Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6
(Read 21766 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #15 - 18.09.2002 at 14:43:10
 
Quote:
Ljudje delamo/delajo napake! Ko jih prepoznamo, jih je potrebno odpustiti! Seveda, če pa nekateri skozi masko intelektualiziranja in razumskosti ne priznavajo krivde, in potemtakem ne odpuščanja, torej ne odpustijo in tako nikoli ne dopustijo ljubezni, da zasije skozi njih. Tako menim.  


Tole delanje pa  priznavanje napak, pa priznavanje krivde pa   odpuščanje  v enem 24. urnem partneskem odnosu, družinski sceni pa okolju, ki ga želim prek svojega 'intelktualiznma' razširt te gor pa tud kam drugam,  definitivno ni osnova, na kateri bi lahko en razširjen dom  gradil. Pol bise lahko že zjutraj začel opravičevat za svoje sanje, v katerih sem koga po nemarnem zanemaru ali po krivem  obtožu, pol bi se kar naprej moral nekomu opravičevat pa njihova pričavonja izpolnjevat  pa od drugih pričakovat, da bojo izpolnil svoja, da bi na konc zasijal v enem žaru ljubezni, ki ga ne bi po moje noben bog opazu al pa bi si vsak  mislu, da mam spet kaj za bregom.

Ne bi verjela, zvezdica, kako res nobenga smisla v tem početju ne vidm (več), čeprav s tem netrdim, da sem ga nehov prakticirat. Boljš rečen, ravno skoz prakticiranje sem spoznal, da v nejm ni nobene perspektive. Poglej samo  en pimer sodnega postopka: kaj vse je potrebno, da se nekomu dokaže krivda in kaj bi se šele moral enrgije notr vložit, da bi se dal nekomu za magari nehotno krutost odpustit. Eno življeneje parih ljudi  je zato premal, ljubezen bi moral tko kot cerku svetuje za onostranstvo prihranit, kjer nas bo bog razbremenu sodb pa pa odpuščnaja, ker bo ta jeben posu ob zadnjii sodbi v roke vzel.

Zato jest odkrivam ene 'buge' v božjem programu, da mi v praksi znese  tud za ljubezen pa skoznjo živet. Zarad mene je to lahko tud intelktualizem,  če že drugega ne zato, ker se z njim zamotim, da se takrat vsaj takrat z uskljevanjem  z lastnimi sencami  v real-lajfu izognem.          
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #16 - 18.09.2002 at 15:05:51
 
Quote:
Odpuščanje ne določa nujno krivca, krivde. Odpuščanje je prevzemanje odgovornosti. Če nisi odgovoren, še ne pomeni, da si kriv. Pač nisi odgovoren, zatorej nisi svoboden.

Npr. moja mama, ki je ne poznam - nikoli nisem menila, da je kriva, predvsem zato, ker tudi ona ni poznala svoje mame dolgo. In predvsem zato, ker sem prepričana, da je želela vse dobro zame. In predvsem zato, ker je morda le storila le napako in si je ni drznila 'popravit'. Pa vendar moram odpustit, ker sem v srcu žalostna. Kaj mi pomagajo ves intelekt? Odpustiti moram sebi, da sem tako dolgo 'negovala' bolečino in odpustiti moram njej, da sem jo prejela od nje. Lahko sploh srce odpusti prej, preden ne čuti hvaležnosti?

Titud, samo sem ti hotela nekako povedat, primer - ti, ki ti je familija 'svetišče', pomisli, da se ti zgodi (čeprav je morda ne želiš, morda ravno zato), neka fatalna privlačnost z nekom, ki se ji ne moreš upreti. Ne traja dolgo, vendar družina te ne razume, še manj ti sebe, porušil si vse, kar si 'zgradil'. Povej mi, kdo je odgovoren? In povej mi, ali ni potrebno vsestransko odpuščanje v takšnem primeru?


Tole gre zame prehitr, sem zmeraj en post odzad...
Kar se staršev tiče, bom jest imel svojega fotra zmerom za  enga neporavljivga egostia, ki mu ni dobr poti križat, če ne te hitr za svoje interese ponuca. Me je ene parkrat fino na cedilu pustu, pa ne čutm nobene potrebe po tem, da bi mu moral kaj odpuščat al pa on men. Ga mam čist rad, mava zmeraj bolj en sentimetalen odnos, bi lahko kup stvari drug drugmu očitala, pa govoriva o zdravju pa vremenu pa se mava kljub temu fajn. Nč krivde, nč odpuščanja, ker za odns tega preprosto ne rabva. Se vsi čudjo, kako to, kdaj bo komu kaj ven butlno, ampak je bil že skor na smrtni postli pa niti pod razno ni blo potrebe o kakšni krivdi pa odpuščanju govort. To ni noben intelektualizem, to je ena praktiičnost, en 'bug' v božjem programu, da ti v življenju znese.


