Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 2874 times)
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
ŠTRAJK
26.02.2004 at 11:55:03
 
Kaj menite o edini stavkovni zahtevi sindikatov, da se plače povečajo vsem delavcem linearno v višini 15 000SIT mesečno?
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ŠTRAJK
Reply #1 - 26.02.2004 at 12:29:30
 
Za.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: ŠTRAJK
Reply #2 - 26.02.2004 at 15:24:32
 
stane wrote on 26.02.2004 at 11:55:03:
Kaj menite o edini stavkovni zahtevi sindikatov, da se plače povečajo vsem delavcem linearno v višini 15 000SIT mesečno?


Vsakdo (delavec) je za.

Samo jaz osebno sem bolj za, da sploh dobim plačo (pa čeprav 15.000 BTO manj, kot pa da ne dobim nič.

Sicer pa, kdo te pa sili, da delaš za takšno plačo, kot jo dobivaš, oz. tistega delodajalca, pri katerem si zaposlen?
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: ŠTRAJK
Reply #3 - 26.02.2004 at 16:13:09
 
Nisem mislil tako na splošno, mene zanima predvsem mnenje o za vse enakem znesku. Torej linearno, ne procentualno na plačo poameznika.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: ŠTRAJK
Reply #4 - 26.02.2004 at 22:41:08
 
men je to prav zato da se osnova poveča, sej dodatke itd se da pol še dvigovat, samo osnova tista minimalna naj se poveča.

tko jaz razumem.

drugač pa tkole, če ma delavec 60.000 sit direktor pa 700.000 pol je neki narobe al kaj?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ŠTRAJK
Reply #5 - 26.02.2004 at 23:38:51
 
Quote:
men je to prav zato da se osnova poveča, sej dodatke itd se da pol še dvigovat, samo osnova tista minimalna naj se poveča.

tko jaz razumem.

drugač pa tkole, če ma delavec 60.000 sit direktor pa 700.000 pol je neki narobe al kaj?


Valjda bi bilo bolj pošteno, da se plače večajo linearno.
Osnova je taka kot je, odvisno od šole in delovnega mesta.
Procentualno pa če ima nekdo 100 k plače, nekdo pa 500 k, bo tisti z manjšo pri dvigu za 10% dobil 10 k več oni drugi pa 50 k več. In pol se to stopnjuje in nastaja taka ogromna razlika. In iz tega sledi potem strah delodajalca povišati plače, ker bo oni z višjega razreda dobil spet še večjo razliko in to delodajalca stane. Zato bi moralo biti z zakonom sprejeto, da se plače dvigujejo linearno.


Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: ŠTRAJK
Reply #6 - 27.02.2004 at 17:43:20
 
Se vam ne zdi, da je antiuravnilovska politika privedla do tako visokih stroškov?
Predstavljajte si pekarno, kjer trije peki pečejo tri hlebe kruha le zase in za plačilo si vzame vsak en hleb.
Potem se pa eden spomne, da bi bil direktor in hoče imeti plačo v razponu 1:3.
Koliko ostane za dva navadna peka?
NIČ   Cry
In ravno to se je zgodilo v slovenskih Butalah 8) Undecided


Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: ŠTRAJK
Reply #7 - 27.02.2004 at 18:42:57
 
stane wrote on 27.02.2004 at 17:43:20:
Predstavljajte si pekarno, kjer trije peki pečejo tri hlebe kruha le zase in za plačilo si vzame vsak en hleb.
Potem se pa eden spomne, da bi bil direktor in hoče imeti plačo v razponu 1:3.
Koliko ostane za dva navadna peka?
NIČ   Cry
In ravno to se je zgodilo v slovenskih Butalah 8) Undecided


Samo malo, Stane. Trije peki, ki vsi delajo isto delo, ali pa tisto, kar imamo po podjetjih, torej delavce, upravo, direktorja (in vse stopnje vmes), pa je razlika. In meni se zdi čisto normalno, da so plače različne.

