Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6
(Read 33362 times)
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Free will vs. Karma
Reply #15 - 12.11.2001 at 23:03:30
 
Maxix


A kdo upravlja z naso usodo? Saj sem ze napisal, da je to tema v prazno, ker vsi nikoli ne bomo istega mnenja. Nihce tudi ne more ovreci prepricanje drugega, da je recimo usoda 100% dolocena vnaprej, kar bi pomenilo, da smo programirani kot roboti.  

Glede na to da ne verjamem, da je na nebu bog, verjamem pa da nekje v nas neka visja sila je, utegne ta biti delni vzrok za dogodke v nasem zivljenju, ki tako krojijo usodo. Sicer pa, vzroki se najdejo lahko tudi pri vseh tistih ljudeh s katerimi se druzimo, vzrok je lahko, delovno mesto, vzrok so lahko nasi otroci, starsi, kot si omenil,  zdravje ali celo nas znacaj.  Itn itn itn.
Seveda pa so glavne stvari v zivljenju dolocene vnaprej. Taksno je pac moje mnenje.

No in sedaj sem zasil samega sebe. Glave stvari v zivljenju so dolocene vnaprej. Ce grem cez cesto v stacuno po cigarete to pomeni, da po moji logiki to ni doloceno vnaprej. Vendar v stacuni se mi lahko zgodi kaj usodno dobrega ali usodno slabega. Jebemo, najbolj, da neham kadit. Wink

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: Free will vs. Karma
Reply #16 - 13.11.2001 at 11:12:21
 

Andres wrote on 12.11.2001 at 23:03:30:
Maxix


A kdo upravlja z naso usodo? Saj sem ze napisal, da je to tema v prazno, ker vsi nikoli ne bomo istega mnenja.

Seveda pa so glavne stvari v zivljenju dolocene vnaprej. Taksno je pac moje mnenje.

No in sedaj sem zasil samega sebe. Glave stvari v zivljenju so dolocene vnaprej. Ce grem cez cesto v stacuno po cigarete to pomeni, da po moji logiki to ni doloceno vnaprej. Vendar v stacuni se mi lahko zgodi kaj usodno dobrega ali usodno slabega. Jebemo, najbolj, da neham kadit. Wink




Dragi Andres Smiley

Glede mnenj.
Iz mojega vidika ni nobena debata v prazno, saj je vsaka priložnost, da pobrskamo po notranjosti in se izrazimo ter poskušamo vzpostaviti razumevanje z drugače mislečimi - in se ob poti tudi kaj novega naučiti...
Zame cilj pogovorov tu ali kjerkoli drugje ni prepričavanje drugih.
Hmm. Zkaj pa bi morali biti vsi istega mnenja? Ravno to dejstvo, da se razlikujemo, nam daje priložnost da se drug od drugega kaj novega naučimo...
Zame teme v prazno enostavno ni...

Te razumem, ja. Tnx za mnenje.

No, moje mnenje glede usode pa je naslednje:

Verjamem, ne, VEM, da imamo svobodno voljo in da lahko zelo (do tiste mere, do katere smo pripravljeni in zreli) vplivamo na potek svojega življenja. Moje vsakdanje življenje je izraz tega dejstva. V zadnjih nekaj letih sem popolnoma spremenil precej področij: zamenjal sem službo, svoj odnos do sebe in drugih, do partnerice sem v boljšem odnosu, komunikacija je na kvalitetnejši ravni itd...
Moje življenje je sedaj bolj izpolnjeno, kot je bilo pred 5 leti. Srečen sem bolj kot prej.
To seveda ne bi bilo mogoče, če bi bil popolnoma pogojen z usodo.
Karma ni absolutna, ima pa svoj vpliv, kot si že ti omenil.

In pa.
Imam kar precej izkušenj s pomočjo drugim skozi terapijo Clearing. V tej terapiji se dela na odstranjevanju mentalnih vzorcev, stališč in fixnih idej.
Prav neverjetno je, koliko ljudi ima v svojih umih stališča v zvezi z usodo (usojeno mi je, da...; ne bo mi uspelo, ker mi ni usojeno da...; usoda ni hotela, da...; nima smisla, ker je vse usojeno itd...)
Vse to so seveda le stališča, ki jih je oseba (tudi sam sem imel te frke) zavzela, ker je tako lažje živeti.

Lažje je verjeti, da smo pogojeni z usodo, kot pa biti odprt, odgovoren in se truditi za doseganje ciljev v svojem vsakdanjem življenju (in s tem v duhovnosti)...

...ali kot pravi Mahavatar Babaji (www.napredek.org/Babaji/sribabaji.htm) :

"...S trdim delom in neprestanim trudom lahko spremenite celo svojo usodo.

