Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 9
(Read 28459 times)
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #30 - 12.11.2002 at 22:15:41
 
gape wrote on 12.11.2002 at 00:27:39:
zakaj se ti je zdelo da smo te podili iz naše srede ... je pa zanimivo da si se vrnil ravno v času ko sem na forumu odkril še nekaj dvojnikov ... trojnikov ... sm vesel tudi da se je bardo spet oglasu ... je zgledal kt da vas ni ...


Ni se mi samo zdelo, da me nekateri podijo, tako je bilo resnično videti. Nekateri so se zelo trudili, da se ponorčujejo na moj rovaš, pa nič zato. No, imam pa smolo, če se tudi zdaj pojavljajo dvojniki, trojniki... Bodite pozorni, da boste razločevali med menoj in Samsonom. s piko in Sarnsonom...


Quote:
pa ne smeš nas videt kot nestrpnežev ... imamo neodgovorjena vprašanja ... ti si odgovarjal na njih ... je blo poučno ... pol si šu ... kaj se naj pogovarjamo če pa ni tebe da bi nam odgovore daju ... me te sprašujemo k ne vemo ...


No, saj sem le vprašal, če mogoče v meni vidite nestrpneža, da doslej na to vprašanje še nihče ni odgovoril. Je pa vseeno res, da nestrpneže srečujemo vsepovsod, pa je bolje, če postanemo v tem pogledu imuni. Glede vaše radovednosti se pa strinjam, postavljali ste vprašanja, jaz sem po svojih močeh odgovarjal, in dokler je tekla zadeva tako, sploh nisem videl problema. Nekako tako je bilo, mar ne, gape?

Quote:
skratka lepo vaju je videt spet ... zdej bom mogu prov modem zakurblat da tole postam ... me je tehnika pustila na cedilu ...  


Prav zahvalit se ti moram posebej, gape, kot šefu, saj si naju res lepo sprejel. Obenem pa še vprašanje: nikjer nisem opazil pirx_ in ne SeK-a, mar tudi njiju ni več tu?
ali pa sta se mogoče preimenovala? Javita se, kolega, da z gapeom in njegovimi prijatelji zaplešemo zares prijateljsko kolo, no ja - mislim prijateljsko belokranjsko kolo...
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #31 - 12.11.2002 at 22:18:13
 
Fino, gape, dobra metoda. Se je bom kar držal. Brez sikirancije in slabe vesti. Če pa kdo opazi, da njegovega vprašanja nisem opazil, pa bi ga moral, naj ga ponavlja tako dolgo, da me bo privabil!

Lep pozdrav vsem
Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #32 - 12.11.2002 at 22:31:55
 
veronika wrote on 12.11.2002 at 15:28:57:
A da so pravoslavci tud to delala? To me je pa res šokiral. Za muslimane, sploh nisem presenečena, ker vem, kako malo je vredna ženska pri njih in kako jo dol tlačijo. Ampak pravoslavci? Pa si ziher?  


Sem prebrala že en čas nazaj en resen članek o tem. Se tudi meni ni sanjalo, da kaj takega sploh obstaja na svetu in sem bila tudi šokirana.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
NATAWE
Guest




Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #33 - 13.11.2002 at 07:24:04
 

Hay Samson!
Vprašanje še vedno čaka pod VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA. LP
Back to top
 
 
IP Logged
 
KarmenA
Ex Member




Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #34 - 13.11.2002 at 20:20:52
 
[quote]Zato sem se ta hip vprašal, ali sem mogoče jaz tak, da povzročam nestrpnost, ali pa je nekaj na meni takšnega, da v nekaterih vzbuja sovražne občutke in odpor ne sicer naravnost do mene kot osebe, ampak do moje RKC. Kaj pravite, bi kdo hotel povedati kakšno jasno besedo? [quote]

Samson!

Jaz bi rada z jasno besedo že enkrat prišla na dan, se trudim sproti. Kar se meni zdi prvo in bistveno je, da si se pripravljen pogovarjat o tej tako ranljivi temi.

