Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 12947 times)
Le-ona
3
***
Offline

Biti ali ne biti, to zdaj
ni več vprašanje...
Posts: 108
Celje (okolica)
Gender: female
Re: SPOMIN
Reply #15 - 31.10.2001 at 20:47:58
 
Saj maš prav Mike, ko praviš, "da ko prideš v zavedanje, najbrž spoznaš, da so bili vsi dogodki v tvojem življenju namenjeni temu, da pridobiš neke izkušnje (hote ali nehote)..." Pa kljub temu, da se zavedam, da sem pridobila ogromno izkušenj, opažam, da me spomin na določene dogodke zlo obremenjuje. Pa smešno, niso to spomini na kaj slabega...lepi spomini so tisti, ki so boleči...ker tega, kar se je zgodilo ni več...ker se ne da ponovit...ker morda oseb ni več...pa tko...eh vidiš to bi rada zbrisala iz spomina, da ne bi tako zelo bolelo...
Back to top
 

Biti-ljubiti...imeti za kaj živeti!
 
IP Logged
 
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Re: SPOMIN
Reply #16 - 01.11.2001 at 10:10:21
 
Ne vem tocno kako to gre sej sem lih o tem spraseval (rekapitulacija), ampak nekateri pravijo da je dobro ce clovek podozivlja dolocene dogodke iz preteklosti ker s tem pridobi nazaj njihovo energijo, ampak to ni samo spominjanje ampak moras se na vsak detalj osredotociti...

...jep tistih k vejo ni na tem forumu, bolan bolnega nese
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: SPOMIN
Reply #17 - 01.11.2001 at 16:52:30
 
Jap, te razumem Le-ona, ampak vem, predobro vem, da ti tudi veš, da spomini so in jih iz dneva v dan polnimo z novimi zapisi.

Vem romantiko bolečih, srečnih, veselih dogodkov: "Oh, kako smo včasih uživali!"

Znan izrek, skoka nazaj, plavanja v lepe preteklo oddaljene dogodke. Pa vendar, na tej naši poti, ostanejo v tistem najlepšem spominu ravno tisti, do katerih puščamo svobodo. In v zavedanju te svobodnosti, nas premami otožnost, melanholija, in podobna spominska čustva. TODA!!!

Življenje iz trenutka v trenutek teče dalje. Vsak trenutek, ti je lahko še lepši, če ga živiš. Če pa sedanji trenutek živiš v podoživljanju preteklosti, pa ga ne! Otroci so zame izreden primer lahko celo rečem vzorniki, življenja v trenutku. Njihov spomin na preteklost je vezan v glavnem na izkušenjsko stran. Predvsem v zgodnjih letih. Živijo iz trenutka v trenutek, in so srečni, žalostni, zadovoljni, nezadovoljni, igrivi, mirni. Pa vendar živijo trenutek.

Bach je spominjanje, predvsem v eni zadnjih knjig, navezal na otroštvo in nerazčiščene strahove. S pomočjo spominjanja nazaj, je ugotovil precej lastnosti, ki so se takrat pojavile v njegovi osebnosti.
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: SPOMIN
Reply #18 - 01.11.2001 at 20:33:20
 
Q
...jep tistih k vejo ni na tem forumu, bolan bolnega nese
Q
jest zase pravim da vem ... ampak ... kdo bo men verjel - konec koncev, kdo pa sem jest???
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: SPOMIN
Reply #19 - 01.11.2001 at 21:16:00
 
Ales..  Metoda za katero vem je dolgorocna in ti ne vzame veliko casa, ko uredis svoje bivalne prostore.  Sam sem to metodo preizkusil, zato lahko zatrdim, da deluje dolgorocno. In to je Gorenceva metoda Bikobirnetka.  
Zal pa je ta precej povezana z denarjem.  

Poznam celo oddelek nega podjetja v Ljubljani, kjer so si vsi izboljsali spomin, dvignili mozganski potencial in so sedaj v svoji branzi svetovno znani.

