Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 18078 times)
exorcist
Ex Member




Nacionalna identiteta
25.11.2003 at 11:40:15
 
bogglefreak20 wrote on 25.11.2003 at 11:05:53:
O nacionalni identiteti:

"It is imagined because the members of even the smallest nation will never know most of their fellow-members, meet them or even hear of them, yet in the minds of each lives the image of their communion."

Benedict Anderson, Imagined Communities, London: Verso, p. 15.



Poleg tega, da je pojem nacije umetna fabrikacija, se gre tudi vprašati, kdo sploh smo Slovenci - mislim konkretno. En substrat smo iz ti. staroselcev, torej prebivalcev rimskega cesarstva, pa malo Slovanov, pa malo Germanov, pa malo Keltov, pa malo Ilirov, pa malo Madržarov, pa Italijanov, pa Hrvatov, pa Srbov, pa Bosancev pa še koga. In vsak narod je ena taka lepa čorba (al pa ajmoht, če vam je ljubše po slovensko  Grin ). V pestrosti ni nič slabega.

Vsak narod pozna migracije, mešanje kultur, genov... V tem ne vidim nič slabega. Kot vse, so tudi narodi živa bitja. Slovenci smo danes nekaj drugega kot smo bili pred npr. 500 leti. Pa čez 500 let bomo spet nekaj drugega. Jezik se je spremenil in se bo spreminjal še naprej, naši geni se mešajo in se bodo mešali še naprej, navade se spreminjajo, tradicija vsak dan nekaj elementov izgubi in prevzame druge. To je življenje.

Govoriti o izumrtju je zame upravičeno le takrat, ko gre za totalno katastrofo (meteorit, ki nam pade na glavo, ali nekaj atomskih bomb), kjer vsi pocrkajo in la comedia e finita.

Sicer pa se mi zdi govor o nekem načrtnem ohranjanju rase, čiste in neomadeževane z vplivi drugih etničnih primesi, o rojevanju otrok z namenom ohranitve naroda že slišana zgodba - vsi vemo, kam je peljala in kako se danes gleda na njenega promotorja.

Angry Heil!   Undecided  Lips Sealed


Zopet enačiš nacionalizem (patriotizem) s fašizmom! To sta dva povsem različna pojma. Vemo, kaj je delal fašizem in nacizem med obema svetovnima vojnama, to je skrajno desno politično krilo, ekstremistično, ki temelji na razpihovanju sovraštva in temelji na rasnem razlikovanju s kompleksom večvrednosti. Biti narodno zaveden Slovenec, pa pomeni, da ljubiš svoj narod in državo, brez da bi si iskal grešne kozle v tujih narodih - neslovencih, sploh pa ne, da bi na kogarkoli projeciral svoj gnev, nestrpnost in nezadovoljstvo => to je psihološko-socialni fenomen. Nihče nam ne bi smel očitati šovinizma, če bi zapirali meje, se ograjevali pred vplivom oziroma priseljevanjem tujcev, ker drugače se lahko utopimo v migracijski poplavi, ker smo majhen narod => topilni lonec. To politiko zagovarjata Kanada in Švica, ki sta neprimerno večja od Slovenije. 300.000 priseljencev je za Kanado takorekoč nič, za dvomilijonski narod pa lahko to pomeni že resen problem, če že ne katastrofo, v kolikor je asimilacijski faktor majhen, npr. pri muslimanih - ti se še zaradi svojega tradicionalnega ponosa niti nočejo naučit slovenskega jezika, niti njihovi vrhovni duhovni voditelji ni toliko živ (Đogić), pa živijo tukaj že desetletja, so gostje. Če pa pogledamo tipičnega Slovence, se bo vedno konformistično prilagajal, znal več jezikov. Opažam, da je našo šolstvo in politika nepravilno kenceptuirana, saj kronično zanemarjamo narodnostno samostojnost - suverenost, izgubljamo našo narodno samozavest in samobitnost. Da o slovenskem prilagojevalnem značaju niti ne govorimo, ker se prehitro preda, asimilira, postane podansko-kompromisivni...
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Nacionalna identiteta
Reply #1 - 25.11.2003 at 13:05:23
 
gostje smo tuki tud mi exo ... ne samo ostali ...

