Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 8227 times)
Nanika
Guest




Od kod RKC-ju vse te vrednote
31.08.2002 at 12:42:26
 
Vsi nenehno ponavljajo, da smo tako ful civilizacijski prav zaradi katolicizma.
Zadnjič pa mi pade na misel nekaj povsem očitnega; da nimamo mi kot zahodna civilizacija vrednot po katolicizmu, temveč je obratno; RKC kot institucija in ideologija caplja kakih 100 let za zahodno civilizacijo.
V mislih imam vse od demokracije preko enakopravnosti spolov, do odnosa do človeškega življenja (pobijanja).
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #1 - 31.08.2002 at 14:46:37
 
Quote:
Vsi nenehno ponavljajo, da smo tako ful civilizacijski prav zaradi katolicizma.
Zadnjič pa mi pade na misel nekaj povsem očitnega; da nimamo mi kot zahodna civilizacija vrednot po katolicizmu, temveč je obratno; RKC kot institucija in ideologija caplja kakih 100 let za zahodno civilizacijo.
V mislih imam vse od demokracije preko enakopravnosti spolov, do odnosa do človeškega življenja (pobijanja).


Veš, če bi bilo na vprašanje, od kod osnovne vrednote evropske civolizacije, mogoče odgovoriti preprosto s tem, kar nekomu pade na misel kar tako z lufta, kot je to pri tebi, to bi bilo super. To bi producirali resnice!!! Kako prikladna zadeva!  Toda to tvoje sklepanje, prijazna dama, je v celoti napačno. Sedi, čisto majčkeno študiraj, pa boš takoj preklicala to novico iz najnovejših sanjskih bukev želja. Pa ne zameri, samo toliko, kaj več na takšne "želeti-spoznati-zapisati" ne mislim pripominjati. Škoda časa. To sprejmi kot moj skromni prispevek ob rob tej svoji čudoviti iznajdbi. Saj se ne bi oglasil, če bi bilo v tem sklepanju vsaj kanček resnice, ali če ne bi v njem v resnici videl predvsem provokatorsko ost.

Še vedno je res, kar ve ves svet, da so vse osnovne civilizacijske vrednote Evrope v resnici krščanskega izvora!

Pa lep pozdrav!

Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #2 - 31.08.2002 at 17:17:31
 
pa še res je, na žalost, ali na srečo
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #3 - 31.08.2002 at 17:52:09
 
Osnovne evropske civilizacijske vrednote so mešanica mnogih vplivov, od starogrškega naprej, ter raznih poganskih in seveda tudi krščanskega, ki pa je bil vedno nekakšna zmes avtohtonih poganskih običajev in izročil biblije. Stare poganske praznike so naprimer nadomestili krščanski z novo preobleko, kot naprimer Božič.

Krščanski vpliv je bil posebno močan tam nekje do renesanse, ko se je z gibanjem razsvetljenstva začel pojavljati vsesplošen odpor do zastarelih in očitno napačnih predstav, kar je rezultiralo tudi v silnem razcvetu znanosti in tehnike. Le tega je RKC v začetku nekako še uspevala dušiti, kasneje pa vedno manj.

Priznati pa je treba RKC veliko mero prilagodljivosti, saj je mnoga znanstvena spoznanja, ki so bila še pred kratkim na njenem črnem spisku in zaradi katerih so bili raziskovalci preganjani in javno sramoteni,  začela priznavati tudi sama in jih celo vključevati v svoj sistem vrednot.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #4 - 31.08.2002 at 20:46:10
 
No, nazaj nisem segal, Bardo Thodol. Gotovo, Cerkev je imela to edinstveno lastnost, da je znala posvojiti v nanovo pokrščenih narodih vse tisto, kar je mogla sprejeti brez škode za svoj nauk, to se pravi za svojo duhovno zgradbo. Mnoge zunanje običaje, načine pravznovanj pa je preprosto povzemala od konkretnih narodov. Kjer to ni storila pravočasno (primer daljne Kitajske ob času prvega poskusa pokristjanjevanja), pa tudi sicer ni bila uspešna. Toda ne vem, ali je to medsebojno tako zelo povezano, mislim, da ne pretirano, toda takšni znaki se kažejo.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #5 - 31.08.2002 at 21:08:31
 
Za neuspelo pokristjanjenje na Kitajskem seveda ne gre kriviti nesprejemanja tamkajšnjih običajev. Kitajska je imela razvito civilizacijo že pred davnimi časi, ko so predniki evropske civilizacije, karikirano povedano, še po drevesih plezali. In potem naj bi ti njim ponujali svoje civilizacijske vzorce.  

