Svet pogovorov
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
General >> Splošno,  aktualno ... >> Ljudje,na katere na smemo pozabiti
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1045646526

Message started by ziby on 19.02.2003 at 10:22:06

Title: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 19.02.2003 at 10:22:06

[glb]KONFUCIJ[/glb](551-479 p.n.š.)

Učitelj, glasbenik, pravosodni minister ter kancler (predsednik vlade). Njegovo pravo ime je Kong Qiu, medtem ko so ga kot učitelja (mojstra) klicali Kong-Fuzi, iz česar izhaja  evropsko ime Konfucij (Confucius). Oče mu je umrl , ko je imel 3 leta in zrasel je pod maminim okriljem v siromašnih razmerah.Ni se ničesar bal, ni bil podkupljiv. Ustanovil je svojo šolo, ki je sprejemala moralno čiste učence, ki so imeli namen postati plemenit človek.Njegova dejavnost in politična sposobnost je okrepila položaj kneževine, kar je zaskrbelo  sosednjega kneza, ki je, po legendi, luanskemu knezu podaril osemdeset lepih deklet in stodvajset konjev. Knez je v darovih tako užival, da je popolnoma zapustil vladanje in ni več poslušal Konfucija. Ta se je poslovil od svojega položaja in od takrat taval po kitajskih kneževinah in državicah ter nudil usluge vladarjem, zmeraj  upajoč,  da ga bodo poklicali nazaj na domači dvor. Svoje učenje je skušal politično uresničiti, kar mu je prinašalo  žarke upanja, predvsem pa grenka razočaranja. Posvetil se je zbiranju in urejanju starih spisov ter hkrati  sam zapisoval svoj nauk. Po legendi  je imel 3000 učencev,  ki so tudi sami zapisovali njegove govore in razgovore.
Počelo vsega, resnica, zakon neba je TAO – veliki zakon stvarstva, reda, pravice, enakosti in sočutja. Cel kozmos je ena velika harmonija. TAO je očiten, a hkrati največja skrivnost. Nebo se odraža na zemlji in obratno. Pot neba je pot vase, v metafizično srce. Učenje je spoznavanje metafizičnih zakonov. Principi neba so božanski, duhovni in zavestni. Izbira je prepuščena svobodni volji vsakega posameznika. Skozi učenje svojo voljo prepuščaš volji neba. Potrebno je postati (božje) orodje.

Štiri načela:

JI- pravičnost: občutek za pravično delovanje, ki je nujnost;
SIN- iskrenost do sebe in do drugih; iskrenost daje zvestobo;
ŠU – ne delaj drugim, kar ne bi rad, da drugi delajo tebi (pasivni, JIN princip);
ČUNG – Delaj drugim, kar bi rad, da drugi delajo tebi (aktivni, YANG princip).
Umetnost streljanja z lokom: orožje in tarča simbolizirata notranje elemente. Puščica in tarča sta povezani, zato se puščica samo spusti. Če ne zadeneš, iščeš napako v sebi, ne zunaj sebe.

Odnosi so silno pomembni. V vsakem odnosu mora biti tisti, ki vodi in tisti, ki je voden (v družini, službi, državi itd.). Brez ljubezni ni nobenih odnosov. Brez spoštovanja ni pravičnih odnosov. Zakoni ne zadostujejo. V državi mora vladati zakon morale – svoboda govora in delovanja; edine ovire pri tem so človekovi notranji moralni zakoni. Nemoralna država nujno propade. Materialni napredek naroda je odvisen od moralnih in ne materialnih dejanj. V družbi ima vsak posameznik svojo vlogo, nalogo. Naloga vladarja, ki mora biti torej duhovni mojster, je spuščati zakon neba med ljudi na zemlji. Vladar mora skozi obrede, ki potrdijo njegov mandat.

Hierarhija vladanja je hierarhija odgovornosti. Vlada lahko samo tisti, ki je neodvisen – ki vlada nad sabo (nad svojo nižjo naravo). Mora se zavedati, kaj je človek kot bitje – kaj je namen in kaj cilj, mora poznati zakone neba. Če gre za pravico, se ne ozira na mišljenje množic. Množica so tisti, ki še niso stopili na duhovno pot. Tri vrline vladarja so modrost, pogum in sočutje. Če vladar nima teh lastnosti, je nevaren za državo. Merilo dobre vladavine je v veselju naroda – mir in harmonija, glasba, ki prinaša smisel. Ko vladar pridobi bogastvo, izgubi narod.

Vladar je glavni ton. Vsak človek je svoj lastni (drugačen) ton, vendar v sozvočju (harmoniji) z glavnim in ostalimi toni. Po glasbi se vidi duh naroda. V nevidnem svetu vladajo duhovi in bogovi, v vidnem pa glasba in morala.

Še nekaj Konfucijevih naukov:
ˇ o prijateljih: izberi si vsaj tako dobrega prijatelja, kot si sam; prijatelja lahko vljudno opozoriš na njegove napake, ampak ne za vsako ceno (postal boš moralistični pridigar in boš izgubil prijatelja);

ˇ o ljudeh: naj ti ne bo težko, če te ljudje ne poznajo, važno je, da ti poznaš njih; prizadevaj si pa, da boš postal takšen, da boš vreden  tega, da te ljudje spoznajo;

ˇ o mojstru: mojster je blag, preprost, spoštljiv, skromen, popustljiv, s tem doseže svoje ;

ˇ o znanju: zavedaj se tega, kar veš, ne zavrzi svojega mnenja;

ˇ o družbi: ko se drugim priključiš, ne zavrzi svojega mnenja.


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 19.02.2003 at 21:43:53

[glb]Sidharta Gautama Buda[/glb]
(pribl. 560 – 480 p.n.š.)

Buda se je rodil okrog leta 560 pr. Kr. v vasi Lumbini na meji med Indijo in Nepalom. Njegov oče, kralj Sudhoana je bil vladar majhnega kraljestva okrog Lumbinija, njegova mati pa je bila kraljica Maja, ki je bila lepa in čista. Neko noč je kraljica Maja sanjala, da jo je med spanjem obiskal velik bel slon, ki je v rilcu držal lotosov cvet. Čez deset mesecev se je na majsko noč, ko je bila polna luna, iz materinega boka rodil Buda v drevesnem gaju. Dobil je ime Sidharta Gautama. Razveselili so se bogovi in ves svet. Vedeli so namreč, da to ni navaden princ.


Gautama je bil plemiškega rodu in vzgojen kot bojevnik. Pri 29. letih je ob pogledu na starega in bolnega človeka krenil na pot iskanja. Pri 35ih je v 49 dnevni meditaciji dosegel razsvetljenje. Zatem je iz sočutja do nevednih 45 let hodil okoli, predaval, ustanavljal meniške skupnosti. V vseh rečeh je bil zmeren, ni bil vegetarijanec, tudi ni bil zelo debel. Zavračal je čaščenja in dogme.

Človek mora osebno spoznati resnico. Ni cilj učenje, cilj je osvoboditev. Vse je odvisno od človeka samega, ne od zunanjih vplivov, zato ne glej, kaj se dogaja zunaj, ampak išči notranji vzgib (motiv). Učitelj je na tej poti nujen. Buda je samo eden v verigi učiteljev. Meditacija je povezana z budnostjo (pozornostjo). Dogajanje in delovanje je treba nadzorovati z notranjo voljo.

Štiri plemenite resnice:

vse je trpljenje (bolezen);
neznanje in želja zamenjata iluzijo za resnico, kar je vir trpljenja (vzrok bolezni);
trpljenje se odpravi z dosegom nirvane, razsvetljenja (zdravje);
resnica o poti do nirvane (zdravilo).

Osemdelno pot sestavljajo pogoji/koraki, ki morajo biti pravilno interpretirani:

razumevanje;
težnja/namen;
govor: beseda mora izražati smisel; nič laži, obrekovanja, grobih in nekoristnih besed; molk je tudi komunikacija;
delovanje; izogibanje ubijanju z duhom obdarjenih bitij; izogibanje prešuštvovanju;
življenje; izogibanje zlu, prerokovanju, izdajstvu, prevari, oderuštvu; prepovedana trgovina z orožjem, strupi, ljudmi in mamili;
pot; delovanje z voljo – samo voljni napor spremeni človeka; kjer uporabljaš voljo, je napor:
izogibanja – slabim stvarem in navezanostim;
razvoja okoliščin za dobra dejanja;
preseganja in napredka;
vzdrževanja in ohranjanja doseženega stanja;
pozornost (samoopazovanje) na okolje, občutke, procese v sebi, lastno telo, čustva, misli, duhovne procese;
združitev in koncentracija; popolna povezava z lastnim bitjem.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 20.02.2003 at 22:22:49

Koliko lepega so nam dali...pa tako malo besed jim namenimo :(

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 21.02.2003 at 01:03:05

Aja, a lahko tudi kaj povemo? ;)

Drgač pa čakam, kaj nam boš še kaj pripravil ;). ;D

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Marjana on 21.02.2003 at 09:09:34

Jaz pa, da bi tele tekste vidla tud v Pozitivkah. ;)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Harry on 21.02.2003 at 10:33:20

Ziby, nujno v Pozitivke.

LP Harry

Title: SEDAJ  Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Magla on 21.02.2003 at 12:27:12

a je kdo brau Siddharto, pravljico od Hermann Hessa...?

res so nam dal veliko lepega...

in kako to da po 3000-ih letih še vedno imamo vojne in laži in korupcije

ker obstaja še ena resnica, ki pa ni tako lepa....
Ljudje imamo nagone, imamo čute....naši vladarji so govorci, ki govorijo eno in delajo drugo, naš okno v svet - TV nas uči že od samga začetka da se morš znajdit pa čeprav na račun drugih... tatovi, mafijci in vsi politiki so predstavljeni kot nekaj več...

celo športniki imajo v sebi motiv - VSE PREMAGAJ - bodi boljši od ostalih...

in zakaj???
zaradi denarja...

pred 3000 leti pa takega denarnega sistema ni bilo...

vrednost če ni določljiva, če je nekomu neprecenljiva...je lahko drugemu brez pomena... in to je subjektivno....
tisti ki so že odrasli s tako sliko v glavi nikakor ne morejo videti globje resnice v enih osebah za katere se govori da so bili nekaj več...

Kar želim povedat je, da človeštvo potrebuje Budo, Konfucija ali kako drugo osebnost, ki je prišla do razsvetljenja

[glb] SEDAJ   [/glb]

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Devi on 21.02.2003 at 12:33:44

Lahko doda še kdo kako svojo osebo, katere ne želi pozabit?

Gandhi, mati Tereza, dalajlama, Frančišek Asiški

zelo ljudje
zelo spoštovanja vredni.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Harry on 21.02.2003 at 12:59:37

Bob Dylan.  Največji glasbenik vseh časov. Zame.

LP Harry

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 24.02.2003 at 10:48:00

Devi tebe pa res ubogam ;)

 [glb]Mati Terezija[/glb]
(1910-1997)

Rojena je bila 27. Avgusta 1910 v Skopju in je albanskega porekla. Leta 1929 se je kot članica ženske kongregacije odpravila v Indijo, kjer je bila globoko pretresena nad pomanjkanjem. Izstopila je iz svojega reda in se posvetila izključno negi najbolj zapostavljenih in zavrženih osebam v Kalkuti. 7. Oktobra 1950 je formalno ustanovila nov red "Misijonark ljubezni". Od tedaj naprej je bila Mati Terezija v belem sariju z modrimi robovi neutrudna delavka v službi ljubezni in življenja. Danes red Misijonark ljubezni šteje več kot 4000 članic, ki delujejo v 120 deželah in oskrbujejo kakih 600 ustanov.
Mati Terezija je večkrat govorila, da nista njeno delo in življenje nič več kot kapljica tolažbe v ocean trpljenja. Vendar je dodajala, da če te kapljice ne bi bilo, bi nekaj v morju manjkalo. "Ljubiti in skrbeti za uboge in zapostavljene je zame vir veselja in zadovoljstva". "Ubogi ne potrebujejo našega pomilovanja, ampak ljubezen in usmiljenje."
O težavah modernega časa pa je dejala: "Največji problem modernega sveta je osamljenost in zavrženost. Osamljenost je pravzaprav neke vrste lakota, lakota po toplini in ljubljenosti. Vendar pa je to lakoto veliko teže prenašati kot lahkoto po koščku kruha."
Ko je leta 1979 zvedela, da je dobila Nobelovo nagrado za mir, je izjavila:"Nisem je vredna". Svet pa se s tem ni strinjal in jo je v letih po tem zasul z raznimi častmi in priznanji. Leta 1986 je Bill Clinton podpisal poseben odlok, s katerim je Materi Tereziji dal častno ameriško državljanstvo, katerega je doslej v zgodovin ZDA dobilo samo pet tujcev. Lahko rečemo torej, da je Mati Terezija na krščanski način dosegla vse, kar se na svetu doseči da. Zato najbrž ni veliko tistih, ki se ne bi strinjali, da je legendarna redovnica umrla na glasu svetosti.
Mati Terezija, ki je pobrala na tisoče lačnih in zapuščenih otrok po ulicah Kalkute, je bila tudi vneta borka proti splavu. Proti temu dejanju, ki ga je označila kot zločin in največje zlo na zemlji, je večkrat ponovila svoja stališča. "Tudi nerojeni otrok mora imeti možnost živeti", je izjavila ob prejemu Nobelove nagrade za mir 10. decembra 1979 v Oslu. Poudarila je, da je prihodnost nekega naroda v njegovih otrocih. Zastopajoč stališča Cerkve proti splavu, se je udeleževala tudi manifestacij proti prekinitvi nosečnosti, ki so bile organizirane večinoma v zahodnih deželah. V Bonnu je julija 1982 obsodila splav kot 'največji uničevalec miru' in ob tem vprašala, kako naj bi bilo mogoče prepričati može o miru, če pa že mati lahko ubije svojega otroka. Junija 1985 je v Washingtonu dejala: "Vsak nerojeni otrok je narejen po božji podobi. Vse kar je na svetu lepo je torej uničeno s splavom." Proti nekaznovanju splava v Španiji, je dala svojo podporo katoliški pobudi, ki se je temu upirala v Madridu maja 1983. "Ženska nima pravice odločati o rojstvu svojega otroka, četudi je žrtev posilstva," je zatrdila 1982 v Glasgowu. "Bogati narodi, ki so uradno sprejeli splav, so ubogi, celo zelo ubogi. Taki nimajo več poguma gojiti novo življenje," je aprila 1977 v Milanu povedala pred 100.000 mladimi. V Indiji je propagirala uporabo naravnih kontracepcijskih metod za preprečevanje tega zločina in največjega zla na zemlji. To je bilo ob obisku v Bhopalu marca 1981.
Papež Janez Pavel II. o materi Tereziji:
"Izreden zgled tega tihega poslanstva ljubezni, ki se poraja iz stalnega premišljevanja o Jezusu na križu, je Mati Terezija iz Kalkute, ki se je vrnila v Očetovo hišo. Zjutraj sem z globoko ganjenostjo daroval sveto mašo zanjo, ki je nepozabna pričevalka o ljubezni, v konkretni in neprestani služba najbolj revnim in odrinjenim bratom. Na obličjih revežev je prepoznala Jezusov obraz, ki iz višin križa kliče: "Žejen sem." In ta krik je z velikodušno predanostjo sprejela iz ustnic in iz srca umirajočih, majhnih zapuščenih, mož in žena, ki jih je strla teža trpljenja in osamljenosti.
Ko je neutrudno hodila po poteh sveta, je Mati Terezija zaznamovala zgodovino našega stoletja. Pogumno je branila življenje. Služila je vsakemu človeku in vedno pospeševala človekovo dostojanstvo in spoštovanje. Poraženim v življenju je dala čutiti nežnost Boga Očeta, ki ljubi vsako bitje, ki ga je ustvaril. Pričevala je o evangeliju ljubezni, ki se hrani iz zastonjskega darovanja samega sebe vse do smrti."

Res neverjetna ženska :o

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 05.03.2003 at 11:02:35





[glb]Josip Visarionovič Stalin[/glb]


V Rusiji in nekdanji Sovjetski zvezi bodo obeležili 50. obletnico smrti Josifa Visarionoviča Stalina. .
 
Stalin se je rodil kot Josif Visarionovič Džugašvili 21. decembra 1879 v kraju Gori v Gruziji, pri petih letih pa je ostal sirota, potem ko sta mu oba starša umrla zaradi črnih koz. Josif je preživel, črne koze pa so mu za vedno zaznamovale obraz. Ker se je šele pri 11 letih naučil tudi rusko, je vse življenje govoril z močnim gruzijskim naglasom. Leta 1894 je stopil v duhovniško šolo pravoslavne cerkve v Tbilisiju, kjer je prvič prišel v stik z marksističnimi spisi. Leta 1898 se je včlanil v Socialdemokratsko delavsko stranko Rusije (SDAPR), zaradi česar so ga kasneje tudi izključili iz šole.

V času revolucije po letu 1905 je prevzel psevdonim Stalin, ki pomeni jekleni. Večkrat je bil zaprt in kar sedemkrat izgnan v Sibirijo, od koder pa se je vedno hitro vrnil zaradi poznanstev v tajni policiji.


Nekateri se ga še vedno spominjajo kot velikega zmagovalca nad nacistično Nemčijo, drugi pa kot enega najhujših tiranov v svetovni zgodovini. Prekomernost Stalinovega kulta osebnosti je že davnega leta 1956 ob 20-letnici komunistične partije obsodil njegov naslednik Nikita Hruščov, ni pa takoj odpravil Stalinovih zloglasnih gulagov niti se opravičil kmetom, ki jih je Stalinov režim skoraj popolnoma izstradal.

Da bo Stalinova smrt zagotovo spremenila razmere v Sovjetski zvezi, je bilo jasno takoj. Že časnik Pravda je, kot poroča francoski dnevnik Le Monde, v uvodniku 5. marca 1953 ljudstvo pozval, naj ne podleže paniki. Stalinovi dediči, ki so se sicer takoj po njegovi smrti začeli prepirati, so se v začetku strinjali glede tega, česa si niso želeli več - strahovlade, ki je toliko let visela nad njimi. Ena od prvih odločitev začasnega vodstva je bila rehabilitacija zdravnikov, katerih aretacija je januarja 1953 zaznamovala zadnje obdobje diktatorjeve preganjavice. Kljub temu so večino gulagov, kazenskih taborišč za prisilno delo, zaprli šele leta 1956.

