Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 
(Read 26499 times)
plesnamesecu
Ex Member




Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #90 - 24.12.2007 at 14:09:31
 
t wrote on 22.12.2007 at 11:37:30:

Sam gledam na presežke ne samo v ekonomskem smislu temveč v ontološkem: življenje je bo svojem bistvu presežek; brez presežka ni življenja.


Se strinjam.

t wrote on 22.12.2007 at 11:37:30:

Po moje je tole zgodovinski nesmisel. Če sploh lahko govorimo o neki japonski civilizaciji kot o civilizaciji, ki je preživela, je preživela zgolj njena forma oziroma neke določene njene kulturne in religiozne poteze. Japonska civilizacija je sicer poskušala graditi na izolacionizmu, vendar ji to ni uspelo. Poskušala je prevzeti imperialistični pristop, vendar je tudi pri tem absolutno pogorela. Za trenutni uspeh se lahko zahvali (tako kot Nemčija) predvsem američanom - to da so američani dovolili obstoj njene fevdalistične forme pa je zgolj posledica ameriškega pragmatizma (tako kot tudi nadaljevanje povojne demokracije v Nemčiji), ki je pač cesarju (kriminalcu Hitlerjevega kova) obljubil, da ga ne bo skrajšal za glavo, v kolikor mu bo poslušen. Od "japonske civilizacije" je po moje ostal samo jezik, nekoliko zmanjšano zgodovinsko ozemlje, zgodovinski spomin, nekaj običajev ter nekaj religije in mitologije, vse ostalo pa je takorekoč identično z vsemi demokracijami zahodnega tipa.
uživajte!


To je problem perspektive, s katere gledaš na civilizacijo oz. definicije civilizacije. S tega stališča imata prav oba z bp-jem. Podobne vprašanje lahko zastavimo ali pa ga bomo v prihodnje za vse danes obstoječe civilizacije. Je spreminjanje pod pritiskom globalizacije zmaga ali poraz določene kulture, gre za transformacijo in krepitev ali konec civilizacije?

Japonska je lahko ohranila svojo superiornost oz. izrazito konkurenčnost v svetu le s pospešeno modernizacijo in s tega vidika je civilizacijski fenomen. Uspelo ji je ohraniti etnično celovitost (celo priključiti določena ljudstva), jezik in prepoznavno identiteto v svetu, v katerem lahko suvereno nastopa. Japonci so - morda bolj kot katerokoli drugo ljudstvo, uspeli modernost prilagoditi sebi, svojim posebnostim. In tu se strinjam z bp-jem, da njene tradicionalne strukture še vedno funkcionirajo v modernem svetu, ne strinjam se le z njegovim posploševanjem primera Japonske na razlago plemenskih struktur.

Mislim, da je Japonska ohranila veliko več od svoje nekdanje identitete kot le nekaj ostankov religije in mitologije. Ta transformacija, ki ji je pomagala preživeti, je zagotovo v sebi tudi konfliktna, ker so izzivi modernosti v nasprotju z nekaterimi tradicionalnimi vrednotami. Mislim pa, da številni tradicionalni elementi lahko tudi učinkovito in konstruktivno sobivajo z modernostjo: arhitektura, odnos do okolja, umetnost, itd.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #91 - 24.12.2007 at 15:33:04
 
Quote:
Ne strinjaš se z mano zaradi Vinetuja  Cheesy? Ne glede na to, da sta pri večini ljudstev severne Amerike prevladovali egalitarnost in demokratičnost, poznamo primere sužnjelastništva in izrazite razslojenosti  pri ljudstvih severozahodne pacifiške obale (med bolj znanimi sta kanadski ljudstvi Tlingit in Haida). Suženjstvo kot pomembna ekonomska institucija se je na severu razvilo le med nepoljedelskimi ljudstvi - precej dobro raziskanimi primeri kompleksnih lovsko-nabiralskih družb.


