Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 22380 times)
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: MORALA
Reply #45 - 10.01.2002 at 09:21:50
 
To je to.


Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: MORALA
Reply #46 - 10.01.2002 at 09:26:03
 
Ja, bravo Roll Eyes. Ampak kdo mi lahko nadomesti mamico, ki je nisem imela ob sebi? A ne samo sama sebi s pomočjo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: MORALA
Reply #47 - 10.01.2002 at 10:32:12
 
Na žalost nihče. Lahko pa iz te sicer boleče izkušnje potegneš več kot nekdo, ki te izkušnje nima. Vem, da ni enostavno, da je težko govorit nekomu, ki izhaja le iz teorije, se pa trudimo.

Te mamo VSI tukaj radi in ne zavračaj tega, oz. sprejmi to.

Ravno Moore o tem veliko govori. In se enkrat hvala zanj. Žena ti je full hvaležna, ne moreš verjeti, kako se ji je vse nekako povezalo tudi z diplomsko nalogo ki jo piše te dni.
Back to top
« Last Edit: 14.01.2002 at 11:55:51 by MIKE »  

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: MORALA
Reply #48 - 10.01.2002 at 13:17:03
 
Quote:
Ja, bravo Roll Eyes. Ampak kdo mi lahko nadomesti mamico, ki je nisem imela ob sebi? A ne samo sama sebi s pomočjo?


Po mojem mi tle ziher ne, čeprav se ti dobronamerno ponujamo za  ene kanalizatorje. Po mojem ti tud sama sebi ne, taka kot si zdaj. Po mojem se ti tud spreminjat ni treba, bodo odgovori priši sami po sebi. Po mojem takrat, ko boš sama postala mama. Saj veš, klin se s klinom izbija. Boš pravi bagoslov za svoje otroke, boš točno veda, kaj imaš za naredit. Boš imela zanje vse odgovore, tko kot jih imaš zdaj za nas pa za druge, ki ti ne moremo zapolnit praznine. Najmanj 20 let  ne boš imela ne časa na potrebe, da bi sebi ali nam sploh zastavaljala kaka vprašanja...  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: MORALA
Reply #49 - 10.01.2002 at 13:29:38
 
Smiley
Dajmo zaenkrat zaključit to, ker se mi zdi, da sem čist zadepresirala sceno s tole svojo izjavo in pa tud nasploh. Vas mam tud vse rada.
Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Ranljiva
Ex Member




Re: MORALA
Reply #50 - 11.01.2002 at 08:49:41
 
Glej mala zvezdica, kaj ti imam napisati.

Ne morem si kaj, da be bi pomislila na tisto pravljico o Zvezdici zaspanki (Fran Milicinski Jezek), ki jo boter Mesec kaznuje; pošlje jo na zemljo kjer je polno gorja, bolečine in trpljenja. In to zaradi vzroka ki ga ona sploh ne more razumeti; nikdar ne moremo razumeti zakaj smo "kaznovani".
Bila je nedolžen, dobrotljiv otrok, a jo je dobri "Meseček" kljub temu kaznoval in jo poslal v areno zla. Pade med navadne ljudi, ki samo prodajajo, kupujejo...
Za en sam pogled v prečudovito vesolje, en sam magičen trenutek je tudi ona pripravljena plačati: z zlatim lasom.
In kjer je zlato, tam je tudi razbojnik. Zvabi jo v svoj dom, da bi jo uspaval (čeprav je ravno rada spala), jo spreobrnil, je ona njega: S tem ko ga je naučila napisati "Ljuba Mama". Namesto kamna ima sedaj srce.
Navsezadnje jo zapusti tudi ta spreobrnjeni razbojnik. Ostane sama, bolj sama kot pa je bila zgoraj na nebu. Celo tisti, ki mu je pomagala, ne čuti nobene dolžnosti, zvestobe, nobene dobrote več do nje.
Odrešitev pride zanjo v obliki vrnitve na nebo, v svet kozmosa, velikih razdalj. V njeno srečo, v njeno osamo.
Svet neba je svet "neskončnih" neizmerljivih razdalj, hladen, temen, mrzel svet. A če pomislimo dvakrat ugotovimo, da je urejen. Vse naključno zbrane zvezde se formirajo v neke podobe; Sama rimska cesta je podoba urejenosti, neka reka, en sam zamah zgoščenih zvezd.
A to vidi lahko le človek ki je na zemlji. Zvezde same zase ne vedo (?morda pa tudi?), da sestavljajo nek sistem, neko ureditev, ki se  našim človeškim očem kaže kot ozvezdje, npr. malega, velikega oza.
To je veličina, čarobnost, ki jo ponuja zemeljsko življenje. V tem življenju človek ne more biti en sam.
Npr. Morala se porodi vsaj takrat ko sta dva. V razmerju.

