Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 5211 times)
A.
Ex Member




žito zdrava hrana
11.10.2002 at 00:50:58
 
tukaj nadaljujemo iz sončne pošte

. receptu o žitu

Odličen se mi zdi recept z nekuhanim žitom. Žito za 12 ur namočimo, potem
pa odcedimo in pustimo 12 ur kaliti (za to ni nujno imeti kalilnik, lahko ga
damo na pladenj in pokrijemo z vlažno gazo), ravno toliko da požene prvi
drobni kalček. Potem ga zmeljemo v multimpraktiku z malo vode čimbolj
nadrobno (če želimo vaditi čeljustne mišice, ga lahko tudi žvečimo). Dodamo
koščke suhega sadja (lahko jih prav tako tudi zmeljemo ali pa tudi ne),
lešnikov, orehov ipd. Posladkamo ga laho z medom ali z (zmletim) rjavim
sladkorjem. Glede na to, kako gosto zmes pripravimo, si jo postrežemo v
skledicah ali pa iz nje oblikujemo kroglice in te povaljamo v mletih
lešnikih ali kokosovi moki. Če žito eno jutro namočimo, ga tisti večer damo
kalit, naslednje jutro pa ga že lahko imamo za zajtrk.

Več vege-receptov najdete na www.zdravduh.org/np/clanki/008_7d.htm

Ta recept nam je poslal nikola, www.zdravduh.org k Aninemu članku o žitu

Pšenično zrno ima v sebi vse potrebno,
kar razumemo pod pojmom varovalna
hrana. Vendar zato pšenice ni potrebno predelavati in toplotno obdelovati.
Veliko bomo storili za svoje zdravje, če si bomo zjutraj pripravili zajtrk
iz svežega pšeničnega zrnja, ki smo ga že zvečer oprali in prevreli v
neslani vodi, nato pa smo to vlili v termovko s širokim vratom. V njej se bo
zrnje kuhalo do jutra. Zjutraj pšenico samo stresemo na krožnik in si jo
popestrimo  z malo medu, smetane, koščki suhega sadja, zmletih orehov...
Dober tek.

Poslala Ana

Malica na delovnem mestu

Dodal bi se svoje mnenje o psenici, ki ima vse. Nisem povsem v to
preprican. Psenica povzroca tudi alergijo na gluten. Psenica, mleko in jajca
so po mojem mnenju glavni primarni alergent. Zato je pri njih potrebna
previdnost pri kolicini uzivanja. Veliko vec ima sok iztisnjen iz psenicne
trave visoke okrog 15cm, zrastle na/v plasti zdrave zemlje v kalilniku. Ta
ima se skoraj vse aminokisline in veliko encimov. Cesar pa zrno nima. S
kuhanjem oz. s pregrevanjem v termovki psenicno zrno izgubi marsikaj na
svoji vrednosti.
Boljša varinta je tista z nakalitvijo in mletjem ter dodatkom s suhim
sadjem, medom, razlicnimi jedrci ter hladno stiskanim oljem. Namesto psenice
se lahko uporablja se druga zita. Tej mesanici se doda obvezno se sveze
naribano sadje (jabolka, banane, marelice...). Ta obrok je izvedenka
Kollathovega obroka. Z raznimi kombinacijami se dobi vsak dan drugacen
obrok. Taksno malico sam uzivam ze mnogo let skoraj vsak dan in nikoli se je
ne navelicam. S tako pripravljenim obrokom se je sito vec kot stiri ure.

Pred nekaj leti sem Podjetniku zasledil naslednji predlog za malico na
delovnem mestu, ki je primerna tudi kot solska malica:
Izbira malice na delovnem mestu je odlocilnega pomena za zdravje.
Restavracije in kavarne navadno ponujajo hitro pripravljeno hrano, ki pa ni
najprimernejsa. Taka hrana je navadno bolj zacinjena, ima vec mascob, soli
in sladkorja. Hitra hrana nam pomaga prihraniti cas, vendar pa nam ne
zagotavlja zdravega obroka. Druga moznost je malica, ki jo od doma prinesemo
v sluzbo. Zelo primerna so zita (to je zrnje/seme zitaric) ali zitni
kosmici, lesniki, orehi, veliko vode in seveda svezega sadja in tudi suhega
sadja. Tovrstno hrano imate lahko shranjeno v delovni mizi, kjer je vedno
pri roki. Prihranili boste cas, denar in zdravje.

spp Drago

Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: žito zdrava hrana
Reply #1 - 11.10.2002 at 11:25:40
 
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=samozdravljenje;action=display;nu...

