Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 21158 times)
sedem
1
*
Offline

We become brave by doing
brave acts.
Posts: 15
SI
Gender: male
HSP (higly sensitive persons)
29.04.2002 at 13:55:14
 
Zivjo,

Zanima me ali poznate izraz HSP. Gre za ljudi ki so zelo (prekomerno) obcutljivi na drazljaje iz okolice, hitro zacutijo kaj drugi mislijo ni cutijo, kaksno je vzdusje v prostoru, neke vrste mistiki ipd. Poleg tega pa hitro "poberejo" ta obcutja in zato so velikokrat razdrazeni in asocialni (ni nujno), resitev pa iscejo v dolgih sprehodih v naravi, samoti, meditativni muziki. So tudi zelo nezni do drugih in zivali.

A se kdo izmed vas najde v tem? Kako furate svojo obcutljivost. A vas kdaj premaga ko je ves svet enostavno "prevec"?
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #1 - 29.04.2002 at 15:15:38
 
Hmmm, kot da si mene opisal... sploh v zadnjem casu se mi ti obcutki krepijo. Moti me hrup, ropotanje, ki ga povzrocajo drugi...

Povej vec.
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #2 - 29.04.2002 at 15:17:38
 
Zdravo sedmica. Dober topik, malo pobrkljaj po forumu, boš tud tle našel dost takih person, ki jih bo zadel. Če že nimajo sebe za take, so pa zato tle gor, jih je kakšna  visoko občutljiva  persona v skupno skupno orbito potegnila. Mal si oglej moje prve poste, ti bo bolj jasno, o čem govorim. Upam, da ne bo to zate 'tu mač'.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #3 - 29.04.2002 at 15:34:28
 
Pozdravljen Sedem, si si pravo ime dal za ta forum. Smiley
Nas je tu kar nekaj občutljivih. So sedaj take energije, ki v ljudeh prebujajo stvari, ki jih morda prej niso poznali.
Nova Doba se je že začela, Zemlja prehaja v 4. dimenzijo, dimenzijo ljubezni in s tem prebuja v ljudeh občutke ljubezni, neobsojanja, iskanje resnice in smislov življenja. V nas se prebuja telepatija, intuicija in še cel kup takih stvari. Povezali se bomo spet z naravo in zaživeli v sožitju z vsemi rasami, kjer bomo končno ugotovili, da smo vsi ENO in tu se nam reče Zemljani.
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #4 - 29.04.2002 at 16:30:15
 
Zivjo, sedem
Nisem se slisala za ta izraz, se mi pa zdi, da je tukaj gor dosti takih Smiley
Drugace sem pa jaz precej asocialna, ker me ljudje v vecini "motijo", posebej ce jih je dosti skupaj. Moti me hrup, nasilni zvoki, trpim v guzvi, najvecji strah pa mi predstavljajo agresivni ljudje, ki rinejo vame. Hitro tudi ocenim, kaj se v cloveku dogaja.
Moj prijatelj sicer pravi, da je to posledica tega, da rabim pac vecji osebni prostor okoli sebe, ker imam preobcutljivo "kozo" in da nimam miru v sebi.

Sklepam, da si ti HSP ?

Lahko poves kaj vec s tem v zvezi?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #5 - 29.04.2002 at 17:18:04
 
Hej, sedem. Ta tema tudi mene zanima. Zato, kar razpišite se. Sigurno berem.

Hej, če kdo dobro pozna horoskop, kaj pa čaka vodnarje?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #6 - 29.04.2002 at 17:28:57
 
Sedem d'best si to napisal... jest sem pa mislil da sem samo jest tak.... Wink

Sam glede "kaj drugi mislijo" je pa vsaj pr men tko da dobim eno informacijo, ki pa je lahko tudi moja projekcija in ni nujno da vem, kaj drugi zares misli... tko da je to prej moteče kot pa dobro...po pravici povedano majo drugi glih tok svojih težav in če se na nezavedni ravni te misli srečajo ob moje...mam lahko ful slabo prestavo o sebi, ki pa izgine šele z meditiranjem, treniranjem ali pa sprememba okolja...okolje pozitivnih misli... to pa so lahko tudi frendi...
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
sedem
1
*
Offline

We become brave by doing
brave acts.
Posts: 15
SI
Gender: male
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #7 - 29.04.2002 at 19:43:03
 
Tukaj je mal širši opis HSP-jev (ime je super, kot da smo vesoljčki, pip pip)  Wink Thomasa Eldridgea (za link glej spodaj). Tekst je deloma prilagojen, glede na lastne izkušnje.

