Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 11
(Read 42793 times)
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Zgodbice za še lepši dan
23.10.2002 at 11:54:26
 
Dva moža, oba resno bolna, sta skupaj ležala v bolnišnični sobi. Eden od njiju je lahko vsak dan eno uro sedel v svoji postelji, kar je pomagalo odvajanju vode iz njegovih pljuč. Njegova postelja je bila ob edinem oknu v sobi. Drugi mož je moral vse dneve preležati na hrbtu.

Kmalu sta moža vse ure dneva govorila drug z drugim. Pogovarjala sta se o svojih družinah, svojih domovih, službah, kje sta vojskovala in kje vse sta bila na počitnicah. In vsak dan je mož, ki je eno uro sedel ob oknu, drugemu opisoval stvari, ki jih je lahko videl zunaj. Mož na drugi postelji je začel živeti za ta enourna obdobja dni, v katerih je njegov prijatelj razširil svet za dogajanjem in barvitostjo zunanjega sveta. Okno je gledalo na park ob ljubkem jezeru. Race in labodi so se igrali na vodi, medtem ko so otroci po jezeru spuščali svoje male čolničke. Mladi ljubimci so se objeti sprehajali med cvetlicami in vsemi barvami mavrice. Velika stara mogočna drevesa so lepšala pokrajino, v daljavi pa je bilo videti obrise oddaljenega mesta. Ko je mož ob oknu opisoval vse to v dovršenih podrobnostih, je mož na drugi postelji priprl oči in si predstavljal slikovite prizore. Nekega toplega popoldneva mu je mož ob oknu opisoval parado, ki se je premikala ob jezeru. Čeprav drugi mož ni slišal godbe, jo je videl v svojem umu. Tako so minevali dnevi in tedni.

Nekega jutra je jutranja sestra v sobo prinesla vodo za umivanje in ob oknu našla telo moža, ki je mirno umrl v svojem spanju. Razžalostila se je in poklicala bolnišnično osebje, ki je truplo odneslo ven. Takoj ko je bilo mogoče, je drugi mož zaprosil, naj ga premaknejo k oknu. Sestra mu je z veseljem ustregla in potem, ko je poskrbela, da se je udobno namestil, ga je pustila samega. Počasi, z veliko težav, se je mož dvignil na komolca, da bi prvič sam ugledal zunanji svet. Končno je imel možnost sam užiti lepoto zunanjega sveta.  Napel  je vse moči in pogledal skozi okno ob postelji. Gledalo je na prazen zid. Mož je povprašal sestro, kaj bi mogel biti razlog, da je preminuli sosed tako čudovito opisoval stvari v zunanjem svetu. Sestra mu je povedala, da je bil slep in ni mogel videti zidu, ki je stal pred oknom. Rekla mu je: Morda vas je hotel le osrečiti.

EPILOG
Neizmerna sreča leži v osrečevanju drugih, ne glede na naše lastne razmere.
Deljena bridkost se razpolovi, a kadar delimo srečo, se ta podvoji.
Če bi se rad počutil bogatega, samo preštej stvari, ki ti jih denar ne more kupiti.
Danes je dar, zato se imenuje sedanjost.
Izvirni pisec te zgodbe ostaja neznan, a zgodbica prinaša srečo vsakomur.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #1 - 24.10.2002 at 10:34:34
 
Jaka je bil res človek, ki si ga z veseljem sovražil.

Vedno je bil dobre volje in vedno je povedal kaj pozitivnega. Ko ga je kdo vprašal, kako mu gre, je odgovoril: "Če bi mi šlo bolje bi bil dvojčka! "

Bil je naravni motivator. Če je imel kakšen uslužbenec slab dan, mu je vedno pokazal, kako naj gleda situacijo v pozitivni luči. Vedno me je zanimalo, kako mu to uspe, zato sem šel nekega dne k njemu in ga vprašal: "Ne razumem. Ne moreš biti vedno pozitiven. Kako ti to uspe? "

Jaka mi je odgovoril: "Vsako jutro, ko se zbudim, si rečem, Jaka, imaš dve možnosti. Lahko si slabe ali dobre volje. Vedno izberem, da sem raje dobre volje. Vsakič, ko se mi zgodi kaj slabega, lahko izbiram, ali bom žrtev, ali se nekaj naučim iz tega. Izberem, da se raje kaj naučim. Vsakič, ko se mi kdo pritoži, imam možnost sprejeti njegovo pritožbo, ali pa izluščim pozitivno stran življenja. Izberem pozitivno stran življenja. "  

"Ja, ja, ampak ni tako preprosto," sem se pritožil.

