Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 11
(Read 54299 times)
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #15 - 05.12.2002 at 21:43:56
 
Hi,

Se bom potrudil dati odgovor cim prej...
Tole bo malce izven konteksta al pa tud ne. Vsekakor pa bo za mojo duso.

V soboto grem namrec na nocni komunisticni pohod na Mrzlico s plamenico v roki. Ce kdo ne ve kje je Mrzlica, naj recem, da je to hrib nad glavnim mestom Rdecega revija, Trbovljami.
Je danes priloznost nanesla, da sem od svercerja kupil 50 rdecih (tahudih) piratk cist dzabe. Da bomo lahko nemce dol pregnal...
Pa na hrib zvecer ne bo prisel Miklavz, ampak dedek Mraz. Pa ne bomo pil pir, ampak rdece vino. Pa s knapi bomo obujali stare cajte. Pa od Pankrtov bomo poslusali Rdeci album, k je res the best. Pa upam, da mi ne bo treba spet prespat na kaksnem parkir placu...

Dogajal bo res velik...  Grin Grin Grin



Lp
rdeci Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #16 - 06.12.2002 at 07:22:25
 
Quote:
Tole bo malce izven konteksta al pa tud ne. Vsekakor pa bo za mojo duso.


Si lepo popisal ene simptome religioznosti: romanje (na hrib), obred (petarde, rdeče vino, duhovna glasba), duhovna skupina (knapi), obiskl preroka/mesije (dedek maraz... ), utrjevanje v veri z definiranje nevrnikov (nemcev),  misijonarstvo (obvestilo kje je hrib, ki je namenjeno nevernikom, naj se pridružjijo obredu), simbolno poimenovanje svete gore (mrzlica)....

Torej nč nis iz konteksta,samo dodal si mu eno res izkustveno dimenzijo  Wink Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #17 - 06.12.2002 at 11:35:08
 
Titud,

Mislim, da si me razkrinkal. Vse kar lahko recem je Amen. Trboveljci in kolega s katerimi grem na pohod se mi sam rezijo... Ampak, glede na to, da so sli moji sefi/tujci v Celovec samo zaradi Kentucky chicken-a, ker ga pri nas pac se ni, lahko recem, da sem jaz se kolikor tolk normalen...  Grin Grin Grin.

No, pa da gremo naprej...
Zdej, Gape pravi, da je nadum tisto, kar daje prave intuitivne odgovore navzdol umu, ki nato deluje itd., itd.
No, to je vsekakor res. Ampak to je pot mistikov. To je pot ljudi, ki so ponavadi zaprti za zidovi, ali pa nekje odmaknjeni, saj je njihovo delovanje usmerjeno strogo v samega sebe. Krscanstvo je polno takih ljudi/svetnikov. Ti nato popisejo svoje notranje izkusnje seveda na nacin, ki je edini mozen, skozi globoko simboliko, potem pa akademiki delajo doktorate iz njihovih spisov, nobeden pa ne razume za kaj se sploh gre, saj gre za popolnoma druge dimenzije uma, ki jih navaden um ni sposoben prenesti v vsakdanje zivljenje in razumevanje. To tudi pojasni nesposobnost resnega delovanja mistikov izven njihove psihe.

No, mene osebno to ne zanima. Navsezadnje tudi Kristuts ni bil mistik. Mozakar je bil ocitno sposoben mocno vplivati na svojo okolico in tudi delovati v njej, pa tudi njegovo podajanje znanja je bilo hkrati namenjeno ljudem na zelo razlicnih duhovnih stopnjah. To pa ti da lahko samo razumevanje vsakdanjega zivljenja med preprostimi ljudmi samimi.

To pa je tudi tisto, kar se meni zdi res pomembno. Zdej, um sestavljen iz dveh komponent? S tem sem mislil na nase delovanje na fizicnem planu, kjer smo trenutno tudi usidrani. Namrec, vsi nivoji znotraj in izven cloveka so prezeti drug z drugim. Niso loceni, kot si morda nekdo predstavlja. Zato se tudi rece, da so vsi enako sveti, saj vsi vplivajo drug na drugega. Custveni plan na fizicni plan in obratno. Pa vendar ti plani delujejo po zakonih, ki veljajo predvsem samo zanje, ostalo pa so vplivi od drugje.