Čustva
HSP-ji na zunaj delujejo kot sramežljivi, introvertni in socialno neprilagodljivi. Pogosto s celotnim bitjem zaznajo ljudi okrog sebe. Zgodaj v življenju se naučijo prekriti čudovite zmožnosti svoje občutljivosti, intuicije in kreativnosti. Če se razjezijo, se zaljubijo ali začnejo doživljati druga močna čustva se jim zdi kot, da jih bo razneslo. V tem primeru so neke vrste tempirani vulkan  Wink Včasih se za nekaj časa (dnevni, meseci, leta) popolnoma zablokirajo in ne čutijo ničesar! To je lahko posledica predvsem neprijetnega okolja ali soljudi.

Telo
Telesno so HSP-ji zelo občutljivi na hrup, presvetle luči, močne vonjave, nemirno okolje, ipd. V primerjavi z drugimi (manj občutljivimi) imajo večjo zavest sebe in svojega telesa in instinktivno začutijo okolje (še posebno če jim ne ustreza).

Družba
Zelo uživajo v družbi samega sebe (samoti). Pomembno je, da se ne umaknejo v popolno samoto ampak da najdejo ljudi s katerimi se počutijo v redu in ki jih razumejo.

Psiha
Psihološko HSP-ji kompenzirajo svojo občutljivost tako, da skušajo prebiti čim več časa v samoti, ali pa se trudijo in igrajo "normalnost" tako da prebijejo večino časa med drugimi, kar jih predozira in utrudi (nato pobegnejo za cel dan v gozd ali pa v svet sanj).

Delo
Delo in kariera je za HSP-je poseben izziv. Velikokrat se jih pri napredovanju spregleda (premalo agresivni), kljub temu da zaradi svoje občutljivosti in nagnjenosti k perfekcionizmu svoje delo opravijo zelo dobro. Nestrpni in zakompleksani sodelavci so lahko zelo velika težava, s katero je potrebno tako ali drugače opraviti (ne, HSP-ji ne ubijajo živali ali ljudi).

Odnosi
Odnosi z drugimi so lahko zapleteni, še posebno če partner nima razumevanja za prekomerno občutljivost. V primeru pa, da se oba razumeta je to lahko čudovit odnos, saj intiuativni partner vse težave začuti še preden se razvijejo v 300 tonsko pošast.

Kultura
Kulturno, HSP-ji niti približno ne ustrezajo mačističnim idealom moderne družbe in projekcijah, ki jih kaže industrija zabave. Ampak njih to niti približno ne moti, saj čutijo plitvost teh podob.

Otroštvo
Otroštvo, je lahko za HSP-je zelo težko, še posebno če se starši med seboj niso razumeli ali okolje odraščanja kako drugače ni bilo mirno. Zelo pomembno je, da ozdravijo svoje pretekle rane, ker so premočne, da bi jih lahko enostavno potisnili v podzavest. Vprašanje če HSP-ji sploh imajo podzavest, ali je vse v megazavesti  Wink

Duhovnost
Duhovno gledano imajo HSP-ji zelo velik potencial za raziskovanje sebe, drugih ter skrivnosti življenja. Le tega čutijo globlje in širše kot ostali (dobesedno). To je eden izmed največjih darov, kljub temu da ima večina HSP-jev zaradi tega svojo občutljivost za prekletstvo.

Prehrana
HSP-ji v nekaj minutah ali urah začutijo učinek hrane na njihovo telo in psiho. Kava, cigareti, alkohol in druge droge učinkujejo na njih veliko bolj kot pa na ostale manj občutljive ljudi. Zato je pomembno, da predvsem pri psihoaktivnih substancah odkrijejo in ohranijo mejo. Veliko HSP-jev kadi ravno zaradi preobčutljivosti. Tako se deloma zaprejo pred navalom čustev iz sebe in okolice.