Res je, da RKC nima posebnega mesta tukaj, nekako nismo z njo povezani ali bolje rečeno, njene navzočnosti tu ni čutiti. Meni se zdaj zastvalja vprašanje, če imamo tukaj morda eno podobo o verstvih, ki v svetu zunaj nas ne bi vzdržala? Ali pa je to le odraz stanja in posledica plasiranja vrednot ravno te RKC? Poleg tega se mi zastavlja še dodatno vprašanje, ko presojam "vernost" svojih občutkov v tem prostoru. Smo morda le premalo pripravljeni se vpenjat vanj ali pa je naša neodločnost posledica premajhne razgledanosti, da bi globlje posegli v svoja verska čustva in jih s tem tudi lažje zastopali in jasneje zagovarjali.

Dejstvo je, da smo v tem obdobju na prelomu vrednot in s tem je vernost na preizkušnji. Zaupanje pravzaprav.

Zelo sem vesela, da si odprl to temo. Mislim da dobro odraža naše realno stanje. Za odkrivanje tega se bomo morali še bolje in več truditi.

To, ko si imel občutek o sovražnostih do tebe, pa sem jaz dojela kot pozitivno provokacijo.


Karmen

Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #35 - 13.11.2002 at 23:08:11
 
Quote:
Res je, da RKC nima posebnega mesta tukaj, nekako nismo z njo povezani ali bolje rečeno, njene navzočnosti tu ni čutiti. Meni se zdaj zastvalja vprašanje, če imamo tukaj morda eno podobo o verstvih, ki v svetu zunaj nas ne bi vzdržala? Ali pa je to le odraz stanja in posledica plasiranja vrednot ravno te RKC? Poleg tega se mi zastavlja še dodatno vprašanje, ko presojam "vernost" svojih občutkov v tem prostoru. Smo morda le premalo pripravljeni se vpenjat vanj ali pa je naša neodločnost posledica premajhne razgledanosti, da bi globlje posegli v svoja verska čustva in jih s tem tudi lažje zastopali in jasneje zagovarjali.

Dejstvo je, da smo v tem obdobju na prelomu vrednot in s tem je vernost na preizkušnji. Zaupanje pravzaprav.

Karmen



TongueZelo lepe misli, Karmen. Hvala. Vsekakor se bom potrudil, da odgovorim tako, kot zadeve vidim jaz. Pred časom, je bilo tu na temo RKC zelo burno. In moja ocena, ko sem potem za nekaj časa prenehal opravljati Sizifovo delo, je bila:

1. Ljudje na tem forumu v večini RKC ne poznajo dovolj, zato nanjo gledajo skozi izposojena očala in preprosto ne zmorejo še biti objektivni (očala naših izrazito proticerkveno popopranih javnih medijev!)

2. Nekateri forumovci tukaj niso pripraljeni zamisliti se nad vsebino, ki jim je posredovana v odgovor, ampak kar tirdijo nekaj, čeprav jim je že neštetokrat dokazano, da ni zadeva ravno takšna

3. Imel sem močan vtis, da je večina znanja nastopajočih v debatah z menoj in še z nekaterimi na tem forumu tedaj izvirala iz skrajno sumljivih virov, iz proti Cerkvene propagande z načrtnimi popačenji resnice in z direktnimi lažmi

4. Kot zanimivost, nekateri so kar vse vedeli o RKC, in to neverjetne konstrukte, za katere nisem nikoli slišal, kljub svoji nadpovprečni razgledanosti v zadevi RKC, in nemogoče jih je bilo karkoli poučiti, ker so že preveč "vedeli"

V naštetih točkah so jasno vidni sledovi zelo hude protiverske nestrpnosti Grin, bolje nestrpnosti proti RKC, zato sem tudi zastavil to vprašanje ob svoji vrnitvi na ta vendarle zelo zanimiv forum

Je pa res, da jih je bilo nekaj, kot si zdaj ti, katere je resnica zanimala, in takšnim sem pripraljen odgovarjat v nedogled.

