Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 8371 times)
exorcist
Ex Member




Konfesija/spovedovanje
18.07.2003 at 23:39:17
 
Kako gledate na spovedovanje svojih "grehov/napak" ? Rabite za to posrednika med sabo in Bogom, npr. duhovnika, ali se (iz)spoveste samemu sebi, morda pa ne vidite smisla v konfesiji in zivite "posvoje" brez spovedi, ker se vam zdi to nesmiselno.....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #1 - 19.07.2003 at 21:19:12
 
Cheesy Spoved je ena od najbolj učinkovitih institutov Katoliške Cerkve, ki je široko uporaben in zelo koristen za slehernega vernika. Sloni na Jezusovem naročilu: Jn 20,21-23: 21 Tedaj jim je Jezus spet rekel: »Mir vam bodi! Kakor je Oče mene poslal, tudi jaz vas pošiljam.« 22 In ko je to izrekel, je dihnil vanje in jim dejal: »Prejmite Svetega Duha! 23 Katerim grehe odpustite, so jim odpuščeni; katerim jih zadržite, so jim zadržani.« Pri spovedi si kristjani izpovedujemo svojih grehov za to pooblaščeni in posvečeni osebi (katoliški duhovniki). Če se zares kesamo in sklenemo poboljšanje, prejmemo resnično odpuščanje grehov in posebno Božjo milost, ki nam pomaga, da vnaprej lažje pramagujemo slaba nagnjena in tako manj grešimo. Napačno je mnenje, da se lahko izpovedujemo komurkoli, ali celo, da se izpovedujemo lahko kar sami sebi ali celo nikomur. Tako mislijo pač tisti, ki spovedi ne razumejo, ali pa imajo čisto druge manj častne osebne razloge za to.

Spoved se priporoča slehernemu kristjanu, ki bi se želel osvoboditi kvarnega vpliva grešnosti, še zlasti, če je v stanju smrtnega greha. Cerkev predlaga spoved vsaj enkrat na leto in to v velikonočnem času. K spovedi hodimo vsi kristjani, torej tudi duhovniki od papeža navzdol.

Toliko na kratko. In hvala za tako lepo temo.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #2 - 20.07.2003 at 11:27:53
 
Ampak nimajo vsi kristjani božjih posrednikov, npr. Adventisti. Namreč oni verjamejo, da ne sme biti "grešni človek" posrednik med njimi samimi in Bogom? Verjetno je stvar taka, kot si jo interpretiraš. Sv. pismo se da na X načinov razlagat, le redkokdaj jo jemljemo dobesedno, ker moramo verovati po duhu, ne pa po črki. Gotovo pa je to pozitivna stvar, če ima pastor količkaj pojma o psihoanalizi, lahko deluje na nek način kot psihiater.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #3 - 21.07.2003 at 14:16:09
 
Na žalost res nimajo vsi kristjani "božjih posrednikov". Pa vendar jih je Jezus izrecno določil v svojih apostolih in učencih, ter v njihovih legitimnih naslednikih. Na žalost vsi kristjani ne upoštevajo celotnega Kristusovega razodetja. Ni namreč vseeno, kako človek razodetje razume, in zelo pomembno je, da jemljemo Sveto Pismo v celoti. Res je velik problem pravilnega razumevanja, vsaj na določenih mestih, toda temeljne zadeve so zelo jasne in jih človek težko razume napačno. Ko že govoriva o sv. spovedi, je potrebno poudariti, da so ta zakrament podobno pojmovali tudi že prvi kristjani, kot ga pojmujemo danes v Katoliški Cerkvi. Glej primer Jak 5,16: "Zato izpovedujte grehe drug drugemu in molíte drug za drugega, da boste ozdravljeni. Veliko moč ima dejavna molitev pravičnega. "  Če o spovedi piše že apostol Jakob v svojem pismu, so očitno adventisti na nek način na to neupravičeno pozabili.

Seveda pa so adventisti le ena od mnogih krščanskih ločin, ki so na to pozabile... Res, velika škoda.