Andres


Quote:
forumovke/ci

Zanima me, če lahko, kdo pove kakšno lahko tehniko kako narest dolgoročen spomin?

Vem, da imamo več vrst spomina, v več nivojih in dostopnega glede na prioritete,
Zanima me zakaj se v nekem primeru lahko spomnim v drugih pa…  

Če bi razumeli spomin potem bi lahko obvladali sebe…

Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: SPOMIN
Reply #20 - 05.11.2001 at 14:52:09
 
no, vrjamem... Grin

sam en frend prav, da ni kaj velik napredka  Grin
če misliš mm
Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: SPOMIN
Reply #21 - 05.11.2001 at 20:30:50
 
Dam tale clanek zraven;

Dnevnik 5,november,2001

Spominske ukane možganov

Starejši pri spominjanju uporabljajo obe polovici možganov, mlajši pa isti učinek dosežejo le s polovico

V starosti 20 do 30 let še noben zdrav človek ni imel težav s pomnjenjem telefonske številke. Pa vendar se že v tretjem desetletju življenja začne upadanje možganskih sposobnosti, pravi Denise Park z univerze v Michiganu. "Mladi odrasli sploh ne opazijo nazadovanja svojih možganskih zmogljivosti, pa čeprav se to dogaja enako hitro kot pri ljudeh, starih več kot 60 let," je pojasnila znanstvenica na seminarju ameriške psihološke družbe v San Franciscu. "Mladi ljudje imajo na razpolago več možganskega kapitala, kot ga potrebujejo za izenačitev izgub. Šele po 60. letu pa izpad postane opazen."


Da bi kljub izgubam snovi zadostili zahtevam, starajoči se možgani uporabljajo nekatere ukane, je v San Franciscu izdala prav tako na univerzi v Michiganu zaposlena znanstvenica Patricia Reuter Lorenz: "Starejši ljudje aktivirajo pri spominskih dosežkih obe možganski polovici, mlajši pa dosežejo isti učinek spominjanja samo s polovico možganov." Poleg tega se s staranjem udeležuje reševanja posamezne naloge vedno več površine možgan.

Znanstvenica Reuter Lorenz je dala starejšim in mlajšim poskusnim osebam nalogo, naj si zapomnijo telefonske številke, in pri tem opazovala dejavnost njihovih možganov s pomočjo pozitronske emisijske tomografije. S to metodo je mogoče ugotoviti, kje je površina možganov posebno dobro prekrvavljena. To pa spet dovoljuje sklepanja o živčni dejavnosti, kajti obremenjena območja možganov so bolje prekrvavljena kot tista, ki jim ni treba opravljati naloge. Pokazalo se je, da sta bili v obeh poskusnih skupinah dejavni možganski regiji, ki sta pristojni za govorico in za kratkočasni besedni zaklad. Pri starejših ljudeh pa je pri reševanju naloge sodeloval še čelni reženj, ki je pri mlajših ostal nem.

Podobne razlike so prinesle naloge, ki so zahtevale, naj v vrsti črk testiranci prepoznajo tiste, ki se ponavljajo. To nalogo je pri mladih ljudeh rešila leva polovica možganov, pri starejših pa sta bili zaposleni obe polovici možganov. "Pritegnitev dodatnih možganskih regij za rešitev neke naloge spodbuja sposobnost razmišljanja pri enostavnih zadevah," komentira znanstvenica Reuter Lorenz rezultate teh raziskav. "Toda kadar je treba obdelati bolj zapletene probleme, potem ta ukana odpove."

Tako sta na primer obe poskusni skupini enako hitro obdelali naloge računanja na pamet, po vzoru 10 x 9 + 8 = 98. Če pa so hkrati postavili še zahtevo, naj si zapomnijo tudi posamezne besede, potem so starejše poskusne osebe vidno zaostajale. Če je že pri sorazmerno preprostih rešitvah nalog potrebno aktivirati dodatna možganska območja, potem zmanjka prostih zmogljivosti za obdelavo še bolj zapletenih problemov, domneva Reuter Lorenzova.