Množične čistke

Stalin je množične čistke nad resničnimi ali možnimi nasprotniki revolucije, ki so bili v prirejenih sodnih procesih obsojeni na smrt ali poslani v gulage, začel izvajati v drugi polovici 30. let. Sovjetski politbiro je gulage (kratica za Glavno upravo poboljševalnih delovnih taborišč) uradno ustanovil aprila 1930, prve deportacije v taborišča v Sibiriji pa so potekale že v 20. letih prejšnjega stoletja. Kot piše Le Monde, je bilo v ta taborišča "za politično prevzgojo" poslanih od deset do petnajst milijonov državljanov Sovjetske zveze.

Gulag

Gulagi so v 30. letih zrasli po celotni Sovjetski zvezi. Glavna taborišča so bila postavljena na območju ledenih step Kolime na skrajnem vzhodu Sibirje, pa tudi na območju vročih step centralne Azije, od Belega do Barentsovega morja, od Moldavije do Sibirije. Njihov glavni cilj: prisilno delo s ciljem "politične prevzgoje".

Delovna sila v gulagih, ki ni bila zelo produktivna, je delala na megalomanskih gradbiščih, ki si jih je zamišljal Kremelj. Poleti 1930 je na primer 250.000 mož z golimi rokami kopalo skozi granitne skale, da bi zasnovali Belomorsko-Baltijski kanal, dolg 240 kilometrov. 30.000 jih je umrlo na tem delovišču, a kanal je bil neuporaben, saj ni bil dovolj globok. Gulaški zaporniki so izvajali ogromne nerazumljive projekte, številne druge pa začeli, a so jih morali kmalu opustiti. Med drugo svetovno vojno so nastali tudi v posebno dejavnost usmerjeni gulagi; v nekaterih so pridobivali uran, se ukvarjali s kemično proizvodnjo ali pridobivanjem jedrske energije.

Ko se jim je iztekla kazen v gulagih, so zapornike dokončno izgnali v odročne sibirske kraje, da ne bi mogli nikomur povedati svojih tragičnih zgodb. Pisatelj Aleksander Solženicin ocenjuje, da je bilo v gulagih zaprtih deset milijonov ljudi, zahodni preiskovalci pa govorijo celo o 15 milijonih. Po uradnih statistikah je bilo v gulagih ob koncu Stalinove vladavine zaprtih od 2 do 2,5 milijona ljudi. A te številke, kot piše Le Monde, ne zajemajo ljudi, ki so umrli med prevozom v taborišča niti deportirancev, ki so jih odpeljali v t. i. "območja posebne poselitve". Preseljevanje zapornikov iz enega taborišča v drugega je bilo pogosto, prav tako pa je bila v njih visoka smrtnost.

Gulag se je močno vtisnil v zavest sovjetske družbe. Z njim so se namreč vzpostavili temelji sovjetske gospodarske prakse - lažne statistike, poneverbe in sabotaže - ki je privedla do zloma planskega gospodarstva in njene dogme. Večino gulagov so zaprli po letu 1955, nekateri pa so ostali vse do razpada SZ.

Kolektivizacija kmetijstva

Med očitki, ki jih je danes deležen Stalin, so tudi posledice, ki jih je prinesla kolektivizacija kmetijstva. To je uvedel leta 1929, potem ko je leta 1927 že popolnoma odpravil zasebni sektor, leta 1928 pa začel izvajati program prve petletke, ki je prinesel pospešen industrijski razvoj. Sovjetskim kmetom, ki so jim boljševiki po revoluciji leta 1918 obljubili zemljo, je vodstvo v SZ deset let kasneje napovedalo neusmiljeno vojno. Kot je leta 1929 dejal Stalin, lahko le kolhoz, popolna kolektivizacija kmetijstva, prinese rešitev sovjetskemu agrarnemu vprašanju.

Režim je sicer z odpravo zasebnega sektorja že leta 1927 začel izvajati represijo na podeželju. Ljudje so soglasno glasovali za vstop v kolhoze, saj jim je grozila zasega lastnine ali izgon. Stalin pa je že takrat zahteval popolno likvidacijo kulakov, premožnejših kmetov, katerih nastanek je leta 1921 z uvedbo elementov tržne ekonomije omogočil Lenin. Kriteriji, s katerimi je Stalinov režim definiral kulake, so bili zelo ohlapni - šlo je za vse tiste kmete, ki so na primer najemali delovno silo, si sposojali kmetijske stroje in trgovali. Prve deportacije kulakov so se začele marca 1929 in so trajale vse do leta 1933. Deportirance so odvedli proti območjem tajge, daleč na daljni sever, kjer so živeli ali umirali v nemogočih razmerah.

Da bi izpolnili načrtovane kvote petletke, so oblasti uvedle pravo plenjenje žita. Med drugim so oblikovali brigade "dekulakizacije", ki so jih sestavljali revni kmetje in ki so dobili 25 odstotkov zasežene pšenice. Leta 1932 so oblasti sprejele zakon, ki je določal smrtno kazen ali dolgoleten zapor za vsakogar, k bi se dotaknil državne lastnine. Zakon je omogočil kaznovanje vseh tistih nesrečnikov, ki so zaradi lakote poskušali ukrasti klas ali dva pšenice. Med avgustom 1932 in decembrom 1933 je bilo zaradi tega obsojeni 125.000 ljudi, med njimi 5400 na smrt.

Nekatere ruske vasi so se v tistem obdobju popolnoma izpraznile, saj jih je obkolila vojska. Kmetje, ki niso imeli več dostopa do polj, so umirali, drugje jih je vojska ustrelila ali jih popolnoma izropala. Na podeželju je zavladala lakota. Od zahodne Ukrajine prek Rusije do Kazahstana je v popolni odrezanosti od sveta med letoma 1932 in 1933 zaradi lakote umrlo več kot sedem milijonov ljudi. Sovjetske oblasti pa so istočasno v tujino kljub temu izvozile ogromne količine žita "za potrebe industrializacije". Tragedija sovjetskega podeželja je imela velike posledice za kmetijstvo, ki je bilo celotno obdobje Sovjetske zveze zadnje v vrsti.

Stalin se je rodil kot Josif Visarionovič Džugašvili 21. decembra 1879 v kraju Gori v Gruziji. Pri petih letih mu je zaradi črnih koz umrl oče, mati pa je umrla leta 1937, stara 81 let. Leta 1894 je stopil v duhovniško šolo pravoslavne cerkve v Tbilisiju, kjer je prvič prišel v stik z marksističnimi spisi. Leta 1898 se je včlanil v Socialdemokratsko delavsko stranko Rusije (SDAPR), zaradi česar so ga kasneje tudi izključili iz šole.

Jekleni

V času revolucije po letu 1905 je prevzel psevdonim Stalin, ki pomeni jekleni. Večkrat je bil zaprt in kar sedemkrat izgnan v Sibirijo, od koder pa se je vedno hitro vrnil zaradi poznanstev v tajni policiji. Stalin je bil od leta 1922 do 1953 generalni sekretar sovjetske komunistične partije, po smrti Vladimirja Iljiča Lenina leta 1924 pa je zmagal v boju za oblast v takratni Sovjetski zvezi in si zgradil položaj neomejene avtoritete. Lenin, ki je, kot se je kasneje izkazalo, sprevidel Stalinove ambicije, je sicer za svojega naslednika predvidel Leva Trockija. Tega je nato Stalin dal odstraniti s pomočjo svojih privržencev in si zagotovil absolutno oblast.

Kot je pokazala pred kratkim objavljena javnomnenjska raziskava, kar 36 odstotkov Rusov meni, da je Stalin naredil "več dobrega kot slabega", nasprotnega mnenja je 29 odstotkov vprašanih, medtem ko se jih 34 odstotkov ni opredelilo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Harry on 05.03.2003 at 12:40:44

Zdej, če si že o Stalinu napisal, pol bi moral tudi o našem Titeju.

LP Harry

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 05.03.2003 at 21:15:15

Lepo da si me spomnil Harry :D
Prihaja tudi naš TITO

Title: :DRe: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 08.03.2003 at 19:32:15

se še spomnite tistih lepih cajtov ko smo hodili v šolo z rdečimi ruticami okrog vratu..imeli cel kup proslav,peli lepe pesmi,na glavi kapo z zvezdo,katero smo ponosno kazali okrog..ja nostalgija bi se temu lahko rekla..
Pa dajmo eno o Titeju :D,je tak Harry? ;)

[glb]TITO[/glb]

Rojen kot 7. Otrok v številni družini kmeta Franja in Marije roj. Javeršek.  V osnovno šolo je hodil v Podsredi in Kumrovcu; od jeseni 1907 do 23.9.1910 je bil ključavničarski vajenec v Sisku.  Kot ključavničarski pomočnik se je zaposlil v Zagrebu in se včlanil v Zvezo kovinarskih delavcev in Socialnodemokratsko stranko Hrvatske in Slavonije. Ker je brez uspeha iskal delo v Ljubljani ali Trstu se je zaposlil v mehanični delavnici v Zagrebu, kasneje pa v Strojnih tovarnah in livarnah v Ljubljani in v tovarni kovinskih izdelkov v Kamniku.  
Povezoval se je v socialistična delavska društva, hodil na predavanja in prebiral socilistično literaturo.  Vojsko je služil od jesni 1913 na Dunaju, nato v Zagrebu pri 25. domobranskem polku, kjer je s činom vodnika končal podoficirsko šolo.  V avgustu 1914 je bil na avstroogrsko-srbski fronti pred Beogradom, nato v Rumi, od januarja 1915 na fronti v Galiciji in v Bukovini.  Aprila 1915 je bil ranjen in prišel v rusko ujetništvo.  Trinajst mesecev se je zdravil v Svijažsku, nato pa bil v ujetnišekm taborišču v mestu Altair.  Ker je skupaj s 70 tovariši zavrnil vrnitev na fronto je ostal v ujetništvu do 1917, ko so ga rešili delavci v prvih dneh februarske revolucije.  Spomladi 1918 je zaprosil za sprejem v Rusko komunistično partijo in ostal v rusiji (Omsk) do 1920.  

Konec 1920 se je vrnil v Zagreb in postal aktiven član KPJ.  Sodeloval je pri razvoji sindikalnih organizacij, organizaicji demonstracij in se je moral leta 1928 umakniti v ilegalo.  Istega leta je bil na t.i. “bombaškem procesu” obsojen na 5 let robije, ki jih je prestal v kaznilnicah v Mariboru, Lepoglavi in Ogulinu.  Po izpustitvi je kmalu odšel v tujino (Dunaj, Moskva, Pariz) in od tam usmerjal partijsko dejavnost v domovini.  Ob priključitvi Avstrije fašistični Nemčiji je sredi marca 1938 ob neposredni nevarnosti napada, ki je grozil Jugoslaviji, v imenu CK KPJ napisal razglas Za mir, neodvisnost in svobodo, v katerem je opozoril na usodno povezanost jugoslovanskih narodov pri obrambi njihove svobode.  

Po okupaciji Jugoslavije (1941) je sprejel dolžnost vrhovnega komandanta in s tem prevzel najvišjo odgovornost za razvoj narodnoosvobodilnega gibanja tudi v vojaško-strateškem, taktičnem in organizacijskem pogledu.  Strategija, oblikovana na Titovih pobudah je vsebovala zamisel, da je treba partizansko vojskovanje, opirajoč se na lastne sile, razvijati v ljudsko osvobodilno vojno.  Po vzpostavitvi ljudske oblasti na ozemlju DFJ je Tito opravljal vodilne politične in državne funkcije:  bil je generalni sekretar KPJ in predsednik LF Jugoslavije, predsednik začasne ljudske vlade DFJ, minister za ljudsko obrambo in vrhovni komandant JA.  

L. 1953 je bil izvoljen za predsednika republike.  Sredi 50-ih let je z D. Nehrujem (Indija) in G.A. Nasserjem (Egipt) dal pobudo za zbiranje zunajblokovskih dežel na temelju aktivne in miroljubne koeksistence.  Iz tega se je razvilo gibanje neuvrščenosti kot samostojen dejavnik mednarodnih odnosov.  Sodeloval je na vseh konferencah šefov ali vlad neuvrščenih dežel od 1961 do 1979.  V Havani so mu za njegov prispevek k utrjevanju in obrambi neuvrščenih izrekli priznanje s posebno listino.  

Bil je častni član mnogih akademij znanosti in umetnosti v Jugoslaviji in drugih državah sveta.  Njegova pisna zapuščina obsega več kot 60 knjig.  Bil je trikratni narodni heroj, nosilec reda junaka socialističnega reda, reda zmage, reda Lenina idr. Najvišjih vojnih in mirodobnih priznanj Jugoslavije in številnih držav z vseh celin.  

Umrl je 4.5.1980 v Kliničnem centru v Ljubljani, pokopan je bil v Beogradu 8.5.1980 v Hiši cvetja na Dedinju.  Titovega pogreba se je udeležilo 209 delegacij iz127 držav.  

Zanima me kako mnenje imate vi o njem.

Lp

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 09.03.2003 at 21:28:29

Lepo si napisal tole o Titu, samo nekaj si pozabil.

Leta 1948 se je namreč uprl diktatu Stalina in resoluciji Informbiroja, s katero bi Jugoslavija dejansko prišla pod okrilje Sovjetske zveze in posledično v Varšavski pakt. To je bila takrat zelo pogumna odločitev, saj so Rusi že pošteno rožljali z orožjem na vzhodnih mejah.

Zaradi tega upora Stalinu je pridobil spoštovanje praktično vseh svetovnih politikov in to je tudi eden od razlogov, da je bilo toliko državnikov na njegovem pogrebu.

Mislim, da za politika niti ni bil tako zajeban tip. OK, bil je diktator, na vesti ima tudi preganjanje političnih zapornikov in Goli otok, kar so bile res svinjske metode.

Po drugi strani pa je ljudem priskrbel socialno in zdravstveno varstvo, kakršnega vrejetno ne bomo imeli nikoli več. Pravijo, da je vse to plačal s prekomernim zadolževanjem, kar je res. Res pa je tudi, da bi tudi v današnjem času verjetno znal izposlovati nove kredite, s katerimi bi pokrival stare itd. V zunanji politiki je bil zelo iznajdljiv in je znal prodajati obljube za dolarje. Je pač nategoval Američane, zdaj pa oni nategujejo nas.

Očitajo mu tudi nekaj, kar nikakor ne drži. Namreč, da je s tiščanjem jugo narodov v eni državi posledično zakuhal vojno. Po mojih izkušnjah iz tistih časov kakšnega sovraštva ni bilo čutiti. Vsaj Slovence so povsod po jugi lepo sprejemali, še posebej, zanimivo, v Srbiji. Tudi v Sloveniji smo imeli na splošno boljši odnos do 'južnjakov' v primerjavi z današnjim. Mislim, da so sovraštvo (ki je pred drugo vojno dejansko obstajalo) ponovno zanetili politiki, ki so prišli za njim.

Njegove metode nise bile ravno demokratične, ampak, ali so t.i. demokratične države kaj boljše. Ameriška demokracija je pobijala po celem svetu in v kratkem bo spet, Angleži so Indijce razstreljevali na topovskih ceveh, Francozi so svinjali po svojem imperiju, Nizozemci po svojem, Hitler je bil pa itak demokratično izvoljen. ::)

V glavnem ocenjujem Titovo vlogo bolj pozitivno, kot negativno, naši politiki bi se pa lahko učili od njega političnih spretnosti, namesto da samo kritizirajo njegovo obdobje. Tipa, kot je Rupel, bi Titi zaposlil kvečjemu kot snažilko na zunanjem ministrstvu, seveda, če bi mu prej spremenili spol...

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Harry on 12.03.2003 at 21:48:57

Če se spomnem tistih časov, nam je blo pravb lepo. Nisi smel govoriti proti državi, drugače pa je bil naš socializem kar cool. Imeli smo rock skupine, punk je laufal, skratka navadni državljani nismo občutili nobene diktature. Če primerjaš z SZ, Romunijo itd. smo bili carji.

Miro, mi malo bolj v letih ::), se še dobro spomnemo, a ne?

LP Harry

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by DylanDog on 12.03.2003 at 22:06:01

Dok je bilo Tita bilo je i shita   ;)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 14.03.2003 at 15:37:32


Quote:
Miro, mi malo bolj v letih , se še dobro spomnemo, a ne?


Ja, res...  :(

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Edi on 14.03.2003 at 15:45:33


wrote on 12.03.2003 at 21:48:57:
Če se spomnem tistih časov, nam je blo pravb lepo. Nisi smel govoriti proti državi, drugače pa je bil naš socializem kar cool. Imeli smo rock skupine, punk je laufal, skratka navadni državljani nismo občutili nobene diktature. Če primerjaš z SZ, Romunijo itd. smo bili carji.

Miro, mi malo bolj v letih ::), se še dobro spomnemo, a ne?

LP Harry


Harry, niti ne v letih, :) bolj v doživetih osebnih izkušnjah, ker jest sem glih vlak ujel. he he.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 14.03.2003 at 15:52:43

;D Očitno tudi jaz prihajam v leta, se še dobro spomnim starih dobrih časov. Kako lažje je bilo npr. nakupovati v trgovinah, si vedno takoj našel vsak izdelek, če je sploh bil na voljo, pa kolk zabave je bilo, ko so starši kavo čez mejo švercal, ... Pa nobene folšije glede avta, so tako vsi imeli fiče, stoenke, jugote in katre...LOL

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 15.03.2003 at 10:44:16


Quote:
Kako lažje je bilo npr. nakupovati v trgovinah, si vedno takoj našel vsak izdelek, če je sploh bil na voljo, pa kolk zabave je bilo, ko so starši kavo čez mejo švercal, ... Pa nobene folšije glede avta, so tako vsi imeli fiče, stoenke, jugote in katre...LOL


Ja, pa hrana je bila poceni, nihče ni bil lačen, službo si dobil takoj, ker si imel do nje pravico, zdravila na recept so bila zastonj (noben te ni jebal z nadstandardi in podstandardi), na dopust so hodili vsi, nihče ni ostal doma zato, ker ne bi imel denarja, vizo si rabil samo za par držav na svetu...

Vsaka medalja ima dve plati, kar je res, je res. Res pa je tudi, da nam sedaj, ko nismo več neuvrščeni, ni treba misliti s svojo glavo.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by himynameis on 15.03.2003 at 21:22:34

Poleg vseh dobrin, ki ste jih prišteli Titu, tudi ne gre pozabit slabosti. Koliko ljudi je dal ubiti, ki so bili proti njegovemu sistemu. Goli Otok. In ostale cvetke. Ne vem, koliko si je res vredno tega človeka zapomnit.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 15.03.2003 at 21:55:39

Saj pravim, da je bil za politika kar dober. Kakšni so pa politiki, pa je drugo vprašanje...

