Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 7
(Read 21710 times)
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
nasilje nad otrokom
16.12.2003 at 07:16:07
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: nasilje nad otrokom
Reply #1 - 16.12.2003 at 07:56:36
 
Težnje po pretirani  brezhibnosti in  krepostnosti nujno producirajo svojo senčno plat, ki jih s svojim manifestiranjem šele razkrije kot pretirane. Ampak človek pa ne bi bil človk, če se s tem v seb  odkritim negativnim strastem spet  ne bi pretirano ukvarjal, tko kot se je prej s svojimi krepostmi.

Tko da če maš človeka iskreno rad, to  avtomatsko vključuje tud potencialno in dejansko agresivnost. Če greš v pozitivnih čiustvih do konca je hrbtna plat tega čustva v tem, da si sposoben it tud v negativnih. In obratno, če se bojiš svojih negativnih čustev, nikol ne boš upal it do konca v pozitivnih. Zato bi si upal rečt, da v partnerskih odnosih in družinskih odnosih ni napredka v ljubzeni, če se nis v bistvu kadarkoli sposobn  sočit z dejstvom, da se lahko tud na smrt skregaš oziroma nimaš pred očmi realne opcije, da so je hrbtna plat strastne ljubezni  groba  agresija. Prej ko vsi v udeleženi v odnos to pomagajo drug drugemu ozavestit, manj verjetno je, da jih bo agresivnost zasvojila in uničla.

Otroka po moje nč čustveno ne hendikepiraš, če agresvinost sprejme kot hrbtno plat ljubezni in ne kot njeno odstnost. Ga s tem vzgajaš v strastnega človeka, ne pa v pridno bubico, ki ga prvo soočenje z agresivnostjo potem bolj facinira kot tisoče sladkobnih besed in poljubčkov. Taki  pridni otroci se potem vso puberteto soočajo s fascinantnostjo  temnih plati v okolju  in  v seb, jih vznemirja samo prepovedano od droge do nasilja in  kriminala, ker tam so skrite prave strasti, ne pa v maminih   poljubčkih pa očetovih darličkih.          
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: nasilje nad otrokom
Reply #2 - 16.12.2003 at 08:55:40
 
titud wrote on 16.12.2003 at 07:56:36:
Otroka po moje nč čustveno ne hendikepiraš, če agresvinost sprejme kot hrbtno plat ljubezni in ne kot njeno odstnost. Ga s tem vzgajaš v strastnega človeka, ne pa v pridno bubico, ki ga prvo soočenje z agresivnostjo potem bolj facinira kot tisoče sladkobnih besed in poljubčkov. Taki  pridni otroci se potem vso puberteto soočajo s fascinantnostjo  temnih plati v okolju  in  v seb, jih vznemirja samo prepovedano od droge do nasilja in  kriminala, ker tam so skrite prave strasti, ne pa v maminih   poljubčkih pa očetovih darličkih.


titud wrote on 16.12.2003 at 07:56:36:
Otroka po moje nč čustveno ne hendikepiraš, če agresvinost sprejme kot hrbtno plat ljubezni in ne kot njeno odstnost. Ga s tem vzgajaš v strastnega človeka, ne pa v pridno bubico, ki ga prvo soočenje z agresivnostjo potem bolj facinira kot tisoče sladkobnih besed in poljubčkov. Taki  pridni otroci se potem vso puberteto soočajo s fascinantnostjo  temnih plati v okolju  in  v seb, jih vznemirja samo prepovedano od droge do nasilja in  kriminala, ker tam so skrite prave strasti, ne pa v maminih   poljubčkih pa očetovih darličkih.          


Prva dva odstavka ful kul, titud, tale pa not. Ne veš v kaj se bo spremenil tvoj otrok, nad katerim si se znašal in neko takšno tolaženje samega sebe o vzgajanju otrok v pridne bubice al strastne ljudi je lahko le pobožna želja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: nasilje nad otrokom
Reply #3 - 16.12.2003 at 09:26:17
 
Quote:
Prva dva odstavka ful kul, titud, tale pa not. Ne veš v kaj se bo spremenil tvoj otrok, nad katerim si se znašal in neko takšno tolaženje samega sebe o vzgajanju otrok v pridne bubice al strastne ljudi je lahko le pobožna želja.