Da dam primer, ki sem ga pobral iz tega foruma. Npr. let vrane. Vsi se strinjamo, da lahko let vrane, ki ti prekriza pot nekaj pomeni. Vendar, ce srecas vrano v njenem naravnem okolju, lahko to nekaj pomeni, lahko pa tudi ne.  Namrec vemo, da zivali po svojem delovanju pripadajo zgolj custvenemu planu, ceprav zivijo in delujejo v fizicnem planu, saj ne premorejo domisljije, kot clovek, ki ti omogoca delovanje v custvenem planu.
Pa vendar so s svojimi telesi povrzene zakonom fizicnega plana in morajo zato kdaj tudi kaj pojesti.

Tako lahko po zakonu analogije sklepamo, da vrana v svojem delovanju na fizicnem planu v bistvu sledi njej korespondentnim izlivom energije iz custvenega plana navzdol v fizicni plan. In, ce se ti izlivi ticejo tebe, jih vrana zacuti, jim sledi, ti z letom prekriza pot in to je potem to.

Zdej, moje vprasanje je, kako bos v svojem razumevanju vrane zdruzil obe komponenti njenega ravnanja. Ne smemo namrec pozabiti, da je mikrokosmos po silah korespondentno enak makrokosmosu.

Pa vendar, ravno tukaj je hakeljc. Videti let vrane na fizicnem planu je eno. Videti oz. sanjati let vrane na custvenem planu pa ni nujno, da analogno odseva tudi let vrane na fizicnem planu, pa ceprav se nas "fizicni" um to trudi nam dopovedati na vse moci.

Ta vrana primer je malce skrajen, vendar, ce ga preneses v nase vsakdanje zivljenje, v vsakdanje primere, kot je druzenje z ljudmi, sluzba, hrana, punca, denar, revije, obleke, sport itd., itd., itd., bos ugotovil, da se nam to dogaja na popolnoma vseh ravneh nasega fizicnega zivljenja. Stalno smo izpostavljeni pritiskom iz custvenega plana. Pa nekateri delujejo tudi v skladu z njimi, nekateri pa ne.

In to je tisto, ko sem rekel, da moramo izuriti svoj um se za drugacne termine, pogoje, ki nam vladajo, ne da bi s tem izgubili moc delovanja v strogo fizicnem planu, kar se tako prerado dogaja mistikom in pa ucencem vzhodnih sol, kjer je to itak ideal.

V tem smislu lahko tudi razumemo stalno zahvaljevanje nasih prednikov Bogu za vse kar so pridelali, pojedli itd. Pac so se zavedali, da ni vse odvisno samo od njihovih misic. Danes pa nam je to vse povsem samoumevno ravno zaradi pretirane zagledanosti v fizicni plan...

Po moje sem dal zdaj odgovor tako Gape-tu kot tebi.

Kar se tice vpliva antike na sodobno znanost sem morda malce spekuliral ravno na podlagi tvojega posta. Priznam. Druzbena gibanja poznam precej slabse kot ti.
Vsekakor pa mislim resno, da nas duhovni izvor prihaja iz tistih podrocij, krscanstvo pa je njihov legitimni naslednik vsaj v evropskem prostoru. Pa tudi primere, ki sem jih navajal so dejstva. Pa vendar ocitno krscanstvo v svoji simboliki danes ni sposobno zadeve (ali pa namenoma) podati na nacin, kot je to uspevalo Kristusu v njegovem casu. Zato, pa bi se morali izuriti tudi v drugacnem razumevanju "resnicnosti", ne da bi s tem izgubili sodobno znanost. Zopet v skladu, da so vsi nivoji enako pomembni. Namrec, po mojem mnenju se moramo samo obrniti malce okoli....




Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #18 - 06.12.2002 at 12:04:30
 
Titud,

Titud said:
...da služijo njegovim  interesom brez religiozne represije...