the others ...
http://www.gape.org/sasa/ImageoftheOther.htm
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nacionalna identiteta
Reply #2 - 25.11.2003 at 14:26:38
 
No ja, exo, kar se mešanja tiče, tudi ti nimaš popolnoma razčiščenih pojmov:


nacija = narod (ali več narodov) v okviru neke države (na nekem strnjenem ozemlju); recimo američani so nacija, niso pa narod, kurdi so narod, niso pa nacija

nacionalna identiteta je torej identiteta, ki ti jo zagotavlja neka država - recimo šele od osamosvojitve lahko govorimo o slovenski nacionalni identiteti

nacionalizem je ideologija, ki koristi tistih, ki so na oblasti, prikazuje kot koristi celotne nacije

narodna identiteta je identiteta, znotraj nekega naroda, ki je določena predvsem z jezikom in krajem, kjer se nahaja ter medsebojnimi rodovnimi povezavami

patriotizem bi lahko prevajali z domoljudjem [patriot v grščini pomeni rojak] ali rodoljubjem (to imajo bolj šiptarji), šele nato pa z ljubeznijo do domovine - iz patriotizma se rodi nacionalizem

in od ljubezni do domovine, je samo korak do nacionalizma, fašizma ali nacional socializma, ki se izraža v sovraštvu do tistih, ki te ljubezni ne premorejo


uživaj!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Nacionalna identiteta
Reply #3 - 25.11.2003 at 18:50:46
 
t wrote on 25.11.2003 at 14:26:38:
No ja, exo, kar se mešanja tiče, tudi ti nimaš popolnoma razčiščenih pojmov:


nacija = narod (ali več narodov) v okviru neke države (na nekem strnjenem ozemlju); recimo američani so nacija, niso pa narod, kurdi so narod, niso pa nacija

nacionalna identiteta je torej identiteta, ki ti jo zagotavlja neka država - recimo šele od osamosvojitve lahko govorimo o slovenski nacionalni identiteti

nacionalizem je ideologija, ki koristi tistih, ki so na oblasti, prikazuje kot koristi celotne nacije

narodna identiteta je identiteta, znotraj nekega naroda, ki je določena predvsem z jezikom in krajem, kjer se nahaja ter medsebojnimi rodovnimi povezavami

patriotizem bi lahko prevajali z domoljudjem [patriot v grščini pomeni rojak] ali rodoljubjem (to imajo bolj šiptarji), šele nato pa z ljubeznijo do domovine - iz patriotizma se rodi nacionalizem

in od ljubezni do domovine, je samo korak do nacionalizma, fašizma ali nacional socializma, ki se izraža v sovraštvu do tistih, ki te ljubezni ne premorejo


uživaj!



Ne gre se, da se vpičiš v mene, me pod mikroskopom s pinceto seciraš, me analiziraš, opozarjaš na lapsuse, popraviš vsako mojo najmanjšo napako in nepravilno formulirano besedo, ter mi to daješ jasno vedeti, češ kakšen laik sem, ko pa se po večini sam poslužuješ slovarja => to je iskanje dlake v jajcu, čudno, da me nisi opozoril na slovnične napake (vejice, pike, odvisnikee...), če pa dobro veš, da to sploh ni namen takšnih "odprtih" interaktivnih forumov, mogoče samo za kake specifično usmerjene (zaprte) forume - strokovne? Čemu vse to, ko pa si ti in vsakdo drug točno razumel sporočilno misel mojega posta? Na koncu pa dodaš pikro opombo, da je le majhen razkorak med nacionalizmom in fašizmom, kot da jaz tega ne bi vedel, pa čeprav sem to posebaj zapisal, da le ne bi prišlo do nesporazumov, že v mojem začetnem postu - diferenco med tradicionalno konservativnimi desničarsko ideološko usmerjenimi strankami (nacionalisti, kleriki) in pa med skrajno desnico (neofašisti, fašisti, nacisti), ki temelji na rasni diskriminaciji. Nacionalizmu si ti namenoma pripisal negativno konotacijo, ker si namesto nevtralnega gledišča zavzel levičarsko perspektivo gledanja.