Če je človek sam, se težko drži moralnih načel. Moralna vprašanja postanejo smiselna šele v razmerju z drugim. Drugi ti pomaga, te ljubi in ti nalaga.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: MORALA
Reply #51 - 11.01.2002 at 09:08:16
 
Q
Če je človek sam, se težko drži moralnih načel. Moralna vprašanja postanejo smiselna šele v razmerju z drugim. Drugi ti pomaga, te ljubi in ti nalaga.
Q

oprosti, da jaz vprašam, čeprav je tvoj krasen odgovor namenjen Zvezdici: kdo je tisti drugi? Samo človek? Samo živo bitje?
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: MORALA
Reply #52 - 11.01.2002 at 09:12:24
 
zanimivo, kako se v besedi MORALA skriva glagol MORATI oz. če se poigramo z glagolom še v stavku, je oblika celo ista: ženska je MORALA biti poslušna...

kot se skriva v besedi LJUBITI tudi glagol UBITI
(je to zato, ker ljudje smatrajo, da je  nasprotno čustvo ljubezni sovraštvo, čeprav je v resnici nasprotje ljubezni brezčutje oz. odsotnost ljubezni?)
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: MORALA
Reply #53 - 11.01.2002 at 09:20:12
 
ana wrote on 11.01.2002 at 09:12:24:
... kot se skriva v besedi LJUBITI tudi glagol UBITI
(je to zato, ker ljudje smatrajo, da je  nasprotno čustvo ljubezni sovraštvo, čeprav je v resnici nasprotje ljubezni brezčutje oz. odsotnost ljubezni?)



Meni se pojavi takšen občutek: z 'lj'  'ubiti' nekaj, kar nam preprečuje 'biti'.

Lepa zgodba, Ranljiva.

Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: MORALA
Reply #54 - 11.01.2002 at 10:30:17
 
Zgodba, ki jo je vsekakor vredno prebrati ali slišati. Ko sem jo jest slišal v originalni izvedbi, sem reku tale Ježek je bil car.
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: MORALA
Reply #55 - 11.01.2002 at 10:46:08
 

... in res hecno, kar ne morem verjet, kako sem pravzaprav našla odgovor na svoje prvotno vprašanje - kaj je morala.

Torej, jaz jo razumem takole: morala je z ljubeznijo 'odstraniti' ovire za to, kar je vsak že sam po sebi - ljubezen.  Enim pomeni odstranitev ovir razumevanje, kar je res velik ovinek.........
Back to top
 
 
IP Logged
 
Ranljiva
Ex Member




Re: MORALA
Reply #56 - 15.01.2002 at 08:35:04
 
Ana,
ne, moj odgovor ni bil namenjen zgolj LittleStar, v "lepi zgodbi" se lahko najdemo vsi; brez arogance: skoraj vsi, oziroma, še z malo manj arogance: kdaj pa kdaj skoraj vsi. To je zgolj moja interpretacija te pravljice, ki se je zgodila kot preblisk, popolnoma intuitivno.

Zelo dobro vprašanje si mi postavila "Kdo je tisti drugi? Samo človek? Samo živo bitje?"

Zdaj, če grem od zadaj (je lažje), verjamem, da je živo bitje, vendar pa tudi v to nisem čisto prepričana (odvisno od naše percepcije živega oziroma mrtvega).

V srednjem vprašanju se skriva (tudi) tvoje rahlo razočaranje nad ljudmi. Tudi jaz ga delim s teboj: grozodejstva, zločine, morjenje zaradi morjenja, lahko stori edinole vrsta, ki ji (včasih prav na neizmerno žalost) pripadam tudi sama.  Žival tega ne počne. Tako prav kmalu prispemo do tiste dvojnosti: LJUBITI / UBITI.