Glede odgovornosti za fatalen odnos, zarad katerga bi se mi lahko zrušlo svetišče: delam kar moram in morem, da ga utrdim. Ne tko, da bi delal krog njega ograjo, amapak ga odprl navzven. Predvsem iz sebe ven, tle ne šparam besed, kot si že lahko opazla. Če se mi kljub temu  zruš, si z  odpuščanjem pa kesanjem  pa ker  še tega ne bi zanal pomagat. To bi  pol lahko počnel do konca življenja,   tko kot bi to lahko počel s fotrom, pa ne,  pa se mava rada kljub temu. Odkrit povedan ne vem, kako bi se stvari lotu, ampak ker na krivdi pa kesanju odnosa po mojem nimam zgrajenih, jih tud z odpuščanjem definitivno ne bi mogu nazaj zaflikat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #17 - 18.09.2002 at 15:10:26
 
titud.. Ost zgodbe, kot jo vidim jaz… Dokler si je Fouke samo govoril in se prepričeval, da ji je odpustil, dokler je z njo nadaljeval svoje življenje samo s to mislijo, toliko časa ga je njeno dejanje še vedno bolelo. Toliko časa verjetno ni zmogel niti tistega poštenega odnosa do nje, ki ga je zmogel prej. Šele potem, ko je svoji ženi odpustil v srcu, šele potem jo je lahko povabil nazaj v svoje srce. Šele potem ji je verjetno lahko sploh pogledal v oči. Šele potem je morda lahko sploh ostal z njo v istem prostoru. Šele potem je bilo možno ustvariti vsaj tak odnos, kakršen je bil prej, ali pa morda celo boljšega. Saj sta oba vstopila v odnos z iskrenostjo.

Ampak, OK, titud… Se ne daš. Se obesim na tele tvoje besede:

titud wrote on 18.09.2002 at 14:15:53:
Otrok napr. itak misl, da je kriv, če se je kdo nanjaga spravu,

Dajva vzet eno izmed največjih bolečin, ki jih lahko starši naredijo svojemu otroku. Naj bo to zloraba. In s tem tokrat ne mislim psihične, čeprav se mi zdi, da znajo biti tudi te rane zelo globoke. Vzemiva za primer fizično zlorabo otroka. Je bolj ilustrativen. Vzemiva torej spolno izživljanje staršev nad otrokom.

Otrok seveda razume, da je on kriv. In verjetno sovraži samega sebe, svojega očeta, pa še kje drugje takšno dejanje na otroku verjetno pusti posledice. Že kot otrok čuti v sebi gnus, gnev, bes, jezo, sovraštvo, zamero,… pa verjetno še kaj. In pustiva zdaj debato o tem, kam ta čustva lahko kanalizira. Morda ali precej verjetno je, da ne direktno v starše, ampak kam drugam. In stopiva naprej. Stopiva v tisti čas, ko otrok odraste. In predpostaviva, da zdaj ta odrasel otrok zmore zbrati v sebi toliko moči, da je sposoben sprejeti to dejanje. In da je sposoben pogledati na svoje starše tako, kot naj bi pogledal. In da recimo zmore pogledati pod dejanje samo, kaj se skriva pod tem dejanjem. Svoje starše potem vidi »razgaljene«… Odstrani jim vse maske, vse vzorce, ki so njih pripeljali do takšnega dejanja. In reciva, da to zmore sprejeti. In zdaj pridejo na vrsto »čudežne oči«… Namreč to, da takšen otrok lahko pogleda v oči svojih staršev z ljubeznijo… Da se recimo sploh zmore vrniti k staršem… Ker po vsej verjetnosti bo takšen otrok prekinil stike s starši. Če ne prej, pa potem, ko se osamosvoji. In dokler čudežnih oči ne bo, toliko časa bo ta otrok (no, ja, sedaj že odrasel moški ali ženska) gledal na svoje starše z bolečino. Z bolečino zaradi dejanja, ki ga je doživel v otroštvu. Z odporom. In dokler ni tistega pravega odpuščanja, odpuščanja v srcu torej, dokler ni »čudežnih oči«, toliko časa ta odrasel mož ali žena svojim staršem ne bo mogel iskreno pogledati v oči. Toliko časa ne bo sposoben stika z njimi. In ko pride tisto odpuščanje v srcu, ko pridejo tiste »čudežne oči«, potem ta odrasel mož/žena lahko stopi do svojih staršev, jim seže v roko in ju pogleda v oči… In v tem pogledu se skriva – odpuščanje… In ljubezen…