Nekaj povezav

www.thomaseldridge.com
www.heartlandwellness.com/_text/Highly_SensitiveRev.htm
members.tripod.com/~HighlySensitivePersn/self_test.html
http://www.aimoo.com/forum/categories.cfm?id=319094&CategoryID=11285 (forum HSP-jev, zanimivo)
Back to top
 
 
IP Logged
 
sedem
1
*
Offline

We become brave by doing
brave acts.
Posts: 15
SI
Gender: male
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #8 - 29.04.2002 at 20:11:46
 
Super, da nas je več takih. Pa da se razumemo in ne skrivamo za nekimi maskami kvazi mačotov. I'm sensitive and I'm proud!

[quote author=Kali]So sedaj take energije, ki v ljudeh prebujajo stvari, ki jih morda prej niso poznali. [/quote]

Ja ljudje se res razvijajo naprej. To vidijo tudi tisti, ki ne spremljajo "scene". Sam potem imaš tu pa še HSP-je, ki se jim bo zdaj zdaj zmešalo od dodatnega prebujanja občutljivosti.   Tongue

[quote author=Devi]najvecji strah pa mi predstavljajo agresivni ljudje, ki rinejo vame [/quote]

Poznam občutek. Samo slej ko prej moraš najti nek način, da se jim zoperstaviš, drugače preveč vplivajo nate in to na način, ki ti samo škodi. Mogoče počakaj, da se nabere "vulkan" potem pa izbruhni nazaj z vso močjo. Sicer se boš verjetno še dva dni potem tresla, ampak bo vredno.

[quote author=Devi]Sklepam, da si ti HSP ? [/quote]

HHHHHHSP  Tongue

[quote author=Magla]jest sem pa mislil da sem samo jest tak.... [/quote]

Mislim, da je HSP-jev okrog 10% populacije. Nekateri bolj, nekateri manj občutljivi. Samo družba nima ravno posluha za "mamine sinčke in punčke" Wink

[quote author=Magla]ki pa je lahko tudi moja projekcija in ni nujno da vem, kaj drugi zares misli [/quote]

Sčasoma se naučiš, kaj je le projekcija in kaj resnično nekdo misli. Ne gre več samo za misel, takrat gre za globoko začutenje sočloveka. Ne glede na to kaj reče, naredi ali karkoli. Samo zraven stojiš in veš (da je najbolj pametno da zbežiš!) Wink Sčasoma se naučiš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #9 - 29.04.2002 at 20:16:42
 
Zato pa je potrebno ,da čimbolj poznaš sebe.

Saj sem "jaz" tisti,ki kreira to realnost in če ne poznaš kreatorja,potem si res izgubljen. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #10 - 29.04.2002 at 22:25:00
 
Čestitam Sedmica. Mislim, da si s svojim topicom dregnil vse nas, ki smo pretežno tule gori. Vsakdo od nas torej lahko v neki opisani točki najde sebe. Tudi jaz.
Imam nekaj vprašanj zate, ampak ti dam za začetek le eno.  
Si ti s HSPjem deloma mislil tudi na skanerje. Torej na ljudi ki imajo grozno psihično moč, skratka več stopenj višje kot pa so parapsihologi?  

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #11 - 30.04.2002 at 09:15:16
 
Quote:
HSP-ji na zunaj delujejo kot sramežljivi, introvertni


Pod vse razen pod to bi se glede na lastne izkušnje s HSP-jevci tud jest podpisal. Sramežljivost in introvertiranost pa je po mojih izkušnjah za HSP-jevca preveč luksuzna lastnost, da bi si jo lahko privoščil. Intimno vsekakor, navzven pa  pogosteje deluje zelo družabno (da bi izpadel normalno?!), predvsem pa  poudarjeno agresivno in netoleratno do ljudi, ki svojo avtoriteto skušajo utemljevat na svojem svojega 'višjem' družbenega položaju ali na nečem, kar ni znotraj HSP-jevih visoko postavljenih etičnih meril.  


