sinjeoka wrote on 27.01.2004 at 13:04:29:1. Si zamenjal vzrok s posledico...namreč pravilno je, ko se poveča konkurenčnost, se poveča tudi dobiček. Konkurenčnost pomeni sposobnost nastopanja na trgu in sposobnost biti boljši, učinkovitejši pri prodajanju svojih proizvodov/storitev v primerjavi s ponudniki podobnih storitev/blaga...konkurenčnost danes temelji na inovativnosti..Finska Nokia je en tak lušten primer
Slovenija je imela narazpolago dobrih 10 let in je štartala iz večje konkurenčnosti gopodarstva vsaj v primerjavi z vsemi drugimi kandidatkami za vstop v eu, pa ni naredila nobenga booma, kvečjemu je to prednost zapravla. Zakaj? Po moje zato, ker slovenija zarad globoke (zgodovisko pogojene) ideloške razcepljenosti, zarad globokega razkoraka med urbano in ruralno mentaliteto, zarad globoko vcepljenega odpora proti centarlizmu (predvsem ljubljanskemu), zarad pokrajinskih samozadostnosti in samozaverovanosti (ki so posledica slabih komunikacij), zarad navezanosti prevelikega števila prebivalstva na državne jasli (od upokojencev, študentov in socilano ogroženih do paradržavnih firm in podjetij, odvisnih od državnih investicij in porabe) ob hkratnem vseplošnem induvidualizma slovencev (nenavjaneosti na lastno državo oz. osebne nelojalnosti državi ).... , preprosto ne more dosečt nacinalnega konsenza o čemerkoli.
Če povzamem: konkurenčnosti slovenije kot celote jest ne vidim v tem, da se bomo enotno zmenil in ustvarjali konkurenčnost iz centra po državni direktivi pa spodbudi ampak nasprotno v tem, da država prizna svojo nespososbnost in s tem masksimalno prepusti folku, da vsak s svojo kreativnostjo/inovativnostjo prispeva h konkurenčnosti države kot celote. To pomen, da zaupa državljanu, da sam najboljš ve, kje pa kakao bo najboljš razvil svoje proizvodne in sploh vsakršne potencilale in da mu s svojo poltiko sledi, ne pa da mu ona diktira pogoje in ga s tem pasivizira. Jest v DD res vidm en mehanizem, da bo država prisiljen sledit državljanu in se mu podrejat. Nobena državna politekonomska elita ni bolj kreativna pa inovativna od državljana, ki mora skrbet za svoj ljubi kruhek saj pri nas iz zgoraj omenjenih razlogov ne bo nikol deloval tak način pozitivne selekcije, da bi sposobne pa kareativne spravil v vrhove državne uprave.
Quote:2.Zakaj pravim, da so naši faksi zanič. Imela sem možnost študiranja v tujini in vsaj kar se pravne znanosti tiče nam bog pomagaj. Danes ob vstopu v EU v Sloveniji ne premoremo nobenega (kaj šele kvalitetnega programa) prava EU, ne poznamo predmeta človekovih pravic, prava globalizacije, prava privatizacije...
Za ekonomija pa vem po principu dobrih prijateljev, ki so tut študirali zunaj.
Vsak bi moral imet svobodno izbiro študirat od zunaj in s tem bi se izboljšala tud kvaliteta domačga študija. Če gredo ven študirat samo ta bogati, bo še zmeraj dost velk pritisk siromakov na domače univerze, da jim ne treb bit konkurenčni. Ko bo vsak študent imel izbiro, a bo svojo dividendo (pa mogoče še dividende svojih staršev) potrošu za študij doma al pa v tujini, se bodo univerze zaradi usihanja državnih virov morale nujno prenovit in bit bolj 'konkurenčne' (konkurenčnost se da marit napr.po tem, kakšen donos ima za posameznika investicija v študij doma v primerjavi z enako investicijo v študij v tujini)
Quote:4.daj obrazloži zakaj tebi dividenda pomeni isto kot transparentnost. Poglej si zelo aktualen primer dogajanja v steklarni Rogaška slatina koder je lastništvo v 58% rokah delavcev, pa ne morejo sami izbrati uprave!!!
Ali ti sploh veš kako se obračunavajo dividende?
Transparentnost bo posledica pritiska folka na izplačilo čim večjega DD. Folk bo zahteval od države, da nadzira zakonitost delovanja firm, če ne bo državno upravo zamenjal na volitvah. Zarad pritiska države bodo tud nadzorni sveti pritiskal na upravo, da dela legalno in s tem se bo povečal tud izkazan dobiček v korist delničarjev firm. Državlajnu tko ne bo več vrlina, če firme goljufajo državo, ampak bo to občutu kot kriminalno denjanje, ker bo neposredno ogljufan sam. Večjega pritiska po transparetnosti si jest ne morem predstavljat, tud če sam pojma nimam, kako se obračunavjo dividende.