Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 9842 times)
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #15 - 13.10.2002 at 12:13:34
 
Quote:
Samonekdo, a s ti zdele kt en mal užaljena?      


Ne, ne,  Smiley, res ne. Hotela sem pač eno mnenje si ustvarit. Že v začetnem postu sem napisala, da domnevam, da ljudje ne govorijo radi o sebi (svoji samopodobi), in to se mi je pač potrdilo. Nisem niti pričakovala drugega.
Me pa zanima, zakaj ne. Zakaj se tako težko pripravimo do tega, da celo preko forumov, ki pa ja nekje dopuščajo anonimnost, brezimenost, da tudi tukaj ne moremo pogledati v sebe in o tem spregovoriti.
Preseneča me in me hkrati ne. Preseneča me, če sodim po sebi in me hkrati ne, če si prikličem pred sabo obraze drugih.

Quote:
Kaj pa če se ljudje, praviloma, niti ne ukvarjamo pretirano s svojo samopodobo oz. njeno "kakovostjo"?


Ja, tudi to bi znalo držati. Biti resnično. Da samo živimo, vse do dneva, ko smo primorani se soočiti s sabo, kdo smo, kaj smo, kaj izžarevamo (ali pa ne) in potem, potem se začne delo na sebi. Začne se samosprejemanje.

Quote:
Al pa to, da se nekateri čutijo tako "nizko", se ne marajo, ne sprejamjo prav dobr,  
tko da jim je preklet težko že pomislt, da bi se s svojimi uči srečal, kaj šele s sabo soočl?    


Ja, ja, ja.  Smiley Samo, res ne vidim nekega smisla, da se ne soočamo s sabo. Enkrat se bo potrebno, ali ne? Ne morem si predstavljati, da bi lahko v nedogled živeli neko "površinsko" življenje. Na koncu konec, kdo si pa to v resnici želi?

Quote:
A ne pozab, da za koga velja pa tut to, da to mrbit zmore oz. dela zato, ker je poln sebe, pa občutka večvrednosti, pa ...     Sej veš. A kdo sem, da bi druge sodila?


Poln sebe, večvrednosti...  Smiley Nič hudega, saj problemov nima sam s sabo.  Smiley Se ima rad. Mislim, no.
In ARS, nisem dobila občutka, da karkoli sodiš, pač razmišljaš, to pa je hvale vredno.

Ajt.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #16 - 13.10.2002 at 19:07:47
 
N. wrote on 06.10.2002 at 11:26:53:
Odločila sem se, da tudi vas povprašam, kaj vam pomeni beseda "samopodoba".
Kaj vpliva na našo samopodobo ?
Kakšne vpliv ima naša samopodoba na naše življenje ?
Kaj mislite, imamo ljudje po večini, pozitivno ali negativno samopodobo ?
Kolikor sem opazila, ljudje nimamo ravno pozitivne samopodobe. Kaj mislite, zakaj ne ?

Wink  Ej, bejbika, kaj pa če bi ti s svojimi lastnimi odgovori na svoja vprašanja debato razvila? Saj veš, po tistem reku, "najprej se predstav, pol pa druge po imenu sprašuj".   Wink  Potem bi se pa morda znal zgodit, da bi dobila drugačen od pričakovanega fidbek. Sicer pa, saj si dobila, kar si pričakovala ...   Wink  ... le zakaj si pol sploh sprašvala?   ???

ARS wrote on 13.10.2002 at 00:29:12:
Kaj pa če se ljudje, praviloma, niti ne ukvarjamo pretirano s svojo samopodobo oz. njeno "kakovostjo"?

S tem sem mislna bolj na to, da se nekateri s svojo samopodobo skorda ne ukvarjamo, ker je to pač oz. prvenstveno le videz ... nemalokrat odvisen tudi od tega, kako dobri igralci smo (in kako dobri opazovalci so drugi).

N. wrote on 13.10.2002 at 12:13:34:
Samo, res ne vidim nekega smisla, da se ne soočamo s sabo. Enkrat se bo potrebno, ali ne? Ne morem si predstavljati, da bi lahko v nedogled živeli neko "površinsko" življenje. Na koncu konec, kdo si pa to v resnici želi?

No, viš, ti ne vidš smisla, eni ga pa sploh ne iščejo. Pa imajo lahko mnogo boljšo samopodobo od naju obeh skupi.   Wink  
Da se je potrebno soočit s sabo? Ma, ne bluzi. Kje to piše?   ???  
Površinsko življenje in kdo si ga v resnici želi? Uf, sodbe pust, pa primerjave tut, bi bil moj ponižni nasvet;  8)   konta tko al pa tko sam to, kako v redu si ti s sabo. A je prou?   Wink

Lupčka,
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
 Re: Samopodoba
Reply #17 - 23.10.2002 at 12:03:26
 
Spodnje se bere na http://www.tosemjaz.net/:

Osem predlogov za razvijanje občutka lastne vrednosti
Primerjava z želodom nam bo pomagala razumeti nekatera načela.

