Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 12
(Read 74974 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nedelanje
Reply #120 - 10.06.2003 at 11:11:07
 
PRAZNINA:

1. praznine ni mogoče ovirati. Se pravi, da ni fenomena, ki bi zanjo lahko pomenil oviro.

2. praznina je prisotna vsepovsod. Se pravi, da ni prostora, ki ga ne bi dosegla.

3. praznina je brez razlik. Se pravi, da ne pozna nikakršnjih razlik.

4. praznina je odprta in širna. Se pravi, da nima meja.

5. praznina je brezpojavnostna. Se pravi, da ni pojav, ki bi ga lahko zaznali s čuti.

6. praznina je čista. Se pravi, da je brez madeža in umazanije.

7. praznina je trajna in negibna. Se pravi, da ne nastaja in ne mineva.

8. praznina je brez biti. Se pravi, da je onkraj vsakršnega merjenja.

9. praznina je praznina brez praznosti. Se pravi, da tudi sebi ni zavezana.

10. praznina je prezposestnostna. Se pravi, da ne poseduje ničesar in da posest tudi postati ne more.



(Yung Ming: Tsung-ching-lu)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Nedelanje
Reply #121 - 10.06.2003 at 11:25:13
 
t wrote on 10.06.2003 at 11:11:07:
PRAZNINA:
5. praznina je brezpojavnostna. Se pravi, da ni pojav, ki bi ga lahko zazanli s čuti.


Mi smo mnogočutna bitja: poleg vida, sluha, vonja, otipa, okusa, mamo še šesti čut, kakorkoli ga že imenujemo - intuicija, srce, tretje oko...

S kom/čim pol zaznamo? Mislim, ker v eni točki zaznamo, da je pa to praznina, a ne? S čim nekdo nekaj ve?

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nedelanje
Reply #122 - 10.06.2003 at 11:30:28
 
Zvezdica, imaš prav:

SRCE:

Srce nima oblike ne telesa pa tudi igri vzrokov in učinkov ni podrženo. Rvno tako ga ne moremo dojeti, kot ne moremo dojeti praznine.  (Hsueh-mai-lun)

Srce je kot praznina in kot ta onkraj merljivosti.

Niti ene reči ne moremo trditi o njem. (Hsin-hsin-ming)



uživaj!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nedelanje
Reply #123 - 11.06.2003 at 22:22:38
 
»Prisotno je tik pred tvojim obrazom in v tem trenutku je celotna stvar predana tebi. Za pametnega človeka, bi bila že ena beseda dovolj, da bi ga prepričala v resnico tega, toda celo tedaj se vtihotapi napaka. Še bolj tako je, kadar je to zavezano papirju in črnilu, ali če je prepuščeno besednim demonstracijam ali logičnemu dlakocepstvu. Tedaj se še bolj odmakne od tebe. Veliko resnico Zena poseduje vsak. Poglej v svoje lastno bitje in je ne išči pri drugih. Tvoj lasten um je nad vsemi oblikami; je svoboden, miren in učinkovit; popolnoma se oblikuje v tvojih šestih čutih in štirih elementih. V njegovi luči je vsrkano vse. Utišaj dualizem subjekta in objekta, pozabi oboje, transcendiraj intelekt, loči se od razumevanja in neposredno prodri globoko v identiteto budovega uma; zunaj tega ni nobenih realnosti. Zato je Bodidharma, ko je prišel z zahoda, preprosto razglasil: ´Ko neposredno kaže na lastno dušo vsakega posameznika, je moj nauk edinstven in ni zapleten s kanoničnimi učenji; je absoluten prenos resničnega jamstva.` Zen nima ničesar opraviti s črkami, besedami ali sutrami. Zahteva samo, da neposredno dojamete bistvo in tu notri najdete svoj miren dom. Ko je um vznemirjen, je razumevanje ovirano, stvari so prepoznane, pojmi so zamišljani, pošastni duhovi so zaklinjani in predsodki postanejo nebrzdani. Tako bo Zen zavedno izgubljen v zmešnjavi.
 
Modri Sekiso (Shih-shuang) je rekel: ´Ustavite vsa vaša hrepenenja; naj se pojavi plesen na vaših ustnicah; postanite kakor kos brezmadežne svile; naj bo vaša misel večnost; bodite kakor mrtev pepel, hladen in brez-življenjski; še enkrat, bodite kakor stara kadilnica v opuščenem vaškem templju!`
 
V to položi svojo preprosto vero, poduči se torej; pusti, da bosta tvoje telo in um obrnjena v brezdušne predmete narave kakor kamen ali kos lesa; ko je doseženo stanje popolne negibnosti in brez-zavednosti, bodo odnehali vsi znaki življenja in izginili bodo tudi vsi sledovi omejenosti. Niti ena sama ideja ne bo motila tvoje zavestnosti, in glej, nenadoma se boš začel zavedati obilja luči v polnem zadovoljstvu. To je, kakor naleteti na luč v popolni temi; kakor odkritje zaklada v revščini. Štirje elementi in pet agregatov, niso več občuteni kakor breme; tako okreten, tako lahek, tako svoboden si. Tvoj lasten obstoj je osvobojen vseh omejitev; postal si odprt, lahek in prosojen. Dosegel si razsvetljujoč uvid v samo naravo stvari, ki se ti sedaj prikazuje kot čarobni cvetovi, ki nimajo nobenih oprijemljivih lastnosti. Tukaj je prikazan neizumetničen jaz, ki je izvorno obličje tvojega bitja; tukaj je gola prikazana najlepša pokrajina tvojega rojstnega kraja. Tu je samo en direkten prehod odprt in neoviran skoz in skoz. Tako je, ko se odpoveš vsemu – svojemu telesu, svojemu življenju in vsemu, kar spada k tvojemu najbolj notranjemu jazu. Tukaj dosežeš mir, lahkotnost, nedelovanje in neizrekljivo radost. Vse sutre in sastre niso nič več, kakor komunikacije tega dejstva; vse sage, tako starodavne, kot moderne, niso potrošile svoje genialnosti in domišljije, za noben drug namen, ampak zato, da bi pokazale pot do tega. To je, kakor odklepanje vrat do zaklada; ko je vhod enkrat dosežen, nam je na uporabo razpoložljiv vsak predmet, ki ga zagledamo in dostopna vsaka priložnost, ki jo opazimo; zakaj, ali niso vseeno mnogovrstnosti, vse posesti vsebovane znotraj tvojega izvornega bitja? Vsak zaklad, ki je tam, šele čaka tvoje zadovoljstvo in uporabo. To je tisto, kar je mišljeno z ´Enkrat doseženo, večno doseženo, celo do konca časa.` In vendar, v resnici ni ničesar doseženega; kar si dosegel, ni korist in vendar je nekaj resnično doseženega v tem.«