In to je tisto pravo odpuščanje, titud, ki je po mojem mnenju nujno potrebno, da lahko stopiš naprej... Da je tvoj naslednji korak miren... Popolnoma miren…

m.

P.S. Tudi zame gre tole malce prehitro... In jaz nisem zadaj samo en post, jaz sem zadaj vsaj dva. Ali tri... Wink


Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #18 - 18.09.2002 at 15:20:47
 
Tole mi je kar padlo v oči, tako, da bom kakšen post kar preskočila... Se še vrnem nazaj, če kje kaj najdem Wink Ampak tole moram pa hitro vprašat...

titud wrote on 18.09.2002 at 15:05:51:
Kar se staršev tiče, bom jest imel svojega fotra zmerom za  enga neporavljivga egostia, ki mu ni dobr poti križat, če ne te hitr za svoje interese ponuca. Me je ene parkrat fino na cedilu pustu, pa ne čutm nobene potrebe po tem, da bi mu moral kaj odpuščat al pa on men. Ga mam čist rad, mava zmeraj bolj en sentimetalen odnos, bi lahko kup stvari drug drugmu očitala, pa govoriva o zdravju pa vremenu pa se mava kljub temu fajn. Nč krivde, nč odpuščanja, ker za odns tega preprosto ne rabva. Se vsi čudjo, kako to, kdaj bo komu kaj ven butlno, ampak je bil že skor na smrtni postli pa niti pod razno ni blo potrebe o kakšni krivdi pa odpuščanju govort. To ni noben intelektualizem, to je ena praktiičnost, en 'bug' v božjem programu, da ti v življenju znese.

Hmm… »Čudežne oči«… titud, mi lahko poveš, kaj čutiš v svojem srcu, ko pomisliš na očeta? Pa ne mi zdaj o razumu. Opiši mi tisto, kar takrat, ko pomisliš na očeta (pa ne kar tako, mimogrede) občutiš tam nekje… Hmm, saj veš, kje je srček, ane? Wink

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #19 - 18.09.2002 at 15:43:31
 
Če ti, miška, praviš temu hrošču v božjem programu čudežne oči, naj bodo. Z njimi vidiš direkt v srce, je možnos, da tud iz svoja ven direkt gledaš. Ampak te se odprejo tkorekoč same pos eb, ne da bi ti kaj posebnega naredu. Zato ne verjamem, da bi se,  če   kakšno krivdo priznal, odpustu, zahteval opravičilo, prosu za odpuščanje... Čudežno oko je  ene vrste  regenaracijski proces, obnova nečesa, kar je že blo. Ne more se vzpostavt do nečesa  umetno, iz nč,  z vso to krivdno-odpušensko ritualiko. Občutnje enega filinga brezpogojne ljubezni mora vsaj v eni infantilni obliki obstajat, če ne ga ni mogoče regenarirat. Tako je  tud s partnerskim odnsom, religioznim občutenjem boga....

A je prbližen tko, miška?        
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #20 - 18.09.2002 at 15:50:48
 
Miška,

Jaz pa mislim, da je odpuščanje lahko eno veliko darilo tebi, oz. vsakomur, ki je tako velikodušen, da si ga lahko podari. Si ne predstavljam, da bi v neskončnost vlekel stare zamere in stare bolečine. Saj jih morda ne bom nikoli pozabil in dobro, da jih ne bom nikoli pozabil, saj sem se iz tega upam kaj naučil. Odpuščanje ni darilo drugemu, je darilo, ki ga podarim sebi, če to zmorem in ko to zmorem.

Saj me kdaj zagrabi, da bi komu vrnil milo za žajfo, pa pravijo nekatera ogledala, da takrat zgledam in delujem kot kakšna Nemesis, nič kaj prijetno, za vse tudi nehote udeležene. In bi bili že vsi slepi in brez zob, pa rok, če bi preveč  resno jemali tisto zob za zob.

