Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 11812 times)
Picola2
Guest




odvisnost od duhovnosti
04.01.2003 at 18:17:34
 
Ne vem,če smo se že kje pogovarjali o tem,ampak zanima me,kdo je odvisen od duhovnosti?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #1 - 04.01.2003 at 18:40:44
 
Grin

un k ne more brez nje
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #2 - 05.01.2003 at 08:58:23
 
v knjigi Tibetanska knjiga življenja in umiranja  je govora (tudi) o tem, zakaj so zahodnjaki tako navalili v zadnjem času na vse, kar je povezano z duhovnostjo, zakaj vse sorte delavnice doživljajo tak uspeh. Ugotovotev je taka, da so se ljudje navadili na tak način preživljanja prostega časa, da je to neke vrste ali način druženja. Uporabljen je izraz 'duhovni turizem'. Večina ljudi, ki hodijo po predavanjih in delavnicah, itak vaj, meditacij, priporočil, itd ne izvaja, ko so sami doma. Samo na skupnih delavnicah.
Ravno tako kot tisti, ki rad potuje in so mu tuji kraji všeč, zato še ne spremeni kraja bivanja... ampak potuje pa kljub temu rad...

a je poj odvisen od potovanj?

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Picola2
Guest




Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #3 - 05.01.2003 at 11:41:23
 
Veliko razmišljam o tem(medsebojni odnosi,Bog,osebna rast),veliko govorim o tem,veliko delam oz. poskušam delati na tem...,veliko(glede na to,da nimam interneta,hehe)preživim na netu(v službi)-na tem forumu,veliko berem o tem,po glavi mi gre v glavnem samo še to...A je to zaradi začetne faze( eno leto in še malo)ali je to odvisnost od duhovnosti?Ali pa si jst vse to narobe razlagam?Al pa sploh nisem zadela bistva?Ne vem.Razlaga bi bla zelo dobrodošla.
SmileyHvala lepa pa lep snežen dan vsem skupaj.
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #4 - 05.01.2003 at 14:35:05
 
Jest mislm, da je duhovnost en pomemben del mene, življenja in da se vedno več zanimam zase, za svoj življenje, se mi ne zdi čisto nič nenavadno, ne verjamem pa, da gre za začetno fazo, bom res rabila vedno večji odmerek tega vpletenga v svoje življenje in se čist dobro počutim, če pogledam, kako mirna je moja mesec in pol stara hči se mi zdi mam tut en zlo nahitrco dobljen dokaz, da je zdravju koristno bit v tem. Že mogoče, da sm 'zadeta' ampak odvisnost od hrane npr. ma bolj škodljive posledice, kot pa od 'duhovnosti'. Sej se je za telo tut dobr zanimat, če se hočeš fizično dobr počutit... I don't know, kaj pa je življenje, če ne to...se mi zdi, da je to po eni strani nekaj čisto mimogrede, zraven tega sem lahko še vedno JEST kakršna koli že, počenm sprobam lahko vse, kar si želim počet in sprobat, samo odločila sem se, da bom to naredila čimbolj srečna s čimveč ljubezni...
na hitrco tolk Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miha
1
*
Offline

Huh!!
Posts: 15
Space
Gender: male
Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #5 - 06.01.2003 at 01:23:40
 
Jst, pa mislm, da smo vsi z mano vred duhovni turisti!!!
Tud tele posto k čitam se mi zdi da smo sami turisti, eni smo te knjige prečital, drugi so dal te delavnice čez, vsi neki malga vemo, glede na izkušnje, nihče pa ni dejansko odraščal z tem, tko da smo turisti iz različnih dežel, eni celo zagovarjajo monoteizem, kokr vidm, ampak a ne omogoča ravno duhovnost tako širokega razmišljanja ??
Odvisnost od duhovnosti, pa se začne takrat, ko ti nekdo nekaj vcepi v glavo in ti to na veliko razglašaš kot za edino resnico (mormoni npr.), to so zame odvisniki ... recimo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #6 - 06.01.2003 at 09:06:17
 
ja, sej, kaj pa sploh mislimo s tem: odvisnost od duhovnosti?

Je to želja po čim večjem obiskovanju delavnic z duhovno vsebino, branje knjig z duhovno vsebino?