V duhovnih zadevah se lahko evropska od daljno vzhodnih civilizacij samo uči, ne more jih pa učiti.
Uspešna je lahko tam kvečjemu v materialnih zadevah. Te v tisti najslabši možni obliki tam od evropske civilizacije tudi sprejemajo. Kot izgleda, velja tudi obratno, da evropska civilizacija sprejema daljnovzhodne duhovne vrednote v silno popačeni in nerazumljeni obliki.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #6 - 31.08.2002 at 21:40:46
 
Quote:
V duhovnih zadevah se lahko evropska od daljno vzhodnih civilizacij samo uči, ne more jih pa učiti.



No, v marsičem se strinjava. Gotovo, kitajska kultura je zelo stara in vse spoštovanje njej. Tudi jaz jo cenim. Cenim tudi pozitivne daljnovzhodne vrednote, saj so bistvene vrednote iste, kot krščanske. Razumem, da tu govoriva strogo o vrednotah! Strinjam se, to, kar prihaja k nam, je skoraj vedno zelo popačeno. Toda imel sem priložnost kar nekaj časa posvetiti daljnovzhodnim verstvom in kulturam (seveda samo omejeno), in zato jih še bolj spoštujem.

Pa vendar se tudi daljnji vzgod lahko veliko nauči od krščanska. In, kar je bistveno, samo od tega krščanstva lahko dobi veselo novico, da smo zares odrešeni v Jezusu Kristusu in da je Bog naš skupni oče. In samo v Cerkvi, ki je zgodovinski Kristus na zemlji, se lahko zares zveliča tudi daljni vzhod, pa pod nobenim drugim imenom.

V tem pa je radikalna razlika med učenjem daljnjega vzhoda in krščanstva. Razodetje Boga, odrešenje, obljuba nesmrtnosti dobrim... in še in še. Mnogo od tega so do določene mere spoznale že tudi kulture, ki o krščanstvu še slišale niso, toda urejeno, uradno in celovito je samo v Cerkvi. Vse drugo so v primerjavi s tem le borne drobtinice, ki pa hvala Bogu, da so.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #7 - 31.08.2002 at 21:48:39
 
Samson!

Tukaj je haklc, ki ga ni omenjal nihce.  In ta se glasi:  Beli clovek vlada svetu.  In po nekih spletih okoliscinah je krscanska vera prevladujoca v belem svetu.
S prostozidarji sva se nekoc ze balinala Samson, samo ves, oni so plod krscanskih menihov (po eni verziji) in dokazano je tudi, da so ravno prostozidarji ustanovili  zloglasni Klu Klux Klan.  

Je pa lepo, da si sprejemljiv tudi do drugih ver, tradicij in kultur.

Jaz sem se odlocil, da bom naslednje zivljenje nekje v neki vasi Indijanec ali pa nek crnec, ki zivi v neki zakotni vasi neke zakotne afriske drzave. Pogresam civilizacijo in to je vse.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #8 - 31.08.2002 at 21:55:37
 
Tudi krščanski nauki imajo izvor v azijskem in ne evropskem  prostoru. Po nekaterih pričevanjih naj bi se celo Kristus med svojim petnajstim in tridesetim letom (o tem obdobju Kristusovega življenja ni v sv.Pismu nobenih zapiskov, kar je izredno nenavadno) nahajal na šolanju nekje v Kašmirju, od koder se je vrnil in učil nekaj, kar je bilo za takratno Palestino povsem tuje, na daljnem vzhodu pa nekaj čisto običajnega.

Kaj so iz tega nauka potem naredili kasneje, posebno tristo let po Kristusovi smrti, je pa že čisto druga vendar nič manj zanimiva zgodba.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #9 - 31.08.2002 at 22:18:41
 
Andres wrote on 31.08.2002 at 21:48:39:
Samson!

Tukaj je haklc, ki ga ni omenjal nihce.  In ta se glasi:  Beli clovek vlada svetu.  In po nekih spletih okoliscinah je krscanska vera prevladujoca v belem svetu.
S prostozidarji sva se nekoc ze balinala Samson, samo ves, oni so plod krscanskih menihov (po eni verziji) in dokazano je tudi, da so ravno prostozidarji ustanovili  zloglasni Klu Klux Klan.
 

Pa ne glej vendar tako rasistično. No, saj vem, da to nisi, pa vendar. V mnogočem je resnica, da nekako bela rasa nadvladuje. Mogoče je pa tudi to zasluga krščanstva, ki je prav belo raso najprej preporodilo? Rekel bi.

