Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5
(Read 9851 times)
Bardo Thodol
Guest




Re: Kako postati ISKREN
Reply #15 - 01.08.2002 at 16:07:34
 
Neiskrenost je stvar preračunljivosti in ni nujno vedno slaba.
Tudi molk je lahko neiskren, če nič ne rečemo, pa bi lahko, ker smo bili naprimer posredno ali neposredno vprašani.

Če nekomu direktno povemo, da je grd, ga lahko s tem čisto po nepotrebnem prizadenemo. Nenazadnje lepota (ali grdota) ni nekaj, kar bi lahko šteli za resnico, je le moje prepričanje. V takem primeru je bolje neiskreno molčati.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kako postati ISKREN
Reply #16 - 01.08.2002 at 16:17:57
 
Quote:
Če nekomu direktno povemo, da je grd, ga lahko s tem čisto po nepotrebnem prizadenemo. Nenazadnje lepota (ali grdota) ni nekaj, kar bi lahko šteli za resnico, je le moje prepričanje. V takem primeru je bolje neiskreno molčati.

Bardo, se strinjam z vsem napisanim. Edino, kar bi dodala, je tole: ti si grd, ti si neinteligenten, ti si ljubosumen, ti si… Vse to so nalepke, etiketiranje ljudi. In vsaj jaz tega ne delam. Če nekomu nekaj povem, potem vedno izhajam iz sebe: doživljam te, kot… ali jaz te vidim takole…

S tem človeka ne definiraš, ne označiš, pa tudi svojega prepričanja ne izraziš več tako ostro. Tako te doživljam pač jaz. Nekdo drug te lahko popolnoma drugače, pa sam sebe tudi.

In seveda tudi jaz v takem primeru rajši neiskreno molčim. Pa tudi ne vedno. Imam prijateljico, recimo, ki mi je zelo blizu. In njej sem povedala, da se meni zdi njen nos velik, recimo. Odgovorila sem ji na vprašanje in pri tem ostala iskrena. Seveda nisem rekla: »Tvoj nos je velik«, ampak »Meni se zdi tvoj nos velik«. Kar pa je seveda odvisno od tega, kaj meni pomeni velik nos… Zame velik nos je njej lahko majhen nos. In tudi ona je meni na ta način povedala precej stvari…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Kako postati ISKREN
Reply #17 - 01.08.2002 at 16:33:13
 
Ko sem bil še majhen, sem enkrat v živalskem vrtu tudi jaz slonu zaklical, kako velik in grd nos ima. In takrat me je najbolj presenetilo to, da se name sploh ni jezil, ampak mi je zadovoljno mahal z ušesi.  Smiley

Vse je odvisno od (zmožnosti) sprejemanja in da je nekdo zmožen sprejemati iskrenosti tako ravnodušno, kot tisti slon iz živalskega vrta, sta samo dve možnosti, ali je zelo zrel in razumevajoč ali pa nič ne razume.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kako postati ISKREN
Reply #18 - 01.08.2002 at 16:42:02
 
Hehe, Bardo – spet imaš prav. Pa vendarle. Če ti rečem: »ti si nesramen« ali pa »poglej, meni se zdi tole, kar si pravkar rekel malce nesramno« - ali boš (ne glede na tvoje sprejemanje, recimo, da si pripravljen sprejemati) obakrat isti stavek, samo z drugimi besedami, zares doživel popolnoma enako?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Thot
4
****
Offline


Posts: 331

Re: Kako postati ISKREN
Reply #19 - 01.08.2002 at 16:47:27
 
Miska tukaj bi jaz zopet rekel,da je odvisno od posameznika in seveda koliko mu ta ki besede izreče pomeni.
Lp
T.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Kako postati ISKREN
Reply #20 - 01.08.2002 at 16:53:37
 
Če mi ti rečeš "ti si nesramen",  bom to vedno razumel, kot da se tebi zdim nesramen in ne kot dejstvo  (da sem resnično nesramen).

