Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 11
(Read 54673 times)
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Duhovniki in njihov pomen
01.09.2002 at 11:42:58
 
Sem krščanske vere in verjamem v Boga!

V cerkvi pa me moti samo to, da Tam učijo, kako se moramo med seboj Ljubiti, se imeti Radi, a...

Duhovniki?

Oni to učijo?

Bilo bi lepo, če bi imeli pravico, da se tudi oni poročijo in Izkusijo Ljubezen, ki bi jo dajali naprej...

Kaj mislite, ali bi bilo dobro, da bi imeli pravico, da se poročijo. Misli, na to, kot duhovniki.

??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #1 - 01.09.2002 at 11:48:42
 
Vsaj manj homoseksualcev in pedofilije bi bilo. Smiley

Z umom zanikat neko energijo, je popoln nesmisel.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #2 - 01.09.2002 at 12:23:48
 
Robi wrote on 01.09.2002 at 11:48:42:
Vsaj manj homoseksualcev in pedofilije bi bilo. Smiley

Robi, oprosti, vendar – kdo govori iz tebe?

Se ti ne zdi tale tvoja izjava nesramna, preostra, nizka, neresnična,…, predvsem pa tebe nevredna? Nisi ravno ti tisti, ki stremiš k nečemu drugemu, kot k temu, kar je začutiti iz te tvoje izjave? Ali pa sem spet jaz preobčutljiva in se mi zdi tale izjava precej težka? Tudi tisti sonček, ki si ga narisal poleg te izjave vsaj v meni ne ublaži njene teže…

Temo o homoseksualcih smo že imeli, tam si lahko prebereš marsikaj. Teme o pedofiliji sicer še nisem zasledila, vsekakor pa se mi zdi precej nizko vzeti si pravico in kar tako obsoditi določen krog ljudi, da so homoseksualci in pedofili…

Ali pa imaš izkušnje, ki ti to potrjujejo? Ali pa poznaš duhovnike, ki so to, kar trdiš v svoji zgornji izjavi izključno in samo zato, ker so duhovniki? V tem primeru te prosim, da tudi nam poveš, na podlagi česa takšenle tvoj zaključek. V nasprotnem primeru pa te prosim, da se v bodoče vzdržiš takšnih komentarjev. Niso primerni, niso na mestu, predvsem pa so precej daleč od tega, kar si želiš doseči ti… Precej daleč od notranjega miru, h kateremu stremiš…

In ker vem, da je v tebi tudi druga plat, ki je popolno nasprotje tele tvoje izjave te prosim, vzemi tale moj post samo kot dobronameren. Ker to tudi je. Še vedno pravim: na koncu je izbira vedno tvoja... In odločitev tudi...

m.


Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #3 - 01.09.2002 at 13:00:48
 
jest sm za, naj si dopustijo to svobodo

in
se strinjam z miško
poponoma

dvojnost, tudi če je to resnica, ni gut, je bed, zame, in zate in za vse!
boljša je enost
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #4 - 01.09.2002 at 20:27:35
 
Robi wrote on 01.09.2002 at 11:48:42:
Vsaj manj homoseksualcev in pedofilije bi bilo. Smiley
Z umom zanikat neko energijo, je popoln nesmisel.



Popolnoma imaš prav....
Se strinjam s teboj... Wink Wink Wink


Resnično bi bilo tako, saj je vse več tega tudi med duhovniki in upam, da bodo.... No, ja vsaj moralo bo tako biti, da bodo imeli možnost, da se poročijo in s tem, bo trega manj...

Naj jim bo naklonjeno tako kot nam...

s tem pa mislim, da bo še več duhovnikov...

Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #5 - 01.09.2002 at 21:22:32
 
Protestantski duhovniki so poroceni, pa zene jim za cerkvo kuhajo pa vse to in jaz v tem ne vidim nic slabega. Majo otroke in ce neko dete v prvem razredu na vprasanje, "Kaj je tvoj oce po poklicu?" rece, da je duhovnik to ni nic cudnega.  In tako bi moralo biti tudi med katoliki. Mas pac moza za duhovnika al pa zdej po novem celo zeno za duhovnico.
No, tisto glede homoseksualnosti zagovoto obstaja, samo z odredbo porok duhovnikov bi se to znatno zmanjsal ce ne ukinil.  


Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
alenka07
2
**
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 65

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #6 - 01.09.2002 at 21:56:13
 
...se povsem strinjam z Miško - sem proti posploševanju in etiketiranju kar vsepovprek...na tak način se marsikomu naredi krivica...
...sploh pa - kdo pa sem jaz, da bom kar nekoga proglasila za kaj vem kaj...???