Lep pozdrav vsem! Smiley Smiley Smiley

Samson

Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
NATAWE
Guest




Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #36 - 14.11.2002 at 03:49:30
 
Praviš, da ljudje na tem forumu RKC ne poznajo dovolj, Samson?
Veš kaj je huje in bolj strašno Samson?
Da verniki KC ne poznajo svetega pisma!
Ne poznajo niti njegovih TEMELJEV! Recimo 10 zapovedi. Če pa jih že poznajo, poznajo samo PRIREJENE in to prirejene s strani KC- tistih PRAVIH, ki so v svetem pismu pa ne.
Back to top
 
 
IP Logged
 
KarmenA
Ex Member




Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #37 - 14.11.2002 at 04:24:25
 
Quote:
Prav zahvalit se ti moram posebej, gape, kot šefu, saj si naju res lepo sprejel. Obenem pa še vprašanje: nikjer nisem opazil pirx_ in ne SeK-a, mar tudi njiju ni več tu?  
ali pa sta se mogoče preimenovala? Javita se, kolega, da z gapeom in njegovimi prijatelji zaplešemo zares prijateljsko kolo, no ja - mislim prijateljsko belokranjsko kolo...


Zanimanje za teme z verskimi vsebinami tukaj ne sme upadat. Lahko pa zaplešete kolo. Roll Eyes

Quote:

3. Imel sem močan vtis, da je večina znanja nastopajočih v debatah z menoj in še z nekaterimi na tem forumu tedaj izvirala iz skrajno sumljivih virov, iz proti Cerkvene propagande z načrtnimi popačenji resnice in z direktnimi lažmi

4. Kot zanimivost, nekateri so kar vse vedeli o RKC, in to neverjetne konstrukte, za katere nisem nikoli slišal, kljub svoji nadpovprečni razgledanosti v zadevi RKC, in nemogoče jih je bilo karkoli poučiti, ker so že preveč "vedeli"


Kak konkreten primer?

Quote:
V naštetih točkah so jasno vidni sledovi zelo hude protiverske nestrpnosti , bolje nestrpnosti proti RKC, zato sem tudi zastavil to vprašanje ob svoji vrnitvi na ta vendarle zelo zanimiv forum

Je pa res, da jih je bilo nekaj, kot si zdaj ti, katere je resnica zanimala, in takšnim sem pripraljen odgovarjat v nedogled


Ne vem, če si tole mislil tudi iz srca, Samson - sploh zadnje - bom pa to še ugotovila.

Tudi tebi lep pozdrav Samson!  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
KarmenA
Ex Member




Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #38 - 14.11.2002 at 04:29:03
 
Quote:
Praviš, da ljudje na tem forumu RKC ne poznajo dovolj, Samson?
Veš kaj je huje in bolj strašno Samson?
Da verniki KC ne poznajo svetega pisma!
Ne poznajo niti njegovih TEMELJEV! Recimo 10 zapovedi. Če pa jih že poznajo, poznajo samo PRIREJENE in to prirejene s strani KC- tistih PRAVIH, ki so v svetem pismu pa ne.


Kaj pa to pomeni pravih zapovedi, Natawe. A to pomeni, da si pripadnik pravovernih - ortodoksnih kristjanov? Ali kaj?

Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
NATAWE
Guest




Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #39 - 14.11.2002 at 09:34:07
 
Karmen, to pomeni, da se zapovedi iz svetega pisma razlikujejo od teh, ki jih uči KC v zelo pomembnih zadevah in niso spremenjene samo zaradi "lažjega pomnjenja"
Poglej primerjavo in bodi pozorna predvsem na drugo in četrto zapoved v svetem pismu!

Sveto pismo:
1.Jaz sem GOSPOD, tvoj Bog, ki sem te izpeljal iz egiptovske dežele, iz hiše sužnosti.  Ne imej drugih bogov poleg mene!
2. Ne delaj si rezane podobe in ničesar, kar bi imelo obliko tega, kar je zgoraj na nebu, spodaj na zemlji ali v vodah pod zemljo!  Ne priklanjaj se jim in jim ne služi, kajti jaz, GOSPOD, tvoj Bog, sem ljubosumen Bog, ki obiskujem krivdo očetov na sinovih, na tretjih in na četrtih, tistih, ki me sovražijo, 6 izkazujem pa dobroto tisočerim, tistim, ki me ljubijo in izpolnjujejo moje zapovedi.
3. Ne izgovarjaj po nemarnem imena GOSPODA, svojega Boga, kajti GOSPOD ne bo pustil brez kazni tistega, ki po nemarnem izgovarja njegovo ime!
4. Spominjaj se sobotnega dne in ga posvečuj!  Šest dni delaj in opravljaj vsa svoja dela,  sedmi dan pa je sobota za GOSPODA, tvojega Boga: ne opravljaj nobenega dela, ne ti ne tvoj sin ne hči ne hlapec ne dekla ne živina ne tujec, ki biva znotraj tvojih vrat!  Kajti v šestih dneh je GOSPOD naredil nebo in zemljo, morje in vse, kar je v njih, sedmi dan pa je počival. Zato je GOSPOD blagoslovil sobotni dan in ga posvetil.
5. Spoštuj očeta in mater, da se podaljšajo tvoji dnevi na zemlji, ki ti jo daje GOSPOD, tvoj Bog!
6. Ne ubijaj!
7. Ne prešuštvuj!
8. Ne kradi!
9. Ne pričaj po krivem proti svojemu bližnjemu!
10. Ne žêli hiše svojega bližnjega! Ne žêli žene svojega bližnjega ne njegovega hlapca in dekle, ne njegovega vola in osla, ne česar koli, kar pripada tvojemu bližnjemu!«

