Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 9744 times)
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Samopodoba
06.10.2002 at 11:26:53
 
V kratkem se bom udeležila okrogle mize, kjer bo govora o samopodobi.

Odločila sem se, da tudi vas povprašam, kaj vam pomeni beseda "samopodoba".
Kaj vpliva na našo samopodobo ?
Kakšne vpliv ima naša samopodoba na naše življenje ?

Kaj mislite, imamo ljudje po večini, pozitivno ali negativno samopodobo ?

Zanima me tudi to, kako vzgajati otroke, da bodo imeli o sebi pozitivno samopodobo ?
Kako to počnete tisti, ki že imate svoje otroke ?

Kolikor sem opazila, ljudje nimamo ravno pozitivne samopodobe. Kaj mislite, zakaj ne ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Samopodoba
Reply #1 - 06.10.2002 at 11:35:59
 
ker če jo imaš te okolica označi vsaj za narcisa ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #2 - 06.10.2002 at 12:13:04
 
Moja samopodoba ima točno toliko podob, kolikor me jih sesuva. Tiste, ki me ne, so pa tako ali tako (že)nepomembne.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #3 - 06.10.2002 at 12:21:26
 
gape wrote on 06.10.2002 at 11:35:59:
ker če jo imaš te okolica označi vsaj za narcisa ...


In kaj lahko na osnovi tega sklepam,

da nimaš pozitivne samopodobe,
ali pa da misliš, da te je okolica označila za narcisa????


Resno, Gape, kakšno samopodobo imaš o sebi?
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #4 - 06.10.2002 at 12:27:12
 
ARS wrote on 06.10.2002 at 12:13:04:
Moja samopodoba ima točno toliko podob, kolikor me jih sesuva. Tiste, ki me ne, so pa tako ali tako (že)nepomembne.



ARS,

ne razumem te popolnoma.
Ali ti svojo samopodobo enačiš z vzorci, oz. so to prepričanja (drugih) o tem, kdo, kaj... si?
So ta prepričanja usmerjena proti tebi, bi se rada osvobodila teh prepričanj, ker niso tvoja?

In na podlagi česa bi naj potem gradili pravo, resnično, lastno samopodobo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #5 - 06.10.2002 at 12:29:27
 
Ali si sploh upamo povedati, kakšno samopodobo imamo o sebi?
Če je odgovor nikalen, ali je to zaradi sramu? Bojazni?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Samopodoba
Reply #6 - 06.10.2002 at 12:31:46
 
o sebi imam najkrasnejšo samopodobo ... zaradi mene ne bi blo treba na meni ničesar spreminjat, verjetno edino tobak ... in več izletov v naravo ... tel omorm resmal še popedenat ... drugač pa ... krasen.

se pa na vn (proti okolici) čuvam to ne pokazat, glih zaradi narcis scene in zaradi tega ker ko ljudje ugotovijo da dejansko veš na njihovih področjih več kot oni - si jim učitelj  se zaprejo. zato sm se zdej navadu to počas vn spuščat, to da po tretjem srečanju govorim s človekom brez dlake na jeziku, ne pa že prvič, ker to ljudo odbije/ubije, ker valjda gape govori resnico in to zaboli včasih, on je netakten ...

okolica me je velikokrat označla vsaj za narcisa, da o egoistih in pogobnih sranjih ne govorim, gape.org je dokazovanje da temu ni tako, da so se motili vsi ki so me tko videli, sm jim bil samo ogledalo ... in sm tud danes, komurkoli kadarkoli, če le rabi to ...

kr praš me še kej ... konkretno laži odgovarjam ... grem mal malcat zdej ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #7 - 06.10.2002 at 12:53:25
 
N. wrote on 06.10.2002 at 12:27:12:
ARS, ne razumem te popolnoma.
Ali ti svojo samopodobo enačiš z vzorci, oz. so to prepričanja (drugih) o tem, kdo, kaj... si?
So ta prepričanja usmerjena proti tebi, bi se rada osvobodila teh prepričanj, ker niso tvoja?

Evo, podnapis - jest čutim tko: Samo tiste moje "podobe" tvorijo mojo samopodobo, kjer sebe še nisem sprejela.

Tisto, kar sem pri sebi sprejela (ne glede na kogarkoli ali karkoli), mi je nepomembno, samo je - ne ukvarjam se (več) s tem, ker preprosto sem (ne glede na kogarkoli ali karkoli); torej tut za to ne gre več, ali imam to rada ali ne, ker preprosto sem.