sej tuki smo tud že nekaj govorli

za tiste, ki so občutljivi na gluten, je krasen seitan

Pritrdila bi Dragotu, da mogoče pšenica ni najbolj priporočljiva žitarica. Nekateri pravijo, da je to riž. Zdaj, kaj je bolj prav ali ne, oz. ali je kaj od tega res, sploh ni važno. Vsak išče hrano, ki njemu najbolj ustreza. Recimo: jabolka so izredno priporočljivo sadje, pa jih moj želodec iz zdravstvenih razlogov zavrača že od malega. Zaradi mene lahko napišejo tisoč člankov o koristnosti uživanja jabolk, pa jih jaz gladko preskočim. Vem, da ne veljajo zame.
Potem ustreznost prehranjevanja glede na krvne skupine, higienizem (ustreznost živil, ki jih istočasno uživamo) - a poznamo vse te finese, tako pomembne za našo prebavo in zato za komplet naše zdravje?

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: žito zdrava hrana
Reply #2 - 11.10.2002 at 11:53:39
 
Kaj pa jabolcni krhlji, Ana? Meni tud jabke ne grejo prevec, ampak s krhlji lahko vse noter dobim Smiley

Za prehrano za zitom, pa Darko pravi, da ni boljse jedi kot je kuhana psenica, ze po vonju, kaj sele po okusu...
jaz tega se nisem jedla sem si pa enkrat vzela ono kuro, kjer 7 dni raznorazna zita jes...in to mi je bilo nekaj najboljsega kar sem kdaj jedla, od okusov pa se mi je najboljsi zdel jecmen...
tak da, ko bodo zita na vrsti, bom zacela z jecmenom.

Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
;D Re: žito zdrava hrana
Reply #3 - 11.10.2002 at 12:22:57
 
jabolčne krhle pojem iz ven iz piskra, ko mularija popije krhlovo vodo  Grin  s tem pa res nima težav
krhle da župnik otrokom za Miklavža  Grin

drugač pa jest tud kuham žita doma - zdej dobiš čisto vse od pire naprej. Sam skuham v rahlo slani vodi, kar že je (oves, ječmen, pšenica, pira), vržem na mizo, otroci zmešajo s kakavom v prahu, jest pa s pokuhano zelenjavo ali gobicami Grin

za tisto kuro z žiti sem pa že slišala. Danes se dobijo lepo zapakirana žita z recepti za vsak dan v sedemdnevni kuri (videla sem jih v Merkatorju), imenovane rajtam po dr. Ritterju, pred leti sem pa delala očiščevalno kuro samo s pšenično kašo.

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: žito zdrava hrana
Reply #4 - 11.10.2002 at 12:32:28
 
Ana, a je prevec, ce vprasam, kje pa kera (od koga) zita kupujes?
tam, kjer jaz ponavadi sojo pa leco kupujem, to je v Sparu al pa kaki trgovini z biohrano, se nisem opazila zit, al pa gledala nisem dovolj okrog...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: žito zdrava hrana
Reply #5 - 11.10.2002 at 13:17:31
 
še o jabolkih - jabolčna čežana mi tud ne dela težav  Grin
pri moji težavi je pektin v jabolkih tisti, ki mi razdraži želodec, zato mi veliko bolj škodijo prva jesenska jabolka (ker imajo več pektina) kot potem, ko so že uležana

včasih sem kupovala semena za kaljenje (kar delam samo pozimi) in ostalo  v kranjski trgovini Lučka. Bila je edina trgovina v našem koncu (vsaj jaz nisem nič drugega poznala), kjer si dobil kaj bio. Edino tam sem našla tudi obkladke iz čebeljega voska in smrekove smole, ki jih uporabljam, če mularijo bolijo sklepi ali kašljajo (za ponoč za na prsi za boljšo prekrvavitev + eterična olja, ki so tud noter, za lažje dihanje...), kar dela nek privatnik z bohinjskega konca. A ta trgovina (ker je bila pač edina) se mi je vedno zdela draga. Tako da sem odprtju novega Mercator centra, čeprav me po eni strani moti, kar hvaležna. Tam imajo eno polico z rjavimi vrečkami, kjer je vse tist, kar jaz (nisem preveč zahtevna) rabim: od oluščenega sezama do semen sončnic (za biopiškote) do vsesorte žit  in stročnic.

Pa ko sem danes za zdravje (na pozitivkah) že omenjala Lamo Shenphena. Moja soseda ima krvno skupino A (in jaz pa moji otroci tudi, zato sem takoj našpičila ušesa, da ujamem, kar je Lama Shenphen govoril moji sosedi): za A skupino se ne priporoča pitje pomarančnega soka.
In jaz sem skoraj vsak dan v zimskem času stiskala otrokom sok iz svežih pomaranč!

