Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 34027 times)
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Pustimo naravi,da nam pomaga
24.02.2003 at 22:54:46
 
Glede na to,da sem vrtnar in se tudi precej ukvarjam z zdravilnimi zelišči sem se odločil odpreti ta topic.
Če ima kdo kakšna vprašanja v zvezi z naravnim pridelovanjem in vzgojo rastlin bom z veseljem pomagal,če bo le v moji moči.
Za začetek ena krasna rastlina,katero najdemo skoraj povsod,pa glede na to,da je čas prehladov mislim,da je pravi trenutek za predstavitev le te.
Probajte...jaz nisem bil prehlajen odkar pomnim Cheesy


BEZEG

OPIS RASTLINE


Bezeg raste grmih. Grmi bezga zrastejo tudi do 10 m visoko. Cvetovi bezga so rumenkasto bele barve, iz cvetov pa se najprej razvijejo zelene, nato pa rdeče in črne jagode.
Cvetovi bezga imajo značilen in tudi zelo intenziven, aromatičen vonj. Nekaterim ta vonj ugaja, drugim pač ne. Okus cvetov je grenak, medtem ko imajo surovi plodovi popolnoma drugačen vonj in okus. Surove in sveže jagode niso užitne.

Bezeg praviloma cveti v mesecu juniju, medtem ko jagode dozorijo v septembru.

Raste ob sončnih legah in ob robovih gozdov in jas. V samem gozdu pa ga bomo zelo težko našli.

ZDRAVILNI DELI RASTLINE
V aprilu in maju nabiramo mlade poganjke in mlade liste. Cvetove nabiramo le v sončnem vremenu v juniju, septembra pa je čas za obiranje dozorelih jagod.

Sušenje bezgovih cvetov:
Sušimo jih na svežem zraku, vendar ne na soncu. Tako bo bezgovo cvetje ohranilo svojo zlato rumeno barvo. Posušeno cvetje shranimo v platnene ali papirnate vrečke.

ZDRAVILNE LASTNOSTI IN UPORABA
Surovih bezgovih jagod ne jemo. Uživanje le teh povzroči slabost, bruhanje, drisko, lahko pa tudi mrzlico.

Bezgovi listi in mladi poganjki ter cvetovi vsebujejo sestavine, ki v našem telesu vzpodbudijo delovanje znojnic. Hkrati pa bezgovi cvetovi tudi pospešujejo izločanje seča ter pomagajo pri odvajanju strupenih snovi iz telesa.

Zeliščarji priporočajo pitje bezgovega čaja v času prehladnih obolenj in pri tistih boleznih, katerih stanje se hitro popravi ravno z močnim potenjem.
Pa še tole: zmotno je namreč prepričanje, da se potite, ker pijete vroč čaj. Ugotovljeno je bilo namreč, da snovi imajo, ki jih bezgovo cvetje vsebuje neprimerno večjo vlogo pri potenju, kot toplota čaja. Zadostuje, da pijete srednje topel čaj in povzročil bo pričakovano količino potenja.

Bezgov čaj pa se uporablja tudi pri zdravljenju bronhitisa, kašlja, začetni pljučnici, hudem nahodu, stiski pri dihanju, astmi pa tudi pri revmatičnih boleznih
Pri pomanjkljivemu izločanju seča in zmanjšanem delovanju ledvic, ter za odvajanje nakopičenih tekočin v telesu je pa zelo priporočljiv čaj bezgovih listov.

Bezeg s pomočjo svojih sestavin uravnava nivo sladkorja v krvi, zaradi tega je koristen in zdravilen tudi za sladkorne bolnike.

Bezgov čaj pa tudi čisti kri.

Bezgova čežana ni samo okusna jed, je prijetnega vonja in okusa. Hkrati pa tudi odlično naravno odvajalo, ki ne povzroča krčev. Njen naloga je pospeševanje prebave in čiščenje krvi.