Toda tudi nekaj pozitivnega označuje starejše možgane: odlikujejo se po večjem splošnem znanju in bolj izbrušenem besednem zakladu. Življenjske izkušnje, ki so se nabrale v desetletjih in predstavljajo tisto, kar označujemo z modrostjo, lahko nadomestijo starostno pogojene slabosti možganov.

Če vskočijo možganski deli, od katerih tega sploh ne bi pričakovali, zato da pomagajo drugim delom, potem to govori o nenavadni prilagodljivosti celotnih možganov. Zdi se, da to ni omejeno samo na starost. Tako na primer vemo, da se pri slepih aktivira ne samo center za gibanje, temveč tudi center za vid, če tipajo Braillovo pisavo. Isto se zgodi, če ljudem za nekaj dni s prevezo "vzamemo" vid. Ko jim snamemo povoj, njihov center za vid takoj začne obdelovati signale tipanja. Za Alvara Leona s harvardske univerze so takšni primeri razlog, da opustimo uveljavljene predstave o trdno določenih možganskih območjih z določenimi nalogami in popolnoma na novo premislimo o organizaciji možganov
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: SPOMIN
Reply #22 - 06.11.2001 at 17:31:40
 
ah ja

s tem se z tonijem buzanom nebi strinjala čist, saj ne, da nebi priznala raziskav, sam oni so jih naredil da bi ugotovil stanje buzan pa isto in zato, da jih je izboljšal... uiu...

on dela na tem, da se trudi izkoristit možgane in obe polovici, je razvil fotografski spomin, birlajanto učenje, brzo branje,...

je frik in trdi, da niti najmanj ne pada možganska sponminska možnost shnajenja, pač pa obratno raste, če jih seveda uporabljamo, tuki presega moj čas sam ti dam naslov

toni buzan brzo čitanje, knjige je slo v prodaji je pa v angleščini...

in govori ravno obratno kapaciteta vedno raste s tem, ker se nevroni vedno znova vspoostavljajo, vednar se rezultat vidi šele po nekaj uporabljenih zadevah

zato tudi lahko pride do razlik, med trditvami, buzan omogoča uporabo obeh polovic in razvijanje spomina, če pa tega ne delaš pa vrjetno pade v raziskavo, kot je navedena prej in ker večina ljudi pač ne pozuna tega sistema je pač tako da padejo not...

buzan je to naredu za nas sam tle se ne ve tolk...
ah sam A. bo to spremenil in tukaj začenjam:

učenje snovi je mogoče osvojit v 2 dneh, s sistemom se da naredit skoraj vse izpite v 6x krajšem času in ni težave s koncentracijo in uporabo znaja

prebrati je mogoče 1000 besed/min rekordi so okorkg 3000 (200 strani na uro)

omogoča se fotospomin in razumenvanje snovi tudi 10 let po 2x prebranm tekstu in 3 ponovitvah

se učim sam... drugi pa to delajo Wink

tle je proces učenja razvit, sam delam in razvijam naprej, delam na strukturah sistema in znaja, kar je možno dobit in se priključit v soustvarjanje...

tolk dragi moji učenje je zgolj še užitek...
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: SPOMIN
Reply #23 - 06.11.2001 at 19:22:03
 
dej šeri z nami to o znanju, mam še 12 izpitov, bi mi full prov pršlo.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: SPOMIN
Reply #24 - 27.01.2002 at 20:47:12
 
Kdaj pravimo,da človek pride iz stanja nevednosti ?
Takrat,ko ve vse knjige na pamet in se vsega spomni ?
Grin.
ne.ne.
Takrat,ko preseže odvisnost od svojega spomina in izkušenj ter živi tukaj in zdaj. Smiley
Samo s pozornostjo in brezosebnostjo,lahko vidiš svet kot celoto,ter spoznaš resnico.
Smiley


Quote:
). A obstaja mogoč v naših možgančkih kakšna "tipka" za trajno brisanje nekaterih spominov?