Slog tvojega pisanje se mi zdi nekako podkrepljen s cinizmom in sarkazmom.

PS: No sedaj pa lahko, če ti bo v užitek, prebrskaš še moje druge spodrsljaje iz teksta in s prstom pokažeš na moje napake, saj ti jih gotovo nimaš, če se na vse razumeš.  

Uživaj v iskanju napak!
???
Quote:
gostje smo tuki tud mi exo ... ne samo ostali ...


Ja, saj ni biti slabo gost. Gost je ponavadi tisti, ki ga gostitelj pogosti s pijačo in hrano ter mu ponudi toplo prenočišče. Vsaj za Slovence velja, da smo dobri gostitelji in je vsak gost dobrodošel. Srečen je lahko ta, ki je počaščen s strani širokogrudnega Slovenca.
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Nacionalna identiteta
Reply #4 - 25.11.2003 at 19:45:28
 
exorcist wrote on 25.11.2003 at 18:50:46:
Ja, saj ni biti slabo gost. Gost je ponavadi tisti, ki ga gostitelj pogosti s pijačo in hrano ter mu ponudi toplo prenočišče. Vsaj za Slovence velja, da smo dobri gostitelji in je vsak gost dobrodošel. Srečen je lahko ta, ki je počaščen s strani širokogrudnega Slovenca.
??? ??? ???Ne bi rekla...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Nacionalna identiteta
Reply #5 - 25.11.2003 at 20:14:30
 
Imagine

Imagine there's no heaven,
It's easy if you try,
No hell below us,
Above us only sky,
Imagine all the people
living for today...

Imagine there's no countries,
It isnt hard to do,
Nothing to kill or die for,
No religion too,
Imagine all the people
living life in peace...

Imagine no possesions,
I wonder if you can,
No need for greed or hunger,
A brotherhood of man,
Imagine all the people
Sharing all the world...

You may say Im a dreamer,
but Im not the only one,
I hope some day you'll join us,
And the world will live as one.




by John Lennon
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Nacionalna identiteta
Reply #6 - 25.11.2003 at 20:27:47
 
DylanDog wrote on 25.11.2003 at 20:14:30:
You may say Im a dreamer,
but Im not the only one,
I hope some day you'll join us,
And the world will live as one.




exorcist wrote on 25.11.2003 at 18:50:46:
Ja, saj ni biti slabo gost. Gost je ponavadi tisti, ki ga gostitelj pogosti s pijačo in hrano ter mu ponudi toplo prenočišče.

Zemljini gostje smo ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nacionalna identiteta
Reply #7 - 26.11.2003 at 00:11:16
 
exorcist wrote on 25.11.2003 at 18:50:46:
to je iskanje dlake v jajcu, čudno, da me nisi opozoril na slovnične napake (vejice, pike, odvisnikee...), če pa dobro veš, da to sploh ni namen takšnih "odprtih" interaktivnih forumov, mogoče samo za kake specifično usmerjene (zaprte) forume - strokovne? Čemu vse to, ko pa si ti in vsakdo drug točno razumel sporočilno misel mojega posta?


prva in najpomembnejša tvoja identiteta je mati in materinščina - odnos do materinega jezika pa pokaže tudi tvoj odnos do tvoje narodne identitete

Kdor materin jezik zaničuje, ta tudi matere ne spoštuje. (ljudski pregovor)



gape wrote on 25.11.2003 at 13:05:23:
gostje smo tuki tud mi exo ... ne samo ostali ...



Goloba na strehi in gosta v hiši . . . pa je vse posrano.  Wink


(gorenjski pregovor)




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Dalaj
1
*
Offline

JazzFunk
Posts: 8

Gender: male
Re: Nacionalna identiteta
Reply #8 - 26.11.2003 at 02:40:51
 
Mojster se pokaže v omejenih možnostih.