Bezgova kašo pripravimo iz bezgovih listov. Sveže natrgane in zmečkane liste povremo v enaki količini mleka. Tako nastane gosta kaša. Uporabljamo jo za obkladke pri opeklinah in krvavitvah iz zlate žile.

Grgranje bezgovega čaja nam pomiri zobobol.

Ocvrto bezgovo cvetje: cel šopek bezgovih cvetov potopimo v cvrtnjakovo testo in ga spečemo. To je predvsem spomladi zdrava in nekje tudi priljubljena jed.

Kuhan sok iz bezgovih jagod velja za krepčilo
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #1 - 25.02.2003 at 09:26:58
 
(v pozitivke Wink )
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #2 - 25.02.2003 at 12:01:21
 
NUjno v Pozitivke! Šaman!Ziby! Grin
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #3 - 26.02.2003 at 16:34:23
 
Devi...kar si zaželiš...to dobišSmiley

timijan ali materina dušica


poljska (Thymus serpylum)
vrtna (Thymus vulgaris)

Opis:je do 30 cm visok olesenel polgrmiček s sedečimi, eliptičnimi, po spodnji strani gosto dlakavimi listi. Cvetovi so drobni, rožnati.

Rastišče: poljska MD: Sončni prostori na suhih tleh. Vrtna MD: Sončni prostori na rahlih tleh.

Zdravilni deli rastline: poljska MD: cvetoča zel (Herba serpylli). Nabiramo cvetočo zel in jo sušimo v senci. Vrtana MD: listi (Folia Thymi), cvetovi (Flores T.) in zel (Herba T.), ki jo prav tako nabiramo v času cvetenja.

Učinkovine in delovanje ter praktična uporaba: poljska MD vsebuje poleg veliko eteričnega olja še saponine, glikozide in čreslovine, precej je tudi mangana. Poparek iz dveh žličk posušene zeli na skodelico vode odlično pomaga pri vseh vrstah kašlja. Pomaga tudi pri krčih v trebuhu, želodčnih in črevesnih težavah ter astmi. Alkoholni izvleček zeli (20g droge na četrt litra alkohola) se uporablja zunanje pri poškodovanih mišičnih kitah in vezi, pri revmatizmu, protinu, zvinih, zmečkaninah in akutnih oteklinah.

Vrtna MD ima veliko eteričnega olja (predvsem timola), zato razkužuje, blaži krče, rahlja sluz in pospešuje izkašljevanje (je močan ekspektorans). Odlično zdravi trdovratni kašelj, zlasti otroški oslovski kašelj. Zelo učinkovita mešanica za zdravljenje oslovskeka kašlja pri otrocih vsebuje 50g materine dušice in po 20g korenin sladkega korena in ozkolistnega trpotca. Čaj pripravimo iz ene čajne žličke mešanice, ki jo prelijemo s skodelico vrele vode. Priporočljivo je pitje po požirkih dveh skodelic čaja z dodatkom medu na dan.

Ta rastlina vsebuje še saponine, grenčine, čreslovine in smolo. Uporablja se tudi za zdravljenje infekcijskih obolenj sečnih poti, želodca in črevesja. Blaži krče, učinkuje proti napihnjenosti in driski. Zaradi izredno aromatičnega okusa se uporablja kot začimba za stročnice, pri čemer ne samo da izboljša okus, ampak tudi prepreči učinek napihovanja stročnic. Tudi zunanje je učinkovita pri zdravljenju ran in zmečkanin. V ta namen pripravimo čaj iz 100g droge in litra vroče vode, ki se uporablja za izpiranje ali kot obkladek.


Recept:

Por po provansalsko
 


Za 4 porcije potrebujemo:

6 debelih porov,
10 g olivnega olja,
2 stroka česna,
500 g paradižnika,
1 žličko suhega timijana,
šopek peteršilja,
60 ml belega suhega vina,
5 g soli in poper po okusu.
Por operemo, odstranimo zunanje liste in bele dele stebel narežemo na 5 cm dolge koščke, ki jih skuhamo v osoljenem kropu. Na olju prepražimo zdrobljen česen, dodamo olupljen in na koščke narezan paradižnik, timijan, sesekljan peteršilj in vino ter dušimo toliko časa, da se paradižnik omehča. Omako posolimo in popopramo. Kuhane koščke pora odcedimo in jih razporedimo na servirni pladenj. Obložimo s paradižnikovo omako in okrasimo z vejico peteršilja.