Kar pa zadeva "nastanek" prostozidarstva med menihi, je pa povsem bosa. To, da so prostozidarji ustanovili Klu Klux Klan pa sem celo bral v nekem ameriškem zgodovinskem priročniku.

Andres wrote on 31.08.2002 at 21:48:39:
Jaz sem se odlocil, da bom naslednje zivljenje nekje v neki vasi Indijanec ali pa nek crnec, ki zivi v neki zakotni vasi neke zakotne afriske drzave. Pogresam civilizacijo in to je vse.


Pa od te odločitve zanesljivo ne bo nič. Bog bo odločil, kaj bo s teboj po smrti. Verjemi mi. Reinkarnacija je sicer zelo zanimiva zadeva, al kaj, ko na tem nič ni. Sem se ji nekaj posvečal, namreč raznim učenjem o reinkarnaciji, in to prebiranje knjig in člankov me je samo še bolj utrdilo v prepričanju, da gre le produk človekove globoke želje po osebnem očiščenju, da bi bil vreden pričakovanega "pobožanstvenja", ko da Bog tega ne bi mogel narediti drugače. Seveda je zelo veliko različnih pojmovanj o tem, kakšno bo naše naslednje življenje. Toda jaz o tem ne vem drugega, ko da bo v mojem primeru za to poskrbel naš Bog, in to za prav vse ljudi, kristjane, muslimane, pogane, brezvece... vse, če sem še koga pozabil, brez izjeme, saj Bog je samo eden, kot se strinjava z gape-om, le da je moje pojmovanje mnogo bolj dodelano, takšnega sem pač prejel po božji milosti, saj gre pri meni za Boga osebo, ki pa je prav tako v meni kot v gape-u in v slehernem človeku, tudi v takšnemu, ki se na vsa usta razglaša za ateista. Bog je velikopotezen.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #10 - 31.08.2002 at 22:30:36
 
Quote:
Tudi krščanski nauki imajo izvor v azijskem in ne evropskem  prostoru. Po nekaterih pričevanjih naj bi se celo Kristus med svojim petnajstim in tridesetim letom (o tem obdobju Kristusovega življenja ni v sv.Pismu nobenih zapiskov, kar je izredno nenavadno) nahajal na šolanju nekje v Kašmirju, od koder se je vrnil in učil nekaj, kar je bilo za takratno Palestino povsem tuje, na daljnem vzhodu pa nekaj čisto običajnega.

Kaj so iz tega nauka potem naredili kasneje, posebno tristo let po Kristusovi smrti, je pa že čisto druga vendar nič manj zanimiva zgodba.



No ja, seveda je zibelka krščanstva v Mali Aziji. Pa tudi krščanstvo samo je v svojem nauku nadaljevanje Stare zaveze, ki pa nekako združuje vse bistvene elemente človečanske omike. Presenetljivo, vendar je tako. To, da je Kristus bil ne nekem šolanju je produkt gnostičnih spekulacij in nima podlage v zgodovini. To, da v svetem pismu ne govorijo o Jezusovem mladostništvu, pa je preprosto odraz dejstva, da je samo to, kar so pisali, potrebno za razodetje in pa še dejstva, da se je tiste čase zgodovine nekako tako pisala. Pač pisali so zgolj o pomembnih stvareh. Pa saj danes delamo podobno!

Če bi Cerkev v resnici pozneje (v tretjem stoletju) karkoli spreminjala, mene danes verjetno ne bi bilo med kristjani. Toda pravljico o nekakšnem spreminjanju so si izmislili v določenem poznejšem zgodovinskem obdobju nasprotniki Cerkve, kar jim pa prav nič ne pomaga. Najdbe in resen študij potrjujeta, da temu ni tako. Zato kar popravi to zadnje menje, če hočeš iti v korak z resnico.

Pozdrav!

Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #11 - 31.08.2002 at 22:45:19
 
Quote:
Samson:
Če bi Cerkev v resnici pozneje (v tretjem stoletju) karkoli spreminjala, mene danes verjetno ne bi bilo med kristjani. Toda pravljico o nekakšnem spreminjanju so si izmislili v določenem poznejšem zgodovinskem obdobju nasprotniki Cerkve, kar jim pa prav nič ne pomaga.


Mar niso ravno takrat s carjevim dekretom prepovedali vsakršno omenjanje reinkarnacije, iz uradne verzije sv.pisma izbrisali vse, kar bi nanjo lahko spominjalo in izgnali mnoge, ki niso bili na pravi carjevi "liniji"?