Ta izjava precej potrjuje mojo domnevo pretirane zaverovanosti zgolj in samo v t.i. izolirani fizicni plan, pa vendar po drugi strani se tudi strinjam, da bi razkritje naduma tej civilizaciji lahko povzrocilo njen propad. Pa se vendar lahko vprasamo, ce nismo od naduma loceni ravno zaradi razvoja sodobne znanosti. Tudi to mora imeti svoj namen??




Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #19 - 06.12.2002 at 12:23:20
 
Tenks, jst. Čeprav zgleda, da na že glih ene petič isto razlagaš, se mi zdi, da  odpreš zmeraj  zraven en nov vidik. Zdej naprimer tele 'motnje', ki nastajajo pri križanju čustvenih planov, ki nam jih pozroča fantazija (domišlija, sanje, pričakovanja, vnaprejšnje predstave). Gape bi jim po moje reku vzorci, ki bi jih moral spedenat, da bi fizični um odprl za direktno kanaliziranje  čustvenega plana brez posebnih intervencij. Ta pot mistikov tud mene skrbi, saj je njihova opravilna sposobnost v fizičnem svetu tkorekoč dokazana in zato ne more bit množična izbira (kdo jim bo pa pol zagotavljal fizično eksistenco?), še posebej na tehnološko zahtevni in klimatsko zajebani  sevreni poolobli ne. V tem smislu je praktičen pristop kristusa kot tesarjevega  sinu  k  izčiščevanju  čustvenih križišč skor ziher primernejši. Saj gape to po moje ve, se ma bolj za praktika kot  mistika, kar tud s tem forumom dokazauje. Samo je problem, ki ga mam tud jest, da si moramo pri mistikih  pojmovno orodje pa koncept sposojat, ker se je na  hermetično  terminologijo pa koncet takih, kot si ti,  jst, strašno naporno priklopit. Še posebej zato, kar  je oboje  tako težko ven s tebe izvlečt.

Tisto o antiki pa kršanstvu pa kolk je česa v raznih obdobjih - pozab! To sem uparbu samo zato, ker sem  zakomplesan pred tvojimi uvidi, pa se mal s svojim znanjem afnam.

Pa vahtej se,  da ne boš v  kakšen fanatizem padu na tisti mrzlici, da se bo s tabo še dal kaj zment, ko boš nazaj prplezov Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
sidha
4
****
Offline


Posts: 469

Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #20 - 06.12.2002 at 12:45:31
 
Edino korist od tega duhamornega nakladanja ima vajin ego Roll Eyes
Zen mojstri pravijo:
če si pred razsvetljenjem nosil vodo in sekal drva,
boš po razsvetljenju nosil vodo in sekal drva.
Povsem neutemeljena se mi zdi domneva, da po razsvetljenju postaneš nekakšen tetraplegik, ki ni sposoben poskrbet za svoje preživetje.
Ravno nasprotno Smiley
Back to top
 

Živim za trenutke, od zdele naprej.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #21 - 06.12.2002 at 13:16:15
 
Quote:
Zen mojstri pravijo:
če si pred razsvetljenjem nosil vodo in sekal drva,
boš po razsvetljenju nosil vodo in sekal drva.
Povsem neutemeljena se mi zdi domneva, da po razsvetljenju postaneš nekakšen tetraplegik, ki ni sposoben poskrbet za svoje preživetje


Tle duhamorimo o mističnem  razsvetljenju, ki mu  zgodovisnko gledano  ni za zaupat, da bi lahko sodobnemu samozavedajočemu človeku  na nov povezal duha s telesom  tako, da bo opravilno sposobo upravljat  visoko tehnološko  civilizacijo z umetno inteliginco vred.  Evropsko razvetljsvo, je slavilo razvetljenni um, se je tudi izpelo, je  zakockalo svoje zgodovinsko zaupanje. Kristus je iznajdu eno formulo parktičnega  razvetljenja, skoz katero smo smo se zahonjaki v razsvetljevali zadnjih 2000 let, pa je nakak začela popuščat, pa ne vemo točno, zakaj. Jst verjame v njeno izvirno formulo, ki jo varuje Tradicija. Dej  pust mu, sidha, da pove, kar o njej ve, on bo pa pustu teb, da ti poveš kaj več o svoji, pa bomo na konc vsi drug od drugeg nekaj imel. O.K?      
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: simptomi religioznosti
Reply #22 - 06.12.2002 at 16:45:59
 