Živel je nekoč filozof Hobbes, ki je zapisal "Človek človeku volk". Ta izjava je nehote ironična: 1. ker "volk volku ni volk": do svojih volčjih sodrugov se obnaša precej bolj "humano" kot se človek do svojih človeških sodrugov; 2. ker se je skozi zgodovino pokazalo, da je bil pač "človek volku volk": volkovi so domala izginili iz Evrope in so danes zelo ogrožena vrsta; 3. ker je "pes (udomačeni volk) človekov najboljši prijatelj". Samo človek je v neki živali (npr. v volku) lahko videl nekaj zlega (Rdeča kapica, Volk in sedem kozličkov sta le "nedolžni" (?) obliki tega, pravzaprav, ne vem, zakaj bi otroke morali strašiti in kar je še bolj trapasto, z živaljo).

Torej, moj odgovor na drugo vprašanje: NE. Ne samo človek. Tudi žival, narava ("mrtva" in živa (mrtva v navednicah, ker nikdar nisem v šoli razumela, kaj mislijo pod tem, kaj naj bi pomenila mrtva narava)).

Kdo je tisti drugi? Ta drugi je zame tudi Bog ali kakorkoli ga že poimenujemo: Ono, Eno, Narava, Nebo....

Na odnos(e) pa gledamo le iz sebe. Po drugi plati pa sebe oblikujemo tudi preko odnosa z najbližjimi (duhovno in prostorsko). Na nek način nam naš "lasten" jaz krojijo tudi ostali "jazi", kot so npr. naši starši, sorodniki, posvojitelji, vgojni domovi, šole, vrtci,...Težko je ločiti to, kar so ti drugi vcepili, od tega kar naj bi bilo v tebi "izvorno" (od rojstva?, od samooblikovanja?) Zato človek išče, razpet med nebom in zemljo. Težko je to iskanje našega najglobljega, notranjega jaza.

Morda bi pa naš jaz (globino) morali iskati prav na površini, v širini. Površina je zame prav tako skrivnostna kot globina. Če pogledamo morje nikoli ne moremo vedeti kje je ta lesketajoča se gladka površina, ne moremo je zajeti. Tudi naši vzponi in padci so primerljivi z morjem: z njegovim valovanjem, plimo in oseko.  

Če bi človek našel ta svoj bistveni jaz, ne bi tako nihal; naš današnji jaz morda ne bo jutrišnji. Lahko jamčimo za svoja dejanja v prihodnosti? Sama jamčim le za TA TRENUTEK. Zato je tako pomembno biti v trenutku, zavedati se ga. Ne, jaz sem samo človek, zavedati se tega trenutka pomeni biti že razsvetljen, razsvetljen je bil Buda, vendar se je vrnil iz sočutja v zemeljsko življenje, nekaj takšnega je bil morda tudi Kristus,...

Vem le to, da moje prizadevanje živeti v miru in sožitju, temelji na hrepenenju po dobrem, lepem, sreči, miru, ljubezni. To hrepenenje, upanje pa je možno le iz zemeljske perspektive, iz moje utelešenosti.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: MORALA
Reply #57 - 15.01.2002 at 14:57:47
 
Ranljva,

Hvala za tvoj umirjeni in uglajen odgovor, iz njega diha tvoj notranji mir.

Tudi zame je bistveno živeti v miru in sožitju. Ker smo pač vpeti v ta naš svet, ne moremo pobegniti pred vsakdanjimi težavami in težavicami, ki so potrebne ali pa tudi ne. A s strpnostjo in voljo se veliko razreši.  Včasih pa je treba sestopiti na stopnico, kjer se nahaja kdo, ki te hoče spremeniti sebi v prid. Ker pač razume samo svoj nivo sporazumevanja, se moraš prilagoditi in mu to povedati na njegov način, da zastopi.

Misliš, da je res možno hrepenenja po sreči uresničevati le iz naše utelešenosti? Sama bi rekla (jasno, da to ne izhaja iz moje modrosti, temveč se strinjam z nekaterimi mislimi, ki sem jih med mnogimi prebrala – pogojenost), da se s pomočjo telesa, naših fizičnih čutil, negativnih čustev iz okolice (in iz sebe) lahko veliko hitreje učimo kot bi se lahko učili v duhovnem svetu.  Hitreje duhovno rastemo s pomočjo fizičnih teles, ker  tudi bolj trpimo. Tukaj ne mislim toliko fizičnega trpljenja, temveč čustvenega. S fizičnimi bolečinami je tako kot pri  porodu: kakor hitro je vse mimo, se tudi na bolečine pozabi kot na neko obrobno malenkost.