Naj te pa opozorim še na to, da ne gre zamenjevati psihoanalizo s spovedjo. Sv. spoved je verski obred, je nekakšno urejanje medsebojnih odnosov med čovekom in Bogom, psihoanaliza pa je ena od tehnih zdravljenja prihično prizadetih oseb. No, ena od oblik psihoanalize, saj se prihoanaliza uporablja tudi za raziskovalne namene na povsem zdravih ljudeh.

Želim Ti vse lepo, exorcist!
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #4 - 21.07.2003 at 22:35:57
 
Samson wrote on 21.07.2003 at 14:16:09:
Jak 5,16: "Zato izpovedujte grehe drug drugemu in molíte drug za drugega, da boste ozdravljeni. Veliko moč ima dejavna molitev pravičnega. "  

Vsaka stvar, ki je grozna, sramotna ali težka človeka žre odznotrej, zato je spovedovanje pravi blagoslov. Odpret tisto, česar se najbolj bojiš in sramuješ, da na svetlobi izgubi svojo moč in se preobrazi v sprejemanje in odpuščanje...
V spovednici ali zunaj nje...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #5 - 22.07.2003 at 01:30:14
 
Vsakdo lahko odpušča


(ni je inštance, ki bi lahko odpuščala v imenu kogarkoli)




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #6 - 22.07.2003 at 15:40:44
 
t wrote on 22.07.2003 at 01:30:14:
Vsakdo lahko odpušča

Gotovo, v svojem imenu in za svoj račun.

t wrote on 22.07.2003 at 01:30:14:
(ni je inštance, ki bi lahko odpuščala v imenu kogarkoli)
Kako da ne? Božja inštanca velja tudi za odpuščanje vedno in za vse primere!
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #7 - 22.07.2003 at 20:48:22
 
Samson wrote on 22.07.2003 at 15:40:44:
Kako da ne? Božja inštanca velja tudi za odpuščanje vedno in za vse primere!

Meni, ki odpuščanje v svoji preproščini razumem kot konec hude krvi oz. kuhanja zamere, se zdi potem takšna božja inštanca hudo občutljiva, jezljiva in zamerljiva. Wink
(No na srečo je, upam, bolj kratke jeze, če je pred leti še njegov sinko po svetu odpuščanje oznanjal, čeprav se po drugi strani tudi v zvezi z njim nek sodni dan omenja, tako da glede tega vendarle nisem čisto prepričan, mogoče je bila to samo terapija zaradi vsega stresa, ki mu ga povzročamo)

Pa še nečesa ne razumem: kako lahko nek pooblaščeni posrednik neke božje inštance nekomu odpusti za vedno in  za vse primere, če pa mene še ni srečala pamet ali pa razsvetljenje ali pa kakšna mična gospodična ali nasploh zanimiva reč in v meni še naravnost vre in mora odpuščanje v tem primeru še počakat na malo boljše čase?

lp bp
Back to top
« Last Edit: 23.07.2003 at 14:35:12 by bp »  
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #8 - 23.07.2003 at 09:16:58
 
Jaz mam slabe izkušnje z izpovedovanjem kakšnemu prijatelju. Kr pol, tud če on zna sprejet in empatično poslušat, se jaz ne počutim dobro v nadalje z njim. To pa zato, ker sem se nekako opredelila z izpovedjo in pol mi je težko naredit tisti korak, ki je v bistvu igra, ko rečem, eh, pa daj no - let's have some fun, al pa poglejva s te strani, al pa tako, al pa tako se tudi da. In pol se vse razvodeni. Ker se mi zdi, da preložim breme na njegova ramena, in to mi ni kul.

Iz izkušenj pa se mi najbolj primerna zdi izpoved tako mimogrede "naključnim" ljudem. Ko se zarad "situacije" srečaš.

Drugač pa hrepenim po izpovedi. Ampak človek mora najprej sploh bit ful iskren do sebe, in če do te točke že enkrat pride, pol se je proces odpuščanja itak že začel.

Pomagat tudi pisati. Večkrat pišem Jezusu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #9 - 23.07.2003 at 09:42:20
 
jaz se najlažje izpovem na list papirja. sem lahko najbolj iskrena do sama sebe.

tist, pa da greš v cerkev k spoved,... bla bla bla.

jaz ko sem hodila, sem vedno tuhtal kaj naj rečem in sem vedno govorila ene in iste stvari, da sem lagala, nisem spoštovala očeta in mamo,....
pol pa nekaj zmoliš in odpuščeno ti je.

