t
5 p
   
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender:
|
Še malo teorije:
Tantra je popolnoma budistična iznajdba (hinduisti so celtno stvar prevzeli šele kasneje in priredili po svoje - čeprav veliko "strokovnjakov" meni, da so jo prevzeli budisti).
Beseda "tantra" se nanaša na pojem in celoten koncept tkanja (nit, prepletenost, tkanina, statve . . .) in tako poudarja prepletenost stvari in dejanj, soodvisnost vsega, kar obstaja, neprekinjeno verigo vzrokov in posledic; tantrični spisi (ohranili so se predvsem v Tibetu) pa poudarjajo predvsem notranjo povezanost vseh stvari: paralelizem mikrokozmosa in makrokozmosa, duha in materije, notranjega in zunanjega (tako zunanji kot tudi notranji svet posameznika sta samo dve strani iste tkanine, v kateri so niti vseh moči in dogajanj, vseh oblik zavesti in njegovih objektov, stkane v neločljivo mrežo večnosti).
Bistvo budistične tantre je torej znanje, medtem, ko je bistvo hindijske tantre šakti (pojem božanske moči kreativnega ženskega vidika boga Šive). V budizmu je šakti maya, ki ustvarja iluzijo v kateri smo, iz katere nas lahko reši samo prajna. Cilj je torej rešitev iz te moči (podobno kot pri Castanedi, kjer je cilj svoboda); gre za doseganje razumevanja in preobrazbo te moči v ogenj spoznanja.
Recimo, če je za hindujce "iz združenja Šive in Šakti ustvarjen svet", si budist nikakor ne želi ustvarjanja novih svetov, temveč vrnitev k "neustvarjenemu in brezobličnemu". Obstoj zavesti o tej sunjati (praznina, ki ni nič) pa je prajna (najvišja modrost) in doseganje tega znanja v življenju, je razsvetljenje. Torej, če je prajna (ali sunjata) pasivno, vseobsegajoče žensko načelo iz katerega vse izvira in v katerega se vse vrača, združena z dinamičnim moškim načelom aktivne ljubezni in sočutja, ki predstavljata sredstvi za uresničitev prajne in sunjate, se doseže Budovstvo (v bistvu gre torej za združitev intelekta s sočutjem, znanja z ljubeznijo in doseganje popolnosti).
Sam proces razsvetljenja pa je nato predstavljen z najočitnejšim in najhumanejšim ter hkrati najuniverzalnejšim simbolom: združitvijo moškega in ženske v ljubezenski ekstazi - v kateri je aktivni element predstavljen kot moški, pasivni pa kot ženska (za razliko od hindu-tantr, v katerih je ženski vidik predstavljen kot Šakti-aktivni, moški pa kot Šiva - kot čisto božansko stanje zavesti "obstajanje", kot pasivno načelo "ki počiva v lastni naravi").
uživajte!
|