Ampak maščujem se mu lahko predvsem za to, da preprečim ali ga opomnim, da naj kaj takega več ne počne. Ampak, ko enkrat ne moreš ničesar več spremeniti in popraviti in preprečiti, potem ... nima smisla.

Odpusti si. Zate gre.

lp bp



P.S.Če je kdaj treba spoštovat Jezusa, je odpuščanje gotovo ena od največjih in najpomembnejših reči, ki nam jih je omogočil. Pa če verjamemo, da je bil bog ali pa ne.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #21 - 18.09.2002 at 15:55:35
 
Nekako tako, titud… Ti pošiljam enega hroščka Wink

Ampak zdaj smo šele pri mojem vprašanju… Kako tega hroščka ujet?

Bo verjetno res držalo, da je potreben čas. Ampak čas sam po sebi pa tudi ni dovolj! Ker če bi bilo temu tako, bi tegale hroščka ujeli čisto vsi na temle ljubem svetu. Tako pa se mi zdi, da tale vaja »odpuščanja« čaka na marsikoga izmed nas, če ne celo veliko večino. Marsikdo si je sploh ne prizna, veliko teh, ki pa si jo priznajo, pa bolečino še vedno nosi v srcu in ne ve, kam bi z njo…

Morda bo res tako, kot je gape rekel:

gape wrote on 18.09.2002 at 10:00:25:
i forgive me, and i forgive him/her


Samo jaz bi ta proces rada pospešila… Hmm, morda pa iskreno prosim svojega angela danes zvečer za »čudežne oči«? Wink

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #22 - 18.09.2002 at 16:05:54
 
Quote:
Jaz pa mislim, da je odpuščanje lahko eno veliko darilo tebi, oz. vsakomur, ki je tako velikodušen, da si ga lahko podari. Si ne predstavljam, da bi v neskončnost vlekel stare zamere in stare bolečine. Saj jih morda ne bom nikoli pozabil in dobro, da jih ne bom nikoli pozabil, saj sem se iz tega upam kaj naučil. Odpuščanje ni darilo drugemu, je darilo, ki ga podarim sebi, če to zmorem in ko to zmorem.

bp, hvala… Lepo napisano. Ampak jaz to že vem. Ne vlečem starih zamer in se trudim ne vleči starih bolečin. Vsaj zavestno ne. Sem to danes že nekajkrat napisala, se mi zdi. Jo pa še vedno nosim v srcu, to je pa res. In bi stopila korak naprej… Jaz bi si želela začutiti tudi odpuščanje v srcu…

In veš kaj bi še dodala? Praviš: »Odpuščanje ni darilo drugemu, je darilo, ki ga podarim sebi, če to zmorem in ko to zmorem.« Prvi korak k temu je, da sam sebe sploh v globino spoznaš. Da spoznaš in prepoznaš rane, ki si jih nosil v svojem srcu. In si jih morda nikoli nisi niti priznal… In jaz sem sama sebi že odpustila… Ker nisem bila prav nič »kriva« ali odgovorna za tista dejanja, ki mi še danes recimo, po tolikih letih, puščajo bolečino v srcu…

m.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Ponocnjak
1
*
Offline


Posts: 22

Gender: male
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #23 - 18.09.2002 at 17:17:27
 
Quote:
Dajva vzet eno izmed največjih bolečin, ki jih lahko starši naredijo svojemu otroku. Naj bo to zloraba. In s tem tokrat ne mislim psihične, čeprav se mi zdi, da znajo biti tudi te rane zelo globoke. Vzemiva za primer fizično zlorabo otroka. Je bolj ilustrativen. Vzemiva torej spolno izživljanje staršev nad otrokom.

Vzemimo primer tega otroka. Omejimo se na to njegovo eno življenje in ne tako kot budisti, ki verjamejo, da se življenje uma ne konča s smrtjo in da so krivice in trpljenje, ki nas po rojstvu v to življenje, nedolžne brez zaščite, včasih tako nerazumljivo zadenejo, posledica našega ravnanja v prejšnjih življenjih...

S čim se mora spopadati zlorabljeni otrok? Zelo verjetno s kakšno od zasvojenosti, s katero bo ubijal svojo bolečino. Velika verjetnost je tudi, da bo, če se bo znašel v vlogi starša, popolnoma nezavedno, nadaljeval ravno s početjem, katerega žrtev je bil. Kako naj s preteklostjo, ki jo nosi v sebi, najde smisel svojega življenja? Po moje predvsem s tem, da se spopade ravno s tem, v kar ga silijo preteklost in dejanja njegovih staršev in kar mu je verjetno najtežje razumeti od vsega:

Da se ne počuti kot žrtev!