Mar ni že pred tem mnogo zgodnjih kristjanov, ki so bili Kristusovim naukom mnogo bližje, kot mi, verjelo v reinkarnacijo?  Eden najbolj znanih je bil Origen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #12 - 31.08.2002 at 22:49:47
 
Hja Samson. Pravis, da je bog velikopotezen. A ves, po enem stavku sem jaz super bog, ker sem hitro in veliko potezen.   Cheesy Wink

Zanimivo bi bilo vedeti, ce bi tako imenovan bog naredil belo raso za najmocnejso in najbolj iztrebljevalsko, najbolj izkoriscujoco in najbolj najbolj najbolj, ce bi bog, ki ga omenjas namenim prednost crni rasi?
Prednosti so brzkone ocirtne in verjemi Samson, ko se sprehajam po mestu ali ko grem v life zvecer ob vikendih, vidim enega po enega crnca, ki hodi s sklonjeno glavo in sam pri sebi mislim, da ima hud kompleks zaradi svetovne razvrstitve.  Ampak tudi ta crnec ima svojega boga.

V Ameriki recimo je crncev vec in ti s sklonjeno glavo se porazgubijo, ker nastali so tam pravi crnski geti. V drzavah kjer je crncev manj, je to vidno opazno.

Mater sem se usedel na tale stol. Me sploh dol ne dobis Samson.  No ja, ze bog tako hoce..

Andres


In ce so pred bogom vsi enaki zakaj potem je tako.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #13 - 31.08.2002 at 23:56:26
 
Quote:
Vsi nenehno ponavljajo, da smo tako ful civilizacijski prav zaradi katolicizma.
Zadnjič pa mi pade na misel nekaj povsem očitnega; da nimamo mi kot zahodna civilizacija vrednot po katolicizmu, temveč je obratno; RKC kot institucija in ideologija caplja kakih 100 let za zahodno civilizacijo.


Ja, Nanika, po moje smo tud belci prej ljudje kot kaj drugega...pa mislim, da to v enaki meri tud za črnce velja - ni pa zmeraj, jasno. Tukaj seveda mislim na zverinskosti, ki jih je belec delal nad črncem. Obenem je
hladni beli človek edini prej bolj razvijal levo možgansko polovico...
ne vem, meni ne gre iz glave tisti naslov zadnjič v delu -vedno se moramo vpraševati, kaj je zakrivil oče - in sin; bo nadeljaval njegovo pot?

Anuk Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Od kod RKC-ju vse te vrednote
Reply #14 - 01.09.2002 at 11:54:24
 
Samson wrote on 31.08.2002 at 21:40:46:
Pa vendar se tudi daljnji vzgod lahko veliko nauči od krščanska. In, kar je bistveno, samo od tega krščanstva lahko dobi veselo novico, da smo zares odrešeni v Jezusu Kristusu in da je Bog naš skupni oče. In samo v Cerkvi, ki je zgodovinski Kristus na zemlji, se lahko zares zveliča tudi daljni vzhod, pa pod nobenim drugim imenom.

glej, sej se strinjam da cerkev to tko uči, ne verjamem pa da tko tudi je ... drgač v naših krogih rečemo da je kristus u bistvu ljubezen in da je v jezusu prebival mojster maitreya

Jezus se je med svojim petnajstim in tridesetim letom izobraževal pri esenih, oni definitivno imajo izvor v azijski filozofiji ... in najpomembneje, že takrat so bili zdravilci, ljudje v belih oblačilih, ki so bili navzoči ob grobu ob vstajenju

Q
Kaj so iz tega nauka potem naredili kasneje, posebno tristo let po Kristusovi smrti, je pa že čisto druga vendar nič manj zanimiva zgodba.
Q
povej nam jo ... plizzz


spet samson ločuješ:
v mojem primeru za to poskrbel naš Bog
brez  naš  nebi šlo?


Q
To, da je Kristus bil ne nekem šolanju je produkt gnostičnih spekulacij in nima podlage v zgodovini. To, da v svetem pismu ne govorijo o Jezusovem mladostništvu, pa je preprosto odraz dejstva, da je samo to, kar so pisali, potrebno za razodetje in pa še dejstva, da se je tiste čase zgodovine nekako tako pisala.

Če bi Cerkev v resnici pozneje (v tretjem stoletju) karkoli spreminjala, mene danes verjetno ne bi bilo med kristjani.
Q
očitno boš mogu malce hertične literature prečitat, pa na kakšno regresijo odrint ... počas ... sej se še en mudi
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2