Želod naredi najboljše, kar zmore, na vsaki stopnji svojega razvoja, ko postaja mogočen hrast. Njegova rast je pogojena z zunanjimi okoliščinami. Raste lahko samo do stopnje, ki jo določi narava: sončna svetloba, dež, hranljivost zemlje, v kateri raste. Tudi če začetek ni popoln, lahko trdoživ hrast napreduje v svojem razvoju, kadarkoli so za to ustrezni pogoji. Tudi Ti si podoben želodu. Delaš najboljše, kar znaš, v pogojih, v katerih se razvijaš. Povečaj stopnjo zavedanja in sprejemanja sebe in opazuj svojo rast!

1. Sprejmi se ta trenutek...
Sprejmi se prav zdaj, brezpogojno, natanko takšnega, kot si. Idealen čas v prihodnosti, s tvojo idealno podobo - ne obstaja. V redu si prav tak, kot si, čeprav si morda želiš kaj spremeniti. Vedno je pravi trenutek.
Moja moč je v tem, da se imam rad zdaj.

2. Poglej vase, ne izven sebe, pa se boš počutil dobro.
Če iščeš zunaj sebe, si odvisen od drugih ljudi ali stvari, da ti omogočijo dobro počutje. Nad samim seboj (nad svojimi mislimi, prepričanji, stališči in zaznavami) pa imaš popoln nadzor. Zanesti se moraš nase, ne pa na mnenja in odzive drugih, da se boš počutil dobro v svoji koži.
Razvijam svoj občutek lastne vrednosti s tem, da sem svoj najboljši prijatelj
 
3. Prenehaj kritizirati samega sebe...
Koristno je, da izpustiš "moral bi" in "naj bi" iz svojega besednjaka. To so oblike kritiziranja samega sebe. Ni bistveno, kaj bi moral narediti. Bolj pomembno je, da se vprašaš, kaj si in česa nisi pripravljen storiti. Potem to stori ali pa pozabi.
Pripravljenost, da sprejmeš posledice svojih odločitev, spodbuja občutek lastne vrednosti
 
4. Loči sebe od svojega vedenja
Ti nisi tvoje vedenje. Ti si tisti, ki se vede. Lahko ti ni všeč tvoje vedenje, ne da bi zato zavračal sebe. Če se vedeš na način, ki ti ni všeč, zagotovo obstaja razlog za to. Ko boš prepoznal svoje skrite potrebe, boš izboljšal izbiro svojega vedenja. Pomagaš si lahko tako, da pišeš ali pa se o tem s kom pogovoriš.
Spoznavam samega sebe, da bom lahko pametno izbiral svoje ravnanje.
 
5. Prenehaj se primerjati z drugimi ali z idealno podobo
Rodil si se vreden in edinstven. Če se počutiš "boljši" ali "slabši” od kogarkoli drugega, zmanjšuješ svoj občutek lastne vrednosti. Dolžan si biti le to, kar si. Popolnost je cilj, ne pa merilo, po katerem bi meril svojo vrednost. Vedi, da se učiš in razvijaš z vsako izkušnjo v svojem življenju.
Če se že moraš primerjati, se primerjaj sam s seboj, da bi ocenil svoj napredek in si postavil cilje.
Sem edinstven. Ni me mogoče primerjati.
 
6. Delaš najboljše, kar zmoreš...
Tvoje ravnanje je odvisno od tvoje stopnje zavedanja. Če se želiš spremeniti, moraš pridobiti nove informacije od učiteljev, iz knjig, od svetovalcev ali z opazovanjem drugih. Tako boš povečal svoje možnosti izbire. Ljudje delujemo na več ravneh: telesni, čustveni, umski in duhovni. Če si nezadovoljen z enim področjem, npr. s svojo duševnostjo, bo razvoj na umskem področju povzročil spremembo na tvojem duševnem področju. Pozitivna sprememba na kateremkoli področju ti pomaga k celostni spremembi.
Odpusti si svoje napake in si vzemi čas za spremembe.
Primerjava z želodom mi bo pomagala uresničiti to zamisel.
 
7. Vreden si brezpogojne ljubezni...
Lastne vrednosti ni moč zaslužiti z dosežki ali vedenjem. To je dar, ki ga moraš sprejeti od samega sebe. Vreden si, ker obstajaš. To je tvoja rojstna pravica. Imej se rad - brezpogojno, pa čeprav nihče drug ne ve, kako bi to storil zate.
Zaslužim si ljubezen in spoštovanje, ne glede na vse drugo.
 
8. Prevzemi odgovornost za svoje življenje...
Nikogar ne moreš kriviti za tvoje probleme - ne sebe, ne staršev, ne učiteljev, ne prijateljev - nikogar. Ko sprejmeš odgovornost, začneš proces iskanja rešitve. Samo ti imaš moč, da rešiš svoje težave in bolj polno zaživiš svoje življenje.
Zdaj prevzemam odgovornost za svoje življenje.
     
Ne pozabi:
Ti si zvezda svojega življenja!
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Pages: 1 2