Katoliških "10 zapovedi":
1. veruj le v enega Boga.
2. Ne skruni božjega imena.
3. Posvečuj Gospodov dan.
4.Spoštuj očeta in mater, da boš dolgo živel in ti bo dobro na zemlji.
5. Ne ubijaj.
6. Ne nečistuj.
7. Ne kradi.
8. Ne pričaj po krivem.
9. Ne želi svojega bližnjega žene.
10. Ne želi svojega bližnjega hlapca.

Zapovedi sso spremenjene predvsem tam, kjer KC to ODGOVARJA in da se bova razumeli: Sama sem religiozna oseba, ki pa ne pripada NOBENI veroizpovedi, predvsem ravno zaradi takšnih institucij, ki so "pozabile" svoje poslanstvo in ki so po tem, ko so pridobile na moči postale same sebi namen.
Eden izmed vzrokov je pa tudi ta, da je zame za religioznost nujno potrebno lastno iskanje in iz tega SPOZNANJE, ne pa kolektivno sprejemanje nekih resnic, do katerih so prišli drugi!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #40 - 14.11.2002 at 11:35:52
 
Quote:
Sveto pismo:
1.Jaz sem GOSPOD, tvoj Bog, ki sem te izpeljal iz egiptovske dežele, iz hiše sužnosti.  Ne imej drugih bogov poleg mene!  
2. Ne delaj si rezane podobe in ničesar, kar bi imelo obliko tega, kar je zgoraj na nebu, spodaj na zemlji ali v vodah pod zemljo!  Ne priklanjaj se jim in jim ne služi, kajti jaz, GOSPOD, tvoj Bog, sem ljubosumen Bog, ki obiskujem krivdo očetov na sinovih, na tretjih in na četrtih, tistih, ki me sovražijo, 6 izkazujem pa dobroto tisočerim, tistim, ki me ljubijo in izpolnjujejo moje zapovedi.  
3. Ne izgovarjaj po nemarnem imena GOSPODA, svojega Boga, kajti GOSPOD ne bo pustil brez kazni tistega, ki po nemarnem izgovarja njegovo ime!  
4. Spominjaj se sobotnega dne in ga posvečuj!  Šest dni delaj in opravljaj vsa svoja dela,  sedmi dan pa je sobota za GOSPODA, tvojega Boga: ne opravljaj nobenega dela, ne ti ne tvoj sin ne hči ne hlapec ne dekla ne živina ne tujec, ki biva znotraj tvojih vrat!  Kajti v šestih dneh je GOSPOD naredil nebo in zemljo, morje in vse, kar je v njih, sedmi dan pa je počival. Zato je GOSPOD blagoslovil sobotni dan in ga posvetil.  
5. Spoštuj očeta in mater, da se podaljšajo tvoji dnevi na zemlji, ki ti jo daje GOSPOD, tvoj Bog!  
6. Ne ubijaj!  
7. Ne prešuštvuj!  
8. Ne kradi!  
9. Ne pričaj po krivem proti svojemu bližnjemu!  
10. Ne žêli hiše svojega bližnjega! Ne žêli žene svojega bližnjega ne njegovega hlapca in dekle, ne njegovega vola in osla, ne česar koli, kar pripada tvojemu bližnjemu!«  

Katoliških "10 zapovedi":
1. veruj le v enega Boga.
2. Ne skruni božjega imena.
3. Posvečuj Gospodov dan.
4.Spoštuj očeta in mater, da boš dolgo živel in ti bo dobro na zemlji.
5. Ne ubijaj.
6. Ne nečistuj.
7. Ne kradi.
8. Ne pričaj po krivem.
9. Ne želi svojega bližnjega žene.
10. Ne želi svojega bližnjega hlapca.