Določeni spomini se pojavijo takrat,ko se pojavijo primerni pogoji,ki izzovejo določene spomine.
Torej,če ni vzroka,ne bo posledice. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: SPOMIN
Reply #25 - 16.05.2002 at 10:43:35
 
men je povedou en dobr prjatu....o tem kako so k njemu prletel eni modeli še ko je biu o osnovki in pol je biu med njimi tut en čudežnik navadno dete k baje ni znalo u lajfu prebrat tut ene cele knjige,........u bistvu bi lahko rekl človek govedo.........ampak je meu pa en zlo lep dar .......tipi so mu rekl ........Francek .....dej zapomn si to stran in je tip uzeu u roke knjigo in ni čitou ampak je gledou neki cajta to stran ........kt da bi jo vpijal.........no in čez ene 3-5 min so mu jo vzeli iz rok in tip je baje govoru use nazaj obrnjeno ......kt da bi čitou u ogledalo.......pol sem pa u vojski tut enga modela upoznao .....k je šah študirou in je igrou kr stran obrnjen ........

tle pr takem spominu mislm da gre za stopnjo vizualizacije.......a kdo mogoče od vas slika ali riše ........to je zlo pomembna stavr za tiste ki rišejo portrete al pa ostale fore ..........

foto spomin ......nora stvar........pomembna tut za sanje ........mislim da se izboljšuje foto z boljšim uvidom in kontrolo sanj in obratno

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: SPOMIN
Reply #26 - 16.05.2002 at 19:17:30
 
Pravijo,da bi naj majhni otroci imeli "foto" spomin,ker pa se to ne razvija,pa sčasoma zbledi.

Lahko sicer spet to natreniramo,vendar rabimo dosti časa.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: SPOMIN
Reply #27 - 17.05.2002 at 08:20:30
 
Bi rekla, ja, da imajo nekateri otroci fotografski spomin: moj sin je pri treh - štirih letih znal katalog traktorjev na pamet (bila je obsežna revija). Še danes nimam pojma, na kakšen način je prišel do podatkov, ker brati menda takrat še ni znal. V redu, saj sem gledala z njim katalog, a da bi mu ga celega prebrala ???

Kaj pa danes v šoli? No ja, je med boljšimi učenci, a v šoli ne vidi smisla. Spomin uporablja samo tam, kjer mu paše: o fusbalu vse ve Grin


Sama sem imela težave v začetku osnovne šole: nisem bila sposobna narediti obnove prebranega po svojih besedah: vedno sem pisala dobesedno, kar sem prebrala. Sem se potrudila pa to sposobnost zatrla Grin
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: SPOMIN
Reply #28 - 17.05.2002 at 09:37:22
 
he, he ....katalog traktorjev ....no ta je pa dobra.....kako pa so mu ti delovni stroji pršli u roke .... sej k smo bli še otroc so obstajali sam albumi s slikami nogometašev , motorjev, avtomobilov ampak never pa traktorčki.......

sicer pa tamali si use zapomnijo ful hitr.........

mene pa bl zanima kolk spomina je za nas kritičnega da se nam sistem začne rušit al pa bl počas delovat in kakšne vrste memorije hitrej zasičijoi naš HD........vprašanje pa je a s kakšnimi tehnikami lahko to dol butnemo tko kt v ZEN-b.....pravijo najprej sprazni da bi lahko naliu...........

evo grem na en pir pa pogledat če je kej vodnga kamna u bližini

Smiley))

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: SPOMIN
Reply #29 - 17.05.2002 at 10:26:33
 
Katalog traktorjev mu je takrat dal moj ata, bil je ali priloga Kmečkega glasa ali pa ga je ata dobil zaradi tega, ker je enkrat prej kupil nov traktor, ne vem. To je bil čas, ko je sin točno vedel, da bo velik  in bo kmet. In je na kmetiji šel do gnojišča, zadevo poduhal in rekel: Kako lepo diši! Kmetu mora gnoj dišat! Grin
Kasneje se je odločil, da bo Martin Krpan (ni razumel, da je ta rasa že izumrla), sedaj je pa odločen, da bo košarkaš. Vsak dan se meri, koliko je že velik.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3