Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 
(Read 27304 times)
ajgor
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #60 - 05.03.2008 at 20:23:53
 
Večnost se da določiti. To je brezčasnost. Brezčasnost je pa nedoumljiva, um je ne more dojeti, saj um za svoje delovanje potrebuje čas. Ta brezčasnost je, nič ne čaka, preprosto je, kar je. To je Jezus mislil, ko je odgovoril na vprašanje kdo je: Jaz sem, kar sem.

Kar težko je ubesediti to zadevo, verjetno se ti pojavljajo nova vprašanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #61 - 06.03.2008 at 01:53:38
 
Quote:
Večnost se da določiti. To je brezčasnost. Brezčasnost je pa nedoumljiva, um je ne more dojeti, saj um za svoje delovanje potrebuje čas. Ta brezčasnost je, nič ne čaka, preprosto je, kar je. To je Jezus mislil, ko je odgovoril na vprašanje kdo je: Jaz sem, kar sem.

Kar težko je ubesediti to zadevo, verjetno se ti pojavljajo nova vprašanja.


Je že ubesedeno in to očitno kar dobro.
The power of now (Eckhart Tolle).

Dobra knjiga za začetno razumevanje pomena tukaj in zdaj.
Se pa večkrat zgodi, da jo ljudje "požrejo" do polovice in potem napačno interpretirajo.  
Bistva te knjige se ne da v celoti razumet, če se je ne prebere DO KONCA, večkrat, poveže z znanjem iz drugih področij in prakticira.
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
sašo
4
****
Offline

I love martial arts
Posts: 342
vrhpolje
Gender: male
Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #62 - 07.03.2008 at 10:15:56
 
Res je tai...prebrati večkrat-se strinjam za veliko literatur...

...ampak tudi trenutek zdaj, je označen samo z etiketo določenosti nekega obdobja, pa čeprav srednjega-vmesnega...

...samo tale trenutek-zdaj moramo razumeti, da je sočasno tudi brezčasen, ker čas je sestavljen iz preteklosti ali prihodnosti...zdaj je zaradi brezčasnosti, večen in kot pravi ajgor, tega um ne more doumeti...

...večno-sedaj...to pa postane še bolj nedoumljivo, kot samo sedaj...

...Um jo lahko razloži le, kot točko zlitja dveh vrednosti...

Tu lahko potrdim Alojzov koncept!
Back to top
 

Moja mnenja se mogoče spreminjajo, toda to, da imam prav, se ne spreminja.
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #63 - 11.03.2008 at 12:35:25
 
Quote:
Vem, da ljudje iščejo razne poti, ki odgovarjajo njihovemu načinu razmišljanja, ampak to ni to. Je zavajanje. Razumevanje in spoznanje časa oz. nečasa ti odpre obzorje, brezčasnost.


Vsakogaršnja pot je lahko pot do odpiranja obzorja. Morda določenih poti ne razumeš, ker jih nisi sam prehodil. Vendar niso zato nič manj pomembne.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #64 - 11.03.2008 at 13:56:11
 
Quote:
Vsakogaršnja pot je lahko pot do odpiranja obzorja. Morda določenih poti ne razumeš, ker jih nisi sam prehodil. Vendar niso zato nič manj pomembne.

Problem je samo, da se ti obzorje ne odpre. Ni ti potrebno prehoditi vseh poti in razmišljati o njih, ter jih spravljati v spomin, da ugotoviš, da ni poti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #65 - 11.03.2008 at 18:44:29
 
To so samo abstraktna razmišljanja, izhajajoča iz določene perspektive, kjer je nemogoče karkoli dokazati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #66 - 11.03.2008 at 19:54:56
 
To je dejstvo, ki ne potrebuje dokazov. Perspektivno gledanje je učenje iz izkušenj in razmišljanje o njih, ter se počasi približevati nekemu cilju, ki ga je nekdo obljubil.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #67 - 12.03.2008 at 10:57:13
 
V tem, kar si ti opisal, ne najdem nobene zveze z mojim pristopom do življenja in s tem, kar skušam jaz razložiti. Zelo verjetno nekateri ljudje iščejo odgovore tudi na takšen način, vendar meni ni blizu. Po moje se sploh ne razumeva. S tem, da jaz ne vidim nobenega problema v tvojem načinu odpiranja horizontov, ti pa dojemaš moje pisanje skozi prizmo lastnih predsodkov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #68 - 12.03.2008 at 12:49:18
 
Vseskozi omenjaš neke moje predsodke. Ne vem, kje jih vidiš, mogoče v sebi? Ne zagovarjam dokazov in vseskozi ti hočem povedati, da ni načina ne sistema.  Prav tako te iskanje in razum omejuje in če nekaj zanikaš (ne apriori) to pomeni, da se razvijaš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #69 - 13.03.2008 at 08:25:04
 
Quote:
Vseskozi omenjaš neke moje predsodke. Ne vem, kje jih vidiš, mogoče v sebi?

V tvojem razumevanju pisanja drugih.

Quote:
Ne zagovarjam dokazov in vseskozi ti hočem povedati, da ni načina ne sistema.  Prav tako te iskanje in razum omejuje in če nekaj zanikaš (ne apriori) to pomeni, da se razvijaš.

Zame je tudi to, da nehaš iskati, da si tukaj in zdaj, da se odpreš, itd. način in sistem. Verjetno je to stvar interpretacije. Ne vem pa, kaj misliš s tem, da če nekaj zanikaš, to pomeni, da se razvijaš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #70 - 13.03.2008 at 10:16:07
 
Quote:
V tvojem razumevanju pisanja drugih.

Ti torej poznaš moje razumevanje.