Tlingiti so menda imeli svoja morska "žetvena polja", ki so jim omogočala preživetje v praktično vseh pogojih, v vseh letnih časih in to celo brez setve.
Celo "potlatch" ima lahko v takem primeru svoje povsem običajne ekonomske temelje (čeprav ga meni do sedaj zagovorniki darilne ekonomije niso opisovali ravno kot krvavo orgijo), saj je bila za preživetje pomembna predvsem sposobnost zadržat nadzor nad temi območji in seveda ustvarjanja zavezništev.

Iracionalno, ki sem ga omenjal zadnjič pa naj bi zaobjemalo vse, kar je zunaj običajnih sposobnosti dojemanja, razlaganja, kamor so morda sodili tudi belci, vključno z njihovim vedenjem, ob srečanju z indijanci.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #92 - 29.12.2007 at 11:42:32
 
Quote:
titud wrote on 22.12.2007 at 10:46:53:
Problem odnosa modernega človeka do  mitologije in magije je v tem, da  ne zazna več njenega (simbolnega/metaforičnega) pomena in da jo takrat, ko vdre v njegov sterilen,  racionalno organiziran lajf,  zaradi svoje intenzivne notranje občutensjke živosti in  izkušenjske neposrednosti vzame za enakovreden  del  resničnosti  ali celo  za resničnejšo od resničnosti same. Celotna postmoderna umetnost in poiltika sta nagnjeni k tej 'konkretististični' zmoti, zaradi katere so celi narodi sposobni  v magijski začarnosti, mitski zaverovanosti in religiozni blaznosti popolnoma zavestno, racionalno in odgovorno z  najsodobnejšimi ubijalskaimi sredstvi,  podprtimi s  sodobnim psihološkim političnim mass marketingom, zagrešiti genocid.  


Ne vidim logičnosti v tej razlagi. Genocidnost je konstanta človeštva skozi celotno zgodovino in je prakticirana enako neusmiljeno znotraj magijskega, mitološkega, religijskega in modernega konteksta (razlika je le v tem, da ima moderni človek na voljo bolj uničujoča sredstva). Še vedno ne verjamem razlagi, da v modernega človeka nekaj vdira "od zunaj". Uničujoča sla je pač del človeka, modernega ali predmodernega. Tudi racionalno, sterilno okolje ima svojo destruktivno plat samo po sebi, brez posredovanja magijskih, religijskih, mitoloških elementov. Kaj pa sploh je racionalnost? Kaj je racionalnega v splošni usmeritvi današnjega človeštva? Ali lahko zagotavljamo stabilen, harmoničen razvoj kateregakoli področja?


Racinalnosti vsekakor ni mogoče enačit z magičnim/mističnim/religioznim. Ralnost je seveda splet vsega naštetega, ne pa samo racionalnost. Racionalnost pomeni tudi in predvsem (samo)refleksijo vloge in pomena  magičnega/mističninega/religioznega v osebnem razvoju in druženih odnosih, zato jo seveda ni mogoče zvest samo na neko ekonomsko racionalnost, osvobojeno  magičnega/mističnega/religiozniega, kot nam je to skušal vcepit koncet moderne percepcije realnosti, ki da ji vlada t.i. racionalnost.

Post moderna je razkrinkala magične/mistične/religiozne temelje tako ekonomistično pojmovane racionalnosti, ko je 'razkrinkala' zablodo o realnem obstoju avtonomnega posameznika/individua, ki naj bi bil temeljni izvor in nosilec take racionalnosti. Hiba take postmoderne kritike moderne realnosti pa je v tem, da je razvrednotila racionalnost kot koncept (samo)refleksije, na kateri naj poteka osebni razvoj in urejanje družbenih odnosv, zato na njeno mesto vdirajo nereflktirani predmoderni vzorci  osebnih odrešitev  in družbenih odnosov, ki v spregi z moderno tehnologijo družbene organizacije (ki se kaže v obliki korpororacij) krerijao  tako realnost, za ketero skoraj vsi vemo, da ni (samo)reflektirana in da ni  (samo)upravljana racionanlo.  