sidha wrote on 06.12.2002 at 12:45:31:
razsvetljenju postaneš nekakšen tetraplegik, ki ni sposoben poskrbet za svoje preživetje.
Ravno nasprotno Smiley

jest bi se kr strinju s sidho ... saj - vsaj predpostavka je taka - po razsvetljenju ne RABIŠ več jest, lahko ješ, treba ti pa ni, lahko hodiš, treba ti ni, saj lahko letiš, lahko uporabljaš denar, treba ti pa ni ... itd

in klele se mi (spet) zdi zelo pomembna srednja pot ... med totalnim materializmom (jst bi reku fizični plan) in totalnim misticizmom - asketizmom ... nobena skrajnost ni kul, srednja pot naj bi bila, to smo ugotovil že zdavni ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #23 - 06.12.2002 at 21:33:57
 
Hi,

Ah Titud, ti recem, to bo duh casa... Zasavje...
Vsi tisti nagrobniki padlih borcev NOV..., tisti tovarisi pokopani ob vznozju gore.
Ko vracali se bomo,
prizgal jim bom svecke,
uredil jim bom cvetlice,
pa kaksno pesem prebral jim bom naglas.

Sem s komunizmom nehote preko bratranca okuzil njegovega prijatelja. Pac mu je sproti porocal moje ugotovitve in zasavske izkusnje.
Model zdej poje v partizanskem pevskem zboru. Pa harmoniko igra pri njih. Jest temu pravim doslednost pa tud avtenticnot izkusnje...

Drgac je pa smetano itak pobral bratranec. On je zdej tisti, ki je nezazeljen  Embarrassed.

Nic se bat. Jest sem proti njemu nula. Pa se ga zato raje izogibam. Je prevec nalezliv Grin Grin Grin.



Tp
polit-komisar Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #24 - 08.12.2002 at 19:48:43
 
Hi,

Mislm, da si Sidha malce narobe predstavljas trditev o tetraplegiku, ki to postane sele po razsvetljenju.

Namrec, debata se je razsirila na problematiko notranjega razsvetljenja, katerega posledica ni izguba dinamicne zelje po istocasnem aktivnem delovanju v fizicnem svetu. Pa ce se ta zelja manifestira skozi znanost itd., itd. v bistvu sploh ni pomembno.

Namrec nekdo, ki je vzpostavil direkten kanal iz visjega jaza navzdol v nizji jaz, direktno v sfere clovekove psihe, kjer sta sila in forma ze pridobili svojo uravnoveseno obliko, ki je tudi model za fizicno manifestacijo le-teh se imanuje mistik.

Ta clovek je v custvenem planu obsel sfere sile in sfere forme, ki omogocajo kreiranje uravnotezenih oblik v nizjem astralnem planu, kot podlage za njihovo fizicno manifestacijo. Zato je tak clovek omejen samo na mikrokozmos. On lahko znotraj sebe opazuje ze uravnotezen sile, dozivlja preko njih iniciacijo in tako relativno hitro tudi duhovno raste.

Vendar, njegova pot je samo pot navzgor. Navzgor sledi toku ze uravnotezenega zivljenja, ki tece sicer navzdol.

Ta princip je v filozofiji opisan kot npr. daoisticno nedelovanje, itd., itd. Po drugi strani pa lahko iz tega stalisca tudi razumes zakaj se moras odpovedati zeljam. V smislu nedelovanja so zelje motnja, saj predstavljajo se neuravnotezen princip sile, ki mora skozi formo navzdol (in ne navzgor) v fizicnem planu se dobiti obliko.

Sklepano iz smeri te poti (navzgor) tudi pravijo, da se moras odpovedati fizicnemu. Iz tega namrec prihaja izkrivljeno verovanje, da je fizicni plan manj svet kot npr. mentalni itd., itd., pa ga moras zato preseci.

Iz povedanega lahko povsem mirno trdim, da ce bi bil Kristus mistik, danes krscanstva ne bi bilo. V najboljsem primeru bi danes nekje na Bliznjem vzhodu bila kaksna manjsa "nepomembna" verska sekta. To bi pa bilo tudi vse.

