MIKE
5
   
Offline

Sonce :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender:
|
Dam tale clanek zraven;
Dnevnik 5,november,2001
Spominske ukane možganov
Starejši pri spominjanju uporabljajo obe polovici možganov, mlajši pa isti učinek dosežejo le s polovico
V starosti 20 do 30 let še noben zdrav človek ni imel težav s pomnjenjem telefonske številke. Pa vendar se že v tretjem desetletju življenja začne upadanje možganskih sposobnosti, pravi Denise Park z univerze v Michiganu. "Mladi odrasli sploh ne opazijo nazadovanja svojih možganskih zmogljivosti, pa čeprav se to dogaja enako hitro kot pri ljudeh, starih več kot 60 let," je pojasnila znanstvenica na seminarju ameriške psihološke družbe v San Franciscu. "Mladi ljudje imajo na razpolago več možganskega kapitala, kot ga potrebujejo za izenačitev izgub. Šele po 60. letu pa izpad postane opazen."
Da bi kljub izgubam snovi zadostili zahtevam, starajoči se možgani uporabljajo nekatere ukane, je v San Franciscu izdala prav tako na univerzi v Michiganu zaposlena znanstvenica Patricia Reuter Lorenz: "Starejši ljudje aktivirajo pri spominskih dosežkih obe možganski polovici, mlajši pa dosežejo isti učinek spominjanja samo s polovico možganov." Poleg tega se s staranjem udeležuje reševanja posamezne naloge vedno več površine možgan.
Znanstvenica Reuter Lorenz je dala starejšim in mlajšim poskusnim osebam nalogo, naj si zapomnijo telefonske številke, in pri tem opazovala dejavnost njihovih možganov s pomočjo pozitronske emisijske tomografije. S to metodo je mogoče ugotoviti, kje je površina možganov posebno dobro prekrvavljena. To pa spet dovoljuje sklepanja o živčni dejavnosti, kajti obremenjena območja možganov so bolje prekrvavljena kot tista, ki jim ni treba opravljati naloge. Pokazalo se je, da sta bili v obeh poskusnih skupinah dejavni možganski regiji, ki sta pristojni za govorico in za kratkočasni besedni zaklad. Pri starejših ljudeh pa je pri reševanju naloge sodeloval še čelni reženj, ki je pri mlajših ostal nem.
Podobne razlike so prinesle naloge, ki so zahtevale, naj v vrsti črk testiranci prepoznajo tiste, ki se ponavljajo. To nalogo je pri mladih ljudeh rešila leva polovica možganov, pri starejših pa sta bili zaposleni obe polovici možganov. "Pritegnitev dodatnih možganskih regij za rešitev neke naloge spodbuja sposobnost razmišljanja pri enostavnih zadevah," komentira znanstvenica Reuter Lorenz rezultate teh raziskav. "Toda kadar je treba obdelati bolj zapletene probleme, potem ta ukana odpove."
Tako sta na primer obe poskusni skupini enako hitro obdelali naloge računanja na pamet, po vzoru 10 x 9 + 8 = 98. Če pa so hkrati postavili še zahtevo, naj si zapomnijo tudi posamezne besede, potem so starejše poskusne osebe vidno zaostajale. Če je že pri sorazmerno preprostih rešitvah nalog potrebno aktivirati dodatna možganska območja, potem zmanjka prostih zmogljivosti za obdelavo še bolj zapletenih problemov, domneva Reuter Lorenzova.
Toda tudi nekaj pozitivnega označuje starejše možgane: odlikujejo se po večjem splošnem znanju in bolj izbrušenem besednem zakladu. Življenjske izkušnje, ki so se nabrale v desetletjih in predstavljajo tisto, kar označujemo z modrostjo, lahko nadomestijo starostno pogojene slabosti možganov.
Če vskočijo možganski deli, od katerih tega sploh ne bi pričakovali, zato da pomagajo drugim delom, potem to govori o nenavadni prilagodljivosti celotnih možganov. Zdi se, da to ni omejeno samo na starost. Tako na primer vemo, da se pri slepih aktivira ne samo center za gibanje, temveč tudi center za vid, če tipajo Braillovo pisavo. Isto se zgodi, če ljudem za nekaj dni s prevezo "vzamemo" vid. Ko jim snamemo povoj, njihov center za vid takoj začne obdelovati signale tipanja. Za Alvara Leona s harvardske univerze so takšni primeri razlog, da opustimo uveljavljene predstave o trdno določenih možganskih območjih z določenimi nalogami in popolnoma na novo premislimo o organizaciji možganov
|