Posamezniki  se zavedamo  iracinalnosti ekonomistično pojmovane racionalnosti, ki jo poosebljajo korporacije, vendar si zaradi življnjske odvisnosti od korporacij takega zavedanja ne moremo privoščiti. Naše skupno življenje zato tvori postmoderno hiperrealnost, za katero vsi vemo, da ni racionalna in  da se vzdržuje zgolj na mitu o racionalnosti denarja, a se ga ravno zato, ker se tega zavedamo, še toliko bolj trdovratno držimo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #93 - 10.01.2008 at 12:42:38
 
Quote:

Tlingiti so menda imeli svoja morska "žetvena polja", ki so jim omogočala preživetje v praktično vseh pogojih, v vseh letnih časih in to celo brez setve.
Celo "potlatch" ima lahko v takem primeru svoje povsem običajne ekonomske temelje (čeprav ga meni do sedaj zagovorniki darilne ekonomije niso opisovali ravno kot krvavo orgijo), saj je bila za preživetje pomembna predvsem sposobnost zadržat nadzor nad temi območji in seveda ustvarjanja zavezništev.


Obilje hrane v naravi je eden izmed temeljev za razvoj socialne razslojenosti tako pri Tlingitih kot pri drugih severozahodnih pacifiških ljudstvih, ki so razvila sužnjelastništvo. Zame ta ljudstva niso primer zanikanja ekonomske logike pri razvoju razslojevanja, ampak primer nepoljedelskih sužnjelastniških kultur. Potlač je tako kot vse druge fenomene mogoče razlagati tudi z ekonomskimi temelji, nikoli pa samo izključno z njimi, čeprav ga nisem zaradi tega omenjala. Kaj naj bi dokazovalo to omenjanje krvave orgije, pa tudi ne vem. Obilje ponavadi utemeljuje tekmovalnost in razslojenost, kot težki življenjski pogoji sodelovanje in egalitarnost, vendar to ni nikoli pravilo. In mene zanimajo te izjeme. Tako kot pri človeku lahko marsikaj pojasniš, če opazuješ okolje, v katerem se je oblikoval, vendar to ni izključna determinanta. Zame ekonomski determinizem ne pojasnuje vsega v kulturi, čeprav je pomemben, v našem zahodnem sistemu pa je sploh poudarjan.  Več mi razloži pogled, ki razlaga kulturo kot kompleksen sistem, ki bolj ali manj uspešno usklajuje različne potrebe in področja človekovega življenja.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #94 - 10.01.2008 at 12:49:02
 
titud wrote on 29.12.2007 at 11:42:32:


Hiba take postmoderne kritike moderne realnosti pa je v tem, da je razvrednotila racionalnost kot koncept (samo)refleksije, na kateri naj poteka osebni razvoj in urejanje družbenih odnosv, zato na njeno mesto vdirajo nereflktirani predmoderni vzorci  osebnih odrešitev  in družbenih odnosov, ki v spregi z moderno tehnologijo družbene organizacije (ki se kaže v obliki korpororacij) krerijao  tako realnost, za ketero skoraj vsi vemo, da ni (samo)reflektirana in da ni  (samo)upravljana racionanlo.  



To je problem novodobnega šarlatanstva oz. novodobnega trženja domnevne duhovnosti,  ki je del logike našega potrošniškega sistema in mentalitete, razvite na temeljih modernizacije. To vse so neločljive komponente enega in istega sistema. Ta tip trženja in ponujanja odrešenjskih ideologij se pojavlja vsak dan vsepovsod, tudi na tem forumu.

Ampak jaz govorim o nečem drugem. Moja omemba v preteklosti koloniziranih staroselcev se veže izključno na njihovo lastno iskanje odgovorov v tem globaliziranem svetu. Kaj lahko in kaj že zahodni sistem počne s tem, je posebno vprašanje in tega nisem niti izpostavljala. Mislim pa, da vnaprejšnje žigosanje in postavljanje zidov pred drugimi kulturami ne more biti uspešno. Že zato, ker smo vsi postavljeni pred podobne izzive globalizacije (le da tega na zahodu marsikdo ne želi videti), ne glede na različnost naših kultur. Tudi zato, ker lahko kljub različnosti pridemo in prihajamo do podobnih odgovorov in rešitev in hkrati pustimo drugim živeti tisto njihovo različnost. In tudi zato, ker mislim, da lahko uspešno povezujemo zdrav razum in zmožnost spoznavati drugost (kolikor sploh je drugost), ker je to boljši odgovor na novodobno šarlatanstvo kot avtomatično zapiranje pred vsem, kar smo vnaprej odpisali kot neuporabno.