"Seveda je," je rekel Jaka. "Vse v življenju so odločitve. Ko odmisliš vso navlako je vsaka situacija odločitev. Sam se odločiš, kako se boš odzval na okolico. Sam se odločiš, kako bodo ljudje vplivali na tvoje razpoloženje. Sam se odločiš, ali boš slabe ali dobre volje. In konec koncev se sam odločiš, kako boš živel svoje življenje. "

Veliko sem razmišljal o njegovih besedah. Kmalu sem zapustil podjetje in začel na svoje. Izgubila sva stike, a vsakič, ko sem se odločil, namesto da bi samo sprejel, sem se spomnil nanj.

Več let zatem sem slišal za Jakovo nesrečo. Padel je 20 m globoko s komunikacijskega stolpa. Po 18-urni operaciji in tednih intenzivne nege je Jaka zapustil bolnišnico s kovinskimi vsadki v hrbtenici.

Pol leta kasneje sva se srečala. Ko sem ga vprašal  kako je, je odvrnil: "Če bi mi šlo bolje bi bil dvojčka! Bi rad videl moj brazgotine?" Ni mi bilo do pogleda na brazgotine, zato sem ga vprašal, na kaj je mislil med padanjem.

"Najprej sem pomislil na svojo še nerojeno hčerko. Ko pa sem ležal na tleh, sem se spomnil, da imam dve možnosti. Lahko izberem smrt, lahko pa življenje. Izbral sem življenje. "

"Se nisi bal? Ali si izgubil zavest? " sem ga vprašal.

Jaka je nadaljeval: " … reševalci so bili super. Ponavljali si mi, da bo vse v redu in naj nič ne skrbim. Toda, ko so me peljali na urgenco sem videl izraze na obrazih doktorjev in sester in sem se res ustrašil. V njihovih očeh sem bil že mrtev. Vedel sem, da moram nekaj ukreniti. "

"Kaj si naredil? " sem ga vprašal.

"Velika debela sestra mi je kričala vprašanja. Vprašala me je, če sem na kaj alergičen. 'Ja' sem odgovoril. Zdravniki in sestre so prenehali z delom in čakali na moj odgovor. Zajel sem zrak in zakričal 'Na gravitacijo!'. Ko se je smeh polegel, sem jim dejal 'Odločil sem se živeti. Operirajte me kot živega, ne kot mrtvega!' "

Jaka je preživel zaradi spretnosti njegovi zdravnikov, pa tudi zaradi svojega izjemnega odnosa. Takrat sem spoznal, da se moram vsak dan odločiti in živeti polno življenje.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #2 - 25.10.2002 at 09:21:23
 
Danes ni dan za zgodbice, danes je dan za legende:


http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...


Hvala, Titud.

Smiley
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #3 - 25.10.2002 at 17:57:49
 
če ma kdo kakšno zgodbico, zanimivost naj jo pošlje še na sončno pošto, da jo pošljemo naprej
naslov je ales_pe@email.si

tule pa si lahko ogleda kako zgleda:
http://www.svetduhovnosti.org/prireditev/soncna.htm
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #4 - 27.10.2002 at 11:07:10
 

Reality Comes In Moments

This morning I went to the post office and picked up 5 letters, a magazine and a parcel. If I said I picked up the mail today I'd be showing you my lazy mind. Mail never comes to the post office - only letters, post cards, magazines, packages, etc... The difference may seem subtle, but it represents an important distinction in how we understand and experience life. Reality comes in moments. Though we refer to "good" days and "bad" days, such days are collections of moments and when observed in detail, rarely do they fall neatly into any one category. This moment is here...and now this moment... and now this moment. When we begin to study life directly we begin to see the fresh, unique nature of each moment - no two are exactly alike. To understand life is to understand its "momentous" nature.