Tile naši pingvini bi za svojo rit celo Slovenijo pobili, ne samo poslali na Goli otok, seveda, če bi jim Bush za to žegen dal.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by himynameis on 15.03.2003 at 21:59:07

Jaz sem mnenja, da si ni nobenega morilca vredno zapomniti. To dejanje človeka v momentu razvrednoti za vse, kar je že dobrega naredil v preteklosti. Pa ni pomembno, kako dober politik je - to je tudi glavna vrednota kapitalistov. Tito ni bil dosti boljši od Busha.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by b5 on 15.03.2003 at 22:08:32

Tu bi postavil vprašanje:"Ali ima bog enako rad mati Terezo in Hitlerja?"

??? ??? ???
Ima.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by himynameis on 15.03.2003 at 22:19:54


b5 wrote on 15.03.2003 at 22:08:32:
Tu bi postavil vprašanje:"Ali ima bog enako rad mati Terezo in Hitlerja?"

S tem hočeš reči, da naj nam Hitler ostane v prijetnem spominu?

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by b5 on 16.03.2003 at 07:26:19

To je odvisno od vsakega posameznika....
Lahko pa preberete pogovor z bogom, da se ne bomo zapletali v neskončno dolge pogovore o teoriji nevem kva...

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 16.03.2003 at 13:16:19


Quote:
Tito ni bil dosti boljši od Busha.


No, vsaj debil ni bil.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 06.04.2003 at 22:39:12

[glb] NIKOLA TESLA[/glb]

(1856-1943)
 

Rodil se je 9. julija 1856 v Smiljanu pri Gospiču (Hrvaška), kot sin srbskih staršev. Po končani realki v Karlovcu se je leta 1878 vpisal na visoko šolo v Gradcu. Najbolj so ga zanimali predvsem naravoslovni predmeti, še najbolj pa fizika in astronomija. Posebno pozornost je posvečal fizikalnim poskusom, ki jih je potem doma ponavljal s pripravami, ki si jih je izdelal sam. Bil je bolj šibkega zdravja, kar ga je nekoliko oviralo pri normalnem šolanju. Poleg domače podpore mu je študij v tujini omogočila tudi štipendija. Ko je ta usahnila, je za eno leto prekinil študij, da bi si pridobil sredstva. Prvo zaposlitev je dobil leta 1881 pri neki telefonski družbi v Budimpešti. Tukaj je dokončno rešil problem večfaznega izmeničnega motorja. V nekem avtobiografskem spisu pripoveduje, kako mu je nekega dne v februarju 1882 leta na sprehodu v parku naenkrat šinila odločilna zamisel za dolgo iskano rešitev. Ustavil se je in svojemu prijatelju - sprehajalcu začel risati v pesek kroge, ki so predstavljali delovanje motorja in jih razlagal kot končno rešitev motorja, o katerih je zadnje čase razmišljal. Ker ni nikjer (v Budimpešti, Parizu, Strassbourgu) našel strokovnjakov, ki bi mu pri izumu pomagali do realizacije, je z zadnjim denarjem leta 1884 odpotoval v Ameriko, kjer se je zaposlil pri Edisonu. Med njima so se pojavili nesporazumi, ker se je Edison zanimal samo za enosmerni tok, medtem ko je Tesla pripisoval izmeničnemu toku čedalje večji pomen in možnosti za razvoj in uporabo v praksi. Tesla je zapustil službo pri Edisonu, ker pa je napočila gospodarska kriza, si je moral nekaj časa služiti kruh tudi s težkim kopaškim delom. Na srečo ga je neka skupina finančnikov sprejela v podjetje za izdelavo obločnic. Tukaj je kmalu prijavil sedem patentov za izboljšanje konstrukcije obločnic. Toda tudi tukaj niso kazali prav nič zanimanja za Teslov novi motor, zato jih je leta 1886 zapustil. Kmalu je našel družabnike, s katerimi je leta 1887 ustanovil "Teslovo elektriško družbo" s primernim laboratorijem, v katerem je lahko zgradil in tudi že preizkusil svoj novi izumljeni motor. Sredi velikega dela ga je zadela velika nesreča, saj je v njegovem laboratoriju izbruhnil požar, ki mu je uničil dragocene aparature, stroje, načrte in modele njegovih izumov in bogato knjižnico. Tesla je zgradil nov laboratorij in nadaljeval s poskusi. Znani izumitelj in tovarnar Georg Westinghouse je od Tesla odkupil vse patente o večfaznem sistemu z ustreznim motorjem, generatorjem in transformatorji ter takoj začel tudi izdelovati Teslove stroje za večfazni tok. Seveda je ta izum naletel na množico težav in velik odpor. Ena od poglavitnih težav je bila v tem, da še nikjer ni bilo večfaznega sistema, na katerem bi te motorje lahko priključili. Tudi Edison je delal težave, saj se je boril proti uvedbi novega sistema, da bi zavaroval pred njim svoje enosmerne centrale. Teh je bilo v New Yorku in drugih mestih nekaj tisoč in so mu nosile kar lepe dobičke. Trajalo je precej let, da se je večfazni sistem uveljavil. K temu pa so pripomogli trije pomembni dogodki:

elektrotehniška razstava v Frankfurtu leta 1891
svetovna razstava v Chicagu 1893
pomembna in končna odločitev komisije za izkoriščanje Niagarskih slapov, da bi v ta namen izkoristili Teslov predstavljeni večfazni sistem.
Po ugotovitvi, da so izgube električne energije manjše pri višjih napetostih, je Tesla izdelal transformator, s katerim je na eni strani daljnovoda napetost zvišal, na drugi strani pa spet znižal na uporabnikovo potrebno višino.

Pomembno je tudi obdobje 1896 do 1914, v katerem je Tesla patentiral celo vrsto izumov, s katerimi je postavil temelj današnji radiotehniki. V Coloradu je postavil oddajno postajo za 200 kW. S te postaje mu je uspelo oddajati brezžične brzojave na razdalje tudi do l 000 km, na razdaljo 40 km pa je prižigal 200 žarnic. Pomembno je tudi leto 1898, ko je uspešno izvedel poskus daljinskega krmiljenja ladjice, ki jo je vodil iz oddaljene postaje na bregu jezera blizu New Yorka. Ta poskus je vzbudil v svetu veliko zanimanje in odmev, šteje pa se tudi za prvi primer brezžičnega krmiljenja.

Tesla je bil zagnan in izredno uspešen znanstvenik, raziskovalec in konstruktor, saj je patentiral okoli 700 izumov in zamisli. Pri tem mu ni šlo za osebno bogatenje, temveč le za napredek tehnike v službi človeka. Izkupiček od svojih patentov je vedno vlagal v nove poskuse. Sprejel je tudi najvišje odlikovanje ameriškega inženirskega združenja, Edisonovo zlato medaljo.

Umrl je v New Yorku, 7 januarja 1943 leta dokaj reven in osamljen. Vso njegovo dragoceno, obsežno literarno zapuščino so prenesli v tedanjo Jugoslavijo, kjer je shranjena v muzeju Nikole Tesle v Beogradu. Leta 1956, ob stoletnici Teslovega rojstva, je mednarodna elektrotehnična komisija sklenila uporabljati ime "TESLA" za enoto gostote magnetnega polja, kot zahvalo in priznanje Tesli za vse njegove napore in uspehe na tem področju.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 10.04.2003 at 15:00:38

[glb]Sadam Hussein[/glb]

Hussein se je rodil 28. 4. 1937 v mahni vasi blizu Tikrita, ki je približno 100 milj severno od Baghdada. Vzgojila ga je vdovela mati in drugi sorodniki. Po izjavi osebne Husseinove tajnice, je Husseina zlorabljal očim Ibrahim Hassan in ga prisil, da je kradel ovce in kure, da je lahko prodal naprej.
Leta 1955 pri 18. Letih se je Hussein preselil v Baghdad k materinemu bratu Khayrallah Tulfahu. Pri osemnajstemu letu starosti se je hotel vpisati na Baghdadsko vojaško akademijo. Na žalost ga zaradi slabih ocen niso sprejeli, zato se je zacel ukvarjati s politiko. Pridružil se je stranki Baath, kjer se je vzpenjal po lestvici zelo hitro. Leta 1959 je pomagal organizirati atentat na predsednika Iraka Abdula Karim Kassema. V atentatu sta bila ranjena oba in Hussein je odletel v Kairo kjer je štiri leta študiral pravo.
V Baghdad se je vrnil leta 1963, kjer je delal kot zasliševalec in mucitelj v »Palace of the End«. Hussein se je hitro povzpel po cinih, zaradi izredne uspešnosti kot mucitelj. Leta 1964 so Husseina zaprli desnicarski vojaški oficirji, ki so nasprotovali, da bi Baath stranka prevzela oblast. Hussein je leta 1966 zbežal iz zapora in vzpostavil v Baath stranki interni varnostni sistem imenovan Jihaz Haneen. Leta 1968 je Hussein postal pomocnik direktorja v Revolutionary Command Council, zadolžen za interno varnost. Na svojem položaju je Hussein vzpostavil ogromen varnostni sistem in imel je vohune in informatorje povsod v krogih oblasti v Iraku. Medtem si je Hussein zacel nabirati bogastvo. On in njegove družina so zaceli nadzorovati državno olje in druga podjetja. S pomocjo svoje varnostega sistema in mnogih morilcev, je Hussein prevzel nadzor nad vecjim delom vodilnih poslov. Leta 1978 je Saddam zacel sodelovati z drugimi arabskimi nacijami. Predsednik Bakr naj bi vodil federacijo z Assadom kot pomočnikom. Hussein tega ni mogel dovoliti, da se to zgodi, zato je zacel prepricevat predsednika da odstopi. Še enkrat s pomocjo sorodnikov in varnostnega sistema je Hussein dosegel svoj cilj. 16. 6. 1979 je Bakr odstopil, uradno zaradi zdravstvenih problem v bistvu pa je bil žrtev Husseinovega notranjega politicnega boja. Vodilni Shiite in dvajset drugih so Hussein in pomocniki sistematicno ubili. V naslednjih nekaj dneh so ubili še 450 drugih vojaških oficirjev in ministrov. To je Husseinu zagotovilo moc v Iraku.Leta 1980 je Irak napadel Iran in zacel osemletno vojno proti sosedom on domu Shiite muslimanov. Zaradi tega, ker so se pokazali Shiiti kot grožnja Husseinovemu diktatorstvu. Leta 1988 po milijonih ubitih Irak in Iran skleneta premirje. V letu 1984 je že 1,5 milijona iracanov podpiralo Husseina in Baath stranko. Hussein je še naprej poveceval svoj varnostni sistem in vojsko. Strankin sistem je ustanovil vrsto državnih organizacij da bi kontroliral in manipuliral z prebivalci Iraka. Statistične analize kažejo, da je 15% vseh Iracanov ali pa družinski clan ali sorodnik zaposlen v državi ali vojski. Stranka in ljudje so postali eno. Husseinovo zavzemanje oblasti je bilo koncano.
Hussein je uspel preživeti kljub veliki izgubi svoje vojske, velikega psihološkega poraza in izgube kontrole nad severnim in južnim delom Iraka. Njegova odpornost je neverjetna in do zdaj se je uspel izogniti zavezniški moci, ki bi ga radi odstavili iz predsedniškega mesta v Iraku. Hussein je mož z velikim ponosom. In je utrjen z zgodovino in kulturo Iraka.





Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by himynameis on 10.04.2003 at 15:21:11

Bi še kdo Hitlerjev biograf spisal? Pa Stalinov. ;D

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 10.04.2003 at 15:36:30


Quote:
Bi še kdo Hitlerjev biograf spisal? Pa Stalinov.

Stalinov je že gor,Hitler pa še pride na vrsto ;),
himy lahko pa ti o sebi eno napišeš ;D

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by himynameis on 10.04.2003 at 15:37:25


Ziby2 wrote on 10.04.2003 at 15:36:30:
himy lahko pa ti o sebi eno napišeš ;D

Najprej ti o sebi. ;)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 10.04.2003 at 15:48:05

Rodil sem se leta 1912 v prelepi vasici z imenom Račji dol.Ko sem bil mali me je mama pretepala,brat večkrat na dan posilil,ampak še vedno gledam na svet s polno mero optimizma....

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by himynameis on 10.04.2003 at 16:24:44

Rodil sem se na moj prvi rojstni dan v svojem rojstnem kraju. Ko sem prvič zagledal ta svet, si nisem mogel pomagat, kot da se zjokam in zderem na ves glas, v upanju, da me bo mogoče le kdo slišal in odpeljal nazaj, od koder sem prišel. Ker se to ni zgodilo, sem z jokanjem po kakšnem letu prenehal, saj sem ugotovil, da sploh nima smisla, ker je itak vsak prezaposlen sam s sabo, da bi se imel poleg tega še čas ukvarjati z mano in mojimi problemi. Tako sem se od teh ljudi že v rani mladosti naučil, da če sam ne bom poskrbel za svojo rit, tud noben drug ne bo, ker je itak vsakemu le mar za svojo. Danes pa mi seveda kar dosti ljudi zameri, ker sem baje poln pesimizma in jim to ne gre prav rado skozi prebavo. ;)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Devi on 10.04.2003 at 17:04:51

Še en človek, ki ga po moje ne bi smeli pozabit.... dr. Albert Schweitzer.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Valentina on 14.04.2003 at 12:33:12


"We will never forget Him!"


Him, se te itak ne da pozabit.


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 11.05.2003 at 16:47:41

[glb]Giovanni Jacopo Casanova de Seingalt [/glb]
(1725-1798 )
je bil avanturist iz Benetk in njegovo ime služi za primer hiperseksualnega moškega. Casanova je s prevaro dobil aristokratski vzdevek "de Seingalt", ki mu je služil kot pomoč pri osvajanju žensk in impresioniranju moških. Najbrž vse, kar se ve o tem razuzdanem moškem, izvira iz njegovih zloglasnih spominov. Napisal jih je v svojih poznih letih, takrat ko spomin že bledi, domišljija pa dobiva krila. Njegovi "Memoari" ga opisujejo kot moškega, ki je osvajal s humorjem, čarom in inteligenco s karakterističnim, privlačnim obrazom. Ko je bil star 16 let, je pridobil pravniški naziv in odšel v posteljo s prvo prostitutko – "lepo deklico, staro 13 let", srečal je največje ume svojega časa, boril se je z najboljšimi mečevalci, obral je vsa casina in razdevičil vsako drugo devico v Italiji in Franciji.

Lahko, da se je pretirano hvalil, vendar je bil človek z neobičajnim spolnim apetitom; njegovi opisi in imenovanja najmanj 116-ih osvajanj dajejo verodostojnost mnogim njegovim trditvam. Spolne odnose je imel brez predsodkov glede na leta ali družbeni položaj; ženske od 9. do 70. leta starosti, vseh družbenih razredov, so podlegle njegovi privlačnosti. Niti tabu incesta ni oslabil njegovega čara: imel je spolne odnose z najmanj eno od svojih nelegitimnih hčera. Vse so bile, kot trdi, hvaležne za spolne usluge.

Sindrom, kateremu posodi Casanova svoje ime, je znan tudi kot "donjuanizem" (imenovan po don Juanu, izmišljeni osebi), hiperfilija ali hiperseksualnost. Moški s tem sindromom razumejo ljubezen kot prisilno igro, ki se igra z veliko partnerji, da se zmanjša posvečanje samo enemu. Ženske so v igri objekti in brazgotine na okvirju postelje. Praksa je te moške naredila očarljive in vljudne, ki pa izgubijo interes za žensko, takoj ko jo osvojijo; tako kot je vedno počel Casanova.

Hiperseksualnost se povezuje z manično depresijo, psihopatijo in pomanjkanjem sposobnosti navezovanja in navezanosti v otroških letih. To je kemijsko povezano z nizko ravnijo glavnih metabolizatorjev nekaterih nevrotransmiterjev, ki se imenujejo monoamin-oksidi (MAO), ki so bili odkriti v marsikaterih psihopatskih obnašanjih. Življenje Casanove ponuja mnogo dokazov za te trditve. Po vsej verjetnosti je bil rojen kot nezakonski otrok, starša pa sta bila igralca, ki sta ga po prvem letu starosti zapustila. Glede na pomembno navezovanje v zgodnjih letih za kasnejše zdravo ustvarjanje odnosov je enostavno razložiti, zakaj ni bil sposoben ustvariti resne trajne zveze. Njegovo pomanjkanje zaupanja in občutka odgovornosti, marsikatera deviantna dejanja, pogosto izraženo pomanjkanje kesanja in obžalovanja so vsekakor karakteristični za psihopatsko osebnost. Njegova lahkomiselna zanemarjanja in neomejena energija so se izmenjavali s "črno žalostjo" (depresijo), za katero trdi, da je trpel. To pa so indikacije za sindrom manične depresije. Vsi ti sindromi so povezani z nizko stopnjo MAO.

Casanova je svojih zadnjih 14 let preživel kot knjižničar pri grofu von Waldstein v gradu Dux na Češkem, kjer je tudi napisal svoje spomine. Umrl je v pravočasni pobožnosti ("Živel sem kot filozof in umiram kot kristjan.") in na ta način izkoristil najboljše od obeh svetov.


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 12.05.2003 at 19:32:12

[glb]HANS CHRISTIAN ANDERSEN [/glb]
(1805 - 1875)  

H. C. Andersen se je rodil 2. aprila 1805 v mestu Odese na enem izmed danskih otokov. Njegov oče je bil skromen čevljar, ki je tako malo zaslužil, da je družina morala stanovati v eni sami sobi. Hans se je že v otroških letih silno rad prepuščal sanjarjenju; večkrat se je cele ure igral gledališče. Četudi se je zdel deček sila preprost, je revnemu čevljarju pomenil dragoceni dar. Imel ga je zelo rad in vlival mu je veliko upanja. Bila sta nerazdružljiva, Hans pa je bil najbolj srečen, kadar se je lahko z očetom sprehajal po polju.

Čevljar je umrl, ko je bil Hans star komaj enajst let. Odslej je morala mati skrbeti za otroka. Mislila je, da bo šel po očetovih stopinjah in se odločil za kako obrt, pa je imel deček vse drugačne želje. Hotel bi biti pesnik in igralec. In res, kadar koli se je v kraju ustavila kaka potujoča skupina, se je smukal okrog odra, ker bi rad izkoristil priložnost in igral z njimi. Neka družina se ga je usmilila, dali so mu vlogo statista. Toda, ko se je pojavil na odru, so se mu gledalci nasmejali, ker je bil tako neroden.

