Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 22384 times)
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: MORALA
Reply #15 - 03.01.2002 at 12:42:50
 
Sem torej nemoralen, ker sem na forumu. Sem moralen ker sem na forumu. Mi je vseeno. Zakaj?

Ker je za nekoga moralno, da se pogovarjamo o duhovnosti. Poznam pa mnozico takih, ki bodo takoj rekli da je to nemoralno, zavajajoce, neresnicno, laznivo...

Vcasih so obesali carovnice. Kdo je bil takrat moralen. V tistih casih, so bili moralni rablji in nemoralne carovnice. Danes mislimo povsem drugace.

Torej. Morala je produkt mislecega cloveka, z moralo postavlja dobro-slabo in s tem tudi postavlja mejo med njima.

In proti svoji naravi delat NI nemoralno. Nikakor. Bin Ladnova morala je "ekstremisticni Islam", al karkoli on to razume. On dela v skladu s svojo moralo. Pobija ljudi (svoje in tuje). To je njegova morala. Ce bo delal proti sebi (se preda, se neha boriti), bo za veliko vecino na svetu moralen, torej bo zase nemoralen. ? ? ? Miloseviceva morala je bila Velika Srbija. Toda sodisce v Hagu pravi, da je to nemoralno.

To si hotla vprašat.

NO problem je v tem, da se na naši zemljici sprehaja ogromno religij, politicnih prepricanj, kar pomeni da morala ni skupna.

Zato pravim, da je to spet pojem. Pojem, ki za sabo potegne dva pojma (dober, slab). Pa vemo kaj je dobro kaj slabo???

Torej jo moramo na novo definirati. Uh imam vcasih temo v glavi. Smiley


Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: MORALA
Reply #16 - 03.01.2002 at 13:09:53
 

Še enkrat: Delati proti svoji naravi JE nemoralno. To namreč ni isto kot upravljati z njo.

Če poznaš svojo naravo, s tem poznaš naravo vsega in vsakogar.

Ni pa nujno spoznavati, kaj je dobro in kaj ne, če to že veš oz. se zavedaš.

Če se pa zavedaš, pa veš, da je potrebno prebujati zavest in to lahko počnemo tudi s spraševanjem.

Ne vem pa, zakaj se raje ne zavedati, da zmeraj projeciramo nekaj, kar ne razumemo na neke Bin Ladne in nekaj od zunaj, pa tiste kao skrbeče za našo kao skupno prihodnost: kako spraviti SLO na pravo pot ipd., in zakaj ne začnemo govoriti in razmišljati v 1. osebi ednine. Kaj lahko jaz naredim?
Back to top
 
 
IP Logged
 
vesna p
Guest




Re: MORALA
Reply #17 - 03.01.2002 at 15:08:25
 
no, zvezdica, jaz sem se že vprašala, kaj lahko naredim...lahko ti odgovorim, da te ne štekam ...tvoj post sem prebrala veckrat zapored, pa ne gre !!! kaj je narobe ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: MORALA
Reply #18 - 03.01.2002 at 15:10:59
 

A je kaj narobe z mojim postom, če ga ne razumeš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: MORALA
Reply #19 - 03.01.2002 at 15:11:24
 
jaz tudi spremljam tole moralo in se mi zdi, da ste vse skupaj zakomplicirali. Morala je pac morala. Ce je od Dejane tip toliko moralen in ji pove, da bi rad spal se z drugo je to zanj torej v redu, celo zdravo, saj ga nic ne tisci vec v sebi.

Kaj vem, ce ste nasli denarnico in se vam zdi moralno dati jo policaju ali poklicati lastnika, je tudi to OK. Morala, je torej del pravice, te pa kot vemo ni. Potemtakem tudi morale ni ali le deloma??

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: MORALA
Reply #20 - 03.01.2002 at 22:07:44
 
Q
Kaj lahko jaz naredim?
Q
v okviru morale???
hudo mal
edin če si za moralo izbereš neki svojega, da je to nekakšna mešanica vseh obstolečih moral in pobereš iz njih tisto za kar ti intuicija pove da je to to, da verjameš v to, in po tem živiš, no ja trudiš se.
težko kej narediš, pomoje.
kar pa lahko narediš, moraš narest.
tko kt sm jest tale sajt naredu in v njem je mnogo nemoralnega, iz vsaj nekaj pogledov.