Pot Zahodnjaka mora biti drugacna. On ne sledi zivljenju samo navzgor. On se slej ko prej obrne in potuje aktivno poln idej s tokom zivljenske sile tudi navzdol. Pri tem deluje z zakoni Narave, da tako recem, in krog vedno zakljuci na fizicnem planu, saj je to normalni in edini konec izliva zivljenja.

To znanje je imel tudi Kristus, pa od tod njegova sposobnost cudezev. Brez zelja, brez posedovanja in poznavanja fizicnega, pridobljenega samo z aktivnim zivljenjem v njem, mu cudezi nebi uspevali. Tudi mu nebi uspevali, ce bi bil zaprt med stirimi stenami, ali pa nekje globoko v puscavi zivec kot nekaksen asket, ki je in pije samo zato, da prezivi, hkrati pa prezira vse kar je fizicno v katerem zivi.

Tako mistik vsekakor ne postane tetraplegik. Ostane clovek sposoben normalnega zivljenja, ce lahko tako recem. Ima notranji uvid. Ve kaksni so vzroki za stvari, ki se dogajajo, vendar nima ne zelje ne volje za kakrsno koli delovanje v fizicnem. Zato, ce bi bili kar naenkrat vsi mistiki, to nebi pomenilo propada civilizacije ali clovestva. Umetnost bi npr. zagotovo nesluteno vzcvetela. Po drugi strani bi pa hkrati sledil tudi propad naravoslovnih znanosti v njihovem prakticnem smislu.

To pa je tisto kar si jst in Titud vsekakor ne zeliva in zato tudi isceva zahodno pot in znotraj nje odgovore na to problematiko. Vzhod, nagnjen k duhovnemu preseganju fizicnega, namesto duhovnemu osvajanju fizicnega jih namrec nima.




Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #25 - 09.12.2002 at 12:58:28
 
Temeljno nasprotje, ki je  med krščansko in drugimi civilizacijami in ki grozi s civilizacijskim kolapsom na zahodu razlagamo s tem, da islam in vzhodne religije niso šle čez obdobje razvsetljenstva. V bistvo gre za zamero da raz-um tam ni postal nikol legitmno sredtsvo za urejanje medsebojnih družbenih odnsov, osnova za  toleranco, ki je potrebna za sožitje  različnih na  religijah temlječih družnenih konceptov sožitja  v istem časovno/ georgafskem prostoru. Ločeno sožitje morda, mešano redko ali nikoli. Zato imamo en strah, da orientalske filozofije vnašajo na zahod ne samo za nas 'tuj' in 'popačen' odnos do materialnosti/znanosti, ampak tud do medsebojnega racionalnega sožitja.

Jst, kaj pa  praviš na danšnjo avandgardno znanost (npr. kvantna -mistična  fizika, genetika, umetna inteligenca...), ki se v mnogočem opira prav na mistične oriantalske filozofije. Dalaj lama pravi:

Popolnoma sem prepričan, da se morata združiti zahodnjaška znanot  in vzhodnaška filozofija, da bi ustvarili zares celovito in vsestransko Človeško Bitje v prihajajočem  modernem svetu. Edino tako se lahko izvlečemo iz današnjeg položaja in postnemo celostni in izpolnjeni.

Papež kakšnega posebnega upanja v to smer ne daje. Kaj bi se dal v tem smislu  potegnt iz zahodne tradicije, da bi se magari sama povleka iz racionalistične/objektivistične   paradigme, ki  utesnuje  znanost,  saj postaja  ta vse bolj subkjektivna zadeva, podobno kot umetnost?  
Back to top
« Last Edit: 10.12.2002 at 07:23:49 by titud »  
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #26 - 09.12.2002 at 22:00:39
 
Hi Titud,

Ce sem popolnoma odkrit ti zelo tezko sedaj recem kaj v tej smeri, ali pa sem trenutno brez idej. Sodobnih avantgardnih znanosti v bistvu ne spremljam, saj bi vsaj jaz osebno tezko najdel notri tisto kar iscem. Po vseh teh letih teorije se poskusam pocasi navaditi na prakso, pa so mi te vede prevec izven dosega.