Ja,  bi moral prav cajt nehat. Tretji  odstavek je v bistvu ena od možnosti izpeljave zadnjega stavka drugega odstavka in na en način razlaga, zakaj otroke iz 'uglajenih' družin tako potegne 'slaba'  družba. Pri čemer so ta slaba družba ponavad čist pr seb pobje  pa punce, le da  so bli v mladosti ponavad deležni več nasilja kot ljubezni  in jih fascinira naivnost/nedolžnost  vrstnikov iz 'urejenih' družin. Otroke, ki odraščajo v nasilju, nasilje ne fascinira več tolk samo po seb ampak bolj kot sredstvo, s katerim fascinirajo vrstnike, ki jim je blo nasilje kot oblika strasti prikrito/zamolčano. Z nasiljem tako zbujajo le pozornost, da bi bli sami z njim udeležni tud  pri  ljubezni.  Tko se  v vrstniških združbah nekak zglihajo zadeve, ki se niso uspele poravnat znotraj družin.

Ne rabte se s tem strinjat. To je samo še ena od mojih reakcij na to, da bi nasilju na tem forumu čist vzel legitmnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: nasilje nad otrokom
Reply #4 - 16.12.2003 at 09:30:34
 
titud wrote on 16.12.2003 at 09:26:17:
Ja,  bi moral prav cajt nehat. Tretji  odstavek je v bistvu ena od možnosti izpeljave zadnjega stavka drugega odstavka in na en način razlaga, zakaj otroke iz 'uglajenih' družin tako potegne 'slaba'  družba. Pri čemer so ta slaba družba ponavad čist pr seb pobje  pa punce, le da  so bli v mladosti ponavad deležni več nasilja kot ljubezni  in jih fascinira naivnost/nedolžnost  vrstnikov iz 'urejenih' družin. Otroke, ki odraščajo v nasilju, nasilje ne fascinira več tolk samo po seb ampak bolj kot sredstvo, s katerim fascinirajo vrstnike, ki jim je blo nasilje kot oblika strasti prikrito/zamolčano. Z nasiljem tako zbujajo le pozornost, da bi bli sami z njim udeležni tud  pri  ljubezni.  Tko se  v vrstniških združbah nekak zglihajo zadeve, ki se niso uspele poravnat znotraj družin.

Ne rabte se s tem strinjat. To je samo še ena od mojih reakcij na to, da bi nasilju na tem forumu čist vzel legitmnost.  


Ne ne ne in še enkrat ne. Motiš se. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: nasilje nad otrokom
Reply #5 - 16.12.2003 at 09:41:14
 
Quote:
Ne ne ne in še enkrat ne. Motiš se. Smiley


V čem? V tem, da je nasilje legitimno al v tem, da otroc, ki odraščajo v legitimiziranem nasilju nad njim niso več tolk fascinirani kot tisti, ki jim je bla nasilna plat strasti prikrita? Da otrok z svojim lastnim  nasiljem lahko kliče ljubezen v smislu dobrote/varnosti, ker se nekak zaveda, da je nasilje z njo na en njemu nerazumljiv način povezano? Al pa da je bil  otrok, ki je odraščal v dobroti/varnosti ob hkratnem tabuiziranju/demoniziranju  nasilja v bistvu prikrajšan za strastne plati  ljubezni in je bil na tak način  prikrajšan tud za ljubezen samo?

Tle mi pride na misel svetlana makorovič in njena priljubljenost med otroci prav zarad  svoje temačnosti.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: nasilje nad otrokom
Reply #6 - 16.12.2003 at 10:43:53
 
Na to ali bo otrok, ko bo odrastel, nasilnež ali ne, vpliva veliko faktorjev.
Najpomembnejši je značaj človeka in šele temu sledi ponavljanje priučenih vzorcev videnih pri starših ali sovrstnikih.

V isti družini, kjer se je nasilje redno izvajalo, lahko postane en otrok nasilnež, drug pa ne. S pretepanjem nasilnež izraža svojo nasilniško naravo in če jo od njega podedujejo tudi otroci, bodo tudi oni nasilni, sicer pa ni nujno.

Otroka je seveda potrebno seznaniti tudi z nasiljem, vendar ga za boljšo demonstracijo še ni treba pretepati.
Seznaniti ga je potrebno tudi s smrtjo, pa ga za to še ni treba ubiti.



Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: nasilje nad otrokom
Reply #7 - 16.12.2003 at 11:25:44
 
Strinjam se s tem, da je v isti družini, kjer se trudijo podobno vzgajati vse otroke (enako ni možno), vsak otrok lahko drugačen.