(Yengo 1566-1642)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Nedelanje
Reply #124 - 12.06.2003 at 09:31:18
 
t wrote on 30.05.2003 at 10:11:04:
orazloži


q
Dam pa ti v razmislek živali in vsa ostala živa bitja, ki imajo svojo neverjetno inteligenco, pa tud nimajo zavesti o sebi.
q
??? Ne vem, zakaj sem dala primerjavo z živalmi.

Zavest JE (ločena od možganov). To so zdaj ugotovili kao zares. Mislim, ker zdaj je ful moderno mal se o mejnem pogovarjat pa to- zunajtelesne izkušnje pa to, večina pa si itak samo nekaj domišlja. Tongue Ne vem zakaj se men zdi grozno javno o tem menit, veliko pa jih meni, kolk bi mogli bolj? Mislim, ful so zadaj. Roll Eyes Itak stalna praksa, da morm vse še najmanj 1x pol od drugih poslušat in doživet, kar sem sama že prej. Sama. Mislim, jeza me ma, ker si človek misli, da je kaj narobe z njim, družba bi ga itak izolirala najraje, če bi zvedela, pol pa kao nekih par člankov, pa indigo, pa kristalni, ja pa OBE, pa sem se mal astralno sprojeciral, pa mi smo vsi eno, pa je že vse kul in to.  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
kreden
Ex Member




Re: Nedelanje
Reply #125 - 12.06.2003 at 10:08:18
 
In kaj si hotela zdej povedat             ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Nedelanje
Reply #126 - 12.06.2003 at 11:11:17
 
...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nedelanje
Reply #127 - 12.06.2003 at 11:12:04
 


Joj Zvezdica.



Nič ne razumem.




Dam za pivo, če mi to pojasniš.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Nedelanje
Reply #128 - 12.06.2003 at 11:19:50
 
t wrote on 12.06.2003 at 11:12:04:
Joj Zvezdica.



Nič ne razumem.




Dam za pivo, če mi to pojasniš.



uživaj!


Pivo kul 8), ampak ten-nej, sama nič več ne razumem. To me muči. Magla tam odzgori.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nedelanje
Reply #129 - 12.06.2003 at 11:37:21
 
Quote:
Pivo kul 8), ampak ten-nej, sama nič več ne razumem. To me muči. Magla tam odzgori.



Razumevanje je delanje, če greva pa na pivo pa je nedelanje.   Wink

Torej pivo  8)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Nedelanje
Reply #130 - 12.06.2003 at 12:08:01
 
t wrote on 12.06.2003 at 11:37:21:
Razumevanje je delanje, če greva pa na pivo pa je nedelanje.   Wink

Torej pivo  8)


uživaj!


Odvisno 8). Nedelanje bi bolj blo, če bi ti pivo tam, jaz pivo tu. Skupaj pa bi že blo malo delanja  8).
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nedelanje
Reply #131 - 12.06.2003 at 12:12:46
 
Quote:
Odvisno 8). Nedelanje bi bolj blo, če bi ti pivo tam, jaz pivo tu. Skupaj pa bi že blo malo delanja  8).



Že odpiram  8)



na zdravje 8)  ...
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
kreden
Ex Member




Re: Nedelanje
Reply #132 - 12.06.2003 at 12:19:47
 
V tej pasji vročini se še jaz pridružujem vajnemu nedelovanju.

Nazdravje                  ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Nedelanje
Reply #133 - 12.06.2003 at 12:28:35
 
t wrote on 12.06.2003 at 12:12:46:
Že odpiram  8)



na zdravje 8)  skins.hotbar.com/skins/mailskins/em/033102/033102beer_1_prv.gif


Tako si torej odločil? Ja dobr pol. Na zdravje...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nedelanje
Reply #134 - 20.06.2003 at 11:11:16
 
»Noben Buda, se ni nikoli pojavil na zemlji; niti ne obstaja nič, kar bi morali razglasiti, kot sveti nauk. Bodhidharma, prvi patriarh Zena, ni nikoli prišel na vzhod, niti ni nikoli prenesel nobenega skrivnega nauka skozi um; samo posvetni ljudje ne razumejo, kaj vse to pomeni in iščejo resnico zunaj samih sebe. Kakšna škoda, da leži stvar, katero tako vdano iščejo, poteptana pod njihovimi lastnimi nogami! To ne more biti zapopadeno z modrostjo vseh modrecev. Kakorkoli, mi vidimo stvar in vendar ni videna; mi jo slišimo in vendar ni slišana; mi o njej govorimo in vendar o njej ni govorjeno; mi jo poznamo in vendar ni poznana. Naj vprašam, kako se to zgodi?«  (Yengo)

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20030530132727613

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20030611211936426


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 12