...kar zadeva duhovnike, ja - jim privoščim svobodo - tudi v pogledu spolnosti in partnerstva...saj so tudi oni (samo) ljudje...obenem pa vem, da je to njihova - oz. stvar - uredba RKC... če se oni sami borijo za to, jih lahko podpremo ... sicer pa mislim, da mi - kot opazovalci, nimamo ravno kaj dosti o tem za odločat...

...glede spolnih deliktov, pa jih je med njimi verjetno ravno toliko, kot med ostalimi ljudmi...saj si omejitve - take ali drugačne, tudi sicer v življenju postavljamo sami... tudi oni so si jih - po svobodni volji so se odločili za celibat... pa kakor ga že živijo...
...mislim, da je to stvar osebnosti - posameznika...tudi med učitelji je bilo kar nekaj primerov pedofilije - če se ne motim...pa da ne govorim o spolni zlorabi otrok s strani staršev...

...to samo v razmislek...
mislim, da homoseksualnost in pedofilija ni stvar poklica...pač pa takih in drugačnih nagnenj posameznika...

Lp.

alenka
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #7 - 02.09.2002 at 00:22:24
 
Robi wrote on 01.09.2002 at 11:48:42:
Vsaj manj homoseksualcev in pedofilije bi bilo. Smiley.


Hm, Robi, tako resen fant, pa te je zaneslo. Naredi mi uslugo, pa ne delaj krivice ljudem. Kaj če bi tebi nekdo rekel, da si peder in pedofil, mar bi ti bilo vseeno? In to ti počneš s tem posploševanjem ljudem, ki tega zanesljivo niso zaslužili. In nenazadnje, do tega nimaš prav nobene pravice. S tem etiketiranjem pa se tudi sam pokažeš v slabi luči. Škoda. Bolje je razmisliti, preden izrečemo magari najbolj splošno laž, ki to zagotovo je. Gre za tako pretirano posploševanje, da je že prava, huda žalitev, kar pa nikoli ni dobro. Iz izjeme delati pravilo pa je tudi kaj borna logika. Grin

Robi wrote on 01.09.2002 at 11:48:42:
Z umom zanikat neko energijo, je popoln nesmisel.


Kaj si hotel reči? S čim nekdo zanika neko energijo?  ???
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #8 - 02.09.2002 at 00:39:23
 
Moonlight wrote on 01.09.2002 at 11:42:58:
Sem krščanske vere in verjamem v Boga!

V cerkvi pa me moti samo to, da Tam učijo, kako se moramo med seboj Ljubiti, se imeti Radi, a...

Duhovniki?

Oni to učijo?

Bilo bi lepo, če bi imeli pravico, da se tudi oni poročijo in Izkusijo Ljubezen, ki bi jo dajali naprej...

Kaj mislite, ali bi bilo dobro, da bi imeli pravico, da se poročijo. Misli, na to, kot duhovniki.

??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???


Osebno mislim, da bi bilo kar v redu, če bi bila duhovnikom dovoljena tudi ustanovitev lastne družine. Le da ni to moja stvar, ampak je to stvar vrhovnega vodstva Cerkve. Gre za predpis, ki ga lahko Cerkev sprejme, ali pa umakne. Torej gre samo za to, kaj bodo tisti na vrhu odločili.

Gotovo imamo pravico izrekati svoje mnenje tudi o tej zadevi. koliko pa to lahko zaleže, je pa vprašljivo. No ja, vsaj opozarjamo.

Pa ne me napačno razumet! Sam celibat ni nič napačnega, že Jezus ga je pohvalil, če gre za neporočenost "zaradi nebeškega Kraljestva". Tako nekateri ostanejo neporočeni, ker sami tako hočejo, da bi bili tako bolj polno na voljo v svojem poklicu. To ni nič napačnega, zaradi tega je človek lahko še bolj bogata osebnost, prav tako ljubeča in neokrnjena. Problem nastane, ko pride do celibata zaradi kakršnekoli prisile. In psihična prisila, za katero nekako gre pri tistih duhovnikih, ki sicer čutijo poklic za duhovnika, ne pa za poročenost, je lahko vzrok, da imamo potem nesrečnega duhovnika, ali zakompleksanga, zagrenjenega, ali v nekem smislu deviantnega. Seveda so takšni primeri redki, pa vendar so.