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #95 - 10.01.2008 at 21:29:45
 
t wrote on 22.12.2007 at 11:37:30:
Od "japonske civilizacije" je po moje ostal samo jezik, nekoliko zmanjšano zgodovinsko ozemlje, zgodovinski spomin, nekaj običajev ter nekaj religije in mitologije, vse ostalo pa je takorekoč identično z vsemi demokracijami zahodnega tipa.


Imet službo v japonski korporaciji ni bilo čisto identično delu za ameriško. Postaja pa počasi čedalje bolj podobno. Kljub temu, da se neposredni ameriški vpliv na Japonskem od časa Macarthurja ne povečuje, ampak prej zmanjšuje. Čemu?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #96 - 10.01.2008 at 21:39:33
 
Quote:
Obilje ponavadi utemeljuje tekmovalnost in razslojenost, kot težki življenjski pogoji sodelovanje in egalitarnost, vendar to ni nikoli pravilo. In mene zanimajo te izjeme. ... Zame ekonomski determinizem ne pojasnuje vsega v kulturi, čeprav je pomemben, v našem zahodnem sistemu pa je sploh poudarjan.  Več mi razloži pogled, ki razlaga kulturo kot kompleksen sistem, ki bolj ali manj uspešno usklajuje različne potrebe in področja človekovega življenja.  


Ekonomski determinizem je tu po mojem veliko prehuda beseda. Ampak počet nekaj, kar se nam ne splača, navadno ni preveč vzdržno. Seveda se najdejo zadosti posebne in zadosti trmaste izjeme. Ampak so po mojem redke, omejene, kratkotrajne. Bom vesel, tudi če se motim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #97 - 11.01.2008 at 10:37:33
 
Quote:
To je problem perspektive, s katere gledaš na civilizacijo oz. definicije civilizacije. S tega stališča imata prav oba z bp-jem. Podobne vprašanje lahko zastavimo ali pa ga bomo v prihodnje za vse danes obstoječe civilizacije. Je spreminjanje pod pritiskom globalizacije zmaga ali poraz določene kulture, gre za transformacijo in krepitev ali konec civilizacije?


Jaz tukaj raje razlikujem med kulturo in civilizacijo namesto, da bi ju izenačeval, kot to počnejo angleži ali francozi, pri čemer je civilizacija bolj materialna in tehnična stran kulture v nasprotju z duhovno-nravno, torej neka stopnja družbenega, ekonomskega, tehnološkega, političnega in kulturnega razvoja človeške družbe ali njenih delov v določenem obdobju oziroma kulturni in materialni dosežki posameznega naroda ali skupine narodov v določenem času in na določenem prostoru: s tega stališča se pač civilizacija oziroma stopnja civilizacije vedno spreminja.


Quote:
Japonska je lahko ohranila svojo superiornost oz. izrazito konkurenčnost v svetu le s pospešeno modernizacijo in s tega vidika je civilizacijski fenomen. Uspelo ji je ohraniti etnično celovitost (celo priključiti določena ljudstva), jezik in prepoznavno identiteto v svetu, v katerem lahko suvereno nastopa. Japonci so - morda bolj kot katerokoli drugo ljudstvo, uspeli modernost prilagoditi sebi, svojim posebnostim. In tu se strinjam z bp-jem, da njene tradicionalne strukture še vedno funkcionirajo v modernem svetu, ne strinjam se le z njegovim posploševanjem primera Japonske na razlago plemenskih struktur.

Mislim, da je Japonska ohranila veliko več od svoje nekdanje identitete kot le nekaj ostankov religije in mitologije. Ta transformacija, ki ji je pomagala preživeti, je zagotovo v sebi tudi konfliktna, ker so izzivi modernosti v nasprotju z nekaterimi tradicionalnimi vrednotami. Mislim pa, da številni tradicionalni elementi lahko tudi učinkovito in konstruktivno sobivajo z modernostjo: arhitektura, odnos do okolja, umetnost, itd.