Jaz, bi čist lahko šla delat v proizvodnjo, ampak marsikdo iz proizvodnje, pa ne bi mogel delati mojega dela.
In ali to ne nakazuje na to, da mi nekako, na nek način, pripada zato večja plača.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: ŠTRAJK
Reply #8 - 27.02.2004 at 18:56:16
 
Bolj kot razpon plač, je zanimivo nekaj drugega.
Trije peki so dolga leta skupaj pekli kruh in uspeli narediti uspešno pekarno, ki je bila v skupni lasti.
Potem se je pa eden, ki je malo bolj vešč s papirji, spomnil, da bo pekarna zdaj v njegovi lasti ...  
in da lahko druga dva tudi spodi iz pekarne, če jima kaj ni jasno ...  Shocked


Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: ŠTRAJK
Reply #9 - 27.02.2004 at 19:58:21
 
N. wrote on 27.02.2004 at 18:42:57:
Samo malo, Stane. Trije peki, ki vsi delajo isto delo, ali pa tisto, kar imamo po podjetjih, torej delavce, upravo, direktorja (in vse stopnje vmes), pa je razlika. In meni se zdi čisto normalno, da so plače različne.

Jaz, bi čist lahko šla delat v proizvodnjo, ampak marsikdo iz proizvodnje, pa ne bi mogel delati mojega dela.
In ali to ne nakazuje na to, da mi nekako, na nek način, pripada zato večja plača.



Seveda je normalno, da so določene razlike v plačah, to pekovsko karikaturo sem uporabil le za lažje razumevanje fenomena razponov.
Čisto ekonomsko matematično gledano pa je dovolj, če se razponi le malo povečajo in pri enakem družbenem produktu plače že pojedo dobiček. In to je osnovni problem slovenskega gospodarstva, ki sili podjetnike ven in nikogar ne motivira, da bi prišel noter.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: ŠTRAJK
Reply #10 - 27.02.2004 at 20:00:46
 
Bardo_Thodol wrote on 27.02.2004 at 18:56:16:
Bolj kot razpon plač, je zanimivo nekaj drugega.
Trije peki so dolga leta skupaj pekli kruh in uspeli narediti uspešno pekarno, ki je bila v skupni lasti.
Potem se je pa eden, ki je malo bolj vešč s papirji, spomnil, da bo pekarna zdaj v njegovi lasti ...  
in da lahko druga dva tudi spodi iz pekarne, če jima kaj ni jasno ...  Shocked




To našo privatizacijo si pa zelo grdo opisal Grin Tongue Lips Sealed
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: ŠTRAJK
Reply #11 - 27.02.2004 at 20:42:55
 
Gledamo kakor hočemo. . .

   


Prepad

med sitimi in lačnimi

je kot veliko brezno

preveliko

ki

raste iz dneva v dan

in v črnini tega brezna

se bomo izgubili

vsi

...



. . .  to je shit.   Gledano širše, preko MEJ naše dRžaVe, pa tudi pri NAS,  someone glumi budalo iz sebe tolko cvenka ma, drug pa še sendviča ni videl v lajfu, in ga tudi ne bo.  Prej bo umrl od lakote.
Halo?


Vsekakor je delavec preveč izkoriščan in premalo spoštovan.

Angry





Imagine

Imagine there's no heaven,
It's easy if you try,
No hell below us,
Above us only sky,
Imagine all the people
living for today...

Imagine there's no countries,
It isnt hard to do,
Nothing to kill or die for,
No religion too,
Imagine all the people
living life in peace...

Imagine no possesions,
I wonder if you can,
No need for greed or hunger,
A brotherhood of man,
Imagine all the people
Sharing all the world...

You may say Im a dreamer,
but Im not the only one,
I hope some day you'll join us,
And the world will live as one.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ŠTRAJK
Reply #12 - 27.02.2004 at 22:08:52
 
N. wrote on 27.02.2004 at 18:42:57:
Samo malo, Stane. Trije peki, ki vsi delajo isto delo, ali pa tisto, kar imamo po podjetjih, torej delavce, upravo, direktorja (in vse stopnje vmes), pa je razlika. In meni se zdi čisto normalno, da so plače različne.

Jaz, bi čist lahko šla delat v proizvodnjo, ampak marsikdo iz proizvodnje, pa ne bi mogel delati mojega dela.
In ali to ne nakazuje na to, da mi nekako, na nek način, pripada zato večja plača.



Recimo, da ti v osnovi pripada večja plača. Več si hodila v šolo, to vsekakor šteje. Naprej pa linearno. In to je to.




Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: ŠTRAJK
Reply #13 - 27.02.2004 at 22:36:35
 
Še bolj pravilno pa bi bilo, ko bi rast vseh prihodkov prebivalstva ustavili vse dokler dividenda na delnico države ne bi dosegla ciljne vrednosti. Tako bi stroški podjetij sploh ne rasli, država bi pa morala za proračunski prihodek iz davka na dobiček znižati stroške.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1