Mati se je odločila, da pošlje sina v uk k nekemu krojaču, toda on jo je preprosil, da ga je poslala v Koebenhaven. Nerada mu je ustregla, toda štirinajstletnik je bil trden in je šel na pot z nekaj drobiža v žepu in brez izkušenj in prijateljev. Ko je prispel v veliko mesto, se je nameril naravnost v upravo kraljevega gledališča, da bi tam povedal, kako silno si želi postati igralec. Nadel si je celo postati operni pevec. V upravi pa so se ljudje le glasno smejali suhljatemu in nerodnemu dečku, kakor so se mu že nekoč ljudje v rodnem kraju.
Andersen je ostal popolnoma sam in brez denarja. Potikal se je po ulicah, bil je hudo lačen. Na srečo se ga je Jonas Collin iz uprave kraljevega gledališča le usmilil in mu omogočil šolanje. Toda Hans je bil slab in len učenec in tako se je zanj začelo pet najmračnejših in žalostnih let v življenju. Zaradi čudaškega vedenja se mu je smejal ves razred, učitelji pa so se nanj jezili, ker se je slabo učil in po njihovem mnenju samo zapravljal čas s pisanjem pesmi. Prav nič niso skrivali pred njim očitnega nezadovoljstva.
Leta 1827 so mu dovolili, da se je vrnil v Koebenhaven, kjer je poskušal srečo skoraj v vseh literarnih zvrsteh. Pisal je pesmi, romane, potopise - vse brez uspeha. Neko njegovo igro so končno uprizorili v kraljevem gledališču z malo večjim uspehom. Ko je bil star 28 let, je Andersen prvič odpotoval v tujino. Poslej je le malo časa zdržal doma. Objavil je zbirko zgodb o svojih potovanjih in začel pisati roman. Kamor je prišel, je sklepal prijateljstva, najsrečnejši pa je bil v družbi z otroki, katere je dobesedno očaral z mnogimi zgodbami.  
Končno je danski kralj odobril Hans Andersenu majhno pokojnino, tako je bil pisatelj prvič brez denarnih skrbi. Začel je pisati tudi pravljice, kakršne je pripovedoval svojim malim prijateljem, in sam ni mogel verjeti, da so njegove zgodbe o vilah všeč tudi odraslim. Pisatelj je še zmeraj rad potoval in pisal. Slava mu je začela rasti in radi so ga sprejemali najslavnejši ljudje. Čeprav je rad sprejemal priznanja pomembnih osebnosti, se je še najbolj razveselil, kadar je slišal otroke, ki so na ulici vzklikali: "Poglej, veliki Hans Andersen!"
Njegova prva knjiga vilinskih zgodb je bila objavljena leta 1835, kmalu po njej pa so se zvrstile zbirke ena za drugo, do zadnje, ki je izšla leta 1872. Tedaj je bil Andersen star že sedeminšestdeset let. Nekega dne je padel s postelje in se poškodoval. Poslej ni bil nikoli več zdrav; umrl je 4. avgusta 1875. Pisatelji največkrat niso zanesljivi sodniki o svojih delih in tudi Hans Andersen pri tem ni bil izjema. Računal je na slavo s svojimi pesmimi, igrami in romani in je na začetku gledal na svoje pravljice kot na drobnarijo, ki bo zadovoljila samo otroke.

Čas pa je pokazal, da se je temeljito zmotil. Njegova druga dela so popolnoma pozabljena, pravljice pa so še vedno žive in le malo kateri otrok jih ne pozna. Pred smrtjo je marljivo proučeval basni in pravljice iz starih časov. Andersen je pripovedoval zgodbe vse življenje, toda šele v poznejših letih je spoznal bogastvo pravljičnega sveta, ki se je ohranjal v izročilu iz roda v rod. V tem pa je največji delež Hans Christiana Andersena.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ten-nej on 18.05.2003 at 11:10:14

Na današniji dan pred 23 leti se je pri svojih 23 od tega sveta poslovil


Ian Curtis


pevec skupine Joy Division


slava mu!


1976
Joy Division saw the light after a Sex Pistols concert was held at the Free Trade Hall (Manchester). Peter Hook, Bernard Sumner and Terry Mason attended this gig, as well as Ian Curtis, whom they met there.

After a few days, Peter Hook (bass), Bernard Sumner (guitar) and Terry Mason (drums) decided to put an add in order to find other people wanting to create a band. Ian Curtis simply answered to them and became the band’s singer.

They called their band Warsaw, derived from the song Warszawa (Warsaw in Polish) from David Bowie’s Low album.


1977

On the night prior to give their first concert, Terry Mason left Warsaw (became its manager). Tony Tabac replaced him. But after about one month, he also left (he was outmoded and unreliable). Finding a drummer was not that easy; Warsaw dithered with drummers. Steve Botherdale followed, stayed for one month too, then left Warsaw too (because both Peter Hook and Bernard Sumner didn’t like his personality).

Finally in August 1977, Steve Morris joined in, so the line-up was complete.

Their first song to be recorded (live at the Electric Circus) was At A Later Date (on Short Circuit 10"), on October 2nd 1977.

December saw the recording of the An Ideal For Living EP (Pennine Sound Studios, Oldham) (which was released later under the name Joy Division).


1978

In November 1977, Warsaw Pakt (of London) had released their first album. Warsaw decided to change their name, as they didn't want to be mistaken for Warsaw Pakt. In January 1978, they changed their name into Joy Division.

In April 1978, they met Rob Gretton at the Stiff Records test/Chiswick Challenge at Rafters (Manchester). He liked their performance and introduced Joy Division to Tony Wilson, a well-known presenter on Granada TV.

From May 1st to 4th, Joy Division recorded material for their debut-album (Arrow Studios, Manchester), which was finally never released, as one of the producers (John Anderson) put synths on the final mix, and Ian Curtis didn’t like it at all. Soon after Rob Gretton took over as manager.

In June, Joy Division played together with several other local bands on the opening of Tony Wilson's club The Factory (Manchester). Peter Saville designed the poster for the concert (as well as quite everything to be released by Joy Division later on). Around that time, Tony Wilson and Alan Erasmus started up the Factory Records label and signed Joy Division in October. The music press started to take notice of the band.

On September 20, the band appeared on the Granada Reports program (Granada TV) and performed Shadowplay. On October 11, they recorded (Cargo Studios, Rochdale) two songs for the A Factory Sample compilation EP. On December 27, they played their first concert in London, at the Hope And Anchor in Islington.


1979

On January 31 1979, DJ John Peel did a session with the band (BBC studio, Maida Vale, London), broadcasted on February 14. On March 4, they played support for The Cure at the Marquee (London).

In April 1979, they recorded Unknown Pleasures (Strawberry Studios, Stockport) with producer Martin Hannett, who became the fifth member of Joy Division, and was released in June. In three years, it sold 100 000 copies.

On July 20, the band made its second TV appearance, on the What's on? program (Granada TV), and performed She's Lost Control. At Scala Cinema (London), Factory organized Fac 9 on September 13, a showing of a Joy Division film No City Fun. Two days later, Joy Division made their last major television appearance on the Something Else program (BBC 2). Ian Curtis made a great impression on the audience with his obsessive robotic movements during Transmission and She's Lost Control. On October 27 and 28 1979, they were taped on video during their concerts at the Apollo Theatre (Manchester), later released on Here Are The Young Men.

In November, Joy Division were offered a one-million-dollars contract for distribution in America and participation in a series of videos, but the band never answered their offer. They neither did when the offer was reproposed in May 1980 with more favourable terms for Joy Division! On 26th, they recorded (BBC Studios, Maida Vale, London) their second Peel session. The show was broadcasted on December 10th. The weird thing is that Love Will Tear Us Apart wasn’t available anywhere, except live at Joy Division concerts, and it became the best know not-recorded song in Britain.


1980

In March 1980, Sordide Sentimental released the Licht Und Blindheit 7" (w/ Atmosphere and Dead Souls), a limited edition of 1578 numbered copies, produced by Martin Hannett. Both songs were recorded (Cargo Studios, Rochdale) in October 1979. Closer (Britannia Row Studios, Islington, London) and Love Will Tear Us Apart (Pennine Sound Studios, Oldham) were recorded in March.

On May 2nd, the band played in Birmingham what would be their last concert. This concert was taped as it should have been used for a video project, which was never released finally. This concert can be heard on Still though.

Joy Division were supposed to leave on May 19 for their forthcoming American tour. But Ian Curtis ended his life on May 18. He was hanging is his kitchen when Deborah (his wife) found him. He left Deborah and little baby Natalie behind him. Deborah got re-married in 1982 and had another child, Wesley.


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Stojan on 23.05.2003 at 13:21:08

Glede Konfucija. Tole sem našel na internetu, kjer je opisan čas v katerem je živel. Močno spominja na nekaj kar poznam. zgodovina ni brez smisla za ironijo. Čakam novega Konfucija.

According to writings of the era, the days in which Confucius lived were, compared to the past, a time of moral chaos, in which common values were widely rejected or simply disregarded. Crime was on the rise, with robbery and theft increasing in the countryside and murder a serious problem in the cities and at court; there was a general lack of interest in trying to reintegrate criminals into society. The gulf between rich and poor was broad and growing, with the rich living extravagantly in enormous mansions while an abundance of food somehow failed to reach the hungry who needed it. Government was routinely corrupt and distrusted by the people, who didn't fail to observe the lack of productivity among the rich and powerful: as the chronicler Shu Xiang noted, "The ministers never go out to work in the field."

The economy was changing as well. The productive class -- mostly farmers -- was shrinking, while the mercantile sector was growing. The marketplaces were flooded with goods described as being costly and of "no real utility." Part of the growing middle class was a sector of scholars, who had great difficulty finding employment.

While reformers such as Confucius existed, they were a minority: society was dominated by pessimists and conservatives. Pessismists -- perhaps predecessors to today's millennial survivalists, militiamen and "patriots" -- withdrew from society in disillusionment, convinced that the social order was irreparably corrupt and resistant to reform and that the best thing one could do was to look after one's own. Conservatives were either ordinary people wrapped up in their own lives and indifferent to social and political problems or men of society with good reputations and a vested interest in maintaining things as they were, determined to block social reform and new ideas wherever they popped up; although the latters' own private conduct was generally unimpeachable, in the public sphere they were fierce defenders of an unpleasant status quo.

Sound familiar? It certainly should. It's worth noting, however, that even in such apparently barren philosophical ground, Confucianism not only took root, it flourished, eventually transforming Chinese society with its values and dominating it for centuries.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ten-nej on 24.07.2003 at 14:10:53



V nedeljo 20. 7. je minilo 30 let od tragične smrti borčevske legende Bruce Lija.

Udri Brus Li:
http://www.bljesak.info/modules.php?name=Downloads&d_op=getit&lid=18


(spomenik mu bodo pa postavili kar v Mostarju)
http://www.bljesak.info/modules.php?name=News&file=article&sid=2786
http://www.htnet.hr/showtime/film/page/2003/07/23/0132006.html

uživajte!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Jst on 25.07.2003 at 00:09:21

Rajnpreht II Brestaniski

Kar se mene tice je bil on totalen model. Tipicen predstavnik srednjeveskih pretepacev.

Rezidenco je imel v gradu Brestanica, ki je bil prvic pisno izprican leta 895, ko smo bili Slovenci zgolj pleme od nog do peta in se kolikor toliko konco zacel domace pocutit tukaj, kjer smo danes carji.

Leta 1452 je postal v Rimu vitez. Stiri leta kasnjeje je branil cesarski Otenburg pred najmeniki Andreja Baumkircherja. V letih 1461-62 je pomagal cesarju Frideriku IV v bojih pri Dunaju.
Ker se je skoz tolkel po bojiscih Evrope in turnirjih si je pri domacih plemicih sposojal na veliko denar in tudi prodajal svoja posestva. Ampak, pustmo to...
Izredno se je izkazal v bojih s Turki. Imel je cast spremljati habsburskega princa v Burgundijo leta 1478.
Leta 1485 ga je cesar postavil za vrhovnega glavarja na Stajerskem, Koroskem in Kranjskem.
Za bojne zasluge v Belgiji v letih 1488-89 ga je cesar obdaril s gospostvom Pliberk in Bistrica ter z naslovom dvornega marsala.
Leta 1491 je postal cesarjev vrhovni vojni poveljnik.
Ma, se mi niti ne da vec nastevat kaj vse je dobil od cesarja v dar za svoje nadaljne bojne zasluge. Naj samo recem, da so bila vse to posestva in pravne pravice na slovenskem etnicnem ozemlju.
No, na stara leta je postal leta 1497 se cesarjev svetnik in leta 1502 stajerski vicedom.
Med drugim je v Laskem leta 1497 sprozil delovanje toplic.
Umrl je leta 1505, seveda ne v domaci postelji, temvec na poti v Salzburg.

Ce bi imeli taki mozje kot je bil Rajnpreht II nacionalno pripadnost, bi bila verjetno zgodovina Slovenije kot drzavne tvorbe dejansko drugacna. Vsekakor bolj krvava.

Npr. tako so  Visnjegorski grofje okoli leta 1200 za vedno pripojili slovenskemu etnicnemu ozemlju Belo krajino, ki je predtem pripadala Ogrom in s tem Hrvaski, ki so ji ti vladali takrat.

No, Rajnpreht je bil predvsem najemniski vojak, ki se je bojeval, kjer je bilo potrebno, bil je fevdalec in pa Svaba.
Verjetno ni znal niti besedice slovensko.

Tolk, da prizemljim morebitna domoljubna custva. Ampak vseen, rodil, odrascal, pa rezidenco je pa le imel pri nas.  



Lp
Jst

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by veronika on 25.07.2003 at 09:20:45

Rudolf Maister
kaj več pa ne vem o njem, sam ga res ni za pozabt  ;)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ziby on 29.07.2003 at 21:54:39

[glb]Bruce Lee[/glb]
(1940-1973)

Bruce se je rodil 27. novembra 1940 v kitajski četrti San Fracisca kot drugi sin Lee Hoi Chuena, popularnega igralca kitajske opere iz Hong Konga, ki je bil z ženo Grace na turneji po ZDA. Mati, ki je bila pol Nemka in katoličanka, mu je dala ime Lee Yuen Kam, kar pomeni Zaščitnik San Francisca, saj je slutila, da se bo nekega dne njen sin vrnil v svoje rojstno mesto. Sestra v bolnišnici pa je predlagala njegovo angleško ime Bruce, vendar ga v družini niso uporabljali vse dokler se ni vpisal na La Salle College v Hong Kongu. Doma so ga vedno klicali Sal Fon (to je žensko ime). Gospod in gospa Lee sta namreč izgubila svojega prvega sina, zato sta Bruca po kitajski tradiciji klicala z ženskim imenom, da bi zmedla duhove, ki bi lahko ukradli dušo njunega drugega sina. Rojen v letu in uri (6˙00 - 8˙00 zjutraj) zmaja, kitajskem astrološkem znaku, v katerem so se rojevali in umirali samo največji mojstri borilnih veščin, je Bruce kmalu dobil vzdevek Lee Siu Lung ali Mali zmaj. S tem imenom je postal zelo znan po Aziji.

Otroška in mladostniška leta je preživel v Hong Kongu, kjer si je kot igralec nabral prve izkušnje. Posnel je številne filme, ki pa niso sodili v žanr borilnih veščin. Do svojih osemnajstih let je igral v kar dvajsetih filmih. Med najbolj znane sodijo Deček Cheng in Sirota Ah Sam. Že takrat so ga njegovi vrstniki naravnost oboževali. Bil je zabaven, zmeraj pripravljen za šalo (in pretep) ter nenehno obdan s šopkom lepotic. Manj znan je podatek, de je bil Bruce izvrsten plesalec ča-čaja in je pogosto zmagoval na plesnih tekmovanjih.

»Bruce je rad delal pozno ponoči ali pa je vstal zelo zgodaj, da je šel ven s prijatelji,« se spominja njegova mama, »včasih sem ga zbudila tudi ob dveh zjutraj, saj so prijatelji prišli že ob tej uri z avtom ponj. Skočil je pokonci, si obul čevlje in previdno odšel. Prav tako se mu ni bilo težko vstati iz postelje za snemanje filma. Problem ga je bilo zbuditi le takrat, ko je bilo treba iti v šolo.

Imel je veliko težav pri navajanju na tradicionalno, običajno obliko šole. Čeprav je kazal majhno zanimanje za zgodovino in druge družbene vede, je sovražil matematiko in znanost. Po končani osnovni šoli se je vpisal na La Salle College, deško katoliško šolo. Takrat je bil star dvanajst let. Pouk je potekal v angleškem jeziku, čeprav je bila večina dečkov Kitajcev in niso imeli nobenega predznanja iz angleškega jezika. Razpon Brucovih ocen je bil od povprečnih do zelo dobrih.

Bruce Lee se je izredno rad pretepal. S trinajstimi leti je imel svojo »bando«, s katero se je potikal po hongkongških ulicah in pomolih ter iskal težave. Nekega dne se je vprašal, kaj bi se zgodilo, če bi se moral sam spopasti z več nasprotniki. To dilemo je zaupal materi. Rekel je, da bi rad vedel, kako naj se na ustrezen način brani, in da bi se zato rad naučil kakšne borilne veščine. Njegov oče je treniral tai chi chuan. Bruce se mu je nekajkrat pridružil na treningu, vendar mu počasni gibi niso ugajali. Njegova mati se je strinjala s tem, da se Bruce vpiše v šolo kung fuja, ki jo je vodil Yip Man. Bruce se je pri njemu naučil veščine Wing chun. Njegova predanost kung fuju je bila popolna. Učil se ga je z blazno energijo.

Njegov prijatelj Kenny je spoznal, kako dober je Bruce v bojevanju, saj se je tudi sam tu in tam stepel z njim. Spodbujal ga je, naj se prijavi na medšolsko tekmovanje v boksu. Bruce je to res storil. V finalu se je boril z nekim angleškim dečkom, ki je bil prvak že tri leta. Bruce se je postavil v svojo kung fu držo in čakal na nasprotnika, ki je začel skakati okoli njega v klasičnem boksaškem stilu. Bruce je napadel in ga hladnokrvno zbil na tla. No, kakorkoli že, težav, ki jih je povzročil Bruce, je bilo več kot preveč.

Nekega dne je prišlo do pretepa med mladimi, ki so trenirali wing chun, in tistimi, ki so trenirali choy li fut. Namen tega srečanja ni bil pretep, vendar je kmalu prišlo do le-tega, ko je neki deček udaril Bruca v oko. Bruce mu je seveda moral takoj vrniti udarec. Bil je zelo močan in hiter. Dečka je udaril kar nekajkrat v obraz, tako da je ta padel v nezavest. Dečkovi starši so Bruca prijavili in gospa Lee je morala oditi na policijsko postajo. Potem je Bruca odpeljala v bližnjo restavracijo in se z njim resno pogovorila o njegovi prihodnosti. Gospa Lee ni povedala ničesar o incidentu ostalim članom družine, vendar je kmalu po tem dogodku možu predlagala, da bi Bruca poslali v Ameriko.