Če to gledaš tako, so Japonci popolni amaterji v primerjavi z Italijani (še posebej Siciljanci ali Neapeljčani, kjer se je plemenska naveza v obliki mafijske strukture izkazala za neuničljivo), da o Albancih oziroma Šiptarjih ne govorimo amaterji so tudi v primerjavi s svojimi večnimi tekmeci Kitajci.

Edino, kar jim je zares najbolj uspelo je to, da so ohranili zelo pozitiven odnos do okolja...

Quote:
t wrote on 22.12.2007 at 11:37:30:
Od "japonske civilizacije" je po moje ostal samo jezik, nekoliko zmanjšano zgodovinsko ozemlje, zgodovinski spomin, nekaj običajev ter nekaj religije in mitologije, vse ostalo pa je takorekoč identično z vsemi demokracijami zahodnega tipa.


Imet službo v japonski korporaciji ni bilo čisto identično delu za ameriško. Postaja pa počasi čedalje bolj podobno. Kljub temu, da se neposredni ameriški vpliv na Japonskem od časa Macarthurja ne povečuje, ampak prej zmanjšuje. Čemu?
bp


Imet službo mogoče res ne, korporacija pa vsekakor ni neka Japonska iznajdba...

Po moje so pač američani zelo pragmatično samo vzeli sistem, ki je bil na razpolago in je deloval, dandanes pa se ta sistem približuje splošnemu pragmatičnemu povprečju: temu, kar v korporacijah najbolje deluje.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #98 - 14.01.2008 at 12:13:20
 
Quote:

Ekonomski determinizem je tu po mojem veliko prehuda beseda. Ampak počet nekaj, kar se nam ne splača, navadno ni preveč vzdržno. Seveda se najdejo zadosti posebne in zadosti trmaste izjeme. Ampak so po mojem redke, omejene, kratkotrajne. Bom vesel, tudi če se motim.


Problem je v različnih pogledih na to, kaj se splača. V Republiki San Marino so recimo vedno vodili politiko neekspanzivnosti, tudi ko jim je bila ponujena širitev ozemlja. Srbi, se recimo, kar naprej odločajo za vojskovanje. Pa recimo, da razumem njihove motive, ampak z določene perspektive se lahko vprašaš - se jim splača?
Nekomu se lahko zdi, da se mu splača ničelna rast, drugemu pa, da se splača nenehno kopičenje dobrin. Obema v istem okolju, z istimi pogoji. Mogoče pa se tudi jaz motim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #99 - 14.01.2008 at 12:18:38
 
t wrote on 11.01.2008 at 10:37:33:

Če to gledaš tako, so Japonci popolni amaterji v primerjavi z Italijani (še posebej Siciljanci ali Neapeljčani, kjer se je plemenska naveza v obliki mafijske strukture izkazala za neuničljivo), da o Albancih oziroma Šiptarjih ne govorimo amaterji so tudi v primerjavi s svojimi večnimi tekmeci Kitajci.

Edino, kar jim je zares najbolj uspelo je to, da so ohranili zelo pozitiven odnos do okolja...



Ne vem, če je vse (ali sploh večina), kar je na Japonskem nastalo pred vdorom modernosti, plod plemenskih struktur. Pa tudi ne vem, če so plemenske strukture Italijanom ali Šiptarjem zapustile zgolj dediščino kriminala in razdora. Meni se bolj zdi, da je treba plemenske strukture in tradicijo samo gledati širše.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #100 - 15.01.2008 at 10:57:06
 
Quote:
t wrote on 11.01.2008 at 10:37:33:

Če to gledaš tako, so Japonci popolni amaterji v primerjavi z Italijani (še posebej Siciljanci ali Neapeljčani, kjer se je plemenska naveza v obliki mafijske strukture izkazala za neuničljivo), da o Albancih oziroma Šiptarjih ne govorimo amaterji so tudi v primerjavi s svojimi večnimi tekmeci Kitajci.

Edino, kar jim je zares najbolj uspelo je to, da so ohranili zelo pozitiven odnos do okolja...