Ne vidim pa, zakaj bi te motilo, Star12, če v cerkvi učijo ljubiti se med seboj, imeti rad drug drugega. Drugače niti ne sme biti, saj je ljubezen prva in najosnovnejša zapoved, ki jo je Bog dal človeštvu. Z njo vse stoji in z njo vse pade. In to nima nobene povezave s samim celibatom kot takšnim. Kajti, kjer se nekdo za neporočenost prostovoljno in z veseljem odloči in to polno živi, je tam tudi polnost ljubezni. Problem nastane pri tistih, ki jim neporočenost ne leži, oni pa tega v skladu s svojo naravo ne morejo veselo živeti. Pa tudi tu ne gre za kršenje zakonitosti ljubezni. Saj bi se lahko tudi ne dal posvetiti. V to pa ja ni bil prisiljen, vsaj v današnjem času gotovo ne. Razen v izjemnih primerih mogoče s psihično prisilo svoje mame, kaj se ve.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #9 - 02.09.2002 at 00:41:42
 
Miska, tvoj odgovor Robiju je bil na mestu. Prepričan sem, da bo naše pripombe z razumevanjem sprejel, saj je sicer tako poglobljen dečko. Smiley

Pa lepo se imej!

Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #10 - 02.09.2002 at 00:49:14
 
Andres wrote on 01.09.2002 at 21:22:32:
No, tisto glede homoseksualnosti zagovoto obstaja, samo z odredbo porok duhovnikov bi se to znatno zmanjsal ce ne ukinil.  
Andres


Se kar strinjava. Le da ne mislim, da bi se zmanjšalo število deviantnih primerov samo zaradi poročenosti duhovnikov, prej bi k temu prispevalo dejstvo, da bi postal marsikdo duhovnik, ki trenutno zaradi zahteve po sprejetju celibata ne postane. In bi se na ta način zmanjšal procent deviacij. Seveda pa s poročenostjo duhovnikov pridejo drugi problemi, ki jih pa sedaj ni. Vendar mislim, da imamo na splošno zdaj večje probleme, kot bi jih imeli tedaj.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
pirx_
1
*
Offline

Obišči stičišče mladih
www.drustvo-mmm .si
Posts: 35
www.drustvo-mmm.si
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #11 - 02.09.2002 at 06:54:03
 
Duhovniki in celibat...žgečkliva tema, ob katero se radi obregajo rumeni časopisi in ostale publikacije, ko jim zmanjka idej in inovativnosti. Ok, pojdimo po vrsti. Imam frenda, ki ima ženo, dva čudovita sina Cheesy Cheesy in  redno službo. Dela od 6:00 pa do 14:00. Ko popoldne pride domov, poje, potem pase  kake 4 - 5  ur ukvarja z otrokoma, ju previja, se igra z njima in ju pelje na kak sprehod.  Malo kasneje seveda se intenzivno posveeti tzudi ženički.. Cheesy. Potem zaspi in zjutraj spet vstane ob peti uri.
Imam še enega prijatelja, ki je duhovnik. Opravlja funkcijo kaplana v srednje veliki Ljubljanski župniji. Tudi on vstaja ob peti uri. Najprej četrt ure moli, potem nekaj malega poje in se loti tekočih opravil. Nekaj administracije, potem pa na teren »žicat« privatnike in bolje stoječe firme za sponzorstva za Karitas in podobne socialne dejavnosti. Vmes gre klošarjem talat hrano, med tem pa ob ene 14-15 tudi sam malo prigrizne. Sledita ena ali dve maši, potem pa še ena večerna. Vmes še malo druženja z otroci in starši (zakonske skupine, župnijski projekti...). Tega duhovnika vsi spoštujejo pa tudi maše ima navadno precej dobro obiskane. Več kot očitno pa je, da v svoje delo vlaga ogromno časa, oz živi dobesedno z in za Cerkveno občestvo. Prenekateri so  ravno zaradi njega, oz  sadov njegovega garanja spremenili svoje mnenje o »grabežljivi in oblasti željne Cerkve«.