Pa dober tek:)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #4 - 26.02.2003 at 17:18:40
 
Ziby2 wrote on 26.02.2003 at 16:34:23:
Devi...kar si zaželiš...to dobišSmiley

huh....in to tolk hitro, da se že mal sprašujem iz kere stekleničke si ušel, dobri duhec Wink
hvala,
sploh pa za recept Kiss
(mal bo sicer treba še počakat, ker smo paradižnik ravno danes posejali Roll Eyes)

sem ravno tole opazila...
Quote:
Če ima kdo kakšna vprašanja v zvezi z naravnim pridelovanjem in vzgojo rastlin bom z veseljem pomagal,če bo le v moji moči.

Pravzaprav imam res eno vprašanje, samo ne vem, če ti smem tale topic preoblikovat v vrtičkarske nasvete?

(msg me, da prestavim vprašanje, če je treba)
Zanima me vzgajanje cvetače...namreč lani se je nekako izkazalo, da pri meni na vrtu ne raste, kot bi morala, v vseh knjigah, ki sem jih na to temo brala, pa naj bi bila temu vzrok zemlja. Kaj je torej z zemljo in cvetačami? Imaš kake izkušnje s tem? Je cvetačo res tako strašno problematično imet na vrtu?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #5 - 26.02.2003 at 21:45:49
 
Ja Devi,bi se kar lahko strinjal s tem,da je cvetača ali po domače, karfjola ena izmed zahtevnejših kultur.Rabi precej rodovitno in tudi vlažno zemljo.Suša ji nikakor ne odgovarja.Priporočam ti,da sadike kupiš pri vrtnarju(setev se ne obnese najbolj)in potem le te posadiš v jeseni pognojeno prst.Ne pozabi jo močno zalivati.
Rade se tudi pojavljajo gosenice,katere je najbolje ročno pobirati.Ko bo roža velika nekje za velikost pesti,nalomi nekaj spodnjih listov in z njimi pogrij rožo.S tem preprečiš rumenenje pa tudi proti soncu jo zastreš.
Med rastjo je skoraj nujno jo dognojevat s kakimi bio gnojili.Pa okopavat je ne pozabi.

Cvetača vsebuje vitamine A,B in C.Pa kuhaj jo na pari,da ne izgubi vsega.
Uspešno vzgojo ti želim:)


Back to top
 
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #6 - 26.02.2003 at 22:08:12
 
pa še en krasen recept:
Maslo stopiš in na njem dušiš česen in čebulo, dodaj na cvetove razdeljeno cvetačo in duši naprej. Zaliješ z juho in kuhaš , dokler se cvetača ne zmehča. Vse skupaj zliješ v mešalnik in zmelješ, da dobiš kremno juho. Soliš in popraš po želji. Nato jo zliješ v posodo, pristaviš na ogenj in jo pustiš  vreti. Ko juho odstaviš, dodaj sladko smetano in zmešaj. Na krožnike stresi  na maslu popečene kocke toasta, nanje zlij  juho in potresi  z nasekljanim peteršiljem.

dober tek
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #7 - 27.02.2003 at 17:28:36
 
Prima recept, se mi zdi, da je specialno narejen točno za take dneve, ko tolk nimaš kej delat, da greš iz samega dolgčasa za ene tri ure kuhat Wink

