Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 
(Read 23666 times)
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #30 - 30.10.2002 at 12:29:10
 
Quote:
Amstel je imela pri komplimentu (ponovljeno in v prozoren celofan zavito v pop-kvizu) pravzaprav samo dve izbiri.


Ma ja, najmanj dve.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #31 - 30.10.2002 at 14:12:12
 
Amstel wrote on 30.10.2002 at 12:29:10:
Ma ja, najmanj dve.

Seveda, oprosti, velja samo z mojega trenutnega zornega kota in z mojo trenutno sposobnostjo dojemanja. Kot vedno in povsod.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Karmen A.
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #32 - 30.10.2002 at 18:57:06
 
Quote:
Ej,  bp , jaz sem po naravi dobrovoljček in tako naprej, sam mi ni jasno, kaj je hotla Karmen, sploh. Točno to, da ni treba jamrat, travmirat, napadat al se brant, sem hotla povedat.


Hop cup Lumpyiiii!

Sem hotla ja povedat da....čak kva že?
Je tole naše učenje tako super igrivo in zabavno, pa kratkočasno pa - bodi pridna - pa je! 8)

Ampak kaj ko pa meni kar eno srahospoštovanje pade od nekod, ko pristopam k takem znanju, pa spat ne morem, pa še zaupljiva postajam zraven Roll Eyes;
pa še bedasto se prav nič ne počutim  Tongue


Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ASERTVINOST
Reply #33 - 30.10.2002 at 19:16:09
 
Prav zanimivo je to, kako se lahko zadeva obrne. Kolikor jaz razumem( lahko da se morim), je Amstel odprla temo o asertvinosti. In glej ga zlomka, tole se je sprevrglo v temo "Secirajmo Amstel". Postavila pa je samo tri vprašanja:
Quote:
Kako se vam zdi, da vam gre v lifu asertivnost?
Koliko se vam zdi pomembno, kako drugi reagirajo, ko ste asertivni?
Kaj menite o tem, da gre za sposobnost biti asertiven?


Koliko nas je odgovorilo na zastavljena vprašanja? Lips Sealed

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ASERTVINOST
Reply #34 - 30.10.2002 at 19:22:25
 
[quoteQuote:Samozavest je pri meni dokaj dobra. Pade pa na točki, Amstel, saj veš kateri. Kako to premagati, ne vem.  




Za katero točko pa gre, Harry? Si želiš to premagati? ] [/quote]

Valjda si želim. Me pa zanima, samonekdo, kaj lahko o sebi napišeš, če se sprehodiš skozi te točke?

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #35 - 30.10.2002 at 20:11:14
 
Quote:
Prav zanimivo je to, kako se lahko zadeva obrne. Kolikor jaz razumem( lahko da se morim), je Amstel odprla temo o asertvinosti. In glej ga zlomka, tole se je sprevrglo v temo "Secirajmo Amstel". Postavila pa je samo tri vprašanja:

Harry,

Ker gre za večinom neverbalne odzive na zelo zelo različne situacije, ki imajo po mojem nekaj skupnih točk, postavljanje meja, držo in pa izražanja svojih želja, se mi zdi da je težko tako na splošno pisat o tem. Jaz imam s tem v nekaterih situacijah velike probleme, tako s preveč agresivnim odzivom, kot tudi drugič s premalo asertivnosti, spet drugič pa mi gre čisto dobro in sem čisto zadovoljen s svojim odzivom.

Pa najbrž imajo vsi drugi, ki berejo in pišejo tole temo prav podobne probleme, razen kakšnega (skoraj) razsvetljenega.

Tako, da se mi zdijo tele kategorije iz Amstelinega listka malo mimo, ker so pri meni hudo konkretne situacije tiste, ki določajo odziv ne pa nekaj kot je "ali te drugi spoštujejo".

Se pa matram (vadim), da svoje odzive izboljšam, še posebej, če se znajdem v podobni situaciji, kot v tisti, v kateri nisem bil predhodno zadovoljen s svojim odzivom.

Še ene 50 let vaj in učenja, potem bo pa menda že počasi šlo. Kot pri vseh drugih stvareh tudi.

Me pa prav zanima, zakaj se v eni situaciji odzovem lahko zelo drugače kot v drugi, pa z aviona gledano nista nevem kako različni (lahko je samo drug dan). Ve kdo kaj pametnega povedat na to temo?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #36 - 30.10.2002 at 21:19:06
 
Quote:
Me pa prav zanima, zakaj se v eni situaciji odzovem lahko zelo drugače kot v drugi, pa z aviona gledano nista nevem kako različni (lahko je samo drug dan). Ve kdo kaj pametnega povedat na to temo?

Ob enakih/podobnih situacijah se različno odzovemo zato, ker vedno nismo enako v redu; sami s sabo.