če hočeš živeti sam s sabo, moraš odpustiti ti sam sebi, ker različne stvari, vidijo različni ljudje različno. Jaz bi se 2požrla" od slabe vesti, če bi po nesreči povozila mačko alii psa, nekdo drug, bi pa še na gas pritisnil in ob pivu pripovedoval, kaj je naredil.

odpuščanje je osebna stvar, ki jo mora vsak narediti sam s sabo.
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #10 - 23.07.2003 at 09:47:55
 
Izpoved je le prva faza na poti k ozdravljenju od od duševnega trpljenja. To je odkrivanje rane ne  tolk z namenom, da ti jih naložiš drugmu, ampak da se z njimi soočiš sam. Drugi  (prijatelj/partenerj, zaupniku, duhovniku, psihoterpevt) pri tem dejsnko igra božjega posrednika, na katerga  z zaupanjem preneseš  zadeve, ki jih sam ne moreš nosit. Zaupnika seveda ne smeš  s tem obremeit, ker ni njegova naloga, da nosi tvoje breme. On ti samo pomaga uvidet razlliko med bremenom, ki ga lahko sam nosiš in bremon, ki ga ne zmoreš nosit in ki ga moraš preložit 'na božja ramena'. Ne skratka  na zaupnikova, na napačnem razumevanju vloge  spovedi padajo  prijatelji, duhovniki in psihoterpevti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #11 - 23.07.2003 at 09:49:21
 
Ali je razlika med spovedjo in izpovedjo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
natural
3
***
Offline

crazy monkey
Posts: 211
lj
Gender: male
Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #12 - 23.07.2003 at 09:51:12
 
Ustanova, kot je rkc se mi zdi hujša od vsakega atomskega orožja,ker je orožje samo neškodljivo, hitro pa postane nevarno v rokah človeka z napačnim razumevanjem.Ustanova krši božje zapovedi, ki so bile dane Mojzesu,ter ovira razvoj posameznika.
Jaz ne maram pljuvati po nikomur in tisti, ki boste užaljeni se vam opravičujem, vendar tako pač vidim stvari.
Nauk, ki ga jaz razberem skozi sv.pismo je enostaven,lep,uporaben.Nauk ki mi ga je skušal nekoč vsiliti duhovnik je tak, da da se še Satan zamisli ali je res najbolj negativna pojava v stvarstvu.
Kakšna spoved?Kakšna odveza?Kakšni posredniki?Bruh!
To je tako sranje, da glava peče!
Aja itak me boste napadli da sem otročji,agresiven da moram sprejeti vse in da ni vse črnobelo in da to rabimo,da je vse kar počne rkc ok. in da se motim itd.Prosim, prihranite energijo, ker vem vse to ampak tukaj podajam prvo asociacijo, ki mi pade na pamet.Razumska pa kdaj drugič.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #13 - 23.07.2003 at 10:19:33
 
natural wrote on 23.07.2003 at 09:51:12:
Jaz ne maram pljuvati po nikomur in tisti, ki boste užaljeni se vam opravičujem, vendar tako pač vidim stvari.
Kakšna spoved?Kakšna odveza?Kakšni posredniki?Bruh!
To je tako sranje, da glava peče!
Aja itak me boste napadli da sem otročji,agresiven da moram sprejeti vse in da ni vse črnobelo in da to rabimo,da je vse kar počne rkc ok. in da se motim itd.Prosim, prihranite energijo, ker vem vse to ampak tukaj podajam prvo asociacijo, ki mi pade na pamet.Razumska pa kdaj drugič.


Jaz bi temu rekla prava spoved.  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Konfesija/spovedovanje
Reply #14 - 23.07.2003 at 10:23:26
 
po moji logiki je spoved nekaj, kar narediš npr. pri duhovniku in mu poveš le stvari, ki jih hočeš, ne vsega

izpovedati pa se, je pa po mojem tisto, ko ti besede kar same vrejo iz ust in se tud ne štopaš, tega pa ne bom povedal, to bom pa malo olepšal,...
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3