Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 16294 times)
exorcist
Ex Member




Biti asket?
24.06.2003 at 11:06:02
 
Zanima me kako gledate na askete oziroma na ljudi, ki se nacelno strogo odrekajo uzitkom in ugodnostim, ki nam ga ponuja zivljenje. To velja tudi za odklanjanje spolnosti in do dolocene meje tudi hrani?
Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Biti asket?
Reply #1 - 24.06.2003 at 11:11:04
 
mislim, da je bila ena fajna zgodbica v filmu mali buda, kako je budo ugovtovil, da nobeno pretiravanje ni fajn.

mimo je prišel čolnič, ker je sedel ob reki, v njem je nekdo fantiča učil igrati na glasbeni inštrument s strunami in mu govoril,
če struno napneš premalo, ne bo dala lepega zvoka, če pa jo napneš prevč, bo počila.

in takšno je tudi moje mnenje, nobena skrajnost ni dobra.  Po moje nismo na svetu, da bi se odrekali vsem užitkom, ki so nam dani.

sredna pot, je prava pot
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Biti asket?
Reply #2 - 24.06.2003 at 11:19:54
 
exorcist wrote on 24.06.2003 at 11:06:02:
Zanima me kako gledate na askete oziroma na ljudi, ki se nacelno strogo odrekajo uzitkom in ugodnostim, ki nam ga ponuja zivljenje. To velja tudi za odklanjanje spolnosti in do dolocene meje tudi hrani?

a si se kdaj vprasal zakaj bi ti asketi sploh kej tazga pocel? mozno je, da so neumni/zmesani, al pa ker zrtvujejo nekaj za nekaj drugega?

tko kot moras ti za vsako stvar preden jo dobis nekaj za to narest, oz. zrtvovat nek cas in energijo, tko se sam vprasi ali pa vprasi koga od "asketov" zakaj to pocne, in ti bo bolj jasno, ce te resno zanima.

jaz sem mnenja, da je res treba za duhovni razvoj/napredek uravnotezeno, pravilno in glede na stopnjo kapacitete in zavesti praktikanta regulirat tko hrano, kot pijaco kot spolnost, kot nekatere izmed drugih navad ki imajo negativni ucinek na "duhovno zdravje" praktikanta.

sej v katerikoli veri ali duhovni praksi pogledas,  obstajajo neke zapovedi, pravila, regulacije, prepovedi itd., to ni nic nenavadnega, le ponavad ljudje ne razumejo notranjega smisla teh pravil in so zmedeni.

in tud ce se sam prostovoljno in s pametjo ne reguliras v dolocenih stvareh, te bo slej k prej bolj na grobo reguliralo okolje oz. narava sama. poglej hipije kaj so dosegl ko so hotl "svobodo".
Back to top
 
 
IP Logged
 
kreden
Ex Member




Re: Biti asket?
Reply #3 - 24.06.2003 at 11:26:40
 
Mene pa zanima kaj je to SREDNJA POT  ???

Ali je to, da ubiješ samo pol bika, pol ga pa pustiš živeti, ali da greš po cesti in greš točno po sredini ceste, ali, da si ga prej zmeriš in ga daš samo pol v luknjo, ali kaj je za vas srednja pot  ???
No, samo ta pot, srednja mislim, bi se zelo obnesla pri plačevanju položnic, samo pol plačaš in pač poveš komunalcem, elektro distributerjem in ostalim, da cepaš srednjo pot, to bi blo pa kull.
Ali pa, da si samo pol vesel ali na pol žalosten itd.

Kull, zlata sredina.    ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Biti asket?
Reply #4 - 24.06.2003 at 11:39:22
 
po moje srednja pot pomen dosezt, hodit ali zivet nek balans/ravnotezje med dvema ekstremoma. sledenje tej srednji/zlati poti prinese mir.

problem je sam ta, da je ta mir tezko oz. nemogoce vzdrzevat, ce teh dveh ekstremov v koncni fazi ne trancendiras, torej gres onkraj dualnosti.

v ta trancendent pa je prakticno mogoce vstopit le iz tega "srednjega" mirnega stanja, v katerem objektivno spoznas naravo in vsebino obeh ekstremov. zato je hkrati pomembno najprej oz. sproti dosezt to notranje ravnotezje, kot tudi v koncni fazi trancendiranje obeh in vstopit v non-dual sfero.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Biti asket?
Reply #5 - 24.06.2003 at 12:30:01
 
Quote:
Mene pa zanima kaj je to SREDNJA POT  ???