Aja, pa še mnenje na ta topik:
Asertivni smo točno toliko, kot smo v redu; sami s sabo.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
8)Re: ASERTVINOST
Reply #37 - 30.10.2002 at 21:21:37
 
bp

najprej naj ti povem, da z veseljem preberem tvoje poste. Tudi tale zadnji se mi zdi zanimiv. In nekaj glede tvojega zadnjega vprašanja. Takole bom rekel. Po mojem ima večina ljudi takšne težave, kot jih opisuješ ti. Med njimi sem tudi jaz. Ampak si tega ne ženem k srcu. Zakaj smo taki, da v podobnih situacijah reagiramo povsem različno? Mogoče na nas vpliva luna, ali smo morda v danem trenutku z mislimi nekje drugje in določeno situacijo sprejmemo drugače, kot bi si morda sami želeli. Če pogledam čisto banalen primer. Včeraj sem šel v službo prešerno razpoložen, danes, čeprav je bil zadnji dan pred praznikom, pa sem bil čisto čemeren. Zakaj? Pojma nimam. Ampak se s tem ne obremenjujem. In kot si rekel, čez petdeset let nam bo vse jasno. 8)

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ASERTVINOST
Reply #38 - 30.10.2002 at 21:24:13
 
Quote:
Ob enakih/podobnih situacijah se različno odzovemo zato, ker vedno nismo enako v redu; sami s sabo.


To je to, Arska. Kratko in jedernato.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: ASERTVINOST
Reply #39 - 30.10.2002 at 21:51:09
 
Quote:
on Oct 29th, 2002, 9:33pm, samonekdo wrote:
Si komaj začela razmišljati o sebi.  



   ja, ja, včeri.  


Grin
Amstel, še zavedaš se ne, kako malo veš o sebi. Vsaj, če smem sklepati po tvojih postih.

Quote:
Moja svobodna volja se konča pri svobodni volji drugega.

Sem se spraševal, zakaj je nekomu ta trditev tako pomembna...
Zakaj čutimo, da je ta trditev tako resnična ?

Stvar je v tem, da bolj ko je človek nagnjen k sebičnosti, bolj se mu zgornja trditev zdi resnična.
Zakaj ?
Zato, ker bolj ko sem sebičen, bolj pogosto prihajam konflikt z drugimi in prej se tudi konča moja svobodna volja. Smiley

Torej svoboda ni v tem, da si lahko izpolnim čimveč želja, ampak v tem, da lahko v okviru svoje osebnosti čimbolj svobodno in neomejeno delujem.

To pa je možno le tako, da se osvobodim čimveč vzorcev in preidem na višji nivo zavedanja.

Real life pa je čisti dokaz. Delamo na tem, da si lahko izpolnimo že skoraj vsako željo, po drugi strani pa smo vedno bolj ujeti. Grin
Že tako ujeti, da so potrebni taki treningi, da se lahko vsaj malo izrazimo. Smiley
Spet isti šit...z vzroki se nihče ne ukvarja.

Quote:
Robi in Someone, vaju pa že dolgo ni bilo tu. A vaju je ta tema pritegnila... al kaj drugega?  

Pa ni stvar v tem......ampak v tem, da je zelo malo časa, da bi bral, kaj šele, da bi se poglabljal v to, kar se piše.

Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #40 - 30.10.2002 at 21:53:17
 
quote]Valjda si želim. Me pa zanima, samonekdo, kaj lahko o sebi napišeš, če se sprehodiš skozi te točke?

LP Harry [/quote]
Saj sem vedno pisala o sebi. Tudi v tej temi. Nikoli nisem pisala le teorije.

Harry
Zanima me, kaj je tisto, kar si želiš spremeniti ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ASERTVINOST
Reply #41 - 30.10.2002 at 21:59:34
 
N.

O tem pa res ne bi tule. Je preveč zakomplicirano. Sad

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #42 - 30.10.2002 at 22:08:06
 
Robi wrote on 30.10.2002 at 21:51:09:
Sem se spraševal, zakaj je nekomu ta trditev tako pomembna...

Moja svobodna volja se konča pri svobodni volji drugega.

Zakaj čutimo, da je ta trditev tako resnična ?

Stvar je v tem, da bolj ko je človek nagnjen k sebičnosti, bolj se mu zgornja trditev zdi resnična.
Zakaj ?
Zato, ker bolj ko sem sebičen, bolj pogosto prihajam konflikt z drugimi in prej se tudi konča moja svobodna volja.

Ja, srči, kva pa če bereš/razumeš tole "trditev" na način, da nekoga svobodna volja upošteva/priznava/spoštuje/whatever svobodno voljo drugega?

