Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 9061 times)
Optimus T. Prime
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 836

Gobe
07.07.2010 at 18:18:45
 
Zdravo.

MI lahko kdo lepo rposim zralozi zakaj jurčkov ne mores gojiti doma.

Lp.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mr.Smith
5
*****
Offline


Posts: 695

Re: Gobe
Reply #1 - 07.07.2010 at 23:05:59
 
Zakaj pa se nekaterih gob, denimo jurčkov, ne da gojiti? Gobe rastejo na tri načine. Jurčki so tisti, ki rastejo mikorizno. To pomeni, da za svoj razplod oz. rast podgobja nujno potrebujejo neko živeče drevo, ker se vežejo na korenine dreves. Temu se reče mikoriza. Od tega ima dobrobit drevo, ki dobi ustrezno vlago, določene rudnine, goba pa dobi od drevesa rastlinske sokove in zaradi tega raste. Umetno se pa gojiti ravno zaradi tega ne da, ker je ta povezava tako močna, da se trenutno še ne da prelisičiti narave. Poskusi so bili, ampak komercialno je daleč od tega. Vložki so petkrat večji kot da jih naberemo oz. da jih eden nabere.


Jurčke se dejansko da doma gojit...vendar ni ekonomično. To pa zaradi tega, ker jurčki(in še marsikatere druge gljive) nujno potrebujejo ŽIVE drevesne korenine pod svojim rastiščem. Torej lahko bi jih gojil doma, če bi imel gozd z točno primernimi tlemi, in nanje na ta tla nasipal ogromno trosov od jurčkov, počakal par let, da se micelij razraste(vmes nič hodil po teh tleh), potem bi pa kak pa kak zrastu...finančno=neugodno!


vir: StricGoogle
Back to top
 
 
IP Logged
 
Optimus T. Prime
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 836

Re: Gobe
Reply #2 - 08.07.2010 at 07:42:38
 
Mr. Smith

Hvala za odgovor.

Torej če prav razumem je simbiozno. Neki bi me pa vseeno zanimalo. Sem se menil z ljudmi in vsi govore da so jih dobili tudi na travniku. Potem pa mi ni logicno vec kako je to mozno. Travnik nima dreves. Nekako mi je en reku da rabis posebno sestavo tal. Mesšnico smreke bukve in se ene. Torej stala kot slisim.

Nekako bi poprašal, če bi vzel zemljo kjer jurji rastejo in jo prekopal da vidim kaj je spodaj. Mislim če je kaka korenina ok ce je ni pol pa ne vem. MIslim ce je ni korenine skopljes z lopato okol en meter. Pol pa ce je ni vzmes vreco in zemljo vrzes v avto. Pol pa domov in lepo cedno z caosm dobisrecmo micelj.

Recmo na kake drevesa pa se to zozi.

Mi lahko poves kaj o pokusis ki so jih poclei in zakaj je 5 drazje.

In se o bi prasal katere gobe najbolj kupujejo ljudje in katere restavracije in katere so najbolj ok gojene komercijalno.

Kaj pa je z unimi k pod zemljo rastejo teh tudi ne mores gojiti al kako.

Lp.

P.S.: Najlepsa hvala za odgovore!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mr.Smith
5
*****
Offline


Posts: 695

Re: Gobe
Reply #3 - 08.07.2010 at 09:24:42
 
Tega nisem sprobaval jaz, tak pravi Stric Google.

Drugače po mojem so najlažje za gojit ti "šampinjoni", jaz če bi imel možnost bi fural Shitake, je bla pa je šla, možnost   Smiley

Ok gobe, lahko jih zdilaš kam  pa tud če ne so za tebe in tvoje frende/familijo/itd.  ok gobe, so zlo zdrave
Back to top
 
 
IP Logged
 
kreten40
Ex Member




Re: Gobe
Reply #4 - 08.07.2010 at 11:47:22
 
Tisti, ki ti je razlagal, da je našel jurčka na travniku se je ali zmotil v vrsti (ni bil jurček) ali pa je travnik ležal ob gozdu. Tudi jaz sem že videl jurčka na travniku ob gozdu. Ne bom trdil, ampak mislim da je bil ajdovček ... (na gobe se spoznam ko zajec na boben)

S tistimi podzemnimi si najbrž mislil trtufe. Princip je isti kot pri jurčkih. Torej mišon imposible ... Tudi pri njih je glavna masa v miceliju, to čemur mi pravimo goba je le trosovnik. Pri tartufih je ta pač pod zemljo. Zato pa potrebuje recimo divje svinje, da ga najdejo in raztrosijo okoli ...
Nego, če ti rata reproducirat tartufe si zmagal. Pozab jurčke ... (italijančki te bi požrli živega za tako skrivnost ; )
Back to top
 
 
IP Logged
 
Optimus T. Prime
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 836

Re: Gobe
Reply #5 - 08.07.2010 at 22:25:24
 
Torej.

Nekako bi se osredotocil na neki gob. Recmo o imnih ne bi sopa iskane. Predvsem me zaniam kaj itlaijani jedo ker bi bilolepo njihzalagati z njimi sej itak poejdo vse kar vidijo. Pridejo v nase gozdove in se vkampirjao in samo v koazrce mecejo gobe. Resno mislim.

.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ego-3p
5
*****
Offline


Posts: 1399

Re: Gobe
Reply #6 - 09.07.2010 at 11:31:34
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mr.Smith
5
*****
Offline


Posts: 695

Re: Gobe
Reply #7 - 09.07.2010 at 16:50:27
 
...naši si jih sami nabirajo, to našo varianto
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Gobe
Reply #8 - 09.07.2010 at 17:54:29
 
definitivno jih je najboljš nabirat ... jih je tolk po hosti da ni za zdržat ... blj na neobljuden konc greš, več jih je ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Gobe
Reply #9 - 09.07.2010 at 21:46:31
 
na travnikih rastejo marele pa turki.

drugače pa sem dostkrat našla jurčke v bližnji okolici rdeče mušnice.  Cool
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Optimus T. Prime
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 836

Re: Gobe
Reply #10 - 18.04.2011 at 16:11:34
 
Osebno jurcka nism videl ze 8 let.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1