Seveda se bom pa hkrati tudi sam vprašal, če nisem bil nemara res malce nesramen  Smiley  in to se bom vprašal neodvisno od tega ali mi je bilo rečeno na prvi ali drugi način. Seveda pa bom moj odgovor, ki si ga bom dal sebi, razumel kot mojo interpretacijo, ki je pa lahko različna od interpretacij kogarkoli drugega.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kako postati ISKREN
Reply #21 - 01.08.2002 at 16:57:17
 
OK – bom nehala… Iščem dlako v jajcu, ane? In dlakocepim, kot bi rekel bp…

Ampak vseeno – sama še vedno ne bom etiketirala in označevala ljudi. Če zaradi drugega ne, pa zato, ker se tako sama bolje počutim in se mi zdi, da se na ta način morda lažje izognem temu, da bi nehote in nevede prizadela človeka. Ker prizadeti pa ne želim nobenega. Niti tistega, ki ga ne poznam, še toliko manj pa tistega, ki mi je blizu.

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Kako postati ISKREN
Reply #22 - 01.08.2002 at 17:10:30
 
Brez etiketiranja ne gre. Nekakšna prepričanja o drugih si pač moramo ustvariti in ta prepričanja so vedno nekakšne etikete.
Na kakšen način potem ta svoja ustvarjena prepričanja sporočimo drugim, je pa že stvar stvar umetnosti balanciranja med obzirnostjo in iskrenostjo.

Do nekoga sem lahko bolj iskren, koga drugega bi pa lahko prevelika iskrenost čisto dotolkla. Tako žleht pa tudi nisem ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kako postati ISKREN
Reply #23 - 01.08.2002 at 17:22:40
 
"Ne klobasat neumnosti!"

No kako se to sliši. Pa je iskreno. In kdo ve na kaj in koga se nanaša. Mogoče na vse napisano, ali celo na to kar jest pišem.

Tle mi je v glavo padla spet samo moč VELIKIH.

S tem se niso sploh ubadali. Bili so Iskreni 100%. In jih je dotolklo? Za oči smrtnika JA? Jezusa so križali, Osha so vse države zavračale, Sokrat, Giordano Bruno, Dalajlama se izogiba svoje dežele....

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Kako postati ISKREN
Reply #24 - 01.08.2002 at 17:32:30
 
Najbolj važno in tudi najtežje je biti iskren do samega sebe.

Komur to uspe, mu tudi vse drugo ni problem.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: Kako postati ISKREN
Reply #25 - 01.08.2002 at 17:47:22
 
Strinjam se z "biti iskren do sebe". Saj še do sebe velikokrat ne znamo (nočemo?) biti popolnoma iskreni, kako smo potem lahko do kogarkoli...?

Nenavsezadnje pa: mar ni bilo Velikim, kot se je izrazil Edi, vseeno lažje biti iskren, ker so govorili vsem, ne posamezniku...? Povedali so svoje mnenje, svoj pogled, svoje dojemanje nečesa,... Spoštovanja vredno! Itak...
Me pa zanima, kakšni so (bili) do ljudi, s katerimi so prišli v stik osebno. So jim direktno povedali, kar jim je ležalo na duši? So upoštevali svobodno voljo? ...?
Krajša verzija: mar ni lažje biti iskren do širše množice, kot do posameznika? Že zato, ker govoriš bolj na široko?

Pa še eno vprašanje, ki sem ga enkrat že postavila: koliko odkritosti in iskrenosti lahko dotična oseba prenese...?

Suzana
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kako postati ISKREN
Reply #26 - 01.08.2002 at 17:56:54
 
Quote:
Brez etiketiranja ne gre. Nekakšna prepričanja o drugih si pač moramo ustvariti in ta prepričanja so vedno nekakšne etikete.
Na kakšen način potem ta svoja ustvarjena prepričanja sporočimo drugim, je pa že stvar stvar umetnosti balanciranja med obzirnostjo in iskrenostjo.

Evo jo, še eno dlakico v jajcu…

Bardo – osnova/izhodišče je prepričanje. Upam, da se vsaj v tem strinjava. Torej prepričanje, ki si ga ustvariš sam.