Vsi veliki modreci, svetniki, sanyasiji in vsi Glasniki Boga, ki jih je svet videl, so dosegli vse kar so, skozi trdo delo in Karma yogo. S Karma yogo so spremenili naravo samo.
Zato ne smete v življenju nikoli obupati!
Dobro si zapomnite, da tudi sam Bog ne more doseči, kar lahko s trdim delom dosežete v! Karma (akcija, delovanje) je način, ki lahko spremeni celo smer, ki jo je začrtal sam Bog!..."

Enough said.

edmond c.





Back to top
 

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Re: Free will vs. Karma
Reply #17 - 13.11.2001 at 15:16:34
 
Maxix
Kak?na pa je razlika med tabo (recimo) in tvojo du?o?

Sem vedel da bo nekdo vprasal. Odgovora ne vem!
No priblizno: TI si ego, zunanja osebnost; dusa je pa 'vlada v senci', ki ti lahko vlada bolj in manj.
Fora pa je, da ko sem bil na gobah in sem se raztopil (ega ni blo vec) in sem bil VSE sem se vedno JAZ bil JAZ oz. nekdo sem bil, nekdo ki je opazoval to VSE - kar je bilo.......... nima veze besede ne zmorejo opisati
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
Dejana
Ex Member




Re: Free will vs. Karma
Reply #18 - 13.11.2001 at 15:51:54
 
Razlika med tabo in dušo je v tem, da si "ti" minljivi del, ki se zaveda samo tega kar se je zgodilo v tem življenju, se pravi do zdaj. Duša pa je CD, ki ima posnete vse dogodke in doživetja že od prej in iz prejšnjih življenj.
Tukaj moraš seveda verjet v reinkarnacijo, ampak kdor v to ne verjame tudi v obstoj duš ne verjame...
Mislim pa, da forumovci vsi verjamemo v to, vsaj kolikor vas poznam...

Pa še to: pravijo, da je pot v naprej začrtana, bistvo življenja pa je, kako hitro bomo prišli do cilja-tu imamo svobodno voljo pri izbiri, če narobe izbereš, bo pač doša morala na cilj čakat kakšno življenje več, kot bi sicer...
Back to top
 
 
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: Free will vs. Karma
Reply #19 - 13.11.2001 at 19:38:24
 

herby wrote on 13.11.2001 at 15:16:34:
Maxix
Kakšna pa je razlika med tabo (recimo) in tvojo dušo?



Herby

Moje bistvo, jaz in moja duša sta eno in isto.
Izkušnje mi to portjujejo. Izkušnje samadhija (enosti z absolutno resnico), najprej na Intenzivih razsvetljana potem pa tudi doma, s pomočjo kriya in mantra yoge.
Verjetno govoriva o isti realnosti...
Ti trenutki popolne izpolnjenosti, sreče, svobode seveda niso trajni, vseeno pa je bila že ena (prva) taka izkušnja dovolj, da sem dojemanje sebe, drugih in sveta postavil na trdne temelje. Zato ni niti najmanjšega dvoma glede vprašanj o svobodni volji in determiniranosti.
V igri je seveda tudi osebnost (um, astralno telo),
katero je dobro upoštevati. Osebnost ima svoje zakonitosti, ni pa absolutna ampak zelo relativna in kot taka nekaj, na čemur se da "delati" (čiščenje uma, čustev itd...).

e.


Back to top
 

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Free will vs. Karma
Reply #20 - 13.11.2001 at 21:12:35
 
...ali kot pravi Mahavatar Babaji:

"...S trdim delom in neprestanim trudom lahko spremenite celo svojo usodo.

Vsi veliki modreci, svetniki, sanyasiji in vsi Glasniki Boga, ki jih je svet videl, so dosegli vse kar so, skozi trdo delo in Karma yogo. S Karma yogo so spremenili naravo samo. Itd."

To je princip yoge. Trdo delo. Je le ena od poti, ki vodijo k istemu cilju (ki ga, mimogrede, niti ne poznamo ne razumemo najbolje - razen seveda tistih najbolj razsvetljenih).

Drugi princip je prepuščanje toku. Osho bi rekel princip Tantre. Ampak ni samo to, kar pravi Osho. Ne, ni samo to, ampak mnogo - manj! Zgolj prepuščanje in sprejemanje. Zaupanje Univerzumu, katerega delci smo, da bo postavil našo usodo (kakšna beseda!) na svoje mesto natanko tako, kot nam najbolj ustreza.

Cilj je pravzaprav sedanji trenutek, ne pa stremljenje k nečemu. Sedanji trenutek je edini, ki ga imamo.