Tisto, česar pri sebi še nisem sprejela, pa žonglira z všečnostjo in samo-spraševanjem, kar pomeni, da tvori vse tiste moje podobe, s katerimi se (še) ukvarjam; zaradi nekoga (lahko tudi samo zaradi sebe) ali nečesa.

In je popolnoma vseeno, kako kategoriziram nesprejeto: kot vzorec, prepričanje ali kaj tretjega; tistega, kar preprosto sem, tako ali tako ne kategoriziram več.

In nekako v navadi nam je, da tiste, ki sprejemajo sebe, in ki se imajo radi, čutimo kot tiste, ki imajo dobro, visoko samopodobo, anede. Če pa nas ob tem kaj butne/dregne, je pa to itak naš problem... oz. nam špegu. Kako kul za nadaljevanje sprejemanja...  Wink  ... in vedno boljšo samopodobo; lahko.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #8 - 06.10.2002 at 13:05:33
 
gape wrote on 06.10.2002 at 12:31:46:
o sebi imam najkrasnejšo samopodobo ... se pa na vn (proti okolici) čuvam to ne pokazat, glih zaradi narcis scene in zaradi tega ker ko ljudje ugotovijo da dejansko veš na njihovih področjih več kot oni - si jim učitelj  se zaprejo. zato sm se zdej navadu to počas vn spuščat, to da po tretjem srečanju govorim s človekom brez dlake na jeziku, ne pa že prvič, ker to ljudo odbije/ubije, ker valjda gape govori resnico in to zaboli včasih, on je netakten ...

Gape bi pa temule skor zihr repliciral, da si pa dobr, zanimivo ego futra.  Wink  

gape wrote on 06.10.2002 at 12:31:46:
okolica me je velikokrat označla vsaj za narcisa, da o egoistih in pogobnih sranjih ne govorim, gape.org je dokazovanje da temu ni tako, da so se motili vsi ki so me tko videli, sm jim bil samo ogledalo ... in sm tud danes, komurkoli kadarkoli, če le rabi to ...

Kaj vse naredimo za všečnost in dokazovanje svojih "prav"; smo modeli, ni kej.  Wink

Ups, že spet na kosilo k babi zamujam...
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: Samopodoba
Reply #9 - 06.10.2002 at 22:16:20
 
samopodoba je ogledalo za nesigurne in za zelo udobne ljudi z zakoreninjenim načinom življenja.

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #10 - 06.10.2002 at 22:21:16
 
N. wrote on 06.10.2002 at 12:27:12:
So ta prepričanja usmerjena proti tebi, bi se rada osvobodila teh prepričanj, ker niso tvoja?

Ej, sem spregledala to in naslednje vprašanje, sori.

Ja, osvobodila se bom prepričanj oz. vzorcev, ki niso moja; no, pa upam, da posledično tudi vseh ostalih, ki so.  Wink
Teorija, saj veš, ki jo bolj ali manj uspešno v življenje spravljamo.

N. wrote on 06.10.2002 at 12:27:12:
In na podlagi česa bi naj potem gradili pravo, resnično, lastno samopodobo?

Kva pa jest vem. Se na verbalni ravni nisem prav nič z njo ukvarjala; razen, ko so kake pavšalne nalepke za druge padale, češ, ima nizko ali visoko samopodobo... Se mi zdi, da gre to tko al pa tko od znotraj navzven, na to, kaj si bodo pa drugi mislili ali rekli, pa tako ali pa tako nimamo vpliva.

Npr., so mi po zadnjem detajlnjem testiranju za job povzeli, da imam visoko samopodobo in da sem zelo samozavestna. Kul; pa še egota poskakovanja se mi ni dal čist bremzat. Ja, in kaj naj s tem počnem, ko sem u daunu, pa ko se mi zdi, da od sebe stran polzim, pa ko se počutim vse prej kot pa tako, kot je govoril povzetek? Ko sem v redu sama s seboj, mi je pa itak vseeno, kaj pride od zunaj.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Samopodoba
Reply #11 - 07.10.2002 at 08:38:12
 
Sem ravno slučajno nekaj sorodnega ujela: Castaneda pravi temu dnevnik življenja, al nekaj takega, v katerem zbereš vse 'pomembne' stvari, ki so te pripeljale do 'sem', ki si jih naredil v življenju, jih nekako združiš v eno abstraktno individualno moč. Skratka, spominjat se tistega nekdo, ki si v življenju, sem to razumela, čeprav  se je treba distancirat od sadov svojega dela oz. ne poistovetit se. Le spomnit se v trenutku, ko potrebuješ moč, zato je dobro 'dnevnik' imeti pripravljen. Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Samopodoba
Reply #12 - 07.10.2002 at 13:18:27
 