Zdej, ce je dalajlama res tisto izjavil, ali ne smemo razumeti izjave dobesedno, ali pa nima pojma kaj govori.

To kar pravi v izjavi morda velja v nekem druzbeno-simbolicnem smislu, za posameznika, kot praktikanta, pa nikakor ne. Smo ze veckrat dokazoval zakaj ne.

Sicer pa me zanima, kaj bi npr. rekel da juzne Korejce. Baje je tam cca. 40% vseh vernikov kristjanov. Vecinoma protestantov, pa nekaj katolicanov.

A za Korejce in se stevilne ostale vzhodne narode velja zahodna filozofija in vzhodna znanost, ki itak prihaja iz zahoda? Po moje bi moral malce blizje svojega doma pogledat, preden gre take izjave dajat.

Titud, pa pust papeza. Vzemi raje zemljevid v roke, pa pejt malo na teren. Tam nad Idrijo je tud pentagram, ki ga tvorijo rimo-katoliske cerkvice. Tam not se je tud dogaja zahodna tradicija in morda celo na malce drugacen (morda se se vedno?) nacin, kot nas uci uradna katoliska cerkev, ki o teh pentagramih nic ne ve??

Znanost bo namrec, po mojem mnenju, brez notranjih izkusenj posameznikov, ki jo tvorijo, jadrala tja, kamor jadra. Obisci kaksno slovensko "kultno" mesto. Pri nas jih je itak na pretek. Morda bos celo zacutil kaksnega mravljinca, al pa imel samo lep sprehod, kar tud ni slabo.

Vem, da je tale post vsaj zate malce suhoparen, sploh predlog na koncu, sam se mi zdi, kot da sem vecino moje domisljije pustil na Mrzlici  Smiley.


Drgac pa imam eno vprasanje glih zate, pa ceprav verjetno ni cist v kontekstu. Zakaj po tvojem mnenju imajo posamezniki, ki se ukvarjajo s tako ali drugacno duhovnostjo tako zeljo razgljabljati o njej tudi z laiki, ki jih to morda niti ne zanima prevec, pa druge prepricevati vanjo, jo skratka oznanjati in siriti.
To se mi je v preteklosti dogajalo predvsem z organiziranimi skupinami, kar sem si razlagal s ekonomskimi interesi, zdaj pa se mi to dogaja z prijateljico. Je v krscanski verski sekti iz USA, pa mi full tezi naj ze zacnem brati SZ, hkrati pa je neodprta ze vnaprej za moje razlage na njene dileme, ki jo se tarejo? Pri njej ekonomskih intereson npr. ziher ni. Morda duhovna nesamozavest? Kako ti vidis ta problem? Mene vcasih to kar malce moti, saj v njem vidim tisto nestrpnost, ki si jo ti definiral v clanku o mitu o nepremagljivi demokraciji.

Titud said:
Toleranca se je rodila na osnovi prepričanja, da noben posameznik, filozofija ali religija nima popolnega uvida v resnico.

Po moje si tole dobr povedal za stanje, ki trenutno vlada. Samo toleranca bi morala temeljiti ravno na obratni predpostavki. Temeljiti bi morala na tem, da imajo vse religije popolen uvid. Na tej predpostavki je po moje temeljila srednjeveska arabska toleranca do npr. kristjanov, saj so vedeli, da imajo skupan izvor.




Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: simptomi religioznosti
Reply #27 - 09.12.2002 at 23:27:40
 
jest se pa popolnoma strinjam z Dalaj Lamo
čeprov maš tud ti prov v svojem 'kontraargumentu', ki pa pravzaprav sploh ne govori o isti stvari.
DL namreč govori o združevanju

kar se pa tiče une tvoje prijateljice, jest mislim da je to zaradi dharme - služenja (pomoči) drugim - kaj lahko JAZ naredim za boljši/lepši svet ... pa ne govorim o njeni neodprtosti do tvojih razlag (teh se je verejtno že nažrla in jih mora iz sebe dat) ampak o njeni želji da bi ti pomagala (glih zaradi te želje pa je v tebi odpor)

imho
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #28 - 10.12.2002 at 09:59:45
 
Gape,

Prevec tipicno si zastavil svoj odgovor. Namrec, jaz pri njej ne iscem pomoci in ona to tudi ve.  Prav tako moje razlage sledijo samo njenim vprasanjem, ki jih namenoma sproza, pa so nekako skregane z zdravo pametjo. Ti dam dva primera, da bo tvoja presoja bolj neosebna.