Jill says that this past week was very difficult and she was depressed the entire week. She makes these assertions casually but is she accurately describing her experience?

"Did you sleep this past week?"

"Of course."

"Did you experience feelings of depression while you slept?"

"I don't think so."

"Were there other activities during which you did not feel depressed?"

"Well, I went to a funny movie on Saturday night and I felt very relaxed and comfortable during the movie. Also, I played tennis for an hour on Sunday and I enjoyed my tennis game. But still, much of the week I felt depressed."

"Can you remember making a skillful shot during your tennis game?"

"Well..., yes, I made a very fine return of a hard serve during the last game."

"And right now - where is the feeling of depression you speak of?"

Jill has begun a research project to look at the moment-to-moment experience of her life. Her research will require both observation and precision. It is likely to yield some important results; results which will help her to see reality more clearly, perhaps more simply, without the conceptual accessories and abstract ideas which often blur our vision.

by Gregg Krech

"A man's whole life is a succession of moment after moment. If one fully understands the present moment, there will be nothing else to do, and nothing else to pursue."

- from Hagakure
by Yamamoto Tsunetomo

Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #5 - 28.10.2002 at 19:36:30
 

Ej, sej ma še kdo kako zgodbico za še lepši dan ...   Wink
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #6 - 28.10.2002 at 19:43:10
 

Glavni faktor za posloven uspeh? Tri sestavine:

1) Delati moraš v smeri, kjer je možen razvoj.
Ne moreš pričakovati, da boš z nadurami kot bolničar postal lastnik največje bolnišnice na svetu.
To pomeni, da si izbral slabo smer, kjer nimaš možnosti razvoja.

2) V svojem poslu moraš biti dober in ogromno delati na tem, da se še naprej razvijaš in postajaš še boljši.

3) Potrebuješ precejšnjo mero sreče, da si ob pravem času na pravem mestu.

Začetki?

Na začetku ni šlo nikamor, pa ni nihče obupaval in izgubil volje.
V teh fazi odpadejo neprimerni, neustvarjalni...
Uspeh je že to, da lahko sploh delaš, kar rad delaš.
V bistvu gre za to, da začneš sam pred sabo postajati boljši in boljši.
Čeprav tega še nihče ne ceni, te že to začne napajati.
Hočeš videti, kaj znaš, kaj lahko še bolje narediš.

Če nisi sposoben narediti sto zaporednih projektov brez uspeha in biti kljub
temu vedno boljši in še naprej vztrajati, potem sploh nimaš šans da kam prideš.

Večina ljudi vedno išče instantne afirmacije svojega truda.
Ne smeš delati z namenom, da bi ti uspelo in da je to edini cilj.
V bistvu ljudje v poslu ne smejo začutiti, da jih blazno rabiš in da moraš svoj projekt na vsak način prodati.
Imeti moraš ležeren odnos do vsega skupaj, skoraj fatalističen.
Ne smeš živeti v nervoznem pričakovanju rezultatov, to onesnažuje čistost kreativnega pristopa...

Snobizem?

Biti snob v smislu selektivnosti je pozitivna lastnost!
Snobizem razumem tako, da se poskušam ograditi od določenih vplivov.
Zaradi svoje selektivnosti pred drugimi verjetno veljam za snoba.

Ljudi in dejavnosti, ki bi lahko v kakršnemkoli smislu neugodno vplivali
na nepristransko čistost razmišljanja in ustvarjanja ali me utrujali z zahtevo po nezasluženem interesu
in mi zbujali neugodje zaradi izgube časa, poskušam odstraniti iz svojega življenja.

Dan Lenard
(delček njegovega dnevnika, Delo, 2002)


PS: Ker sem ravno danes v novi službi svoj delovni dan začela ...