Ker ravno on, ki je na svoji koži občutil, kaj človeka prizadene, ravno on ima priložnost poiskati način, kako s tem prekiniti. Večkrat sem že zasledil, da so npr. ozdravljeni narkomani velikokrat hvaležni svoji usodi, da so, kar so. Kakor so že redki ti primeri, pa vendarle so. Šele takrat je po moje mogoče "doživeti" tudi odpuščanje...

S čim se mora spopadati storilec? Vzemimo skrajni primer. Kot je krasno pokazano v filmu Dead man walking, ki prikazuje zadnje dneve na smrt obsojenega morilca... S tem, da se zave, kolikor se največ da, vzrokov in posledic svojega dejanja:

In potem morda odpusti tudi samemu sebi...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #24 - 18.09.2002 at 20:18:09
 
Miska wrote on 18.09.2002 at 16:05:54:
Ampak jaz to že vem. Ne vlečem starih zamer in se trudim ne vleči starih bolečin. Vsaj zavestno ne. Sem to danes že nekajkrat napisala, se mi zdi. Jo pa še vedno nosim v srcu, to je pa res. In bi stopila korak naprej… Jaz bi si želela začutiti tudi odpuščanje v srcu…

M.,

Zavedam se tudi jaz marsičesa, pa mi to še nič kaj dosti ne pomaga, če bereš še kaj drugega na tem forumu, ti je lahko to hitro jasno. Oziroma si vsaj mislim da se zavedam. Pa sem o tej negotovosti že enkrat nekje drugje nekaj napisal.

Ponavadi si ti tista, ki sprašuješ, kaj se skriva v kakšnem srčku. Pa ti bom jaz zastavil to vprašanje nazaj: Kaj je tisto v tvojem srčku, ki ti preprečuje, da bi si odpustila, da bi lahko naredila korak naprej? Kaj čutiš, da ne moreš spustit tega bolečega krča?

Kolikor sam poznam bolečino, ni bolečina tista ki paralizira, razen, kadar je neznosna. Prej strah, pa tudi odvisnosti in občutek, da nisi na varnem, so lahko hudo zahrbtne. Ampak, seveda ni vedno in nujno in pri vsakem tako in se lahko zelo močno motim.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #25 - 18.09.2002 at 21:08:09
 
Ponocnjak wrote on 18.09.2002 at 17:17:27:
Kako naj s preteklostjo, ki jo nosi v sebi, najde smisel svojega življenja?

S pravim odpuščanjem… S čudežnimi očmi… S hroščkom… Enostaven odgovor… Pa tako težko dosegljiv…

In zdaj bom res že pomislila, da sploh ne znam več niti napisati tega, kar mislim. Grrr… Wink Vsi mi poskušate dopovedati, da je treba najprej prepoznati, potem razumeti in potem odpustiti samemu sebi…

In jaz vam vseskozi dopovedujem, da JAZ TO ŽE VEM!! Da sem to recimo jaz že naredila. Da to ni tisto, kar me zanima… Ti vragec – a še nihče ni na tem, da je sam sebi ŽE odpustil in mora zdaj odpustiti še tistemu, ki ga je prizadel? Po mojem mnenju smo pa vsi… Ali vsaj velika večina nas, ki moramo to pravo odpuščanje še najti… Ker takrat, ko ga najdemo in ko odpustimo ne samo samim sebi, takrat, ko lahko odpustimo prav vsem, ki so nas v življenju zelo hudo prizadeli, šele takrat smo tam… Kjer je en sam mir. Kjer ni več nobene zamere. Kjer ni več nobenih zbodljajev, ki bi v nas lahko sprožili negativno reakcijo… Takrat smo na koncu svoje poti… Po mojem mnenju potem ne ostane nič več, kar bi še morali narediti… Poleg tega, da razčistimo in spucamo s svojimi vzorci, seveda. Ali pač?

OK, Ponočnjak – še enkrat… Bom poskusila še bolj jasno zapisat, kakšno je moje vprašanje. Sicer se mi zdi, da sem dovolj jasno zapisala že nekajkrat, ampak seveda – smo različni, stvari dojemamo in doživljamo na različne načine in včasih je treba neko stvar večkrat razložiti, da nekdo razume, kaj te v bistvu zanima…

Ampak bi se pa najprej ustavila pri temle, kar sicer ni povezano s samo temo, me pa zanima:

Ponocnjak wrote on 18.09.2002 at 17:17:27:
Zelo verjetno s kakšno od zasvojenosti, s katero bo ubijal svojo bolečino.