Potem je omenil mango (to ne velja več samo za ljudi s krvno skupino A, temveč na splošno): sadež je popoln za prehrano ljudi. Če ga poješ samo košček, je telo dobilo vse vitamine in minerale v uravnoteženem razmerju za ta dan. Je pa rekel, da ne ve, kakšne zrelosti mango prodajajo pri nas. Biti mora pač ravno prav zrel. In takoj sem se spomnila na knjigo Camino od Shirley Mc.... , ki opisuje svoj 'obisk' Lemurije in Atlandite in da so se tam prehranjevali s sočnimi mangi. Grin

Potem je omenjal neko stročnico, ki jo skupaj s Tiberijem, ki je bil kot spremljevalec za prevajalca, nismo znali posloveniti. Ima največjo vsebnost proteinov in jo kot prilogo servirajo h kuskusu za boljši okus. Potem je omenjal rastlino goyave (izgovori se gojaf), ki je tudi nismo znali posloveniti in ne vemo, če se da pri nas sploh kupit.

Odsvetoval je pitje mleka ( bogve, a ve, da je naše kravje mleko iz trgovine škodljivo zaradi homogenizacije?) in priporočil kefir.

no, že res, da je ta topik o žitih, in sem malo zbluzila od naslova stran, a upam, da bo kaka informacija dobrodošla tudi drugim Grin
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: žito zdrava hrana
Reply #6 - 11.10.2002 at 14:17:26
 
Ana, hvala za ful dobrih napotkov. Me pa zanima, če kaj veš o prehrani za ljudi s krvno skupino O ?
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: žito zdrava hrana
Reply #7 - 11.10.2002 at 14:42:24
 
na žalost, Kali, ne
obstaja pa knjiga, ki si jo lahko sposodiš v knjižnici in ima naslov nekako: prehrana ljudi za različne krvne skupine
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: žito zdrava hrana
Reply #8 - 11.10.2002 at 16:37:48
 
Krvna grupa O je primarna, najstarejša od štirih in formirana v časih, ko so bili naši predniki še večinoma lovci. Zato je zanjo najustreznejša prehrana iz mesnih beljakovin, za popestritev pa sveže sadje in zelenjava.
Prehrana iz pretežno žitaric za krvno grupo O ni najbolj primerna. Strogo vegetarijanstvo pa je za krvno grupo O nasploh bolj težavna naloga. Ogljikohidrate je najbolje zmanjšati na minimum.

Krvna grupa A se je formirala kasneje, in je že bolj prilagojena prehranjevanju z žitaricami in ogljikohidrati, manj pa z mesom in živalskimi maščobami.

Še novejšega datuma je grupa B, ki je najbolj razširjena v vzhodno azijskih državah in je glede prehrane še manj izbirčna. Kitajci naprimer jedo praktično vse brez prebavno zdravstvenih težav.

Grupa AB je najnovejšega datuma in je kombinacija grupe A in B in je prilagojena za najbolj raznovrstno prehranjevanje, je praktično vsejed.

V grupi O je večja verjetnost za nastanek bolezni prebavil, manjša pa za nastanek bolezni srca in ožilja ter rakasta obolenja.
V grupi A niso tako podvrženi alergijam in prebavnim motnjam, kot  v grupi O, so pa pri grupi A  bolj verjetne bolezni srca in ožilja ter rakasta obolenja.
V grupi B so pogostejše bolezni sečil.
V grupi AB so pogostejša rakasta obolenja.


Nekaj linkov:
http://website.lineone.net/~bloodprofiling/diet.htm

http://www.vitamerica.com/vita_trim_o.html

http://www.healthy.net/asp/templates/article.asp?PageType=Article&ID=732



Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: žito zdrava hrana
Reply #9 - 12.10.2002 at 10:46:10
 
Ana in Bardo, hvala vama.

Tole s krvnimi skupinami mi je fajn razlozilo, zakaj sem prvic, ko sem nehala jest meso s krvno skupino 0 in ko sem se misla, da je vegetarijanstvo predvsem prehrana z zelenjavo, v nekem trenutku zacela konstantno v nezavest padat in sem dolgo rabila, da sem si opomogla.

Zdaj, ko cutim, kako nujno rabim proteine ni nikoli vec tako hudo, da tega ne bi mogla nadomestit s sojo, jajci, mlekom in sirom...no, zdaj bolj razumem, zakaj to tolko rabim.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: žito zdrava hrana
Reply #10 - 12.10.2002 at 17:10:18
 
Ana, Bardo, hvala!
Torej bi morala jesti meso, pa ga ne in si ga tudi ne želim (razen rib in morskih sadežev), drugače jem jajca in mlečne izdelke.  Tako, da bom tako tudi nadaljevala, kljub krvni skupini 0.
Glede prebavnih motenj in alergij pa res drži, Cheesy,.
Back to top
« Last Edit: 13.10.2002 at 16:01:43 by Petra. »  

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1