Mene zelo zanima resnica, kaj se dogaja za zidovi cerkve. In če primerjamo tele zapovedi, ki si jih je cerkev prikrojila po svoji volji, ali ni potem to ena manipulacija cerkve nad verniki? Bi mogoče Samson kaj več o tem?

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #41 - 14.11.2002 at 13:33:43
 
Quote:
Eden izmed vzrokov je pa tudi ta, da je zame za religioznost nujno potrebno lastno iskanje in iz tega SPOZNANJE, ne pa kolektivno sprejemanje nekih resnic, do katerih so prišli drugi


Deset zapovedi so po moje predvsem  družbena zveza, ne pa religiozni napotek za iskanje boga. Zapovedi so en napotek, katerih stvari se vsak član  občestva moral držat, da bo vask član  lahko v miru iskal pa častiv svojga boga. In te zpovedi morajo bit tolk ohlapne, da mu pol, ko ga bo najdu, teh zapovedi ne bo treba sesipat pa na nov postavljat.  Jest RKC ne verjamem čist v tem smislu, da te zapovedi skoz svoje očestvo tko prakticira, da bi tistmu, ki boga res najde, ne bi blo potrebno dvomit/spreminjat/sesipat praktičnega izvajanja teh  zapovedi skoz religiozne norme pa običaje. Se bojim, da te norme pa praksa niso prilagojene enemu religioznemu razsvetljenju v smislu induvidualnega srečanja z bogom, ampak so tud intimno srečanje z bogom  omejile v en institucionalni okvir, ki tako srečanje preprečuje/omejuje ali pa vsaj filtrira in nadzoruje.

Bi bla res  res ena jeba, če bi se začel množično dogajat, da ko bi se individulano srečov z bogom, moral imet probleme z  občestvenimi zapovedmi  ravnov fazi, ko bi jih  po vsej logiki moral vzetčist za svoje pa vzljubit. Zato mama jest  RKC na sumu, da idividualnega stika posmaznika z bogom ne želi oz. ga želi obdržat na nekritično čustvenni ravni kot eno kolektivno čustveno ektazo in ne razsvetljenje posameznikovega  uma kot celote.  Jst  to tud mojo zamero zna boljš razložit, samo tega ne najdem, ker ni loginan tko da bi se dalo po njegove poste ven potegnt.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
NATAWE
Guest




Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #42 - 14.11.2002 at 14:01:23
 
Quote:
Deset zapovedi so po moje predvsem  družbena zveza, ne pa religiozni napotek za iskanje boga.

Niti nisem tako mislila. Mišljeno je bilo, da ne potrebujem institucije, ki bi me vodila po že "prehojenih" poteh, saj mislim, da je lahko "religiozno doživetje" samo individualno in ne more biti organizirano. Tako kot ljubezen ne more biti organizarana. In kaj je religioznost drugega, kot ljubezen do vsega stvarstva?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #43 - 14.11.2002 at 15:23:46
 
Natawe, navezoval sem prazprav harryevo mnenje, da cerkev manipulira z desetimi zapovedmi zasvojimi zidovi. Se strinjm s tabo, da je religioznost ljubeč odnos do stvarstva in da religija to individualno religiozno doživetje uprablja/zlorablja za vezivo, ki versko organizacijo drži skupaj kot občestvo in nas ta način osiromaši za individualno religioznost. Hočem povedat, da je vseh deset zapovedi mogoče razumet kot eno  ustavno listino vsake posvetne združbe, ki  se s prvo točko religiozno  posveti v  enosti, iz katere vsi izhajamo in zarad katere smo listino dolžni spoštovat kot eno sveto stvar/zavezo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Kdo je zares verski nestrpnež?
Reply #44 - 14.11.2002 at 17:03:48
 
Quote:
Karmen, to pomeni, da se zapovedi iz svetega pisma razlikujejo od teh, ki jih uči KC v zelo pomembnih zadevah in niso spremenjene samo zaradi "lažjega pomnjenja"
Poglej primerjavo in bodi pozorna predvsem na drugo in četrto zapoved v svetem pismu!