Kiss
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #7 - 29.10.2002 at 04:51:07
 

"Zgodbico" si lahko tudi v svoj inbox daš dostavt,
če izraziš Scottu željo, da te vključi na "Anthony de Mello WISDOM LIST":

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=knjige_filmi;action=display;num=1...

Kiss
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #8 - 30.10.2002 at 21:32:38
 
The handsome, smiling, humbly-clad man they called U.G. Krishnamurti
sat relaxed and friendly before me (Shanta Kelker).
Intent upon using my visit to get straight answers, I hurled at him my first question:

"Are there any boots to walk on thorns?"

His reply came back crisp and direct,
"There are no thorns."

Unsatisfied, I pursued,
"The thorns are very much there for me!"

With quiet patience he answered,
"Stop looking for roses and there will be no thorns."



Kiss
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #9 - 30.10.2002 at 21:47:38
 
Tale nej bo pa za jutr. Prou?

Kiss
ARS


Trying my hand at the culinary art


One day, just after a picnic with my family, I went to visit U.G. at his place at Poornakuti. I caught him descending the stairs with some wires and things in his hands, looking somewhat bedraggled. I ventured to ask him the cause of his disarray, as it was so unlike his usual impeccableness.

"I have the flu. Aches, pains, fever, you name it, I have it," he said, grinning. He was unconvincing as a patient, lacking as he does even the slightest hint of self-pity. Insisting that I should "stick around," having come all that way, he was soon putting me to work in his "sweat shop" making him some rasam. I was thrilled at the prospect of doing something, no matter how small, for a man who was rigorously independent, who denounced with vigor those around who practice "aggressive kindness."

Soon I was in U.G.'s kitchen trying my hand at the culinary art. But my efforts met with failure: the moong dahl refused to cook properly. But soon a very thankful sounding U.G. was gobbling it all up, praising it to the skies!

We spent the rest of that evening quietly watching TV.  He was more polite and friendly than usual. But later, on my way home, happy as a lark with the overall success and amiability of the visit, it occurred to me that, knowing U.G.'s unpredictability, the fair weather could turn foul at the slightest gust.

The very next day, fortified with more knowledge on the correct method of cooking rasam, I returned to U.G. and his sweat shop. But cooking rasam for U.G. is no snap. You are forbidden the use of most of the usual ingredients like rasam powder or tamarind. The only vegetable worth calling a vegetable is, according to U.G., the tomato, and none other is allowed in his kitchen. Running up the stairs, bowl in hand, I offered him a taste of my creation.

"Why on earth have you used so many tomatoes and curry leaves? Now I am forced to filter your soup before I can even drink it. Anyway, Narsamma (the housemaid) is very happy, dancing with joy in fact, since I told her that your soup was just horrible. So it is not a complete loss."

Livid, I was ready to bolt for the door. I could not trust myself. I was ready to grab the heaviest movable object within reach and hit him with it. Imagine having to take insults just to make some servant woman giggle! It was too much.

I asked him if he enjoyed making one person happy at the cost of another person's unhappiness. His reply was unrepentent. "It is always that way with everyone," he said. "If you feel very hurt just because I didn't like your rasam, he went on, "then you and your precious rasam can just get out. I don't want people around me who get upset and hurt over such idiotic trivialities."

This is in keeping with his unvarying willingness to scuttle any and all things which become unnecessary or tiresome. As he is fond of saying, we must be ready at a moment's notice to throw out "the bath water, the bathtub, and the baby." Once, looking intently at the chair I was occupying, he remarked, "Both the chair and its occupant must be thrown out together." If I or anyone else protested against such shocking statements, he would merely reply that if we didn't like to hear such things we could get out also. No one, he reminded us, is indispensable. He would sometimes end with the acerbic statement, "You can really do without anybody in this world. Even Valentine (U.G.'s lifelong Swiss friend) can survive without me."