Temu bi se pol rekl lohk pa ajnfah - sprejemanje drugih in nevsiljevanje lastne svobodne volje ...
In tvoja sebičnost kar izpuhti ...   Wink

Sicer ni rečen, da je Amstel tko misl'la. Je pa teb en prou gotov dons na kak žulj stopu.   Wink

Lupčka,
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #43 - 30.10.2002 at 22:46:29
 
Robi wrote on 30.10.2002 at 21:51:09:
Grin
Amstel, še zavedaš se ne, kako malo veš o sebi.


Ja valda. Si ne domišljam, da se dobro poznam. tudi sama sebe presenečam iz dneva v dan.
Najbolj mi je pa všeč, ker vem, da ne vem. In se, v nasprotju s teboj, ne ukvarjam s tem, koliko kdo sebe pozna.

Sej veš.. se učimo o sebi do zadnjega, dokler še migamo z repkom.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: ASERTVINOST
Reply #44 - 31.10.2002 at 12:00:49
 
Q
Se pa matram (vadim), da svoje odzive izboljšam,
Q
osho mi je učeri povedu, da je u bistvu nespametno delat na odzivih, ker odzivi so samo ogledalo zavesti in če odzive spremenimo (zavesti pa ne) zavest tlačimo in jo porivamo v pozavest ... osho pravi: če si jezen, bodi jezen, ampak bodi jezen zavestno, zavedaj se tega in ko boš to ozavestil, tj zakaj je v tebi prišlo do tega odziva, takrat šele spremeniš odziv za vedno ... ga spremeniš, ker si ga sprejel u bistvu ... no ja sej tega se u bistvu ne da poveddat, to je treba dojet

Q
zakaj se v eni situaciji odzovem lahko zelo drugače kot v drugi, pa z aviona gledano nista nevem kako različni (lahko je samo drug dan).
Q
ker je odziv (izhod) vedno seštevek zavesti in okolice - bližnje in daljne (vhod), bližnja okolica celo, zaradi akcija-reakcija scene (ogledalo), zahteva od tebe da se odzoveš tko in tko, in takrat se tko tud odzoveš, je prav da se tko odzoveš, ampak ne smeš pa odziva prepustit egu, ampak ga moraš ti vodit, z zavestjo ... moraš bit zavesten takrat, kot pravi osho ...



sm se tud spomnu ... ni hec v boju med dobrim in zlim, črnim in belim ... ampak uravnoteženje le tega in ker imamo skorajda popolnoma vsi po vrsti, v sebi po difoltu več črnega kot belega (predvsem zaradi karme), bi zdej vsi bli beli ... da uravnotežimo to ... eni so pa s karmo primesli preveč beline dol ... in morjo bit črni ... bog ma pa vse enako rad ... u bistvu ... za vse so ista pravila in vsi dobivajo enako količino (maximalno) življenjske energije - ljubezni, kot ji radi rečemo.

in ko bo vse v ravnotežju - ne bo noben niti črn niti bel, takrat bomo zmagal.
to seveda pomeni da mora bit poponoma vsak posameznik popolnoma realiziran ... niti črn niti bel - amapk eno.
to je seveda utopija, to je čisti in najpopolnejši raj na zemlji ... čeprov ... kolkr se stvari odvijajo ... kolkr se ljudje prebujajo ...


tale asertivnost ... kolk pa ti kej ljubiš sebe harry?


čas ... robi ... someone ... problem?
ccc


Moja svobodna volja se konča pri svobodni volji drugega.

to je zihr res, kolkr kol obrneš ... gre pa se bolj za to da s tvoje DELOVANJE ustavi tam ko naletiš na nekoga drugega, ki tega tvojega DELOVANJA ne mara, mu ne paše ... v njem ustvarja dvojnost ...





Kako se vam zdi, da vam gre v lifu asertivnost?  
kr dobr

Koliko se vam zdi pomembno, kako drugi reagirajo, ko ste asertivni?  
u bistvu me ne briga, ker če jih moti, ko mi gre asertivnost dobro od rok, in jo furam zavestno, in jih še kr moti, se gledajo direkt v ogledalo

Kaj menite o tem, da gre za sposobnost biti asertiven?
tega ne štekam ... u bistvu mi je ta asertivnost tko logična in tko domača, dela jo vsak cel lajf, da mi sploh ni jasno u čem je hec ... ker recimo na vsa boldana vprašanja bi lahko odgovoru z da ... edino ko pridejo mejni primeri ... ti so pa kuitak lekcije ... in če si se  že prej navadu zavestno odzvat na primere za lekcijo, si se, ko pride lakcija, bi lahko reku izpit, sposoben odzvat zavestno, in pride en model in nardi točno tist kar te je še eno leto nazaj totalno razpidil, tebe pa boli kurac, stisneš bremzo, mu poblendaš in se peleš naprej kot da ni blo nč ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5