Molto simpatico.

Se vidimo recimo v petek al soboto.
Back to top
 

There's something going on.
WWW WWW  
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Nacionalna identiteta
Reply #9 - 26.11.2003 at 08:33:23
 
gape wrote on 25.11.2003 at 20:27:47:
Zemljini gostje smo ...


Agresivno primitivni...     Na žalost..

Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Nacionalna identiteta
Reply #10 - 26.11.2003 at 08:45:25
 
gostje ali zajedalci  ???
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nacionalna identiteta
Reply #11 - 26.11.2003 at 08:51:49
 
Quote:
gostje ali zajedalci  ???





gostje so vedno zajedalci  Wink


(ni zajedalca brez svojega gostitelja)



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Nacionalna identiteta
Reply #12 - 26.11.2003 at 09:03:32
 
Z Zemljo vsekakor delamo kot ,  ..eeem, butci?, totalni.
To neko deljenje na države, narode, barvo kože,  in vse  ostale neumne zadeve ki samo ločujejo - delajo zdrahe in nič drugega. Politika. Osebni interesi. Materializem. Denar.
Dobrega nič.
Oklepanje na neke nacionalne identitete, korak nazaj in držati se kamna ki smo ga že milijon krat poscali.
Bil bi že čas da stopimo korak naprej.........
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Nacionalna identiteta
Reply #13 - 26.11.2003 at 09:28:20
 
t wrote on 26.11.2003 at 00:11:16:
prva in najpomembnejša tvoja identiteta je mati in materinščina - odnos do materinega jezika pa pokaže tudi tvoj odnos do tvoje narodne identitete

Kdor materin jezik zaničuje, ta tudi matere ne spoštuje. (ljudski pregovor)



Goloba na strehi in gosta v hiši . . . pa je vse posrano.  Wink
orenjski pregovor)


uživajte!


Sploh nisi prebral, kaj sem napisal, kaj?

Čemu služijo taki forumi, za tekmovanje iz lingvistike - kdo bo koga "nadmudril", kot pravijo Srbi, ali pa za hitre replike, kjer vsak izlije svojo misel. To je svobodna odločitev, kako bo kdo pisal, vsaj dokler je še količkaj čitljivo napisano. Če bi se že zmrdovali ob pravopisnih napakah in funkcionalnem neznanju slovenščine, potem bi to kar si napisal veljalo za 90% forumašev, verjetno tudi skupaj s tabo, ki še tako rad vidiš napake v drugih in upozarjaš z vihtečim kazalcem. Če pa se ne motim, je Gape forum eden izmed tolerantnejših, kjer je svoboda izražanja in pisanja prepuščena posamezniku?
???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Nacionalna identiteta
Reply #14 - 26.11.2003 at 10:02:50
 
exorcist wrote on 26.11.2003 at 09:28:20:
Sploh nisi prebral, kaj sem napisal, kaj?

Čemu služijo taki forumi, za tekmovanje iz lingvistike - kdo bo koga "nadmudril", kot pravijo Srbi, ali pa za hitre replike, kjer vsak izlije svojo misel. To je svobodna odločitev, kako bo kdo pisal, vsaj dokler je še količkaj čitljivo napisano.


Exo, kokr jest t-ja poznam, precej dobro prebere kaj kdo napiše.

Je pa tukaj, predvsem eno drugo v zraku. To kar si napisal - NADMUDRIVANJE - in to se kar precej dogaja zadnje cajte, tukaj in povsod okrog.

Je namen seveda, odprta - strpna debata, ampak vsi smo ljudje.

Jest se tudi bolj poredko oglašam zadnje cajte, včasih sem pa na vsako piko skoču... včasih je bolj pri sebi malo prežvečit, in sploh, če greš v pisanje odgovora z vročo glavo, s čustvenim nabojem, RE-akcijo, potem vedi, da lahko za vsak slučaj še enkrat premisliš.

Boš videl, kako se začejo zadeve v tebi samem spreminjati.


Primer nacionale identitete lepo prikazuje Discovery v short filmih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6