Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 12219 times)
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Zavedanje - Anthony de Mello
Reply #15 - 11.04.2004 at 09:49:10
 
Quote:
Bog naj bi bil plesalec, stvarstvo pa njegov ples. Ne tako, kot da bi Bog bil veliki plesalec in vi mali. O ne. Vi sploh niste plesalci. Vi ste plesani.


ja, zavedat se moramo, da mi nismo uživalci (ceprav bi na vsakem koraku radi bili) ampak smo uživani, le Bog je uživalec

mi obstajamo samo zaradi Njegovega zadovoljstva in temu primerne bi morale tudi naše aktivnosti (nas ples) biti naravnane

šele ko bo On zadovoljen (z nami) bomo tudi mi zadovoljni

najbolj pomembno pa je, da omejen ne more sam naspekulirat kako naj pleše, ampak se o tem mora mora pozanimati pri Njemu...

zarad svobodne volje lahko sicer plešemo samovoljno, ampak vprasanje je, kako bo On zadovoljen z tem našim plesom (in posledično, kolko notranjega zadovoljstva bo takšen ples prinesel nam)




Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Zavedanje - Anthony de Mello
Reply #16 - 18.04.2004 at 15:07:29
 
OKLEPATI SE ILUZIJ

Ko se česa oklepate, je vaše življenje uničeno; ko visite na čemerkoli, nehate živeti. O tem govore mnoge strani evangelija. In do tega pridemo z razumevanjem. Razumeti. Razumeti moramo še eno iluzijo, da sreča namreč ni isto kot dražljaj, ni isto kot vzhičenost. Še naslednja iluzija je, da vzhičenost prihaja z izpolnitvijo želja. Želje povzročijo tesnobo in prej ali slej to prinese mačka. Ko ste dovolj trpeli, ste pripravljeni to videti. Hranite se z vznesenostmi. To je tako, kot če bi dirkalnega konja hranili s poslasticami, s pecivom in vinom. Nikoli ne hranite dirkalnega konja na ta način. To je, kot bi hranili človeka z mamili. Seveda si ne polnimo želodca s tabletami, pač pa z dobro, zdravo, hranljivo jedačo in pijačo. To morate razumeti sami.

Spet druga iluzija je, da nekdo drug lahko to napravi za vas, na primer kak rešitelj ali guru ali učitelj. Niti največji guru na svetu ne more napraviti najmanjšega koraka namesto vas. Narediti ga morate sami. Sveti Avguštin je čudovito povedal: "Sam Jezus Kristus ni mogel ničesar narediti za mnoge svojih poslušalcev." Ali da ponovimo oni lepi arabski izrek: "Dež  je povsod enak, in kljub temu povzroči rast trnja v močvirju in rož na vrtu." Vi morate to narediti. Nihče vam ne more pomagati. Vi morate prebaviti svojo hrano; vi morate razumeti. Nihče ne more razumeti namesto vas. Vi ste tisti, ki mora iskati. Nihče ne more iskati namesto vas. In če je tisto, kar iščete, resnica, tedaj morate vi to opraviti. Ne morete se nasloniti na nikogar.

Še ena iluzija je, namreč, da je pomembno biti ugleden, ljubljen in cenjen, biti pomemben. Mnogi pravijo, da imamo naravno potrebo biti ljubljeni, cenjeni, pripadati. To ni res. Zavrzite to iluzijo in našli boste srečo. Imamo naravno potrebo biti svobodni, naravno potrebo ljubiti, toda ne biti ljubljen. Na svojih psihoterapevtskih sestankih se srečujem z zelo pogostim problemom: Nihče me ne ljubi, kako naj bom potem srečen? Jaz mu ali ji razložim takole: "Mislite, da nikoli nimate trenutkov, ko pozabite, da niste ljubljeni, ko nehate misliti na to in ste srečni?" Seveda jih imajo.

Vzemimo žensko, ki je, na primer, zatopljena v film. Gleda komedijo in se zvija od smeha in v tem blagoslovljenem trenutku se je pozabila spomniti, da je nihče ne ljubi, nihče ne ljubi, nihče ne ljubi. Srečna je. Ko pa pride iz kina in njena prijateljica, s katero sta gledali film, odide s svojim fantom, se znajde sama. Začne razmišljati: "Vse moje prijateljice imajo fante, le jaz ga nimam. Tako sem nesrečna. Nihče me ne ljubi!"

V Indiji so mnogi revni ljudje začeli kupovati tranzistorje, ki so zanje kar razkošje. "Vsi imajo tranzistorje," slišite, "jaz pa ga nimam; tako sem nesrečen."Dokler ljudje niso začeli kupovati tranzistorjev, so bili popolnoma srečni tudi brez njih. Isto velja za vas. Dokler vam nekdo ni povedal, da ne boste srečni, če ne boste ljubljeni, ste bili popolnoma srečni. Lahko postanete srečni, ne da bi bili ljubljeni, želeni ali privlačni komurkoli. Srečni postanete v stiku z resničnostjo. To prinaša srečo: stik z resničnostjo v vsakem trenutku. V tem boste našli Boga, v tem boste našli srečo. Toda večina ljudi ni pripravljena temu prisluhniti.

Naslednja iluzija je, da imajo zunanji dogodki moč, da vas prizadenejo, da imajo drugi ljudje moč, da vas prizadenejo. Nimajo je. Vi ste tisti, ki jim daste to moč.

Še druga iluzija: Vi ste vse tiste nalepke, ki so vam jih dali ljudje ali ste si jih sami nadeli. Ne, niste, niste! Torej vam ni treba viseti na njih. Tistega dne, ko mi kdo reče, da sem genij, in to vzamem resno, sem v velikih težavah. Ali lahko razumete, zakaj? Zato, ker sedaj začne v meni rasti napetost. Moram temu primerno živeti, moram to vzdrževati. Moral bom ugotavljati po vsakem predavanju: "Vam je bilo predavanje všeč? Ali še vedno mislite, da sem genij?" Vidite? Potrebno je torej, da zmečkate etiketo. Vrzite jo daleč proč in svobodni boste. Ne identificirajte se s temi etiketami. So le tisto, kar misli nekdo drug. Tako vas je on doživel v tistem trenutku. Ste v resnici genij? Ali ste trda buča? Ste mistik? Ste prismojeni? Kaj je to sploh pomembno? Seveda, če ostanete prebujeni, če živite življenje od trenutka do trenutka. Kako čudovito je to opisano v besedah evangelija: "Poglejte ptice pod nebom! Ne sejejo in ne žanjejo niti ne spravljajo v žitnice... Poučite se od lilij na polju... ne trudijo se in ne predejo" (Mt 6,26-28). To je pravo mistično govorjenje prebujenega človeka.

Zakaj vas je torej strah? Lahko z vsemi vašimi strahovi podaljšate svoje življenje le za en sam trenutek? Zakaj si delate skrbi za jutri? Ali obstaja življenje po smrti? Bom še živel po smrti? Zakaj bi si delali skrbi za jutri? Vstopite v danes. Nekdo je dejal: "Življenje je nekaj, kar se nam zgodi medtem, ko pridno delamo druge načrte." To je žalostno. Živite v sedanjem trenutku. To je ena izmed stvari, ki jih boste opazili, da se vam dogajajo, ko se boste prebudili. Znašli se boste v sedanjosti, okusili boste vsak trenutek, ki ga živite. Drugo dokaj dobro znamenje je, ko poslušate simfonijo, noto za noto, pa nimate želje, da bi jo ustavili.  
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! :D
 
IP Logged
 
Pages: 1 2