na nek način naredi nebogljenega?

kot sem povedu. potrebno je poiskat regulacijo, ki ustreza posamezniku in njegovemu stanju zavesti. nismo vsi isti, zato tudi regulacije ne morjo bit iste. ampak to ne pomeni, da niso potrebne, za nase dobro.

kot sem reku. na zacetku je dost ze to, da mas enga partnerja. kasneje ko si pripravljen in seveda zmozen se regulacija prenese na visji nivo.

Quote:
Pač, kakor za koga, ljudje smo si različni, in to je treba sprejeti.

res smo si med seboj razlicni, ampak mamo pa tud neko skupno stvar, npr. Izvor nam je ze vsem isti. zakaj se ne bi skupaj usmerli tja in zazivel v miru?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #13 - 19.12.2003 at 12:00:10
 
Quote:
Smiley

Pa tudi maščevalen ni,  kuler je Smiley


Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: vzdrznost, razuzdanost ... ali?
Reply #14 - 19.12.2003 at 13:12:06
 
Quote:
BOG NE SOVRAŽI!





Ja, res je, saj je Bog ljubezen, in kjer domuje brezpogojna ljubezen, ni prostora za sovraštvo. Ustreznejši izraz bi bil, da ne odobrava greha.
Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4