Ne vem, če je vse (ali sploh večina), kar je na Japonskem nastalo pred vdorom modernosti, plod plemenskih struktur. Pa tudi ne vem, če so plemenske strukture Italijanom ali Šiptarjem zapustile zgolj dediščino kriminala in razdora. Meni se bolj zdi, da je treba plemenske strukture in tradicijo samo gledati širše.


Za Japonsko je potrebno vedeti, da se je izoblikovala skozi uničenje nekega celotnega razreda - to je, samurajev: šele tedaj lahko govorimo o neki bolj sodobni japonski: ko je u bistvu popolnoma prelomila s svojo tradicijo.

Če gledamo na sodobno državo, kot na neko vladavino prava, potem je jasno, da je v popolnem nasprotju s plemenskim načinom, kjer gre za vladavino krvi (ne gre za enakost pred zakonom, temveč za enakost po krvi - in seveda tudi za popolnoma različna pravila, ki so si na najbolj ključnih točkah v opoziciji: oboje ne gre). Če ti od tradiceje ostanejo samo še neke mrtve forme, je ta tradicija mrtva - zadeva je podobno smešna, kot na primer ta s škotskimi klanskimi kilti...


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #101 - 16.01.2008 at 11:24:04
 
t wrote on 15.01.2008 at 10:57:06:

Če gledamo na sodobno državo, kot na neko vladavino prava, potem je jasno, da je v popolnem nasprotju s plemenskim načinom, kjer gre za vladavino krvi (ne gre za enakost pred zakonom, temveč za enakost po krvi - in seveda tudi za popolnoma različna pravila, ki so si na najbolj ključnih točkah v opoziciji: oboje ne gre). Če ti od tradiceje ostanejo samo še neke mrtve forme, je ta tradicija mrtva - zadeva je podobno smešna, kot na primer ta s škotskimi klanskimi kilti...
uživajte!


Ne vem, če bi se ravno vsi Škoti, Irci in še kakšne druge etnične skupine v celoti strinjali s tabo. Vprašanje prenosa tradicije je malo širše kot zgodovina urejanja problema zločina in kazni. Mentalne strukture ljudi preživijo veliko dlje kot način ureditve družbe.
Domnevna sodobna vladavina prava pomeni samo formalno enakost pred zakonom, ne dejanske. V bistvu gre za vladavino pozicije moči in denarja. To bodo tisti, ki desetletja iščejo pravice po raznih sodiščih, že dobro vedeli.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #102 - 16.01.2008 at 12:24:04
 
Quote:
Ne vem, če bi se ravno vsi Škoti, Irci in še kakšne druge etnične skupine v celoti strinjali s tabo. Vprašanje prenosa tradicije je malo širše kot zgodovina urejanja problema zločina in kazni. Mentalne strukture ljudi preživijo veliko dlje kot način ureditve družbe.
Domnevna sodobna vladavina prava pomeni samo formalno enakost pred zakonom, ne dejanske. V bistvu gre za vladavino pozicije moči in denarja. To bodo tisti, ki desetletja iščejo pravice po raznih sodiščih, že dobro vedeli.

Irci in škoti so etnične skupine, ki so svojo trdaicionalne odnose ohranjali kot sredstvo odpora proti dominaciji angležev, ki so svojo dominacijo skrivali prav pod krinko moderne nacionalne pravne države in demokracijo. Šele s formiranjem irske kot nacionalne države je ohrajanje tradicije kot sredstva boja proti dominaciji angležev izgubilo oporo v vladavini krvi (in veri, ki je  je  prisotno še v severni irski), tako da se irska lahko pridružila angliji v dominaciji na globalni ravni ( z izdatno pomočjo njihove 'krvi'  v ameriki in tehnološko superiornostjo, prevzeto iz protestantske etike sosedov).