Lahko pa zadevo pogledamo tudi tako, kakor pravi Davor Stančić (nima smisla prevajati) :

"Čovjek prirodno teži za užitkom. Jednostavno treba maksimalno intenzivirati taj užitak. Vrhunski užitak jest blaženstvo, a blaženstvo jest naša vlastita bit. "

Back to top
 
 
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: Free will vs. Karma
Reply #21 - 14.11.2001 at 10:50:56
 

Quote:
Drugi princip je prepuščanje toku.

"Čovjek prirodno teži za užitkom. Jednostavno treba maksimalno intenzivirati taj užitak. Vrhunski užitak jest blaženstvo, a blaženstvo jest naša vlastita bit. "




Ja, tudi predanost (ali prepuščanje) je pot. Kot vsaka druga pot ima tudi ta dobre in slabe strani.
Slaba stran je pasivnost, ki jo lahko uzamemo za prepuščanje.
Recimo mislimo, da smo ne vem kako predani Univerzumu in ne vem kako zaupljivi do Boga, v bistvu se pa le sami sebe pečemo z bežanjem pred odgovornostmi v življenju in s prekomerno pasivnostjo.
To poznam iz izkušenj...

Se pa strinjam z g. Mirotom, ja...

Back to top
 

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Free will vs. Karma
Reply #22 - 14.11.2001 at 10:58:58
 
plavanje je neki drugega, kot ležanje
prepuščane ni popuščanje
sodelovanje ni obešanje na druge
in si del enosti zato ne zaspi
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Free will vs. Karma
Reply #23 - 14.11.2001 at 11:32:33
 
A.,

wow, lepo povedano!

Maxix,

imam eno prošnjo. Ali bi lahko opustil tistega g. Mirota (poudarek je na g.) in me začel tikati, tako, kot se tikamo vsi na forumu?

Glede prepuščanja bi rad opozoril na zmoto, ki se večkrat pojavlja, namreč na zamenjavo s pasivnostjo. A. je odlično primerjal zadevo s plavanjem. Plavati se naučiš samo tako, da se vodi prepustiš in jo sprejmeš. Vsak boj proti njej je obsojen na propad. Ampak, ko se enkrat vodi prepustiš in plavaš, lahko v njej počneš zelo aktivne stvari.

Zanimiva izkušnja je tudi hoja po žerjavici, kjer je podobno. Če se ognju prepustiš in ga sprejmeš, te ne bo opeklo. Če pa se boriš proti njemu, te bo osmodil.
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Free will vs. Karma
Reply #24 - 14.11.2001 at 13:01:21
 
plavati in veslati je aktivno, ne boriti se zavedati se, ker se zavedaš si eno je on ti in ti on potem se prepustita in spodbujata oba, oba se zavedata, da sta si eno, oba aktivna, oba zavedajoča

in ni dveh principov, princip je en poti do tja sta dve ampak, ko si tam je eno

evo tkole gre vse poti vodijo v Rim
ampak Rim je en
Back to top
 
 
IP Logged
 
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
Re: Free will vs. Karma
Reply #25 - 14.11.2001 at 14:12:22
 
Dost dobra tema...
Moja opažanja so... verjetno narobe razumljena in interpretirana... tko da se kar u naprej opravičujem... da na eni strani Maxix zagovarja "trdo delo" - Yogo,  na drugi strani pa Miro zagovarja "prepuščanje" - Tantro...

Zdej sam delam po obeh principih in itak tudi vi delate po obeh principih prepuščanja in "trdega dela" - srednja pot

tko da... vse je kul... pot je itak zelo, zelo osebna - v smislu za n'benga ista in brez veze je tupit, razlagat, prepričevat nekoga naj izbere to al pa to, če pa lahko izbere oboje...al pa nič

In obstajajo nasveti...v obliki izkušenj... tko da hvala za nasvete... Wink

Aja Maxix kle bi te spotoma še pozdravil...  Cheesy
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Free will vs. Karma
Reply #26 - 14.11.2001 at 17:37:31
 
Ja, poti je več. Ni samo yoga in tantra. Veliko jih je. In vse vodijo v Rim? OK, kul.

Sprašujem, kdo bi znal natanko definirati ta Rim?
Jaz ga čutim, ga slutim, tale Rim, pa se mi zdi, da je to mogoče samo moj Rim...
Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: Free will vs. Karma
Reply #27 - 14.11.2001 at 17:43:16
 
e. wrote on 13.11.2001 at 11:12:21:
Vsi veliki modreci, svetniki, sanyasiji in vsi Glasniki Boga, ki jih je svet videl, so dosegli vse kar so, skozi trdo delo in Karma yogo. S Karma yogo so spremenili naravo samo.