Zasvojenosti, ki jih recimo poznam jaz so: odvisnost od drog, zasvojenost s seksualnostjo, zasvojenost z delom, odvisnost od iger na srečo, odvisnost od nakupovanja in zadolževanja, zasvojenost s sanjarjenjem in televizijo, zasvojenost z duhovnostjo, odvisnost od odnosov, odvisnost od hrane, zasvojenost z alkoholom (povzeto po Sanji Rozman). In mi ni jasno, s katero izmed zasvojenosti ti povežeš recimo spolno zlorabo starša nad otrokom. Mi pomagaš? Pa še nekaj. Z zasvojenostmi se po mojem mnenju ne ubija bolečine, kvečjemu se jo transformira. In išče zadovoljitev neke druge potrebe z zasvojenostjo z nečim. Po mojem mnenju, seveda. Če bi bolečino na ta način namreč lahko ubili – hej, na zdravje!! Sem takoj pri alkoholu ali pa pri kakšni drugi izmed zasvojenosti. Wink

In zdaj nazaj k mojemu vprašanju. Pravzaprav sem morda odgovor že dobila (vam povem, ko bom prepričana v to), pa vseeno še bezam…

Naj nadaljujem spet s tem otrokom? Smo se tako nanj obesili, da me boste nazadnje še povezali s tem problemom, hehe. Pa ni to tista bolečina v mojem srcu…

Ostanem pri tem otroku, torej. Moje vprašanje, Ponočnjak je bilo: otrok je odrasel in je sam s sabo že razčistil. Prepoznal in ozavestil. In pogledal na stvari tako, kot je treba. In sam sebi odpustil. In na razumski podlagi je odpustil tudi svojim staršem. Edinole, kar mu še manjka, je to, da bi svojim staršem odpustil tudi v svojem srcu. Da bi šel lahko k njim, jima segel v roke, ju lahko iskreno pogledal v oči in jima iskreno rekel: rad vaju imam… Tole meni manjka v moji sestavljanki… Ker največ, česar zmoremo, je to, da se sicer s svojimi starši lahko soočimo (po rani v temle primeru je po mojem mnenju že to izredno težko), vendar v nas v tistem trenutku soočenja s starši ni tistega miru. Ni tiste ljubezni, ni tiste želje po objemu, ni tiste želje po bližini… In to je tisto, kar me je na samem začetku zanimalo… Ker to se da po mojem mnenju doseči edinole s temi tako težko dosegljivimi »čudežnimi očmi«…

m.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #26 - 18.09.2002 at 21:26:32
 
Quote:
Ponavadi si ti tista, ki sprašuješ, kaj se skriva v kakšnem srčku. Pa ti bom jaz zastavil to vprašanje nazaj: Kaj je tisto v tvojem srčku, ki ti preprečuje, da bi si odpustila, da bi lahko naredila korak naprej? Kaj čutiš, da ne moreš spustit tega bolečega krča?

Eh, bp… Pa saj veš, da se pri meni vedno začne in konča pri – srčku... Wink In to vprašanje sem si že ničkolikokrat zastavila. Pa, iskreno povedano – ne vem odgovora… Po mojem mnenju mi lahko pomagajo samo kakšne čudežne oči… Wink

Ne, resno – ne vem. Kot bi bila neka blokada, preko katere ne morem stopiti. In razum tukaj ne pomaga. Verjetno je res potreben samo še čas… Da bo kamenček za kamenčkom počasi spolzel iz mojega srca…

Sicer je pa Edi nekje napisal, naj se sploh ne sekiram. In naj mirno stopam po svoji potki, ta me bo že nekam pripeljala. Upam samo, da do mojega željenega cilja… Wink

In če je res, kar je danes gape napisal:

gape wrote on 18.09.2002 at 11:24:53:
pomoje pa je, samo ti (še) ne veš ... k boš vedla pa bo ...

Hja, potem moram pa res samo še počakati… Da bom še vedela…

Ajdi – lepo se imej. Pa mirno nočko ti želim!

