Ziby2
5
   
Offline

Če nimaš lastnega sija,te sij drugih ne bo osvetil
Posts: 760
PTUJ
Gender:
|
Bruce Lee (1940-1973)
Bruce se je rodil 27. novembra 1940 v kitajski četrti San Fracisca kot drugi sin Lee Hoi Chuena, popularnega igralca kitajske opere iz Hong Konga, ki je bil z ženo Grace na turneji po ZDA. Mati, ki je bila pol Nemka in katoličanka, mu je dala ime Lee Yuen Kam, kar pomeni Zaščitnik San Francisca, saj je slutila, da se bo nekega dne njen sin vrnil v svoje rojstno mesto. Sestra v bolnišnici pa je predlagala njegovo angleško ime Bruce, vendar ga v družini niso uporabljali vse dokler se ni vpisal na La Salle College v Hong Kongu. Doma so ga vedno klicali Sal Fon (to je žensko ime). Gospod in gospa Lee sta namreč izgubila svojega prvega sina, zato sta Bruca po kitajski tradiciji klicala z ženskim imenom, da bi zmedla duhove, ki bi lahko ukradli dušo njunega drugega sina. Rojen v letu in uri (6˙00 - 8˙00 zjutraj) zmaja, kitajskem astrološkem znaku, v katerem so se rojevali in umirali samo največji mojstri borilnih veščin, je Bruce kmalu dobil vzdevek Lee Siu Lung ali Mali zmaj. S tem imenom je postal zelo znan po Aziji.
Otroška in mladostniška leta je preživel v Hong Kongu, kjer si je kot igralec nabral prve izkušnje. Posnel je številne filme, ki pa niso sodili v žanr borilnih veščin. Do svojih osemnajstih let je igral v kar dvajsetih filmih. Med najbolj znane sodijo Deček Cheng in Sirota Ah Sam. Že takrat so ga njegovi vrstniki naravnost oboževali. Bil je zabaven, zmeraj pripravljen za šalo (in pretep) ter nenehno obdan s šopkom lepotic. Manj znan je podatek, de je bil Bruce izvrsten plesalec ča-čaja in je pogosto zmagoval na plesnih tekmovanjih.
»Bruce je rad delal pozno ponoči ali pa je vstal zelo zgodaj, da je šel ven s prijatelji,« se spominja njegova mama, »včasih sem ga zbudila tudi ob dveh zjutraj, saj so prijatelji prišli že ob tej uri z avtom ponj. Skočil je pokonci, si obul čevlje in previdno odšel. Prav tako se mu ni bilo težko vstati iz postelje za snemanje filma. Problem ga je bilo zbuditi le takrat, ko je bilo treba iti v šolo.
Imel je veliko težav pri navajanju na tradicionalno, običajno obliko šole. Čeprav je kazal majhno zanimanje za zgodovino in druge družbene vede, je sovražil matematiko in znanost. Po končani osnovni šoli se je vpisal na La Salle College, deško katoliško šolo. Takrat je bil star dvanajst let. Pouk je potekal v angleškem jeziku, čeprav je bila večina dečkov Kitajcev in niso imeli nobenega predznanja iz angleškega jezika. Razpon Brucovih ocen je bil od povprečnih do zelo dobrih.
Bruce Lee se je izredno rad pretepal. S trinajstimi leti je imel svojo »bando«, s katero se je potikal po hongkongških ulicah in pomolih ter iskal težave. Nekega dne se je vprašal, kaj bi se zgodilo, če bi se moral sam spopasti z več nasprotniki. To dilemo je zaupal materi. Rekel je, da bi rad vedel, kako naj se na ustrezen način brani, in da bi se zato rad naučil kakšne borilne veščine. Njegov oče je treniral tai chi chuan. Bruce se mu je nekajkrat pridružil na treningu, vendar mu počasni gibi niso ugajali. Njegova mati se je strinjala s tem, da se Bruce vpiše v šolo kung fuja, ki jo je vodil Yip Man. Bruce se je pri njemu naučil veščine Wing chun. Njegova predanost kung fuju je bila popolna. Učil se ga je z blazno energijo.
Njegov prijatelj Kenny je spoznal, kako dober je Bruce v bojevanju, saj se je tudi sam tu in tam stepel z njim. Spodbujal ga je, naj se prijavi na medšolsko tekmovanje v boksu. Bruce je to res storil. V finalu se je boril z nekim angleškim dečkom, ki je bil prvak že tri leta. Bruce se je postavil v svojo kung fu držo in čakal na nasprotnika, ki je začel skakati okoli njega v klasičnem boksaškem stilu. Bruce je napadel in ga hladnokrvno zbil na tla. No, kakorkoli že, težav, ki jih je povzročil Bruce, je bilo več kot preveč.
Nekega dne je prišlo do pretepa med mladimi, ki so trenirali wing chun, in tistimi, ki so trenirali choy li fut. Namen tega srečanja ni bil pretep, vendar je kmalu prišlo do le-tega, ko je neki deček udaril Bruca v oko. Bruce mu je seveda moral takoj vrniti udarec. Bil je zelo močan in hiter. Dečka je udaril kar nekajkrat v obraz, tako da je ta padel v nezavest. Dečkovi starši so Bruca prijavili in gospa Lee je morala oditi na policijsko postajo. Potem je Bruca odpeljala v bližnjo restavracijo in se z njim resno pogovorila o njegovi prihodnosti. Gospa Lee ni povedala ničesar o incidentu ostalim članom družine, vendar je kmalu po tem dogodku možu predlagala, da bi Bruca poslali v Ameriko.
Potovanje je trajalo osemnajst dni. Za Bruca je bil to čas, ko se je poglobil sam vase. Zanj je bilo to, da je zapustil družino, prijatelje in edini dom, ki ga je imel, nekaj vznemirljivega in zaskrbljujočega hkrati. Bruce je zapustil brezskrbno mladost in sedaj se je moral soočiti z »nezanesljivo« prihodnostjo.
V ZDA je prispel leta 1958 in se nastanil v Seattlu, Los Angeles. Odprl je šolo borilnih veščin Yuen Fan kung Fu Club. K njemu je prišla trenirati tudi Linda Emery, s katero se je leta 1964 poročil. Naslednje leto se jima je rodil sin Brandon, kasneje pa še hči Shanon.
Pot k filmu je Brucu odprl mednarodni karate turnir Eda Parkerja, na katerem je demonstriral svoje spretnosti. Najprej je igral manjše vloge na TV-ju, nato pa je prešel k filmu. Preden so ga v Hoollywoodu povsem sprejeli, ga je pot zanesla še v Hong Kong. Film kot medij mu je dal priložnost, da je preko njega množicam oboževalcev in poznavalcem budoa prenesel Jeet Kune Do, lasten borilni sistem oziroma koncept, s katerim je izvedel pravo revolucijo v svetu borilnih veščin.
Na vrhuncu slave, v starosti 33. let, je na snemanju filma Game of Death 20. julija 1973 umrl nepojasnjene smrti. Enaka usoda je doletela tudi njegovega sina, ki je šel po očetovih stopinjah. Brandon je prav tako umrl med snemanjem, star samo 28 let.
|