A je to želja: duhovno živeti?

Zmerej pravim: število delavnic, seminarjev, itd z duhovno vsebino, število iniciacij, število tehnik, ki jih obvladamo (obvladajo), količina potrošenega denarja , število prebranih knjig itd... to ni nobeno kazalo duhovnosti.

Koliko je kdo res duhovno razvit, se pokaže v stresnih življenjskih situacijah, ko smo postavljeni pred preizkušnje, ko ali če pravilno odreagiramo. Če smo človeški, če smo bratu res brat in sestri sestra... ali pa v kritičnih situacijah stisnemo rep med noge in se izgovorimo s kakimi frazami kot 'vsak naj svojo karmo puca'...

Ko bomo umrli, nas nobeden ne bo vprašal, kolk mamo doktoratov al pa ne, kolk smo knjig prebrali al pa ne, al mamo pet otrok a nobenega, a smo bli ženska al smo bli moški...

vprašanje (če seveda lahko lupam v tej smeri  Grin) bo samo eno: si pomagal, ko je bila tvoja pomoč nujno potrebna? Si dal lačnemu jesti, žejnemu piti, utrujenemu ležišče?  Grin prosto po Kristusu Grin - si videl v vsem in v vsakem prisotnost boga?

a pa smo lahko odvisni od takih stvari? Da vidiš v vsem in vsakem božjo stvaritev, delček sebe?

nekateri živijo bolj duhovno brez kakršnegakoli znanja kot pa tisti, ki imajo po deset ali več iniciacij

in kdo lahko reče, da je katera od naših življenjskih poti bolj prava od druge? Saj gredo vse k istemu cilju.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
cleo
3
***
Offline

življenje je čudovito

Posts: 118
Ljubljana
Gender: female
Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #7 - 06.01.2003 at 18:37:26
 
Bravo, Ana, se strinjam s tabo, dodala bi pa še, da odvisnost od duhovnosti je za tiste "duhovne turiste", za tiste, katerim je duhovnost način življenja, pa to pomeni, da vsaj 1 uro na dan meditirajo in so v stiku s samim seboj. Z energijo, ki jo čutijo in se pretaka skozi njih, v njih in okoli njih. Da znajo to energijo uporabiti tudi v tem "kao realnem" življenju.

Vse branje in razmišljanje je samo začetek, in to začetek dolgega in težkega potovanja v "druge kraje", kjer so neomejene možnosti. Vendar pa brez dela, v tem primeru meditacije, delanja na sebi (pač kakršnekoli tehnike, ki pomagajo, da se spucamo in se povežemo z energijo okoli nas in jo znamo skoncentrirati, takrat ko jo rabimo) in delanja v samoti (meditirati doma, namesto gledati televizijo, iti na tečaj joge namesto v fitnes, razmišljati o tem, kako boš ti boljši - se spremenu in ne nekdo drug). To je duhovnost. In to je duhovnost kot način življenja, ne pa odvisnost od duhovnosti.
Ko si pripravljen delati na tem, pride učitelj....in nekoga imeti ob sebi, ki te vodi preko takih nejasnih zadev, je nujno potrebno, dokler ne najdeš svoje poti....
Sedaj smo pa že pri vprašanju prioritet in denarja....čisto druga zgodba...

LP
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #8 - 06.01.2003 at 23:40:40
 
Quote:
Veliko razmišljam o tem(medsebojni odnosi,Bog,osebna rast),veliko govorim o tem,veliko delam oz. poskušam delati na tem...,veliko(glede na to,da nimam interneta,hehe)preživim na netu(v službi)-na tem forumu,veliko berem o tem,po glavi mi gre v glavnem samo še to...A je to zaradi začetne faze( eno leto in še malo)ali je to odvisnost od duhovnosti?Ali pa si jst vse to narobe razlagam?Al pa sploh nisem zadela bistva?Ne vem.Razlaga bi bla zelo dobrodošla.
SmileyHvala lepa pa lep snežen dan vsem skupaj.

to ni odvisnost ...
imho ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #9 - 07.01.2003 at 11:10:17
 
Quote:
Veliko razmišljam o tem(medsebojni odnosi,Bog,osebna rast),veliko govorim o tem,veliko delam oz. poskušam delati na tem...,veliko(glede na to,da nimam interneta,hehe)preživim na netu(v službi)-na tem forumu,veliko berem o tem,po glavi mi gre v glavnem samo še to...A je to zaradi začetne faze( eno leto in še malo)ali je to odvisnost od duhovnosti?Ali pa si jst vse to narobe razlagam?Al pa sploh nisem zadela bistva?Ne vem.Razlaga bi bla zelo dobrodošla.