Potovanje je trajalo osemnajst dni. Za Bruca je bil to čas, ko se je poglobil sam vase. Zanj je bilo to, da je zapustil družino, prijatelje in edini dom, ki ga je imel, nekaj vznemirljivega in zaskrbljujočega hkrati. Bruce je zapustil brezskrbno mladost in sedaj se je moral soočiti z »nezanesljivo« prihodnostjo.

V ZDA je prispel leta 1958 in se nastanil v Seattlu, Los Angeles. Odprl je šolo borilnih veščin Yuen Fan kung Fu Club. K njemu je prišla trenirati tudi Linda Emery, s katero se je leta 1964 poročil. Naslednje leto se jima je rodil sin Brandon, kasneje pa še hči Shanon.

Pot k filmu je Brucu odprl mednarodni karate turnir Eda Parkerja, na katerem je demonstriral svoje spretnosti. Najprej je igral manjše vloge na TV-ju, nato pa je prešel k filmu. Preden so ga v Hoollywoodu povsem sprejeli, ga je pot zanesla še v Hong Kong. Film kot medij mu je dal priložnost, da je preko njega množicam oboževalcev in poznavalcem budoa prenesel Jeet Kune Do, lasten borilni sistem oziroma koncept, s katerim je izvedel pravo revolucijo v svetu borilnih veščin.

Na vrhuncu slave, v starosti 33. let, je na snemanju filma Game of Death 20. julija 1973 umrl nepojasnjene smrti. Enaka usoda je doletela tudi njegovega sina, ki je šel po očetovih stopinjah. Brandon je prav tako umrl med snemanjem, star samo 28 let.


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ten-nej on 29.07.2003 at 22:11:04



Na današnji dan bi praznoval svoj rojstni dan (120) šef fašistov pri sosedih Benito Mussolini - Duce.




smrt fašizmu!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ten-nej on 05.08.2003 at 09:32:08



Na današnji dan leta 1895 je umrl Friederich Engels (Marxov kolega).


Pošast straši po Evropi . . .




Proletarci vseh dežel združite se!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ten-nej on 01.09.2003 at 14:44:00



Umrl je Charles Bronson:


http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=5&c_id=10614


slava mu!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 01.09.2003 at 14:58:43


t wrote on 01.09.2003 at 14:44:00:
Umrl je Charles Bronson:


http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=5&c_id=10614


slava mu!

Naj počiva v miru!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Jakob_Ostrjan on 01.09.2003 at 15:34:57


t wrote on 01.09.2003 at 14:44:00:
Umrl je Charles Bronson:


A so ga ustrelili?

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by LittleStar on 18.11.2003 at 09:37:04

[glb]Sri Aurobindo[/glb]

http://www.aurobindo.net/

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by aryan on 18.11.2003 at 09:42:56


wrote on 18.11.2003 at 09:37:04:
[glb]Sri Aurobindo[/glb]

http://www.aurobindo.net/

littlestar, a prakticiras kej od njega?

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by aryan on 18.11.2003 at 09:49:53


wrote on 18.11.2003 at 09:46:41:
Ja življenje.

katera njegova navodila/priporocila za zivljenje pa prakticiras?

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by LittleStar on 18.11.2003 at 09:55:18


wrote on 18.11.2003 at 09:49:53:
katera njegova navodila/priporocila za zivljenje pa prakticiras?


Ne morm glih rečt, da je dajal navodila za življenje, sem pa se spomnila njegove knjige "Slapovi luči"; drugač pa sory, aryan, ne vem, če govoriva isti jezik :-/ (priporočila za življenje prakticiram?? - dobro vprašanje 8)).

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by aryan on 18.11.2003 at 10:07:11


wrote on 18.11.2003 at 09:55:18:
Ne morm glih rečt, da je dajal navodila za življenje, sem pa se spomnila njegove knjige "Slapovi luči"; drugač pa sory, aryan, ne vem, če govoriva isti jezik :-/ (priporočila za življenje prakticiram?? - dobro vprašanje 8)).

ok, bom vprasu drgac. kaj ti je blo vsec pri njem, oz. v njegovi knjigi "Slapovi luci", da si ga uvrstila v ta topik?

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by LittleStar on 18.11.2003 at 10:08:22


wrote on 18.11.2003 at 10:07:11:
ok, bom vprasu drgac. kaj ti je blo vsec pri njem, oz. v njegovi knjigi "Slapovi luci", da si ga uvrstila v ta topik?


Njegova inteligenca

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by aryan on 18.11.2003 at 10:46:18


wrote on 18.11.2003 at 10:08:22:
Njegova inteligenca

inteligentna oseba je zame tista, ki ima doloceno znanje, ki sluzi kot podlaga za njegovo delovanje, ta pa prinasa vecno prijetne rezultate.


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by t on 14.12.2004 at 11:15:20


Danes bi legendarni Fran Miličinski Ježek praznoval svoj 90. rojstni dan


vse najboljše!


http://www.rtvslo.si/kultura/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=2&c_id=21630

in zraven še eden od njegovih najbolj metafizičnih komadov, ki odpira popolnoma novo polje znanosti in tehnike:

LITER BREZ DNA



Iznajdbe nove dan na dan
pretresajo ta svet,
za vikend kmalu bo zemljan
na luno šel letet.
A kje je znanstvenik, učenjak,
ki rešil bo problem,
ki muči me, da siromak
ne spim več in ne jem.

Zakaj ma liter vsak na koncu dno?
Kako naj, siromak, prenašam to?

Brez dna naj liter bo, kot je nebo,
da vanjga litrov šlo bo sto in sto.

Men ni za satelite, men ni do raket,
samo neskončen liter hotel bi imet.

Zakaj ma liter vsak na koncu dno?
Kako naj, siromak, prenašam to?

Kopernik, Newton, Galilei
in Einstein in še kdo,
vsi so ti iznašli marsikej,
kar nam je prav prišlo.
Jaz pa le čakam dan na dan,
kdaj v listih vest bo izšla,
natisnjena čez celo stran:
TU LITER JE BREZ DNA

Zakaj ma liter vsak...



na zdravje!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by 4448 on 14.12.2004 at 15:50:39

Fran Miličinski Ježek je CAR  8)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by stane on 14.12.2004 at 17:20:19

Če bi še živel, bi se gotovo kdo spotaknil vanj :-/

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by 4448 on 15.12.2004 at 18:18:54

  Na današnji dan 15.12., leta 1890 so Vojaki ZDA ustrelili vodjo upornih dakotskih Indijancev sjujskega poglavarja Sedečega bika. Upor je bil končan 28.12.189 z množičnim pokolom Indijancev ob Potoku ranjenega kolena v Južni Dakoti.




    Sedeči bik

"Posebno rad imam majhne hrastove gaje.
Zelo rad jih gledam, ker prestanejo zimske viharje in poletne vročine in ker se - ne drugače kot mi - v njih krepijo."

Tatanka Yotanka - Sedeči Bik


---
Born in present-day South Dakota, he became a political, military and spiritual leader of the Sioux tribe. As a young warrior and later chief of the northern Sioux, he advocated firm resistance to white encroachment and settlement. Accustomed to a nomadic life of hunting, the Sioux fought attempts to force them onto cramped reservations. In 1868, Sitting Bull made peace with the U.S. Army in exchange for a sizable reservation free of white settlers. In the mid-1870s, however, an influx of gold prospectors and railroad crews outraged the Sioux, who left the reservation and joined with the Cheyenne and Arapaho in a renewed campaign of resistance.
In the summer of 1876, the U.S. Army's Seventh Cavalry under Custer tracked down and attacked the Sioux/Cheyenne camp at Little Big Horn, Montana, but the vastly superior Indian forces killed all 260 of Custer's soldiers. Forced again to flee the Army, Sitting Bull's band traveled to Canada, but fear of starvation forced their eventual surrender in 1881. After serving two years in prison, Sitting Bull returned to a South Dakota reservation. By this point a living legend in frontier mythology, he raised badly needed funds by posing for postcards and performing in Buffalo Bill's Wild West Show. In 1890, reservation police tried to arrest him for supporting the Ghost Dance movement, a religious revival which some feared would broaden into a new Sioux uprising. He was killed by an Indian policeman in the ensuing shootout, just weeks before the massacre at Wounded Knee.
SOURCES: Encyclopedia of American Biography; Cambridge Dictionary of American Biography.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by t on 22.02.2005 at 09:55:42

Na današnji dan Leta 1788 se je rodil nemški filozof Arthur Schopenhauer. Umrl je leta 1869.




Schopenhauerjev filozofski sistem predstavlja obrat k človeku, njegovim potrebam in k njegovi notranjosti, ki temelji na izkušnjah. V svojih delih raziskuje različna področja, katerih potrebe so izražene v umetnosti, naravi in religiji. Njegova filozofska misel predstavlja jasen razkol med racionalno tradicijo, saj povzdigne voljo v vodilno načelo bivanja. Tako Schopenhauer zahteva, da se filozofija in z njo življenje vrne nazaj k naravi, le tako je lahko dejanski izraz doživetega. V njegovem pogledu je narava največji hieroglif, ki se ne more razložiti samo s konceptom kavzalnosti. Narava je namreč objektivizacija volje, ki pa je razumljena kot stvar na sebi.

V Schopenhauerjevi filozofiji življenja prevzame umetnost eno izmed vodilnih vlog . Njegova filozofija umetnosti nam pomaga sprejeti svet umetnosti kot takšen in skozi njega spoznati estetizacijo sveta. Tako filozofija kot umetnost, usmerjena vase razlaga in pojasnjuje svet skozi resnične koncepte. Estetsko motrenje je utemeljeno v harmoniji, ki jo spoznavajoči subjekt doseže, ko spozna večne ideje.Takrat sta subjekt in objekt osvobojena individualnosti in združena v eno, kolo časa pa je zaustavljeno. Kajti spoznavajoči subjekt brez volje, je čista inteligenca brez cilja ali namena, je svobodna izkušnja čutne naslade. Volja je tista, ki ga vodi v trpljenje in bolečino. Zato je potrebno voljo zaustaviti.

Schopenhauer poudarja, »da izhaja iz izkustva in naravne, vsakomur dane samozavesti in tako pride do volje«.  Volja zanj pomeni, tisto kar je  metafizično utemeljeno, vendar je to z vsem prizemljena metafizika. Tako poveže med sabo dva, že dolgo ločena pojma: človeka in naravo ter odnos med njima, kar je podlaga njegovi etiki. »Etika in etična drža je za Schopenhauerja predvsem bivanjsko dejstvo, povsem ontološko dejstvo, globoko zasidrano v človeku, povezano samo z voljo do življenja, to je biti in živeti, predvsem s pravico do življenja…« Kar pomeni, da je volja do življenja, tista ki daje smisel vsemu, ki določa bistvo še tako nepomembnim stvarem. Življenje poklanja vsem, naravi in tudi človeku, kot prvemu bitju metafizike. Pri Schopenhauerju smo soočeni z onaravljeno etiko. Seveda pa je tisto, kar je najbolj privlačno v Schopenhauerjevi filozofiji njegov teoretski poskus zaustaviti pesimizem, kateremu se dandanes reče tudi realizem.

Njegovo najbolj znano delo je Svet kot volja in predstava, v slovenščini pa se da dobiti naslednje:
Izbor iz spisov
K metafizični razlagi etičnega
O univerzitetni filozofiji
Predgovor k prvi izdaji nagradnega spisa o temelju morale
Eristična dialektika ali 38 ukan, kako vselej imeti prav/ O logiki in dialektiki
Metafizika spolne ljubezni



uživajte!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ViSiON on 27.02.2005 at 14:51:37

Lao Tzu




Not much is known about Lao Tzu, at least nothing that is certain. Some even doubt whether he is the author of the Tao Te Ching. However, his name became legendary with this writing, which also happens to be his only work.

Lao Tzu (his name is sometimes written Lao Tse or Lao Zi, and he is also known as Li Er and Lao Dan) was supposedly born in Honan on the 24th of March in the year 604 BC. His name means "old-young" and he has been called the "Old Master".

Lao Tzu was very old, when he rode on a water buffalo to retire in the mountains to a province in the western frontiers. There he was approached by a border official named Guan Yin Zi, who urged the master to write down his teachings so that they might be passed on. Lao Tzu then retreated into the solitude of the mountain pass, wrote the Tao Te Ching, whereupon he went westward and was never seen again.


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 27.02.2005 at 21:20:47

Jutri, v ponedeljek bo odšla v službo tista blagajničarka v Sparu, ki ima 80 jurjev place (na mesec).

Tudi na njo ne bi smeli pozabiti.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Amstel on 27.02.2005 at 22:07:58


wrote on 27.02.2005 at 21:20:47:
Jutri, v ponedeljek bo odšla v službo tista blagajničarka v Sparu, ki ima 80 jurjev place (na mesec).

Tudi na njo ne bi smeli pozabiti.



Da ne bi pozabili na brezposelne, se oglašam jaz.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 27.02.2005 at 23:41:55


wrote on 27.02.2005 at 21:20:47:
Jutri, v ponedeljek bo odšla v službo tista blagajničarka v Sparu, ki ima 80 jurjev place (na mesec).

Tudi na njo ne bi smeli pozabiti.



dokler hoče met tako lsužbo jo bo pač mela, in še naprej igrala igro žrtve sistema ::)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Iga on 28.02.2005 at 00:53:04


Petra. wrote on 27.02.2005 at 23:41:55:
dokler hoče met tako lsužbo jo bo pač mela, in še naprej igrala igro žrtve sistema ::)


In kaj naj stori, da ne bo igrala žrtve sistema?

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 28.02.2005 at 01:53:13


wrote on 28.02.2005 at 00:53:04:
In kaj naj stori, da ne bo igrala žrtve sistema?

najprej naj se odloči kaj sploh hoče; potem pa naj igra igro, ki jo hoče igrat zavedno za vedno; seveda pa je vedno lahko tudi žrtev, sploh je žur bit žrtev, ko si to zavedno

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 28.02.2005 at 21:20:17


Petra. wrote on 28.02.2005 at 01:53:13:
najprej naj se odloči kaj sploh hoče; potem pa naj igra igro, ki jo hoče igrat zavedno za vedno; seveda pa je vedno lahko tudi žrtev, sploh je žur bit žrtev, ko si to zavedno


Ja. Sploh, zakaj tisti, ki nimajo za kruh, raje ne jedo potice?? (Katera plemenita gospa je že to izjavila?)

Ne seri, Kali.

Je pa res eden od naravnih obrambnih mehanizmov človeka izguba stika z realnostjo.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 01.03.2005 at 00:49:29

kdo serje Miro?

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 01.03.2005 at 20:10:17


Petra. wrote on 28.02.2005 at 01:53:13:
najprej naj se odloči kaj sploh hoče; potem pa naj igra igro, ki jo hoče igrat zavedno za vedno; seveda pa je vedno lahko tudi žrtev, sploh je žur bit žrtev, ko si to zavedno


To, kar pišeš, je vse v smislu tiste filozofije:
"Svet je krut, poskrbimo,da tak tudi ostane"

Vprašaj žrtve npr. Auschwitza, kako so igrale igro žrtve in kakšen žur je bil to, posebej, če so se vsega zavedali. Sploh so se pa pred tem valda odločili, kaj hočejo, ne? Yeah, gremo u Auschiwitz!

Ja, kdo serje, Kali?

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 01.03.2005 at 22:34:10

lej Miro, če bi vsi tisti, ki majo take bedne službe in bedne plače 1x se zbrali, in šli v štrajk, bi se sistem hitr porušil, bye bye špar, bye bye BTC, bye bye vsa drhal...  kok časa bi ostalo vse isto, če bi 80% zemljanov šlo na štrajk?

pa ne štekam kaj ma s tem trenutkom Aušwitz veze? sem se zarad teh stvari prejokala že tok, da sm končno dojela, da tko je blo, da se bom neki lahko naučila; a ti trdiš, da je aušwitz zarad mene bil? al kje je tvoj pojnt? pa če se bomo skos sekirli kaj je blo in kaj bo; pol itak lahko sam še skupinski samomor nardimo, bo manj bolelo

Ps. jst drgač najraje vsak dan serjem, v skret

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 02.03.2005 at 16:19:44


Petra. wrote on 01.03.2005 at 22:34:10:
lej Miro, če bi vsi tisti, ki majo take bedne službe in bedne plače 1x se zbrali, in šli v štrajk, bi se sistem hitr porušil, bye bye špar, bye bye BTC, bye bye vsa drhal...  kok časa bi ostalo vse isto, če bi 80% zemljanov šlo na štrajk?


Res so bedni tile zemljani, a ne Kali  ???

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ViSiON on 02.03.2005 at 19:24:24

Mislim da ste čisto odbulzili  ??? ??? ??? ??? ??? od teme.

Nehajte se smiliti sami sami vsi po vrsti, če bi kot ste omenjali taborišča tudi tam ljudje razmišljali tako pesimistično kot vi tukaj, nebi preživel nihče :-/. Poglejte si film Življenje je lepo, Pianist ... ali kakšen podoben film

ps. Tri leta sem živel nad sosedo, ki je preživela Auschiwitzu in moram reči da je ena izmed najbolj pozitivnih in srčnih ljudi, kar sem jih srečal in predvsem nesebična.

Tudi meni ni nihče ničesar prinesel na pladnju in če se začnem smiliti sam sebi in neham opravljati svoje delo, lahko čez en mesec ostanem na cesti pri tem pa državo boli K zame in zato ne jokam tko kot ubogi kmetje, ki vedno ko jim nekaj ne znese zahtevanjo pomoč od države.

Skratka ostanimo pozitivni in počnimo tisto kar si želimo... :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by t on 02.03.2005 at 20:44:10



Poglejte si ta dokumentar  na Slo II




Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 02.03.2005 at 21:41:28


vida wrote on 02.03.2005 at 16:19:44:
Res so bedni tile zemljani, a ne Kali  ???


kaj ko bi dojela kaj je tvoj problem? ;) oz. po domače povedano se začela s sabo mal ukvarjat? ;D ::)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 03.03.2005 at 08:20:00


Petra. wrote on 02.03.2005 at 21:41:28:
kaj ko bi dojela kaj je tvoj problem? ;) oz. po domače povedano se začela s sabo mal ukvarjat? ;D ::)


Saj jaz mislim da se, če pa me ti drugače razumeš/dojemaš, mi pa prosim povej v čem je moj problem.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 03.03.2005 at 17:24:59


Petra. wrote on 01.03.2005 at 22:34:10:
lej Miro, če bi vsi tisti, ki majo take bedne službe in bedne plače 1x se zbrali, in šli v štrajk, bi se sistem hitr porušil, bye bye špar, bye bye BTC, bye bye vsa drhal...  kok časa bi ostalo vse isto, če bi 80% zemljanov šlo na štrajk?

pa ne štekam kaj ma s tem trenutkom Aušwitz veze? sem se zarad teh stvari prejokala že tok, da sm končno dojela, da tko je blo, da se bom neki lahko naučila; a ti trdiš, da je aušwitz zarad mene bil? al kje je tvoj pojnt? pa če se bomo skos sekirli kaj je blo in kaj bo; pol itak lahko sam še skupinski samomor nardimo, bo manj bolelo

Ps. jst drgač najraje vsak dan serjem, v skret


Jest tut serjem. Zihr.