V podobni situacija kot so  severni irci  so  kosovski albanci, ki  se s tradicijo, vzdrževano po  krvi, upirajo nacionalni dominaciji srbov. Z oblikovanjem nacionalne države naj bi ujeli zadnji vagon v kompoziciji svetovne dominacije modernih nacionalnih držav, opirajoč se na že nacionalno formirano albanijo in brate v krvi po svetu. Srbija seveda ni velika britanija, zato jim to utegne celo uspeti, čeprav bodo  brez neposrednega nadzora modernih nacionalnih držav po moje unikatno združili najslabše možno tako  od pravne države (dominacijo moči in denarja) kot od tradicije (po krvi urejene odnose tako med sabo kot do drugih)...        
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #103 - 16.01.2008 at 13:30:34
 
Quote:
Ne vem, če bi se ravno vsi Škoti, Irci in še kakšne druge etnične skupine v celoti strinjali s tabo. Vprašanje prenosa tradicije je malo širše kot zgodovina urejanja problema zločina in kazni. Mentalne strukture ljudi preživijo veliko dlje kot način ureditve družbe.


Me niti ne zanima, če se strinjajo - to je bolj njihov problem sprejemanja dejstev. Recimo cela zadeva s kilti je  ena prvih potemkinovih vasi.


Quote:
Domnevna sodobna vladavina prava pomeni samo formalno enakost pred zakonom, ne dejanske. V bistvu gre za vladavino pozicije moči in denarja. To bodo tisti, ki desetletja iščejo pravice po raznih sodiščih, že dobro vedeli.


Vendar moraš priznati, da je tudi formalna enakost ogromen napredek v primerjavi s formalno neenakostjo oziroma vladavino plemenskega poglavarja ali s formalno vladavino najmočnejšega ali tistega, katerega trenutna razmerja moči postavljajo na vrh lestvice.

titud wrote on 16.01.2008 at 12:24:04:
V podobni situacija kot so  severni irci  so  kosovski albanci, ki  se s tradicijo, vzdrževano po  krvi, upirajo nacionalni dominaciji srbov. Z oblikovanjem nacionalne države naj bi ujeli zadnji vagon v kompoziciji svetovne dominacije modernih nacionalnih držav, opirajoč se na že nacionalno formirano albanijo in brate v krvi po svetu. Srbija seveda ni velika britanija, zato jim to utegne celo uspeti, čeprav bodo  brez neposrednega nadzora modernih nacionalnih držav po moje unikatno združili najslabše možno tako  od pravne države (dominacijo moči in denarja) kot od tradicije (po krvi urejene odnose tako med sabo kot do drugih)...        


Po moje pa tole ne zdrži - konec koncev je isti sistem na delu tudi v Albaniji (le komu se torej upirajo oni - upam, da ne celi civilizaciji)...

Kosovski šiptarji so se ujeli v past svetovne politike, kjer določenemu delu zelo ustreza, da nagaja drugemu določenemu delu, pri čemer (morda) sploh ne vedo, kaj zares počnejo.


titud wrote on 16.01.2008 at 12:24:04:
unikatno združili najslabše možno tako  od pravne države (dominacijo moči in denarja) kot od tradicije (po krvi urejene odnose tako med sabo kot do drugih)...        


Temu se reče, da bodo naredili nesekulizirano islamsko državo...


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: fak, kako nas okol prenašajo
Reply #104 - 16.01.2008 at 14:03:10
 
t wrote on 16.01.2008 at 13:30:34:
Vendar moraš priznati, da je tudi formalna enakost ogromen napredek v primerjavi s formalno neenakostjo oziroma vladavino plemenskega poglavarja ali s formalno vladavino najmočnejšega ali tistega, katerega trenutna razmerja moči postavljajo na vrh lestvice.
uživajte!


Se boijim, da utegne postajat (ekonomsko) najučinkovitejša verzija kapitalizma  križanec, po katerem  se tradicionalno določenega najmočnejšega priznava  za formalno najmočnjšega, zato  formalne demokracije ne samo zamižijo na eno oko, ko je treba mednarodno priznat legitimnost take oblasti, ampak se tud same doma  spogledujejo s takim načinom ravno v imenu konkurenčnosti... Vlogo tradicionalnega poglavarja seveda lahko prevzame Partija (npr. na kitajskem), v zahodni tradaciji pa se vedno najde kakšen 'oče' naroda, v katerem se utelesi interes kapitala in ki mu partija (z malo) služi le toliko, da zadosti formalnosti...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8