Zanima me pa nekaj. Koliko od vas o vzgoji otrok govori iz prakse, kateri pa samo iz teorije. Včasih imaš namreč lahko zelo dobro teorijo, pa ti jo tvoj otrok v prvem letu poruši.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: nasilje nad otrokom
Reply #8 - 16.12.2003 at 11:30:52
 
Bardo_Thodol wrote on 16.12.2003 at 10:43:53:
Na to ali bo otrok, ko bo odrastel, nasilnež ali ne, vpliva veliko faktorjev.
Najpomembnejši je značaj človeka in šele temu sledi ponavljanje priučenih vzorcev videnih pri starših ali sovrstnikih.

V isti družini, kjer se je nasilje redno izvajalo, lahko postane en otrok nasilnež, drug pa ne. S pretepanjem nasilnež izraža svojo nasilniško naravo in če jo od njega podedujejo tudi otroci, bodo tudi oni nasilni, sicer pa ni nujno.

Otroka je seveda potrebno seznaniti tudi z nasiljem, vendar ga za boljšo demonstracijo še ni treba pretepati.
Seznaniti ga je potrebno tudi s smrtjo, pa ga za to še ni treba ubiti.



Jest si ne bi upal iz tega, kar sem napisal, delat pravilo. Si pa upam trdit, da je v ta pravem kontekstu nasilje legitmno, ne samo informacija o njem, ampak k tud s svojo fizično in psihično prisotnostjo. Če se te informacija dotakne s čutno sugestivnostjo , je velika verjetnost, da bo delovala v nasprotju s svojim namenom. Če  za seznaitev z nasiljem vzameš npr. film, ta virtualni vir informacije ustvarja svoj virtualni kontekst, ki se fizično lahko zlo nepredvideno izrazi. To je  dost dobr žižek obdelal v enmu članku, ki smo ga že tud na forumu obravanaval: zarad preplavljenostjo z virtulanim  nasiljem  v real-lajfu  kot resnično pravo resničnost  občutmo le še tisto, kar je krvavo. Zato je  20 st.  po njegovem eno najbolj nasilnih obdobij v človeški zgodovini,  21. pa se ni začelo nč boljš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: nasilje nad otrokom
Reply #9 - 16.12.2003 at 11:59:40
 
lola wrote on 16.12.2003 at 11:25:44:
Zanima me pa nekaj. Koliko od vas o vzgoji otrok govori iz prakse, kateri pa samo iz teorije. Včasih imaš namreč lahko zelo dobro teorijo, pa ti jo tvoj otrok v prvem letu poruši.

Samo praksa, ki jo dobimo pri vzgoji svojih otrok je najbrž pomemben, vendar še vedno premajhen vzorec, (pogosto tudi preveč pristranski in idealiziran), da bi lahko iz njega sklepali kar na splošno, kako se prenaša nasilje.  

Vzorec si lahko povečamo, če poznamo poleg stanja v svoji družini, tudi stanja v drugih družinah. Vsakdo, ki ne živi ravno sredi prerije, pozna poleg odraščanja svojih otrok vsaj še odraščanje množice otrok svojih bratov in bližnjih ali daljnjih sorodnikov in nenazadnje tudi sosedov.

Iz tako razširjenega vzorca si je pa že lažje ustvariti kompletnejšo in objektivnejšo predstavo (se pravi teorijo) o vplivu okolja na nasilnost.




Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: nasilje nad otrokom
Reply #10 - 16.12.2003 at 12:09:06
 
lola wrote on 16.12.2003 at 11:25:44:
Zanima me pa nekaj. Koliko od vas o vzgoji otrok govori iz prakse, kateri pa samo iz teorije. Včasih imaš namreč lahko zelo dobro teorijo, pa ti jo tvoj otrok v prvem letu poruši.


Jest sam nasilja  nad sabo  otroštvu nism bil nesorazemrno deležen, bilo pa je prisotno v družini skoz  občasno, a ciklično  nasilje fotra do mame. Je blo to bolj kot izraz nemoči/nezadovljstva   oz. kot kompenzacija za po njegovem  premalo strasten partnerski odnos. Starejše genercije so strast itak znale  artikulirat  le skoz nasilje in ga v tem smislu tud bolj tolerirale, tko da ga je kot znosnega na moje za čudenje tolerilala  tud moja sicer zelo emancipirana mama. Jest sem bil torej nasiljem  v eni izmed svojih funkciji v živo seznanjen, tko da ga tud v moji familji ne tabuiziram pred otroci. Se mi zdi legitimno, da se odnose med sabo urejamo tud na grob način  in če jo tud kdaj kdo od koga faše zarad tega ni konc sveta. Nism opazu, da se v komu kopič nepremagljiva agresija in da bi  se  zarad tega moral drug drugega bat,  saj ko se kdo postavi v  pozicijo, da bo branu svoje stlišče,  se je to itak navadu nardit tko, da je vsekmu od nas jasno, da ga z nasilnim dejanjem ne bo mogoče zlomit.        
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: nasilje nad otrokom
Reply #11 - 16.12.2003 at 12:14:36
 