Recimo, katolisko cascenje svetnikov in poimenovanje cerkva po svetnikih je zanjo demonsko. Zakaj? Zato ker to ni biblicno. Cist simpl odgovor. Ko temu sledi moja razlaga predvsem iz psiholosko pridobitvene smeri, ki jo vernik lahko pri tem ima, saj bog pomagaj, ce bi se lotil kaksnih tezjih duhovnih terminov, ponavadi utihne in ne ve, kaj bi. Nato pa, rece: "OK, sej slisi se vredu, samo to ni po Bibliji!" Konec debate.

Zadnjic je bila se boljsa. Debata je nanesla na medsebojno varanje para, ki pa nista porocena. V sali sem ju oznacil za presustnika. Ona je rekla, da to nista, saj po Bibliji je presustnik samo tisti, ki je porocen. Na moje vprasanje, ce potem zadeva po njenem ni "greh" je bila tiho. Pac v Bibliji se s tem ne ukvarjajo.

Nekdo vidi vse v koranu, nekdo v bibliji, en spet v vedah, nekdo v komunisticnem manifestu, pa drug visoko v metafizicnem Tibetu, nekdo pa nikjer. Vsi so prepricani v svoj prav in vsi zelijo pomagati drug drugemu, na koncu pa se pobijejo med sabo. Tako govori zgodovina. Zal.

Jest se drzim nacela, da pomagam ljudem, ki pomoc potrebujejo v efektu, ali pa ce zaprosijo zanjo. Vecina ljudi pocne ravno obratno. Pa v bistvu bolj vsiljujejo svoj pogled kot dajejo pomoc, pa ce ga clovek isce ali ne.

Mogoce zdej bolje razumes kaj imam v mislih.

Se mi pa zdi, da sem zacel to debato ravno zato, ker moram jaz dati ven njeno duhovno pot trde linije, tko da tvoja psihoanaliza niti ni tolk mim    Tongue.



Lp
Jst



Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #29 - 10.12.2002 at 10:31:39
 
Quote:
Vzemi raje zemljevid v roke, pa pejt malo na teren. Tam nad Idrijo je tud pentagram, ki ga tvorijo rimo-katoliske cerkvice. Tam not se je tud dogaja zahodna tradicija in morda celo na malce drugacen (morda se se vedno?) nacin, kot nas uci uradna katoliska cerkev, ki o teh pentagramih nic ne ve??

Znanost bo namrec, po mojem mnenju, brez notranjih izkusenj posameznikov, ki jo tvorijo, jadrala tja, kamor jadra. Obisci kaksno slovensko "kultno" mesto. Pri nas jih je itak na pretek. Morda bos celo zacutil kaksnega mravljinca, al pa imel samo lep sprehod, kar tud ni slabo.


Glej, tle se skliciuješ na en misticizem,  na  katerem  bi lahko gradil čist konsitentno znanost. A sprejemaš možnost, da  z današnjim pojmovanjem npr. merskega sistema pa geometrije, trigonometrije pa kar je še tega, pomena teh 'mravljincev' kot simtomov ene religioznosti ni mogoče razložit. Da je treba it po obratni poti, da je iz teh 'mravljincev' šele treba utemeljit eno novo znastveno pardigmo, ki jih bo zmožna našemu umu dojemljivo razložit in da nas bodo tovrstni mralvjninci nehal plašit pa da bomo npr. taka mesta mogl napodlagi take nove paradigme zanosti sami najt al  pa celo skreirat?

Ne vem kako boš odgovoru na gornje vprašanje, ampak nekaj podobnega se po moje res dogaja s t.i. mistično fiziko, ki operira s pojmi kavntne realnosti, ki je že močno vplivati na vsadanje življenje  in na naravoslovne znanosti. Naj ti jo mal približam:
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 11