Nauk obeh »zgodbic«, ki sta happened to be resnični in jih je vsepolno? To, da če hočeš biti dober duhovnik, delati za in z ljudmi, ti pač ne ostane dovolj časa, da bi bil tudi dober oče in mož. Enako je obratno, če imaš  majhne otroke, oz. družino je nerealno pričakovati, da boš lahko praktično 24 ur na voljo  Cerkvenemu občestvu. Menim, da  v Vatikanu to prav dobro vedo in če boste, forumovci pomislili, koliko časa za svojo družino porabi oče in mož, oziroma dober duhovnik za svojo »družino«, boste dejansko opazili, da ti dve vlogi enostavno ne gresta skupaj, ne da bi ena izmed njiju radikalno trpela. Tudi v tem je razlog za celibat in kar se mene tiče precej smiseln.
(V poostu sem predpostavljal, da vsaj približno poznate zahtevno in praktično neprekinjeno delo duhovnika)

LP!
PS: Ste morda gledali par mesecev nazaj Polnočni klub, kjer je podobno razložil profesor dr. Štuhec?
Back to top
 

Obišči stičišče mladih: www.drustvo-mmm.si
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #12 - 02.09.2002 at 09:12:08
 
Quote:
Hm, Robi, tako resen fant, pa te je zaneslo


Jaz, da sem resen ???

Smiley

Zakaj ne greste še enkrat brat svojih postov ? Smiley

Napisal sem tisto zato, ker me je zanimala vaša reakcija.
In res neverjetno koliko novih stvari sem spoznal.

Smiley

Quote:
Se ti ne zdi tale tvoja izjava nesramna, preostra, nizka, neresnična,…, predvsem pa tebe nevredna?


Miška, ta izjava je bila zelo globoka, z globokim namenom.

Quote:
Kaj si hotel reči? S čim nekdo zanika neko energijo?  

Samson....bo prišel čas, ko boš to spoznal.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #13 - 02.09.2002 at 09:42:43
 
pirx_ wrote on 02.09.2002 at 06:54:03:
Nauk obeh »zgodbic«, ki sta happened to be resnični in jih je vsepolno? To, da če hočeš biti dober duhovnik, delati za in z ljudmi, ti pač ne ostane dovolj časa, da bi bil tudi dober oče in mož. Enako je obratno, če imaš  majhne otroke, oz. družino je nerealno pričakovati, da boš lahko praktično 24 ur na voljo  Cerkvenemu občestvu. Menim, da  v Vatikanu to prav dobro vedo in če boste, forumovci pomislili, koliko časa za svojo družino porabi oče in mož, oziroma dober duhovnik za svojo »družino«, boste dejansko opazili, da ti dve vlogi enostavno ne gresta skupaj, ne da bi ena izmed njiju radikalno trpela. Tudi v tem je razlog za celibat in kar se mene tiče precej smiseln.
(V poostu sem predpostavljal, da vsaj približno poznate zahtevno in praktično neprekinjeno delo duhovnika)

LP!
PS: Ste morda gledali par mesecev nazaj Polnočni klub, kjer je podobno razložil profesor dr. Štuhec?


Hvala, pirx_, za zares slikovito utemeljitev potrebnosti celibata. Kdor v to dvomi, naj si tvoj post tako dolgo prebira in ga meditira, da bo zares dojel življenskost vsebine tega sporočila. Jasno je, da bi lahko Cerkev imela tudi poročene duhovnike, toda iz podobnih razlogov, pa tudi iz razlogov, ki so povsem duhovne narave, vodstvo Cerkve ne naredi tega. In vodstvo Cerkve predvsem ve, kaj je bolj ustrezno za konkretno razdobje zgodovinskega obstoja te Kristusove ustanove. In jaz mu zares zaupam, saj modrejšega vodstva ne najdem pri nobeni drugi organizaciji ljudi. Pač so za to še drugi razlogi, ki večini tukajšnjim forumovcem ne bi nič pomenili, ker jih preprosto razumeti ne morejo.

Tistega Polnočnega kluba nisem gledal. Škoda.

Lep pozdrav vsem!

Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #14 - 02.09.2002 at 09:48:54
 
Robi wrote on 02.09.2002 at 09:12:08:
Miška, ta izjava je bila zelo globoka, z globokim namenom.

Samson....bo prišel čas, ko boš to spoznal.


Sem že spoznal, Robi. Ta izjava je bila tako plitka, da ni vredna zrelega človeka. Nihče nima pravice javno blatiti človeka ali kar cel segment ljudi zato, da bi sam sebe s tem lahko imel za "globokega". Ti tukaj nekaj ne razumeš, Robi, namreč, da se z dobrim okusem ne gre igrati, ker se sicer lahko zgodi, da ga boš izgubil. Kaj pa potem? Potem pa adijo prijeten Robi! Tako nekako to stvar razumem jaz.

Pozdrav

Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 11