Ali je to, da ubiješ samo pol bika, pol ga pa pustiš živeti, ali da greš po cesti in greš točno po sredini ceste, ali, da si ga prej zmeriš in ga daš samo pol v luknjo, ali kaj je za vas srednja pot  ???
No, samo ta pot, srednja mislim, bi se zelo obnesla pri plačevanju položnic, samo pol plačaš in pač poveš komunalcem, elektro distributerjem in ostalim, da cepaš srednjo pot, to bi blo pa kull.
Ali pa, da si samo pol vesel ali na pol žalosten itd.

Kull, zlata sredina.    www.handykult.de/plaudersmilies.de/party/yelclap.gif



Grin še dober da je na večini cest na sredi tista bela črta, da veš kje moraš hoditi  Grin
saj mislim, da je tam sredina? Wink
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
stoychi
5
*****
Offline

Osmisli življenje s tem,
kar od sebe daš
Posts: 1616
Postojna
Re: Biti asket?
Reply #6 - 24.06.2003 at 18:01:23
 
Smiley
sam sem več let živel samostansko življenje in ni mi žal, da sem ga, ker je bilo to obdobje zame tako izpolnjeno z drugimi aktivnostmi, da mi čeprav sem bil takrat še mlad, kaka spolnost niti ni prišla na misel. Poleg tega sem vstajal že ob štirih zjutraj, tudi pozimi, šel v službo, delal tudi ko sem prišel domov in hodil spat ob polnoči.
Vsak mora zase ugotoviti, kakšen način življenja mu najbolj odgovarja in katere stvari, ki ga notranje krepijo in izpolnjujejo in mu dajejo notranjo moč, katere pa so tiste, ki ga energetsko izčrpavajo in mu jemljejo moči.
Res to je tako individualna stvar, da je enostavno ne moremo posploševati.
Po eni strani lahko rečemo, kot pravi veronika, da je to srednja pot, po drugi pa kot pravi kreden srednje poti zares ni, ali nekje si, ali pa te takrat tam ni. Vedno pa lahko veš, ali te neko delovanje osrečuje ali ne in to je tista bistvena stvar, a ne?
Asketizem, ki me ne osrečuje, je zame nepotreben in celo škodljiv. Smiley
Back to top
 

Dih ti je dan, dih ti je svet,&&spoznaj ta sveti kraj, &&preden ti bo vzet.&&Le kdor zadiha iz srca,&&njega blaženost spozna. Smiley
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Biti asket?
Reply #7 - 26.06.2003 at 12:25:49
 
Quote:
Mene pa zanima kaj je to SREDNJA POT  ???

Ali je to, da ubiješ samo pol bika, pol ga pa pustiš živeti, ali da greš po cesti in greš točno po sredini ceste, ali, da si ga prej zmeriš in ga daš samo pol v luknjo, ali kaj je za vas srednja pot  ???
No, samo ta pot, srednja mislim, bi se zelo obnesla pri plačevanju položnic, samo pol plačaš in pač poveš komunalcem, elektro distributerjem in ostalim, da cepaš srednjo pot, to bi blo pa kull.
Ali pa, da si samo pol vesel ali na pol žalosten itd.

Kull, zlata sredina.    www.handykult.de/plaudersmilies.de/party/yelclap.gif


Zakaj pišeš takšne neumnosti, ko pa dobro veš, kaj je to srednja pot.

Biti asket? Le zakaj? Živiš enkrat. Ja pa najboljša srednja pot. Predvsem zaradi zdravja. Odrekati se sexu in ostalim lepim stvarem? Zradi česa? Idealov. Ne hvala. Le v mejah normale.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Biti asket?
Reply #8 - 26.06.2003 at 12:34:14
 
Quote:
Biti asket? Le zakaj? Živiš enkrat.

a ti resno to verjames?

Quote:
Odrekati se sexu in ostalim lepim stvarem? Zradi česa? Idealov. Ne hvala. Le v mejah normale.

seks je lep in hkrati grd. lep v obljubah ki jih ponuja, grd ko jih ne more zeljeno izpolnit (ce ne druzga, vsaj glede trajnosti).
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Biti asket?
Reply #9 - 26.06.2003 at 12:40:04
 
Quote:
a ti resno to verjames?


Zaenkrat verjamem, ko pa bom imel trden dokaz, da lahko večkrat živim, bom verjel drugače. Ker Harry verjame le temu, kar lahko otiplje in vidi. Se pravi stopa trdno po tleh. Ne živi v oblakih.

LP Iga
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Biti asket?
Reply #10 - 26.06.2003 at 12:43:59
 
Quote:
seks je lep in hkrati grd. lep v obljubah ki jih ponuja, grd ko jih ne more zeljeno izpolnit (ce ne druzga, vsaj glede trajnosti).