čudna je tale morala, zihr je pa določena od ljudi, večina nje naj bi bila pobrana iz svetih spisov, je pa drek ker so sveti spisi tolk predenfani. in taka predenfana morala pripelje do tu kjer smo danes. u drek.

če hočeš kej narest moraš kršit moralo. včasih. kakšno.
ker je ona tko naštudirana da pelje v drek.
pa ne vsa.
če bi bili vsi moralni in etični po morali in etiki iz njihovih dežel bi bilo vse fino fajn.
ker pa nismo je drek.

sej pravim jeba je tale morala
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
vesna p
Guest




Re: MORALA
Reply #21 - 04.01.2002 at 08:43:57
 
tudi jaz tako mislim. tako da smo spet prišli do tega, da nekaj manjka .. (ena dobra knjiga o tem, ki je izšla pred kratkim - Etika za novo tisočletje od Dalaj Lame).
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: MORALA
Reply #22 - 04.01.2002 at 16:31:40
 
gape wrote on 25.12.2001 at 00:42:11:

Morala - ločevanje: dobro - zlo

ne morala, ne etika, ne zakoni ... srce

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: MORALA
Reply #23 - 04.01.2002 at 18:10:39
 
Zvezdica:

Praviš: Nemoralno je delat prti svoji naravi. Se strninjam, jasno.

Ampak morala kar naprej zahteva od nas, da delamo proti svoji naravi.

Zakaj? Ker morala predpostavlja, da smo vsi isti. Smo pa zal le vsi enaki.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: MORALA
Reply #24 - 04.01.2002 at 22:33:48
 
Quote:
Ne vem pa, zakaj se raje ne zavedati, da zmeraj projeciramo nekaj, kar ne razumemo na neke Bin Ladne in nekaj od zunaj, pa tiste kao skrbeče za našo kao skupno prihodnost: kako spraviti SLO na pravo pot ipd., in zakaj ne začnemo govoriti in razmišljati v 1. osebi ednine. Kaj lahko jaz naredim?

Fajn bi bilo. Smiley
Pa veš zakaj govorimo vedno v neki tretji osebi ?  
Zato,ker nocemo prevzeti odgovornosti.Odgovornost pa je tisto,cesar se ljudje izogibamo,kot kuge. Grin

Ker pa nihce ne sprejme odgovornosti,tudi nihce nic ne stori.S tem,ko pa se odpovemo odgovornosti,se odpovemo svobodi in postanemo sužnji.Postanemo sužnji nemoralnih voditeljev. Grin
In kaj nam potem še preostane ? Jamranje,šimfanje.... Grin


Quote:
Rada bi razumela pojem MORALA.
Je to nekaj privzgojenega, pridobljenega skozi čas?

Je to nekaj kar imamo ljudje v sebi zapisano? Je morala individualna?

Morala je odsev nas samih.Malo prirojenega,malo privzgojenega....
Morala je skupek cloveških lastnosti,za katere menimo,da veljajo za vse nas.
In,ce se bomo ravnali po teh pravilih,bomo srecni,zadovoljni,živeli v miru.....
Ker pa ljudje seveda nismo isti,potrebujemo neka moralna pravila,da lahko živimo,kot neka organizirana družba.

USTAVA - so politicni zakoni.
MORALA - so duhovni zakoni.

Približno... Grin

Sem pa tudi jaz zato,da nas vodi srce in custvena inteligenca.
Samo.....delati je treba na tem,pa bo. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
Re: MORALA
Reply #25 - 04.01.2002 at 23:04:59
 
Quote:
JAAAAAAAA. Se splaca spraševat. Roll Eyes. Zakaj si pa ti sploh tu na forumu?

Naj vsak izve, da je edino le nemoralno delat proti svoji naravi. Sprašujem to zato, da se vsak izpraša, kaj je v skladu z njegovo naravo: kaj je dobro zanj in kaj je, če to ni dobro za nekoga drugega? Kako to sprejeti?