titud wrote on 16.12.2003 at 11:30:52:
To je  dost dobr žižek obdelal v enmu članku, ki smo ga že tud na forumu obravanaval: zarad preplavljenostjo z virtulanim  nasiljem  v real-lajfu  kot resnično pravo resničnost  občutmo le še tisto, kar je krvavo. Zato je  20 st.  po njegovem eno najbolj nasilnih obdobij v človeški zgodovini,  21. pa se ni začelo nč boljš.


Ne morem se strinjati, da je 20. stoletje eno najbolj nasilnih obdobij v človeški zgodovini. Dejstvo je, da mi  naše stoletje poznamo bolj kot druga, vendar nam zapisi in druga pričevanja pripovedujejo, da so bili tudi v drugih obdobjih otroci redno izpostavljani različnim oblikam nasilja, najbrž ne toliko iz "fotelja", ampak bolj neposredno na terenu, (kot je danes še vedno v tretjem svetu), kjer so bila šikaniranja med vrstniki in s strani odraslih ravno tako ali pa še bolj prisotna, kot so prisotna danes.
Da ne omenjam množičnih javnih usmrtitev, gladiatorskih bojev, lova na divjad in podobnega.
Vojne so pa itak stalnica človeške družbe in to ne samo v 20.stoletju.




Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: nasilje nad otrokom
Reply #12 - 16.12.2003 at 12:29:44
 
lola wrote on 16.12.2003 at 11:25:44:
Zanima me pa nekaj. Koliko od vas o vzgoji otrok govori iz prakse, kateri pa samo iz teorije. Včasih imaš namreč lahko zelo dobro teorijo, pa ti jo tvoj otrok v prvem letu poruši.


Če napišem z gledišča starša, je res, da sta moja otroka moja velika učitelja. V odnosu z njima sem veliko spoznala o sebi, o svojih željah (tudi neuresničenih), o čustvih ki me navdajajo, tudi o mojih temnih plateh, o veliko stvareh, tudi o stvareh, ki bi jih rada spremenila. Ko moja 4 letna hči ošteva našo mačko na isti način, kot jaz njo, je to tako komično, ampak tako poučno, kot bi se gledal v ogledalo. Pa vzorce, ki sem jih dobila od svojih staršev, sta mi onadva pokazala, pa mi odprla oči da jih je treba razbit. Tako je to doživela tudi Eva, Gaja je njena učiteljica. Eva je oči že odprla, ozavestila vzorec, zdej ga bo še razbila, na tej poti je že. Objemčka, Eva!  ...

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
Re: nasilje nad otrokom
Reply #13 - 16.12.2003 at 12:46:24
 
šit je, da sm jest za ta vzorc vedla že zdavnej pa sm si govorila, da jest pa ne bom taka kot moja mami
ampak... ane.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: nasilje nad otrokom
Reply #14 - 16.12.2003 at 13:06:03
 
Eva wrote on 16.12.2003 at 12:46:24:
šit je, da sm jest za ta vzorc vedla že zdavnej pa sm si govorila, da jest pa ne bom taka kot moja mami
ampak... ane.

mogoce bi si pa mogla govort bl kaksna bos in ne tolk kaksna ne bos. vzorca se ne da razbit/spremenit ce ne uvedes novega, boljsega.

sicer je pa bistveno odstrant vzrok nasilja (ne ga samo zmanjsevat oz. blazit njegove posledice), ki pa je vedno notranja vznemirjenost, neizpolnjenost. ta pa ima tud svoj vzrok. sam kaj ti cm jz Eva govort, ce pa mas ti itak svoje angele pa oshote pa druge, ki tko zelo "lepo" govorijo, v praksi pa falijo?

nenasilje pomen ne skodovat sebi in drugim ( - ), ljubezen pa pomeni delati dobro sebi in drugim ( + ). ampak spet ne si/jim le prat avtomobila medtem ko si/so vozniki lacni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 7