Bi rekel, da se sramežljivost in introvertiranost, nebogljenost, 'mamina sinčkost' itd.  pogostoje izraža pri čustveno manj občutljivih ljudeh, ki hočejo preko teh stereotipov o čustvenosti igrati na svojo občutljivost, ki pa je v resnici ne premorejo. Poznam številne občutljive  ljudi, ki so nasedli na limanice take partnerjeve kvazi čustvenosti,  se nehote  podredili partnerjevim racionalni miselnosti (dom=hiša, avto standrad, pridni otroci), svoje čustvene potrebe pa bolj ali manj uspešno zatirali  kompenzirali s pijačo.  

Toliko, za ločevanje zrnja od plev.
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #12 - 30.04.2002 at 11:51:49
 
Pol sem pa jaz pleva. Wink
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #13 - 30.04.2002 at 11:58:49
 
/Bi rekel, da se sramežljivost in introvertiranost, nebogljenost, 'mamina sinčkost' itd.  pogostoje izraža pri čustveno manj občutljivih ljudeh, ki hočejo preko teh stereotipov o čustvenosti igrati na svojo občutljivost, ki pa je v resnici ne premorejo./

Ne morem se popolnoma strinjat s tem. V dolocenih okoliscinah se lahko izkaze, da enostavno nisi kos sili, ki vpliva nate in se zavedas, da je niti ne mores obvladati. Lahko se tako bruhas nazaj, bos se vedno presibek proti izbruhom, ki prihajajo z druge strani. Se mi zdi, da je umik oz. miroljubnost in razumevanje agresije se najboljsa moznost, medtem, ko se po drugi strani se vedno lahko ubranis s hudobijo in vcasih sta to edina dva nacina, med katerima lahko izbiras. Ker pa ti vse to vedno pobere ogromno energije, se zacnes takim situacijam raje izogibat. Introventiranost se ne pomeni nujno mamine maze, pa ceprav mogoce na videz izgleda tako. Je enostavno pripravljenost sprejeti doloceno situacijo, proti kateri se ne mores boriti, dokler si vanjo prisiljen in nimas druge moznosti.
Se mi zdi. Lahko pa se tudi motim.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: HSP (higly sensitive persons)
Reply #14 - 30.04.2002 at 13:10:05
 
Problem pri meni je bil, da sem svoje občutke, ki sem jih vezala nase od drugih, preoblikovala v samodestruktivnost, sem vse nase jemala in sem imela zelo negativno mnenje o sebi. Vedno sem sebe obtoževala za vse na svetu, že kot mali otrok, sem se počutila krivo, ker mi ni bilo nič hudega, a sem videla vsak dan na TV, ko je kazalo lačne otroke iz Etiopije...
Tudi, ko se v kaki družbi nisem dobro počutila, sem spet vse nase jemala, jaz nisem bila dovolj prilagodljiva, dobra, pametna, družabna...Tudi v krogu družine sem se zelo slabo počutila, sem mislila da se zaradi mene dogajajo negativne stvari pri nas doma...
Potem sem se počutila krivo, ker sem se vedno zelo dobro počutila, ko sem bila sama, pač sem bila vedno drugačna.
Takrat ko sem se odselila od doma so se stvari začele izboljševati, imela sem nujno potreben mir pred zunanjim kaosom. Tako sem lahko začela pospešeno delati na sebi, s pomočjo prave literature, foruma in pravih prijateljev. Stvari so se začele urejati skoraj same od sebe, sem na pravi poti. Spoznavam vedno bolj kdo sem in kaj sem v resnici in vsak dan se imam bolj rada in ljubim samo življenje, čeprav sem že neštetokrat prej pomislila na samomor, hotela sem pač pobegniti, ker nisem razumela kaj se to v meni dogaja in zakaj se to dogaja.
Sem ful hvaležna vsem, ki so postavili pokonci ta forum, kjer si lahko vsak prebere marsikaj in tudi na ta način odkrije kaj se mu dogaja v resnici in zaradi tega ne dovoli več drugim, da ga teptajo in ukazujejo, kontrolirajo...
Prej sem vedno rada spala in čim več sanjala, sedaj živim sanje vsak dan in sem SREČNA in vse mi je tako lepo, da bi lahko skos pela, plesala in pisala o tem kako je življenje lepo, ker vem kdo sem!
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5