Glede trajnosti? Kakšne trajnosti? A ti bi z veseljem sexal, če bi bil venomer v extazi? Kakšne obljube?

Če se dva ljubita in združita, je lahko samo lepo. Tu ne more biti nič grdega.

LP Iga
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Biti asket?
Reply #11 - 26.06.2003 at 12:55:29
 
Quote:
Zaenkrat verjamem, ko pa bom imel trden dokaz, da lahko večkrat živim, bom verjel drugače. Ker Harry verjame le temu, kar lahko otiplje in vidi. Se pravi stopa trdno po tleh. Ne živi v oblakih.

ce bi mal bolj iskreno preveril zmogljivosti instrumentov s katerimi trenutno razpolagas in skoz katere "gledas" in "tipas", bi zlo hmal ugotovil kok zvis v oblakih, sploh ce ti je cutno zaznavanje edini dokazni material resnice.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Biti asket?
Reply #12 - 26.06.2003 at 13:02:02
 
Quote:
ce bi mal bolj iskreno preveril zmogljivosti instrumentov s katerimi trenutno razpolagas in skoz katere "gledas" in "tipas", bi zlo hmal ugotovil kok zvis v oblakih, sploh ce ti je cutno zaznavanje edini dokazni material resnice.


Bolj iskreno ti ne morem odgovorit.

Trenutno tipam to, da imam 15-tega plačo, s katero je potrebno preživet familijo, vzgoja otroka, če kaj ostane še v hiško investirat. Če so to zate oblaki, potem ne vem, kaj naj ti še rečem.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Biti asket?
Reply #13 - 26.06.2003 at 13:04:42
 
Quote:
Glede trajnosti? Kakšne trajnosti? A ti bi z veseljem sexal, če bi bil venomer v extazi? Kakšne obljube?

seks obljublja zadovoljstvo, drgac ga nben ne bi pocel.

ker pa je ta zadovoljstvo ki ga genitalni seks lahko proizvede le kratkotrajne narave (ali dolgotrajne pri tantrikih), hkrati ta seks postane grd.

teh vrzeli nezadovoljstva, ki jih genitalni seks ni zmozen zapolniti, jih ponavad osebe z nizje razvito "pozornostjo" ne opazjo. sele ko se te naberejo in kasnej obvezno scasoma priplavajo na dan v obliki jeze in neizpolnjenosti jih lahko vsak opazi. razlika je da nekateri vedo kaj je vzrok tej jezi in vznemirjenju, nekateri pa ne.

Quote:
Če se dva ljubita in združita, je lahko samo lepo. Tu ne more biti nič grdega.

jaz se strinjam da ce se dva ljubita in zdruzita da je to samo lepo, sam kaj ko grdost teh minljivih odnosov slej k prej pokaze svoj obraz, v obliki locitve, neizpolnjenosti vznemirjenja, negotovosti itd.

zdej, al so vsi odnosi zanic in obvezno obsojeni na propad, in je pol boljs bit sam (samozadosten) kot tud nekateri tu na forumu propagirajo, al pa je treba poiskat tak odnos, ki ne bi bil obsojen na propad, torej bi moral obstajati nad vplivom casa. je to mozno? vprasi svoj srce.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Biti asket?
Reply #14 - 26.06.2003 at 13:06:15
 
Biti asket je odločitev vsakega posameznika. Kako jest gledam na njih, nima veze, vprašanje ni na mestu. To je njihova odločitev in če jim tako paše, če tako naredijo več zase in za druge, super fajn.

Sam osebno nisem tip, ki bi se to šel. Mam rad, kdaj pa kdaj svoj mir, obdobje ko ne komuniciram veliko z ljudmi, ampak redko.

Kar se tiče prehrane, pijače, seksa in vsega kar današnji človek ima možnost uživat, pa sem spet v neki srednji meji.

Kreden se je najbrž malo pohecal, da če je srednja pot, da pol bika pohrustaš, pol položnice plačaš. Srednja pot kreden je da poješ piščančka, če že bika celega ne moreš. Srednja pot je da potrošiš pol manj, preden sploh dobiš položnico... in tako naprej.

Vsako odrekanje nečemu, v tebi povzroča nemir.

Aryan in res ne vem, kaj za vraga so s teboj naredli, da se tok bojiš seksa.

--------------------------------

aha si vmes oddal post. Še dodatno razglabljanje. Kje si ti osebno to doživel. Kaj kažeš na druge in stokaš. To je njihovo življenje. Ti pa nekaj posplošuješ in že mesece stokaš kok je seks slab.

Povej kako ga ti doživljaš ali si ga, preden si zajadral v take misli. Se pa opravičujem, če si že kje izpovedal to kar te sprašujem in sem pomotoma spregledal!!!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5