Jest sem imel zmeraj na sumu, da ima duhovnost eno povezavo z erotiko.  Nekaj smo o tem v topiku erotika in duhovnost že govorili, kjer sem  v duhovnsti kot polju praktično neomejene  kreativnosti razpredal. Zeus  je kot antični kreator zato izžareval en erotičen naboj, na katerga je bla žena ljubosumna, druge antične junakinje pa je neustavljivo privlačil.

V antiki sem najdu še eno potrditu, da je duhovnost prepojena z erosom:

Duhovnost se po definiciji ukvarja dušinim razmerjem do telesa. Po platonu sta telo in duša razmejena, pri čemer duši pripada gospostvo nad telesom. Duša izvira iz sfere duha (božanskega, umnega) in se uteleša zarad čutnega poželenja. Razmerje duša/telo je torej po platonu erotično razmerje, duša mora bit za časa življenjeja v vsem čutno opedena, čeprav se njuno razmerje konča z razvrednostnejem telesnega in 'pobegom' neumrljive  duše v duhovni svet.

Antični nasledniki platona so erotičnost duhovnega še globje utemeljili. Duhovnost se po mnenju plotina odvija v sestopu enega in  v vzopnu k enemu. Eno  (po plotinu) označuje abslutno enost,  dobro,  obilje ... iz katerega izvira vsa bit in vsa lepota. Nobeno bivajoče ne obstaja zunaj povezave z enim. Vzpon k enemu vidi kot proces očiščenja. Vzgib za to je ljubezen (eros) do pra-lepega in pra-enega. Vzpon poteka prek kontempalcije (danes bi lahko rekli tud meditacije). Umetnost npr. pelje prek zaznave čutne lepote  k dojetju lepote čiste, v sebi sklenjene oblike.  V filozofiji duša premaguje senčni svet teles in se obrača nazaj k duhu. Najvišja osvoboditev je extaza, neporedna zaslepljenost v motrenje enega.

Evo, tamaladvojka, duhovnost res ni odvisnost, je erotična zaslepljenost  8)  Wink, če si zdaj kaj na boljšem  Undecided Smiley      
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #10 - 08.01.2003 at 00:50:10
 
Od duhovnosti je odvisen tisti, ki ne more brez nje, kar pa ni še nič slabega.
Druga pesem pa je, če se računa na to, da bo duhovnost rešila vse težave, to je, da bo že sama duhovnost dovolj za dosego vseh mogočih ciljev. Kadar pa se vse to skombinira še z nekritičnim sprejemanjem vsakršnih receptov, tedaj bi lahko govorili o bolezni.


Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #11 - 08.01.2003 at 08:07:07
 
Eh, ne vem. Najprej tole: meni je že sama beseda »duhovnost« nesimpatična. Morda zato, ker menim, da smo mi še zelo daleč od tega, da bi se lahko poimenovali, da smo duhovni? In niti ne vem, ali imam najprej sama pri sebi sploh razčiščen sam pojem tele besede. Kaj pa sploh je duhovnost? In kdo je po definiciji duhoven človek? Edi, da ti ne bo treba brskat po SSKJ:

duhóvnost  -i ž ( ) knjiž. 1. usmerjenost k nematerialnim vrednotam

Usmerjenost k nematerialnim vrednotam? Hmm… Potemtakem, smo pa VSI duhovni… Verjamem namreč, da ima vsakdo izmed nas vsaj kakšno nematerialno vrednoto, ki mu nekaj pomeni… Nekdo več, drugi manj – in kje se začne razlikovati??