In hvala tebi in vsem ostalim za trud in čas, ki ste ga danes namenili meni in mojim "blodnjam". Po moje sem vas kar pošteno zmučila ali pa vsaj zmedla, če (kakor kaže) sploh nisem znala jasno definirati svojega vprašanja... Wink

m.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Ponocnjak
1
*
Offline


Posts: 22

Gender: male
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #27 - 19.09.2002 at 04:00:36
 
Quote:
In mi ni jasno, s katero izmed zasvojenosti ti povežeš recimo spolno zlorabo starša nad otrokom. Mi pomagaš?

"Veliko žensk, ki so zasvojene s seksom, alkoholom in zdravili, je v otroštvu pretrpelo izkušnje, ki vsebujejo seks in nasilje."

"Mogoče je razvoj seksualne odvisnosti v resnici poskus psihe, da ozdravi rane preteklih dogodkov, ki so zaradi varovanja samega sebe tako globoko zakopani v spominu ali tako odtujeni, kot da so se zgodili drugemu."

Sanja Rozman: Zaljubljeni v sanje, str. 151 in 153, poglavje o Seksualni zasvojenosti in zlorabi

Kakšen je ta delež, Rozmanova ne navaja, torej tega ne moremo jemati kot pravilo, je pa očitno, da lahko gre za povezavo.

"O spolni zlorabi smo govorili v poglavju o vzrokih zasvojenosti. Tam smo jo opredelili kot nasilno dejanje, ki ga stori odrasli ali močnejši nekomu šibkejšemu, ki na to ne pristane, ali pa njegov pristanek ne velja, saj je še otrok in ne razume odrasle spolnosti. Takšno nasilno dejanje je obsojanja vredno in kaznivo."

Sanja Rozman: Peklenska gugalnica, str. 132 in 133, poglavje Ubij me nežno

Ne vem sicer, zakaj Rozmanova piše samo o ženskah, ampak po moje bi verjetno nekaj takega lahko veljalo tudi za moške.

Quote:
Pa še nekaj. Z zasvojenostmi se po mojem mnenju ne ubija bolečine, kvečjemu se jo transformira.

Saj. Zato pa sem napisal "ubijajo" in ne ubijejo. Ker bolečina se vedno znova vrača. In oni pred njo vedno znova bežijo, se na ta ali oni način "zadenejo", namesto da bi se z njo soočili, se ji uprli, zdržali in jo premagali.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Ponocnjak
1
*
Offline


Posts: 22

Gender: male
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #28 - 19.09.2002 at 04:16:39
 
Quote:
Ali vsaj velika večina nas, ki moramo to pravo odpuščanje še najti… Ker takrat, ko ga najdemo in ko odpustimo ne samo samim sebi, takrat, ko lahko odpustimo prav vsem, ki so nas v življenju zelo hudo prizadeli, šele takrat smo tam… Kjer je en sam mir. Kjer ni več nobene zamere.

Ja, verjetno smo vsi na tej poti. Ampak je še dolga, po moje... Ker smo samo ljudje. Ker kakor pravijo, "Odpustiš lahko, pozabit ne moreš..." Morda pa od sebe zahtevaš preveč in nimaš miru ravno zaradi tega...

Odpuščanja se po moje ne da izsiliti. Ne od sebe, ne od drugih. Ne do sebe, ne do drugih. Po moje ga je mogoče, kot sem že napisal, samo "doživeti", oziroma dočakati, kar si ugotovila že sama. Če se ne vrtiš v kakšnem začaranem krogu in preveč ne gledaš nazaj, ampak greš naprej po svoji poti, kot je napisal Edi. Ja, ali kot je napisal gape:

Quote:
"pomoje pa je, samo ti (še) ne veš ... k boš vedla pa bo ..."

Ali pa, tokrat presenetljivo neposredno, vsaj zame, čestitke za tole, titud:

Quote:
Kar se staršev tiče, bom jest imel svojega fotra zmerom za  enga neporavljivga egostia, ki mu ni dobr poti križat, če ne te hitr za svoje interese ponuca. Me je ene parkrat fino na cedilu pustu, pa ne čutm nobene potrebe po tem, da bi mu moral kaj odpuščat al pa on men. Ga mam čist rad, mava zmeraj bolj en sentimetalen odnos, bi lahko kup stvari drug drugmu očitala, pa govoriva o zdravju pa vremenu pa se mava kljub temu fajn. Nč krivde, nč odpuščanja, ker za odns tega preprosto ne rabva. Se vsi čudjo, kako to, kdaj bo komu kaj ven butlno, ampak je bil že skor na smrtni postli pa niti pod razno ni blo potrebe o kakšni krivdi pa odpuščanju govort.