Quote:
Ko sem v redu sama s seboj, mi je pa itak vseeno, kaj pride od zunaj


Tega stavka od ars bi se blo po moje treba držat. Po moje te nobena okrogla miza pa noben tečaj pa noben job pa kar je še tega ne more naučit bit 'v redu' sam s sabo. Kvečjemu te lahko naredijo nesrečne, ker ti tam pokažejo, da si  samemu seb 'v redu' samo pogojno, preko njih in zarad njih, in da moraš naredit še to pa to, da se moraš znebit še tega pa tega, da boš taprav, da boš job dobu alpa karireo naredu...  Tko si nikakor ne moreš zgradit ene konstantne  samopodobe, ker vsaka tvoja samopodoba je neposredno odvisna od tega, kolk se ta podoba sklada s pričakovanji, ki jih majo o teb drugi. Se ti glede na to, kako  izpolnjuješ  pričakovanja drugih, samopodoba dviga pa dauna.  To tu pomen, da morajo drug ves čas  dost pozornosti vlagat vate, da boš tak tud motivaran ostal. Pozornost pa  je dons draga zadeva, se mora preveč plačat, da bi ti jo moral šef/sodelavc kar naprej posvečat pa na ta način tako  tvojo samopodobo vzpostavljat pa za posu motivirat.  Zato dobre  firme rabijo v zgrajene ljudi, da jim ni treba nad njihovo samopodobo bdet.

Je zato tud poslovno dobra poteza, da se  enkrat kar odločiš  kar bit 'v redu'. Tukaj in zdej pa  brezpogojno tud za nazaj pa naprej. Ko sprejmeš sebe točno takega kot si. Se zgodi en čudež, da te tud drugi sprejmejo takega. Kaj jim  preostane drugega? Kot zanje totalno neuprabnega al pa kot točno takega, kot ga rabjo, saj v obeh primerih tud točno vedo, da takšen že si in da si s tem zadovoljen.  Tak si zase pa zanje  dost več vreden kot takšen kot bi si šele želu/hotu bit, saj kljub pozornosti, ki bi jo moral vate investirat,  ni nikjer rečeno, da boš tak tud postal pa jim investicijo upraviču.  
Back to top
« Last Edit: 07.10.2002 at 15:40:39 by titud »  
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #13 - 12.10.2002 at 20:02:37
 
Ok, pa nadaljujmo.
Sem dala isto temo tudi na druge forume, in me je presenetil (ne)odziv oz. me je še najbolj presenetilo tisto dejstvo, da se tisti, ki pišemo po forumih niti ne razlikujemo. Ista figa, gapetov forum ali pa nekje drugje...
Dejstvo je, priznajmo si, da je težko govoriti o sebi. Ne, nekaj je težje, težko se je soočiti s sabo. In če bi hoteli odgovoriti na zastavljena vprašanja, bi si najprej morali odgovoriti kar sebi.  To, pa ne gre tako z lahkoto, a ne?
Ali potem smem sklepati, da o sebi govori (piše) tisti, ki ima tudi pogum se soočit s sabo, oz. se je že
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Samopodoba
Reply #14 - 13.10.2002 at 00:29:12
 
Samonekdo, a s ti zdele kt en mal užaljena?   Roll Eyes   Wink

Kaj pa če se ljudje, praviloma, niti ne ukvarjamo pretirano s svojo samopodobo oz. njeno "kakovostjo"?
Al pa da jo semantično označijo kako drugače, ali pa opisno?
Al pa to, da se nekateri čutijo tako "nizko", se ne marajo, ne sprejamjo prav dobr,
tko da jim je preklet težko že pomislt, da bi se s svojimi uči srečal, kaj šele s sabo soočl?   ???

N. wrote on 12.10.2002 at 20:02:37:
Ali potem smem sklepati, da o sebi govori (piše) tisti, ki ima tudi pogum se soočit s sabo, oz. se je že?

Smeš, najverjetneje kar drži.   Wink  
A ne pozab, da za koga velja pa tut to, da to mrbit zmore oz. dela zato, ker je poln sebe, pa občutka večvrednosti, pa ...   Wink  Sej veš. A kdo sem, da bi druge sodila?


Če bi me vprašali,
zakaj tako brskam za ubesedenji,
je moja izkušnja,
da moraš - vsaj enkrat - povedati na glas.

Pa čeprav samo sebi.
Vsaj sebi.



Uspešno in plodno sodelovanje ti na okrogli mizi želim,
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Pages: 1 2