Moj point je v tem - če ti praviš, da vsak izbira svoj žur in v njem uživa (tko kot tista prodajalka), potem so tudi interniranci v aušvicu sami izbrali svoj žur, ne? In uživali.

bye bye špar, pa BTC... ja, to bi bil pa res dober žur.

Sekirat se ni treba, valda, bi pa kazalo nekaj naredit. Recimo 80% štrajk. Recimo zadnjega marca 80% folka ne odda obrazca za dohodnino. Samo kaj, ko 80% folka nima jajc, da bi karkoli naredili.

Vidi se, da je marsikdo med vami bral novoduhovne knjige, predvsem ameriške variante in do sem je vse lepo in prav. Ampak tisto, kar prebereš, moraš potem še razumet, čez čas pa še dojet, da lahko tako na vse strani serješ, kako si vsak sam izbira svojo usodo.

V službenem času pa je pred svojim bednim šefkom čist usran.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ViSiON on 03.03.2005 at 17:48:31


wrote on 03.03.2005 at 17:24:59:
Jest tut serjem. Zihr.

Moj point je v tem - če ti praviš, da vsak izbira svoj žur in v njem uživa (tko kot tista prodajalka), potem so tudi interniranci v aušvicu sami izbrali svoj žur, ne? In uživali.

bye bye špar, pa BTC... ja, to bi bil pa res dober žur.

Sekirat se ni treba, valda, bi pa kazalo nekaj naredit. Recimo 80% štrajk. Recimo zadnjega marca 80% folka ne odda obrazca za dohodnino. Samo kaj, ko 80% folka nima jajc, da bi karkoli naredili.

Vidi se, da je marsikdo med vami bral novoduhovne knjige, predvsem ameriške variante in do sem je vse lepo in prav. Ampak tisto, kar prebereš, moraš potem še razumet, čez čas pa še dojet, da lahko tako na vse strani serješ, kako si vsak sam izbira svojo usodo.

V službenem času pa je pred svojim bednim šefkom čist usran.


mislim da sem že povedal da smo se preveč odmakinili od topica Ljudje,na katere na smemo pozabiti, lahko bi si omislili topic

smilimo se sami sebi ali pa kaj podobnega, kajti že cela stran je od zadnjega spomina na velikega človeka

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 03.03.2005 at 20:24:29


vida wrote on 03.03.2005 at 08:20:00:
Saj jaz mislim da se, če pa me ti drugače razumeš/dojemaš, mi pa prosim povej v čem je moj problem.


ej, ni panike, ti itak tud samo si; včasih pozabm mal umes  ;)
v bistvu ti gre ful dobr :)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 03.03.2005 at 22:38:16


wrote on 03.03.2005 at 17:48:31:
mislim da sem že povedal da smo se preveč odmakinili od topica Ljudje,na katere na smemo pozabiti, lahko bi si omislili topic

smilimo se sami sebi ali pa kaj podobnega, kajti že cela stran je od zadnjega spomina na velikega človeka


Tako si velik, da ne moreš razumeti, da je tudi majhen človek lahko VELIK človek. In obratno.

Pa poglejmo s tega stališča, kdo se smili samemu sebi.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ViSiON on 03.03.2005 at 22:49:41


wrote on 03.03.2005 at 22:38:16:
Tako si velik, da ne moreš razumeti, da je tudi majhen človek lahko VELIK človek. In obratno.

Pa poglejmo s tega stališča, kdo se smili samemu sebi.



Trenutno se počutim tako  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 04.03.2005 at 08:42:59


Petra. wrote on 03.03.2005 at 20:24:29:
ej, ni panike, ti itak tud samo si; včasih pozabm mal umes  ;)
v bistvu ti gre ful dobr :)



ej Kali, saj ti tud samo si  :)
pravzaprav po tej logiki vsi samo smo, a ne :-*,
čemu potem služi tale forum  ???



Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 04.03.2005 at 08:49:09


vida wrote on 04.03.2005 at 08:42:59:
ej Kali, saj ti tud samo si  :)
pravzaprav po tej logiki vsi samo smo, a ne :-*,
čemu potem služi tale forum  ???

da se igramo in ZAbavamo ;D6380

v BIstvU BOGU!!!!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 04.03.2005 at 09:40:43


Petra. wrote on 04.03.2005 at 08:49:09:
da se igramo in ZAbavamo ;D6380

v BIstvU BOGU!!!!


ahhh, nisem vedla da ga On tud rab   :D
jaz sem pa mislila, da ga mi potrebujemo  :-/

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ViSiON on 04.03.2005 at 09:42:08


vida wrote on 04.03.2005 at 08:42:59:
čemu potem služi tale forum  ???


izražanju svojega mnenja in tako izmenjava mnenj, izkušenj in podobno seveda v temu primernem Topicu, če tega ni se odpre nov.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 04.03.2005 at 09:46:18


vida wrote on 04.03.2005 at 09:40:43:
ahhh, nisem vedla da ga On tud rab   :D
jaz sem pa mislila, da ga mi potrebujemo  :-/



zdej veš ;)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 04.03.2005 at 09:52:53


Petra. wrote on 04.03.2005 at 09:46:18:
zdej veš ;)


Vem kar vem :)
Dvomim pa da ti veš.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Madan Gopal Das on 04.03.2005 at 10:11:18

Kali se zdi, da je ona Bog, v smislu da je ona "center of the universe." istocasno pa je mnenja, da so tudi drugi, ki obstajajo, centri svojega univerzuma.

to pomen, da se ciz zavedas, da lohk delas kar hoces. da mas svobodno voljo delovanja.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 04.03.2005 at 11:35:41


Madan Gopal Das wrote on 04.03.2005 at 10:11:18:
Kali se zdi, da je ona Bog, v smislu da je ona "center of the universe." istocasno pa je mnenja, da so tudi drugi, ki obstajajo, centri svojega univerzuma.


Verjamem, da se ji tako zdi.
Jaz temu ne verjamem, kaj pa ti a verjameš v to ???

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Madan Gopal Das on 04.03.2005 at 11:45:15


vida wrote on 04.03.2005 at 11:35:41:
Verjamem, da se ji tako zdi.
Jaz temu ne verjamem, kaj pa ti a verjameš v to ???

cemu ne verjames? a temu, da se nekdo lahko popolnoma zaveda, da lahko pocne kar hoce? da je sam svoj center univerzuma?

to je ciz prakticna izkusnja. to je v bistvu "prvi korak cez...". spoznat oz. se zavedat svoje svobodne volje. brez tega spoznanja sploh ni moznosti, da bi kdorkoli lahko kadarkoli bil zadovoljen.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 04.03.2005 at 13:13:25


Madan Gopal Das wrote on 04.03.2005 at 11:45:15:
cemu ne verjames? a temu, da se nekdo lahko popolnoma zaveda, da lahko pocne kar hoce? da je sam svoj center univerzuma?

to je ciz prakticna izkusnja. to je v bistvu "prvi korak cez...". spoznat oz. se zavedat svoje svobodne volje. brez tega spoznanja sploh ni moznosti, da bi kdorkoli lahko kadarkoli bil zadovoljen.


Govoriš o praktični izkušnji, na splošno.
Jaz pa govorim o konkretnem primeru.
Ali  lahko potem  Kali, ki je že naredila "korak čez" po tvoje, reče na primer da "vsak izbira svoj žur (kot tista prodajalka v šparu) in v njem uživa" ... ???


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Madan Gopal Das on 04.03.2005 at 13:20:14


vida wrote on 04.03.2005 at 13:13:25:
Jaz pa govorim o konkretnem primeru. Ali  lahko potem  Kali, ki je že naredila "korak čez" po tvoje, reče na primer da "vsak izbira svoj žur (kot tista prodajalka v šparu) in v njem uživa" ... ???

jaz sem govoru prej le o prvem (a nujnem) koraku na poti "cez", ne o drugih kasnejsih korakih...

Kali lahko rece komot, da si sama izbira svoj zur in cist uziva v njem. zakaj ne? ce s tem svojim zurom nasilno ne posega v osebni zur drugih pol ni s tem nic narobe. vprasanje pa je, ce je to mozno... pri njenem konkretnem primeru.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 04.03.2005 at 21:18:31


wrote on 03.03.2005 at 22:49:41:
Trenutno se počutim tako  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Kako, si spet eno tadišečo nasmodil? Prohibicija slepi, dim nasmeji, važno da zavesti ni.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ViSiON on 04.03.2005 at 22:29:31


wrote on 04.03.2005 at 21:18:31:
Kako, si spet eno tadišečo nasmodil? Prohibicija slepi, dim nasmeji, važno da zavesti ni.



Na osnovi česa si tole pa tole nasmodil? Tudi tebi priporočam, da si prebereš kakšen članek... Se ti res zdi nujno potrebno da nisi pri ¨zavesti¨ da se smeji. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Postavi se v tretjo osebo in si preberi zadjih par strani tega topica ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Dobro bi se bilo vprašati kaj vas pa gize  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(  se težko sprostite in sprejmete drugačne  :o :o

Ko te takole gledam na sliki (Avatar) bi si te prej predstavljal  ;D kot tako  >:(

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 04.03.2005 at 22:31:12

MIR :o ga sam preprosto serje; kot PO NA VA DIDIDI= ID???

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 04.03.2005 at 22:33:32


wrote on 04.03.2005 at 21:18:31:
Kako, si spet eno tadišečo nasmodil? Prohibicija slepi, dim nasmeji, važno da zavesti ni.



in to so men kao NEKI prfoksi? ::) :P ::)

a kaj čudnga, da sm se pr 16ih iz sREDNE šole izpisala in raj ŽURALA!!! :da :da

tanzen, tanzen....tanzen komunismus...tanzen adolf hitler...tanzen jesus kristus...:da :da:da

KRIS DISSSS


pa ne da bo to 4664?8o

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 04.03.2005 at 23:07:41

Iz goste megle svojega popredsodkanega dvorišča se vama ponižno opravičujem, o tanzen Kali und pohen Vision.

Kajti vidva sta avandgarda uma in duha, tako nebeško nerazumljva mojemu dvodimenzionalnemu bitju, da se vajinih člankov niti ne drznem brati, kaj šele, da bi jih razumel. Da pa bi nasitil svoje nenasitne komplekse, se tolažim s tem, da nimam časa, da bi bral take oslarije. Seveda, nevedni proletarski komunist, pa še prfoks povrhu... Ne razume niti tega, da je kdo tako pameten, da mu že v drugem letniku sREDNjE ni treba več v šolo hodit.

Globoko v mojem nemočnem besu pa raste sovraštvo do vaju, ki sta tako zelo drugačna, da vaju ne morem sprejeti... Ampak oprostita mi, saj ne morem razumeti vajinih visokih nivojev bivanja.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 04.03.2005 at 23:09:47


wrote on 04.03.2005 at 23:07:41:
Iz goste megle svojega popredsodkanega dvorišča se vama ponižno opravičujem, o tanzen Kali und pohen Vision.

Kajti vidva sta avandgarda uma in duha, tako nebeško nerazumljva mojemu dvodimenzionalnemu bitju, da se vajinih člankov niti ne drznem brati, kaj šele, da bi jih razumel. Da pa bi nasitil svoje nenasitne komplekse, se tolažim s tem, da nimam časa, da bi bral take oslarije. Seveda, nevedni proletarski komunist, pa še prfoks povrhu... Ne razume niti tega, da je kdo tako pameten, da mu že v drugem letniku sREDNjE ni treba več v šolo hodit.

Globoko v mojem nemočnem besu pa raste sovraštvo do vaju, ki sta tako zelo drugačna, da vaju ne morem sprejeti... Ampak oprostita mi, saj ne morem razumeti vajinih visokih nivojev bivanja.

kwa :o :o :oBIpa ti spet RAD? :hug::*

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 04.03.2005 at 23:11:05

aja GET LIFE=get eduCATed ;D


piss on you2; za to se pa že šampaejn odpira

http://images.google.com/images?q=shampayne&hl=en&lr=&sa=N&tab=wi

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by ViSiON on 04.03.2005 at 23:13:59


wrote on 04.03.2005 at 23:07:41:
Iz goste megle svojega popredsodkanega dvorišča se vama ponižno opravičujem, o tanzen Kali und pohen Vision.

Kajti vidva sta avandgarda uma in duha, tako nebeško nerazumljva mojemu dvodimenzionalnemu bitju, da se vajinih člankov niti ne drznem brati, kaj šele, da bi jih razumel. Da pa bi nasitil svoje nenasitne komplekse, se tolažim s tem, da nimam časa, da bi bral take oslarije. Seveda, nevedni proletarski komunist, pa še prfoks povrhu... Ne razume niti tega, da je kdo tako pameten, da mu že v drugem letniku sREDNjE ni treba več v šolo hodit.

Globoko v mojem nemočnem besu pa raste sovraštvo do vaju, ki sta tako zelo drugačna, da vaju ne morem sprejeti... Ampak oprostita mi, saj ne morem razumeti vajinih visokih nivojev bivanja.



Just Be and yoU will See

to je recept  ;)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 05.03.2005 at 08:52:02


wrote on 04.03.2005 at 23:07:41:
Iz goste megle svojega popredsodkanega dvorišča se vama ponižno opravičujem, o tanzen Kali und pohen Vision.

Kajti vidva sta avandgarda uma in duha, tako nebeško nerazumljva mojemu dvodimenzionalnemu bitju, da se vajinih člankov niti ne drznem brati, kaj šele, da bi jih razumel. Da pa bi nasitil svoje nenasitne komplekse, se tolažim s tem, da nimam časa, da bi bral take oslarije. Seveda, nevedni proletarski komunist, pa še prfoks povrhu... Ne razume niti tega, da je kdo tako pameten, da mu že v drugem letniku sREDNjE ni treba več v šolo hodit.

Globoko v mojem nemočnem besu pa raste sovraštvo do vaju, ki sta tako zelo drugačna, da vaju ne morem sprejeti... Ampak oprostita mi, saj ne morem razumeti vajinih visokih nivojev bivanja.


Se strinjam, Miro.
Žal mi je Kali, ker ne zmorem razumet/sprejet vaše  vseprežemajoče ljubezni.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 05.03.2005 at 18:13:27


vida wrote on 05.03.2005 at 08:52:02:
Se strinjam, Miro.
Žal mi je Kali, ker ne zmorem razumet/sprejet vaše  vseprežemajoče ljubezni.

Vida, lepa, ki ob morju tok časa slepa stala, mi je prav žal, da te tega niso že v cerkvi naučil; bi vsaj znala bit mal bl fensi!

še dobro, da maš svojo ljubezen do vsega kar si... me poMIRja!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Miro on 05.03.2005 at 23:08:38


vida wrote on 05.03.2005 at 08:52:02:
Se strinjam, Miro.
Žal mi je Kali, ker ne zmorem razumet/sprejet vaše  vseprežemajoče ljubezni.


Ki izgine ob prvem pasjem prdcu...

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Kali on 06.03.2005 at 00:14:41


wrote on 05.03.2005 at 23:08:38:
Ki izgine ob prvem pasjem prdcu...

....ali Chi ide dalje...malo gore , malo dole, malo levo....malo desno.... išče se pa prometni znak za srednjo pot....se prav, če ni več nobene krivulje? a je za vse pol lahko pot ravna?

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 06.03.2005 at 05:56:34


Petra. wrote on 05.03.2005 at 18:13:27:
Vida, lepa, ki ob morju tok časa slepa stala, mi je prav žal, da te tega niso že v cerkvi naučil; bi vsaj znala bit mal bl fensi!

še dobro, da maš svojo ljubezen do vsega kar si... me poMIRja!


ti moram povedat, da žal nisem bla deležna cerkvene vzgoje ... pa hvala !

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Aj on 06.03.2005 at 07:07:41


vida wrote on 06.03.2005 at 05:56:34:
ti moram povedat, da žal nisem bla deležna cerkvene vzgoje ... pa hvala !



srečnica...si tud brez tok fensi vere ozdravela

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by vida on 07.03.2005 at 10:38:58


wrote on 06.03.2005 at 07:07:41:
srečnica...si tud brez tok fensi vere ozdravela


kakšna srečnica si šele ti, ko si tok fensi.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Lilith on 07.03.2005 at 14:18:33


Petra. wrote on 04.03.2005 at 22:33:32:
a kaj čudnga, da sm se pr 16ih iz sREDNE šole izpisala in raj ŽURALA!!! :da :da


Uau, ej, pa saj bom dol padla, ko vidim, kakšna frajerka si ti. :o

::)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by enoone on 07.03.2005 at 16:03:47

;D ;D ;D

nije svaka žvaka za svakog bedaka ;)

100 ljudi, pač, 100 čudi

važno, da ima vsak vedno zase prav

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by nomad on 16.03.2005 at 14:46:24

[glb]SOSAN[/glb](tretji kitajski patriarh, 606 leta)

Ko ni ne ljubezni ne sovraštva,
se vse razodene.
A naredi samo najmanjši razloček,
in nebo in zemlja si bosta neskončno vsaksebi.
Če hočeš videti resnico,
ne bodi ne za ne proti.
Boj med tem kaj ti je všeč in kar ti ni vščeš,
je bolezen uma.


Kadar ne dojameš skritega pomena stvari,
si si zaman skalil življensko pomemben duševni mir.

Pot je popolna kakor neizmeren prostor,
kjer ni ničesar premalo in ničesar preveč.
Resnično zavoljo naše izbire, sprejemanja in zavračanja,
ne vidimo resnične narave stvari.
Ne živi niti v zapletih zunanjih reči
niti v notranjih občutkih praznine.
Bodi veder v enosti stvari brez hlepeče dejavnosti
in takšni zmotni pogledi bodo izgnili sami od sebe.
Kadar hočeš ustaviti dejavnost, da bi dosegel pasivnost,
te prav ta trud napolni z dejavnostjo.
Dokler se boš držal te ali one skrajnosti,
ne boš nikdar spoznal Enosti.

Kdor ne živi na edini Poti,
temu spodleti v obojem, aktivnosti in pasivnosti,
uveljavljanju in odpovedovanju…


Zanikati resničnost stvari,
pomeni zgrešiti njihovo resničnost:
Trditi, da so stvari prazne,
pomeni zgrešiti njihovo resničnost.
Čimbolj o tem govoriš in misliš,
tem bolj se oddaljuješ od resnice.
Nehaj govoriti in misliti,
in ni je reči, ki bi je ne mogel spoznati.