Dobro si zapomnite, da tudi sam Bog ne more doseci, kar lahko s trdim delom dosežete v!


Se kar strinjam s celotnim tvojim odgovorom o tvojem lifeu, sam Mike nebi bil MIKE ce nebi se mal pokomentiral.

Vsi VELIKI, kot jih rad imenujem, so dosegli bozje, na raznorazne nacine, ni nujno da je to Karma Joga, se pa strinjam da z trdim delom, ni pa to nujno. So tudi drugi nacini, in med njimi mi je Oshovo interpretiranje poti najblizje (dinamicna meditacija).

Pa trditev o Bogu, je po mojem mnenju tudi nejasna. Zakaj? Zato ker Boga ne moremo z lastnim umom nikakor popisati in ga spustiti na nivo nasega razumevanja, pa kakrsnokoli ze je. Enako kot prebujenje, zavedanje ali kakorkoli ze imenujemo to zadnje (prvo) stanje. Dejansko, ko stopis v zavedanje, se sele globoko zaves vse skrivnosti zivljenja, nic drugega. Pa vendar, priti do zavedanja in ga pojasniti, ne gre. Zaradi interpretacije, zato da ga popisemo potrebujemo besede, te pa tam odpadejo. To ni tako, kot bi resil zakomplicirano matematicno formulo. Ko formulo resis je konec, postane dolgcas. No zavedanje je v bistvu samo spoznanje priznanje, da je to skrivnost, ki se jo ne da popisati z besedami, vsi se le trudijo najti nekaj oprijemljivega, Buda na cvetu, Jezus na krizu, ... to so le nase simbolike, nas nacin pojmovanja sveta. Drugace pa buda nikoli ni sedel na tak nacin na cvetu. To je kip, slika, ki so ga kasneje tako postavili, tako so interpretirali prebujenje, pravijo: Odpiranje tisocerih cvetov (tisocerih je le simbolika, drugace je misljeno neskoncno), pa vendar to Vzhodnjaki razumejo bolj kot mi, se tezje pa bi en Eskim to razumu, ki se nikoli ni vidu lotusovega cveta. Zanj bi bilo mogoce zavedanje, da vidi jato tjulnov.

Maxis spet me je mal odneslo. KVA PA JEST VEM.

Pa se enkrat dobrodosel med nami, TAKE RABMO. Smiley

MIKE
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: Free will vs. Karma
Reply #28 - 14.11.2001 at 22:14:57
 

Quote:
Maxix,

imam eno prošnjo. Ali bi lahko opustil tistega g. Mirota (poudarek je na g.) in me začel tikati, tako, kot se tikamo vsi na forumu?

Zanimiva izkušnja je tudi hoja po žerjavici, kjer je podobno. Če se ognju prepustiš in ga sprejmeš, te ne bo opeklo. Če pa se boriš proti njemu, te bo osmodil.




O.K. Miro.
Ni blema, tikanje, torej.
Kak si kaj, čuj?

Drugače se pa strinjam s tabo, ja. Predanost (prepuščanje) in pasivnost nista iste stvari, sta pa kar precej blizu.
Kot aktivnost in hiperaktivnost, na primer...

e.
Back to top
 

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: Free will vs. Karma
Reply #29 - 14.11.2001 at 22:16:10
 

MIKE wrote on 14.11.2001 at 17:43:16:
Se kar strinjam s celotnim tvojim odgovorom o tvojem lifeu, sam Mike nebi bil MIKE ce nebi se mal pokomentiral.

Vsi VELIKI, kot jih rad imenujem, so dosegli bozje, na raznorazne nacine, ni nujno da je to Karma Joga, se pa strinjam da z trdim delom, ni pa to nujno.

Pa trditev o Bogu, je po mojem mnenju tudi nejasna.

Pa se enkrat dobrodosel med nami, TAKE RABMO. Smiley



Komentarji so vedno dobrodošli, oštja.

Ja, vem da Veliki niso vsi dosegli kar so le s Karma yogo.
Ravno čakali, pili pivo in posedali v senci pa tudi prav gotovo niso. Moje osebno mnenje je, da je to sporočilo Sri Babajia:
vzemite "usodo" v svoje roke.

Kar se pa tiče raznih trditev o Bogu, se pa absolutno strinjam s tabo.
Možno "Ga" je le doživeti, opisati ne.

Hvala še enkrat za dobrodošlico, Mike.
Take rabmo, praviš.
Še žal vam bo... (he, he, he...)
<evil grin>

e.
Back to top
 

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6