Pa pustimo to. Da se navežem na samo temo – odvisnost od duhovnosti. Po mojem mnenju postane nekdo odvisen od tega takrat, ko prične s tem obremenjevati najprej samega sebe. In v končni fazi svojo okolico. Ko razmišljanju o tem podredi vse ostale stvari v svojem življenju. Ko to ni samo zanimanje, ki prihaja iz njegovega srca, ampak so vse ostale stvari v življenju podrejene temu. In morda zato tudi zanemarjene. Poleg razmišljanja, branja in pogovarjanja o tem, mora po mojem mnenju človek tudi čutiti… In živeti… In živeti zame pomeni preživeti vsak dan v takšnem svetu, kakršen nas pač obdaja (po mojem mnenju prav malo duhoven Wink ) in kljub temu ohraniti svoj (višji) jaz.


Quote:
Veliko razmišljam o tem(medsebojni odnosi,Bog,osebna rast),veliko govorim o tem,veliko delam oz. poskušam delati na tem...,veliko(glede na to,da nimam interneta,hehe)preživim na netu(v službi)-na tem forumu,veliko berem o tem,po glavi mi gre v glavnem samo še to...

In če to počneš zato, ker si tega sama želiš, picola, in če to počneš v tolikšni meri, kot si to sama želiš, pa če se o tem rada pogovarjaš, pa bereš, pa razmišljaš – po mojem mnenju to ni odvisnost. Je samo obdobje v tvojem življenju, ki si ga namenila temu. Baje je tudi res to, da gre vsako pravo zanimanje v plus, pa potem zaradi nasičenosti v minus, pa potem spet v plus, pa spet v minus, le odkloni so vedno manjši, dokler se po nekem času krivulja ne umiri in ustavi na neki točki. In tista točka je prava zate.

Edino tisti stavek: »po glavi mi gre v glavnem samo še to…«, me je malce »prestrašil«. Wink Ampak, ker si napisala v glavnem – predvidevam, da poleg vsega tega tudi čutiš in življenje živiš…

Tako, da bi ti jaz rekla: ne obremenjuj se s tem. Če veliko razmišljaš o osebnostni rasti, o odnosih med ljudmi in o drugih nematerialnih vrednotah ( Wink ), ti kar mirno to počni še naprej. Da le sama sebe ne obremenjuješ preveč in da svoje okolice ne posiljuješ s tem. Dokler so to samo tvoja razmišljanja in pogovori, ki zanimajo tako tebe, kot tudi ljudi okoli tebe, pa se, vsaj meni, zdi vse OK.

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Picola2
Guest




Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #12 - 10.01.2003 at 16:59:03
 
Hvala vsem za odgovore,ste mi zelo pomagali,me potolažli in razveselili.Naj povem samo še to,da tisto,o čemer razmišljam ,govorim,itd.,tudi čutim in s tem tudi udejanjam.Oziroma vsaj poskušam,čeprav je ene stvari težko,ampak se trudim.Hvala še enkrat vsem pa lep dan.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #13 - 11.01.2003 at 16:57:38
 
Nevarnost, ki ga vidim pri "ukvarjanju z duhovnostjo", je le ta, da lahko začnemo sami sebe jemati preresno. Smiley

s tem je potem povezano, da:
...nekateri začnejo zavračati "neduhovnost"
...nekateri pozabijo uživati v življenju

ŽIVLJENJE NI ŠOLA in predvsem NI ODREKANJE in definitivno NI DOKAZOVANJE, ampak je izbiranje tistega kar bi rad izkusil
ŽIVLJENJE JE IGRA - to je potrebno vedno imeti v mislih
kaj bomo režirali? dramo, tragedijo, komedijo, grozljivko? Smiley izbira je naša

my 5 cents
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Picola2
Guest




Re: odvisnost od duhovnosti
Reply #14 - 13.01.2003 at 21:24:47
 
Ja,sej to me v bistvu mori!Postala sem preveč resna,preveč se ubadam s svojimi problemi,ki jih v bistvu prej sploh nisem videla,zdej so pa kr naenkrat vsi pred mano in jst sem jih pripravljena celo reševat.Tip mi pravi,da sem res nehala uživat v življenju,da se preveč obremenjujem.Pa kr nekej skos nekomu(predvsem frendom)predavam o tem,kaj delajo narobe pa bla bla...Ja,res,tole me pa res mori...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3