PS: Tole se je Shanti Kelker dogajal ...   Wink
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #10 - 02.11.2002 at 17:00:40
 

So me duhamorno ali pa celo predano učili,
koliko je sedemkrat šest,
katero je glavno mesto že kake države,
pri kolikih stopinjah voda zmrzne,
kasneje pa tudi kaj veliko bolj zamotanega in mozganja potrebnega;
in so me, morda tudi nehote, včasih tudi zamorili.

A glej ga zlomka,
pri naslednjih ni nobenega ulomka,
a jih niso nikoli z ocenami učili,
kot da so vsi pozabili,
kako lahko zmeden postaneš,
če samo njihovo dojameš in v gornje verjameš.

A smo vseeno krenili, pa čeprav niso nič omenili,
in zajemali znanja, ki so prav tako vsakdanja:

da lahko srce tudi gori,
da duša včasih celo boli,
in telo neusmiljeno koprni;
da ima strah veliko moč,
če mu lastna potuhnjenost priskoči na pomoč;
da je smeh tisti lek, ki prav vedno sproži tek;
in da je težko samo takrat,
ko glava s srcem ne gre v korak.


Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #11 - 05.11.2002 at 11:23:36
 
Nekaj lepega

Zgodba: “Moj prijatelj je odprl predal, kateri je pripadal njegovi ženi. Iz njega je vzel omot in rekel: “Tole ni kar tako, tole je nekaj posebnega.” Odvil je paket in odvrgel papir, nato pa se globoko zagledal v izbrano svilo in čipke. “Ona je tole kupila takrat, ko sva bila prvič v New Yorku pred približno osmimi ali devetimi leti. Nikoli ga ni uporabila. Hranila je to za neko posebno priložnost. Prav…. Jaz mislim, da je sedajle prava priložnost za to.”

Stopil je k postelji in položil perilo poleg druge garderobe, katero bo imela ona na pogrebu. Njegova žena je umrla. Obrne se proti meni in mi reče:”Ne hrani nikoli ničesar za neke posebne priložnosti, vsak da v tvojem življenju je poseben!” Še vedno premišljujem o njegovih besedah…. Spremenile so moje življanje.
Berem več, čistim manj. Sedim na terasi in uživam v razgledu, niti plevel v vrtu me ne moti. Več časa preživim z družino in manj v službi. Dojel sem, da je življenje v bistvu celota, izpolnjena za užitki, ne pa tečaj o preživetju. Ničesar več ne hranim. Vsak dan uporabljam svoje kristalne kozarce. Odvržem svoj novi suknjič, ko grem v trgovino in si zaželim novega. Ne hranim svojega najboljšega parfuma za posebne prilike, uporabim ga kadarkoli si ga zaželim. Fraze …nekega dne in enkrat te dni …so skoraj izginile iz mojega besednjaka. Če je nekaj vredno videti, poslušati ali narediti, tedaj jaz to pogledam, poslušam in naredim TAKOJ sedaj. Nisem prepričan, kaj bi žena mojega prijatelja storila, če bi samo vedela, da je ne bo jutri tukaj, v kar mi vsi verjamemo. Mislim, da bi se več pogovarjala s svojo družino, s svojimi najbližjimi prijatelji. Morda bi poklicala svoje stare prijatelje in prosila za opravičilo za neke stare nesporazume in se z njimi pomirila.Verjamem, da bi šla jesti v kitajsko restavracijo, to je bila njena priljubljena hrana.
Pravzaprav so te neizpolnjene drobne stvari tisto, kar mi da misliti, če bi vedel, da so mi ure štete. Moti me, ker sem se nehal srečevati s svojimi dobrimi prijatelji, s katerimi sem se nekega dne želel pogovarjati. Moti me, ker ne napišem pisma, katerega sem mislil poslati enkrat v teh dneh. Moti me in žalosti me, ker nisem rekel svojim staršem, mojim bratom in otrokom bolj pogosto, kako rad jih imam. Sedaj poskušam ne zamuditi, nimam ob strani ali hranim ob strani tisto, kar lahko obogati naše življenje s smehom in radostjo. In vsak dan si rečem, da je danes poseben dan … vsak dan, vsaka ura, vsaka minuta … je posebna. Če dobiš to sporočilo pomeni, da te ima nekdo rad, so pa tudi osebe, ki jih imaš ti rad. Če si prezaposlen, da bi poslal tole naprej drugim osebam in rečeš sam sebi, da boš poslal  enkrat v teh dneh… pazi se! Enkrat v teh dneh je tako daleč … včasih ne pride nikoli več.


Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #12 - 16.11.2002 at 22:49:22
 
ŽEBLJI V OGRAJI

Majhen fant, ki se je večkrat slabo obnašal, se je nekega dne močno razburil. Njegov oče, ki je bil pameten človek, mu je dal vrečko, polno žebljev ter mu dejal, da naj vedno, ko bo razburjen in se ne bo mogel obvladati, zabije en žebelj v ograjo.
Prvi dan je fant zabil v ograjo kar 37 žebljev. V naslednjih nekaj mesecih se je naučil obvladovati svoje obnašanje in število zabitih žebljev v ograjo se je počasi začelo zmanjševati. Fant je kmalu odkril, da je lažje obvadovati svoje obnašanje, kot zabijati žeblje v ograjo. In končno je prišel dan, ko se ni nič razburil, in tako tudi ni zabil nobenega žeblja v ograjo.
Tako je to povedal očetu, in ta mu je rekel, da naj vsak dan, ko se ne bo razburil, potegne en žebelj iz ograje.
Dnevi so minevali, in prišel je dan, ko je fant povedal svojemu očetu, da ni več žebljev v ograji. Oče je prijel sina za roko in ga peljal do ograje. Tam mu je rekel: "Sin moj, dobro si opravil svoje delo, toda poglej vse te luknje v ograji. Ograja ne bo nikoli več ista. Ko nekomu rečeš nekatere stvari v besu, te besede pustijo brazgotine, ki so kot  te luknje v ograji. Človeka lahko zabodeš z nožem, in kasneje nož tudi izvlečeš iz njega. Potem mu sicer lahko neštetokrat poveš, da ti je žal, vendar rana ostane za vedno. Besedne rane ravno tako bolijo kot fizične. Pravi prijatelji so tako redki, kot so redki dragulji. Prijatelji te pripravijo do nasmeha, prijatelji te poslušajo, prijatelji te opogumljajo, ko ti gre slabo, imajo zate lepe in spodbudne besede in njihovo srce je tebi vedno odprto."

Pokažite svojim prijateljem, koliko jih imate radi in koliko vam pomenijo. Pošljite to zgodbo vsakomur, ki ga imate za prijatelja. Tudi če jo pošljete tistemu, od kogar ste jo dobili.

Če se vam bodo pisma vračala boste vedeli, da imate prijatelje.

En lep dan brez žebljev in lukenj!

P.S. Prosim, oprosti mi, če sem kdaj napravil luknjo v tvoji
ograji.

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #13 - 18.11.2002 at 17:34:52
 
MOJSTRSTVO LJUBEZNI
tolteške modrosti
praktični vodnik na poti k popolnim odnosom

Don Miguel Ruiz


V Indiji poznajo staro legendo o bogu Brahmi, ki je bil čisto sam. Nič ni obstajalo razen njega, in bilo mu je strahotno dolgčas. Zaželel si je malce poigrati, a kaj, ko ni bilo nikogar, ki bi se igral z njim. Zatorej je ustvaril prelepo boginjo Majo, in sicer samo zato, da bi se pokratkočasil. In ko jo je ustvaril in ji povedal, s kakšnim namenom je to storil, mu je odvrnila:

»Prav, pa se pojdiva najlepšo igro, kar jih je, vendar moraš storiti, kar ti bom rekla.«

Brahma se je strinjal in je po Majinih navodilih ustvaril celotno vesolje. Ustvaril je sonce in zvezde, mesec in planete. Potem je ustvaril življenje na Zemlji: živali, oceane, ozračje, vse.