Zvezdica the best... končno si začela kritizirati...
Ali sprašuješ kako sprejeti svojo moralo ozirajoč se na druge...? Moja pot je WU-WEI...torej sprejemam vse, kjer je to možno...

če je eno dejanje dobro zate potem imaš veliko možnosti, da to ne bo dobro za "čisto" vse... in če je to ena oseba, ki je ne želiš prizadeti, potem je tuki samo vprašanje ali si želiš drugega ne-prizadeti, ali želiš to kar je zate dobro...
...mislim da je to dobro povedal že miro in gape in MIKE in ostali

q
KAko to sprejeti?
a
Če je oseba zame pomembna, se postavim v njeno vlogo - pogledam kaj bi jaz naredil če bi bil on/ona in ugotovim, da bi naredil natanko isto kot on/ona - ker bi bil on/ona....
meditiram in ja če se potrudim najdem rešitev, ki je v obojestransko korist... Smiley

če pa oseba ni toliko v mojem življenju... jo pustim naj ima svoj prav in grem svojo pot...

je pa res da sem čuden  Wink
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: MORALA
Reply #26 - 07.01.2002 at 21:40:19
 
Zvezdica !

Mislim,da potrebuješ malo vec samozavesti,pa te nihce vec ne bo mogel dobiti na finto.


Bomo mi forumci že poskrbeli za to,da ti vlijemo vec samozavesti in znanja,kako se znajti v družbi. Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: MORALA
Reply #27 - 08.01.2002 at 08:57:25
 
Robi wrote on 07.01.2002 at 21:40:19:
Zvezdica !

Mislim,da potrebuješ malo vec samozavesti,pa te nihce vec ne bo mogel dobiti na finto.


Bomo mi forumci že poskrbeli za to,da ti vlijemo vec samozavesti in znanja,kako se znajti v družbi. Wink




Jaz spat nisem mogla zaradi tega posta. Lahko bi napisala 1000 stvari, pa ne gre ???

Mogoče pa le to: če 'komu' v danem trenutku zaupam, ne gre za to, da me 'tisti' na finto vrže, ampak le tistemu dopustim, ki je v vsakem od nas in je še zmeraj večje od mene in tistega.
Kaj pa vem...

Kaj pa je samozavest? Ali ni to samozavedanje? V družbi pa bi se res rada bolje znašla Smiley.



Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: MORALA
Reply #28 - 08.01.2002 at 10:03:26
 
Men se zdi, zvezdica, da ta tebe tud to matra, da ne moreš sama sebi verjet, da  svojega ega nisi uspela do konca ukinit, da ti je v eni priložnosti spet  ven udaru po enih moralnih vzorcih, za katere misliš, da si se jih uspela znebit. Prazniki so za to še posebej nevarni, ker je noter  tolk enih zakoreninjenih obredov, ki so pa za povrhu že od otroštva naprej še močno čustveno nabiti. Ne rabiš dost, da si hitro nazaj noter na tastarih občutkih, zaradi katerih maš zdej slabo vest.

Se pa hkrati lahko človek znajde tud v eni  v eni drugi dilemi: kaj pa če si doslej krepil nekaj drugega in ne zavedanje o svojem  pravem jazu?  Morda si postal še bolj to, kar nisi? To me na temo iz  članka v sobotni prilogi spominja, v katerem avtor  ugotavlja, da je ezoterični nisem še hujši od nisem v real-lajfu, ker te pahne v lažno prepričanje, da si. Avtor postavi diagnozo take bolezni: ezoterični egon. Pripisuje jo vsakomur, ki v imenu zasanjanosti, "ljubezni", sentimentalnosti, mističnosti itn. bolj ali manj nespontano postaja tak, kakršen naj bi bil po merilih popularne ezoterike. Vse je žal stvar varjivega občutka, ker objektivnih meril, s katerimi bi utemeljil, katere korake naprej si v ezoteriki naredil, žal ni...
Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: MORALA
Reply #29 - 08.01.2002 at 10:11:04
 
In spet naključje.... kot po čudežu se mi je ta priloga danes zjutraj znašla na delovni mizi (drugače cajtnga v naši firmi zlepa ne vidiš)

Smiley)))))))
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4