Ko zanikaš (kot sem napisal ne apriori), pomeni, da v sebi ne sprejmeš vsako trditev. Pomeni, da si radovedna in to ti daje energijo, da se dokoplješ do resnice, kar je neprestanim razvoj.

Ne vem, kako je pri tebi, vendar mene izrek Tukaj in zdaj moti. Pogojuje s tem tukaj in dobim občutek prostora, kar te umešča in prisili v točkovno razmišljanje. S tem pa izgubljaš sedanji trenutek.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #71 - 13.03.2008 at 12:48:48
 
Quote:
Ti torej poznaš moje razumevanje.

Razumem, česa ne razumeš v mojem pisanju.

Quote:
Ko zanikaš (kot sem napisal ne apriori), pomeni, da v sebi ne sprejmeš vsako trditev. Pomeni, da si radovedna in to ti daje energijo, da se dokoplješ do resnice, kar je neprestanim razvoj.
To opredelitev razumem kot dopuščanje dvoma  (Questioning), neomejevanje z vnaprej danimi resnicami  (Questioning), kar je zame tako ali tako pogoj spoznavanja. Ampak zame je instrument spoznavanja tudi delo na občutenju - ki ni vezano na razum (ne vem, če je to razumljivo). Radovednost in odprtost pa zagotovo omogočata razvoj oz. brez tega ne gre.

Quote:
Ne vem, kako je pri tebi, vendar mene izrek Tukaj in zdaj moti. Pogojuje s tem tukaj in dobim občutek prostora, kar te umešča in prisili v točkovno razmišljanje. S tem pa izgubljaš sedanji trenutek.

Nimam drugega orodja za ponazoritev izkustva. Ubesedenje je omejujoče in ne izraža dobro tega, kar se dogaja v realnosti. Mene sicer ta način ubesedenja nič ne moti v praksi. Se pa strinjam, da je to mogoče opredeliti s tvojim konceptom brezčasnosti.


Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #72 - 13.03.2008 at 13:50:27
 
Razumsko te popolnoma razumem.

Sicer pa nimam kakšnega koncepta brezčasnosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sašo
4
****
Offline

I love martial arts
Posts: 342
vrhpolje
Gender: male
Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #73 - 15.03.2008 at 00:37:18
 
Dejstvo je, brez da brez oziranja v preteklost, ne gre...

...če pa moram po mleko v trgovino, pa že pomislim v prihodnost...

...kje je torej tukaj in zdaj?

Stari mojstri so ponavadi ta trenutek hodili iskat v samoto, kjer so meditirali...

...ali se lahko hkrati odločam o prihodosti (na podlagi preteklosti) in osredotočam na sedanji trenutek?

Zelo rad bi odgovor, kaj vi mislite, ker mi ni čisto jasno...
Back to top
 

Moja mnenja se mogoče spreminjajo, toda to, da imam prav, se ne spreminja.
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: kdo mi lahko to razloži??
Reply #74 - 17.03.2008 at 23:08:50
 
sašo wrote on 15.03.2008 at 00:37:18:
Dejstvo je, brez da brez oziranja v preteklost, ne gre...

...če pa moram po mleko v trgovino, pa že pomislim v prihodnost...

...kje je torej tukaj in zdaj?

Stari mojstri so ponavadi ta trenutek hodili iskat v samoto, kjer so meditirali...

...ali se lahko hkrati odločam o prihodosti (na podlagi preteklosti) in osredotočam na sedanji trenutek?

Zelo rad bi odgovor, kaj vi mislite, ker mi ni čisto jasno...


Bi se mi zdelo vprašanje neumestno (brez zamere), če se mi ne bi zgodilo enako..
En tip je predaval o tukaj in zdaj, čez nekaj časa pa se je osredotočal na pomembnost vizije.. Da naj si začrtamo cilje za recimo 5 let vnaprej. In sem razmišljala kako naj imam vizijo za naprej, če moramo biti v tukaj in zdaj ?!

Tukaj in zdaj je samo sredstvo za (veliko) boljše življenje. Kot vsaka (prava) duhovna zadevca ti ne more omogočit popolnega, razsvetljenega in srečnega življenja 24 na dan.
Sestavni del življenja je vedno tako sedanjost, sreča, mir, ljubezen kot preteklost, prihodnosti, bolečina, strah.. Temu se z nobeno knjigo, metodo, duhovnostjo.. ne moreš izognit.
Tukaj in zdaj te (kot marsikatera knjiga) samo nauči, kako s tem ravnat. Kako živeti svoje življenje v največji polnosti.

To je podobno kot meditacija. Namen te ni v tem, da celo življenje po cele dneve meditiraš. Ker bi s tem dosegel ravno kontra učinek - tvoje dejansko življenje bi šlo mimo tebe.  
Lahko pa meditiraš npr. eno uro na dan in sčasoma zadeva kar sama steče in živiš polnejše življenje.

Pri tukaj in zdaj je enako, samo da to delaš čez dan.
IN je namesto meditiranja - osredotočanje na sedanjost.
Cilj (oz.učinek) pa je isti - da ti tukaj in zdaj sčasoma samo po sebi prinese en tak treznejši pogled na preteklost in jasen, mogoče bolj tak poln elana pogled v prihodnost. In pa seveda mirnejše, polnejše, srečnejše (ali kakorkoli pač to imenuješ) življenje.

Js sm še posebej pri tej knjigi pričakovala tisto "nekaj", mogoče bi lahko rekla eno tako večjo spremembo. Ni tega, vsaj ne v taki razsvetljeni obliki kot si to predstavljamo. Še vedno vse ostaja isto, vključno s preteklostjo, prih., bolečino, jokom itd. Samo pogled na vse to se spremeni in s tem odpre nove možnosti. To je ves čar. In je super, res, ampak v drugačni obliki kot si to prej predstavljamo.
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6