Sveto pismo:
1.Jaz sem GOSPOD, tvoj Bog, ki sem te izpeljal iz egiptovske dežele, iz hiše sužnosti.  Ne imej drugih bogov poleg mene!
2. Ne delaj si rezane podobe in ničesar, kar bi imelo obliko tega, kar je zgoraj na nebu, spodaj na zemlji ali v vodah pod zemljo!  Ne priklanjaj se jim in jim ne služi, kajti jaz, GOSPOD, tvoj Bog, sem ljubosumen Bog, ki obiskujem krivdo očetov na sinovih, na tretjih in na četrtih, tistih, ki me sovražijo, 6 izkazujem pa dobroto tisočerim, tistim, ki me ljubijo in izpolnjujejo moje zapovedi.
3. Ne izgovarjaj po nemarnem imena GOSPODA, svojega Boga, kajti GOSPOD ne bo pustil brez kazni tistega, ki po nemarnem izgovarja njegovo ime!
4. Spominjaj se sobotnega dne in ga posvečuj!  Šest dni delaj in opravljaj vsa svoja dela,  sedmi dan pa je sobota za GOSPODA, tvojega Boga: ne opravljaj nobenega dela, ne ti ne tvoj sin ne hči ne hlapec ne dekla ne živina ne tujec, ki biva znotraj tvojih vrat!  Kajti v šestih dneh je GOSPOD naredil nebo in zemljo, morje in vse, kar je v njih, sedmi dan pa je počival. Zato je GOSPOD blagoslovil sobotni dan in ga posvetil.
5. Spoštuj očeta in mater, da se podaljšajo tvoji dnevi na zemlji, ki ti jo daje GOSPOD, tvoj Bog!
6. Ne ubijaj!
7. Ne prešuštvuj!
8. Ne kradi!
9. Ne pričaj po krivem proti svojemu bližnjemu!
10. Ne žêli hiše svojega bližnjega! Ne žêli žene svojega bližnjega ne njegovega hlapca in dekle, ne njegovega vola in osla, ne česar koli, kar pripada tvojemu bližnjemu!«

Katoliških "10 zapovedi":
1. veruj le v enega Boga.
2. Ne skruni božjega imena.
3. Posvečuj Gospodov dan.
4.Spoštuj očeta in mater, da boš dolgo živel in ti bo dobro na zemlji.
5. Ne ubijaj.
6. Ne nečistuj.
7. Ne kradi.
8. Ne pričaj po krivem.
9. Ne želi svojega bližnjega žene.
10. Ne želi svojega bližnjega hlapca.


Rada bi opozorila, da se da besede iz svetega pisma razumet na več načinov.. in vsaj jaz tele zapovedi vidim malo drugače. Tudi v Ekumenski izdaji, ki jo imam pred sabo, ni vse točno tako napisano, kot pa zgoraj.
Iz svetega pisma se 1. in 2. odstavek obadva nanašata na prvo zapoved.
3. na drugo zapoved. V temle mojem svetem pismu se ta del celo glasi: Ne skruni imena Gospoda, svojega Boga! Kajti Gospod ne bo pustil brez kazni njega, ki skruni njegovo ime.
4. na tretjo
5. na drugo...
10. se pa da razdelit na deveto in deseto, po mojem sv.pismu: Ne želi žene svojega bližnjega! Ne želi svojega bližnjega hiše ne polja ne hlapca ne dekle ne... bla bla dalje skoraj enako kot je že zgoraj napisano. Namreč, ko sem še jaz hodila k verouku smo se učili:
1.Veruj v enega Boga.
.
9. Ne želi svojega bližnjega žene.
10. Ne želi svojega bližnjega blaga.

Mogoče sem bla mal picajzlasta, ampak se mi je zdel prav tko. Drugač je pa res, da je priredba res velika. Mislim, če bi mi u prvem razredu rekl, da je Bog ljubosumn...  Roll Eyes
Eva



Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 9