Če se vrneš h koreninam, najdeš smisel,
a če se ženeš za videzi, zgrešiš vir.
V trenutku notranje razsvetlitve
greš onstran videza in praznine.
Spremembe, ki se navidez dogajajo v praznem svetu,
imenujemo resnične samo zavoljo svoje nevednosti.
Ne išči resnice;
samo nehaj se držati prepričanj.

Ne ostajaj v stanju dvojnosti;
skrbno se ogibaj takšnih stvari.
Če ostane samo sled
tega in onega, pravilnega in napačnega,
se srž uma izgubi v zmešnjavi.
Čeprav vse dvojnosti izhajajo iz Enega,
se ne naveži niti na to Eno.
Kadar je um na Poti neskaljen,
te prav nič na svetu ne more več razjeziti,
in ko te nekaj ne more več razjeziti,
nič več ne obstaja na stari način.

ko se ne pojavljajo razločujoče misli,
starega uma ni več.


Ko izginejo predmeti misli,
izgine misleči osebek,
kakor izginejo predmeti, ko izgine um.
Stvari so predmeti zaradi osebka;
um je takšen zaradi stvari.
Razumi realativnost obojega
in temeljno resničnost: enotnost praznine.

V tej praznini je oboje nerazločljivo
in vsako vsebuje v vsebi celi svet.
Če ne delaš razlike med grobim in finim
te ne bo mikalo, da bi presojal in razsojal.


Živeti na veliki poti
ni niti lahko niti težko,
a ljudje omejenih pogledov
so bojazljivi in neodločni:
kolikor bolj hitijo, toliko počasneje gredo,
in oklepanja se ne da omejiti;
celo navezanost na misel o razsvetljenju
je pot vstran.
Prepusti stvari njihovi lastni poti,
pa ne bo niti prihajanja niti odhajanja.

ubogaj naravo stvari (svojo lastno naravo),
in hodil boš svobodno in nemoteno.
Ko je misel ujeta, je resnica skrita,
kajti vse je temašno in nejasno
in obremenjujajoča navada presojanja
prinaša naveličanost in utrujenost.
Kakšno korist si obetaš
od razločevanja in ločevanja?

Če želiš hoditi po Eni Poti,
ne zavračaj niti sveta čutov in idej.
Resnično, sprejeti jo scela
je enako resničnemu Razsvetljenju.
Modri ne stremi za cilji,
nespametni pa si nadeva okove.
Ena je Dharma, resnica, zakon, ni jih mnogo;
razločki nastajajo
iz potrebe po oklepanju nevednih.
iskati Um z razločujočim umom
je največja vseh napak.

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by t on 21.03.2005 at 10:22:57



Na današnji dan leta 1685 se je rodil nemški skladatelj Johann Sebastian Bach, eden največjih skladateljev in glasbenikov vseh časov in eden redkih, ki je pisal glasbo za Boga (zadnji). Umrl je leta 1750.



več na:
http://www.jsbach.org/




uživajte!


Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by petra pan on 21.03.2005 at 11:07:40

HVALA!!!


simply simply simple!!!

OM NAMAH SHIVAYA! spell

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by t on 05.05.2005 at 10:46:26

Danes praznuje Sören Kierkegaard (1813 - 1855)


Sörena Kierkegaarda, rodijo 5. maja 1813 v Köbenhavnu, njegovo življenje pa se pravzaprav začne že v rani mladosti njegovega očeta, ki je bil kot otrok reven pastir ovac v starosti desetih let nekega dne povzdignil roko proti nebu in preklel Boga zaradi svoje bede in zapuščenosti. Ni jasno, ali je to storil zares ali pa je šlo le za bujno otroško domišljijo, krivda je bila tu in Sörenov oče jo je imel za vzrok vseh svojih križev in težav. Z njo si je razlagal smrt petih otrok in obeh žena. Pričakoval je še smrt preostalih dveh otrok, najstarejšega sin Petra in najmlajšega Sörena. Ta svoj strah je prenesel na Sörena, ki ga je vzgajal zelo strogo, na kratko, proč od sveta in mu dal zelo zahtevno religiozno in klasično izobrazbo. "Neposrednosti v svojem življenju nisem poznal, s človeškega gledišča bi se lahko reklo, da potemtakem nisem nikdar živel; začel sem kar takoj z mislijo, ki mi ni dozorevala z leti; lahko bi se reklo, da sem bil od začetka do konca zgolj misel," pravi v svojem Dnevniku.

Kot 12-leten deček pride Sörenov oče Michael k svojemu stricu v Köbenhaven, ki je bil trgovec s trikotažo in nogavicami. Tam se izuči poklica in sčasoma prevzame podjetje. V dokaj kratkem času si pridobi precejšnje premoženje ter pri štiridesetih letih (leta 1797) opusti trgovino. Živi od prihrankov in rente ter se zanima za  literaturo, filozofijo in teologijo. Domov začne vabiti razne izobražence s katerimi potem razpravlja o filozofskih in estetskih vprašanjih. Bil je tudi blizu pietistični smeri gibanja moravskih bratov. Skratka, okolje, kjer odrašča bolehni in rahlo skrivljeni Sören je pravzaprav prava "topla greda" vsega tistega, kar kasneje po študiju in tudi številnih življenjskih izkušnjah prelije na papir. V krog očetovih znancev spada tudi bodoči köbenhavenski škof, tedaj znameniti govornik Mynster, ki bo kasneje po svoji smrti deležen znamenite Sörenove kritike. Od tega okolja in stroge vzgoje verjetno tudi izvira Kierkegaardov ambivalenten odnos do krščanstva, mešanica ljubezni in sovraštva.

Študij začne najprej s humanističnimi vedami ter se leta 1830 na očetovo željo vpiše na teološko fakulteto, ki pa jo kmalu zapusti ter se vda lahkotnemu življenju. V lahkoživem življenju poskuša z literaturo. Leta 1835 doživi t.i. "potres", kot sam pravi. Kaj naj bi to bilo, ni povsem jasno. Običajno se misli, da je zvedel, da je oče težko grešil. Kmalu po smrti svoje prve žene naj bi posilil služkinjo, ki mu rodi prvorojenca Petra že štiri mesece po poroki. Po drugi hipotezi pa naj bi Kierkegaard doživel prvi "napad" kakšne psihične bolezni (morda epileptični napad, božjast?), kar naj bi po tej tezi bil tudi tisti "trn v mesu", ki ga Kierkegaard večkrat omenja.   V tem času tudi začne pisati svoj Dnevnik, ki ga konča na smrtni postelji po več kot 2200 straneh. Oče mu odtegne dohodke, zato začne poučevati latinščino, a si kljub temu nakoplje znatne dolgove. Malo pred očetovo smrtjo leta 1838 se Sören z njim pobota in nadaljuje študij teologije, ki ga nato zaključi v dveh letih. Oče mu tudi poplača vse dolgove. "Umrl je, ne meni, marveč za mene, da bi, če je mogoče, še kaj nastalo iz mene," zapiše v svoje zapiske. Kot dedič precejšnjega premoženja lahko živi brez službe, čeprav bi se najbrž zlahka udinjal kot pastor.

Septembra 1840 se zaroči z Regino Olsen, hčerko državnega svetnika, katero tedaj pozna že tri leta, a je zaroko razdrl, še preden je bilo leto naokoli. Regina mu napiše, da ji brez njega ni živeti, nakar se zopet zbližata za dva meseca. 11. oktobra 1841 pa Kierkegaard iz neznanih vzrokov dokončno prekine zaroko. Septembra tega leta doktorira s tezo Pojem ironije v nenehnem odnosu na Sokrata ter 25. oktobra odpotuje v Berlin poslušat Schellingova predavanja. Po začetnem navdušenju je nad njimi kmalu razočaran. Zaradi tega in tudi novice, da je Regin zbolela, se po petih mesecih marca 1842 vrne domov. Med bivanjem v Berlinu napiše svoje prvo veliko delo Ali – Ali   (izide 1843), katerega del je tudi znameniti Dnevnik zapeljivca.

V letih 1843 - 1846 Kierkegaard razvije izredno pisateljsko dejavnost in njegovi spisi so naredili precejšen vtis. Mnogi, predvsem tisti z literarno in filozofsko vsebino, so izšli pod psevdonimi, ki pa imajo svojo vlogo in pomen. Z njimi hoče Kierkegaard povedati, da ti spisi izražajo le del njega, le ta ali oni vidik njegove osebnosti. Ti spisi so kot nekakšna katarza, s katero koplje do dna po samem sebi in se očiščuje. Tako leta 1843 napiše tri tekste, ki izidejo 16. oktobra: Ponovitev  izide pod psevdonimom Constantin Constantinus, naslednja knjiga Strah in trepet je podpisana z Johanes de Silentio, Tri spodbudne govore pa je Kierkegaard izdal pod svojim pravim imenom. Ta Kierkegaardova poteza sočasnih izdaj ima ironično naravo, saj so verjetno vse tri knjige pravzaprav samo trije deli ene same knjige.

Leta 1844 izidejo Filozofske drobtinice, štiri leta kasneje pa še Dokončni neznanstveni pripis za Filozofske drobtinice, obe podpisani z Johannes Climacus.
Obe knjigi skupaj obsegata skoraj 600 strani in sta najtežje razumljivi ter vsaj s filozofskega vidika verjetno najpomembnejši Kierkegaardovi deli. Tu najdemo jedro vseh sicer razpršenih napadov na hegeljanski sistem in tedanjo teološko dogmatiko. Zlasti druga knjiga je polna besednih zvez, kot so na primer: eksistencialne možnosti, eksistencialni odnosi, eksistencijana komunikacija, eksistencialna dialektika, eksistencialne odločitve, eksistencialni mislec, realna eksistenca, miselna eksistenca itd. Osnovno vprašanje obeh knjig je: "Ali se lahko vera v nekaj neskončnega, nadčasnega, večnega, opira na tisto, kar je končno, zgodovinsko, omejeno?"  Odgovor je negativen. Verske (krščanske) resnice ni mogoče dokazati, v njih je možno edino verovati, saj ostajajo izven racionalnega in sistemskega mišljenja. In če je vera nekaj subjektivnega, potem je tudi resnica subjektivna, Bog pa se pokaže le kot postulat praktičnega uma v okvirih etičnega načina življenja. Kierkegaard zato poudarja voljo in čustveno plat "eksistencialnega misleca" in ga prepušča izboru vere brez vsakršnega objektivnega temelja in zanesljivosti v življenju. V teh dveh knjigah najdemo oddaljen odmev misli Tertulijana, Avguština, Erazma in Pascala oprt na svojevrstno interpretacijo apostola Pavla, še posebej Prvega pisma Korinčanom.  Zahvaljujoč svojim tezam se je Kierkegaard uvrstil med nasprotnike vseh jalovih poskusov racionalizacije vere. Zanj je vsak tak poskus objektivizacije eshatološkega upanja in s tem potlačitve subjektivnega nemira in strahu že korak v smeri ateizma. Prav ta strah, ta subjektivni nemir, pravzaprav kar strah pred ničem, je predmet obravnave Kierkegaardove knjige Pojem tesnobe z letnico izida 1844, izdane pod psevdonimom Vigilius Haufniensis, ter v letu 1849 pod psevdonimom Anti-Climacus izšle Bolezen za smrt, kjer razpravlja tudi o obupu nad odpuščanjem grehov, obupu za smrt.

Leta 1845 ima Kierkegaard spet namen postati pastor. Vendar se je bil prisiljen spopasti s köbenhavenskim satiričnim listom Gusarjem . Ker je Kierkegaarda hvalil, se je čutil dolžnega preprečiti nesporazum, s čimer si je priklical hude napade. Posledica tega je bila, da se je vse mesto norčevalo iz njega. To obdobje je bilo zanj zelo mučno, ker se niti na ulici ni mogel več pojaviti. Za kratek čas se umakne v Berlin, a se kmalu vrne ter sprejme tako stanje kot pokoro za očetove in lastne grehe. V letih od 1847 do 1851 ponovno veliko piše ter v imenu pravega krščanstva poziva k spreobrnjenju in pokori. Zadeva z Gusarjem ga je tudi prepričala o plitvosti in kupljivosti množice. Spor z javnostjo je dosegel vrhunec, ko je Kierkegaard začel napadati uradno dansko Cerkev. Najprej se nista mogla sporazumeti s škofom Mynstrom, ki ga na koncu niti sprejeti ni hotel, da bi z njim razpravljal o zahtevah pravega krščanstva. Kierkegaard je iz obzirnosti do škofovega prijateljstva z njegovim očetom počakal na škofovo smrt, nato pa silovito napadel duhovščino in še posebej Mynstrovega naslednika Martensa , ki je imel Mynstra za "pričevalca za resnico". Kierkegaardov odgovor na to izjavo je bil: "Dajte mi sredstvo za bljuvanje!" Od maja 1855 naprej izdaja svoj list Trenutek, kjer v glavnem razkriva in kritizira realno stanje v danski državni Cerkvi.

Ko bi morala iziti 10. številka Trenutka, se je Kierkegaard 2. oktobra 1855 zgrudil na ulici. Zdravniki niso mogli ugotoviti prave narave bolezni. Verjetno je bila to duševna bolezen, s katero se je boril med drugim tudi s svojim pisanjem, tisti "trn v mesu", ki mu je preprečeval tudi skleniti poroko in sprejeti cerkveno službo ali začeti univerzitetno kariero.  Umrl je v bolnišnici 11. novembra 1855.

slava mu!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by t on 05.05.2005 at 11:34:52

Praznuje pa tudi Karl Marx (1818-1883)



Na 5. 5. leta 1818 so v Pruskem mestu Triere rodili Karla Marxa utemeljitelja znanstvenega socializma, historičnega materializma in znanstvenega socializma. Študiral je pravo in filozofijo v Prusiji, kjer je padel pod vpliv Ludwiga Feuerbacha in drugih radikalnih hegeljancev. Čeprav je bil istega mnenja kot Hegel v dialektični strukturi in historični neizogibnosti, je Marx verjel, da so temelji stvarnosti v materialni osnovi ekonomije in ne v idealističnih filozofijah. Doktoriral je v Jeni leta 1841 s pisanjem o materializmu in ateizmu grških atomistov, potem se je preselil v Köln, kjer je osnoval in izdajal radikalni časopis, Rheinische Zeitung. Čeprav je želel služiti tudi kot novinar v Parizu in Bruselju, so mu njegove udeležbe v nerazširjenih političnih gibanjih otežile podpiranje rastoče družine. Na koncu se je leta 1849 preselil v London. Skupaj z Engelsom sta napisala Komunistični manifest, znano je tudi njegovo delo Kapital. Sodeloval je v prvi revolucionarni organizaciji delavskega razreda, Zvezi komunistov in v prvi internacionali, ustanovljeni leta 1864 v Londonu.
Marksistih ločujejo mlajšega Marxa od starejšega. Mlajši Marx je bil humanist in indeterminist, ki je menil, da je možno premagati objektivne težave človeka in jih podrediti njemu. Človek je bil po njegovem plemenit in ustvarjalen. Delo (praksa) je tisto kar definira človeka. Po letu 1848 Marx postane determinist, organizacija družbe je določena. Uradni marksizem, ki je bil uveljavljen pri Stalinu, je bil deterministični, ideologija bivšega jugoslovanskega režima pa je bila, razliko od Sovjetske zveze postavljena na abstraktno raven, ker so imeli Stalina za nehumanista. Marxa je mogoče najbolje razumeti, če upoštevamo tri komponente: romantično, prometejsko in razsvetljensko komponento.
Romantična komponenta najbolj očitna v pojmovanju preteklosti in prihodnosti. Marx pravi, da v prvotni družbeni ureditvi človek ni bil omejen z institucijami in ni bil omejen z opravljanjem enega poklica, hkrati pa mu bile vsiljene institucije (zasebna lastnina, država). Država je prisilna izmišljena in tvorjena skupnost. V »zlati dobi človeštva« ni bilo odtujitve (alienacija - da v danih okoliščinah potek življenja ne ustreza njegovem bistvu). Alienacija lahko pomeni dvoje: odvzeto mu je nekaj kar je že imel ali pa ni pridobil tisto, kar mu je dano kot možnost. Marx je tako težil k takšnim pogojem, v katerih bo uresničena njegova neomejena dejavnost. Pomembna pa je tudi popredmetenje ali opredmetenje (reifikacija - razmerja med ljudmi in sredstvi za dosego ciljev se osamosvojijo in postanejo človeku objektivno dani, se mu vsiljujejo). Najbolje  se to kaže v predmetu dela. Mi ustvarjamo, da bi zadostili našim potrebe, vendar se je to spremenilo v nekaj drugega. Proizvodi so postali sami sebi namen, ko ne kupujemo izdelkov zato, da jih bi koristili, ampak da pokažemo svoj status (imajo odtujen pomen). Izdelki s tem dobijo fetišistični pomen - fetišizem blaga. Marx je domneval, da je možno odpraviti odtujitev, možno je vzpostaviti skupnost, kjer ne bo institucij, ki se vsiljujejo, ki terjajo človeka, da se vede živalsko. Družbena razmerja morajo biti prosojna (transparentna). Komunizem sodi v to romantično komponento, kjer misli, da je možno ljudi preusmeriti, da ne bi v ljudeh videli izkoristek, da bi živeli v družbi brez prisile institucij.
Prometejska komponenta se dopolnjuje s prejšnjo in je simbol človekovega prizadevanja, da ostane subjekt in podreja stvarnost svojim potrebam. Pri Marxu je ta Prometej proletarijat, saj pojmuje delavski razred kot skupino, ki je zmožna strmoglaviti ne samo vladajoči red, temveč preseči pogoje življenja za katere je značilno, izkoriščanje vladavine in odtujitev. V delavskem razredu so skoncentrirane odtujitve, ta odtujitev bo vse močnejša in s tem bodo ustvarjanje objektivne možnosti, za prevzem družbe. Kapitalisti ne bodo več nujni, proces produkcije pa se bo socializiral. Tukaj ne bo več prostora za posameznika kapitalista, temveč bo potrebno uporabljati produkcijo na podružbljen način. V tem obdobju bo potekala vladavina delavskega razreda, ki je zmožen upravljati gospodarstvo v celoti.
Razsvetljenska komponenta. Gre zato, da so filozofi razsvetljenci (Francozi in Britanci) prizadevali ugotoviti splošne pravilnosti, kako posamezni dejavniki pogojujejo funkcioniranje in spremembe družbi. Marx je po letu 1848 zagovarjal determinizem družbenega življenja. Družbeno življenje je določeno z določenimi dejavnostmi. »Daš mi potočni mlin in dobiš družbeno ureditev z fevdalnim gospodom, daš mi tovarno s stroji in dobiš industrijskega kapitalista«. Stopnja razvoja tehnologije določa organizacijo družbe, institucionalizacijo družbe in nekoliko manj pogojuje tudi kulturo (Marx kulturi pravi družbena zavest).