Pri pravljicah pa sva istega mnenja. Mi smo vedno sočustvovali tudi z volkom, ki jo na koncu najslabše odnese. A ne vem, če bi se strinjala s tabo, kako so si volkovi med sabo prijazni. Si brala knjigo Beli očnjak (med drugim)?  Volkovi – ker so samotarji - se združijo samo v lovu na hrano, da so uspešnejši kot krdelo. Drugače pa se vseskozi do smrti koljejo med sabo za lovilni okoliš ali za pozicije v krdelu, saj jih to sili tudi gon po preživetju – bližje si vodniku, več šans imaš pri plenu.

Hči je pred dobrim letom prinesla domov spotoma iz šole eno malo muciko, ki jo je našla v kontejnerju. Seveda je sedaj najbolj spoštovan in obrajtan član naše družine, zelo pazim, da ima vedno svežo in njej všečno prehrano. A da bi jo odvadila loviti ptiče ali miši, tega ne bom dosegla. Pazim, da je hišica za (zunanje) ptiče daleč od njenih krempljev, in računam na pamet ptičev, da ostanejo u luft. Sem imela doma mladega goloba, ki sem ji ga izpulila iz gobčka, pa je drugi dan poginil. Toliko sva se pogodili z mačko, da mi vsaj v hišo ne nosi svojih trofej, čeprav je pred kakim mesecem (spet) poskusila vnesti (še živo) miško. Je bilo kar nekaj vreščanja. Mojega. In je mačka s trofejo zapustila hišo. Pa potem še nekaj časa kuhala mulo, ker ni bilo po njenem. Hočem reči, da narave bitij (v tem primeru mačke) ne morem spremeniti, pa naj se mi ptiči in ostalo še bolj smilijo. Sprijaznila sem se s tem, da je mačka mačka, pa fertik maša. Tako kot sem se sprijaznila z dejstvom, da smo na svetu vsesorte ljudje. V vseh je božja iskrica, samo pri nekaterih malo globje zakopana. In vse je za nekaj dobro.

Veš, ne vem, če sem ravno razočarana nad ljudmi. So, kakršni pač so. Po duši sem samotarka, zato ravno v družbo ne rinem. Včasih sem res bila prizadeta za vsako malenkost, danes ni več tako. Pa ne bi rekla, da sem manj občutljiva, mogoče celo bolj kot včasih, vidim več nepravilnosti, bolj po svoje razmišljam itd… Ne gledam TV, ne gledam filmov, da nisem priča nasilju.

Če smo sočutni, še ne pomeni, da prejokamo vse dni. Sočuten človek  ne poskuša vsiliti pomoči za vsako ceno, niti ne želi spreminjati brez dovoljenja. Tako kot ti, tudi sama mislim, da je edino, kar imamo, ta trenutek. In z njim naj bi ravnali nežno in ljubeče. Iz tega semena sedanjosti pa bo zrasla naša prihodnost, kakršna pač že bo.

Sama že od nekdaj učim otroke, da brez razloga tudi kamna ne brcnejo. Zame se narava začne že tu oz. nežive narave sploh ni. Vse diha in vibrira, vse na nek način vpliva na naša življenja. In, če brcneš iz objestnosti ali  hudobije v kamen, ki živi, saj ima svojo vibracijo, kako bo on odreagiral nazaj? Povratna reakcija ziher bo…

Morala človekova je ponavadi zelo prilagodljiva zadeva. Glede na trenutno okolico bomo imeli strožja ali blažja  merila: človek bo zelo napredoval, ko bo dosegel trojno enakost: v mislih, besedah in dejanjih. Ko se mu bo zdelo enako nemoralno   nekaj storiti v domišljiji in v resničnem življenju...
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: MORALA
Reply #58 - 16.01.2002 at 08:57:42
 
Smiley
Moram se ti zahvalit za tole zgodbo, Ana. Tud jaz sem iz enih svojih sanj razbrala podobno simboliko, ko sem se morala odločit in 'odrinit' našo muciko gospodično Fino, ki jo imamo vsi (tako zelo) radi.  Kar naenkrat je pričela skakat v mene in želela nekaj odvzet, zato sem jo nekako odtrgala stran in ponudila zavetje majhnemu ptičku, ki je tisti trenutek priletel in se skril nekje med lase na vrhu moje glave Grin - to sem vzela kot prispodobo svobode.


q
človek bo zelo napredoval, ko bo dosegel trojno enakost: v mislih, besedah in dejanjih. Ko se mu bo zdelo enako nemoralno   nekaj storiti v domišljiji in v resničnem življenju...
q

Lepo..., men ponavadi zletijo nepremišljene besede in pa prehitro..


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4