Titud, če boš tole bral... Nekaj takega kot si napisal - jstud.

Quote:
Ostanem pri tem otroku, torej. Moje vprašanje, Ponočnjak je bilo: otrok je odrasel in je sam s sabo že razčistil. Prepoznal in ozavestil. In pogledal na stvari tako, kot je treba. In sam sebi odpustil. In na razumski podlagi je odpustil tudi svojim staršem. Edinole, kar mu še manjka, je to, da bi svojim staršem odpustil tudi v svojem srcu. Da bi šel lahko k njim, jima segel v roke, ju lahko iskreno pogledal v oči in jima iskreno rekel: rad vaju imam… Tole meni manjka v moji sestavljanki… Ker največ, česar zmoremo, je to, da se sicer s svojimi starši lahko soočimo (po rani v temle primeru je po mojem mnenju že to izredno težko), vendar v nas v tistem trenutku soočenja s starši ni tistega miru.

Zase lahko rečem, da sem opazil, da sem svoja starša začel bolj z odprtim srcem sprejemat takrat, ko sem začel tako sprejemat sebe.

Kot vidiš, vsak ima malo drugačen odgovor. Ker, vsak ima svojo zgodbo.

Quote:
Ni tiste ljubezni, ni tiste želje po objemu, ni tiste želje po bližini…

Kaj pa na drugi strani? Pri starših? Kaj pa, če bi se ponovil enak nesporazum kot prvič? Morda pa zato ni tiste želje...

Quote:
In to je tisto, kar me je na samem začetku zanimalo… Ker to se da po mojem mnenju doseči edinole s temi tako težko dosegljivimi »čudežnimi očmi«…

Možno. Ob tvojem iskanju "čudežnih oči" sem se spet spomnil na misel filozofa Michela Foucaulta, ki je v eni knjigi napisal: "Ne bi iskal, če ne bi že našel."

Že zato, ker si tako vztrajno postavljaš ta vprašanja, pa čeprav se ti morda zdajle zdijo "blodnje", se mi zdi, da si na pravi poti. Hvala ti zanje. In tudi "zmučila", vsaj zase lahko rečem, nas nisi. Napor, ki ga doživljamo kot smiseln, ni mučenje. Mene ta vprašanja tudi velikokrat matrajo in so me vsi tile odgovori kar malo pomirili. In zdajle grem lahko mirne duše spat.  Grin

Pa srečno!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #29 - 19.09.2002 at 08:06:34
 
Tole je že spet »out of topic« in povrh sem še pikolovska, no, ja, saj priznam. Ampak, ponavadi, kadar me nekaj zanima, temu želim priti do konca in »težim« toliko časa, dokler nimam jasnega odgovora na svoje vprašanja. In tukajle mi še vedno manjka en delček v moji sestavljanki:

Ponocnjak wrote on 19.09.2002 at 04:00:36:
"Veliko žensk, ki so zasvojene s seksom, alkoholom in zdravili, je v otroštvu pretrpelo izkušnje, ki vsebujejo seks in nasilje."

Sem veliko prebrala tudi o vseh zasvojenostih, ki (spet) nastanejo kot posledica pomanjkanja brezpogojne ljubezni v otroštvu. Tudi Sanjo Rozman. Ampak, Ponočnjak, mi smo govorili o otroku, ki je žrtve spolne zlorabe SVOJIH STARŠEV in ne samo o posledicah izkušnje s seksom in nasiljem. In, OK, saj se strinjam, da so možne takšne zasvojenosti.

Samo se mi kljub vsemu poraja vprašanje – spolno nasilje STARŠA nad otrokom… Se mi zdi, da je to še hujše nasilje, še težja izkušnja in še bolj globoka rana, ki ostane v otroku. In seveda jo nekje otrok mora »spucati« - morda tudi v eni izmed oblik zasvojenosti. Me pa tole res zanima in bom malo pobrskala po kakšni literaturi, ki opisuje točno tovrstne izkušnje. Se mi zdi, da Sanja Rozman ni ravno pravi avtor za iskanja na odgovore te vrste. Lahko pa se seveda motim. Vsekakor pa verjetno preveč kompliciram... Wink

Hmm... Mi je nekdo včeraj rekel: Ne razmišljaj toliko, ampak ŽIVI ŽIVLJENJE...

In morda je imel celo prav...

m.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6