A za cvetačo pa praviš, da naj do jeseni čakam? Lani sem jo imela že junija na vrtu (napaka?), kdaj je potem jeseni čas za to? septembra, oktobra? In na kakšen kraj? V senco, na sonce? Je lahko prej tam že kaj drugega rastlo, al naj šparam en poseben pognojen kotiček samo za njo (čeprav naj na vrtu ne bi blo nezelenih površin)?
No ja, morale mi je vsekakor ostalo dovolj, za še eno letino sprobat Grin
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
???Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #8 - 27.02.2003 at 21:18:48
 
Nisem mislil,da jo posadiš v jeseni:).Napisal sem ,da jo posadiš v jeseni pognojeno prst...to pomeni,da zemljo jeseni pognojiš...sadiš pa seveda spomladi:).Ne vem s čim si razmišljala,da si prišla do takega dognanja:D..pred zimo sadit cvetačo ??? Grin
Sadiš jo lahko že aprila.Najbolje,da jo kar posadiš med vrstami krompirja..to pomeni posadiš krompir in ko le ta pogleda na plano med vrste posadiš še cvetačo...enostavno kot pasulj:D
Glede lege pa je bolje da je na soncu,ko pa je prava hica pa jo tako moraš  zastreti oz.zasenčiti z listi.Štekaš?

Normalno da ti bo ratalo Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #9 - 27.02.2003 at 21:35:37
 
Mislim, da sva ravnokar rešila največji problem Grin (oki, ne sadit cvetače jeseni, bog se te usmili, kje imaš pamet...Wink)

japs, sam očitno sem jo sadila vseeno prepozno...ala ziby, če tale cvetača letos ne bo uspešnica, po vseh teh napotkih. Pol ko bo pa zrastla (kdaj pa je to sploh ponavadi?) pa lahko na uno juho prideš Wink

vse ostalo sem pa razumela Roll Eyes
(verjetno Grin)
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #10 - 27.02.2003 at 21:56:35
 
Devi,če tako kuhaš kot vrtnariš,potem rajši ti pridi k meni na župo:D
Rane sorte so zrele od junija naprej..seveda če jih spomladi posadišCheesy

Obilo uspeha
Back to top
 
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #11 - 28.02.2003 at 17:53:02
 
LUCKY BAMBOO

Dracaena sanderana

Ena krasna rastlinica za ketero vsi mislijo,da je bambus,pa vendarle ni.(ime laže Grin).Spada namreč v dužino dracen.
Ta rastlina je k nam prišla iz Taiwana..tam jo kupujejo ob približevanju Kitajskega novega leta,ob sklepanju poslov,ob izgradnji hiše,ali kar tako za srečo.
Lucky bamboo ima naslednji spiritualni pomen:
-vzpon v karjeri
-uspeh v poslu
-ustvarjanje pozitivne energije v okolju
-harmonično,mirno življenje
-dodajanje energije vašemu ljubezenskemu življenju

Zanimivo je,da raslina raste kar v vodi kot rezano cvetje..razlika pa je seveda v tem,da nas razveseljuje več let.Vodo menjajte vsaka dva tedna.Temperatura med 15-30C.
Glede na moje iskušnje s to rastlino vam priporočam,da jo vsadite v zemljo...bo precej bolj vesela:)

Lp,
Matej
Back to top
 
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #12 - 28.02.2003 at 18:17:52
 
Še slika:
...

obilo uspeha pri vzgoji Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #13 - 28.02.2003 at 23:31:23
 
Ne vem nič od cvetače, rad imam bezgov sok, nisem vrtnarski tip, toda o lucky bambu lahko dodam, da je ta povezan s Feng shuijem.  Vsaj na Kitajskem ga uporabljajo v te namene.  To sem zasledil pred mesecem dni ko so ga propagirali v veleblagovnici.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Io
4
****
Offline


Posts: 284
Ljubljana
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #14 - 01.03.2003 at 10:32:24
 
Hojla, Ziby! Smiley
Dobila sem dve vrsti Aloe vere.
A mi lahko prosim poveš, kako se vzgaja, pa kako se uporablja v zdravilne namene. Please!
Back to top
 

Sem kar sem...vem pa da sem del tebe
WWW WWW irenabartol  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6