Maja je rekla:

«Kako lep je ta svet slepila, ki si ga ustvaril. Zdaj bi pa rada, da ustvariš še žival, ki bo tako pametna in zavestna, da bo lahko cenila to tvojo stvaritev.«

In tako je Brahma nazadnje ustvaril še ljudi. Ko je dokončal svoje stvarstvo, je vprašal Majo, kdaj se bosta začela igrati.

»Takoj zdajle,« je odgovorila.

In je zgrabila Brahmo in ga razsekala na tisoče drobnih, drobcenih koščkov. Potem je v vsakega človeka vtaknila po en košček in rekla:

»Igra se začenja! Storila bom, da boš pozabil, kaj si, ti pa boš skušal znova najti samega sebe!«

In je ustvarila sanje. Brahma pa se še zdaj, še dandanašnji trudi spomniti, kdo je.

Brahma je torej v vsakem izmed nas, Maja pa nam brani, da bi se spomnili, kaj smo.

Ko se prebudite iz sanj, spet postanete Brahma in si znova pridobite božanstvo. In če tedaj Brahma v vas reče:

»Prav, prebujen sem; kaj pa preostali del mene?« lahko vi, ki poznate Majino zvijačo, resnico delite z drugimi, da se bodo še oni prebudili. Dva trezna človeka na zabavi se lahko bolje zabavata kakor en sam. Trije trezni še bolje. Začnite pa kar pri sebi. Potem se bodo začeli spreminjati še drugi, dokler ne bodo trezni vsi gostje, vsi udeleženci veselice.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Zgodbice za še lepši dan
Reply #14 - 26.11.2002 at 11:24:15
 
Polnost življenja

Profesor filozofije je stal pred razredom. Pred seboj je imel nekaj stvari.
Ko se je pouk začel, je brez besed vzel velik prazen kozarec od majoneze.
Napolnil ga je z večjimi kamni premera približno 5 cm.

Vprašal je študente, ali je kozarec poln. Strinjali so se.
Profesor je vzel posodo z manjšimi kamenčki in jo zvrnil v kozarec. Na rahlo ga je pretresel. Kamenčki so se seveda skotalili v prazne prostore med kamni, ki so že bili v kozarcu. Potem je ponovno vprašal študente, ali je
kozarec poln. Zasmejali so se in se strinjali.

Profesor je z mize pobral škatlo z drobnim peskom in ga stresel v kozarec.
Seveda je pesek zapolnil vse prostorčke, ki so že bili na voljo.

"Zdaj," je rekel profesor: "Želim, da spoznate, da je to vaše življenje.
Veliki kamni so pomembne stvari - vaša družina, vaš partner, vaše zdravje, vaši otroci, vaši prijatelji - stvari, ki ostanejo, tudi če je vse drugo izgubljeno, vaše življenje je še vedno polno. Manjši kamenčki so druge stvari, ki štejejo, kot vaša služba, vaša hiša, vaš
avto. Pesek je vse ostalo, manjše stvari.
Če daste v kozarec najprej pesek, potem v njem ni prostora za manjše in večje kamne. Isto velja za vaše življenje. Če porabite ves svoj čas in energijo za majhne stvari, nikoli ne boste imeli prostora za stvari, ki so
za vas resnično pomembne. Bodite pozorni na stvari, ki so odločujoče za vašo srečo. Igrajte se s svojimi otroci. Vzemite si čas in pojdite na zdravniški pregled. Peljite partnerja na ples. Poveselilte se s prijatelji. Vedno bo še
dovolj časa za delo, čiščenje hiše.
Najprej poskrbite za kamne - za stvari, ki resnično štejejo. Postavite si prioritete. Vse ostalo je samo pesek."

Toda potem ...
Nek študent je vzel kozarec, za katerega so se že prej študenje in profesor strinjali, da je poln, in zlil vanj kozarec piva. Pivo je zapolnilo še vse ostale prostorčke in resnično napolnilo kozarec.

Nauk te zgodbe je: vseeno kako polno je vaše življenje, vedno je prostora še za kozarec piva.

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 11