In potem pride način, kako to svoje prepričanje deliš z nekom. In jaz tu vidim dve možnosti:
1. Ali uporabiš način, da ga etiketiraš, označiš, definiraš, mu daš nalepko
2. Ali pa poiščeš drug način, da s tem ne definiraš njega, ampak samo izraziš svoje prepričanje. In ne rečeš: ti si tak, torej mu ne daš nalepke, ga ne označiš, ampak svoje prepričanje izraziš preko sebe in svojega doživljanja.

Sicer pa sem spet pri tistem:
gape wrote on 23.06.2002 at 18:17:09:
... nijanse so zajebane za 'razumet'

In po mojem gre tudi brez etiketiranja. Vsaj takšnega, kakor etiketiranje razumem jaz. Morda pa nimava istega prepričanja o etiketiranju, hehe?



Susi13 wrote on 01.08.2002 at 17:47:22:
Pa še eno vprašanje, ki sem ga enkrat že postavila: koliko odkritosti in iskrenosti lahko dotična oseba prenese...?

Najprej pozdravček, Suzana, sem vesela, da si nazaj in upam, da si se imela lepo…

Glede tegale tvojega vprašanja bi rekla, da ga najdeš v tvojem prvem odstavku ali tistem, kar je napisal tudi Bardo – odvisno od tega, koliko si iskren sam do sebe… In koliko sprejemaš samega sebe… In koliko želiš vedeti o samem sebi…

Več je vsega tega, več lahko preneseš oz. si več iskrenosti in odkritosti tudi želiš…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Kako postati ISKREN
Reply #27 - 05.08.2002 at 09:48:06
 
Mislim, da neiskrenost ni stvar preračunljivosti, ampak se zgodi takrat, ko človek nima pravega stika s svojo pravo naravo. Sploh pa se mi zdi primernejši izraz RESNIČNOST. Resničen biti. Biti to kar si, takšen ko si. Zakaj bi bil do kogarkoli iskren, če tega vzgiba ne začutiš. Bolj pomembno je, da si resničen - iskren do sebe. Do svojih resničnih čustev, misli, da jih sprejemaš, takšne kot so. Da jih ne olepšuješ, da jih ne zatajiš. To ne pomeni, da jih je treba na veliko izražat, sploh pa ne vsakemu. Velikokrat iskrenost sploh ni na mestu, saj pri mnogih predstavlja le subjektivne poglede in s tem le posredno Resnico. Če se tega zavedamo, potem smo morda lahko spet iskreni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Kako postati ISKREN
Reply #28 - 05.08.2002 at 10:33:58
 
Tukej vas berem, kako mi enacite iskrenost s preracunljivostjo in podobno.

Iskrenost do sebe? Ce sem jest zajebana pizda in z veseljem tunkam folk v drek in se s tem drzim svojih nacel sem do sebe iskren. Je tko? Samo do ostalega folka nisem.

Preracunljivost ima zame malce drugacno stalisce kot iskrenost.  Recimo v zvezo lahko stopim iz ciste preracunljivosti in zaljubljenosti. Na vprasanje, ce osebo ljubim, lahko cisto iskreno povem, da jo, ker me niti ne vprasa zakaj jo ljubim...

Bi pa lahko rekel, da je neizkrenost skoraj enaka prikrivanju resnice. Ja, Ok, etiketiranje. Sej brez tega oz. predalckanja pa itak ne gre, ker nismo vsi enaki, in ze po spolu se locimo v dva predala in s tem ima vsak svojo etiketico... se motim?

Papa.. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Kako postati ISKREN
Reply #29 - 05.08.2002 at 11:04:33
 
John_Doe wrote on 05.08.2002 at 10:33:58:
Iskrenost do sebe? Ce sem jest zajebana pizda in z veseljem tunkam folk v drek in se s tem drzim svojih nacel sem do sebe iskren. Je tko? Samo do ostalega folka nisem.



Če si zajebana pizda in z veseljem tunkaš folk v drek si na svoj način iskren tudi do drugih. Se jim pač predstavljaš takšen, kot trenutno si. Vprašanje pa je ali si s tem iskren do sebe. Ali je to res tvoja prava narava ali samo nekaj kar poskušaš igrati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5