Materialistično pojmovanje zgodovine
V družbeni produkciji svojega življenja stopajo ljudje v določene, nujne, od njihove volje neodvisne odnose - v produkcijske odnose, ki ustrezajo določeni razvojni stopnji njihovih materialnih produktivnih sil. Celota teh produkcijskih odnosov sestavlja ekonomsko strukturo družbe, realno osnovo, ki se na njej dviga prava in politična vrhnja stavba in ki ji ustrezajo določene oblike družbene zavesti. Način produkcije materialnega življenja določa socialni, politični in duhovni proces življenja nasploh. Ne določa njihovo zavest. Na določeni stopnji svojega razvoja prihajajo materialne produktivne sile družbe v nasprotje z obstoječimi produkcijskimi odnosi ali - in to je le pravni izraz za isto stvar - z lastninskimi odnosi, v katerih so se doslej razvijale. Iz razvojnih oblik produktivnih sil se ti odnosi spremenijo v njihove spone. Tedaj nastopi razdobje socialne revolucije. S spremembo ekonomske osnove se počasneje ali hitreje izvrši prevrat v vsej ogromni vrhnji stavbi. Ko preučujemo take prevrate, moramo vselej razlikovati med materialnim prevratom v ekonomskih pogojih produkcije, ki se da ugotoviti s prirodoslovno natančnostjo, in pravnimi, političnimi, religioznimi, umetniškimi ali filozofskimi, skratka: ideološkimi oblikami, v katerih se ljudje tega konflikta zavedo in ga izbojujejo. Kakor ne presojamo posameznika po tem, kar misli sam o sebi, prav tako ne moremo presojati take prevratne dobe po njeni zavesti, temveč moramo ravno nasprotno to zavest razložiti iz nasprotij materialnega življenja, iz obstoječega konflikta med družbenimi produktivnimi silami in produkcijskimi odnosi. Nobena družbena formacija ne propade prej, preden se ne razvijejo vse produktivne sile, ki je zanje dovolj prostora, in novi, višji produkcijski odnosi se nikoli ne pojavijo prej, preden ne dozore materialni pogoji za njihov obstoj v okviru stare družbe same. Zato si postavlja človeštvo vedno le take naloge, ki jih lahko reši, zakaj če pogledamo natančneje, bomo vselej videli, da se poraja naloga šele tedaj, ko že obstoje materialni pogoji za njeno rešitev ali pa so le-ti vsaj v procesu svojega nastajanja. V velikih obrisih lahko označimo azijske, antične, fevdalne in sodobne buržoazne produkcijske načine kot progresivne dobe v ekonomskem razvoju družbe. Buržoazni produkcijski odnosi so zadnja antagonističnba oblika družbenega produkcijskega procesa, antagonistična ne v smislu individualnega, marveč takega antagonizma, ki raste iz družbenih življenjskih pogojev individuov; produktivne sile, ki se razvijajo v okviru buržoazne družbe, pa hkrati ustvarjajo materialne pogoje za rešitev tega antagonizma. S to družbeno formacijo se torej končuje predzgodovina človeške družbe«. Vir: knjiga xxx, str. 47.
Po Marxu ljudje izpopolnjujejo produkcijska sredstva. V produkcijskem procesu si prizadevajo učinkovito delovati in oblikovati produkcijska sredstva. Ko že enkrat oblikujejo produkcijska sredstva, ti oblikujejo tipe lastnine. Gre za to, katere skupine uresničujejo svojo moč preko lastnine. Darendorf je imel razpravo o Marxovem pojmovanju lastnine in meni, da gre za formalno lastnino. Družbena struktura se oblikuje v delu, določena stopnja produkcijskih sil - razvoja - določa katere skupine se bodo oblikovale.
Razred, ki je izkoriščan ne trpi tega pasivno on se upira. Upira se zaradi tega, ker mu je delo vsiljeno. Delo je v nasprotju z njegovim bistvom, lahko pa bi bilo v skladu z njim. Ko se oblikuje spopad med razredoma, vladajoči razred oblikuje institucije, ki zagotavljajo njegovo vladavino. Marksu ni tuja misel, da se lahko družba instrumentalizira. V marksizmu je bila povzeta teorija refleksa. Po tej teoriji se v kulturi mehansko reflektirajo razmerja v industrijskem procesu.
Pri kulturi prihaja tudi do odseva družbenih okoliščin, vendar ni to celotna slika kulture. Oblikujejo se novi načini produkcije. Struktura družbe je stalno konfliktna. Spopade država zatira tako, da lahko družbo sankcionira. Konflikt je zatiran do stopnje, ko lahko družba še normalno funkcionira. Če niso okoliščine zrele, vladajočega razreda ni možno strmoglaviti (dokler se ne pojavi produkcijski tip, ki bi lahko nosi tudi politiko). Določen produkcijski način bo strmoglavljen šele, ko bo oblikovan nov način produkcije, ki bo bolj popoln. Izmenjuje se »ekonomski tip« ali družbeno ekonomska formacija. To so zgodovinske stopnje, ki so oblikovane kot model, kjer je razmerje med osnovo in vrhnjo stavbo pojmovano kot harmonično in model proizvodnje je čist. Marx ni bil zagovornik masivnega zgodovinskega razvoja.

Baza in nadgradnja
Osnovo družbe tvorijo proizvodne sile, čemur bi lahko rekli stopnja razvoja tehnologije. Prav ta določa insititutivno ureditev družbe, jo določa, determinira družbo in delno determinirana tudi kulturo. Kultura ni popolnoma determinitana osnove, pri čemer moramo vedeti, da je Marx namesto besede »kultura« uporabljal izraz družbena zavest. Razredi se oblikujejo objektivno, vendar lahko le zavedni osvojijo ideologijo (družbena zavest). Tako na primer francoski kmeti in podložniki ter njihovi upori. Oni niso oblikovali nacionalne sile, niso pa imeli zavesti, kako preoblikovati družbo, zato so se borili za staro pravdo. To ni zavest, ki bi pripeljala do družbenega. Ostali elementi družbene zavesti imajo avtonomijo: umetnost in religija (Marx je trdil, da je religija opij za ljudstvo. Samodejno pride do ustvarjanja tega sredstva, ki mili bolečino (dolina solz).). Glede umetnosti je Marx naredil naslednikom velike težave saj je bil mnenja, da grškega epa ni mogoče preseči. To pa se ne sklada z teorijo o bazi in nadgradnji. Kar se tiče umetnosti je Marx napačno interpretiran. Religija pa je opij ljudstva (ne pa opij za ljudstvo). Marx torej meni, da je religija nujna v okoliščinah odtujitve in naredi življenja znosno (dolina joka) – do religije prišlo spontano in šele določene družbene okoliščine lahko odpravijo pogoje religije,.


Marx je umrl 14. marca leta 1883 v Londonu.


slava mu!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by titud on 13.05.2005 at 10:27:11

Norberto bobbio – velikan za 21. stoljeće

(1909–2004)

   
   

Norberto Bobbio, filozof politike, teoretičar prava i angažirani intelektualac, profesor političke filozofije i pravne teorije na Sveučilištu u Torinu, te od 1984. godine doživotni član Senata – gornjeg doma talijanskog parlamenta, rodio se 1909. godine u Torinu, gradu u kojem je proteklog tjedna u 95. godini života i umro. Bobbia se bez imalo dvoumljenja može svrstati među vodeće društvene mislioce 20. stoljeća koji su utjecali na čitave generacije znanstvenika, intelektualaca i političara.
   U vrijeme demokratskih promjena pravo osvježenje predstavljali prijevodi njegovih knjiga »Budućnost demokracije« (1990.) te »Liberalizam i demokracija« (1992.), da bi 1998. godine bila objavljena i hit-knjiga sredine devedesetih »Desnica i ljevica«, s podnaslovom Razlozi i značenja jednog političkog razlikovanja. Riječ je o knjizi, izdanoj 1994. godine prije izbora u Italiji koji su obilježeni novim izbornim modelom i stranačkim pregrupiranjem, koja je samo u Italiji prodana u više stotina tisuća primjeraka i u rekordnom roku prevedena na gotovo sve svjetske jezike.
   Bobbia, čiji utjecaj na društvenu misao sigurno neće jenjati ni nakon njegove smrti, može se definirati kao lijevog liberala odnosno socijalnog liberala, mislioca koji pokušava pomiriti zahtjeve za socijalnu pravednost i za individualnu i građansku slobodu, uz isticanje potrebe za političkim i pravnim okvirom sposobnim očuvati i jamčiti prava i slobode pojedinca. Stoga samo u liberalno-demokratskom okviru (demokraciju prije svega definira kao pravila igre), koji omogućava predstavničku vlast putem redovnih, slobodnih izbora u višestranačkom sustavu, vidi mogućnost ostvarenja ideje socijalne pravednosti. I doista, koliko god kao mudar čovjek, kritički nastrojen duh koji je dugo živio i svašta vidio, uočavao »kvarove« i »kvaritelje« u demokratskim političkim sustavima, od zagovaranja liberalne demokracije, vladavine prava i socijalne pravde nikada nije odstupio. Zato će njegovo djelo svjetliti i u 21. stoljeću

---

Egalitarnu politiku obilježava težnja da se uklone prepreke koje muškarce i žene čine manje jednakima. Jedan od najuvjerljivijih historijskih dokaza postavke koja se ovdje zastupa, a prema kojoj egalitarizam sačinjava razlikovno obilježje ljevice, dade se izvesti iz činjenica: da je jedna od glavnih (ako ne i glavna), tema historijske ljevice, zajednička i komunistima i socijalistima, bilo odstranjivanje onoga što je od davnine, a ne samo u prošlom stoljeću, izgledalo jednom od glavnih, ako ne i glavnom preprekom jednakosti među ljudima – uklanjanje individualnog vlasništva, »užasnog prava«.
   

egalitarni ideal

Bila ova postavka valjana ili kriva, poznato je da utopijski opisi idealnih država, koji polaze od težnje za jednakošću, općenito opisuju i ujedno propisuju neko kolektivističko društvo; da Jean-Jacques Rousseau, pitajući se o podrijetlu nejednakosti među ljudima, dolazi do čuvenog prijekora prvom čovjeku koji je ogradivši svoje imanje rekao: »To je moje!«; da je Rousseau nadahnuo pokret koji je doveo do zavjere jednakih, nemilosrdnih protivnika svakog oblika individualnog vlasništva; da sva u prošlom stoljeću stvorena društva jednakih, u kojima se ljevica često prepoznavala, smatraju individualno vlasništvo nepravednom ustanovom koju valja uništiti; da su egalitarne ili kolektivističke sve stranke koje proizlaze iz marksističke matrice; da je jedna od prvih mjera pobjedonosne revolucije u zemlji careva bila ukidanje individualnog vlasništva nad zemljom i poduzećima; da su dva glavna djela posvećena historiji i kritici socijalizma, »Les systemes socialistes« Vilfreda Pareta i »Socialism« Ludwiga von Misesa kritički prikaz odnosno analiza i ekonomijska kritika raznih oblika kolektivizma. Borba za ukidanje individualnog vlasništva, za kolektivizaciju, doduše ne potpunu, sredstava za proizvodnju uvijek je ljevici predstavljala borbu za jednakost, za uklanjanje glavne prepreke uspostavljanju društva jednakih. Čak se i politika nacionalizacije, koja je dugo vremena obilježavala ekonomijsku politiku socijalističkih stranaka, vodila u ime egalitarnog ideala, premda ne u pozitivnom smislu povećanja jednakosti, već u negativnom smislu smanjivanja jednog od izvora nejednakosti.
   

»preokrenuta« utopija

Činjenica da se diskriminacija u odnosu bogatih i siromašnih, koju je uvelo i održavalo istrajavanje prava na pojedinačno vlasništvo što se držalo neotuđivim, smatrala glavnim uzrokom nejednakosti ne isključuje uzimanje i drugih razloga diskriminacije u obzir, razloga kao što su to diskriminacija u odnosu muškaraca i žena, tjelesnog i umnog rada, nadmoćnih i inferiornih naroda.
   Nije mi teško priznati kakvi su i koliki bili izopaćujući učinci na koji se ideal pokušavao ostvariti. Nedavno sam u svezi s time govorio o »preokrenutoj utopiji«, ustvrdivši kako se veličanstvena, stoljećima prizivana egalitarna utopija, ona komunistička, preokrenula u svoju suprotnost prvi puta kada se u historijinorberto bobbio – velikan za 21. stoljeće
   
    Nijedan od idealnih gradova što su ih filozofi opisivali nikada nije bio predložen kao model koji bi valjalo provesti u praksi. Platon je znao da idealna država o kojoj je govorio sa svojim prijateljima i učenicima nije predodređena da postoji na bilo kojem mjestu, nego ona, kao što je Glaukon rekao Sokratu, jest »u našim razgovorima«. Međutim, kad se po prvi put zbilo ulaženje jedne egalitarne utopije u povijest, kad je ona iz kraljevstva »razgovora« prešla u kraljevstvo stvari, tad se ona preokrenula u svoju suprotnost.
   

tek započeti put ljevice

No, dodao sam, veliki problem nejednakosti među ljudima i narodima ovoga svijeta sačuvao je svu svoju tegobnost i neizdržljivost. A zašto onda ne reći, i svoju prijeteću opasnost za one koji se smatraju zadovoljnima? Dapače, u narasloj svijesti da svakoga dana napredujemo snabdijevajući se potrepštinama Trećeg i Četvrtog svijeta, onoga svijeta što ga je Latuoche nazvao »planetom brodolomaca«, dimenzije problema nesrazmjerno su se i dramatično povećale. Historijski je komunizam promašio. No, ostao je izazov što ga je on dobacio. Tješimo li se govoreći kako smo u ovom dijelu svijeta oživotvorili dvotrećinsko društvo, ipak ne možemo zatvoriti oči pred većinom zemalja, u kojima dvije trećine, četiri petine ili čak devet desetina stanovništva živi u bijedi.
   U svjetlosti te zbiljnosti postaje jasnim razlikovanje između desnice i ljevice, za koju je ideal jednakosti uvijek predstavljao polarnu zvijezdu što je služila i služi kao putokaz. Dovoljno je skrenuti pogled od socijalnog pitanja unutar pojedinih zemalja u kojima je u prošlom stoljeću nastala ljevica k međunarodnom socijalnom pitanju, pa da se zaključi kako ljevica ne samo što još nije završila svoj put, nego ga je tek započela – ulomak je ovo iz završnog poglavlja knjige Norberta Bobbia »Desnica i ljevica

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Petra G. on 13.05.2005 at 11:43:54

Sama tako razmišljam:

Vsak človek, ki se v tem trenutku sprehaja po našem čudovitem mavričnem planetu, imenovanem Zemlja, je vreden trenutka v dnevu, da se spomnimo nanj/o/e.

Vsakdo si zasluži ljubezen v srcu, mislih in dejanjih, notranji mir, pa tudi delo, katerega zmore opravljati, kakorkoli že, to ve vsak posameznik za sebe, hkrati pa si znamo tudi en drugemu pomagati, pa naj bo to morda le lepa misel, dejanje, ali pa reklamni spot... Denar pa je tudi potreben, da se da preživeti; ampak sama čutim preživetje kot umetnost ne boj. Borim se predvsem sama s seboj in usklajevanju celotne Petre G. Včasih pa to tudi na zunaj izpade situacija, ampak vedno ljubezen izberem pred denarjem... Pa ne bom pisala kdo ali kaj, bom raje pridna, kot še nikoli prej; nameravam pa ljubezen in notranji mir, zase, Petro Gradišar!


:)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by titud on 13.05.2005 at 14:25:54


wrote on 13.05.2005 at 11:43:54:
Sama tako razmišljam:

Vsak človek, ki se v tem trenutku sprehaja po našem čudovitem mavričnem planetu, imenovanem Zemlja, je vreden trenutka v dnevu, da se spomnimo nanj/o/e.


Vsi smo vredni spomina, ja, ampak vsi smo lahko samo  vsak posebej. Konkretno in posamično. Tud ti.

Petra, nismo te pozabl.   :)

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by Petra G. on 14.05.2005 at 12:29:53


titud wrote on 13.05.2005 at 14:25:54:
Vsi smo vredni spomina, ja, ampak vsi smo lahko samo  vsak posebej. Konkretno in posamično. Tud ti.

Petra, nismo te pozabl.   :)



Hvala, titud! Čutim to tudi sama, imam vas zelo rada...
Petra

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by t on 25.08.2005 at 09:03:27


Danes praznuje svojo 105 obletnico med neumrljivimi, veliki zaničevalec in kritik odstoječe družbe, filolg, umetnik in filozof Friedrich Nietzsche (15. oktober 1844, Röcken pri Leipzigu, Saška, Prusija (sedaj Nemčija), † 25. avgust 1900).







slava mu!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by t on 12.01.2006 at 15:08:41

Albert Hofmann, 'oče' LSD, praznoval sto let

Švicarski kemik, ki je pred 60 leti odkril halucinatorno mamilo LSD, je v sredo proslavil svoj stoti rojstni dan.

'Sem samo navaden Švicar, ki ima rad preproste stvari,' je povedal za švicarski Tages Anzeiger. LSD je po lastnih navedbah odkril naključno v svojem laboratoriju leta 1943. Na roko mu je kanila snov, ki jo je proučeval - dietilamid lisergične kisline (LSD 25). Nemudoma se je počutil nenavadno, čutil je tesnobo, vrtoglavico in halucinacije. Tri dni kasneje je snov testiral znova in doživel enake učinke.

Ob svoji stoletnici se je Albert Hofmann znova zavzel, da bi svojemu izumu, ta je bil v 60. in 70. letih minulega stoletja ikona hipijevskega gibanja, vrnil ugled in ga izpostavil kot koristnega za zdravljenje. Želi si tudi legalizacije LSD-ja. Do leta 1966 je bil LSD legalen, nato so ga prepovedali, najprej v ZDA.

Hofmann meni, da LSD blaži bolečine, zlasti bolnikom, ki jim morfij več ne pomaga. Vrhunski ameriški in evropski znanstveniki se nagibajo k temu, da bi LSD dovolili v raziskovalne in terapevtske namene.

(Jaka Železnikar)
http://www.mladina.si/dnevnik/75435/

uživajte!

Title: Re: Ljudje,na katere na smemo pozabiti
Post by DaBi on 14.01.2006 at 18:39:00

Albert Hofmann mi je car.
Izumil je se veliko sineticnih "zadev", jih testiral, na sebi, in skupaj z zeno. Izumil je nekaj kr zanimivih "zadev".
car

Svet pogovorov » Powered by YaBB 2.3!
YaBB © 2000-2008. All Rights Reserved.